Gezondheidscommissie. Voorstel tot goedkeuring van de "be- vergaten, dat ze het schoolgebouw met den velen grond nog hebben. Spr. acht het voorts niet logisch, dat het rapport M Duinker is opgevolgd; de gemiddelde i grootlng van ontvangsten en uitgave taxatie is 46l/, jaar. Spr. becijfert een Ivoor 1980 der Gezondheidscommissie, voordeel voor de gemeente van 11.000 plus grond en eventueele afbraak. Dat spr. den naam van den heer van der Veer hier noemde, geschiedde, omdat in Koe gras ernstig betreurd werd, dat deze in verband hiermede was genoemd. Spr. houdt wederom een zeer uitvoerig betoog over den heerschenden godsvrede op het gebied van den schoolstrijd en vindt het wel erg wat de openbare onder wijzers deden. Betreffende de samenstel ling der taxatiecommissie deelt hij mede, dat men te Koegras bang was voor de heeren Dokter en Van der Leek, die daar in zaten, en men bezwaar tegen hen maakte. Daarop is een derde er aan toe gevoegd. De heeren Dokter en Van der Leek hebben tezamen den heer Duinker aangewezen en zoo is de oommissie tot stand gekomen. Dus geenszins door het schoolbestuur. Spr. gaat nog uitvoerig op een en ander in. Er is geen sprake van, dat de commis sie niet zou zijn toegelaten op het terrein der school.. De heer De Zwart besprak voorts het percentage betreffende een leening. De staatscommissie Rutgers heeft spr. persoonlijk zwart op wit gege ven, dat er van verandering daarin geen sprake zal wezen. Maar ook $1 zou het percentage hooger worden, dan nog is de zaak voordeelig voor de gemeente. De Voorzitter zou thans gaarne de discussies willen sluiten. Er komt even wel protest uit den Raad; verschillende leden willen nog repliceeren. De heer Schoeffelenberger merkt op, dat men beter doet ten op zichte van propaganda voor de openbare school maar niets te zeggen. Nog onlangs stond in de bladen een geval dat zich te der op zijn ziekbed dwong zijn kind van de openbare school af te halen op straffe van broodeloosheid. Wat de taxaties be treft, waar men zoo aan vasthoudt, ook de heeren Dokter en van der Leek zijn van de kerkelijke partij. De heer Van Dam repliceert. Men heeft spr. uitlating opgevat als een ver wijt, dat men niet loyaal zou zijn geweest. Maar spr. heeft het niet politiek, slechts geestelijk bedoeld. En de politieke en geestelijke strijd dekken elkander niet in het dagelijksch leven. De heer De Zwart: Werd dat maar altijd door uw menschen erkend! De heer Van Dam: Het is nimmer beweerd, ik voor mij denk het er nooit naast. Spr. is pijnlijk getroffen door de Onderwijs. Voorstel.tot het verleenen van mede werking voor de aanschaffing van nieuwe leerboeken ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 door de stichting het R.K. Onderwijs te Den Helder. Onderwijs. Voorstel tot het inrichten van een ter rein voor lichamelijke oefening aan den Ruyghweg. Raadsoverzicht. Tot ons leedwezen konden wij, wegens de omvangrijkheid der debatten, slechts een gedeelte van het jl Donderdag in den Raad gesprokene in ons nummer van Zaterdag weergeven; de rest het debat over de chr. school te Koegras vindt de lezer in het nummer van heden. De voornaamste punten, welke j.1. Don derdag werden behandeld, betroffen de vaststelling eener wachtgeldverordening, de overname van de chr. school te Koe- gras, en den bouw van 104 woningen in het Tuindorp. In dit laatste onderwerp, door den burgemeester, ondanks het late uur nog aan de orde gesteld, is de Raad na een kwartier debatteerens, blijven steken, zoodat dit a.