Stoomvaartberichten. Legerberichten. Burgerlijke stand van Den Helder Uit de Land- en Tuinbouwwereld. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Haven van Nieuwediep Marineberichten. 'V voerprijzen, zoodat men tegen het dure voer niet meer zoo opziet. Biggen werden verkocht tot 34.—, magere varkens tot 52. Stoomvaart Mij. Nederland. Poelau Roebiah, 13 Juni te Bataval. Saleier, 15 Juni te A'dam. Ohristiaaan Huygens, 13 Juni te A'dam. J. P. Coen, u., 14 Juni v. Genua. Johan de Witt, t., 13 Juni Perim gepi Karimata, t., 13 Juni Gibraltar gep. Baarn, t., II Juni v. Guayaquil. Poelau Laut, u., 12 Juni Finisterre gep. Madoera, t., 14 Juni v. Colombo. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Barneveld, u., 13 Juni Azoren gep. Hebe, 17 Juni te Huelva. Irene, 12 Juni v. Malta. Odysseus, 12 Juni te Stettin. Strabo, 13 Juni v. Aalborg. Van Rensselaer, 13 Juni te Hamburg. Amsterdam, 13 Juni te Antwerpen. Iris, 13 Juni v. A'dam. Mars, 13 Juni te R'dam. Neptunus, 14 Juni v. R'dam. Orpheus, 13 Juni v. A'dam. Alkmaar, t., 11 Juni v. Valparaiso. Ariadne, 13 Juni v. Lissabon. Berenice, 14 Juni te A'dam. Breda, u., 12 Juni v. Callaos. Hercules, 14 Juni te Constantinopel. Hermes, 12 Juni te Bourgas. Jason, 13 Juni y. Candia. Merope, 13 Juni te Alicante. Simon Bolivar, 12 Juni Barbados. Strabo, 12 Juni te Aalborg. Tellus, 12 Juni te Trapani. Vesta, ii Juni te Alexandrië. Marie Horn, 11 Juni v. Palermo. Er,ito. pass. 14 Juni Holtenau. Helder, 12 Juni v. Guantamans. Ménerva, 13 Juni v. Curagao. Nickerie, 13 Juni v. Madeira. Tellus, 13 Juni v. P. Empedocle. Triton, 12 Juni v. P. au Prince. Adonis, 14 Juni te Hamburg. Doros, u., pass. 14 Juni Gibraltar. Euterpe, 14 Juni v. A'dam. Perseus, 14 Juni v. A'dam. Nero, 14 Juni v. A'dam. Venezuela, 14 Juni v. A'dam. Kon. Holl. Lloyd. Drechterland, u., 12 Juni te Rio Janelro. Kernland, 14 Juni te IJmuiden verwacht. Gelria, 12 Juni v. Montevideo. Flandria, u., 12 Juni te Las Palmas. Maasland, u., pass. 12 Juni Vlissingien. Montferland, t., 12 Juni Fern. Noronha gep. Delfland, u., 13 Juni te Montevideo. Gaasterland, u., 12"Juni v. Paranagua. Soemba, u., 13 Juni v. Sabang. Eemland, 14 Juni te A'dam. Halcyon Lijn. Stad Dordrecht, 12 Juni v. Hamburg. Kon. PaketvaartmaatschaDpij. Nw. Holland, 13 Juni v. Singapore. HollandAfrika Lijn. IJstroom, u., 13 Juni te Delagoabaai. Springfontein, u., 14 Juni te Antwerpen. Klipfontein, t., 9 Juni te Tanga. Meliskerk, t., 12 Juni v. P. Elizabeth. Moena, t., 12 Juni v. Singapore. Nias, t., 11 Juni v. P. Soedan. Randfontein, u., 13 Juni v. Mozambique. HollandAmerika Lijn. Lochmonar, 12 Juni v. Milford Haven. Nebraska, 13 Juni te R'dam. Glamorganshire, 12 Juni te Astoria. Maasdam, 13 Juni v. Vigo. Spaamdam, 13 Juni te Havana. BuTgerdijk, 12 Juni te Boston. Binnendijk, 13 Juni te Norfolk. Nieuw-Amsterdam, 12 Juni v. Halifax. Gaasterdijk, 14 Juni v. Londen. Grootendijk, 12 Juni v. Cristobal. Lochgoil, 12 Juni v. San Francisco. Lochkatrine, 12 Juni v. Kingston (Ja). HollandAustralië Lijn. Arendskerk, u., 12 Juni VHssingen gep. Alchiba, tt., 14 Juni v. Bowen. Almkerk, t., pass. 12 Juni Gibraltar. HollandBritsch-Indië Lijn. Andijk, 13 Juni te Antwerpen. Ridderkerk, u., 13 Juni te Bombay. Streefkerk, u., pass. 12 Juni Perim. IJselkerk, u., pass. 12 Juni Perim. Texel, t., 13 Juni v. Algiers. Bovtenkerk, t., 12 Juni v. Colombo. Sommelsdijk, u., 13' Juni v. Colombo. Hoogkerk, u., pass. 13 Juni Gibraltar. Java Pacific Lijn. Bengkalis, 11 Juni v. Batavia, Holland—O.