S. I. KANHEWASSER8211. DE HAND DER TRAGEDIE Eerste Blad. Nr. 6659 DINSDAG 4 «JUNI 1929 67ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DB BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 411 Dinsdag 4 Juni 9.89 uur. Woensdag 5 9.40 ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Zaterdagochtend werd op het kasteel Windsor bekend gemaakt: De Koning heeft een goeden nacht ge had! en zjjh toestand blijft bevredigend. De Koning heeft Zondag een rustigen dag doorgebracht. Er viel geen verande ring te melden. Een bericht van gisterenmiddag zegt, dat de patiënt bevredigende vorderingen maakt. De verjaardag des Konings werd fisteren op Windsor kalm gevierd. De éning werd 64 jaar. De verkiezing voor het Lagerhuis. De stand der partijen hij de ontbinding van het oude parlement was, zooals men weet: conservatieven 396, arbeiderspartij 180, liberalen 46, onafhankehjken 7, va cant 6. De op die partijen uitgebrachte stemmen. Laat in den nacht bedroeg het aantal stemmen dat op de partijen was uitge bracht: conservatieven 8,449,426, arbei derspartij 8,265,183, liberalen 5,1544,353, communisten 50,614, onafhankelijken 220,369. Ofschoon de conservatieven dus 35 ze tels minder hebben dan de arbeiderspartij, hebben zij 184,000 meer stemmen gekre gen. Een nieuwe illustratie van de onvol maaktheid! van het Engelsche kiesstelsel De vrouwelijke Lagerhulsleden. Van de 18 vrouwen, die in het Lager huis zitting nemen (meer dan ooit er deel van uitgemaakt hebben) zijn er drie con servatief, negen lid van de arbeiderspartij en één liberaal (Megan Lloyd George) De stand der partijen. Volgens de Engelsóhe ochtendbladen van gisteren was de stand der partijen in het Lagerhuis: arbeiderspartij288 conservatieven256 liberalen57 anderen5 Minderheid van de arbeiderspartij te genover de conservatieven en liberalen samen 25 Nog niet bekende uitslagen 9 Een verklaring van MaeDonald. MaoDcmald heeft Zaterdag in een ven klaring over den geschapen toesband ge zegd: „Ik zal mijn uiterste best doen om het volk een nieuwe verkiezing te bespa ren voor tenminste 2 jaar en als het kan langer, want ik ben van meening, dat de regeering die aan het bewind zal komen een redelijke kans moet krijgen om haar plannen uit te werken. Dit besluit heb ik genomen, omdat ik weet hoezeer het FEUILLETON KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING financieel, ©economisch en staatkundig leven geschokt worden door al te spoedig op elkaar volgende verkiezingen, maar wjj zuilen desondanks geen onredelijke behandeling dulden, noch dat het Lager huis belachelijk gemaakt wordt. Hot zal geheel van de houding der beide andere partijen afhangen, of een nieuwe verkie zing binnen 2 jaar zal geschieden, maar wjj; zullen de verantwoordelijkheid daar voor niet dragen. Op dit oogenblik kan ik niet meer zeggen. HET KABINET BALDWIN TREEDT AF. Gistermiddag om 5 uur beeft Baldwin in een bijeenkomst van aanwezige minis ters er was geen formeele kabinetsraad geconvoceerd zijn besluit meegedeeld om onmiddellijk af te treden en de rede nen, die hem daartoe genoopt hadden. Naar later verluidde, had de premier dit besluit reeds Zaterdag te Chequers geno men, maar eerst met Sir Austen Oham- berlain willen spreken over de zitting van den Volkenbondsraad te Madrid, waar heen Sir Austen anders vandaag vertrok ken zou zijn. Dit vertrek zal nu niet plaats hebben en de Engelsche gezant te Madrid is aangewezen de Engelsche belangen zoo lang te behartigen. Baldwin zou hedenmorgen naar Wind sor gaan en den koning het ontslag van het 'kabinet aanbieden. Wat nu? De „Times" zegt in een hoofdartikel, dat de duidelijke uitkomst van de alge- meene verkiezing is, dat de arbeiders partij, doordat zij in het Lagerhuis den grootsten aanhang heeft, de nieuwe re geering moet vormen. Dit is de wensch dien de natie krachtens het bestaande kiesstelsel bij de stembus heeft