& Donderdag opnieuw aan de orde komt. Behalve deze primaire punten, waren er nog enkele van minder algemeen be lang. zooals het verzoek van de IJsclub „Het Noorden" om restitutie der vercna< Rucphen afspeelde, waar men een arbei- kelijkbeidsbelasting, het adres van Hoving manier waarop het christelijk onderwijs" Evenmin kon aan het verzoek van den een beetje de risée is geworden. Spr heeft met de zaak alleen in de Comm. v. Fin. te maken gehad, en daar zijn andere dan zuiver zakelijke motieven naar vo ren gekomen. Spr. houdt zichzelf altijd voor ten opzichte van het openbaar onder wijs loyaal te blijven. Maar hij heeft in derdaad den indruk gekregen, dat ook andere motieven golden en dat die motie ven ook deze conclusie hebben beïnvloed. De heer Smits wenscht een verkla ring af te leggen. Bij alles wat gehoord is, staat dit vast, dat men op het oogen blik te doen heeft met iets, dat niet abso luut vaststaat. Men spreekt van „het zou" dit, „het zou" dat, enz. Dat alles bijeen genomen is voor spr. aanleiding met een gerust geweten te stemmen vóór de voor dracht. De heer Monhemius wenscht nog te tripliceeren. De Voorzitter weigert dit. De heer Monhemius zal dan een beroep doen op den Raad. De V o.o r z i 11 e r geeft den Raad in overweging het verzoek niet in te willi gen. De zaak is nu voldoende bezien. De heer Borkert is er voor den heer Monhemius alsnog de gelgenheid tot verweer te geven. Het mag geen machtskwestie worden. De Voorzitter zal zich dan niet langer verzetten en de heer Monhemius krijgt opnieuw het woord. De' heer Monhemius wil bij den Raad den indruk wegnemen alsof aan de school te Koegras iets zou mankeeren. Op het oogenblik is de toestand zelfs zoo, dat reparaties onnoodig zijn en spr. neemt de technische verantwoording op zich het gebouw nog 25 jaar te garandeeren. Het voorstel-B. en W. komt in stem ming en wordt aangenomen met 16 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Van Os, Eijl- ders, Van Dam en Monhemius. RAADSVERGADERING VAN DONDERDAG. Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder op Donderdag 30 Mei 1929, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. W oningstichtlng. Voorstel tot het verleenen van een voor schot aan de Woningstichting voor den bouw van 106 woningen in het Tuindorp. GrondVerkoop. Voorstel tot verkoop van grond aan de Gebr. Spruit. Schenking grond. Voorstel tot overneming van een stuk grond om niet van de Gebr. Smit Wegenbelasting. Voorstel om afwijzend te beslissen op het verzoek van de bewoners der 8e Em- madwarsstraat in zake ontheffing van be taling der Wegenbelasting. Onderwfls. Voorstel tot overplaatsing van den on- derwijzer P. Uipkes van sohool 9 naar school 6. inzake zijn pensioen, en nog enkele ande re. Wij zullen dit klein goed het eerst de revue laten passeeren. De IJsclub „Het Noorden" kon, hoe zeer het den Raad ook speet, geen resti tutie van belastinggelden krijgen, omdat de verordening het niet toelaat. Indien de Vereeniging zonder meer haar leden op de terreinen toelaat, is geen belasting verschuldigd, behoudens hetgeen de Ver eeniging zelve moet betalen en dus in de contributie verdisconteert. Maar daar er voor de wedstrijden entrée werd geheven, heft de gemeente daarvan belasting. De heer Biersteker bepleitte restitutie in den vorm van een extra subsidie, en uit de discussies blijkt, dat in die richting zal worden gewerkt oud-brigadier Hoving gevolg worden ge geven. Van algemeen belang is deze zaak zeker niet, zuiver persoonlijke belangen slechts zijn er mee gemoeid. De kwestie is dat Hoving meende naast znjn pen sioen, ook nog recht te hebben op een ge meentelijken bijslag, terwijl door de nieu we