GEMENGD NIEUWS. MEITOCHTJE. Callantsoog. Burgerlijke stand van Callantsoog. Breezand Anna Paulowna. Schagen. Wieringen. OVERWERK VERGUNNINGEN. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. Onder het vee van den heer O. Snooy, Uitvoerig stond spr. s^ by de vraag: hoe staat het met de gellrelyke opbrengst De moord te Giessen-Nieuwkerk. geen werk voor een blaasorkest, dat nog alle moeite heeft met de noten. Dan is «afblyven* de boodschap, zegt bij. Hij noemde den heer Sam Vlesslng als de beste componist voor Harmonie en Fanfare. Die staat'bij hem boven aan. »Die kén wat. Daarom is hij ook zoo be scheiden. Alle menschen, die wat kunnen zijn bescheiden.* De geachte musicus wil er mee zeggen dat Vlessing geen «veelschrijver* is, maar zuiver werkt uit inspiratie. Zijn oordeel over de prestaties der muziek-dilettanten en de loftuiging aan gaande onze provincie, zijn wel waard ook in dit blad even te vermelden. 't Was op één der heerlijk zonnige nè Meische dagen, die we dit jaar zoo ruim schoots krijgen toegemeten, dat ik, op het stalen ros gezeten, langs Buitenhaven en zeedijk naar onze badplaats, Huis duinen peddelde. Twinkelend en blikkerend kabbelgolfde het water. De gekartelde en gegolfde zilver-richels doorploegden het zeeopper vlak, dat als grondkleur droeg de ijlblauwe tint van het overhuivende hemel koepelvak. Uit de haven werd, met korte riem- rukken, èen vlet geroeid, waarop nauwe lijks buiten de stroomkaveling, het zeiltje werd gezet. Tusschen den zeedijk en Onrust stuw den enkele vletten langzaam voort, ge dreven door het bolle windje m de roest bruine zeilen. De zilte lucht, toegevoerd uit zee, door den krachtig doorbrekenden vloed, stroomde als een zuiverings-injectie door je bloed en deed je onwillekeurig dieper adem halen om je lichaam te doorvoeden met deze kostelijke ozon. Aan Buitenkant en langs den zeedijk stond alles weer in de voorjaarsche vischsport. Tukkers en scharhoepelaars gooiden hun aas aan touw of in scharhoepel ijverig uit en schenen met hun sportbe oefening ook aardig materieel succes te hebben. Op de steenmassa's, als achteloos neer geworpen aan den dijkvoet, stonden de gulvisschers met hun lange hengelstok ken geduldig te wachten of de gul ook bijtenstrek bad. Nu eens kalm ophalend, dan nijdig opslingerend, om, met een reuzenzwaai van den hengel over het hoofd, het snoer zoo* ver mogelijk uit te werpen. Van hen werd meer geduld ge vraagd dan van tukker of scharhoepelaar. Nochthans bleven ze volharden en ver moedelijk zit in deze vischsport een ander enerveerend element, dat de noodige geestdrift en daarvoor het noodige geduld er voor doet beschouwen. De Eugenia lag, als altijd nog keivast op den dijk. Misschien is het schijn, misschien zinsbedrog door den hoop- vollen wensch, doch me dunkt met wat meer slagzij naar den zeekant. Onder het vlak wroetten nog de nijvere duikers die trachten én dijk én schip van hun voetstuk te berooven. De warm bloedige en «temperament volle» leden der Frissche Morgenclub lieten zich overspoelen door het pas van de kou ontroomde, zeewater en schenen zich zeer monter-gevoelen in de frissche onderdompeling. Voorbij den windwijzer zag ik, aan den kant van den breeden boulevard, gezeten in een sunlightkist op wielen, mijn jochie met den onafscheidelijke snotneus, wien ik, maanden eerder, ook al ontmoet had. Zijn karretje, dat hem tot zitplaats diende, zat vol houtenden en kurk brokstukken. Ik begreep, dat zijn leider en dagver zorger niet ver zou kunnen zijn. En