GEMENGD NIEUWS Burgerlijke stand van Den Helder ONDERTROUWD: 0. T. Dito en W. J. van Os. Boerderijen afgdbrand. Groote fabrieksbrand in de gemeente Beek en Donk. Ingezonden. DB KOSTEN VAN HET GRONDBEDRIJF. Visscherijberichten. Marktberichten. Manoeran, u., 34 Mei te Penang. Prinses Jullana, 35 Mei te Batavia. Roerat, t., 34 Mei v. Padang. Rondo, 35 Mei r. Am at er dam. Salabangka, n., 34 Mei te Sabang. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij Adonis, 37 Mei te Huelva. AJax, 37 Mei Y. Gibraltar. Barneveld, 26 Mei te Antwerpen. Berenlce, 35 Mei te Algiers. Boakoop, t., 35 Mei te Duinkerken. Cliu, 27 Met te R'daim. Commewyne, 34 Mei v. N. York. Cottlca, 35 Met v. Paramaribo. Deucalion, 27 Met te Bremen. Doroa, 27 Met te A'dam. Eoa, 26 Met te Genua. Euterpe, 27 Met te A'dam. Hebe, 25 Met te Ceuta. Iloa, 36 Mei v. Musel. Iris, paaa. 27 Mei Brunabuttel. Juson, 26 Mei te Bourgaa. Luna, 25 Mei v. New-York. Neptunus, 26 Mti te Burriana. Nero, 25 Mei v. La Pallice. Odysseus, paaa. 26 Mei Holtenau. Orion, 26 Mei te A'dam. Orpheus, 26 Mei te A'dam. Per8eus, 27 Mei te A'dam. Proteus, pass. 27 Mei Holtenau. Saturnua, 25 Mei Alicante. Strabo, 25 Mei ie Kopenhagen. Stuyvesant, 25 Mei v. Hamburg. Tellus, 25 Mei te Piraeus. Triton, u., pass. 26 Mei Azoren. Ulysses, pass. 27 Mei Gibraltar. Zeus, 26 Mei v. Bari. Petworth, 27 Mei te Catania. Bacc'hus, 27 Mei v. A'dam. Bodegraven, u., 25 Mei v. Coquimbo. Marie Horn, 26 Mei Gibraltar giep. Notos, 27 .Mei te Hamburg. Rhea, t., 27 Mei te Havre. Venus, 25 Mei v. Portimao. Almelo, u., 23 Mei v. Caleta Buena. Aurora, 24 Mei v. Bonanza. Baarn, u„ 23 Mei te Talcahuana. Breda, u., 23 Mei te Curaqao. Hercules, 25 Mei te Rotterdam. Juno, 25 Mei te Rotterdam. Marianne, 25 Mei te Amsterdam. Marie Horn, 24 Mei v. Lissabon. Oberon, 25 Mei v Amsterdam. Simon Bolivar, 24 Mei v. Curaqao. Vesta, 25 Mei v. Rotterdam. Zeus, 24 Mei v. Fiume. Kon. Paketvaartmaatschappij. Nw. Holland, 25 Mei te Brisbane. Kon. Holl. Lloyd. Delfland, u., 25 Mei v. R. Janeiro. Eemland, t., 25 Mei v. Bahia. Flandria, 27 Mei te A'dam. Waterland, u., 25 Mei Dungeness gep. Zeelandia, t., 25 Mei v. Pernambuco. Zaanland, u., 25 Mei te Montevideo. Salland, t., 24 Mei te Londen. Maasland, 25 Mei te Amsterdam. Orania, u., 24 Mei v. Montevideo. HollandAmerika Lijn. Blommersdijk, 25 Mei te Norfolk. Dinteldijk, 26 Mei Azoren gep. lidam, 25 Mei Azoren gep. Eemdijk, 26 Mei Lizard gep. Kinderdijk, 23 Mei v. Qristobal. Leerdam, 25 Mei v. Havana. Véendam, 25 Mei v. New-York. Nw. Amsterdam. 27 Mei te R'dam. Spaarndam, 25 Mei te Tampico. Lochkatrine, 25 Mei te Londen. Lochmonar, 25 Mei te Rotterdam. Statendam, 25 Mei te New York. HollandAfrika Lijn. Nijkerk, pass. 26 Mei Ouessant. Randfontein, u., pass. 24 Mei Perim. Rietfontein, u., 26 Mei v. Antwerpen. Sumatra, t., 25 Mei v. Marseille. IJstroom, u., 25 Mei te Kaapstad. Nias, t., 24 Mei v. Beira. Giekerk, t., pass. 26 Mei Perim. Heemskerk, u., pass. 26 Mei Dungeness. HollandWest-Afrika Lijn Mars, 27 Mei te A'dam. Alkaid', 27 Mei te A'dam. Ceres, u., 25 Mei v. Akassa. Drechtstroom, u., 24 Mei te Grand Basam. Kilstroom, u., 24 Mei v. Bordeaux. Vulcanus, 28 Mei te A'dam. Amstelkerk, u., 24 Mei te Duala. Orestes, t., pass. 24 Mei Las Palmas. "Vondel, 25 Mei te Hamburg. HollandO.