GEMENGD NIEUWS. Marine berichten. Stoomvaartberichten. Correspondentie. Men adresseere De moord te Giessen-Nieuwkerk. geen werk voor een blaasorkest, dat nog alle moeite heeft met de noten. Dan is «afblijven» de boodschap, zegt hij. Hij noemde den heer Sam Vlessing als de beste componist voor Harmonie en Fanfare. Die staat bij hem boven aan. «Die kin wat. Daarom is hij ook zoo be scheiden. Alle menschen, die wat kunnen zijn bescheiden.» De geachte musicus wil er mee zeggen dat Vlessing geen «veelschrijver» is, maar zuiver werkt uit inspiratie. Zijn oordeel over de prestaties der muziek-dilettanten en de loftuiging aan gaande onze provincie, zijn wel waard ook in dit blad even te vermelden. MEITOCHTJE. 't Was op één der heerlijk zonnige nè Meische dagen, die we dit jaar zoo ruim schoots krijgen toegemeten, dat ik, op het stalen ros gezeten, langs Buitenhaven en zeedijk naar onze badplaats, Huis duinen peddelde. Twinkelend en blikkerend kabbelgolfde het water. De gekartelde en gegolfde zilver-richels doorploegden het zeeopper vlak, dat als grondkleur droeg de ijlblauwe tint van het overhuivende hemel koepelvak. Uit de haven werd, met korte riem- rukken, een vlet geroeid, waarop nauwe lijks buiten de stroomkaveling, het zeiltje werd gezet. Tusschen den zeedijk en Onrust stuw den enkele vletten langzaam voort, ge dreven door het bolle windje in de roest bruine zeilen. De zilte lucht, toegevoerd uit zee, door den krachtig doorbrekenden vloed, stroomde als een zuiverings-injectie door je bloed en deed je onwillekeurig dieper adem halen om je lichaam te doorvoeden met deze kostelijke ozon. Aan Buitenkant en langs den zeedijk stond alles weer in de voorjaarsche vischsport. Tukkers en scharhoepelaars gooiden hun aas aan touw of in scharhoepel ijverig uit en schenen met hun sportbe oefening ook aardig materieel succes te hebben. Op de steenmassa's, als achteloos neer geworpen aan den dijkvoet, stonden de gulvisschers met hun lange hengelstok ken geduldig te wachten of de gul ook bijtenstrek bad. Nu eens kalm ophalend, dan nijdig opslingerend, om, met een reuzenzwaai van den hengel over het hoofd, het snoer zoo ver mogelijk uit te werpen. Van hen werd meer geduld ge vraagd dan van tukker of scharhoepelaar. Nochthans bleven ze volharden en ver moedelijk zit in deze vischsport een ander enerveerend element, dat de noodige geestdrift en daarvoor het noodige geduld er voor doet beschouwen De Eugenia lag, als altijd nog keivast op den dijk. Misschien is het schijn, misschien zinsbedrog door den hoop- vollen wensch; doch me dunkt met wat meer slagzij naar den zeekant. Onder het vlak wroetten nog de nijvere duikers die trachten én dijk én schip van hun voetstuk te berooven. De warm bloedige en «temperament volle» leden der Frissche Morgenclub lieten zich overspoelen door het pas van de kou ontroomde, zeewater en schenen zich zeer monter-gevoelen in de frissche onderdompeling. Voorbij den windwijzer zag ik, aan den kant van den breeden boulevard, gezeten in een sunlightkiBt op wielen, mijn jochie met den onafscheidelijke snotneus, wien ik, maanden eerder, ook al ontmoet had. Zijn karretje, dat hem tot zitplaats diende, zat vol houtenden en kurk brokstukken. Ik begreep, dat zijn leider en dagver zorger niet ver zou kunnen zijn. En jawel, tegen de steenglooiïng lag mijn vriend van eertijds, recht uit op den buik, terwijl hij zijn arm had gestoken in