-Azië Lijn. Oldekerk, 13 Juni te Hamburg. Ouderkerk, u., 12 Juni te Penang. Alderamin, u., 13 Juni Gibraltar gep. Holland—West-Afrika Lijn. Ceres, t., 12 Juni v. Lagos. Vulcanus, u., 12 Juni te Bordeaux. Orestes, 14 Juni te A'dam. Aikaid, u., 12 Juni te Teneriffe. Amstelkerk, t., 13 Juni v. Las Palmas. Drechtstroom, t., 13 Juni v. Freetown. Scheldesitroom, t., 13 Juni Las Palmas gep. JavaNew-York Lijn. Slmaloer, 13 Juni Perim gep. Boschdijk, 13 Juni te Sabang. Blom'mersdijk, 12 Juni Azoren gep. Djambi, 13 Juni v. New-York. Tapanoeli, 15 Juni v. Colombo. Rotterdamsche Lloyd. Insulinde, u., 12 Juni v. Suez. Kota Radja, t., 13 Juni Perim gep. Madioen, u., 12 Juni Point de Galle gep. Sibajak, u., 13 Juni te Southamptoni. Soekabóemi, 13 Juni te Bremen. Toba, u., 13 Juni te Marseille. Blitar, 13 Juni te Hamburg. Merauke, u., 14 Juni Gibraltar gep. Tosari, u., 14 Juni te Sabang. JavaChinaJapan Lijn. Tjikarang, 11 Juni te Batavia. Tjibodak, pass. 14 Juni Perim. Tjiliwong, 13 Juni v. Batayia. Tjitaroem, 12 Juni v. Chinwangtao. JavaBengalen Lijn. Jacatra, 12 Juni v. Batavia. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Aeneas, 11 Juni v. Hongkong. Dardanus, 13 Juni te Belawan. Machaon, 12 Juni v. Hongkong. Menelaus, 13 Juni te R'dam. Alcinous^ pass. 12 Juni Gibraltar. Eurymedon, 9 Juni v. Padang. Mentor, 9 Juni v. Colombo. Oanfa, 7 Juni v. Colombo. Tantalus, n Juni te Batavia. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Aludra, t., 12 Juni Figo gep. Alwald, 14 Juni te Hamburg. Emzetco Lijn. Jonge A&t'so«y, 13 Juni Finisterre gep. Jonge Maria, i3 Juni te Valende. Bij Ministerieele beschikking van 10 Juni 1929 Vlle Afd. No. 191 H. is ter kennis van de Landmacht gebracht, dat in verband met het eerstdaags verschijnende nieuw Voor schrift betreffende dienstreizen van dienst plichtigen", de dienstpl. die voor herhalings oefeningen in werkelijklen dienst moeten ko men op den voor opkomst bepaalden dag zich vóór 4 uur namiddags bij hun korps moeten melden. De in Nederland verblijvende dienstplichtige, die zich bij vertrek op den dag van aankomst niet vóór 4 uur namiddags kan aanmelden, meldt zich dien dag zoodra mogelijk na dit uur aan. Bij Kon. besl. van 27 Mei 1929 No. 77 zijn met ingang van 29 Juni 1929 benoemd en aan gesteld tot reserve-eerste-luit. bij het reg. kust-art. de reserve-tweedë-luit. C. C. Pouleijn en J. A. van dien Heuvel. De majoor hoofd-instructeur van het reg. kust-art. H. J. Karei wordt van 19 Juni tot en met 28 Juni a.s. gedetacheerd bij de I Divisie te 's-Gravenhage. Met ingang van 16 Juli a.s. zijn aangesteld tot dienstpl. korp. bij het reg. kust-art. de dienstpl. in Opleiding tot onderoff. J. de Ko ning, A. van Kesselen en L. de Vries. 13 en 14 Juni. ONDERTROUWD: R. J. Wagt en A. van Onzen. M. de Boer en P. Krijnen. W. Ornée en Y. Terpstra. BRUIDSFOTO'S Fotogr.-Atelier EISELIN. 60 Polderweg 6a GEHUWD: W. Boom en J. W. Buljs. J. Gerssen en B. Bak. J. Coomans en D. Lokkers. BEVALLENJ. van der TakSchuk- ken, z. D. KeulenViëtor, z. M. van der PolOoster, z. OVERLEDENF. A. Snel, wed. van P. J. A. Kramer, 74 jaar. HET SLAOHTFONDSENCONFLICT. Thans volkannen overeenstem ming ever de wijze van berechting van het geschil. Naar het «Handelsblad* verneemt, heeft de Bond van Boerenslachtveefondsen in een Donderdag gehouden vergadering besloten, het door de slagers en grossiers organisaties voorgestelde amendement (uitbetaling voor kleine afkeuringen in afwachting van de uitspraak der com missie van onafhankelijke en onpartijdige juristen) aan te nemen. Hiermede is dus het laatste beletsel tegen beëindiging van den marktstrijd en arbitrale beslechting van het geschil uit den weg geruimd. Thans wordt