-Azië Lijn. Alderamin, 26 Mei te Bremen. Gemma, t., 24 Mei v. Manilla. Oostkerk, u., 24 Mei v. Manila. Zosma, u., 25 Mei v. Yokohama. HollandAustralië Lijn. Abbekerk, u., 24 Mei v. Suez. HollandBritach-Indië Lijn. Stad'sdijk, 26 Mei te R'dam. Ridderkerk, u., 25 Mei v. Algiers. Schiekerk, u., 24 Mei te Colombo. So.mmelsdijk, u., 26 Mei te P. Said. IJselkerk, t., 25 Mei te Madras. Streefkerk, u., 24 Mei Ouessant gep. Kieldrecht, u., 24 Mei te Rangoon. JavaNew-York Lijn. Salawati, 25 Mei te New-York. Samarinda, 25 Mei Azoren gep. Palembang, 23 Mei v. Sabang. JavaChinaJapan Lijn Tjikandi, 25 Mei te Cebu. Tjikini, 25 Mei te Manilla. JavaBengalen Lijn. Bali, 26 Mei v. Calcutta. Rotterdamsche Lloyd. Djember, t., 26 Mei te Suez. Indrapoera, 26 Mei K. del Armi iep. Kota Baroe, 27 Mei Ouessant gep. Kota Gede, u., 26 Mei Ouessant g!P. Patria, t., 25 Mei v. Sabang. Schouwen, 27 Mei te R'dam. Tabanan, 37 Mei v. Suez. Tambora, u., 25 Mei v. Colombo Tjerimal, t., 26 Mei te Suez. Garoet, 26 Mei te Batavia. Kota Radja, 27 Mei v. Batavia. Kota Inten, 26 Mei te Batavia. M^dioen, u., pass. 27 Mei Pantelaria. Blitar, t., 24 eMi v. Port Said. Menado, 25 Mei Perim gep. Sibajak, 25 Mei te Rotterdam. SitoCbondo, 24 Mei v. Batavia RotterdamZuid-Am«rikn Lijn. Aldabl, u., 36 Mei Ouessant <ep. Sirrah, u., 35 Mei te Rio Jantiro. Stoomvaartmattschappij Oceaan. Alcinous, 35 Mei v. A'dam. Peisander, 24 Mei te Suez. Phrontis, 36 Mei te A'dam. Diomed, 27 Mei v. Shanghai. Ajax, 24 Mei v. Singapore. Hector, 23 Mei v. Penang. Medai», 25 Mei te Shanghai. Laertes, 25 Mei v. Liverpool. Melampus, 26 Mei v. Londen. Menelaus, 26 Mc^ te Suez. Emzetco Lijn. Jonge Jacobus, 25 Mei v. Tunis. Jonge Maria, 34 Mei v. Gibraltar. Jonge Elisabelh, 35 Mei v. Gibraltar. van 25 tot en met 27 Mei. BRUIDSFOTO'S Fotogr.-Ateller E1SELIN. 60 Polderweg 6a BEVALLENA. M. BouohterNuHena, d.; A. v. d. Rijd—Groen, d.; K. van den Broeke—Wleqman, d.; D. Bakker— MoolJ, d. OVERLEDENJ. van 't Roer, 89 1.; K. SmU, wed. van D. Renshofl, 68 J.; J. Binnenland. BU Oldebroek. Zondagmiddag waren kinderen met lucifers aan het spelen bij een hooiberg van de gebr. Van der Kamp, aan den Zuiderzeestraatweg even buiten de kom van het dorp Oldebroek. Het hooi vatte vlam en door de droogte, aangewakkerd door den wind, sloeg het vuur dadelijk over op het woonhuis. Ook het rieten dak hiervan stond onmiddellijk in brand. Stukken vuur zijn van daar overgeslagen naar de belendende boerderij van de wed. Stouwdam en ook naar een daarnaast gelegen gebouwtje van een rijwielherstel- plaats, dat met den aanwezigen voorraad fietsen in de vlammen opging. Van daar kreeg het vuur vat op het rieten dak van de boerderij van G. van het Hof en ten slotte op dat van v. Stange. Al deze huizen hadden rieten daken. De eigenaar van een auto, uit Noord- Holland, had den gelukkigen inval om zoo snel mogelijk naar de kom van het dorp te rijden, daar zijn auto voor de brandspuit te spannen en deze snel naar het terrein van den brand te sleepen. Ondertusschen had het vuur zich aan den eenen kant van den weg niet verder uitgebreid, maar was schuin over den weg geslagen naar een boerderij van W. van der Kamp. Van daar sloeg het over naar een groote boerderij, van Spijkerboor. Toen kwam de brandspuit, dank zij de hulp van den auto, in werking en is men er in gesltfagd laatstgenoemde boerderij te behouden. *De motorbrand spuit van Elburg kwam ter assistentie, doch kon weinig uitrichten, wegens