S. A. KANNEWASSER ZN. STER-TABAK NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA brandstoffen' gebïa Eerste Blad. DE HAND DER TRAGEDIE iHEERENBMI BUITENLAND. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningsiraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Girorekening No. 16066. Zomertijd. Maan Juni op: ond.: Z 9 4.56 23.02 5.57 0.01 7.15 0.41 8.43 Zon Hoogwater M 10 D 11 W 12 D 18 10.11 V 14 11.85 Z 15 12.55 op: 4.40 4.39 4.39 oud: 21.14 21.16 21.17 1.09 1.27 1.43 4.39 21.18 4.38 21.19 4.38 4.38 21.20 21.21 v.m.: n.m.: 10.41 11.05 11.30 11.57 12.24 12.52 1.21 1.50 2.20 2.50 8.21 3.52 4.25 WEEKOVERZICHT. Binnenland. Een verscherping van den strijd ln het arbeidsconflict te Scheveningen is sedert Woensdag ingetreden. Was er de vorige week nog eenige hoop op een oplossing, door de bemiddeling van den burgemeester van 's-Gravenhage, den heer Patijn, deze hoop is sedert Dinsdag vervolgen, daar de werknemers het be middelingsvoorstel, dat door de reeders was aangenomen, hebben verworpen. De strijd is nu verscherpt, omdat ook geen conferenties meer zullen worden gehou den en de reeders geen enkele concessie meer zullen doen. Tot het bittere einde zal men dus vechten, tenzij er op de een of andere manier nog een middenweg zal worden gevanden, die een voor beide partijen gewenschte oplossing zal bren gen. De staking te Zaandam duurt ook nog voort en Maandag wordt de tiende week ingegaan. Het personeel van een van de stakende houtfirma's, nl. van de N.V. Houthandel v.h. P. H. Rot en Zn., heeft de vorige week Zater dag echter besloten, het werk met ingang van Maandag te hervatten. Alle arbei ders hebben hieraan gevolg gegeven en de firma heeft het geheele personeel weer in dienst genomen. Waarschijnlijk zullen de andere werkgevers hierin wel en succes zien en zullen zij nu nog min der van toegeven willen weten, waardoor een oplossing niet gemakkelijker verkre gen zal worden. Buitenland. Het pleit ln Engeland beslecht. De verkiezingen voor het Lagerhuis in Engeland zijn achter den rug, het pleit is beslecht, de gemoederen zijn tot rust gekomen. De belangstelling voor deze verkiezingen was vrij wat grooter dan tot nog toe bij ons voor de verkie zingen van de leden voor de Tweede Ka- maker. Maanden en maandenlang heeft men gepropageerd en vooral de laatste FEUILLETON KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING door E. PHILLIPS OPPENHEIM. „Tk zal u vertellen, waarom ik bij u ge komen hen om hulp, mijnheer Deville", hervatte ik. „Het handschrift van den brief dien u op dien grond liet vallen was hetzelfde als dat van dien, waardoor mijn vader naar Londen is gegaan". Toen kreeg ik voor het eerst eenlg In zicht in het mysterie, waarin zoowel mijn vader als deze twee personen betrokken moesten zijn. De man en de vrouw keken elkander aan. Bruee Deville liep naar het venster, zonder mij te antwoorden. Ik trappelde met den voet op den vloer. Wisten zij wel hoe ik leed, die twee men- schen met hun bleeke, verbaasde gezich ten en koude woorden. Lk voelde dat ik driftig werdl „Antwoord mij1!" riep ik uit, „wie schreef u dien brief?" De man noch de vrouw antwoordde mij. Hun stilzwijgen bracht mij buiten mijzelf. Ik vergat wat ik den vreemdeling te Na* selton Hall beloofd had. Ik vergat alles, door mijn verlangen om hen uit dat stil zwijgen te verdrijven. En zoo riep ik uit: j>an zal ik u zelf wel vertellen, wie £em geschreven heeft, 't Was een man uit Zuid-Amerika, en zijn naam is Berden- ■teln. Hij logeert te Naselton Hall. Ik zal ommx hen toe gaan. Misschien wil hij1 mij weken is er intensieve propaganda ge voerd. De uitslag heeft wel ieder ver rast, niet het minst de arbeiderspartij, die met een overweldigende overwinning uit de stembus kwam. Dit zegt evenwel nog niet dat gansch Engeland socialistisch is, doch het is een gevolg van het kiesstelsel, waardoor het kon gebeuren dat de con servatieven, met een stemmenaantal van eenige millioenen meer dan de arbeiders partij, toch een dertigtal zetels minder krijgt in het Lagerhuis dan de socialisten. Een van de eerste wenschen van libera len, die er met dit kiesstelsel wel het slechtste zijn afgekomen, zoowel als van de conservatieven, zal daarom wel zijn hervorming van het tegenwoordige