S. A. KANNEWASSER ZN. FRIESCHE HEERENBAAI NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA yk^/OOR^^P^EVERSjg Eerste Blad. BUITENLAND. BINNENLAND Nr. 6658 ZATERDAG 1 JUNI 1928 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Zomertijd. Zon Hoogwater Juni Z 2 M D W D Z Maan opond. 2.28 13.09 2.42 14.26 2.64 15.46 8.08 17.11 8.24 18.40 8.44 20.18 4.18 21.44 op 4.44 4.43 4.43 4.42 4.42 4.41 4.40 oud: 21.08 21.09 21.08 21.10 21.12 21.13 v.m.: n.m.: 4.35 5.11 6.46 6.43 7.32 8.21 9.07 6.16 7.08 7.67 8.44 9.30 9.53 10.16 Zaterdag 1 Zondag 2 Maandag 8 Juni 9.87 uur. 9.38 9.39 WEEKOVERZICHT. Binnenland. Toch opheffing van de werf te Hellevoetsluis. De werf te Hellevoetsluis zal dus toch worden opgeheven, niettegenstaande de door de Tweede Kamer aangenomen motie-Hiemstra, waarin de wenschelyk- heid werd uitgesproken, een nader on derzoek in te stellen, of de werf ook meer rendabel kon worden gemaakt, zoodat haar opheffing kon worden voorkomen. De minister heeft zich aan deze motie weinig of niet gelegen laten liggen. In ons nummer van de vorige week Don derdag immers namen wij het verrassen de gericht op, dat Z.Exo. Lambooy inge gaan was op een verzoek tot overname van de werf, van welken verkoop echter, blijkens latere berichten, niets schijnt te zijn gekomen. De minister bewandelt dus eigen weg, en „het doet wel vreemd aan'„ zeiden ook de heeren Perdok en Baak, in een interview met „de Tele graaf", „dat, nu de Tweede Kamer juist op reces is gegaan de minister met een besluit tot opheffing komt met totale ne gatie van de motie-Hiemstra en dat bo vendien, waar deze regeering op het punt staat te verdwijnen." Genegeerd heeft de minister ook het advies van den directeur van de Marine werf alhier en van dien te Hellevoetsluis, alsmede dat van den directeur van het Bureau Scheepvaart van het Dept. van Defensie, drie hoogstbekwame en des kundige autoriteiten dus, die tegen de op heffing van de werf waren. Voor Hellevoetsluis beteekent het ver dwijnen van de Marinewerf met zijn 800 man personeel, een geweldige slag, en het zal nog wel zeer de vraag zijn of onze stad: er voordeel van zal hebben, niet- tegenstaande de belofte van den minis ter, dat de opheffing te Hellevoetsluis, gepaard zou gaan met een belangrijke uit breiding van de werf te Willemsoord. Wij zullen in deze dienen af te wach ten. Niet zonder spanning ziet het per soneel uit, vooral het oudere, naar wat er gedaan zal worden, als straks een paar honderd man naar hier overgeplaatst zul len worden. Een opheffing die wenschelijk is en dan ook vanzelf met gejuich zou wor den begroet is die van de staking te Zaandam. Vergissen we ons niet dan gaan de Zaandammers Maandag de negende stakingsweek in en het einde van dit ar beidsconflict is nog maar steeds niet m zicht Men is geen stap nader tot elkaar gekomen, terwijl het feit, dat geregeld arbeiders van buiten worden aan- conflict KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING meer genomen, de oplossing van het niet bevordert. Steeds meer doen zich be grijpelijkerwijs de gevolgen van dit con flict in de andere branches voelen en vooral de winkeliers lijden onder de ver minderde koopkracht van het publiek. Met verlangen wordt dan ook algemeen uitgezien naar de bijlegging van het ge schil. De Scheveningsche visschers hebben nu ook alweer bijna drie weken het werk gestaakt en het ziet er daar, ten opzichte van een oplossing, niet veel rooskleuriger uit dan te Zaandam. De burgemeester van '8-Gravenhage, de heer Patijn, heeft zijn bemiddeling toegezegd, welke tusschen- komst door de partijen is aanvaard. Mis schien dat deze bemiddelaar de partijen tot elkaar weet te brengen en een oplos sing weet te bewerkstelligen. Buitenland. De verkiezingen ln België moeten voor de socialisten wel een groote teleurstelling zijn geweest, daar zij niet minder dans zetela verloren, of meer dan 10 prooent van het totaal aantal, dat lij in de Kamer bezaten, en dat 78 bedroeg. De liberalen daarentegen wonnen