het gat tusschen twee steenklompen. Hij richtte zich op en triomfantelijk bracht hij uit het gat een stukje brand hout mee. Hij was dus steeds nog aan het oogsten. Hij oogstte vóór dat er voor hem ge zaaid was. Hem had de schepping de dubbele taak van het zorgen en oogsten voor anderen opgelegd. Even verwijlen je gedachten 1 Je denkt er aan hoe moeilijk dat kleine ventje het misschien zal hebben. En je verwijlt bij eigen zorgen en moeilijkheden, die elk een nu eenmaal in het leven heeft en je wordt gesterkt door zoo'n voor beeld van een jochie, die, onbewust misschien zich geeft aan zijn taak, zon der morren en sputteren, doch opgewekt, met dit doel slechts voor oogende taak te voleinden. Bij de ronding van Kaaphoofd zag ik, vóór het badhotel een zeiljachtje kruisen, dat een sloepje afzette om een wachten de op één der strandhoofden, naar boord te halen. Goed bekeken, moest het dat zijn van onzen zeeschilder Jaarsma, wiens leven vergroeid is met de zee. Een bijbelsch woord zegt, dat waar je schat is, is je hart. Misschien is het omgekeerde ook waar, daar waar je hart is, ook je schat is. Huisduinen het gaat vooruit; dat is te zien aan de huizen villatjes, die bijgebouwd worden en het is te zien aan de «moderniseering» van bestaande ge bouwen. Huisduinen zelf, de kleine iaag- murige, hooggevlakte huizekes, wordt weggedrongen. Het cachet der woningen, die poogden, in den luwkant der duinen, gedekt te zfjn tegen de stoeren zeewind, gaat ver dwijnen en maakt plaats voor het cachet van den modernen tijd, die alles aandurft en de macht der elementen naar uiter- ltjken schijn durft trotseeren. Het oachet van het stèège swoegen om aan het strand en in het kale duin zand een bestaan te vinden, verdwijnt en maakt plaats voor het cachet van streving naar luxe en comfort. DEMONSTRATIE 80LA-8ELVER. De naam der dame ln de etalage van den heer van Baaren is 8ophie. HR. MS. „HEEMSKERCK TE BORDEAUX. Blijkens bij het departement van De fensie ontvangen bericht is Hr. Ms. „Heemskerk" op haar oefeningsreis te Bordeaux aangekomen. DE MARINE-RESERVE. Bij Kon. Besl. opgenomen in „St.bl." 228, is bepaald, dat als catagorieën van dienstplichtigen van de zeemacht, welke na ontslag als vrijwilliger bij de zeemacht tot de Kon. Marine-reserve komen te be- hooren, worden aangewezen: a. eervol, om andere reden dan ter zake van onbekwaamheid of ongeschiktheid ontslagen luitenants-ter zee, officier-vlie gers, zeewaarnemers, officieren der mariniers, id. van den marinestoomvaart dienst en id. van gezondheid; b. om andere redenen dan ter zake onbekwaanheid, ongeschiktheid, mislei ding, veroordeeling, verregaande plichts verzaking, liederlijkheid of wangedrag ontslagen scheepsonderofficieren, onder- officier-constabels, id. seiners, id. vlieg tuigmakers, id, torpedomakers, id, mon teurs, id. machinisten, onderofficieren der mariniers, onderofficier-ziekenver plegers, id. hofmeesters, id. koks, seiners- maats, matrozen der \le klasse, stoker- oliemans en mariniers le klasse. Onder deze categorieën worden ook begrepen de tot die categorieën behoorende kor poraals. De tot een van deze categorieën be hoorende dienstplichtigen, die als vrij williger bij de zeemacht hebben gediend, worden gerekend tot de Kon. Marinere serve te behooren a. van 1 Februari 1925 af voor zooveel betreft hen, die ontslagen zijn als vrij williger vóór den datum van inwerking treding de regeling van