pensioenwet alle 'bijslagen van dien aard zijn vervallen. Het eenig gevolg van een inwilliging van zijn verzoek zou. zijn, dat de Pensioenraad dezen bijslag in be slag nam en in mindering bracht van zijn pensioen. Aangehouden werd een voorstel om aan den heer (Doorman het erfpachtsreóht te verkoopen op een gedeelte duinterrein te Huisduinen. (Dit staat in verband met de rechten van het rijk om eventueel het Gal- geveld te kunnen afsluiten, waardoor de bewoners van Driehuizen een omweg zou den moeten maken om op den weg te komen. Het is dus voor Huisduinen een nogal belangrijke kwestie. In dit verband moge er op worden gewezen, dat de heer Van Breda mededeelde, dat in den eerst- volgenden raad het uitbreidingsplan voor Huisduinen aan de orde zal worden ge steld. Belangrijk voor Koegras was voorts de subsidieering van een aldaar te geven landbouwcursus. Ook is van belang te weten, dat voortaan buitenlandsche pas poorten zelfstandig door de gemeente zul len worden afgegeven. Provinciale.leges- gelden zijn hiervoor dus niet meer ver schuldigd, hetgeen de verstrekking van paspoorten bespoedigen zaL. De wachtgeldverordening voor het ge- meentepersoneel ontmoette bij verschil lende leden van rechts bezwaren. Tot nu toe had men hier geen eigenlijke rege ling, maar werden voorkomende gevallen individueel behandeld'. Nu evenwel ten gevolge van de reorganisatie der gemeen te-reiniging eerlang een paar menschen op wachtgeld1 komen, is eene definitieve wachtgeldregeling wenschelijk. De heeren Van Dam en Monhemius evenwel meen den, dat de thans voorgestelde verorde ning wel ietwat royaal was en dat daarin een onvoldoende prikkel overbleef voor de betrokkenen om te trachten een nieu we functie te vinden. Op die gronden werd het aangehouden, terwijl binnen 14 dagen amendementen kunnen worden ingediend. De voorstellen om de chr. school c.a. te Koegras niet over te nemen, waren aan leiding tot langdurige, vaak heftige, dis cussies. Evenals bij het vorige punt was ook hier ir. Monhemius de aanvoerder van het verzet. Wat deze heer in een om haal van woorden en rhetorische zinswen dingen betoogde, was evenwel verre van duidelijk.' Hjj zeide er persoonlijk leed wezen over te gevoelen, dat men tot het besluit de school aan de gemeente aan te bieden, was gekomen en had haar per soonlijk liever behouden. Hetgeen niet wegnam, dat hij, in drie instanties, waar aan voor de derde, zelfs 's Raads goed keuring voor een verder woordvoeren te pas moest komen, het plan verdedigde. Z.i. was hfct 66H voordeel voor de gemeen- te, indien tot overname besloten werd. Voor zoo volhardende pogingen, om, tegen eigen persoonlijken wensch in, de belangen der gemeente voor te staan, had de Raad wel wat meer respect mogen heb ben. Het was trouwens evenmin duidelijk, waarom vier rechtsche raadsleden zoo tot het uiterste streden om de schooi over te doen aan de gemeente, die haar niet wilde, en de reet van dien Raad evenmin, In hoofdzaak ging het debat over de periode, waarvoor de bestaande school met ond&rwljzerswoning alsnog zonder waar devermindering zou kunnen worden ge garandeerd. En het had er allen schijn van alsof hier inderdaad de viert-echtsche leden, die de school aan de gemeente wil den overdoen, sterker stonden dan de meerderheid van den Raad, die haar niet wensohte te aanvaarden. Immers, wat was het geval? Er was door B. en W. een be rekening op touw gezet aan de hand van een levensduur der gebouwen over 30 jaar, en met die berekening kwamen zjj tot een nadeel voor de gemeente, althans een voordeel van nihil. Daarentegen hadden de anderen en het