Gbx&ndfaud. 17 it-eaa nemaïe 4enta KONIJN'S PEKELVLEESCH geneest -en vetftaaü de -huid Zindelijkheid is haar grondslag! Dit bereikt men met Persil! Persil wascht» bleekt en desinfecteert zieken», kinder- en kraam- vrouwenwasch grondig. Gebruik evenwel alleen Persil zonder toevoeging van zeep of zeeppoeder. Persil bestaat voor een zeer groot deel uit de'beste zeep. Eeatg import*!*» E. Ortccmona Co'* Hoodol AmtrinW» Faboiuuato* Heokei Cie. A_ C, Düocidorf te Nanking verklaard, dat de betrekkin gen met Rusland bijzonder ernstig waren en de Chineesche regeering waarfchljn- i}jk gedwongen zou zijn nog meier drasti sche maatregelen te nemen. Wel is waar waren de betrekkingen officieel nog niet afgebroken en bevond) zich te Moskou nog een Chineesch zaakgelastigde, even zeer als Russische consuls in China, miaar practisch hadden de betrekkingen tusschen beide regeeringen opgehouden te bestaan. De Chineesche regeering was daartoe gedwongen geweest. LUCHTVAART. VELIG LUCHTVERKEER BIJ NACHT. Een belangwekkende proef In Amerika. Onlangs heeft men te St. Louis, in de Vereenigde Staten, een interessante proefneming gedaan, die van gróót be lang kan zijn voor het vliegverkeer bil nacht. Een vlieger, die zich met zijn vliegtuig op 700 meter hoogte bevond, bracht een sirene in werking, en dit signaal werd in de stad door middel van speciale ap paraten opgevangen, die automatisch alle straatlantaars der stad Inschakelen, zoo dat de vlieger zich oriënteeren kon. Dit systeem zal verschillende toepassingen kunnen hebben. Men zal langs de lucht- routen hier en daar oriëntatie-posten kunnen inrichten, waarbij door de sirene een zoeklicht in werking wordt gesteld, zoodat de vlieger zal kunnen nagaan, waar hij zich precies bevindt OP EN OM HET BINNENHOF. Week-kronlek. De nevelen blijven. Van een „manoeuvre" ment! Vele zieners en profeten. Den Haag, 6 Juni Gevaarlijk expert- SPOORSTRAAT TELEFOON 339 Financieele berichten N.V. ALG. NOOUD-HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENS VERZEKERING. Bovengenoemde Maatschappij, onder directie van de heer en R. Baas Azn., mr. A. R. Baas en H. G. de Jbngjh hield heden, 5 Juni, onder leiding van: den president-commissaris, den heer Jhr. Mr. D. E. v. Lennep, haar jaarlijiksche verga dering van aandeelhouders. Aan het door directeuren uitgebrachte verslag ontleenen wij het volgende: Het verzekerd kapitaal vermeerderd met de verzekerde rente steeg tot 16.017.916,op ultimo December 1928. De rekening „Premiën en Koopsom men" wijst als saldo een bedrag aan van 626.422,93, vergeleken bij) het eind cijfer op ultimo December 1927 een vooruitgang in premie-ontvangst van 16.463.8Ö1/,. De sterfte onder de verzekerden had een zeer gunstig verloop; de waargeno men sterfte bedroeg 62,7 pek van die, welke berekend was. Met Inbegrip der lijfrente werd in 1928 een bedrag van 180.723.,44 uitgekeerd De premie-reserve moest een verhoo ging ondergaan van f 216.662,48. Door deze verhooging komt de premle- reserve op de Balans voor met een bedrag van 2.595.088,10, onder welk bedrag niet begrepen ijs de premie-reserve*- voor posten, welke bij andere Maatschappijen in herverzekering werden gegeven en die voor rekening van de herverzekeraars komt De rente-ontvangst bedroeg dit jaar 141.791,64 tegen een bedrag van 188.651,497, in 1927. De gemiddelde gekweekte rente In 1928 bedroeg 6.20 pet., hetgeen aanmerkelijk hooger la, dan de voor de reserve-be rekening aangenomen rentevoet van 87, pet. en 4 po. De vergadering hechtte, na prae-advles van Commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde Balans en Winst- en