S. L MIMMSKI 1211. Konijn's Zure Zult S Eerste Blad. GRATIS. DE HAND DER TRAGEDIE Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 JULI verschijnende nummers BUITENLAND. DUITSCHLAND. DE PANTSERKRUISER. Het communistisch voorstel verworpen. RUSLAND. DE BETREKKINGEN MET ENGELAND KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEED1NG 00ST-INDIË. MIDDEN-AMERIKA. KERK EN STAAT IN MEXICO. Toch verbetering stand? In den toe- SPOORSTRAAT TELEFOON 339 BEGROOTING MARINE. EEN GEHEIME OMZENDBRIEF. FEUILLETON 18) BINNENLAND. BEZOEK UIT BELGIË. Een studiecommissie op lucht vaartgebied. UIT HET BOEKDRUKKERS- BEDRIJF. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. De middagvergadering van Woensdag. Strandhoofden bij Kamperduin. HULPVERLEENING MET VLIEGTUIGEN. Regeling tusschen; de Noord en Zuld-Hollandsche Redding- maatschappij en de Militaire Vllegdlensten. VRAAGT SPOOR'/ MOSTERD (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER ADM. HELD. CRT. Licht op voor Auto's en Fietsen Donderdag 20 Juni 9.53 uur. Vrijdag 21 9.53 Het communistisch voorstel tot schram ping der nieuwe credieten voor afbouw van den pantserkruiser is met 224 tegen 153 stemmen verworpen. De sociaal democraten stemden allen voor, behalve de sociaal-democratische ministers, die onder gejoel der communisten roode „tegen" biljetten afgaven. Het besluit van MacDonald om eerst na zijn terugkeer uit Amerika die betrekkin gen met Engeland en Sowjet-Rusland te regelen, wordt te Moskou als een ongun stig symptoom beschouwd. Men gelooft aan de vorming van een nieuw eenheids front tegen Sowjet-Rusland, dat weliswaar een andere samenstelling zou hebben dan het z.g. Baidwin-front, maar diat voor de Sowjet-politiek op het oogenblik nog veel gevaarlijker zou zijn, in verband met zijn uitgesproken ©economisch karakter. TOBRALCO Is het meest geschikte en Bollede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant Het voorgestelde vergelijk tusschen de Mexicaansche regeering en het Vaticaan brengt geen wijziging in de bestaande wetgeving, doch heeft uitsluitend betrek king op de toepassing van die wetten. Worden de voorwaarden door het Vati caan goedgekeurd, dan zullen geestelij ken die in 1926 hun kerk hadden ver laten, mogen terugkomen en de openlij ke uitoefening van den godsdienst her vatten. Batavia, 18 Juni. De begrooting van het departement van marine bevat een totaal van uitgaven groot 61.537.000, waarvan militaire gewone uitgaven, ten bedrage van 32.280.100, buitengewone uitgaven tot 55.000, niet-militaire ge wone uitgaven 27.389.900 en buitenge wone uitgaven 1.848.000. De posten der ontvangsten luiden als volgt: Gewone militaire 547.000, gewone niet-militaire 24.378.200. De uitgaven in Indië bedragen 38.796.100, waaronder de volgende posten te vermelden vallen: voor bombardements vliegtuigen 128.000, voor afweergeschut 240.000, voor mijnmateriaal 800.000, voor zoeklichten 120.000 en voorts 1.792.000 voor aankoop van zes groote verkenningsvliegtuigen en 39 reserve motoren. Batavia. De pers publiceert d'en tekst van een .geheimen omzendbrief, die door het bestuur der inlandsche vereeniging Boedi Oetomo aan de afdeelingen is ge zonden. In dit geschrift wordt opgemerkt, dat de daden der Ned.-Indiische regee- rinig, strekkende tot de opvoeding van Indonesië tot de zelfstandigheid, tot dus verre slechts fragmentarisch te bespeuren zijn geweest, terwijl bij deze opvoeding juist noodzakelijkerwijs systematisch te werk gegaan' behoorde te worden, aange zien anders het gevaar gaat ontstaan, dat elk verband tusschen de daden der door E. PHILLIPS OPPENHEIM. „Neen, zijn horloge en zijn geld waren onaangeroerd in zijn zak blijven zitten. Als hem iets ontnomen is, dan zijn het misschien zijn papieren geweest. De poli tie doet al haar best, om een spoor te vinden, maar zij zegt, dat het een heel moeilijk geval is. Niemand schijnt hem ergens gezien te hebben, nadat hij bij Lady Naselton uit huis is gegaan." Ik greep krampachtig de zijleuning van mijn stoel. „Niemand?" „Geen sterveling?." Ik bleef een oogenblik stil zitten. De muren van mijn kleine kamertje schenen plotseling verdwenen te zijn. Ik zag weer van den rand van het meer dien eenzamen man naar ons toe komen, ik zag het zonderlinge vuur dat in mijn vaders oogen flikkerde, ik hoorde de woorden, die de beide mannen wisselden. Een namelooze vrees bekroop mijn hart. „Is vader als getuige opgeroepen? vroeg ik. „Neen. Waarom zou hij? De man was hem vreemd. Hij had hem nooit in zijn leven gezien." Ik sloot de oogen en leunde achterover. Allee boog zich angstig over