verzoek kan echter niet worden voldaan, omdat de mogelijkheid niet ia uitgesloten, dat bij verplaatsing binnen enkele jaren van de Zuiderzeewerken naar het Zuiden de tegenwoordige organisatie van het correspondentschap niet kan worden ge handhaafd. Aankoop grondstrook voor schoolultbreldlng te Wester- land. Zeegras maaien. B. en W. stellen voor, in afwijking van hetgeen daaromtrent in de laatste jaren gold, de maailoonen en verkoops prijzen iets te verhoogen en voor den oogst 1929 een nieuwe regeling vast te stellen. De verhooging bedraagt f 9.50 per 100 K.G., behalve voor derde soort. Opruiming handbrandspuiten. In de vacature N. Bakker wordt tot lid der Oommissie tot wering van school verzuim benoemd met 6 stemmen de heer J. Poel Az., No. 2 der aanbeveling. Benoeming onderwijzer es aan de school te Westerland. Benoeming onderwijzeres aan de school te Hlppolytushoef. In verband met de betreffende wijziging in de Lager-onderwijswet zullen o.a, aan de school te Hippolytushoef vanaf 1 April 1929 verbonden moeten zijn 0 vaste leer krachten. Voor de bezetting van de 6e plaats zal dus nog eene benoeming moeten worden gedaan. Tot sollicitatie naar deze betrekking zijn uitgenoodigd alle onder wijzeressen, die den laatsten tijd hier tijdelijk werkzaam waren. Voor benoeming bieden B. en W. de volgende voordracht aan: Benoeming onderwijzer aan elk der scholen te Oosterland en te Hlppolytushoef. B. en W. bieden daartoe de volgende voordracht aan: B. en W. stellen voor de benoeming te doen ingaan op 16 Juni a.s. Texel. Uit de Land-'en Tuinbouwwereld. Burgerlijke stand van Den Helde| De correspondent verzoekt wijders hem eenige bezoldiging te verleenen voor de werkzaamheden, welke hij verricht ten aanzien der contröle op üe werklozen kassen, aangezien hij meent, dat deze eigenlijk bulten zijn werkkring vallen. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Op voorstel van den Voorzitter gaat de Raad in comité. Na heropening wordt het voorstel met 2 tegen 9 stemmen ver worpen. Voor stemmen de heeren Kaan en Bosker; tegen de heeren: Jn. Lont, De Vries, M. Bakker, Lub, Oden, J. Kooij, M.i Kooij, Jb. Lont en J. Tijsen. Ten behoeve van den aanbouw van een vierde lokaal aan het schoolgebouw te Westerland is het noodig gebleken een strook grond aan het terrein toe te voegen, thans deel uitmakende van de begraaf plaats aldaar, circa 70 M'. groot. B. en W. stellen voor dienovereen komstig te besluiten. Het voorstel wordt aangenomen na eenige discussie omtrent de weinig tege moetkomende houding van het kerk bestuur. Voorzitter voegt hieraan toe, dat met het maaien reeds is begonnen. De heer J b. Lont vraagt, waarom de verkoopsprijs voor de 8e soort niet is verhoogd. V oorzitter zegt, dat dit uitschot is. De heer Kaan vraagt, waarom de prijzen eigenlijk zijn verhoogd. Voorzitter: Er is veel meer vraag, dan aanbod, De heer Jn. Lont vraagt, of de voor waarden weer dezelfde zijn als het vorige jaar. Zou het niet beter zijn aan eiken handelaar 500 pakken in plaats van 1000 pakken toe te wijzen. Voorzitter meent van niet. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Nu de brandspuithuisjes, weer vr]j veel onderhoudskosten zullen vorderen (het brandspuithuisje te Den Oever verkeert in zeer vervallen toestand) stellen B. en W. voor de handbrandspuiten buiten dienst te stellen en deze zoo mogelijk van de hand te doen en tevens de aan wezige brandspuithuisjes aan den meest biedende te verkoopen. Aangenomen. No. 1, de heer J. Hegeman Jnz. kreeg 5 stemmen. Bij besluit van 80 Augustus 1927 werd machtiging verleend tot aanstelling van eea tijdelijke leerkracht boven de wette lijke formatie aan de school te Wester land. Nu vanaf 1 Januari 1929 de jaar wedde van rechtswege door het Rijk wordt vergoed, kan de tijdelijke func tionaris door eene onderwijzeres in vasten dienst worden vervangen. Voor deze vacature werd inmiddels door den Min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen vrijstelling verleend van benoeming uit de lijst van wachtgelders. Tot solli citatie naar deze betrekking zijn uitge- noodlgd alle hier tijdelijk fungeerende onderwijzeressen. Voor benoeming bieden B. en W. de volgende voordracht aan 1. Mej. M. S. A. Glaser, thans te Wes terland werkzaam; 2. Mej. O. A. Dito, thans te Hippoly- tushoef werkzaam 8. Mej. N. Wiegel, destijds te Hippoly- tushoef werkzaam. De stukken der sollicitanten, alsmede het advies van den Inspecteur van het Lager Onderwijs en het bericht van het betrokken Hoofd der School wórden over gelegd. Zij stellen ten slotte voor de benoeming te doen ingaan op 1 Juni j.1. Mei. Glaser wordt met algemeene stem men benoemd. 1. Mej. O. A. Dito, thans te Hippoly tushoef werkzaam; 2. Mej. N. Wiegel, destijds te Hippo- lythushoef werkzaam; 8- Mej. M. S, A. Glaser, thans te Wes terland werkzaam. De stukksn der sollicitanten, alsmede het advies van den Inspecteur van het lager onderwijs en het bericht van het betrokken hoofd der school worden over ige.stellen voor de benoeming te d®*» fegasa op 1 Juni LI. Ten| slotte vestigen zij er nog de aan dacht op, dat volgens de wet in de eerste plaats de benoeming van een wachtgelder noodig is, zij hebben echter goede hoop, dat de inmiddels door hen gevraagde vrijstelling van die verplichting door den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zal worden toegestaan. Mej. Dito wordt met algemeene stem men benoemd. Krachtens de thans geldende bepa lingen van art. 28 der Lageronderwijswet 1920 zullen vanaf 1 April 1929 aan de school te Oosterland verbonden moeten zijn ten minste 5 vaste leerkrachten. Volgens het oordeel van den Inspecteur van het lager onderwijs is het noodig in de vacature van de vacante 5e plaats een manneljjken leerkracht te benoemen. 1. F. H. T. Jasperse, thans tijdelijk te Oosterland werkzaam; 2. W. F. Louwrier, thans tijdelijk te Leiden werkzaam; 8. H. de Jong, thans tijdelijk te Hippo lytushoef werkzaam. Voorts behoort alsnog te worden voor zien in de vacature van onderwijzer aan de school te Hippolytushoef, ontstaan ten gevolge van het aan H. J. ten Broek verleend eervol ontslag. Voor benoeming is door B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. H. de Jong; 2. W. F. Louwrier; 8. F. H. T. Jasperse. Voor de vacature-Ten Broek is door den Minister vrijstelling verleend van de ver plichting tot benoeming van een wacht gelder; zij vertrouwen, dat gelijke vrij stelling voor de vacature te Oosterland zal worden verleend, waartoe een verzoek reeds is uitgegaan. De heer Jasperse wordt met 10 stem men benoemd. Eén stembriefje is van onwaarde. De heer De Jong wordt met algemeene stemmen benoemd. Rondvraag. De heer Jn. Lont vraagt of dezen winter nogl steun verleend is aan onge organiseerde ongehuwde arbeiders. Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Jn. Lont vindt, dat dit te ver gaat. Zij kunnen gemakkelijk voor zichzelf zorgen. Spr. stelt voor aan der gelijke personen in het vervolg geen steun meer te verleenen. Voorzitter zegt, dat dit in normale winters ook pooit is voorgekomen, doch B. en W. vonden het in enkele gevallen in dezen abnormalen winter wel noodig. De heer Jn. Lont zegt, dat hij dit thans in het midden brengt, omdat er nu nog voldoende gelegenheid is zich te organiseeren. Men moet een half jaar lid zijn, vooadat men kan trekken en spr. is er voor, dat men zich verzekert tegen werkloosheid. Voorzitter zegt, dat door B.en W. ook al iets is gedaan om dat te bevor deren. Er waren trouwens ook verschil lende ongehuwde georganiseerden en toen zullen de ongeorganiseerden het verschil wel bemerkt hebben. De heer J n. Lont vraagt verder in lichtingen naar aanleiding van het in gezonden stuk in de Wieringer Courant. Zondag is het weer bal en spr. vindt, dat Bruul wel wat bevoorrecht wordt. De drie kleinere zaken te Hippolytushoef daarentegen krijgen vrijwel nooit bal. Voorzitter antwoordt, dat, toen Wieringen nog een eiland was, overeen komstig den wensch van den Raad alleen bal werd gegeven aan de plaatselijke vereenigingen. Nadat Wieringen met den vasten wal was verbonden, bleek, dat men bij verschillende gelegenheden daar heen trok. Aan spr. is toen gevraagd of dat geld niet hier gehouden kon worden. Spr. is toen wat toegefelijker geworden. Ook aan de kleinere zaken is toen meer malen bal gegeven. Dat Bruul veel bals heeft, komt doordat de vereenigingen het vragen. Als er geen bal wordt gegeven, kan de zaak zich financieel niet bedruipen. Later is spr. milder geworden met het geven van bals, omdat het publiek toch naar Breezand en andere gelegenheden in den omtrek ging. De heer Lub zegt, dat de zaak, die hij bespreken wil, reeds vroegerdoor den heer M. Kooij is aangevoerd. Het betreft de schoolgeldregeling voor de Wed. S. Bakker. Het kind gaat door ziekte niet school en toch moet geregeld schoolgeld worden betaald. 'Voorzitter zegt, dat de aanslagen worden geregeld naar de aanslagen in de Rijksinkomstenbelasting. Het zal echter worden nagegaan. De heer Oden oppert de mogelijkheid, dat rekening is gehouden met het inko men van wijlen haar man. De heer Lub vraagt of al eens pogin gen zijn gedaan om wat los te krijgen uit. het Wegenfonds. Spr. heeft gelezen van een gemeente, die er 4341.75 uit ontving Voorzitter zegt, dat 'hij reeds hier voor naar Haarlem is geweest, waar hij den heer Geelink heeft gesproken. Ook heeft hij zich in verbinding gesteld met den Provincialen Waterstaat, doch van beiden kreeg hij het antwoord: U krijgt geen cent. Spr. dankt den heer Lub echter voor zijn aanwijzing, want nu kan eens geïnformeerd worden, op welken grond die gemeente het krijgt. De heer Lub zegt verder, dat het putje bij Evert en Dirk Bakker verstopt is en vraagt voorziening. Voorzitter zal het den opzichter mededeelen, doch hij vindt het jammer, dat de mensohen niet eerder komen. De heer Oden komt terug op zijn voorstel om den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor de gemeentelijke inkomstenbelasting te verhoogen en die te brengen van i 000 op 800 voor ge huwden en van 400 op 600 voor on- gehuwden. Voorzitter zegt, dat het voor dit belastingjaar niet meer kan gelden. Hij heeft den Inspecteur der Belastingen te Den Helder opgebeld en deze zeide, dat het te laat was. Het besluit moet nog goed gekeurd worden. Kan eerst gelden voor het belastingjaar, aanvangende 1 Mei '80. De hee/ Oden wil het voorstel toch nu behandeld zien. Hij houdt van opschie ten en het wordt telkens op de lange baan geschoven. Spr. heeft ook zijn voelhorens eens uitgestoken en het schijnt voor het loopende Jjelastingjaar nog wel te kunnen. De kohieren zijn nog niet vastgesteld. De Voorzitter: Dat duurt nog 2 of 8 weken. De heer Oden: Als er met spoed ge werkt wordt, kan het antwoord misschien wel in een 14 dagen er zijn en dan zou het een stap in de goede richting zijn. De heer Lub