Verliesrekening, welke door den accoun tant, den heer G. Smits, waren gecontro leerd en aoooord bevonden, de directie dechargeerend voor het gevoerde beheer. De verschillende voorstellen omtrent bij- en afschrijvingen en winst verdeeling werden aangenomon. De heer Jhr. Mr. E. H. E Tedlng van Berkhout, die volgens rooster aan do beurt van aftreden was, werd met alge- meene stemmen als oommlasaris her kozen. Wij moeten 't, ten opzichte van de po litieke situatie des moments, eigenlijk doen met meer of minder vage geruchten. Zeker, er worden door afgevaardigden van verschillende partijen redevoeringen gehouden voor wat ook wel lichtelijk- grootscheeps „meeting" wordt genoemd, terwijl het getal belangstellenden, die zulke bijeenkomsten bijwoont vaak be lachelijk klein is. Er worden artikelen, beschouwingen, bespiegelingen in de pers gewijd aan de thans zeer-nabijzijnde elec torale worsteling. Algemeen wordt toege- feven, hoe kan 't ook anders I?, dat e belangstelling uiterst slap en flauw Is. En daaraan wordt dan vastgeketend: be spreking van de vraag, in hoever het Evenredig Kiesrecht een verlammenden, versteenenden invloed1 heeft geoefend op Jan Publiek's belangstelling in de zaken der politieker!). Van vuur, van gloed valt slechts iets te bespeuren bij de ontelbare branden, welke bosschen, heidegronden, fabrieken, boerderijen eto. bij voortduring dag aan dag blijven vernielen In „ver zengend Nederland"!.... Gloed in fi guurlijken zin is er niet 't Is in Nederland nu eenmaal geen „mos", dat de toonaangevende, „hervor- ragende" politieke figuren, straks de missionair wordende ministers Inbegre pen!, zich aan maaltijden en hij andere gelegenheden in het openbaar uiten over de politieke „topics of the day". Eene uitzondering op dezen regel maakt misschien de anti-revolutionaire leider, de heer Colijn, die in „De Stand aard" zich een enkele maal thans doet hooren. Sommigen meenen in zijne arti kelen of asterisken te ontdekken zekere bezorgdheid ten opzichte van wat de naaste toekomst aan zijne partij zou kun nen brengen. Wellicht is ook in dit ge val de zoete wensoh van den politieken tegenstander de vader van hetgeen men als werkelijkheid ziet?.... Voor het oogenblik trekt, misschien zelfs meer dan de vraag, wat 8 Juli voor da Tweede Kamer zal brengenl? de aandacht eene andere kwestie. Men weet, weldra moet ook een deel van de Eerste Kamer via Prov. Staten worden „vernieuwd". En nu heeft zich voorgedaan wat in de pers dezer partij een „manoeuvre" wordt genoemd. En wel: het drijven om „versch bloed" ln den Senaat te brengen, wat de Katho lieke Eerste Kamer-fractie betreft. In Noord-Holland is het „brandpunt" van deze beweging. De democratische elementen in de ge noemde politieke partij wenschen eene andere samenstelling der senatoriale fractie. Ze zijn van oordeel, dat die frac tie meer in overeenstemming moet wor den gebracht met dè verschillende rich tingen in de Katholieke Partij. Dat is natuurlijk hun heilig en onaantastbaar recht En 't kan best wezen, ik wensch mij geen oordeel aan te matigen over wat i.c. het zwaarst weegt, 't pro of wel 't con tra!, dat wie op deze gewijzigde samen stelling aansturen, goed zien. Doch, nu zou de „manoeuvre", hier boven aangeduid, erop gericht zijn om plotseling, onverhoeds de zittende sena toren „de woestijn in te sturen". Zonder dat daar eenige bijzondere aanleiding toe bestaat. In Noord-Holalnd zouden daardoor dan getroffen worden: alge meen als zeer verdienstelijk geprezen, zeer geachte en volijverige senatoren als de Haarlemsche wethouder mr. Heerkens Thijssen en de Hilversumsche