het personeel der Kon. Marinereserve vastgesteld bij K.B. van 81 Jan. 1925 no. 84; b. van den datum af van hun ontslag als vrijwilliger voor zooveel betreft hen, aan wie op of na 1 Februari 1925 als zoodanig ontslag is of wordt verleend. De dienstverhouding tot de Kon. Marine- reserve van bovenbedoelde dienstplichti gen neemt een einde op het tijdstip, waarop hun dienstplicht eindigt of op een nader bij K. B. te bepalen vroeger tijdstip. De luit. ter zee ie kl. Jhr. W. Boreel wordt den 2Óen Juni geplaatst bij de Onderzeed1.- kazerne teneinde zich voor te bereiden voor de hem in den loop van de maand November a.s. op te dragen betrekking van Chef van- het T.A. te Hellevoetsluis. Off. van gez. ie kl. der zeemacht S. G. Ren- sing is van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indiië hier te lande teruggekeerd. Off. van den M.S.D. ie kl. H. J. Oldemane is, van zijn detacheering bij de fabriek voor torpedomateriaal te Weymouth, hier te lande teruggekeerd en geplaatst bij de Onderzee- dienstkazerne te Willemsoord. De 2e luit. der mars. H. O. Romwwinckel wordt den nen Juni gelaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Vlisaingen. Luit. ter zee 3e kl. H. L. Nagtglas Versteeg, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 4 dezer, aan boord van het stoomschip J. P. Coen', daarheen vertrekken. 14 Juni: off. M.S.D. 2e kl. L. de Wilde die nende aan boord Medusa naar Hr. Ms. Heenjs- klerck. io Juni: id. J. Wesselink van H. Hendrik gesteld ter beschikking. 14 Juni: id'. P. J. Drijver van Heemskerck naar H. Hendrik. 1 Juli: off. van adm. 2e kl. L. A. van Hout* van Kortenaer naar de Kooij; id. ie kL F. T. van Rijn van de Kooij gesteld ter beschikking; id. 2e kl. T. R. Deelder van Dep. v. Defensie naar Kortenaer. 12 Juni: off. van adm. 2e kl. T. Strenger» van Wachtschip Vlissingen gesteld ter be schikking. 10 Juni: id. J. C. W. Jobse van de Mok naar Wachtschip Vlissingen. 3 Juni: ld. J. W. B. Buijkes van H. Hendrik naar Mar.kaz. Willemsoord en toegevoegd aan het Hoofd van1 de Kaderschool. De korp.-vliegtuigmaker F. W. Ouwerling is geslaagd voor het examen voor serg.-vlieg- tuigmaker. De bevolen uitzending naar O.-I. van den korp.-vliegtuigmaker R. Wijngaarden is inge trokken en wordt de korp.-vliegtuigmaker T. M. Nijpjes den ióen Juli per s.s. Johan de Witt naar de tropen uitgezonden. De stokers der 2e klasse H. G. Edcius, J. Bink en M. L. Stek zijn met ingang van den 3ien Mei bevorderd' tot stoker der ie klasse. Ondervolgende lichtmatrozen zijn met In gang van den 3ien Mei jj. bevorderd tot matroos 3e klasse. P. M. Altorf, H. Kisjes, J. T. Furer, R. AL Meijer, G. F. J. Herlé, A. Barwegen, J. Slieker, J. Arnst, J. E. Nordmann, M. Muller, A. Op- perhuizen, J. Wijnands, J. G. Gilkena, J. Wol vers, J. de Vissfer, C. Zagt, W. J. Majoor, W. A. Wasbauer en T. de Jongen Met ontslag uit den zeedienst: 5 Juni: tamboer ie kl. L. B. Bakker de luit. ter zee ae kl. K. van Dongen. Vergund om naar Nederland terug te keeren aan den luit. ter zee ie kl. C. H. Brouwer. Ontheven: van de functie van hoofd der tor- pedoinschietcommissie bij de marinekazerne Oedjoeng, de luit. ter zee der ie ld. W. F. Langeveld; eervol van het bevel over de dlviade onderzeebooten, de lult. ter zee ie kl. C. H. Brouwer; eervol van het bevel over Hr. Ma. K VI de luit. ter zee te kl. J. L. K. Hoeke; van de functie van oudsten off. aan boord1 Hr. Ms. K V de