jawel, tegen de steenglooiing lag mijn vriend van eertijds, recht uit op den buik, terwijl hij zijn arm had gestoken in het gat tusschen twee steenklompen. Hij richtte zich op en triomfantelijk bracht hij uit het gat een stukje brand hout mee. Hij was dus steeds nog aan het oogsten. Hij oogstte vóór dat er voor hem ge zaaid was. Hem had de schepping de dubbele taak van het zorgefi'en oogsten voor anderen opgelegd. Even verwijlen je gedachten 1 Je denkt er aan hoe moeilijk dat kleine ventje het misschien zal hebben. En je verwijlt bij eigen zorgen en moeilijkheden, die elk een nu eenmaal in het leven heeft en je wordt gesterkt door zoo'n voor beeld van een jochie, die, onbewust missehien zich geeft aan zijn taak, zon der morren en sputteren, doch opgewekt, met dit doel slechts voor oogen:detaak te voleinden. Bij de ronding van Kaaphoofd zag ik, vóór het badhotel een zeiljachtje kruisen, dat een sloepje afzette om een wachten de op één der strandhoofden, naar boord te halen. Goed bekeken, moest het dat zijn van onzen zeeschilder Jaarsma, wiens leven vergroeid is met de zee. Een bijbelsch woord zegt, dat waar je schat is, is je hart. Misschien is het omgekeerde ook waar, daar waar je hart is, ook je schat is. Huisduinen het gaat vooruit; dat Is te zien aan de huizen villatjes, die bijgebouwd worden en het is te zien aan de «moderniseering» van bestaande ge bouwen. Huisduinen zelf, de kleine laag- murige, hooggevlakte hulzekes, wordt weggedrongen. Het cachet der woningen, die poogden, ln den luwkant der duinen, gedekt te zijn tegen de stoeren zeewind, gaat ver dwijnen en maakt plaats voor het cachet van den modernen tijd, die alles aandurft en de macht der elementen naar uiter- lijken schijn durft trotseeren. Het cachet van het stèège swoegen om aan het strand en ln het kale duin zand een bestaan te vinden, verdwijnt en maakt plaats voor het cachet van streving naar luxe en oomfort. De tijdgeest wint veld en Huisduinen zal, zoo de elementen er geen stokje voor steken, eenmaal één der gezochte badplaatsen werden JAARVERGADERING „SCHOOLFEESTCOMMISSIE". Vrijdag 81 Mei hield de Schoolfeest- commissie haar jaarlijksche vergadering. De voorzitter, de heer E. Smit, opende de vergadering met een woord van wel kom. Ilij memoreerde even het feit, dat door een der raadsleden in een raads vergadering minder waardeerend over het werk der commissie was gesproken maar hij hoopte, dat niemand zich daar door zou laten weerhouden om mede te werken aan het schoolfeest, in het belang van het kind. Uit de rekening en verant woording van den penningmeester bleek dat het totaal der ontvangsten was 223.18i en der uitgaven 152.74, zoodat een batig saldo bleef van 70.44. Daar dit saldo minder was dan vorige jaren en de uitgaven dit jaar veel grooter zullen zijn, werd de wensch uitgesproken, dat de giften ruimschoots mochten vloeien. Zij die de lijsten zullen aanbieden zullen daar den nadruk op leggen. Na eenige besprekingen werd besloten om, evenals vorige jaren met de leerlin gen een rijtoer naar Bergen en Schoorl te maken, met uitzondering van de kin deren der beide hoogste leerjaren (6 en 7) welke een uitstapje naar Amsterdam zullen maken. Wel gingen stemmen op om eens een anderen kant uit te gaan doch 't feit, dat de meeste kinderen nog nimmer in Amsterdam geweest zijn, was aanleiding, om daar heen te gaan. over de maand Mei. ONDERTROUWD: Hendrik Jacob Schut en Leent je HofArie Kooger en J ohanna Petronella Roos. GETROUWD: Oornelis Raven en Maartje