gedaan, wat direct met 1 Mei reeds had moeten gebeuren. Enfin, het kan geen kwaad, dat partijen elkan der de tanden eens hebben laten zien, doch het is te hopen, dat in de toekomst dergelijke conflicten vermeden zullen kunnen worden en dat men de rechts- quaestie van de machtsquaestie zal weten te onderscheiden. Hoe verkeerd de belangrijkheid van dit conflict niet alleen, doch van ons vee marktwezen in 't algemeen door sommige buitenstaanders met overigens voldoende ontwikkeling beoordeeld wordt, bleek ons nog dezer dagen, toen wij hoorden spreken van «zoo'n slagers- en boerenruzietjejop een paar van die veemarkten en dan nog maar in twee provincies.* Het is daarom wellicht niet ondienstig er op te wijzen, dat op de N.- en Z.-Holl. markten, die bij het conflict (hoewel het alléén vet rundvee betrof) betrokken waren, in het afgeloopen jaar werden verhandeld 540.000 stuks rundvee, 600.000 vkrkens, 260.000 schapen en eenige tien duizenden paarden In elk geval doet het ons genoegen, dat zoowel de boycot der boerenfondsen door slagers en grossiers, als het uit- en af- koopen van vette koeien door de boeren thans tot het verleden behoort en dat de houding van partijen thans gebaseerd zal worden op rechtsgronden. (H.bld.). VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 10 Juni. Niet altijd genoeglijk rolt bet leven des genisten landmans heen. Als de brave dichter .Poot op 19 April den landbouwer Piet F. uit de Zijpe met zjjn klauw of wiedier in actie had gezien, dan zou hij zijn roerende dichtregelen over den gerusten landman wel in zijn ganzepen hebben gehouden. Want Piet was lang niet rustig en had het nog min der genoeglijk, daar hij1 in hevigen strijd was gewikkeld met zekeren Simon K. en diens oude moeder en met een klouwer op deze familie lostrommelde, gelukkig zonder al te veel diggelen te maken, doch welk conflict toch ten' gevolge had, dat hij heden terecht stond wegens mishan deling en veroordeeld werd tot 25 boete of 26 dagen. Uit den brand ben Je met zeo'n mannetje. De te Oudorp geboren 55-jarige zwer ver, landlooper en bedelaar Jan P. leeft gescheiden van zijn vrouw, die te Noord- scharwoude woont. Hoewel Jan nu een stuk heeft gpteekend en 25 heeft opge streken voor de belofte haar met rust te zullen laten, komt hjj nog geregeld in haar woning het arane mensch op stang jagen, wat ook het geval was op 10 April. De vrouw, die blijvend van haar lieven Jan haar bekomst schijnt te hebben ge kregen, stuurde dirëct een boodschap naar veldwachter Leuring, waarop deze met bekwamen spoed verscheen en Jan in de buitenlucht zette. Toen Jan be speurde, dat hij het niet kon winnen, bracht hij zijn loudspaeker in beweging en schold den veldwachter zoo ongezou ten uit, dat een proces-verbaal wegens beleediging niet kon uitblijven en Jan, die inmiddels wegens een ander feit In voorarrest vertoeft, heden terecht stond. Hjj beweerde nu zijn voormalige echtge noot© te hebben bezocht, omdat hij ziCfa met haar wilde verzoenen. Aangezien men echter niet best weet, wat men aan dezen dalver heeft, daar hij ook geen dronkaard is en overigens 'n flinke, stevige gezonde kerel, werd op voorstel de verdere behandeling dezer zaak aangehouden, opdat men zich wat beter met de levensomstandigheden en karaktertrekken van den delim de hoogte kan stellen. ïquent op STAREN. In rustige momenten, als de radio niet draait, de jongens niet rond je zoemen en het geklepper van de buitenwereld wat tot stilstand is gekomen, heb ik nogal eens de, onbewuste, gewoonte door mijn geopend raam te staren. Dan wordt de lust tot mijmeren vaak vaardig over