burge meester mr. Reymer. Van onzijdig standpunt mag 't een ge lukkig verschijnsel worden genoemd, dat men in de katholieke sfeer van een <fer- golflk uitstooten niet wil weten. Natuurlijk kunnen er gevallen zijn, en ze kwamen helaas voor; we passen ook hier het „nomina sunt odiosa" toe, waarin men genoopt ls, een afge vaardigde, zitting hebbend) in een der tak ken van de Volksvertegenwoordiging, zijn mandaat te ontnemen zoodra dat mo gelijk ls. Doorgaans geeft zulk een „atro carbone notatus" er voorkeur aan, vrij willig heen te gaan. Ook kwam 't wel voor, dat men te doen had met een „dik huid', die het onbegeerd-zijn trotseerde. Men denke slechts aan het pijnlhke geval van het Tweede Kamer-lid mr. Van Groe- nendael, die meer voor Belgische dan voor Nederlandsche belangen bleek te tevoelen. Deze man werd. het Lagerhuis ndertijdl „uitgekeken", door zijne collega's ln de hooge vergadering star- genegeerd. Hij had „er lak aan", totdat het oogenblik der verkiezingen aanbrak en hij moest vertrekken. Dat iemand zich aan eene dergelijke marteling onder werpt is zeker een psychologisch pro bleem. Nogmaals: de senatoren, aan de beurt van herkozen te moeten worden hier bedoeld, zijn in elk opzicht hoog staande mannen. Indien men dezulken plotseling noopte heen te gaan, 't zou er niet weinig toe bijdragen om do toch reeds geringe „animo", bij onze „cives optimi", onze meest-verdienstelijken en geschikten om hun krachten aan de publieke zaak te geven beduidend te verminderen. Bovendien ware 't voor de partij, waarover 't hier gaat, een uiterst gevaarlijk „experiment". Het Haagsche Katholieke orgaan „De Resi dentiebode" heeft er deze week op ge wezen, welke „wrange vruchten" dat uitwerpen van leden, op wie geen blaam rust en die naar beste weten hun plicht in het Parlement deden, in den loop des tijds heeft opgeleverd. Ook bij de voorbereiding der candldaten-lijsten voor de verkiezing van 3 Juli a.s. heeft m.i. de Katholieke Staatspartij voor haar bedenkelijke beslissingen genomen. Hier had zij „het geval van den Tilburgschen Arts" vóór oogen moeten houden. Intus- schen, dat is ten slotte haar zaak. In „De Tijd" wordt erop gewezen, dat zich thans eene voortreffelijke gelegen heid opendoet om in de Senaats-fractie van de Katholieke Partij een vertegen woordiger van de arbeiders-beweging te doen optreden. In de vacature-wijlen Verheyen moest weet men na het be danken van den heer Frencken, lid der Gedeputeerden vaa Noord-Brabant, de heer mr. J. van Best, het oud-lid der Tweede Kamer, als opvolger worden aan gewezen. De heer Van Best heeft zich in het buitenland gevestigd. Zal vermoede lijk het senatoriaal mandaat, den terug keer naar het Binnenhof, niet begeeren. Hier zou dus de wensch der democra- tisch-katholieke elementen zeker kunnen worden bevredigd. De „manoeuvre", hierboven gesigna leerd, zal dus op een écheo uitloopen. En dit mag gelijk ik reeds opmerkte, worden toegejuicht. natuurlijk geheel afgescheiden van de vraag, in welke poli tieke partij zich het drijven zou voordoen om volkomen-competente en geëerde af gevaardigden bout portant" op-zij te schuiven. Vermoedelijk op 18 Juni a.s. komt onze Senaat weêr bijeen voor het afdoen van het zeer-respectabele restant, dat d!e Eerste Kamer nog wacht, alvorens ook zij met groot recès kan gaan. De Memorie van Antwoord over de Ziektewet ls verschenen alsook het Eind verslag. Zij is dus „in staat van wijzen", maar onze Senóat houdt ervan om óók wan neer het parlementaire seizoen zeer ver gevorderd is, het „ohi va piona va sano" in toepassing te brengen. Minis ter Slotemaker de Bruine behoeft zich niet zeer ongerust te maken 1 Dat ook het groote ontwerp betreffende de finan- tleele verhouding tusschen Rijk en Ge meenten nog vóór het recès zal worden behandeld in de openbare Senaatsver gadering, blijf Ik twijfelachtig achten. 