ge brek aan water. Van de brandende huizen was niets te redden. Gelukkig was bijna al het vee in de wei, zoodat alleen bij de Gebr. van der Kamp acht biggen verbrand zijn. De brand was even voor 4 uur ontstaan en een goed uur later waren er alleen nog maar puinhoopen over. Van de Gebrs. van der Kamp, Van het Hof en W. v. d. Kamp waren het maar kleine boeren plaatsen, maar van de Wed. Stouwdam en Stange groote boerderijen. Alles, hoe wel laag, was verzekerd. Schade ongeveer vflf ton. De reeks groote branden heeft zich weer voortgezet. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een zeer felle brand gewoed bij de N. V. Van Thiel's Draadindustrie te Beek en Donk. Omstreeks 2 uur in den nacht werd de brand ontdekt door den dienst- doenden brandwacht De Beek en Dorik- sche brandweer was binnen tien minu ten ter plaatse en gaf spoedig water; zij was echter tegen dezen brand, die een zeer grooten omvang dreigde aan te ne men, niet opgewassen. Onmiddellijk werd dan ook de brand weer van Helmond gewaarschuwd, die spoedig met twee motorspuiten ter plaatse was. In totaal werdi met 7 stralen water gegeven. Het blusschingswerk stond onder lei ding van den teohnischen directeur der firma, den heer H. van Thiel, die tevens brandmeester is. Het vuur werd het eerst ontdekt in de machinefabriek, die hoofd-1 zakelijk voor reparatie en nieuwbouw is ingericht. Hier stonden ongeveer 30 werk tuigmachines van de modernste construc tie. Deze werktuigen waren in een mini mum van tijd een prooi der vlammen, be nevens eenige in aanbouw zijnde nieuwe patent-machines. Kromgetrokken en ver bogen, staan zij nu bedolven onder de in gevallen muren. De schade alleen door de vernieuwing van deze werktuigmachines wordt geraamd op 100.000, terwijl de ge- heele schade, die door den brand is aan gericht 4 tot 500.000 beloopt. Het blusschingswerk duurde den ge- heelen nacht voort. Óp de fabriek werken 850 arbeiders, die voorloopig het werk niet zullen hervatten. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering ge dekt. (V. D.) ONGEVAL BIJ DEN SLUISBOUW TE IJMUIDEN. Vrijdag geraakte een werkman bij het vervoer van materiaal op de terreinen van den nieuwen sluisbouw te IJmuiden tusschen twee groote kranen bekneld, waardoor zijn dijbeen verbrijzeld werd. De gekwetste is in het St. Antonius- Ziekenhuis te IJmuiden (Oost) opgeno men. LEVEND BEGRAVEN. Te Mellck (Limburg) is Vrijdagmiddag de 16-jarige arbeider L. bij1 het delven van een put onder neerstortend zand be- dolven en gedood. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN, Te Nieuwodlep, een gehucht in Drente, in de nabijheid van Wildervank, is Vrij dag do goïmwde boeren arbeid er Mnhro door den bliksem gedood. Zijn lfjk werd avonds bi) oen sloot gevonden. VIER BOERDERIJEN AFGEBRAND. Gistermorgen 7 uur 1b brand ontstaan in een óomplox van zes woningen te Maryraten (Llmb.). De brandweer uit Maastricht, die om 9 uur gealarmeerd werd, kon met het water, uit een plas, het eenige aanwezige, twee hulzen be houden. vier boerderijen, die bewoond werden door de wed. Vaassen, de wed. Schijns, Van Overen en Sohils, zijn ge heel afgebrand. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. De warmtegolf, die nu al eenige weken over ons land ligt, en ik wed, dat de leper een schietgebedje uitspreekt voor hét nog een tijdje blijven voortbestaan van deze warmtegolf, al zou dan een buitje regen geen kwaad kunnen deze warmte golf en het uitblijven van regen is oorzaak van verschillende bosoh- en heidebranden ;j3 ons vlakke landje, dat zich bij uitstek voor die natuurrampen leent. De Drent- sche veenbranden zijn een telken jare terugkeerend verschijnsel. Ofschoon ze ditmaal niet zoo ernstig waren als verle den jaar, toen er, naar men zich herinne ren zal, de brandweren van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag aan te pas moes ten komen, zijn ook nu weder vele hoeveel heden turf verbrand. Ook omtrent den feilen boschibrand bij Zelhem hebben wij den lezer een en ander verteld. Deze brand was zoo fel, dat te Arnhem een dichte rook hing en men daar niet begreep, waar die scherpe rook vandaan kwam. In Zelhem zelf, 'n plaatsje in den Gelderschen Achterhoek, hing den geheelen dag een zwarte sluier over het dorp en ook in het nabij gelegen Hengelo (Gelderland), was het des middags om 7 uur donker als de nacht. Maar ook de Geldersche hoofdstad zelf kreeg een dergelijke^ brand te blusschen, doordat namelijk een vuilnisbelt nabij de stad in brand raakte en dikke rookwolken Vrijdagmiddag over de stad hingen. Uit Veendam worden voorts branden gemeld, waarbij 4 mill. kilogram stroo verloren ging; te Flakkee ontstaat drinkwaterge brek en als de warmte en droogte aanhou den, zullen nog wel meerdere dergelijke rampen, die nu weliswaar niet zoo ver schrikkelijk zijn, maar die toch schade toebrengen aah velerlei eigendommen, ontstaan. Waarlijk, een buitje regen zou niet te versmaden zijn! Gistermorgen omstreeks 10 uur is ten gevolge van militaire schietoefeningen brand ontstaan in de heide nabij Wezep. Het vuur is door de militairen zelf om streeks 1 uur des middags gebluscht. Ongeveer 200 H.A. grond zijn afgebrand. Gistermiddag is opnieuw een heide brand uitgebroken op de heide links van den Apeldoornschen weg, bij Arnhem, ongeveer op dezelfde hoogte, waar Zon dag brand was ontstaan. Ook thans moest de mooie beukenlaan, de Hooilaan, hei ontgelden. De beukenboomen, die Zondag nog gespaard bleven, zjju gisteren bijna alle door het vuur aangetast. De brand weer van Schaarsbergen en verscheidene vrijwilligers hebben den heelen middag, latér geassisteerd door de brandweer uit Arnhem, het vuur bestreden, dat om streeks halfacht beteugeld was. Ook nu weer is 25 H.A. heide verbrand. De brand weer zou den geheelen nacht op het ter rein blijven, omdat telkens weer de vlam men opsloegen. HOOFD EENER SCHOOL EN EEN LEERLINGE VERDONKEN. Gisteren was het tijdelijk hoofd van de Oostelijke openbare school te Papen- drecht, de heer H. O. Sterkman, met zijn klas in de Merwede aan het zwemmen. Een van de schoolmeisjes, de ongeveer 10-jarige Jannetje Bekker, geraakte in een draaikolk en verdween in dë diepte. De heer Sterkman sprong haar na, doch kwam evenmin boven. Eenigen tijd later zijn beide lijken opgehaald en door de gemeente-politie en de marechaussee voorloopig aan boord van een in de nabijheid liggend schip gebracht, om later naar de lijkenhuizen te Papendrecht en Dordrecht te worden vervoerd. Nader verneemt »de Telegr.« nog, dat de hoofdonderwijzer leed aan zenuwach tigheid en juist gisteren bijzonder over spannen moet zijn geweest. Hij was zonder offlcieele toestemming met onge veer dertig kinderen gaan baden bij het Gors achter den heuvel bij Jaoob Veth, vlak bij de vierde krib. De kinderen moesten eerst door een dikke laag modder waden om de plaats te bereiken en w.aren tijdens het baden van den dijk af niet zichtbaar. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Gistermiddag is in de Merwede bij Werkendam bij het zwemmen verdronken de 17-jarige slagersknecht J. Kioboom. Zondagmiddag geraakte de 22-jarige A. Mus, die met eenige vrienden in de Waal aan het zwemmen was, in den stroom. Hij riep om hulp, doch zijn vrienden konden hem niet te hulp komen en voor hun oogen verdween hij in de diepte. Zondagavond te 8 uur was zijn lijk nog niet opgevischt. BEROOVTNG VAN EEN BANK- LOOPER TE AMSTERDAM. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak, heeft gisteren geconclu deerd tot verwerping van het caeeatie- beroep van H. N. K., die door het Hof te Amsterdam is veroordeeld tot 8 jaar en 9 maanden gevangenisstraf, wegens dief stal, t. w. heroovlng van een banklooper op den Singel aldaar van oen te och, in houdende 15.000. Het nrrest werd bepaald op 24 Juni a.t. DE VEENDAMMER HYPOTHEEK BANK. De Hooge Raad heeft gisteren verwor pen het cassatieberoep van A. C. M., ao- countant te 's-Gravenlhage, die door het Gerechtshof te Amsterdam wegens be drieglijke bankbreuk in verband met üe affaire der Veendammer Hypotheekbank is veroordeeld tot 1 jaar en drie maanden met aftrek van preventieve hechtenis. DE MOORD TE GIES8EN- NTEUWKEREL 3 Juni voor den Hoogen Raad. Naar het „Hbl." uit de beste bron ver neemt, heeft de Hooge Raad bepaald, dat de zaak Klunder en Teunissen, veroor deeld wegens modrd op den spoorweg wachter te Giessen-Nieuwkerk» zal wor den behandeld op de openbare gerechts zitting van Maandag 3 Juni e.k. EEN VECHTPARTIJ. Aan den Aalsmeerderdjjk te Hoofddorp is Zaterdag een vechtpartij ontstaan tus schen een inwoner van Hoofddorp en vier Overijsselsche werklieden. Daarbij is B. van Hoofddorp tegen den grond gewor pen, met een spiralen wapenstok bewerkt en met een mes in het dijbeen gestoken, zoodat groote, diepe wonden ontstonden. B. werd hevig bloedend een café binnen gedragen, waarna geneeskundige hulp werd gehaald. De wapenstok en het mes zijn in beslag genomen. De Overijsselsche arbeider G. v. d. K. uit Slagharen is ter beschikking van de justitie gesteld. De toestand van B. is naar omstandigheden bevredigend. TRAMBOTSING. Te Haarlem. Onder het Kruiswegviaduct bij het Sta tionsplein te Haarlem heeft Zondagavond omstreeks half zeven een botsing plaats gehad tusschen twee trams van de lijn HaarlemBloemendaal. Bij deze botsing braken de ruiten van de voorbaloons, die ook zelf beschadigd werden. De passa giers zijn niet'gewond; de winkelier C. T. en zijn echtgenoote kregen slechts ontvel lingen aan de vingers. De ooraak ligt hierin, dat een wagen bestuurder van de tram uit de richting Bloemendaal op het Statenbolwerk door een onveilig sein is gereden. Hij werd misleid door de weerkaatsing van felle zonnestralen op het roode licht .Daardoor verekerde hij in de meening, dat het sein op veilig stond. Men zou gisterenavond proeven nemen om uit te maken of de be stuurder, verblind door de zon, het sein niet heeft kunnen zien. VECHTERSBAAS DOOR VELD WACHTER NEERGESCHOTEN. De gevolgen van een vechtpartij te Someren (N.Br.). Zondagavond ging het in een café te Someren nogal rumoerig toe en tegen half elf raakten de bezoekers zoodanig met elkaar