uitge sproken en de arbeiderspartij kan allen argwaan dat de conservatieven een heil loos bondgenootschap willen fabriceeren om dat te beletten opzij stellen. Het blad zegt echter, dat Baldwin nog zal hebben te beslissen, of hij dadelijk dan wel pas in den loop van deze maand zal aftreden. De politieke medewerker van de „Daily Chronicle" merkt op, dat, ofschoon er aangaande de plannen der liberalen nog geen mededeeüng ;s gedaan, daarover niet de geringste twijfel behoeft te be staan. De liberalen, zegt hij, zullen niet woelziek zijn en het zal niet alleen hun plicht, maar hun belang zijn, om alle ge zonde progressieve maatregelen te steu nen. Zij hebben dat in het parlement van 1924 gedaan en zullen het weer doen, on verschillig welke jjarfcij aan het bewind is. Het onbillijke kiesstelsel moet hervormd worden. Maar er is één voorwaarde. Zij zullen stellig staan op een hervorming van Üe< kiesstelsel. Het schandaal van het tegen woordige kiesstelsel mag niet herhaald worden. Het is niet alleen grof -onbillijk tegenover de liberale partij, het is een be dreiging voor democratische instellingen. Indien alle uitgebrachte stemmen gelijke waarde hadden, zouden er thans 141 libe ralen gekozen zijn. Volgens de electorale waarde van de conservatieve stemmen zoudeji er 155 liberalen gekozen zijn, en volgens die van de aPbeidersstemmen 180 liberalen 1 Nu echter, hébben zij het maar tot 57 gebracht. Niemand kan zulk een ondemocratische werking van de kies- maclüne verdedigen. Ook tijdens den ver- kiezingsveldfcocht heeft Ohurchill de be hoefte aan hervorming erkend. Nu de conservatieven zeiven over het stelsel van driehoeksverkiezingen gestruikeld zijn indien alle stemmen dezelfde waarde had den, zouden de conservatieven de sterkste partij in het Lagerhuis zijn zullen waarschijnlijk vele. conservatieven voor een billijk kiesstelsel opkomen. De politieke toestand na die verkiezing. De N. Rott. Crt. schrijft: De arbeiderspartij is nu voor de eerste maal de sterkste partij in het Lagerhuis, maar niet. minder interessant dan dit zijn per saldo toch do cijfers, die de uitslagen voor de liberalen te zien geven, daar de liberalen! tegenover de ca. 87a millioen stemmen van elk der 'beide andere par tijen 5l/a .niiliioen .stf, .men hebben go- kregen en desondanks slechts 65 zetels van de ruim 600 gekregen hebben. Dat is zeker wel een der merkwaardigste din gen van dleze verkiezing. Het ligt voor de hand, dat zoowel de Daily Herald als 3e conservatieve bladen het trachten voor "iO stellen of de liberalen een smadelijke nederlaag hebben geleden en hun partij nu wel degelijk zieltogend gebleken is, Maar minder voor de hand moest feitelijk iggen dat geen der liberale bladen die hervorming van het kiesstelsel als een der voorwaarden van samenwerking met of steun van de arbeiderspartij stelt. Tot samenwerking zal het daar de liberale leiders uitdrukkelijk verklaard hebben het experiment van 1923 niet meer te wil len, toch moeten komen, want d'e libera len en conservatieven tezamen zouden, stel dat de omstandigheden in de liberale partij zulks zouden toelaten, geen meer derheid vormen sterk genoeg om ieta uit te richten. door E. PHILLIPS OPPENHMM. 11) Waarschijnlijk geloofde hij mij niet. Hij aarzelde een oogenblik, en van de gelegen heid maakte ik gebruik, om een stouten slag te wagen. „Heeft u Adelalde Fortress reeds ge zien?" vroeg ik. Adelalde Fortress was de bewoonster van het Gele Huls. Zijn gelaat veranderde. Hij: keek mij half verwonderd, half nieuwsgierig aan. De uitdrukking zijner oogen werd veel ziachter. „Nog niet", zeide hij. „Ik moet wach ten, tot ik weet, waar zij is". Zijn donkere oogen gloeiden van harts tocht, een flauwe blos scheen zich te ver spreiden over zijn vale wangen „Als u van haar spreekt", zeide hij, snél zijn woorden uitbrengend met een stem, die haperde van agitatie, „dan doet u mij