schoolbestuur zelf een levensduur van 45 jaar berekend, en op grond daarvan zou na 45 jaar, de transac tie wèl voordeel voor de gemeente opleve ren. Nu was die taxatie van 80 jaar op eenigszins wonderlijke wijze tot stand ge komen. Er was een commissie van drie taxateurs benoemd, bestaande uit de hee ren Dokter, van der Leek en Duinker, welke kwam tot een overeenkomst, waar bij de levensduur op 45 jaar werd bepaald, maar de heer Duinker had afzonderlijk een nota Ingediend, waarin hij tot een levensduur kwam van 80 jaar. Dit stond in verband met den toestand der fundeering, die niet erg best schijnt te zijn. B. en W. hadden den gulden regel „ont houd u ingeval van twijfel" gevolgd en dus den kortsten termijn, n.1. 80 jaar, geno men. De heer Monhemius, in zijn wonder lijke tweeslachtigheid hij wilde im mers de school zoo gaarne behouden bepleitte energiek en „temperamentvol" (het woord is van hem zelf), een levens duur van langer dan 30 jaar. Evenwel, de Raad hield zich aan de voordracht van B. en W. Natuurlijk kwam, de onverkwikkelijke antithese inzake der schoolstrijd weder om den hoek der raad zaal gluren; de heer Monhemius prikkel de al aanstonds den Raad door de per soon des heeren Van der Veer erbij te halen, omtrent wiens integriteit en abso lute eerlijkheid en goede trouw bij geer enkel raadslid eenige twijfel bestaat. Er we kregen een reeks onverkwikkelijk heden, die, het moet gezegd worden, dooi den heer Monhemius eerst, door den heer Van Dam vervolgens, werden ontketend, en tenslotte door den heer De Zwart me~ zakelijke argumenten weer in het goed* spoor werd gebracht De woningbouw in het Tuindorp werd, zeiden we, nog even aangesneden, doch al zeer spoedig, terwille van het late uur. losgelaten. De burgemeester veroordeeld-i hierbij scherp des Raads breedsprakig heid. Toen namelijk protesten opgingen om zoo laat nog aan dit punt te beginnen, antwoordde hij1: „Ja, dan hadden de hee ren maar niet zoo lang moeten praten over allerlei onbenulligheden". De slag was raak, maar werd een kwartier later beant woord met een voorstel tot verdaging. Over dezen woningbouw zal a.s. Don derdag nog wel een en ander in het mid den worden gebracht. De heer van Os en ook de heer Monhemius uitten twijfel aan de urgentie van een zoo groot wo ningplan van 104 woningen; de heer van Os wees er op, dat er allerwege in de ge meen te nog steeds gebouwd wordt, zonder dat van toename, der bevolking eenig sprake is. Beide heeren w.ilden lieve- voorloopig een 46-tal woningen bouwen en dan het groote plan over eenige jaren verdeelen. Daar hieromtrent de discussies, zooal* we zeiden, nog niet zijn afgeloopen E. en W. zijn nog niet aan het woord ge weest, valt omtrent het verloop nog niet i te zeggen1. Weliswaar wordt in de voor dracht gesproken van een bestaand te kort, dat ondanks alles, hier nog heerscht. maar het is toch een uiterst merkwaardig verschijnsel, dat de bevolking niet toe neemt, terwyl maar steedis wordt doorge bouwd. Weliswaar geen goedkoop© arbei derswoningen in den zin van die van Volkshuisvesting, maar er is toch een voortdurende uitbreiding van woningen. Natuurlijk is de opzet van dit plan de bestaande krotwoningen te doen ontrui men en als zoodanig kan het plan worden toegejuicht, al is het dan weer jammer, dat men daarvoor hef ver af gelegen er. voor velen ongewenschte Tuindorp uit kiest. We dienen het verloop van deze aan gelegenheid dus Donderdagavond' af te wachten. Een aanwinst voor het stenografisch verslag is de verschijning van den heer Monhemius in den Raad geworden. Wat deze heer er, in fraaie, breed1 