mij heen. „Ik had er niet over moeten praten met Je," zeide zij. „Vader had het mij nogal zoo verboden. Maar jij was ook zoo nieuwsgierig hoe het afgeloopen was. Beloof mij nu dat je er niet meer aan den ken zal". overheid ln die richting van zelfstandig- making ontbreekt Het hoofdbestuur van Boedi Oetomo verklaart, dat het deze kwestie naar vo ren brengt, omdat door het wederom uit breken van den burgeroorlog in China het gevaar weer geschapen wordt voor verwikkelingen, die zouden kunnen lei den tot een Pacific-confliot, waarbij Indië moeilijk buitenstaander zou kunnen blij ven. Dit nu zoo verklaart het hoofd bestuur herinnert weer levendig aan 't feit, dat de bevolking van Indië in ieder opzicht zoo weerloos zou zijn als in een dergelijk conflict. Het hoofdbestuur van Boedi Oetomo wijst er dan op, dat d;e recente geschiedenis van de publicatie var documenten in het Utrechtsch Dag blad duidelijk heeft aangetoond, in wel ken stormhoek Nederland1 ligt. Het kleine Nederland loopt voortdurend gevaar door de grootere broeders onder dien voet ge- loopen te worden. Het oorlogsgevaar dreigt, ondanks den Volkenbond, allian ties, enzoovoort, voortdurend, en hier mee dreigt voor d:e bevolking van Indië ook voortdurend het gevaar, dat zij als willooze wezens zullen staan voor het ge val, dat Nederland betrokken mocht raken in een Europeesoh conflict. Want zoo betoogt de geheime brief verder het is te voorzien, dat Nederland! niet in staat zal blijken ons te verdedigen, terwijl wij niets kunnen doen, tenzij de regeering ons weerbaar maakt. Het streven van de regeering getuigt zeker van vertrouwen in ons. Welnu, laat zij dan dat vertrou wen versterken door ons weerbaar te maken. Een weerbaar Indonesië ook in militair opzicht beteekent w n rug gesteun voor Nederland. Om deze redenen meent het hoofdbe stuur van Boedi Oetomo de regeering in overweging te moeten geven, het pro bleem op welke wijze de opvoeding tot zelfstandigheid zal geschieden, ter hand te nemen door een grondige studie c.q. in studie te geven aan een commissie, be staande uit vooraanstaande Indonesiërs. Behalve de weerbaarmaking van het Indonesische volk in economischen, intel- lectueelen en anderen zin, moet ook de militaire weerbaarmaking onder de oogen gezien worden. En dan eindigt de geheime brief met de woorden: „Schenkt ons vertrouwen. Indien gij ons vertrouwen wenscht, geeft ons dan militieplicht. f (Aneta.) Te 's-Gravenhage is aangekomen een afvaardiging van den Belgischen militai ren luchtvaartdienst, die vliegkampen en instellingen op luchtvaartgebied hier te lande zal bezoeken. Deze studiecommissie bestaat uit kapi tein-commandant Daumerie, hoofd der deputatie; kapitein-commandant baron de Woelwart, en luitenant Wittevrangel. Bezocht zullen o.a. worden het vlieg kamp Soesterberg, de vliegkampen Schip hol en Waalhaven, de Fokkerfabriek, de Rijksstudiedienst voor de luchtvaart en schietoefeningen in het vliegkamp de Kooy. Dezer dagen is te Amsterdam de alge- meene vergadering van de Federatie van werkgeversorganisaties in het boekdruk- kersbedrijf gehouden, onder voorzitter schap van den heer S. S. Kortenhuis. Een der voornaamste punten, na het openingswoord van den voorzitter, was het voorstel van het district Gouda, om de inwerkingtreding van het pensioen fonds uit te stellen tot 1 November 1930. Met 135 van de pl.m. 1000 stemmen is dit voorstel verworpen. De voorzitter heeft met voldoening ge constateerd, dat thans van werkgevers zijde geenerlei beletselen meer bestaan voor de invoering van het fonds en wees op de verantwoordelijkhied, welke thans op den Alg. Nederl. Typografenbond rust, om tot een definitieve invoering te komen. Op de zomerzitting van Prov. Staten van Noord-Holland werden o. a. voorstel len behandeld inzake gezondheidszorg in de provincie van de heeren Polak c.s. en anderen en tot het aanstellen van een ge neeskundig ambtenaar van den -heer Asscher. Bij dit punt werd door den heer Asscher als door enkele andere leden scherpe cri- tiek op het beleid van Ged. Staten uitge oefend. De heer Asscher zeide, dat groote sub sidies van provinciewege aan diverse in stellingen worden gegeven, zonder dat er contróle is of de gelden wel op de juiste door Prov. Staten gewilde wijze worden besteed. Ook rijst de vraag, of Ged. Staten voldoende organiseerend optreden. Spr. meent, dat het wel degelijk noodig is, dat een all round medicus Ged. Staten van advies dient. Ware dit reeds het geval ge weest, dan zouden enkele fouten, welke zijn geschied, niet zijn voorgekomen. Dr. De Hartogh (Vrijheidsbond) vroeg of er in Noord-Holland genoeg wordt ge daan in het belang der volksgezondheid en of er voldoende contröle Is op de in stellingen, die door de Staten worden ondersteund. Beide vragen moet spr. ontkennend be antwoorden. Wat de eerste betreft, wees dr. De Hartogh er op, dat er niets wordt gedaan voor de zeer zware t.b.c.