Baken OVERLEDENGrietje van der Berg, weduwe van Arie Bakker. Naar wij vernemen Is mej. R. van As, onderwijzeres aan de Ohristelijke school als zoodanig benoemd te Zaandam. DE JAARLIJKSCHE SCHOOLFEEST VERGADERING. De jaarlijksche schoolfeestvergadering was ditmaal niet zoo flink bezocht als wij dit gewend zijn, maar toch waren nog ongeveer "een 80 personen aanwezig, die de voorzitter, de heer D. Stammes, wel kom heette. De notulen van den secretaris, den heer D. Koorn, werden onveranderd vast gesteld, met dank voor de goede weer gave. De penningmeester, de heer C. Keij- zer, deed vervolgens rekening en verant woording. De bescheiden werden nage zien door de heeren C. Brugman en Abr. Dekker, en volkomen in orde bevonden, waarop de voorzitter de heeren dankte voor hun moeite en den penningmeester voor zijn goed beheer. Hierna is aan de orde Bestuursverkie zing, wegens periodieke aftreding van den heer D. Stammes. Deze wordt herbe noemd, maar wenschte niet langer voor zitter te blijven, wijl hij weldra geen kin deren meer op school heeft en meent, dat hij nu zijn plaats eens aan een ander moet inruimen. Na een paar stemmingen wordt in zijn plaats gekozen de heer G. C. van Balen Blanken, die bereid is de functie te aan vaarden, met welk besluit de voorzitter de vereeniging feliciteert. Uit overweging, dat door de invoering van het 7e leerjaar het aantal kinderen zoo groot is, dat ze moeilijk met een boot vervoerd kunnen worden, stelt het Be stuur voor, dit jaar met de 2e klasse naar Den Helder en Huisduinen te gaan (100 kinderen ongeveer). Van de overige 400 leerlingen gaat dan de 7e klasse naar Amsterdam en de rest naar Schoorl en Bergen. Het is de bedoeling, dat het reisje naar Huisduinen met auto's zal plaats hebben en onder hoofdleiding zal staan van den heer Raap. De reis naar Amster dam zal dan geschieden onder hoofdlei ding van den heer Kramer, terwijl ver der van het onderwijzerspersoneel naar Amsterdam zullen gaan de dames Femin- ga, Jakobs, en Lunshoff en de heeren Kooiman en Van Dijk. Het Bestuurs voorstel wordt na eenige bespreking goedgekeurd. Het schoolfeest wordt vastgesteld op Woensdag 19 Juni. Hierna worden, buiten bestuur en onderwijzerspersoneel tot com missieleden gekozen de heeren O. v. d. Linden, P. Wissekerke, H. Jonker, O. Brugman, Abr. Dekker, A. Keppel, G. O. van Balen Blanken, Jb. Lindenbergh, J. Muntjewerf en M. de Graaf. Nadat de lijsten zijn rondgedeeld en nog Is vastgesteld, dat de le Commissie vergadering op Maandag 10 Juni zal plaats hebben, wordt de vergadering ge sloten. naar Texel; O. van Zandwijk, naar Wie- ringen; F. Bakker en broers, naar Zljpe; H. Meereboer, naar Den Helder; D. de Lt euw en zoon, naar Schageu; Mej N. Zuidersma—Jongsma, n. Achtkarspelen; Mej. A M. van Eten, naar Winkel; Mej. M. de Rooij, naar Rotterdam; H. v. Wijk en gezin, naar Wieringen; T. Pranger, naar den Helder, en Mej. R. van As, naar Zaandam. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. ONDERTROUWD: Jacobus Theodorus van Zanten, 29 j., bloembollenkweeker, en Catharina Maria Hendrica Vink, 28 j., zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna. OVERLEDEN: Nicolaas Jozephus Vroone, oud 74 jaar, landarbeider, echt- genoote van Pietertje Bas. Voor rekening van O. van Zijverden en Co. wordt aan den Meerweg een bloem- bollenschuur gebouwd'. Het werk wordt uitgevoerd door den aannemer W. Harding te Hillegom. Gedurende de maand Mei zijn door B. en W. de volgende bouwvergunningen af gegeven aan: J. de