niet min der dan 6 zetels, wat voor hen een vooruitgang beteekende van pl.m. 25 pet. daar zij van 23 op 29 zetels kwamen. Het grootste succes echter boekte de frontpartij, de partij der Vlaamsche nationalisten, die van 6 zetels in de vorige Kamer, kwam op 11 in de nieuwe. Een winst dus van bijna 100 pro cent Deze vooruitgang is wel het beste bewijs van de groote ontstemming in het land der Vlamingen voor de miskenning van de Vlaamsche taaleischen en de voortdurende tegenwerking, die de uit voering van de reeds bestaande taalwet ten van ambtelijke zijde ondervindt Deze overwinning is ook gegaan ten koste van de katholieke partij, die van de 78 zetels, die zij bezat er twee verloor, en het is een waarschuwing aan de Bel gische regeering, om niet op den ingesla gen weg door te gaan, en eindelek ge hoor te geven aan de Vlaamsche eischen. Of zij deze wenk heeft begrepen? De tijd zal het moeten leeren. Ook Engeland In het teeken der verkiezingen. Behalve België, stond ook Engeland deze week in het teeken der verkiezin gen. Donderdag n.1. werd in het geheele land de verkiezing voor het Lagerhuis gehouden en wel volgens het nieuwe uit gebreide kiesrecht, waarbij dus ook de vrouwen ter stembus togen, die de man nen met 1.510.831 stemmen overtreffen. U ziet dus dat ook hier weer bewaarheid wordt, dat de vrouw toch altijd het meest heeft in te brengen. Het totaal aantal stemgerechtigden in Engeland bedraagt 28.828.890 personen. Wat de stemming brengen zal is nog niet te zeggen, vermoed wordt dat de ar beidersparty wel een flinke overwinning zal behalen, en de cyfers, die gisterenmid dag bekend waren, bevestigden deze ver onderstelling. Elders in dit nummer vindt men daarover wel meer bizonderheden. Barbaarsche Sowjet-methoden» Officieel is de doodstraf in Sowjet- Rusland afgeschaft en we zouden dus ook mogen veronderstellen dat de regeering van den heilstaat nooit of te nimmer deze strafook oj den ergsten zondaar niet, toe zal passen. Edoch, we hebben wel meer moeten constateeren dat in Sovjet-Rusland theorie en practyk soms wonderbaariyk verschillen. Zoo ook in het geval dat we hier wilden releveeren. De vorige week werd door de regeering een contra-revolutionair com plot ontdekt. De leiders ervan waren hooge staatsambtenaren, die door sabo tage trachtten de industrie te benadeelen. Welnu, de drie voormannen zyn nu zon der vorm van proces ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Wel een radicaal middel om van lastige staatsambtenaren bevryd te worden, maar of het het prestige van de Sowjet-regeering versterkt, wy be twijfelen hel De oorrespondent van de Times te Riga verklaart dat deae summiere te rechtstelling niet alleen op het groote pu bliek te Moskou, maar ook op den rechter vleugel van de communistische partij die pen indruk gemaakt heeft, omdat hier mee een flagrante inbreuk op de grond wet begaan is. Sedert de afschaffing van de doodstraf, zegt hy, verbiedt de grond wet zulke terechtstellingen zonder proces behalve in gevallen waarin bandieten op heeterdaad betrapt worden. Uit Moskou was gemeld, dat de drie slachtoffers al sedert Febr. van verleden jaar in hechte nis hadden gezeten en daarmee werd de officieele bewering dat het de ontdekking van een nieuwe samenspanning gold te niet gedaan. De strijd! ln Af ganlstan heeft wel een plotselinge wending gekre gen door het vertrek van den ex-koning Amannoellah naar Europa. Voorloopig blijft de gewezen monarch in Britsch- Indië, met het oog op zyn vrouw, die een baby verwacht. Amannoellah is blykbaar den strijd moe, al zegt hy ook, dat hy nog geenszins van den troon heeft afgezien, men mag toch verwachten, dat by zijn ver- biyf buitenslands, zyn positie er niet ster ker op zal worden. De gewezen vorst had waarschyniyk gemeend, by het komen van de lente, met een enkele handomdraai, den troon weer te heroveren. Dat is hem bitter tegen gevallen, want zyn aanhangers stuitten telkens op grooten tegenstand en moes ten vaak met belangrijke verliezen