opgezette zinnen, met de noodige rhetoriek en „franje" aldus karakteriseerde het de burgemeester in den tijd van een oogenblik uitgooit, ls werkelijk bewonde renswaardig. Zinnen met tusschenzin- nen en tusschenzinnen van tusschenzin- nen, met zelf-interrupties en beantwoor ding van interrupties, met een welbe spraaktheid waarbij die van Demosthenes kinderspel moet zijn geweest: waarlijk, onze begrootingsdebatten zullen niet aan soberheid en eloquentie hebben te lijden. Jammer was het, dat de Raad niet al te veel naar dezen ge&chten heer luisterdie. ZEEHONDEN. Wij vernemen, dat van regeeringswege eem onderzoek wordt ingesteld naar de levensgeschiedenis en speciaal naar de voedingswijze der zeehonden. Omtrent oh laatste is steeds de nlgemeene opinie ge weest, dat de zeehonden uitgesproken vlscheters zijn en dientengevolge voor de visscherij zeer schadelijk zijn. De omvang dezer schade staat evenwel in het nauwste verband met de soprt van visch, die ge nuttigd wordt en hiervan is slechts zeer weinig nauwkeurig bekend; daarenboven is in den laatsten tijd door onderzoekingen in Engeland gebleken, dat, naast visch, ook dikwijls andere diersoorten worden gevreten. Het is daarom zeer toe te juichen, dat thans ook in Nederland een dergelijk on derzoek wordt ingesteld: met de uitvoering daarvan is belast Dr. B. Havinga, Droog dok la, Amsterdam. Indien iemand in de gelegenheid mocht zijn inlichtingen te geven betreffende de levensgeschiedenis en de voedingswijze der zeehonden, dan zal Dr. Havinga deze gaarne ontvangen. Het meest wordt natuurlijk prijs gesteld op het. toezenden van gevulde magen, die, dichtgebonden en flink in papier en zoo mogelijk in een kistje verpakt, aan voren genoemd adres gezonden kunnen worden de gemaakte onkosten worden gaarne vergoed. Anna Pauiowna. CONCERT „INTER NOS". Zondagavond gaf het Dubbelmannen- kwartet »Inter Nos* te Den Helder, directeur de heer A. J. Leewens, een concert in de »Vlas- en Korenbeurs«, ten bate van 'Huiszorg*. Maar 'Huiszorg* werd, er niet mee gebaat, wat we trouwens ook niet verwacht hadden, want men geeft hier over het algemeen niet zooveel om zang en onze zangvereenigingen moeten dan ook nl. voordrachten, een tooneei- stukje, een operette, van Riemsdijk of Ctinge Dorenbos op het programma hebben zoo zij volk willen trekken.'t Was dus gemakkelijk te voorspellen, dat de opkomst Zondagavond niet groot zou zijn, maar dat de belangstelling zóó treurig zou wezen, neen, dat hadden we toch niet kunnen denken. Inderdaad jammer, want het was een keurig programma, vol afwisseling, en zeer mooi werd er gezongen. Maar •Inter Nos* zal hier wel niet meer terug komen, na een dergelijke ervaring. Van Ewijcksluis. DE ZUIDERZEEWERKEN. Wij maakten voor enkele weken terug melding van het opspuiten van een groot zanddepót, dat langs den afsluitddijk werd aangelegd en waarvan het er in te deponeeren zand zou dienen voor den te maken nieuwen verbindingsweg, welke vanaf de Van Ewijckvaart naar den af sluitdijk zal loopen. Geheel volledig waren wij toen niet, want dan hadden wij daarbij moeten melden, dat ook nog andere, hier reeds jaren opgeslagen liggende voorra den zand, hiervoor mede moesten dienen en dus de nu opnieuw opgespoten hoe veelheid slechts als aanvulling van het voor den nieuwen verbindingsweg be- noodigde kwantum moestv worden be schouwd. Blijkbaar is voor een paar we ken terug de aanwezige voorraad vol doende geacht, althans men is toen met het oppersen van zand opgehouden, waar na men evenwel nog een flinke hoeveel heid klei heeft opgeperst, hetwelk even eens aan bedoelden weg zal worden gebruikt. Inmiddels is het maken van dezen weg met bijkomende werken aanbesteed, waar bij de firma Klos, welke reeds eerder in deze gemeente en op Wieringen verschil lende grondwerken uitvoerde, laagste inschrijver werd. Deze schijnt hiermede nogal voortgang te maken, want de aan voer van materialen en woonkeeteu is reeds aangevangen, terwijl bereids met den opbouw dezer keeten een aanvang is gemaakt. Zijn deze gereed, dan zal mogelijk reeds zeer spoedig met het eigenlijke werk een aanvang worden ge maakt. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. DE STRIJD OP DE VEEMARKTEN. Naar men aan de „N. Rott. Crt." meldt, zal de commissie uit de boerenveefondsen, aan welke is opgedragen te onderzoeken of het mogelijk is, in de grootste plaatsen van ons land vleescbgrossierderijen op te richten, zich dezer dagen, ter bestudeering van de plannen, naar Denemarken be geven. Het oomité van actie uit de vier samen werkende veekoopersbonden verzoekt aan hetzelfde blad plaatsing van het volgende: In de pers hebben berichten gecircu leerd omtrent het verloop van de Leidsche veemarkt van 24 Mei j.1. Deze berichten behoeven eenige rectificatie wat betreft de gegeven lezing. Op de Leidsche veemarkt was een ab normaal groote aanvoer van vee. Er wa ren 47 runderen aangevoerd, die waren ondergebracht in onderlinge fondsen, waartegen de strijd gaat. Deze runderen bleven nagenoeg onver kocht. Ook betaalde een enkele eigenaar „fondsgeld" op het oververzekeren in een particulier fondsa hetgeen een capitulatie van zoo'n verkooper beteekende. Aanvoer van vette runderen bedroeg 851, zoodat het aantal geboycotte runde ren nagenoeg van geen invloed was. Te gen het einde van de markt is het comité voor aankoop van het inkoopbureau pas overgegaan tot aankoop van ruim veertig stuks vee uit de onderlinge fondsen. De meeste koopers waren toen reeds voor- xlen en van de markt vertrokken. Uit deze cijfers blijkt, dat het niet juist kan zijn, dat vele slagers vee uit de onderlinge fondsen gekocht hebben. Mogelijk kan c'" gebeurd zijn, nadat het lnkoopburenu g kocht had, voor enkele slagers. Zoo weint invloed had dit aanknopen na de marl t, dat verschillende boeren hun vee welt onverkocht mede naar huls genomen heo- ben. Deze groote aanvoer maakte liet aan- koopen door on namens de boeren tot oen mislukking. Slechts heeft men bereikt, lat de leden van de fondsen niet ootevrHen werden, doordot zij met hun vee zoudtn blijven staan. Tachtig stuks „restant" gekocht Op de Ainsterdamsche veemarkt zijn gisteren door de heeren de Kroes en?,j Brinkman voor de Inkoopcentrale dc-r samenwerkende boerenfondsen niet n i- der dan tachtig stuks vet vee gekooid, li l wil dus zeggen, dat deze 80 beesten door de weigerachtige houding van slagers en grossiers, om onderling gefondst vetvae| te koopen, onverkoopbaar waren. Dat dit aantal, evenals de heele aanvoer, zoo groot is, komt doordat de boeren lie ver ad enkele guldens willen trachten te profiteeren van de door het conflict hoo- gere prijzen (vorige week), dan dat ze hun algemeen standsbelang in het oog houden en de adviezen hunner voormannen na leven, n.1. om de markt krap te houden. HET PARADIJS DER SLAPERS. Op een half uurtje van de kerk te Leo (Leopoldstad) zoo vangt een brief aan van een niet genoemd missionaris in de annalen van Scheut aan boven op den Leopoldsberg, ligt een stil en lief dorpje te midden van mangoboomen. 