luit. ter zee 2e kl. Hl C. W. Moor man; van de functie van oudsten officier aan boord Hr. Ms. K XIII de luit. ter zee 2e kl. M. S. Wytema. Visscherijberichten. p. at. 0.730.30 if BO.I 5—o,o8 1, 8.00—^.50 p- k. „6.304.50 5.001.00 2.501.50 1 Juni. Aangebracht door korde ra 7905 tongen 2645 kleine tongen 12 tarbotten 67 kisten schol I 78 kisten schol II 26 kisten schar Door haring- en gecpvisschers 158 tal haring P-tal 2.45—1.30 44 tal geep 9.30—4.90 190 kg. ansjovis p. kg. „0.81—0.76 2 Juni. Aangebracht door haring^ en geepvisschers 52 tal haring p. tal 2.75—1.70 14 tal geep „8.50—8.00 173 kg. ansjovis p. kg. „0.80 3 Juni. Aangebracht door haring- en geepvisschers: 196 tal haring p, tal ƒ2.30—1.50 45 tal geep p. tal 13.00--8.50 791 kg. ansjovis p. kg. 0.80—0.79 Hjdstippen van verzanding der brievenmalen. Naar Ned. Oost-Indië. Verzendings- weg Datum der terpostbezor ging OOST-INDIE. Overgeplaatst: van Hx. Ms. K V naar K VII de luit ter zee ie kl. J. L. K. Hoeke; van Hr. Ms. K VI naar K V de luit. ter zee 2e kl. H. C. W. Moorman; van Hr. Ms. K XIII naar K VI de luit. teT zee 2e ld. M. S. Wijtema; van het station voor onderzeebooten naar Hr. Ms. K XII de luit. ter zee ae kl. K. v. Dongen; van Hr. Ms. de Zteven Provinciën naar het station voor onderzeebooten dë off. ML5.D. 3e ld. M. A Weiter. Belast; met de functie van het hoofd der torpedo-inschletcommiasie bij de marinekazer ne Oedjoeng, detluit. ter zee der ie kl. P. T. de Meester; met "het bevel over de divisie on derzeebooten, de luit. ter zee ie kl. J. L. K. „Tj 1 j 1 .Hoeke; met het bevel over Hr. Ms. K V dé De tijdgeest wint veld en Huisduinen iuit ter zee 2e kl. H. c. W. Moorman; met zal, zoo de elementen er geen stokje het b'evel over de divisie Hr. Ma. K VI de luit voor steken, eenmaal één der gezochte ter zee ae kL M. S. Wytem»; met de functie badplaatsen worden Rnhtrmm van oudsten officier aan boord Hr. Ma. K XIII Per zeepost via A'dam ld. via R'dam Per Holl. mail via Genua ld. via Marseille Per Eng. mail via Marseille Per luchtpost A'dam-R'dam- Parijs-Mar- seille ter door zending met Britsche schepen 17 Juni 11 en 25 12 en 26 6 en 20 Eiken Donderdag idem Tijdstip laatste buslichting a.h. postkant. 6.80 's av. 6.80 's av. 6.30 's av. 6.80 's m. 6.30 's m. 6.30 's av. Naar Ned. Wast-lndië. Naar Suriname: Per zeepost via A'dam Per mail via A'dam (Oolonlijn) 6 en 27 Juni 13 6.30 's av. 6.30 's av. Naar Saba, St. Eustatius en St. Martin Per zeepost via Amsterd. (Colonlijn) Per mail over Engeland 13 Juni 10 6.30 's av. 6.30 '8 av. Naar Aruba, Bonaire en Curaqao Per zeepost via Amsterd. (Colonlijn) 13 Juni 6.30 'a av. Per mail over Engeland idem over Frankrijk 5 en 6 6.30 'sav. s av. Per zeepost te verzenden stukken behooren te zijn voorzien van de aan wijzing „zeepost". Stoomvaart Mij- Nederland. Prins der Nederlanden, 1 Juni te A'dam., Christiaan Huygeng, t„ 1 Juni v. P. Said. Mapia, u., 1 Juni v. Suez. P. C. Tooft, u.. 1 Juni v. Colombo. Salabamgka, 3 Juni te Batavia. Soemba, u., 30 Mei Perim gep. Johan de Witt, t., 1 Juni te Medan. Singkep, u., 1 Juni v. Djeddah. Poelau Laut, 2 Juni te A'dam. Saparoea, u., 3 Juni te Genua. Madoera, L, 1 Juni v. Tilatjap. Riouw, u., 30 Mei te Beiawan. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij Ajax, 3 Juni' v, R'd'am. Ariadne, 1 Juni v. R'dam. Astreai, 31 Mei te New-York. Aurora, 2 Juni te A'dam. Breda, u., 29 Mei v. Balbao. Crijnssen, 31 Mei te Barbados. Deucalion, 1 Juni v. A'dam. Erato, 1 Juni v. A'dam. Euterpe, 1 Juni te Kopenhagen. Haarlem, t., I Juni te A'dam. Hebe, 2 Juni te BarceLoma. Hermes, 1 Juni te Salonica. Ilos, 1 Juni te A'dam. Merope, 1 Juni v. R'dam. Neptunus, pass. 30 Mei Gibraltar. Notos, 1 Juni te A'dam. Odysseus, 3 Juni te A'dam. Orion, 2 Juni te Hamburg. Peursum, 1 Juni v. A'dam. Pluto, pass. 3 Juni Holtenau. Proteus, 3 Juni te A'dam. Saturnus, 31 Mei v. Lissabon. Strabo, 2 Juni te A'dam. Ulysses, 2 Juni te A'dam. Venus, 1 Juni te A'dam. Vesta, 31 Mei v. Lissabon. Baart», t., I Juni te Tocopilla. Crijnssen, 31 Mei v. Barbados. Orjheus, 3 Juni te A'dam. Achilles, 1 Juni te Alexandrië. Agamemnon, t., 3 Juni v. Havxe. Almelo, t., 1 Juni v. Cristobal. Boskoop, 2 Juni te A'dam. Do ros, 1 Juni v. R'dam. Eos, i Juni v. Savona. Irene, 3 Juni te Venetië. Iris, 2 Juni te Danxig. Jason, 1 Juni v. Conatantinopel. Nerena, 1 Juni r. Tanger. Oranje Nassau, a Juni te Paramaribo. Orpheu», 1 Juni v. Hamburg. Perseus, pass. a Juni Holtenau. Poseidon, 1 Juni v. P. Plato. Simon Bolivar, a Juni Cristobal. Stella, t., pasa. 2 Juni Azoren, Stuyvesant, u., 1 Juni v. Dover. Tellus, 1 Juni v. Cephalonia. Tetis, a Juni te A'dam. Zeus, 1 Juni v. Mala. AdOnis, 3 Juni Gibraltar gep. Alkmaar, u., 31 Mei te Mollendo. Minerva, u., 1 Juni te Curagao. Kon. Paketvaartmaatachaopij Le Maire, 26 Mei Thurday lal. gep. Nw. Holland, 30 Mei Thurday lal. gep. Nw. Zeeland, 30 Mei Thurday lal. gep. Kon. Holl. Lloyd. Waterland, u., 30 Mei Madera gep. Parkhaven, 2 Juni te A'dam. Gelria, u., 2 Juni r. Santos. Maasland, u., 2 Juni v. Hamburg. Moratferland, t, 1 Juni te Rio Grande, ürania, t., 1 Juni v. Montevideo. Zeelandia, t., 2 Juni v. Las Palmas. Holland—Afrika Lijn Giekerk, t., 1 Juni te Algoabaai. ijstroom, u., 1 Juni te Algoabaai. Melisikerk, tt., 1 Juni v. Delagoabaai. Nias» t., 31 Mei v. Zanzibar. Rietfontein, u., pass. 31 Mei Gibraltar. Jagersfontein, t., 31 Mei te Kaapstad. Klipfomtein, t., 30 Mei v. Beira. Nias, t., 2 Juni te Kilindini. Ranidfontein1, u., 1 Juni te Kilindini. Nijkerk, t., 2 Juni te Antwerpen. Sumatra, 2 Junii te Antwerpen. HollandAmerika Lijn. Binnendijk, 30 Mei te Philadelphia. Burgerdijk, pass. 1 Juni Lizard. Drechtdijk, 31 Mei te S. Franciaco. Eemdijk, 2 Juni te R'dam. Lochgoii, 31 Mei v. Tacoma. Moerdijk, 31 Mei te Los Angeles. Noorderdijk, 31 Mei te CristoobaJ. Statendam, 1 Juni v. New-Yonk. Volendam, 1 Juni te New-York. Veendam, 3 Juni te Plymouth. G1 a 1 norganshdre, 30 Mei te Vancouner. N.ebraaka, 2 Juni te Livrpooi. Gaasterdijik, 3 Juni' v. R'dam. HollandAustralië Lijn. Alm kerk, t., 2 Juni v. P. Said. HollandBritsch-Indië Lijn. Meerkerk, tt., pasa. 3 Juni Ouessamt. Sommelsdijk, u., 1 Juni v. Port Soedan. Streefkerk, u., 1 Juni v. Genua. Veendijk, 31 Mei te Hamburg. IJselkerk, t., 31 Mei te Colombo. Ridderkerk, u.,.1 Juni Suez. Stadadijk, 2 Juni te Hamburgr. IJseLkerk, t., 1 Juni v. Colombo. Vechtdijic, 3 Juni te Antwerpen. JavaNew-York Lijn. Blijdendijk, 1 Juni Perim gep. Simaloer, 29 Mei v. Belawan. Tapanoeli, 1 Juni v. Batavia. Krakatau, 2 Juni v. Algiera. Polydorus, 1 Juni v. Sabang. Holl&udO.