je eni toeven je gedachten onwillekeurig in de wereld der onbe grensde gewesten en kom je in 'n wezens- stadium, waarvan die goê-gemeente altijd zegt, dat je ze dan ziet vliegen. In overdrachtelijken zin zit daarin ver moedelijk veel waars, maar voor het evenwicht in je geestelijke gesteldheid zijn dat misschien nog de beste momen ten van jt© leven. Te leven in zoo'n on wezenlijk wereldje onttrek je een poosje aan de zorgjes en zorgen van je tred molen-bestaan. Maar als je zoo zit te staren, valt tooh ook je oog vaak op dingen, die anders wel eens aan je aandacht ontglippen. Ik heb het voorrecht te kunnen zien op een rij van hoogopgaand geboomte en in het voorjaar, toen de natuur halsstarrig bleef weigeren om wat feestelijk groen aan de hoornen te tooveren, had ik een kraaienpaar al druk bezig gezien een horst te maken in de kruin van een der hoogste hoornen. Het was een gesleep van takjes, dagen achter elkaar en het kraaienpaar moet al wel tot vulling van het nest zijn gekomen vóór bet loof zoo dicht was geworden, dat het nest aan het oog werd onttrokken. Maar de plek, waar het nest zich be vindt, wordt aangeduid door het paar, dat nu en dan zich rept van en naar het nest, omdat het waarschijnlijk heeft te zorgen voor het kroost. Een uitval naar den een of anderen vogel, die zich te dicht waagt bij' het nest, is tevens blijk, dat de woonstee nog niet is verlaten. (Het kraaienpaar is dan ook heer en meester in zijn gewest en het speelt daar de rol van dictator. Tot den grootsten vijand schijnt de reiger te behooren. Als hij, met zijn bollen wiekslag, ingetrokken nek en' recht-achterwaarts gestrekte pooten komt aangezeild in rustige vaart om zich te vermeien op het Wad1 van den Zuidwal en zich daar te goed te doen aan garnaaltjes en andere heerlijkheden en na de maag gevuld te hebben wat buit mee neemt naar huis voor de schrokkerige jongens, dan moet hij piasseeren over de boomenrjj, maar dan is Holland in last. Als duivel® schieten de kraaien uit hun schuilplaats en vliegen rond en boven den reiger, die rustig blijft voortwieken tot één: der kraaien met zijn geweldig hakhouweel wat al te dicht nadert. Dan verandert de reiger even van koers, zwenkt en houdt dreigend zijn scherpen snavel tot den stoot gereed'. Maar het gevaar drijft spoedig af en weldra is de rust in het kraaienhuis teruggekeerd en de reiger staat dan waarschijnlijk al pootje te baden op het Wadi, waar de zee heeft gezorgd, dat de disch daar voor hem gedekt staat. Ook kun je dan zoo heerlijk waarnemen met welk een teedere zorg een mussohen- paar bezig is haar gulzige nazaten van voedsel te voorzien. Die klompjes veeren, waaruit steekt het gele snaveltje, schijnen maar altijd te bib beren en te beven. Ze zien er zoo hulpe loos en meelij-wekkend uit en af en toe klinkt hun om erbarmen roepend gepiep. Als vader of moeder wat buiten gevon den hebben In den vorm van een larfje of mugje of welke buit dan ook, zijn ze daarmee aanstonds in de nabijheid van hun schrofchalzerig kroost, dat met wijd- geopenden bek en welk een bek zich het lekkers laat toestoppen. Zoo gaat het met de spreeuwen, die hun kroost als hun schaduw met zich laten'op trekken over het veld. Die jonge spreeu wen zijn ook formidabele sehrokha^en en de spalkingsmogelijkheid van hun jonge bekken schijnt haast onbegrensd te zijn. Het meeste genot verschaft echter de vliegles, die de musschen met hun jon gen houden. Met onuitputtelijk geduld voordoen en nog eens voordoen. Van takje op takje, van tak op tak, van tak op den grond, van den grond op het hek. Heen en weer, heen en weer, net zoo