Verminderde werking. De aangerichte schade. Nieuwe Uitgaven TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Ingezonden In het te hoofdstuk wordt behandeld de „Rntlonnllscerlng der Huishouding". Vole huisvrouwen zelf ent dagelijks wordt haar nnntal grooter rijn lot htt be* wustzijn gekomen, dat het hier gaat om «roote levensvragen, om de keuze tusschen: óf zich verkommeren en een vegeteerend bestaan leiden, óf memsch en vrouw te worden in den hoogsten zin van het woord, voluit te «roeien en zich te ontplooien naar gaven en aanleg. Dan wordt verteld, dat de huishoudelijke arbeid evenzeer als elke andere arbeidt gera tionaliseerd moet worden d.w.z. „dat elke verrichting plaats heeft met de kleinst denk bare anmwenddnigi van tijd, weg en kracht, bij tegelijkertijd het meeat gunstige gebruik van het materiaal." Ten opzichte van besparing van materiaal hebben we reeds heel wat geleerd, vooral In oorlogs- en na-oorlogsjaren. Maar veel moeilijker Is het om ln het reine te komen over verlies aan tijd en kracht. Dan. komt het grootste deel van bet boek, het hoofdstuk: „De practische Toepassing van het Principe". Daarin vinden we veel wetens waardigs eerst op het gebied van „Besparing van Stookmateriaal", waarover nog heel ver keerde inzichten bestaan en dan over „Be sparing van Werktijd en Kracht" door: a. De inrichting van de woning. b. De inrichting van de keuken. c. De toebereidselen voor ihet koken. d. Het afwasschen en het opruimen van de keuken. e. Het voedsel en de bereiding. f. Hulpmiddelen, die het werk kunnen ver eenvoudigen. Al deze onderwerpen worden uitvoerig, duidelijk besproken, rijk geïllustreerd, terwijl overal de adressen bij vermeld worden, waar de besproken artikelen te verkrijgen zijn. Dan vinden we eenige 'kleine hoofdstukken over „De huishoudelijke Administratie", De Beroepsikleeding der Huisvrouw" en >,De vrouw als Inkoopster". Een heel bpek om door te werken, maar erg gemakkelijk om allerlei na te slaan1, terwijl de wenken van zoo verbluffenden eenvoud zijn, dat elke huisvrouw ze onmiddellijk toe kan passen, zonder ze ooit weer te vergeten. Aan de hand van dit weric kan inderdaad elke huishouding verbazend vereenvoudigd worden, zoodat het „huisvrouw spelen" een aangename taak wordt, die tijd Iaat vpor ont spanning en andere bezigheden. Het boek verschijnt in linnen afwaschbaren band en kosht zoo gebonden 3.90. Mijnheer de Redacteur 1 Als lezer van Uw courant verzoek lk beleefd oen klein plaatsje ln Uw blad. BIJ voorbaat mtjn dank. Het 1b mij op gevallen, dat jaarlijks onze muziekver- eenlgingen elkaar de loef afsteken ln het geven van concerten. Verleden week geschiedde het, dat drie onzer vereeni- glngen een concert gaven, waarvan twee op Woensdagavond en één op Donderdag, waarvan één ln Den Helder en één te Jullanadorp. Ik heb daar niets op tegen, maar op Donderdagavond vond lk over dreven, vandaar, dut in de week nog twee concerten aan de Hoofdgracht ook gegeven worden voor de Marineclub, waarvan het publiek ook genieten kan. Zou U het ook niet beter vinden als de besturen der muziekverenigingen het met elkander eens werden om overeen te komen om één avond in de week een uitvoering te geven en om de beurt naar Julianadorp te gaan? Dan blijven die inwoners er ook niet van verstoken en dan hebben we tenminste iedere week wat en niet alles tegelijk. Een Opmerker. Wij zijn het met den inzender volkomen eens. Indien men met elkander tot over eenstemming kon komen en om de beurt wekelijks een concert geven, is het voor elk muziekcorps een kwestie van één concert om de vijf "weken. Julianadorp kan dan apart geregeld worden. Voor deze regeling zullen evenwel wel eenige bezwaren zijn, aangezien de gesubsidi eerde corpsen verplichtingen hebben be treffende het aantal te geven concerten. Maar er is, door de vereeniging