-Azië Lijn. Oostkerk, u., 1 Juni v. ShanghaL Ouderkerk, u., pass. I Juini Perim. Alderamin, 2 Juni te Antwerpen. Gemma, t., 2 Juni Penang. Oldekerk, t., pasa. 2 Juni Gibraltar. HollandWest-Afrika Lijn Cerea, t., 31 Mei te Wenri. Orestes, 1 Juni te A'dam. Drechtstroom, u., 31 Mei te Axim. Eemstroom, 1 Juni te R'dam. Kennemeriand, u., 1 Juni v. Lago». Kilstroom, u., pass. 31 Mei Las Palmas. Rnggestroom, u., 29 Mei v. Freetown. Scheldtestroom, t„ 31 Mei te Conakry. Maaskerk, 2 Juni te A'dam. lavaBengalen Lijn. Baron Ogilvy, 31 Mei te Batavia. Bali, 1 Juni te Rangoon. Halcyon Lijn. Stad Amsterdam, 1 Juni v. B. Ayres. Vulcanus, 1 Juni te Hamburg. Java Pacific Lijn. Bintang, 30 Mei te Batavia. Kertosono, 31 Mei v. Singapore. JavaChinaJapan Lijn. Tjikarang, 31 Mei v. Shanghai. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, tt., 2 Juni Finisterre gep. Garoet, 1 Juni te Soerabaya. Insulinde, u., 2 Juni Finisterre gep. Kota Gede, u., 31 Mei Pantellaria gep. Kota Radja, t., 2 Juni v. Sabang. Soekaboemi, 2 Juni te Hamburgr. Tambora, 2 Juni te Batavia. Ternate, 1 Juni v. Batavia. Tjerimai, t., 1 Juni v. Marseille. Djember, t., 2 Juni v. Marseille. Indrapoera, u., pass. 1 Juni Perim. Tosari, u., 1 Juni v. Djedd'ah. Maasland, 4 Juni te A'dam. Sailanidl, 3 Juni v. A'dam'. iMemadó, 2 Juni' v. Perim. Toba, u., 3 Juni te Londen. RotterdamZuid-Amerika* Lijn. Aldabi, u., 31 Md Las Palmas gep. Mirach, 31 Mei te Antwerpen. Alcyone, 2 Juni te R'dam. Aludra, t., 1 Juni v. Rio Janeiro. Sirrah, u., 2 Juni y. Rio Janeiro. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Phrontus, I Juni v. A'dam. Alcinous, 2 Juni Mumbles gep. Eurybates, pass. 31 Md Perim. Medon', 31 Mei te Shimonoseki. Rhesu®, 1 Juni Sabang. Meriomes, 3 Juni v. R'dam. Pyrrhu», 3 Juni te Suez. Menelaus, 1 Juni te Marseille. Oanfa, 1 Juni te Penang. Aeneas, 1 Juni v. Tsinugtao. An-tenor, 1 Juni te Glaagow. Mdampua, 3 Juni te A'dam. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, 31 Mei v. Genua. Jonge Jacobus, a Juni Gibraltar gep. Jonge Johanna, 1 Juni Finisterre gep. (OngfeootnrLgeerd) Wegens plaatsgebrek moest een inge zonden stuk tot een volgend nummer blijven liggen. Red. Held Ort aan de Redactie alle stukken betreffende den Inhoud vau de krant; aan de Administratie alles aangaande abonnementen, advertentiën, boekhou ding, klachten over de bezorging van de krant, enz. Aan personen nimmer brieven adres- seeren, dit kan stoornis en groote ver traging tengevolge hebbeu. Binnenland. De procureur-generaal conclu deert tot luwllllglog van het ver zoek om revisie. De Hooge Raad der Nederlanden heeft gisteren behandeld het verzoek om revisie van het vonnis, waarbij eenige jaren ge leden Klunder en Teuniasen wegens moord op den seinhuiswachter te Gies sen-Nieuwkerk elk tot vijftien jaren ge vangenisstraf waren veroordeeld. Er was zeer veel belangstelling van de zijde der balie en der pers. Na een zeer uitvoerig rapport van den president van den Hoogen Raad, jihr. mr. De Savornin Lohman, waarin (hij vooral er op wees, dat door alle instanties heen, ook nog tot in het vorig revisieverzoek, de getuigen Kroon hun bezwarende ver klaringen tegenover Klunder en Teunia sen hebben volgehouden, doch pas ln den allerlaatsten tijd plotseling erop zijn terug gekomen, heeft de procureur-generaal mr. Tak, conclusie genomen. Zijn requisitoir behelsde een scherpen aanval op mr. Roobol, den verdediger van requiranten, wien hij tartte eenig bewijs te leveren, dat de Nederlandsehe justitie een klasse-justltie zou zijn en zich voor deze zaak zou moeten schamen. Rechtbank en Hof hébben niet alleen op de verkla ringen van de Kroons een veroordeeling