vraagt of het ook niet wenschelijk is het voorstel aan te nemen met het oog op de nieuwe wet op de fi- nancieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Is die er eenmaal, dan is het de vraag of verandering van den aftrek toegestaan wordt Voorzitter zegt dat de inkomsten belasting beschouwd wordt als de garantie bij de formule. De gemeente krijgt uit het fonds in elk geval zoovéél als zij uit de Inkomstenbelasting ontvangt. Daarom lijkt het spr. niet gewenscht de inkom stenbelasting naar beneden te brengen, waardoor de uitkeering vermoedelijk kleiner zou worden. De heer Oden zegt, dat het voorstel reeds 2 maanden geleden is ingediend. Hij had verwacht, dat het nu op de agenda had gestaan, dóch nu dit niet het geval is, acht spr. het gewenscht het toch te be handelen. Het voorstel, hierna in stemming ge bracht, wordt met 7 tegen 4 stemmen aan genomen. Voor stemmen de heeren: De Vries, Lub, Oden, M. Kooy, Jb. Lont, Tysen en Jn. Lont; tegen de heeren Bakker, J. Kooy, Kaan en Bosker. Indien mogelijk, zal de regeling nog voor dit belastingjaar gelden. De heer Jn. Kooy vraagt een goed hek bij de school te Westerland te doen plaatsen, als de uitbreiding gereed zal zijn. Wordt toegezegd. De heer M. Kooy heeft nog iets om den goeden naam van Wieringen te red den. Spr. kreeg laatst een krant in han den, de Merwedebode, waarin de ge meente Wieringen van gulzigheid werd beschuldigd. Zij sloeg n.1. niet alleen de arbeiders, die onder de kust werkten aan in de forensenbelasting, maar ook die op de Oude Zeug. Daarom gingen zij hun inkoopen reeds te Medemblik doen. Spr. vraagt op dit zoo erg is, als het wordt voorgesteld. De Voorzitter zegt, dat de foren senbelasting al jaren bestaat en dat deze ook hier wordt geheven. Ook Wieringers worden echter in andere gemeente aan geslagen. Dat arbeiders, op de Oude Zeug werkzaam, zouden worden aangeslagen, is echter onjuist. De Oude Zeug is ge meente Medemblik, en Wieringen slaat alleen op Wieringer grondgebied aan. Bij de nieuwe wet op de financieels verhou ding vervalt echter de forensenbelasting. Hierna sluiting. DE GEMEENTE WIERINGEN EN DE FORENSEN. Uit het in dit nummer opgenomen verslag van de raadszitting der gemeente Wieringen blijkt, dat bij de rondvraag de heer M. Kooy de kwestie van den forensenaanslag op de Oude Zeug ter sprake bracht. In een blad, de «Merwa- bode«, werd de gemeente Wieringen na melijk van gulzigheid beschuldigd, daar zij niet alleen de arbeiders, die onder de kust werkten in de forensenbelasting aansloeg, maar ook die op de Oude Zeug, welke hun aankoopen steeds te Medem blik gingen doen. De Burgemeester zette dit recht en ontkende, dat de menschen van de Oude Zeug door Wieringen wor den aangeslagen, aangezien deze onder de gemeente Medemblik thuishooren. In het Ochtendblad van »De Telegraaf* van heden lezen wij uit Sliedrecht, het geboorteland der »Merwebode«, hetzelfde bericht. Zooals gewoonlijk, plaatst het blad er sensationeele opschriften boven, zooals «Midden in zee en dan forens*, «Wieringen stuurt den Zuiderzee-arbei- pers een belasting-aanslag thuis*, «Ri goureuze toepassing van de Gemeente wet*. In bedoeld bericht dan van den Slie- drechtschen correspondent, wordt mede gedeeld, dat de gemeente Wieringen, op grond van de „voorloopige" indeeling der Zuiderzeegronden, de arbeiders, werkzaam bij de inpoldering, aanslaat in de foren senbelasting, en zelfs zoover gaat, dat ook die van de Oude Zeug een aanslag biljet thuiskrijgen. Uit het antwoord van den burgemeester aan den heer Kooy blijkt wel, dat dit bericht, althans voor wat de Oude Zeug betreft, onjuist