slaags, dat de assistentie van dengemeenteveldwachter van Esch werd ingeroepen. Hoewel het sluitingsuur nog niet was aangebroken achtte deze het ge- wenscht, dat het café gesloten zou wor den, natuurlijk tot groote ontevredenheid van de bezoekers, die een dreigende hou ding tegenover hem aannamen. De veld wachter wist echter de menschen te ver spreiden, met uitzondering van een groep je belhamels, die den veldwachter aan vielen en hem ernstig mishandelden. De veldwachter trok zijn revolver en een der ergste belhamels, J. H„ werd door een kogel zoodanig getroffen, dat hij spoedig daarop overleed. Het slachtoffer was on gehuwd, 29 jaar oud en los-werkman van beroep. EEN VOERMAN VERDRONKEN. Gigterenmorgen vier uur kwam de voer man H. v. d. Wetering, uit Kampen, die bij verschillende boeren op het Kamper- eiland melik ophaalt voor de Ooöp. Stoom- zuivelfabriek te Kampen, bij het veer van de Kampenerwaard naar Kampereiland. Het is een veer, waar hij zich zelf over zette. Waarschijnlijk is toen de voerman te ver doorgereden of ia de pont onder de paarden uitgeschoten, zoodat de wagen te water is geraakt en de voerman met beide paarden is verdronken. Voorbij gangers hebben gisterenmorgen den nog gedeeltelijk boven water uitstekenden wagen ontdek*. er HET VUIL LANGS HET STRAND. De Inzender van het vorige stukje, de heer Meijer, komt terug op net antwoord, dat wij er, op gezag van den reinigings dienst alhier, onder BÓhreven, en waarin wij zeiden, dat bedoeld vuil niet van de belt alhier afkomstig kon zijn. Hij houdt het tegendeel staande en zegt, dat er 0. a. honderden doosjes Molenlucifers langs de kust liggen, een luciferssoort, die niet voornamelijk aan boord der schepen, maar daarentegen wel veel door de inwo ners vnn Den Helder worden gebruikt. Ook trouwkaartjes van Heldersche inge zetenen heeft men er gevonden, dato 1905, verder up to date-fleschjes, puroldoosjes legio. De bewijzen lijken ons inderdaad nogal afdoende en de reinigingsdienst zal goed doen hieraan eens de noodlge aandacht te besteden. De heer Tioooen komt terug op de be antwoording van do vrages door hem aan wethoudor do Zwart gseteld en door deien kort olijks beantwoord. Anngeilen uit diens beantwoording duidelijk la g bleken, dat de exploitatiekosten ot Donkere Duinen niet drukken op het Grondbedrijf, en de heer Tleeson fn si]n ingezonden stuk het tooh'weer doet voor komen alsof dat wel het geval is, heeft opname van dit, van een verkeerd beginsel uitgaande en dus misleidende artikel, geen zin. De heer Tiessen doet het ook voorkomen alsof dan in ieder geval de rest, zijnde f 72.000.min f 18.000. Donkere Duinen, dat is dus f 60.000. toch uit de belastingpenaingen van f 974.000.moeten worden betaald. Ook hieromtrent heeft de heer de Zwart dui delijk uiteengezet, dat dit tekort dat tenslotte toch ook niet meer is dan een raming niet uit de gewone middelen der gemeente wordt betaald, doch op den kapitaaldienst komt, en ook de rente, die hierover moet worden betaald. Deze rente wisselt naarmate de stand van het Grond bedrijf gunstig of ongunstig is. M.a.w. wanneer de bouwrijpe gronden zooveel opbrengen, dat daaruit de kosten der leeningen kunnen worden bestreden, is van eenig tekort geen sprake en wanneer de opbrengst méér bedraagt, ontstaat er winst. Bij de jongste taxatie is gebleken, dat de verliezen, in de laatste vijf jaren