uitgesproken, maar op een aantal ineen- geschakelde verklaringen, ook van andere getuigen. Mr. Tak hekelde zonder een oordeel te willen udtsrpreken ook scherp de wijze, waarop mr. Roobol de revisie had trachten te bewerkstelligen. De Raad van Toezicht te Arnhem zal moeten uitmaken, of mr. Roobol hier listige kunstgrepen heeft toegepast, en zoo ja, of zij passen in de taak van den advocaat. Mr. Tak was t%n volle overtuigd, dht de Kroons thans onwaarheid spraken, maar de Hooge Raad zit nu eenmaal alleen mrt papieren voor zioh, en kan geen men schen hooren, ook niet de Kroons en de veroordeelden. Alleen de feitelijke rechter zal dus kun nen uitmaiken welke de waarde ls var de nieuwe verklaringea van de Kroons, en oi zij het gewezen vonnis wej aantasten Daarom kon de procureur-generaal niet anders dan concludeeren tot verwijzing van de zaak naar een gerechtshof, dat er nog geen kennis van heeft genomen, op dat dit beoordeele of het vonnis bevestigd moet worden, dan wel vrijspraak moet volgen. Maar mr. Tak concludeerde tege lijkertijd tot ingevangenhouding van de veroordeelden, omdat gevaar voor vluoht bestaat. Mr. Roobol ging in'zijn pleidooi niet in op de scherpe verwijten van den pro cureur-generaal, maar bepaalde zich tot de zaak zelve. Spr. gaf een overzicht van de geschie denis van de zaak en van de gevangen verklaringen; pleiter was van meendng, dat de stukken, die de Raad reeds bezit, volkomen aantoonen, dat T. en K. onschul dig te Leeuwarden zitten. De wijze, waar op door den Raad reeds is bepaald, dat op heden, aldus op aoht dagen na de ontvankelijkverklaring, aldus op minder dan tien dagen, de openbare behandeling omtrent de gegrondverklaring kan plaats hebben, gaf hein de hoop, dat direct na de gegrondverklaring T. en K. op vrije voeten zullen worden gesteld. Door den procureur-generaal werd hem verzekerd, dat deze mensohen geen dag langer on- rmncüe- zouden worden gekweld. De Hooge Raad zal, behoudens ver vroeging, 24 Juni a.s. uitspraak doen. VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is het 14-jarige veer mansknechtje, dat het veer over dé Mark Princenhage-Terheyde voor den eersten dag bediende, te water geraakt en ver dronken. DOOR EEN AUTO DOODGEREDEN. Zondag is de bijna 84-jarige G. v. d. Pol, te Harselaar, gemeente Barneveld, toen hij per rijwiel uit de kerk kwam, on der een auto geraakt, en onmiddellijk ge dood. De wielrijder stak zonder teeken te geven, den weg over juist voor den auto. EEN KIND IN EEN KISTJE GEVONDEN. Te Heel ls Zondagmorgen een kistje met een levend pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht gevonden. EEN SCHIP VERBRAND. Te Zandeweer, gemeente Kantens (Gro ningen) is Vrijdagavond het sohlp De Vijf Gebroeders, groot 60 ton en toebe- h00rende aan schipper H. Wleggers te Groningen, geheel door brand vernield. Het schip, dat geladen was met 550 pak ken stroo, geraakte in brand tijdens de vaart. De vrouw liep in de lijn, en de schipper boomde. Het schip stond dade lijk in volle vlam. Er kon hoegenaamd niets gered worden. De belde kinderen, die aan boord waren, konden inttjdk de vlucht nemen. OPIUM-SMOKKELARIJ. Vier Chlneezen gearresteerd Vrijdagnacht bemerkte een konstabel van de stoomboot-maatschappij Nederland te Amsterdam, die op de terreinen van d'e maatschappij surveilleerde, dat vier C'hineeschie stokerg zioh op omzichtige

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10