lang tot het schuchtere en bibberende jong volgt op de vleugels. Soms aangemoedigd door het lekkere 'beetje, dat moeder in den bek draagt en dat als belooning voor de ge durfde vliegtocht moet dienstdoen. Zie, dat alles en zooveel moer is vaak je deel als je, schijnbaar onbewust, zit te staren door je geopende raam, terwijl ill' Het hoofdstedelijk huldebetoon aan H. M. de Koningin-Moeder. De schouwburg-slang. Roel-rondvaarten. De laatste loodjes voor de vacantie. De hoofdstad had zich, toen heel het land in Januari van dit jaar met geest drift op feestelijke wijze het feit her dacht, dat Prinses Emma van Waldeck Pyrmont de gemalin werd van den Ne- derlandschen Koning Willem IH en daar mede Nederlandsche, min of meer afzijdig gehouden. Amsterdam heeft zich toén een afzonderlijk hulpbetoon voor behouden. Met onze, thans weer achter den rug zijnde, eenigszins aparte feest viering hebben wij op onze wijze willen toonen hoezeer Koningin Emma als voor malige Regentes, zoowel als Moeder en niet in de laatste plaats als Koningin der Weldadigheid en Beschermster van Kunst en Wetenschap ook de sympathie en liefde won van de hoofdstedelijke bevolking. De Amsterdamsche Huldi- gings-Commissie, waarvan Burgemeester de Vlugt eere-voorzitter was, had, naar het in het officieel programma heette, een «beperkt programma van gepaste feestelijkheden, aan welke de geheele burgerij kon deelnemen* opgesteld en heeft inderdaad alle eer van haar werk gehad. Het begon Zaterdag met den feestelij- ken ceremonieelen intocht vanaf het Centraal Station, langs het Damrak naar Ds rondom je alles rustig is. Robtnson. 14 Juni 1929. Aangekomen van Terschelling opleidings schip „Prins Hendrik". Aangekomen Deensche visschersboot (naam onbekend) het Paleis op den Dam, waarbij aan weerszijden van den weg een 200-tal ver- eenigingen stonden opgesteld, met vaan dels en andere attributen, die zich ge leidelijk aansloten achter den stapvoets- rijdertden stoet. Reeds dit begin van deze feestdagen, alhoewel het in den stroomenden regen plaats vond, was een succes en vertoonde het karakter van spontane hartelijkheid, een karakter, dat ook gedurende de volgende dagen van het Koninklijk be zoek volkomen gehandhaafd bleef. Veel is er veranderd in de halve eeuw, die verloopen is tusschen Koningin Em- ma's eersten intocht in de hoofdstad aan de zijde van den Koning en dézen, aan de zijde van haar dochter, schoonzoon en kleinkind. De intochtsweg voerde toén van het Rijnspoorstation door de Sarphatistraat over het Frederiksplein door deUtrecht- sche straat langs de Heerengracht naar het Paleis, en de voorzitter van de Oom missie van toén zeide in zijn toespraak tot de jonge Koninklijke bruid toén o.m. «Schenk Uw volk, 0 Koningin, Uw hart, toon dat volk Uw liefde en wij durven verzekeren, dat geen vorstin in Europa zal kunnen bogen op hartelijker ontvangst dan die welke de Koningin der Neder landen wacht op elke plaats, die zij met Haar tegenwoordigheid zal vereeren I* Woorden die, waar zij op zoo gelukkige wijze in vervulling gingen en waar ook deze laatste dagen weer gebleken is, dat inderdaad geen vorstin, geen Koningin- Moeder kan bogen op hartelijker ont vangst in de eerste stad des lands, wel even in de herinnering mochten ge bracht worden. De geheele hoofdstelijke viering van het gouden Nederlanderschap van Ko ningin Emma is, alhoewel het, met de oranje-bevlagde eeremasten op Dam en Damrak, met de calèche getrokken door zes paarden en voorafgegaan door een decoratieven voorrijder, met de vele vlaggen enz. zeker niet aan decorum ont brak, inderdaad verloopen, zooals