geleden op het Grondbedrijf, en dus drukkende op den kapitaaldienst, met de inmiddels onstane waardevermeerdering der gemeentelijke gronden gelijken tred hebben gehouden, zoodat van een tekort op het Grondbedrijf, en dientengevolge een verdisconteering hiervan in de be lasting, geen sprake is. Wij hopen, dat de heeren het nu begrijpen en kunnen er geen verdere ingezonden stukken meer over opnemen. ODE AAN HET JULIANAPARK. O, Julianapark, o, schoonste plek van Helder, Gij geeft aan velen een groot intens genot. Ik zit er i'ed'ren dag een poosje op eeni bankje, Ik voel mij steeds meer aangedrongen tot Hetgeen gij biedt, de perken, vol met bloemen, De vogels fluiten met heerlijk lief geluid. Maar gist'ren kwam een tuinknecht mij ver tellen: De pret is nu voor veertien dagen uit. Ik wou wel graaig d'at bankje van u hebben, Jawel, dat bankje, waarop u zit, meneer, Zooals u ziet, ze zijn wat kaal geworden, Ze hebben haast geeni grijntje verf meer. Toen stond ik op, ik was inwendig woedend, Waarom de wintertijd niet voor dat werk gebruikt? Er zijn, zou 't zeggen, dan zeer veel werke loos en. Ik vind dat zooiets niet economisch ruikt. Ik ben nog jong, ik kan me desnoods redden, Door te gaan zitten Op den rand van 't hek, Maar van een ouden man kan men dat niet verlangen, En voor een dame staat het wel een beetje gek. Ik hoop hetgeen, ik hier heb neergeschreven, Zal helpen, zoodat we met fatsoen Het volgend jaar heel rustig kunnen zitten, Want zoo het nu gaat, is geen manier van doen. JAN MENS. J 25 Mei. Aangebracht door korders: 1781 tongen p. st. 0.400.30 571 kleine tongen 0.100.07 45 'kisten schol p. k. 4.503.00 9 kisten schar p. k. 2.501.75 Door haring- en geepvisschers: 600 tal haring p. tal 1.95—0.14 89 tal geep 11.00—4.23 2058 kg. ansjovis p. kg. 0.81—0.72 26 Mei. Aangebracht door haring- en geepvisschers: 41 tal haring p. tal 1.30—<1.10 6 tal geep 10.00—7.90 232 kg. ansjovis p. kg. 0.800.77 27 Mei. Aangebracht door haring- en geepvisschers: 154 tal haring p. tal a.000.30 62 tal geep 10.507.20 203 kg. ansovis p. kg. 0.800.77 ALKMAAR, 27 Mei Veemarkt. Aangevoerd: 73 vette koeien 200450; 7 vette kalveren 50120; vette kalveren per ned. pond 1.201.50; 93 nuch tere kalv. (slacht) 8—24; 532 vette varkens (zware) per ned. pond 7888 cent; zouters per ned. pond 86 cent, zeer stug. Markt over het algemeen stug. AMSTERDAM, 37 Mei. Veemarkt. Aangevoerd': 806 vette koelen, ie kw. 1.06—1.14; se kw. 0.90—106; 3e kw. 0.700.90; mindere soorten 0.64—0.70; 100 melk- en kalfkoeien 375375; 133 vette kal veren, ie kw. 0.901; 3e kw. a8o0.90; 3e kw. 0.660.80; 130 .nuchtere kalveren j 8 14; 64 schapen 3240; 141 lammeren 12 18; 850 varkens Holl. ie a. 1.011.03; 3e tf. 1i.oi} Ovtarz. en Geld. ie s. 1.01—1.03; se 1. 11.01; vette varkens 0971 per kg.; 57 paarden 100328. TEXEL, 37 MeL Veemarkt. Aangevoerd: 6720 lammeren' 16 —04; so schapen 33—38; 31 biggen 2»—30; 34 schrammen 3040; 38 nuchtere kalveren 10—is; pinken 100—130; 36 kalveren 380—338. BROEK OP LANGENDIJK, 37 Med. Bloemkool ie 1. 16.10—<34.40; bloemkool 3e f 10.3011.10 per 100 -stuks; sla ie r 9 80; sla 3e 1. f 8-30 per 100 krop; rabarber 1.70—4.80; aardappelen: blauwe f 2.40—3.60, alle* per 100 kg. Aanvoer: 330 stuks bloemkool, 308 kroppen sla, 10,300 kg. rabarber, 334 kg. aardappnlan «n 24 stuks aardbeien ft.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7