is en overdreven. Voor het overige is het, meenen wij, zeer juist, dat men tracht uitgemaakt te zien in hoever Wieringen het recht heeft van deze arbeiders belasting te heffen, daar tot nu toe nog slechts een „voorloopige verdeeling" der gewonnen gronden be staat, dus nog niets definitief geregeld is. De heeren P. F. Kuut, O. Jb. Kool en A. S. Klein, welke onlangs herkozen werden als hoofdingelanden van „Het Heemraad schap Wieringen" hebben, evenals de l^eer Jb. Dekker Pz., welke in de vaca ture van S. Russelman was gekozen, allen hunne benoeming aangenomen. ZONDAGSRUST. Evenals te Hippolytushoef hebben ook te den Oever enkele winkeliers besloten des Zondags na 12 uur hunne zaken te sluiten. Van 15 Juni zijn verzonden: 1816 lammeren, 84 koeien, 16 kalveren, 15 varkens, 5 schapen, 1 paard. 6 Juni zijn verzonden met 2 stoom schepen en 4 motoren 4819 lammeren. BEZOEK VAN HELDERSCHE SCHOOLKINDEREN. Donderdag bracht de heer Heeroma van Den Helder/ een bezoek met zijn schoolkinderen aan ons eiland. Te voet gingen de kinderen naar Dijkmanshuizen waar veel vogelnesten waren. Per auto bus werden ze opgehaald en nu werd een bezoek gebracht aan de Koog, de dennen en Den Hoorn, 's Middags gingen de kinderen ook nog naar het Boschje. Ge lukkig werkte het weer mee, zoodat er volop genoten werd. Met de laatste boot keerde het gezelschap hoogst voldaan huiswaarts. WEGENVERBETERING. Naast de Weerenplaats is een flinke breede weg gemaakt, uitkomende op den grooten weg BurgOudeschild. Dit schijnt ook al in verband te staan met de Zuiderzeewerken. Auto's kunnen nu ge makkelijk bij het Boschje komen, wat an ders alleen mogelijk was, als over de hoogte werd gereden. Burgerlijke Stand van Texel van 1 tot en meit 7 Jiunl 1929. GEBOREN: B'ernardus Hendrik, z. v. J. T. A. Hoogenbosoh en J. A. Haakman; Theodorus Joannes en Geertrulda Maria, z. en d. van J. O. Hoogenbosch en J. M. Koopman. ONDERTROUWD: E. Frank en J. Vos; A. van Lenten en T. Zegel. GETROUWD: R. Kooiman en S. Boon. OVERLEDEN: G. N. Keijser, wed. van Dirk Keijser. G e v o n d e n: 2 handschoenen, 1 regen jas, 1 portemonnaié, 1 vulpen, 1 heeren- fiets, 1 wagendop en 1 rijwielplaatje. RAADSVERKIEZING ZIJPE. De samenvoeging van Petten en Zijpe maakte een raadsverkiezing noodig. De uitslag in Zijpe is: S.D.A.P. 518 (300), Vrijheidsbond 271 (610), Vrijz.- Dem. 977 (733), R.-K. 627 (557). Naast het zittend raadslid van de S.D. A.P., den heer O. Nannis, werd de heer J. C. Bellis gekozen. IETS OVER DEN AANLEÖ VAN PROEFVELDEN. Zoowel door id'e Rijks Lamd- eai Tuinbouw- c ons uien-ten als door enkele particuliere licha men worden elk jaar proefvelden aangelegd met de bedoleling de bruikbaarheid der ver schillende variëteiten der gewassen te demon- streeren, het nut van diepe grondbewerking in het licht te stellen of aanwijzingen te verkrij gen omtrent bepaalde bemesting. Bepalen we ons heden tot het laatste. De proefvelden op het gebied der bemesting kunnen ons leeren aan welke voedingsstof (fen) de een of andere grond -behotfte heeft; welke hoeveelheden 'kunstmest het meest rendabel zijn van een bepaalde soort hulpmest oif ook welke soort van mest de voorkeur verdient boven andere. Indien men op de hoogte wil komen van de behoefte van- den bodem aan een of meer voe dingsstoffen wij bedoelen hiermee in hoofd zaak stikstof, kali en fosforzuur dan kan dit op vrij eenvoudige wijze geschieden. Men legt daartoe liefst vijf (eenige malen j) per- ceelen aan. Eén dier perceelen ontvangt geen kunstmest, perceel 2 krijgt N (stikstof), K (kali) en P (fosforzuur); perceel 3 geve men N en K; perceel 4 N en- P