terug trekken. Habiboellah, de tegenwoordige emier, heeft een goed gedisciplineerd leger, dat hem trouw blijft, door o.m. de geregelde betaling der soldy, die hy door middel van zware belastingen, van de handelslieden los krijgt. Evenwel zal Habilboellah, na het ver trek van Amannoelah, nu geen tydperk van rust krygen en hy zal zyn troepen gemobiliseerd moeten houden voor de aanvallen die Nadir Cl an onderneemt, om den troon te bemach igen. Rust is er dus niet in Afganistan. Mi ;chien heeft Amanoellah nog het meest verstandig ge handeld om er maar tusachon uit te trek ken en in Europa de rust te zoeken die hy in eigen land ni'^-ueer kon vinden. Financieel schynt Amannoellah zich ook geen zorg behoeven te maken, daar hy op verschillende Europeesche banken be- langryke deposito's 'heeft. Naar Reuter Donderdag officieel mede deelde, lijdt de Koning aan een aanval van koorts en moet hij te bed blijven. Volgens een bericht, dat uit Kaboel te Pesjawar ontvangen is, heeft zich te Ka boel Zondag een krachtige ontploffing voorgedaan toen emier Habiboeila de troepen inspecteerde. Een soldaat werd daarby gedood en verscheidene zwaar ge wond. Habiboeila ontsnapte ternauwer nood' aan den aanslag. Men heeft een boni gevonden, die op het exoercitieterrein be graven was en denikt daarom te doen te hebben met een aanslag op Habiboeila. getrokken zullen worden. De overeen komst hangt nu dus, naar men moet aan nemen, af van de toestemming der be trokken regeeringen tot de ontruiming van het Rynland en van de afzonderlyfce regelinig met België inzake dei gedepreci- eerde marken. Evenals de Parijsche correspondent schrijft de Time® in haar hoofdartikel, dat het nauweiyks aannemeiyk Is dat aan de Belgische aanspraken inzake de gedepre- oieerde marken vergund zal worden een algemeene regeling van het belangrijkste «economische probleem van na den oor log in den weg te staan. Duitsche persstemmen. Omtrent de te Parijs getroffen overeen komst over de cyfers geven nog slechts weinige Beriynsche bladen meer dan be richten. Doch ook hieruit blykt, dat ?y ze nog geenszins als een volledige over eenstemming beschouwen, aangezien de Duitsche reserves nog omstreden zyn. Volgens de bladen zon Feng zich onder worpen hebben en het aanbod van de re- geerinig te Naniking om een „studiereis naar het buitenland" te gaan maken, heb ben aanvaard. Krachtige zenders op 218 meter. De Radiobode" schrijft: Na een bezoek van de leden van de Technische A.V.R.O.-Oommissie Baron Tindal en W. Vogt bij dien voorzitter van de Technische Commissie van de Union Internationale te Brussel, is aan de A.V.R.O. de beschikking verleend over de golf (z.g. onde commune) van 218 M. OnmiddeÜyk na het uitbrengen van het rapport aan het bestuur, werd het request verzonden, dat verleden week in de Radiobode is afgedrukt geworden. De energie die de A.VR.O. op deze „onde commune" eventueel over Neder land zal distribueeren, zal gemiddeld per station veel grooter zyn dan KW. hansa hebben in samenwerking met de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Egmond aan Zee besloten, aldaar een vliegveld in te richten op een terrein tus- schen Rynegom en Egmond aan den Hoef. Het ligt in de bedoeling, dit vliegveld te gebruiken als uitgangspunt voor rond vluchten en pleiziertochien over het Ken- nemerland en het Noord-Hollandsche pol derland. Een hoogspanningskabel ln de buurt van het P.E.N. zal verplaats die nen te worden. Het P.E.N. heeft zich daartoe reeds bereid verklaard. De oorrespondent van de N. Rott Cr! te IJJmuiden schrijft: Sommige bladen hebben gemeld, dat die nieuwe schutsluis te IJmuiden zóóver ge reed is, dat d'eze met September voor de scheepvaart kan worden geopend. Van bevoegd© zijde vernemen wy, dat dit on juist is en dat nog niet met eenige zeker heid kan worden gezegd, wanneer die nieuwe sluis in gebruik kan worden ge nomen. Het Volk meldt, dat de politieke after dinner speeches per radio den 12den Juni zullen aanvangen. De minister van water