Boer, P. Rozenbroek en A. Spruit tot het bouwen van een woonhuis; C. Smit tot het bouwen van een houten land huis; aan A Pool tot het bouwen van een woonhuis met schuurtje; aan den Staat tot het bouwen van een blok van drie wo ningen; J. Crum tot het bouwen van een winkelhuis; R. Huijg tot het aanbouwen van een pakplaats en broeikast; Zaaizaad- vereeniging „Anna Paulowna" tot het verbouwen van een schuur. Gevonden: een rijwielplaatje en een geldstuk. Inlichtingen ter secretarie. De zangvereeniging „Zanglust" behaal de Zondag op het concours te Bergen den 2den prijs in de 3de afd. Gemengd Koor. HANDICAP-DRAVERIJ „SPORTLUST". Zondagmiddag hield de vereeniging „Sportlust" een handicap-draverij, waar aan door 12 dravers werd deelgenomen. Handicapper was de heer P. Olie en de baanlengte bedroeg 810 Meter. De gras baan, achter café Slikker en naast hel sportterrein, was uitstekend in orde en zeer spannende ritten zijn er vaak te zien geweest. Jammer dus, dat het weei zoo ongunstig was, want daardoor waf de opkomst van het publiek niet groot Het ging om prijzen van 150, 75 en 21 gulden en de uitslag was, dat de eerst* prijs behaald werd door Nelly Z., vat den heer G. Visser te Zijpe en beredei door den eigenaar. De tweede prijs vie ten deel aan Qualiteit, van den heer Th Smit te Alkmaar, berijder de heer B. tt Hage, terwijl de derde prijs gewonner werd door Laura H., van den heer J. C. Slikker te Julianadorp en bereden door den eigenaar. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft deze gemeent* ontheffing verleend van de verplichting- tot het benoemen van een wachtgelder aan de o.l. school 111 te Oostpolder. STEMMING HOOFDINGELANDEN. De uitslag der stemming voor Hoofd- ngelanden van den Anna Paulownapolder is als volgt: J. van den Berg Cz. 1 st. Jb. van Duin 14 st,G. Kuiken 2 st. £N. H. Onderwater 110 st, Benoemd de heer N. H. Onderwater. G. O. van Balen Blanken 2 st.J. vat. den Berg 14 st.J. C. Geerligs G. Hz., 97 st.Th. P. Hoogeveen 1 st.A. Lange- reis 99 st.N. H. Onderwater 1 st.P. J Timmer 15 st. Alzoo benoemd de heerer C. Geerligs en A. Langereis. HET ZANGERSFEEST TE BERGEN. Op het Zangersfeest te Bergen, 2 Juni. werden o.m. de volgende prijzen toege kend: le prijs „Kunst en Vriendschap" St. Maarten, versterkt met eenige lief hebbers uit Sohagen; „Zanglust", Sint Maartensvlotbrug, beide vereenigingen onder directie van den heer P. Grin, St. Maartensbrug. LOOP DER BEVOLKING van 15 tot en nut 81 MeL Ingekomen: Mej. J. O. Hollander van Maastricht; A. Voorthuijzen en ge zin, ven Bergen; E. Sloothéak en gezin, van Giethoorn; A Sloothaak en gezin, van Giethoorn; O. H. van Koningsbrug- gen, van Sassenheim; Mej. P. Spreeuw, van Hillegom; P. Schoen, van Ter Aar; A. Herder, van Smallingerland; J. W. Noppen en gezin, van Hillegom; Mej. M. M. C. Nap, van Vleuten; J. H. en F. Al- ting, van Vlagtwedde; L. Heidekamp, van Onstwedde. Vertrokken: Mej. A. L. naar Sint Maarten; J. Smit naar Oudkarspel; Mej. M. A HERV. GEREF STAATSPARTIJ. Verslag openbare vergadering Herv. (Geref.) Staatspartij in Rehoboth op Za terdag 1 Juni j.1. De vergadering werd geopend door evangelist Bosman met gebed en Schrift lezing, terwijl gezongen werd Psm. 25 2. Ds. Gravenmejjer hierné hot woord verkrijgende, toonde ln een boeiende rede aan, dat ons land, uit de Reformatie ge boren, Is een protestantsche natie en hoe men in onze dagen, dank zij de afschei- dingspolitiek, bezig is de eer der vaderen over te geven aan de macht waaraan onze vaderen zich hebben ontworsteld. Het is de verderfelijke politiek van Dr. Kuyper, die niet alleen de oude Vaderlandsche Kerk heeft verscheurd, maar die ook be zig is ons volk te verdeelen en zijn een heid te breken. Coalitie-politiek wil de H. G. S. niet. Rome mag de macht niet in handen hebben, die zij bezig is, dank zij de A.