A.G.O., en ook van andere zijde, meer dan eene poging gedaan tot samenwerking te komen inzake uitvoeringen die gericht zijn op ontwikkeling of vermaak. Het schijnt evenwel uiterst lastig te regelen te zijn, gezien de weinige resultaten daarvan. Maar het denkbeeld van Op merker verdient alleszins overweging. Redactie. ruimen tijd aanwijzingen dat een nieuwe uitbarsting aanstaande was. Een voor spelling van de uitbarsting was echter even onmogelijk, als het thans te zeggen valt hoe lang de uitbarsting zal duren. De uitbarsting was omstreeks midder nacht zoo hevig geworden, dat van Napels de gloeinde lavablokken konden worden waargenomen, wanneer deze in lucht werden geslingerd. Deskundigen verwachten intusschen een spoedig einde van de uitbarsting. De activiteit van de eruptie is den ge- heelen Donderdagnacht schoksgewijze voortgegaan, doch met steeds mindere kracht. Naar alle waarschijnlijkheid is dus thans het einde van de uitbarsting nabij. Het officieele bulletin van prof. Malladra vermeldde, dat behoudens twee of drie schoksgewijze explosies, bègeleid door golvende aardbevingen het uit vloeien van lava uit den massieven krater geëindigd was Verschillende teekenen, die op vermindering der eruptie wijzen, zijn waargenomen, ofschoon, zooals prof. Malladra zeide, „nauwkeurige voorspel lingen niet gemaakt kunnen worden, aangezien het leven van den vulcaan uiterst geheimzinnig is". Op het laatste moment is Terzigno dus aan den reeds zeker geachten ondergang ontsnapt. Het thans herademde volk uit zijn dankbaar heid in gebeden, vooral omdat de lava- stroomen bijna onmiddellijk ophielden te vloeien, nadat kardinaal Ascalesi, de aartsbisschop van Napels, met opgeheven crucifix den lavastroom tegemoet gaande, gebeden gezegd had voor het behoud van de stad. De kleine kerk San Antonio is ook op wonderbaarlijke wijze gespaard, doordat de lavastroom juist voor het kerkje zich in tweeëif splitste. Van officieele zijde wordt de oppervlakte vruchtbaar land die door de lava is ver woest geschat op 125 morgen, waarvan ongeveer 100 morgen beplant waren met wijngaarden, moestuinen en boomgaar den en de rest met bosch begroeid was. Ongeveer 50 huizen zijn verwoest, waar door 87 huisgezinnen dakloos zijn, terwijl ook de waterreservoirs van Terzigno vernield zijn. Hoe hoog de schade in totaal is, is nog niet officieel geschat, doch men meent te weten, dat deze in ieder geval versoheidene millioenen lire beloopt. De bevolking ondergaat haar lot met bewonderenswardige kalmte. Verschenen is de brochure: „Ontwapening, Christendom en Volken bond" van de hand van den heer A. J. Maas, Kapitein der Artillerie en Redacteur van het Orgaan van de Vereeniging van1 Officiren van de Nederiandsche Landmacht, een pleidooi tegen ontwapening, waarbij de militair-poli tieke zijde buiten beschouwing is gebleven. „De Stad Amsterdam" van 7 Juni heeft als titelplaat een allerleukste photo van een appel- snoepend jongmensch. „Adam Jr." staat er on der. Het is een Adam met een reuzen-gat in de kous. „Twee brandende vraagstukken" handelt over twee nieuwe branden in df hoofdstad, die tegenwoordig aan de orde van den dag zijn. Ook de oudjes in de auto Sport in Beeld heeft eenzelfde photo zijn er vertegenwoordigd. Van nog een tweede Vondel-herdenking wordt melding gemaakt, n.1. eene opvoering van „Polamedes" door het R.K. Studententooneel onder regie van Paul Huf. Louis A. M. Vierhout vertelt van' zijn ervaringen als figurant achter de filmcoulis sen. Een volle pagina is voorts gewijd aan Lindbengh's huwelijk. Uit IJmuiden vinden we de opening van de jeugdherberg „Duin- lust", uit den Helder het prinselijk bezoek. Allerleukst 19 voorts de opname van een drie tal schoolmeisjes, op een vrijen Woensdag middag de muschjes voederend'.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10