kies stelsel. Ter illustratie van de onbillijkheid van het tegenwoordige systeem diene het volgende. De arbeiderspartij was in stem menaantal bij deze verkiezingen vooruit gegaan 2.800.000 en de liberalen 2.300.C00, dat is dus niet veel minder. Evenwel kregen de arbeiders 130 zetels meer, de liberalen slechts 11 zetels. wel zeggen, wat hier vOor mij verborgen gehouden wordt." Deville kwam op mij af met uitgestrekte hand. Zijn gelaat was duister van harts- tochtelijken toorn, een oogenblik was het, of hij mij een slag zou willen toebrengen. Het gezicht van mevrouw Fortress was bleek als die dood1, een roode bloeddrup vertoonde zich op de plek, waar zij de tanden in de onderlip zette. Ik begreep dat hij het geweten had, maar dat zij van niets af wist. „Als u er zoo veel van weet," riep Bruce Deville ruw, „ga dan naar hem toe om die rest te ontdekken. U zal hem heel sym- lathiek vinden. oZnder twijfel zal hij u jlpen." „Neen! Neen!" De kreet van mevrouw Fortress weer klonk scherp en krachtig. Zij stond op en kwam naast mij staan. Zij legde zacht jes de handen op mijn schouders. De uitdrukking van haar gelaat verbaasde mij Zoo sympathiek en tooh zoo droe vig. Ook zij had een slag ontvangen. „Kind," zeide zij zacht, „wees niet zoo ongeduldig. Ik geloof, dat uw vader wel is. Ik geloof dat hij, hoe dan ook, zal zor gen in tijds hier te zijn, om morgen zijn plichten te vervullen. Wij zouden u niet kunnen vertellen mijnheer Deville zoo min als ik waar hij is, maar wij weten wellicht meer dan u. Hij is in Londen ongetwijfeld om te zoeken naar dien man, dien u zooeven noemde. Hij zal hem niet vinden, maar hij zal het zoeken niet opgeven vóór het laatste oogenblik. Doch kind, wat je ook doet, vermijd dien Berdenstein als vergif. Uw vader De arbeiderspartij is op het oogenblik de sterkste partij in het Lagerhuis en Baldwin, de conservatief, heeft, deze meerderheid erkennend, zijn kabinet doen aftreden. De koning heeft daarna aan den leider der arbeiders, MacDonald, op dracht gegeven tot de samenstelling van een nieuw kabinet, welke opdracht door hem werd aanvaard. Elders in dit num mer vindt men waarschijnlijk wel de sa menstelling van de nieuwe regeering. Waar de arbeiders in het parlement wel de grootste partij zijn, doch niet over een volstrekte meerderheid beschikken, daar voor waren noodig 308 zetels, terwijl zij er 288 behaalden, wordt de positie er voor hen niet gemakkelijk op. Zij zijn in alle opzichten afhankelijk van de liberalen, wier stemmenaantal zijl noodig hebben tot verwezenlijking van hun program, dat daarom wel gematigd zal dienen te zijn, Houden zij geen rekening met de libe ralen, en MacDonald voelt daar eigenlijk niet veel voor, dan zal de nieuwe regee ring spoedig ten val gebracht zijn en staan nieuwe verkiezingen voor de deur, die bij een veranderd: kiesstelsel, wel eens andere resultaten kon brengen. Het schadevergoedings- vraagstuk. Na een conferentie van pl.m. vier maan den in de Fransche hoofdstad, is de oom missie van deskundigen gereedgekomen met haar rapport, dat, naar men ver wachtte, gisteren door alle gedelegeerden onderteekend zou worden. Men is het dan eindelijk eens gewor den over de betalingen, terwijl men het in principe ook eens werd over de Duit- sche voorbehouden, evenwel was er de vorige week, toen men ook al zoover was, nog een kwestie, die om oplossing vroeg, en dat was die van de Belgische marken. Tijdens de Duitsche tezetting vtin Bel gië zijn er markbiljetlen uitgegeven, te gen den koers van 1.23 frs. Na den oor- log zat België met milliarden waardelooze marken, evenals trouwens de andere lan den, die door Duitschlmd bezet zijn ge weest en laat ons maa- niet spreken yan de vele Hollanders, zich int specula tief oogpunt arm hebben gekocht aan marken. Doch terzake, België eischte van zes milliarden papieren marken schade loosstelling, die het op een bedrag van 5 milliard francs in goud vaststelde. Duitschland echter achtte dit bedrag veel te hoog. Deze kwestie was dus zuiver een zaak tusschen België en Duitschland. België verbond haar echter aan het schadever- goedingsvraagstuk en wilde het gereed gekomen rapport niet onderteekenen, voordat de kwestie geregeld was. Op aandrang van de geallieerden heeft België hier