-R. en O.-H. op alle terrein in handen te nemen. Door een 2-tal aanwezigen werden en kele vragen gesteld: Ds. Gravemeyer sloot de vergadering, die matig bezocht was, nadat gezongen was Gez. 1894 met gebed. Aan een tiental plaatselijke timmerlie den is overwerkvergunnlng verleend van 8 tot en met 29 Jund, voor 91/» uur per dag en 58 uur per week. Aan de Algemeen© Beton Compagnie te 's-Gravenhage is ten behoeve van den bouw van een schutsluis en bijkomende werken by De Haukes eveneens over werkvergunnlng verleend tot en met 24 Augustus a.s., voor 10 uur per dag en uur per week. Zondag 28 Juni 's middags half drie zal vanwege de Fed. Holl. Noorden van den Bond voor Staatspensionneering, op het sportterrein van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef een groote ringlanddag worden gehouden, waarby als sprekers zullen optreden: K. Dilling, Rotterdam; Ds. W. D. M Baar, Alkmaar; J. W. Thomassen, Bus- suin. Het geheel zal worden opgeluisterd door de Muziekver. „Harmonie". De Alg. Beton Comp. is Maandag be gonnen met het betonstorten voor den sluisbouw te de Haukes. Er wordt ge werkt met dag- en nachtploegen. Genoem de Comp. heeft hiervoor voorloopig ar beiders geleend van de fa. Wolff en Co In een gisterenavond1 gehouden ver gadering van Commissarissen der 'hi derl. Vee- en Paarden My. „Helpt Elkan der" werd voor de afd. rundvee over het tydvak van 20 Nov. 192820 Mei 1929 het volgende bepaald: In dit tydvak waren ingeschreven 41 stuks rundvee. Het verzekerd kapitaal bedroeg 84.777.50. Wegens overlyden van twee stuks rundvee moesten twee uitkeering plaats hebben. De hiervoor te heffen premie werd vast gesteld op per 100.verzekerde waarde. INVOERRECHTEN OP BLOEM BOLLEN IN DE VER. STATEN. OPNIEUW MOND- EN KLAUWZEER de Boer, en gezin, j Koopman, zeer geconstateerd. De Algem. Vereeniging voor Bloem bollencultuur schrijft in een brief aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, dat de voorgestelde verhoo gingen van de invoerrechten op bloem bollen in de Vereenigde Staten vooral zeer ernstig zyin met betrekking tot de tulpen. Tengevolge van de invoerbeper king voor narcissen, is de invoer van tulpen in de V. St in de laatste jaren zeer sterk gestegen. Volgens de opgaven van het Amerikaansche departement van landbouw bedroeg de invoer: in 1928 92,886,899 stuks, in 1924 96,163,628 stuks, in 1925 106,780,458 stuks, in 1926 129,638,323 stuks en in 1927 161,905,988 stuks. Een verbooging van 2 dollar op 6 dollar per ÏOOO bollen zal onveraujdelijk een belangrijke v ermindering van den in voer tengevolge hebben. De invoer van hyacinthen is sedert 1924 teruggeloopen en bedroeg in 1927 21,529,037 stuks; die van narcissen wordt geleidelijk geheel verboden en is thans nog slechts tot een beperkt aantal bollen mogelijk. Kon de achteruitgang van den narcis sen-import tot dusver nog eenigszins ge neutraliseerd worden door vermeerder den invoer van tulpen, in de toekomst zal de verminderde tulpenimport door geen ander bolgewas kunnen worden ver vangen. Het is niet aan te nemen, dat de hyacinten, die belangrijk duurder zijn dan tulpen, deze zullen vervangen al wordt voor hyacinthen geen verhooging van invoerrecht voorgesteld. De vereeniging vertrouwt dat de regee ring niets onbeproefd zal laten om thans de voorgestelde verhooging van het in voerrecht op de tulpen te voorkomen. Zy merkt op, dat deze verhooging door de Amerikaansche kweekers niet alleen niet is gevraagd, maar zelfs bestreden. DE FABRIEKMATIGE ZUIVEL BEREIDING IN ND.