staat heeft na ingewonnen davies van den Radioraad bepaald, dat alle in de Tweede Kamer vertegenwoordigde politieke par tyen, naar verhouding van de sterkte hun ner fracties, hun deel van het beschikbaar gestelde kwartier-uren kunnen krygen. De zgn. rechtsche partyen gebruiken daarvoor Huizen, de andere den Hilver sum schen zender. DE SCHEVENINGSCHE VISSCHERSSTAKING. Ingezonden Mededeeling. Bevrijd ow llntmani van urinezuur! By verzwakte nieren brengen urine zuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heel© gestel in de war. Daarom ia hel zoo gevaarlijk om waarschuwende ver- Van sohjpperszljdö wordt verzocht mee Bo^Hnselen te verwaarlooaen zooals rug- BUITENLANDSCH NIEUWS. DE SOHADEVERGOEDINGS- CONFERENTIE. Ontruiming van het Rijnland met 1 Sept? De oorrespondent van de Times te Pa rijs meldt, gehoord te hebben dat de al daar getroffen overeenstemming bereikt is op de basis van de veronderstelling dat het Rijnland omstreeks 1 September van dit jaar ontruimd zal zyn en dat voor de bezettingskosten dus verder niets behoeft uitgetrokken te worden. Volgens hem ia het bekend dat de Britsohe regeering de Fransche heeft doen weten dat de Brit sohe troepen ln ieder geval spoedig terug- te deelen, dat het bericht in een der Haagsche bladen omtrent een z.g. besluit der Sohippers-vereeniging om geen „be smet werk" te verrichten, op fantasie berust. Donderdagmiddag heeft de Schippers- vereeniging vergaderd en met algemeene stemmen juist het tegendeel besloten. De schippers achten het onlbiliyk, dat de matrozen wel aan boord kunnen gaan om hun goed af te halen om bederf te voor komen, en dat de reeders hun visschery- materiaal, dat ook aan bederf onderhevig is, niet zouden kunnen lossen. Men zal echter deze week nog afwachten, in ver band met het droge weer. Het ligt in de bedoeling deze werkzaamheden in den loop der volgende week te verrichten. Er valt dan te rekenen op den arbeid van ruim 80 schippera EEN VLIEGVELD TE EGMOND AAN ZEE. Vertegenwoordigers van de Konink- ïyks Luchtvaart Maataohappy en de Luft- pyn, urinestoornisseni, blaadkwalen, rheu- matische pijnen, stijve en gezwollen ge wrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerammel in de ooien hoofdpyn, duizeligheid en zenuwachtig heid. Gy dient de (behoorlijke werking we» nieren te hersteileni, waardoor zij de vergiften uit uw bloed filtreeren. Het ia onverantwoordeiyk om de kans te loopen, dat zich blaasontsteking, chronische rheu- imatiek, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chroni sche nierziekten ontwikkelen. Duidelijk is, dat gy bytijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer. Gebruik Fosteria Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel, in geheel Nederland om zyn sucocs be kend. Dulzende dankbare mannen en vrouwen zeggen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (ln glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) by apo theken en drogisten k L75 per HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Helderache Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wierineen f 1 6e- binnenland fa.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen 13.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70 f 1 Modeblad reap. fo.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct'. Poet-Girorekening No. 16066. ADVEBTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redact!on. tekst) dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. pi adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). V 21.11 voor Licht op Auto's en Fietsen: TOBRALCO la het meest gesohikte en sollede Katoenen weefsel voor i Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant ENGELAND. DE KONING WEER ZIEK. AFGANISTAN. EEN AANSLAG OP HABIBOELLA. CHINA. GENERAAL FENG ONDERWERPT ZICH. DE A.V.R.O. HEEFT EEN GOLF! DE NIEUWE SCHUTSLUIS TE IJMUIDEN. DE RADIO EN DE VERKIEZING. r^oalnni rlof Vinf nni»i/»n+, in oan nor V"r _i

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1