dat ook door de commissie en de Koningin- Moeder zelve gewenscht werd, binnen de grenzen van een zekere ingetogen heid (uitbundige Koninginnedag-taferee- len, hospartijen e.d. kwamen b.v. niet voor), maar binnen die grenèen heeft men ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegenheid te getuigen van dank baarheid en eerbied; om enthousiast hulde te brengen aan deze Vrouw, «een vrouw mot een goed, edel karakter, die meeleeft met het volk, maar vooral met de armen en zieken* (zooals destijds het getuigenis luidde van een eenvou dige, die jarenlang in Haar onmiddellijke omgeving geleefd had), «de liefste oude dame van Europa*, zooals de En- gelsche pers Haar, bij het onlangs aan Londen gebrachte bezoek, noemde Van de lange rij van feestelijkheden, die ik hier niet nogmaals behoef te ver slaan, was misschien het mooiste mo ment de aubade op den Dam, die Woens dagmorgen plaats vond. De zang uit veertienduizend monden, de schier niet eindigende toejuichingen, maar die duizenden kinderen dichtopeengepakt op het plein voor het Paleis, het was alles in waarheid ontroerend Om dan weer tot ons gewone, gemeen telijk leven en streven terug te keeren...: de schouwburg-slang, zou men, met een wat gewaagde beeldspraak kunnen zeg gen, groeit nog steeds. Er zijn, sinds wij over dit schouwburg-onderwerp in deze brieven schreven, weer een aantal nieuwe plannen bijgekomen... Het is hier niet: «eiken dag een glaasje 1« zooals het in een zekere advertentie steeds heet maar, welhaast, «elke week een planl*... Onder de vele particulieren, die ons nu al reeds van den schouwburg-nood willen verlossen, tellen we, als een der laatsten, de Heer Tuschinsky, die nog wel met geen «plan* voor den dag is gekomen (de door hem gedane vage mededeelingen dat hij met een groot gebouw wil komen, waarin o.m. één groote zaal voor opera's en revue's en een kleine, voor meer in tieme tooneelkunst, benevens, in afwach ting van den bouw, voorloopig met een tijdelijken hulpschouwburg, kan men toch moeilijk een «plan* noemen, waar verder over de situatie en verdere details niets gezegd wordt) maar zijn gewicht van «doorgewinterd* practicus en exploi tant in de schaal werptMen moet hem toegeven, dat hij als exploitant van Inrichtingen, die het uitgaand publiek «amusements-kunst* bieden, zijn weerga ln ons land niet heeft, dat hij hier, op dit terrein, slaagde als geen ander... Maar qualiflceert dit hem nu ook, zooals hij zelf, met overtuiging, verkon digt, tot het exploiteeren van inrioh- tingen, die de opera- en tooneelkunst, die, zonder zelfs nog te zeggen dat zij «meer* is, ln alle geval «anders* is dan die amusements-kunst, moeten dienen? Het is o.i. aan gerechte twijfel onder hevig. Ook aan gerechte twijfel onderhevig is het of een tweede gemeentelijke schouw burg, die (en dit is nog weer een ander der laatste plannen) door de Raadsleden Boekman o.s. wordt gepropageerd en waaromtrent zij een voorstel bij den Raad indienden, wel de juiBte oplossing zou zijnDe gemeentelijke exploitatie toch van den bestaanden stadsschouwburg is nu niet bepaald een doorslaand succes geweest, ook niet op zuiver artistiek gebied. Om één voorbeeld te noemen: werd Royaards, Neerlands eerste en grootste regisseur, niet door toedoen van die gemeentelijke exploitatie het werken op het Leidsche plein onmogelijk ge maakt De schouwburg-slang groeit nog steeds. Het is nu al moeilijk, kop en staart in het vizier te krijgen... Maar misschien, wie weet, zal dit de Raad in de vacantio toch nog gelukken en ziet men kans het beest daarna behoorlijk te dressoeren Maar het zal een