alles vergetenl U doet mij vergeten, wie u is, waar zij is, waar z}j zijn! Ik weet al leen, dat zij bestaat!" Ik legde die hand op den mouw van Jees voorzichtig," fluisterde ik. „De menschen zullen ons opmerken. Spreek wat zachter." Htt liet zijn stem dalen. Zij bleef heesch van hartstocht, wik iai spoedig weten," hervatte hij, „heel spoedig, of de jaren haar toegefe lijker gemaakt hebben; of de droom, de wilde droom van mijn hart, zijn verwe zenlijking meer nabij ie- O, u mag schrikken!" ging hij voort, mij in mijn bleek, verbaasd gelaat ziende, „u en uw vader en Deville en de heele wereld mag het weten. Ik heb haar liefl Ik wil haar heroveren of sterven! Daar! U ziet dat het geen heimelijk© strijd is. Ga het uw vader vertellen, als u lust heeft, vertel hem alles, zeg hem, zich gereed te houden Zij allen. Wie mij in den weg komt, zal er voor boeten. Spoedig zal ik tot haar gaan. Ik zal voor haar staan en haar wijzen op mijn grijze haren en haar zeggen: „Elk dezer is een gedachte aan u. Elke dag van mijn leven is aan plannen ge wijd geweest, om u te winnen." „U schijnt heel zeker van haar te zijn,'1 mompelde ik. Zijn enthousiasme verdween. „Helaas neen!" riep hij uit, „dat kan ik niet zeggen. Het zijn slechts mijn hoop en mijn hartstocht, die zoo krachtig zijn. Zij sleepen mij mee. Ik schilder mijzelf mijn hoop als werkelijkheid, en ik vergee alles. Luister!" ging hij voort, met plot- selingen nadruk, „u moet mij iets beloven. Ik heb mijn tong te snel laten gaan. Ik heb tot u gesproken als tot een vertrouw de. U moet mij een ding beloven.'1 „En dat is?" „U moet mij beloven, dlat u niet met haar zal spreken over mijn tegenwoordig heid hier. Over een paar (dagen.nu, wij zullen zien. Ik ga dan naar haar toe. Zelfs de arbeiderspartij en de liberalen samen hebben nog altijd geen sterke meerderheid, die voor verrassingen ge heel zou vrijwaren. RUSLAND. Partij en oppositie. Volgens berichten uit Moskou heeft het politieke bureau van de communistische partij besloten alle leiders van de recht- sche en linksche oppositie, die in balling schap verkeeren, met uitzondering van Trotski, toe te staan naar Moskou terug te keeren. Zij mogen in Centraal Rusland verblijven, wanneer zij zich niet meer met politiek bemoeien. Stalin zelf heeft zich uitgesproken voor den terugkeer van den Trotskiist Beloborodof, die betrokken is geweest bij den moord op den tsaar. DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSCHEN CHINA EN SOWJET- RUSLAND AFGEBROKEN. Uit Moskou wordt gemeld, dat vanwege het commissariaat van buitenlandsche za ken den Chineesohen waarnemer te Mos kou Vrijdag een nota is overhandigd, waarin krachtig geprotesteerd! wordt tegen de arrestatie van den Russisohen consul- generaal te Oharbin en tegen de huiszoe king in het consulaat aldaar. In de nota wordt verder gezegd: De Sowjet-regeering heeft steeds ge tracht, haar betrekkingen met het Ohi neesche volk te verbeteren en dien strijd van het Ohineesche volk voor zijn zelf standigheid moreel te steunen. Zij consta teert, dat de Chineesche regeering het on danks alle waarschuwingen niet noodig heeft geacht, de Russische diplomatieke vertegenwoordiging in Ohina te bescher men. Gedurende de laatste drie jaren werd de Sowjet-ambassade te Peking over vallen, het Russische consulaat-generaal te Shanghai uitgeplunderd en het perso neel van het Russische oonsula at-generaal te Kanton vermoord. De Ohineesche re geering wil het international© recht, dat den Russisohen diplomatieken vertegen woordigers de exterritorialiteit waarborgt, niet handhaven. Diaarom ziet dé Sowjet-regeering zich gedwongen het exterritorialiteits-recht van alle diplomatieke vertegenwoordigin gen der Chineesohe republiek in de Sow- jet-Unie in te trekken. Van heden af staat het (Jhinfceschei gezantschap en het Ohineesche consulaat-generaal in de Sow- jet-Uni© zonder diplomatieke