't Bestaat uit vier lange rijen, nette, ge lijksoortige leemen hutten, elk bedekt met een scherp strooien dak. Tusschen die hutten zijn hier en daar oranje- en mandarijnboompjes; er achter staan groote mangoboomen. Dat is het dorp der slapers, alias der slaapzieken. In de hutten zijn de wanden frisch gewit en de aarden vloer is er netjes geveegd. Tegen de wanden binnenshuis staan drie, vier ijzeren ledikanten, elk voorzien van een paar netjes opgevouwen dekens: één deken tot matras en één tot dekking, Onder elk bed staat er een kistje, waar in een kommetje, wat overschot van ete» en enkele geldstukken (heel 't fortuintjB van den eigenaar) zijn weggeborgen. Hier zijn zonder twijfel zusters aan 't het wert, anders ware zulk een orde en reinheid heelemaal onmogelijk. Inderdaad, twee Franciscanessen ver toeven hier van den morgen tot den avond, om den slapers elk oogenblik hulp te bieden, waar zulks noodig of nuttig blijkt. Regelmatig verblijven hier 120 zieken, die in het tweede stadium van hun kvaal zijn. Tn het eerste stadium van de slaap ziekte kan de lijder nog wat wersen. Dientengevolge blijft hij dan nog lfevei thuis en stelt zich tevreden met wekelijks een inspuiting te gaan ontvangen bij den dokter op 't laboratorium. Onze dokters zijn hun zwarten zieken zeer genegsn en doen alles wat zij kunnen om hen te hel pen. Voor het intreden van het tweede of derde stadium van de ziekte is er, dank zij den vooruitgang van de wetenschap, tamelijk veel hoop op genezing. Ongeveer 60 per honderd raken er dan nog door. Maar is de ziekte verder gevorderd, dan is de genezing ook zeldzamer, ofschoon ook hier verbetering valt waar te nemen en de gunstige gevallen in aantal stijgen. Voor den missionaris is het uitoefenen zijner H. Bediening op het dorp der sla pers zeer troostrijk. Zoohaast de slaap zieken hem van verre zien aankomen, roepen zij hem van alle kanten toe: „E Sango, mbote!" (Eie, vader, goedendag!) De kleine peuters komen aangerend en vechten om een hand, of slechts maar een vinger van hem te bemachtigen. Met een tros kinderen aan weerszijden en een massa rondom zich trekt hij triomfante lijk het dorpje binnen. De slapers zitten meestal voor hun deur of in de schaduw van een sinaasappel boom en hun herhaald „Sango, mbote", van ver met een „mbote" door den pater beantwoord, wijst den weg aan van den stoet, die eerst optrekt tot bij de zusters. Daar verneemt de pater dan de bijzon dere gevallen, waar zijn hulp dringender noodig is 's Zondags krijgen zij van hem een wei nig tabak. Dat is de dag der dagen. Het donkere van hun bestaan wordt dan blauw als de hemel boven hun hoofden. Met dubbel ongeduld verbeiden zij dan de komst van hun blanken vader. Daar is hij eindelijk! Hun oogen verslinden zijn zakken. Ein delijk schiet zijn hand in een zak „Sango, likaya!" (Pater, tabak!) juichen zij. Maar bij haalt zijn zakdoek te voorschijn en veegt zich het zweet af onder algemeen gelach. De vurig begeerde tabak komt weldra te voorschijn en ejk krijgt zijn deel, een heel klein greepje (want hij ls niet rijk). u s ^un ^laar: een flesoh, waarin zq behendig een gaatje hebben geklopt, of het uiteinde van een bamboestok, of de holle staart van een papajablad. De pljpe- kop ie een trechtervormig toegerold blaadje. Daaruit rooken zij nu met lange teugen en zijn met een kleinigheid te vreden.... Stoomvaartberlchten. Stoomvaart MIJ. Nederland. Prins der Nederlanden, t., a6 Mei v. Algiers. Saleier, t., 26 Mei Perim gep. Sa-paroea, u>, 26 Mei v. Antwerpen. Batoe, 26 Mei te Hamburg. P. C. Hooft, u„ pass. 25 Mei Perlm. Poelau Laut, 26 Mei te Hamburg. Radja, 25 Mei te Amsterdam. Koningin der Nederlanden, u., paie. 14 Mei Oueeeant

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6