toer zijn 1 We zijn overigens aan de laatste loodjes voor de vacantie bezig. Voor dat de vacantie-rust over onze steedsche doening neerdaalt en daarmede de komkommer in de journalistiek wederom haar perio diek terugkeerende intrede doet kre gen en krijgen we gedeeltelijk nog een slot-apotheose van „groote feiten" van verschillende hoedanigheid. Grock, roei- wedstrijden der Koninklijke op den Am- stel, - huldiging Koningin-Moeder, - Liebermann. Na Grock met hem verdween weer veel gezonde lach en nadat de roei- wedstrijden en de huldiging kwamen en gingen, kwam en bleef nog Liebermann. Aan „lach" ontbreekt het bij dit „groote feit" ook niet; al is die dan meer „scham per" dikwijls of vol „Schadenfreude" dan wel gezond. Daarnaast geeft dit derde bedrijf van het juridische Veendammer- drama ook gelegenheid tot „de traan": wie zal b.v. niet een traan laten over de snoodheid der buitenlandsche advocaten Is er niet een van hen, naar de hoofd persoon voortdurend opmerkt, met een groot deel der Liebermansohe duiten gaan strijken Die buitenlandsche advocatuur schijnt toch niet 18-karaats te zijn. Heel wat anders dan hier. Nu ja, er worden hier een enkele keer wat hooge honoraria berekend zoo van een ton oftdaarom- trent maar daar wordt je dan ook vlot en vakkundig voor bediend. Ook de in- tellectueele arbeider is nu eenmaal zijn loon waard 1 En waar over het algemeen deze categorie arbeiders naar het heet wat onderbetaald is, mag er 'n enkele keer bijwijze van evenwichts herstel dan ook wel eens 'n pietsie over- betaald worden 1 Er volgden intusschen nog meerdere bedrijven van het stuk en voorloopig is het einde nog niet in zicht. 't Staat te bezien of een en ander zal blijven „trekken". Reeds thans, na de eerste paar zittingen, is de publieke be langstelling aanmerkelijk gedaald. En die zal nog wel verder dalen. Want er wordt hier te veel „geraisonneerd" gelijk het op de planken heet, over onderwerpen waar het publiek niets van begrijpt en waar ook de meest „geniale" handelsman zijn hoofd bij voelt omloopen. Om nog even, voor dat ik dezen brief „sluit", een wat pleizieriger onderwerp aan te stippen en schouwburg-slangen, Liebermannen e.d. weer te vergeten, zij met een enkel woord gewezen op een mid del, dat hier dit jaar voor het eerst in praktijk wordt gebracht om het toer- roeien" of te wel, naar de studenten het noemen, het „fuifroeien" (in tegenstelling met het wedstrijdroeien) het maken van roeitochten, waartoe onze wateromgeving zich zoo bij uitstel leent, nog meer popu lair te maken. Er worden dezen zomer n.1. door een daartoe speciaal ingestelde commissie z.g.n. rondvaarten georgani seerd. Het is toe te juichen, dat de deel name aan deze rondvaarten niet uitslui tend beperkt is tot leden van roeiver- I eenigingen, iedereen kan er zich voor aanmelden. De voorwaarden zijn uiterst eenvoudig. Het secretariaat der commis sie, gevestigd Keizersgracht 590, verstrekt op aanvraag alle inlichtingen. Ieder, die een deel van zijn vacantie of eenige Zon dagen op het water wil doorbrengen, kan, zelfs met een gehuurd roei-, zeil of motorvaartuig, een of meer prachtige tochten maken, binnen de grenzen van het reglement naar eigen verkiezing in te richten. Mogen velen er van gebruik maken I Luit. ter zee 2e kl. J. A. de Gelder wordt ontheVen van. zijn plaatsing 'bij den dienst ln Oöst-Indië en binnenkort hier te lande terug verwacht De 4e ploeg der zeemilitie van dë lichting 1926, niet aangewezen voor een mijnenlegger, komt 17 dezer voor herhalingsoefeningen ouder de wapienen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 13