-HOLLAN D. Een donkere toekomst Vrydagmiddag heeft de Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland een vergadering te Alkmaar gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. Schrooder, waarin de heer dr. Scheij, zui- velsonsulerit te Hoorn, een inleiding heeft gehouden over de vraag: Wat lee- ren ons de verordeningen, die in dezen tyd op het gebied van de coöperatieve fabriekmatige zuiveluitbreiding in Noord Holland zich voltrekken? ^preker zeide, dat de fabriekmatige zuivelbereiding in Noord-Holland reeds dateert van 1870, zich geleideiyk uitbreidde, en dat belang- ryke verminderingen plaats vonden. De veranderingen gingen voornamelijk in één bepaalde richting: de verdwijning van het aantal kaasfabrieken met stijging van het aantal kaas- en boterfabrieken. Spr. geloofde, dat de opheffing van de laatste kaasfabrlek niet zoo heel veel jaren meer zal duren. De moeiiykheden om geschikte werk krachten te krijgen worden voor het vee- houdersbedrijf steeds grooter, en dat is wel de grootste oorzaak voor de verdwy- ning van de kaasfabrieken, die den zelf- kazenden boer ontlasten van het kaas maken, maar hem lieten behouden de be handeling van de avondmelk en het ma ken van boter. Hiervan wil en moet de boer nu ook vrij zyn. Hy wil liever leve ren aan de fabriek, die 's morgens en 's avonds de melk ophaalt. nog geen rekening gehouden met al de meerdere onkosten, die aan het verzen den van de melk, enz. verbonden zyn. Voor de minder goede flnancieele re sultaten der kaasfabrieken gaf spr. de volgende verklaringen: zij verkrygen een lager vetgehalte in de droge stof vun iiuar product door de kaas- en boter fabrieken, zy verkazen vettere melk dan noodlg Is, terwyi de marktprijs dezelfde biyft; het maken van goede kaas ln een eenvoudige kaasfabrlek vraagt meer melk dan ln een kaas- en boterfabriek, die te allen tyde het voordeeligst kan ka zen; de kaasfabriek haalt niet genoeg uit de zoete, onafgeroomde wei; het ontroo- men gaat dikwyls slecht, de kwaliteit der weiboter is altyd inferieur. Om al deze redenen meende spr., te mo gen beweren, dat de kaasfabrieken zich op den duur niet zullen kunnen hand haven. Hy achtte het daarom plicht van de besturen, zich tydig aan te passen aan de veranderde omstandigheden. Plaatse- lyke toestanden kunnen van grooten in vloed zyn, maar in het algemeen zal moe ten gelden: bouw geen al te kleine kaas- en boterfabrieken; een fabriek voor melk van 600 koeien is de kleinste, die men moet bouwen, beter is nog een voor 1000 koeien. En dan moet men er op rekenen, dat vergrooting mogeUjk moet zyn. Op de kosten van installatie moet men niet pogen te bezuinigen. De room moet ge pasteuriseerd worden, en de wei gecen trifugeerd; de warmte-economie moet men goed toepassen. Op deze inleiding volgde een uitvoe rige gedachtenwisseling, waarby bleek, dat onder de aanwezigen waren, die de toekomst voor de kaasfabrieken lang zoo donker niet inzagen, als dr. Schey. Deze verdedigde nader zijn conclusies. Binnenland. De procureur-generaal conclu deert tot inwilliging van het ver zoek om revisie. De Hooge Raad der Nederlanden heeft gisteren behandeld het verzoek om revisie van liet vonnis, waarby