bescher ming. Peking, 1 Juni. Uit Nanking wordt ge meld, dat de Ohineesche minister van buitenlandsche zaken dr. Wang, den Ohl- neeschen zaakwaarnemer te Moskou tele grafisch opdracht heeft gegeven om met het geheel© gezantschapspersoneel bininen een week Moskou te verlaten en naar China terug te keeren. DE VOORUITZICHTEN VAN DEN OOGST. De correspondent van het Berliner Ta- geblatt te Moskou deelt mede, dat de al daar ontvangen berichten over den oogst uit dé verschillende streken der Sowj et- unie in het algemeen gunstig luiden. Uit zondering maken de noordelijke Kauka- sus en het Koebangebied, waar men bij gebrek aan zaadkoren nog lijdt onder de gevolgen van den slechten oogst van het vorige jaar. Enkele streken van centraal Rusland hebben reeds te lijden onder de voortdurende droogte en de warmte; in de steden en de industriedistricten wordt, N0ÓRD-H0LL VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. Kring Consultatie Bureau Den Helder, Kerkgr. 36. Spreekuur! Woensdags van 10-2 uur. zooals gewoonlijk, de voedselvoorziening in de laatste maanden voor den oogst moeilijker. Overal moet de menigte uren lang op voedsel wachten; hier en daar heerscht gebrek aan vleesch. Brood wordt, als bekend, slechts op kaarten verstrekt; in het vrije verkeer kost een kilo rogge brood 50 kopeken (621/» ct). BELGIE. DE TERUGKEER VAN HET KROON PRINSELIJK PAAR. Prins Leopold en Prinses Astrid zijn Zondagochtend om 6 u. 50 met de Rot- terdamsche Lloyd Rapide uit Marseille in het station Sehaarbeek-Brussel van hunne ruim zes maanden lange reis door Nederlandsch-Indië teruggekeord. Koning Albert, Koningin Elisabeth, Prinses de Ligne, graaf d'Oultremont, baron Oappele, majoor Van den Heuvel, adjudant van den prins en mevrouw van Straelen, alsmede enkele journalisten en foto graven, waren bij de aankomst, die in allen eenvoud plaats had aanwezig. Nauwelijks stond de trein stil of de prins en de prinses sprongen letterlijk op het perron en vielen in de armen van hunne ouders. Dit weerzien was allerinnigst; prinses Astrid weende van aandoening; prins Leopold zag er sterk verbruind uit door de tropenzon. Prinses Astrid was, als altijd, opgewekt en frisch. Omtrent de reis van het prinselijke paar wenschte men in de omgeving van Prins Leopold slechts mede te deelen, dat zoowel de prins als de prinses niet uitgesproken zijn over het eerbiedig en toch allerhartelijkst onthaal, dat hun trots de inachtneming van het incognito van de zijde der Nederlandsche autori teiten, van het bestuur en het personeel der Rotterdamsche Lloyd te beurt viel en dat evenals de tropische pracht van Indië zelf en het aldaar door Nederland verrichte koloniale werk een onuitwisch- baren indruk heeft achtergelaten. Ik zal alles er op wagen. Maar op het oogenblik neen! Zij moet onwetend blijven van mijto teAgkeer, totdat ik haar die zelf meld. Wil u mij dit beloven?'1 Ik beloofde?" Maar, toen ik eenmaal beloofd had. deed ik hem een vraag. ITALIË. DE ITALIAANSCHE BEWAPENING. Het streven naar suprematie in de lucht Een grootscheepseh vloot- en luchtvaartprogram. De Kamer heeft aan het einde der vorige week de marine-, zoowel als de luchtvaartbegrooting voor het loopende Ingezonden MedeifcjéUn» dén. Goeden middag, Miss Ffolliot" Ik volgde Lady Naselton, maar voor dat wij bij de Romney's waren, hield ik haar staande. „Wie is die man?n vroeg ik. „Kindlief," antwoordde zij, „uit de ver trouwelijke manier, waarop je al dien tijd „Zal de heer Deville het haar niet ver- met hem hebt zitten praten, zou ik op tellen. of mijn vader?" maken, dat hij je zijn geschiedenis ver- „Het is wel mogelijk, dat Deville dat teld had, van kindsbeen af. Eerlijk gezegd doen zou,1' zeide hij. „Maar ik vind het niet waarschijnlijk. Er zijn redenen ge noeg, die hem tot zwijgen zullen be wegen." „En mijn vader?" Opnieuw kwam een zonderlinge blik op zijn gelaat. „Ik