't Is nu de periode van tallooze „on- dits", zóó dikwijls verspreid door men- schen, behoorend tot de breede cate gorie der fantasten, die „de klok hooren luiden zonder te weten, waar de klepel hangt...." Vooral in den Den Haag vindt men bij- de-vleet „zieners", die u allerlei gehei men-der-toekomst weten te onthullen. Tot zelfs: den naam verklappen van den staatsman, die na 8 Juli door II. M. de Koningin zal worden geroepen tot for matie van een nieuw extra-parlementair Kabinet, met en benevens weten te vertellen, welke demissionaire ministers door dien formateur voor bevestiging in hun ambt aan de Kroon zullen worden voorgedragen en wie dg uitverkorene zal wezen om opvolger te worden vun minis ter Beolaorts van Blokland. Welke be stierder van ons „Foreign Office" dan o.m. tot taak zal hebben, Nederland en België tot elkaar te brengen ln de Trak- toat-perkara, zonder dat Genève ln dat zaakje zal behoeven gemengd te wor- don?.... Vooral in den vooravond der vorming van een nieuw Lagerhuis wemelde en krioelde 't steeds van dergelijke brood etende profeten. Wèt ook veranderde, hierin bleef de „oude tijd" wat deze was. Ik teeken nog even aan, dat naar mijn innige overtuiging thans de spanning over de vraag, of er van den zomer-1929, die ons eenige dagen van verkwikkende zonne-koestering heeft gebracht en ver volgens op wederom grauwe luchten en geniepigen Noordenwind tracteerde, terwijl de milde regen, waar agrariërs èn verdere landgenooten naar snakken, vrijwel uitbleef, heel wat heviger is dan die, welke het „politieke perspec tief" vermag te veroorzaken!.... Mr. ANTONIO. Economisch Weekoverzicht. In de achter ons liggende week heeft de Amsterdamsche beurs een zeer be wogen verloop gehad. De flauwe toon, die in Wallstreet heerschte, oefende ook invloed uit op de stemming hier. In alle hoeken was een teruggang te bespeuren, en een enkele dag was er werkelijk sprake van een flauwe markt, en er werd menig stukje in den wind g9gaan. Toen echter later Amerika betere koersen gaf, was alle pessimisme verdwenen, en de baissiers haastten zich om tot dekking over te gaan. Duidelijk is weer gebleken, dat voor een paniek achtige stemming ten onzent niet ge vreesd behoeft te worden, daar de marktpositie gezond ls. Echter valt het niet te ontkennen, dat men zich te Amsterdam den laatsten tijd bijna ge heel regelt naar New-York, en de ver betering welke Woensdag intrad is voor een groot gedeelte het gevolg van het ruime geld, dat tegen 6 7a °/o werd aangeboden. In de Industrieele afdee- ling was er nog steeds vraag naar aandeelen Kuchenmeister welke tot 285 °lo stegen, waarna een reactie intrad. Margarine Unie zetten de verleden week ingetreden daling voort, zoodat een koers van 444 °/o werd bereikt, waarna een herstel intrad, Calvé's waren ook aangeboden in sympathie met M. U. doch ook hier trad een her stel in. Philips eerst in reactie, trokken vervolgens aan tot 775 °/o. Zeer vast lagen aandeelen Hollandia Melk. Nadat geruimen tijd Kunstzijde-aan- deelen werden genoemd onder de fondsen welke men moest verkoopen, inplaats van koopen, is men thans door de bekende verklaring van den Voorz. der Enka tot het inzicht gekomen, dat het oogenblik daar is, om deze aan deelen te koopen. Het ziet er wel naar uit, dat de zwaarste tijd nu voorbij is. Tegen de verwachting in is op de Rub- berafdeeiing opnieuw een