eenige jaren ge leden Klunder en Teunissen wegens moord op den seinhuiswachtel' te Gies sen-Nieuwkerk elk tot vyftien jaren ge vangenisstraf waren veroordeeld. Er was zeer veel belangstelling van de zyde der balie en der pers. Na een zeer uitvoerig rapport van den president van den Hoogen Raad, jhr. mr. De öavornin Lohmqn, waarin (hy vooral er op wees, dat door alle instanties heen, ook nog tot in het vorig revisieverzoek, de getuigen Kroon hun bezwarende ver klaringen tegenover Klunder en Teunis sen hebben volgehouden, doch pas in den allerlaatsten tyd plotseling erop zyn terug gekomen, heeft de procureur-generaal mr. Tak, conclusie genomen. Zyn requisitoir behelsde een scherpen aanval op mr. Roobol, den verdediger van requiranten, wien hij tartte eenig bewijs te leveren, dat de Nederlandsohe justitie een klasse-justitie zou zyn en zich voor deze zaak zou moeten schamen. Rechtbank en Hof hebben niet alleen op de verkla ringen van de Kroons een veroordeeling uitgesproken, maar op een aantal ineen- geschakelde verklaringen, ook van andere getuigen. Mr. Tak hekelde zonder een oordeel te willen uitspreken ook scherp de wyze, waarop mr. Roobol de revisie had trachten te bewerkstelligen. De Raad van Toezicht te Arnhem zal moeten uitmaken, of mr. Roobol hier listige kunstgrepen heeft toegepast, en aoo ja, of zy passen in de taak van den advocaat. Mr. Tak was ten volle overtuigd, dat de Kroons thans onwaarheid spraken, ma de Hooge Raad zit nu eenmaal alleen niet papieren voor zich, en kan geen men schen hooren, ook niet de Kroons en de veroordeelden. Alleen de feitelijke rechter zal dus kun nen uitmaiken welke de waarde is vat d<' nieuwe verklaringeu van de Kroons, en ot zy het gewezen vonnis wel aantasten Daarom kon de procureur-generaal niet anders dan concludeeren tot verwijzing van de zaak naar een gerechtshof, dat er n°g geen kennis van heeft genomen, op dat dit beoordeele of het vonnis bevestigd moet worden, dan wel vrijspraak moet volgen. Maar mr. Tak concludeerde tege lijkertijd tot ingevangenhouding van de veroordeelden, omdat gevaar voor vlucht bestaat. Mr. Roobol ging in zyn pleidooi niet in op de scherpe verwijten van den pro cureur-generaal, maar bepaalde zich tot de zaak zelve. Spr. gaf een overzicht van de geschie denis van de zaak en van de gevangen- verklaringen; pleiter was van meening. dat de stukken, die de Raad reeds bezit, volkomen aantoonen, dat T. en K. onschul dig te Leeuwarden zitten. De wyze, waar op door den Raad reeds is bepaald, dat op heden, aldus op aoht dagen na de ontvanikeiykverklaring, aldus op minder dan tien dagen, de openbare behandeling omtrent de gegrondverklaring kan plaats hebben, gaf hem de hoop, dat direct na de gegrondverklaring T. en K. op vrije voeten zullen worden gesteld. Door den procureur-generaal wewi hem verzekerd, dat deze menschen geen dag langer on- noodlg zouden worden gekweld. De Hooge Raad zal. behoudens ver vroeging, 24 Jund a.s. uitspraak doen. OPIUM-SMOKKELARIJ. Vier Chineezen gearresteerd Vrijdagnacht bemerkte een konstabel van de melk by de twee bedrijfsvormen? D- Hy concludeerde, dat de leveranciers in van de stoomboot-maatsohiaprpy Nederland j gemiddeld 45 cents per 100 kg. volle te Amsterdam, die op de terreinen van „i8. w®£erom mond- en klauw- j melk minder kregen van de kaasfabriek d'e maatschappij surveilleerde, dat vief dan van de zuivelfabriek, en dan is er Chlneesohe stokers zich op omzichtige

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6