nu van afgezien en zal de Marken-kwestie geregeld worden voor het inwerking treden van het plan Young, dat is het plan, in het rapport vastgelegd. De Vesuvlus werkt. Ieder jaar in het voorjaar vertoont de Yesuvius een verhoogde werking en spuwt de berg een hoeveelheid lava uit, die echter geen gevaar oplevert voor de bewoners in de onmiddellijke om geving. Ook van de week begon het grommen en rommelen weer van de ingewanden van de Vesuvius en donkere rookpluimen stegen uit den krater op. Aanvankelijk meende men, dat het de ge wone verhoogde eruptieve werking was Nederland rcokf en hij zijn bittere vijanden. Denk er niet over naar hem toe te gaan. Laat uw vader niet vernemen, dat bjj hier in de nabij heid is. Als het niet anders kan, dan zul len zij elkander ontmoeten. Maar ik hoop van niet!" „Wie is hij dan, die Bérdemstein?"' vroeg ik nauwelijks hoorbaar. Haar woorden hadden een' machtige uitwerking op mij. Zij was zoo heilig in ernst. Ik voelde zoo, dat zij sprak voor mijn eigen bestwil. Ik vertrouwde haar. Ik kon niet anders. Zij schudde het hoofd. Haar oogen waren vol afschrik. „Dat kan ik u niet vertellen, kind. Dat is een van de dingen, die je, God geve het, nooit vernemen zal". Er ontstond een stilte tusschen ons. Zij wilden mij niets vertellen, deze twee. Naar Berdenstein durfde ik niet te gaan. Ik was alreeds bevfeesd voor hem. Als ik mij herinnerde, hoe hij geglimlacht had, toen ik over mijn vader sprak, dan hui verde ik. Als zij eens van aangezicht tot aange zicht gekomen waren in een eenzaam huis. Misschien was zijn brief een val strik geweest. Het gelaat van dien man, met den wreeden mond en sardonischen glimlach stond mij plotseling voor den geest. Ik sprong overeind met een kreet van vrees. Ik was bang voor mijn eigen ge dachten. Rruoe Deville kwam naar mij toe. Ik bemerkte, dat hij mijn gelaat gadesloeg met een uitdrukking, die ik nog nooit in zijn oogen gezien had, en waarvan ik de beteekanis niet begrijpen Icon. en volstond dan ook met het sober ver melden van het feit. Al spoedig bleek echter dat de activiteit veel grooter was dan andere jaren. Heftig begon de grond te schudden en uit den kratermond spoot het vuur omhoog en vloeide de lava, in een breeden stroom naar beneden. Angst wekkend schoon was het schouwspel in den nacht, als de geheele omgeving spookachtig verlicht werd door het vuur en de zware rookkolommen uit den kra ter rolden. Dagen van spanning brachten de be woners van de dorpen rondom den berg door en verscheidene gehuchten moesten ontruimd worden, omdat gevaar dreigde. Gelukkig zijn er geen slachtoffers ge- ëischt. Wel stierf een oude man, die zijn woning niet wilde verlaten, tengevolge van de hitte, aan een hartverlamming en werden eenige studenten, die den berg beklommen, gewond door een steenen regen, doch overigens bepaalde de schade zich tot een materieele. Tal van huizen werden vernietigd door de gloeiende massa, die op haar weg niets spaarde. Men gelooft dat die werking thans zoo goed als geëindigd is en dus verder! on heil is afgewend. wijl het sterftecijfer met 90.000 is geste gen. De minister-president zei, dat er onder dezè omstandigheden helaas geen reden tot optimisme bestaat. Wanneer deze gang van zaken zoo door blijft gaan, dan zal 1929 het begin van de demografische instorting van Italië zjjn. AFGANISTAN. EEN CONFERENTIE TAN HABIBOELA MET DE STAMMEN. Overeenkomstig de raadgevingen, die Habiboella te Kaboel van verschillende zijden hebben bereikt, heeft hij een con ferentie bijeengeroepen van de leiders van alle Afgaansche stammen. H}j beloofde hun, indien zij zouden meewerken tot een rustige ontwikkeling van het land, volle vrijheid van beweging voor hun stam men. Hij ontkende, dat hij het plan had de conscriptie in te voeren en kondigde aan, dat de nieuwe regeering niet in relatie zou treden met vreemde mogend heden, met uitzondering van Engeland. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Gaat goed vooruit Indien de Koning, gelijk totnogtoe, langzaam vooruit blijft gaan, hoopt men dat het bij de oorspronkelijke regeling zal blijven, volgens welke hij einde van deze maand van Windsor naar Sandring- ham zou gaan. De Koning heeft de af doening der zaken van staat goed door staan en Donderdag kon hij weer telkens korten tijd in zijn slaapkamer opzitten. ITALIË. ACHTERUITGANG DER BEVOLKING Een sombere uitlating van Mnssollnl. In de gisteren gehouden zitting van de Italiaansche Kamer viel Mussolini één der afgevaardigden, die zich optimistisch over de vermeerdering van de Italiaan sche bevolking uitliet, in de rede. Mussolini wees er op, dat in de eerste vier maanden van dit jaar het geboorte cijfer met 17.000 is achteruitgegaan, ter- „Als u even aan het venster wil komen, Miss Ffolliot", zeide hij, „dan geloof ik dat u iets zien zal, dat althans een gedeel te van uw angst zal wegnemen". Ik haastte mij te doen, wat hij zeide. Op slechts eenige meters afstand van ons liep midden op den harden, witten weg, een gestalte in somber zwart Zijn schouders waren gebogen, zijn gelaat was naar den grond gericht Zijn geheele voorkomen was dat van een vermoeid!, mismoedig zwerver. Een gevoel van onuitsprekelijke verlich ting verdrong iedere andere gewaarwor ding: Het was mijn vader hij was teruggekeerd. Het liefste was ik terstond naar hem toegesneld. Doch Bruce Deville legde zacht zijn hand op mijn schouder. „Ik wilde wel, dat u een raad van mij aannam, Miss Ffolliot", zeide hij. „Neem het pad door het plantsoen naar huist Laat uw vader niet zien, dat u hier van daan komt Het zal beter zijn van niet, is het niet zoo, Adelaldë?" vervolgdle hij. Zij keek mij aan. „Ja, het zou beter zijn", zeide zijl „U kan even gauw thuis wezen als hij". Met het oog op wat mijn vader gezegd had, toen hij mij nog slechts eenige dagen geleden in dit huis vond, kon ik niet anders dan toestemmen, dat die raad goed was. En toch hinderde het mij, dat hji mij werd gegeven. Maar voor het oogenblik kon ik intus- sohen niets doen. „Heel goed", antwoordde ik. „Misschien heeft u geljjik. Ik zal het voetpad nemen*. Daarmede verliet ik het vertrek De CHINA. DE BETREKKINGEN MET RUSLAND. Een ernstige toestand. Wèa* H.BOOysïü STEENKOLEN HANDEL-ncrrtt OPG.1Ö89BX&H heer Deville deed de voordeur voor mij open, en bleef aarzelend staan, met zijn muts in de hand. Ik wenkte, dat hij blijl- ven wpu „Ik zal alleen gaan", zeide ik. „Het "is heel licht". „Zooals u wilt", antwoordde hij kortaf. „Goeden avond"'. Hij draaide zich op de hielen om en ging de kamer weer in. Ik ging met voorzichtigen tred den weg otver. Bij het begin van het houtgewas stond ik ©ven stil. Mijn vader ging daar ginds op den we; Hij liep moeilijk en leunde op zijn stol Toen ik zoo plotseling stilstond brak er een takje onder mijn voeten. Op eens scheen zijn geheele wezen te veranderen. Hij bleef terstond staan en keerde zich om met een snelle, krachtige beweging, als van een jong man. Zijn hand voelde een oogenblik in den zak van zijn lange d'omineesjas en kwam weer te voorschijn, met iets dat als staal blonk in het matte licht Hij hield' het op armlengte van zich af en keek scherp in het rond. Hij zag ook in mijn richting, maar de donkere schaduwen der boomen, waaronder ik stond, beletten hem mij te zien. ilk daarentegen kon al zijn bewegingen waarnemen; Ik kon hem zien, en ik kon ook zien, wat hij in de hand had': een kleine, blin kende revolver. fW«a TMVMlgd.) 1 am COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldenche Courant I I!.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1 fic binnenland fa.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.7b f j Modeblad resp. fo.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 et'. I Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 8 Juni 9.43 uur. Zondag 9 9.44 Maandag 10 9.46 ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (eraljard). Iagez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te hunr)v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. TOBRALCO Is het meest geschikte en sollede Katoenen weefsel voort Gegarandeerd Wasch-, Zon- en llchtecht Verkrijgbaar in een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant 18) ECHTE FRIESCHE Jnplaa/x van gewone lahaJcJ Dt. Wang, de Ohineesche minister van buitenlandsche zaken, heeft Donderdag onze wordendaar lacht de meid De kwaliteit 1» dan ook prima. 1» steen en qruisvrijbrandt voor- treffelijk, terwijl de prijs laaq is

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1