reactie inge treden, waardoor het behaalde koers- avans verloren ging. De Engelsche voorraden zijn wederom met 500 ton toegenomen. Het proces duurt lang, doch zij die gelooven, haasten niet. Wij blijven van meening, dat de tendenz in dezen hoek, zij het met horten en stooten, langzamerhand wel zal ver beteren. Met Tabakken wil het niet meer. De resultaten op de veilingen behaald, worden niet zoo gunstig beoordeeld, zoodat men niet geneigd is, zijn bezit te vergrooten. Aanbod blijft echter uit, zoodat deze hoek verlaten ligt. Met Suiker-aandeelen is het evenzoo gestemd. Er is nog slechts van den oogst verkocht. En toch hoort men maar sporadisch van V.I.S.P. afdoe ningen. Alleen H. V. A. zijn gevraagd, doch zulks als gevolg van de mooie bedrijfsresultaten welke zij met hare bijcultures heeft weten te behalen. De toestand ziet er niet rooskleurig uit, en behoudens uitzonderingen, gelooven wij dat men goed doet, wanneer men van suiker-aandeelen afblijft. Beter is het gestemd met de toekomst voor Potroleumwaarden. President Iloover heeft op Instigatie van de Federale commissie inzake het bescher men van petroleumvoorraden in Amerl- kaanschen bodem, de gouverneurs dor Westelijke Btaten uitgenoodigd, om petrploumproducenten af te vaardigene naar een conferentie te houden in dez maand. Men zal ulsdan de mogelijk heid overwegen om tot verdragen tus- sohen de verschillende Btaten inzake het sluiten van bronnen te geraken, ten einde de verspilling van olie tegen te gaan. Ondanks allen tegenstand zal men tenslotte tot een georganiseerde productie-beperking geraken. Intussohen zijn in Mid-Oontinent de prijzen verhoogd. Dat men zioh overigens aan de Regee- ring weinig gelegen laat liggen, blijkt uit de houding der producenten in Venezuela. Daar bereikte d« productie haar hoogtepunt 4n December 1928 met 12.261.000 vaten. Sinds Decembor 1928 is de productie gedaald tot 10.694.000 in Maart, terwijl in het eorste kwartaal 1929 de productie met 8.000.000 vaten verminderd ls. Er heersoht te Amsterdam een kalme vraug naar aandeelen Konink lijke Olie, daar het eerstdaags te knippen slot dividend van 14 °/o wel weer spoedig ingehaald zal zijn. Met de uitbetaling van dit slot-dividend is een bedrag van f 60.000.000 gemoeid, hetgeen de geld markt wederom ten goede komt. Amerikanen flauw gestemd. De flauwe- we stemming was voor velen aanleiding een stukje op te nemen; later trad een zeer krachtig herstel in, en zulks bracht den koopers mooie winsten. HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP". Wij hebben omtrent het werk van het bekende hospitaal-kerkschip „De Hoop" in woord en beeld hier ter stede meer dan eens vernomen. Met dit laatste begrip bedoelen wij de vertoonde films, die wel een goed denkbeeld gaven van den arbeid van dit schip. Wij ontvangen thans het verslag over 1928 van deze vereeniging, wier naam is „Nederlandsche Vereeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit", en waarvan H. M. de Koningin-Moeder be schermvrouwe is. Wij vinden in dit ver slag treffende staaltjes van het werk, dat dit schip onder de visschers op de Noord zee verricht, en wij willen er een en ander uit overnemen. Het schip maakte in 1928 drie reizen, nJ. van 2 Juni26 Juli; van 4 Augustus12 September en vfcn 20 September tot 28 Ootober. De exploitatie rekening wijst een tekort aan van 14.293.80, hetwelk uit vrijwillige bij dragen de regeering verleent een aan zienlijk subsidie, en van verschillende zijden werden belangrijke giften ontvan gen moet worden gedekt. Evenwel is dit bedrag nog niet bijeen. Verschillende giften werden niet meer