en- perceel 5 K en P. uit de oogstcijfers kan dan blijken welke stof fen toegediend moesten worden. Zijn alle per ceelen ongeveer in opbrenrgst even hoog, dan heeft de grond weinig behoefte aan eenige meststof; dit is een uitzonderingstoestand, die na korter of langer tijd ophoudt. Breng-n de perceelen 3 en 3 evenveel op, dan heeft de grond geen behoefte aan P.; staan de perceelen 2 en 4, of 3 en 5 gelijk, dan is er geen behoefte resp. aan K en N. Is perc. 3 merkbaar achter bij perc. 3 dan bestaat behoefte aan P; is- dit het geval met perc. 4 dan is er kallgebrek en als perc. 5 achter is bij perc. 2 dan bestaat be hoefte aan N. Is perc. 2 boven -de andere, dan wordt volledige bemesting vereischt. Wenscht men te weten, welke hoeveelheden kunstmest van- een bepaalde soort het voordee- llgiste 'zijn, dan neme men 3 of meer perceelen liefst met z.g. parallelvelden, d.w.z. men neme dezelfde proef twee of meermalen ia hetzelfde jaar op denzelfden' grond. Een der perceelen blijft zonder de bedoelde meststof, b.v. kali, de andere ontvangen klimmende hoeveelheden kali. Echter ontvangen alle perceelen stik stof en fosforzuur in evengroote hoeveelheden. Zoo handelt men ook, als men wil weten, hoe véél stikstof het meest voordeel geeft. Dan ontvangen alle perceelen kali en fosforzuur, één perceel blijft zonder stikstof, de overige krijgen verschillende hoeveelheden stikstof, b.v. Chilisalpeter. Op dezelfde wijze gaat men te werk ten opzichte van fosforzuur. Het duidelijkste komt het verschil uit, als men het perceel zonder b.v. kali aanlegt tusschen de perceelen, die de grootste en op één na de grootste hoeveelheid kali ontvangen. Het is ook zeer aan te bevelen deze proeven op de zelfde plaats een paar jaar voort te zetten. Het onderzoek van verschillende meststoffen van dezelfde soort, b.v. Chili, Zw. Ammoniak, Kalksalpeter e.d. of Patentkali en Kalizout, of Slakkenmeel of Superfosfaat legge men liefst een niet klein aantal perceelen aan, die alle met de twee ontbrekende meststoffen worden! bemest. De overige krijgen de te on derzoeken meststoffen zoodanig dat het totaal stikstofgehalte of kaligehalte of dat van fos forzuur gelijk is. Men geve dus b.v. 4 K.G. Chili tegen 3 K.G. Zw. Ammoniak; 8 K.G. Patentkali tegen 5 K.G. 40 'kalizout of 10 K.G. 20 kalizout. De hoeveelheden Slakken- nfeel en Superfosfaat kunnen ongeveer even groot genomen worden. Wenseht men- nadere inlichtingen, dan kan men zich wenden tot ondergeteekende, D. H. Prins, Alkmaar. ALGEM. YEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Bestuursvergadering, In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeni- glng voor Bloembollencultuur zijn de nieuwe afdeelingen OpperdoesMedem blik, Hoogkarspel en omstreken en On- derdijk erkend. Tot leden-kweekers van het scheidsge recht in de vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer J. F. Reydon en het bedanken van den heer H. Burger Mzn., werden benoemd de hoeren W. F. van Waveren te Bennebroek en J. P. Nijssen te Santpoort Vastgesteld werd de handleiding voor de aangifte van bloembollenkramen in de Vermogensbelasting 1929. Besloten werd om een speciale keuring uit te schrijven, tevens Kerstmistentoon- stetLling, te houden van 24 tot 28 Decem ber (met sluiting op den eersten Kerst dag). Vastgesteld werden de voorwaarden, waarop dit jaar voor de dahllatentoon- stelling door de Nederl. Dahlia-Vereeni- ging en de afdeeling Haarlem der Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde kan worden gebruik gemaakt van de beurszaal. Een dezer voorwaarden is, dat de leden der Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur kosteloos toegang zullen hebben tot de tentoon- stelling. EEN VORSTSCHADE-COMMISSIE INGESTELD. Door d© Kon. Ned. MIJ. voor Tuinbouw en Plantkunde. De strenge vorst in de eerste maanden van dit jaar zal bij vele tuinders, zoowel groenten-, en fruit- als bloemkweekers, nog lang in herinnering blijvon, daar de toegebracht^ schade aan bloemisterij en boomkwoekerijgewassen, aan groen ten en vruchtboomen in verschillende be drijven aanzienlijk was. In fruitaanplan- tingen hebben verscheidene jonge en oudere pereboomen, vooral welke ver edeld waren op zwakken onderstam, het loodje moeten leggen en in onverwarmde groentenkassen zijn heel wat slaplanten, koolplanten, enz. verloren gegaan. In eene boomkweekerij te Ouyk vroeg de strenge vorst onder de jonge veredelin gen eenige duizenden slachtoffers, welke in bloemisterijen en boomkweekerijen moesten worden opgeruimd en ook in de particuliere tuinen gingen vele Aucuba's, Rozen, Prunus, Lauro Cerasus, Klimop, enz. verloren. Door de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde is een commissie in het leven geroepen, die tot taak zal hebben, een onderzoek in te stel len naar de schade, welke door de vorst aan tuinbouwgewassen is toegebracht. HET 8LACHTFOND8ENCONFLICT. Flnancleole steun. Naar het HbL verneemt, heeft het hoofdbestuur van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, evenals dat van den Alg. Bond van Melkveehouders, be sloten den Bond van Boerenslachtvee- fondsen in zijn strijd te steunen met een bedrag van 500. HET 8LACHTFONDSENCONFLICT. Een voorlooplg resultaat. Donderdag is te Amsterdam eeu con ferentie gehouden tusschen vertegen woordigers van de verschillende partijen bij het slaohtfondsconflict.. Het voorstel van den Nederlandschen Bond van Slachtveefondsen om een rechtskundige commissie in te stellen, die uitspraak zal doen in het geschil, werd geplaatst tegenover het Comité van Actie, dat de zaak in rechte wilde uit vechten. Na uitvoerige besprekingen van beide voorstellen vereenigden alle aan wezigen zich ten slotte in principe met de gedachte, naar voren gebracht door mr. A. van der Deure, te Bennekom, die als onpartijdig adviseur aanwezig was, om aan de aangesloten organisaties voor te stellen het juridische geschil voor te leggen aan een commissie van drie onaf- hankelijke en onpartijdige juristen, die na voorlichting door partijen een uit spraak zullen doen, waarbij allen zich verbonden zich neer te leggen. Binnen enkele dagen zullen beide par tijen weer vergaderen, na hun organisa ties in deze gekend te hebben. Intusschen duurt de strijd voort Onze Schager corr. schrijft ons: De aanvoeren op de slachtveemarkt nemen toe, waaruit blijkt, dat de lever- strijd heel wat vee heeft opgehouden. Op de prijzen heeft de strijd tusschen de fondsen en de koopers geen bijzon- deren invloed uitgeoefend. Te Amster dam en te Purmerend vrij vast, Rotter dam en Groningen waren iets lager, Den Bosch, Delft en Zutfen waren traag met, lager prijzen. Ook Leiden en Leeuwarden vertoonden eenzelfde verschijnsel. De handel in vaste of geldekoeien is vrijwel afgeloopen, wat er nog wordt aangevoerd is lager in prijs, of het moet van prima kwaliteit zijn. Wolvee is traag en lager in prijs. De warmte is hier een druk kende factor. van 6 en 7 Juni 1929. ONDERTROUWDO. H. van Konings- bruggen en O. O. Th. Nijpels. BRUIDSFOTO'S Fotogr.-Atelier EISELIN. 60 Polderweg 6a BEVALLEN :T. Scheepvaart-Kraoht, d. A. M. de Boervan Evelingen, d. B. (5. van OostendeHunlnk, z. OVERLEDEN A. Koopman, 88 jaar.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 15