geloof niet", antwoordde hij, „dat uw vader het haar zal vertellen." Op dit oogenblik kwam Lady Naselton met stralend gelaat naar ons toe. weet ik niemendal van hem af, dan dat hij goed voor Fred geweest is in Zuid- Amerika, en dat hij, veel geld heeft ver diend. Dat is alles. Fred ontmoette hem in de stad, en heeft hem meegebracht, zonder meer. „Ik hoop" vervolgde zij met een blik op mijn bleek gelaat, „dat hij een, net mensch is." „Ik heb niets op hem aan te merken," antwoordde ik. „Ik was alleen maar Staat alles U tegen? „Mijn lieve kind," zeide zij, „het spijt nieuwsgierig, dat is alles." mij, dat ik je moet storen, jelui schijnt je „Daar ben ik blij om, kindlief," zed.de zoo te amuseeren. Je hebt zeker iets heel zij met een glimlach. „Voor een milLionair Interessants gevonden om te bespreken, vind ik hem nog al presentabel, weet je? Maar Lady Romney gaat heen. Zy wilde En jij?" nog kennis met je maken. Wil je niet ik glimlachte flauw. Arme Lady Nasel- even komen?" ton! „Met genoegen," verklaarde ik ter- „ik geloof niet, dat er veel tot zijn stond opstaande, „Ik moet ook naar huis nadeel te zeggen valt," gaf ik ten ant- gaan. Goeden middag, meneer Berden- woord. „Hij is een weinig onhandig, een stein". Hij stak mij de hand toe. Ik maakte een koele buiging en wendde mij om, ten einde Lady Naselton te vol- gén. „Misschien is het zoo het best," mom pelde hij, zich een' weinig naar voren bui gend. „Wij kunnen met geen mogelijk heid vrienden zijn. Ongetwijfeld haat u mij. Wij. staan aan tegenovergestelde zij beetje terughoudend." Lady Naselton bracht mij, met haar arm in den mijnen, de kamer door naar de Romney'a Ik keek nog eens naar hem, terwijl ik stond te praten met de Romney's. Hij was kalm blijven zitten, waar ik hem gelaten had, mij tersluiks gade slaande. Zijn donkere wenkbrauwen wa ren samengetrokken, een zekere uitdruk king van onrust zette meer scherpte bij aan zijn vale trekken. Hij sloeg de oogen terstond neer voor mijn blik. Ik had een gevoel, alsof ik alles ter wereld had willen geven om te ver nemen, wie hij waa HOOFDSTUK VIL Een vmchtelooze bede. De Vrijdag ging voorbij, zonder dat wij iets vernamen van mijn vaders terug komst, en toen wij Zaterdagmorgen 'geen brief van hem vonden op de ontbijttafel, maakten wij' ons ernstig beangst. „Wij zullen stellig wel van hem hoe ren," zeide Allee terwijl zij met bevende hand haar kopje aan de lippen bracht. „Hij heeft zeker de post gemist, en wij zullen een telegram krijgen." „Ik hoop het," antwoordde lk vurig „Er kan hem natuurlijk niets overkomen zijn, en het is dwaas dat wij ons zoo ze nuwachtig maken. Maar het is lang niet aardig van pa. Hoe druk hij het misschien ook heeft, een piaar minuten zijn licht te vinden." „Ik laat hem nooit weer op reis gaan, zonder dat hij ons ten minste een adres achterlaat," verklaarde Allee. „Ongetwij feld zal hij spoedig telegrafeeren, maar onwillekeurig maakt men zich toch onge rust." Maar er verscheen geen telegram. Het werd tijd om te lunchen, en de lunch ging voorbij, zonder bericht (Wordt vervolgdJ *A HELDERSCHE COURANT Licht op voor Auto's en Fietsen: BUITENLAND. TOBRALCO Is het meest geschikte en sollede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en JIchtechL Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Lei op den neam TOBRALCO op den zelfkant „En als ik haar dat vertel, en wijs op het verleden, dan zal zij die mijne weer zijn." Wij Breien de Aller Fijnste Wellen K ousen zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voqj nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251. Consult kosteloos met voorkennis van don huisarts. Gebrek aan eetfcurt Verstopping Slecht* spervertering en alk voedingsstoornissen moeten spoedig ïwlchten voos. Paster's MoagpU- ten. dk ow gtfteek ov- AJam verkrijgbaar 6 f per Qacoo.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1