in dit verslag jaar ontvangen en konden hier dus niet verantwoord worden. Wij laten hier enkele reiservaringen volgen. Vrijdag 24 Aug. bevond zich „de Hoop" te midden van de vloot en begunstigd door rustig weer ontmoette men verschil lende schepen; de VI. 83 o. a. riep de hulp in van „de Hoop" voor een paar patiën ten; den volgenden dag werd de haven van South Shields bereikt. Deze haven schijnt meer en meer belangrijk te wor den voor de Hollandsche visschers, daar de visscherij zioh zoowat van half Augus tus af op die hoogte bevindt Voor „de Hoop" is het ook een geschikte haven, te meer daar <men geen sleepboot noodig heeft, en vrijgesteld is van loods- en havengelden. Dit laatste is grootendeels bewerkt door bemiddeling van den heer J. Strykbos. Deze is een Hollander, af komstig uit Vlaardingen, die reeds gedu rende 23 jaren een winkel te S. Shields heeft Hij is den Hollandschen visschers geheel belangeloos ln alle dingen behulp zaam, en menige moeilijkheid is door hem reeds uit den weg geruimd. Er lagen te South Shields ongeveer zestien Holland sche visschersschepen; onder deze bevond zioh ook de Schev. 23, van wie „de Hoop" sinds eenige weken een matroos ter ver pleging aan boord had. Dr. Van Asperen oordeelde het echter nog beter, hem nog een week te behouden. Zondag 26 Aug. bracht verschillende patiënten aan, zoodat de dokter in die da gen een twaalftal mensohen onder behan deling heeft gehad. Ook riep een En- gelschman zijn hulp in, wat nog maar zelden gebeurd was, doch des te meer vreugde verschafte, omdat daardoor het beginsel van „de Hoop", die voor alle na tionaliteiten werkt, gelegenheid kreeg zich te openbaren. Ook door een Duitsohen stoomtreiler, „Friedrich August", Wesermtlnde, werd hulp gevraagd voor een 17-jarigen jon gen» die met koorts lag. De sloep werd uitgestuurd, waarin ook de predikant meeging na vlug wat Duitsche lectuur, die gelukkig aan boord was, en een Duit- schen bijbel medegenomen te hebben. De geheele bemanning bleek Protestant te zijn, en ln het achteronder sprak dominee tot de manschappen, die met groote aan dacht luisterden. Schipper en stuurman uitten hun dank voor den dienst, terwijl dominee moest beloven aan den „Herrn Pastor" te schrijven ln zijn woonplaats, om hem over den welstand van het schip te beriohten. De zieke bleek nierontste king te hebben; de dokter achtte het even wel niet noodig hem op te neimen, daar de schipper beloofde goed op zijn zoon te zullen passen. Meer Duitsche visschersschepen, als mede Deensche en Engelsche werden ge passeerd en op 4 Oct. zag men een logger met volle stoom op „de Hoop" afkomen. Het bleek de Schev. 841 te zijn, die naar den patiënt in het hospitaal kwam kijken. Wanneer men de slaapgelegenheid van onze visschers op de loggers of treilers ziet, gevoelt men pas wat de harde wer kelijkheid van het visschersloven is. Om ln een klein bedompt ruim te kunnen slapen in twee rilen boven elkaar, onge veer twaalf man te zamen, moet men vls- scher zijn; in datzelfde kleine vooronder wordt bovendien nog gekookt, zoodat het er meestal ondragelijk warm en benauwd is. Vergeleken-bij dit alles, is het leven aan boord van „oe Hoop" een vorstelijk bestaan. Het gebrek aan wasohwater doet zich op de visschersschepen ook pijnlijk gevoelen; de mensohen zien er dan ook vaak afzichtelijk uit, alles ls grauw en groezelig, evenals de kleur van ae meeste schepen zelf. „In antwoord op het door u gedaan ver zoek kan Ik u melden, dat het naar mijn mening slecht ls voor kinderen ooi te raken* Dr. V?. de Jaag, Rchewbxrte

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2