-patiënten, die niet meer naar een sanatorium kunnen worden vervoerd. Van het organiseerend vermogen van Ged. Staten op dit punt is spr. niets gebleken. Spr. deed met klem een beroep op de Statenleden, om mede te gaan met het voorstel om een geneeskundig provinciaal ambtenaar aan te stellen. De heer Polak (s.d^.p.) heeft waardee ring voor het onderzoek, door Ged. Staten ingesteld. De vorige sprekers vergeten, dat de Provincie wettelijke bevoegdheid mist en alleen steunend, doch niet ver ordenend kan optreden. Spr. meent, dat het voorstel-Asscher te vroeg is ingediend en verzoekt het tijdelijk te willen terugnemen. De heer Abrahams vroeg, of Gedepu teerden bereid zijn, hun meening op dit punt te herzien, hij verzocht de heele zaak aan te houden. De heer De Miranda meent, dat de in stelling van provinciale geneeskundige ambtenaren moet beteekenen, het begin van de instelling van een provincialen geneeskundigen dienst. In de middagzitting werd de behande ling voortgezet van het voorstel-Asscher tot het aanstellen van een provincialen geneeskundigen ambtenaar. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Michels, meende, dat de Provinciale Staten op het gebied der volksgezondheid geen leidende rol hebben gespeeld, doch alleen steunend zijn opgetreden, hetgeen in overeenstem ming is met haar taak. De provincie be reidt geen speciale medische ontwerpen voor en heeft voor oontröle over diverse instellingen de beschikking over de Rijks inspectie met wie de samenwerking zeer nauw is. Wellicht dat in de toekomst uit het Schoolartseninstituut, dat in 1930 met kracht zal worden aangepakt, voor de provincie geneeskundige centralisatie zal ontstaan en dan hebben misschien Gede puteerde Staten behoefte aan een deskun dig ambtenaar. Vooralsnog is het praema- tuur op die aanstelling aan te dringen. Spr. hoopte, dat de voorstellers hun voor stel zullen terugnemen, hetgeen deze na korte gedachtenwisseling deden. Nadat dan diverse hamerstukken zijn goedgekeurd begint een uitvoerig debat over het voorstel van Gedeputeerde Staten om een crediet van 560.000 te verleenen voor den aanleg van negen strandhoofden te Kamperduin. Nadat verschillende spre kers het nut van dien aanleg hadden be streden wordt de vergadering geschorst tot hedenmorgen. De Telegraaf schrijft: Na overleg tusschen vertegenwoordl- ers van de Noord- en Zuid-Hollandsche eddingmaatschappjj en van de militaire vllegdlensten, is een regeling tot stand gekomen om bij scheepsrampen op onze Noordzeekust zoo mogelijk hulp te ver leenen door militaire vliegtuigen. Dit idee kwam het eerst ter sprake bij gelegenheid van het Internationaal Con4 gres voor Reddingswezen, in 1927 in Hol land gehouden, en werd bij die gelegen heid ook nabij Hoek van Holland met een pseudo-gestrand schip beproefd. De red dingsmethode komt neer op het tot stand brengen van een lijnverbinding tusschen het schip (wrak) en den wal. De uitvoe ring van dit principe nu, kan door ge bruik van vliegtuigen op snellere en meer afdoende wijze plaats vinden dan volgens de tot dusverre in gebruik zijnde manier, om de lijn naar het schip te sÓhleten. De technische uitvoering is uiterst een voudig en' bestaat in het aanbrengen van een door den motor aangedreven haspel, welke 500 of 800 meter kabel bevat, aan het uiteinde waarvan een windzak is be vestigd', die den kab$l vlak houdt. De voorbereidende proeven te Soesterberg gehouden, bewezen dat de kabel voldoen de lang kon worden genomen zonder dat deze de bewegingen van het vliegtuig hinderde. Het geheel is derhalve een ont wikkeling van de luchtschijf, die beves tigd aan een korteren kabel, wordt ge bruikt voor schietoefeningen uit vlieg tuigen en van de luchtdoelartlllerie. Wil men nu een gestrand schip op deze wijze helpen, dan heeft men niets anders te doen dan van de kust recht over het schip te koersen en daarbij in middels den kabel te laten vieren. Een maal voorbij het schip wordt de kabel los gelaten, welker uiteinde inmiddels op de kust is gevallen en daar wordt vastge houden. Op het schip wordt de lijn even eens gegrepen en zóó is de verbinding Beloven dat ik er niet meer over den ken zou? Ach, dat ik slechts die belofte had kunnen doen en houden! Mijn zusters zacht verwijtende woorden schenen de bitterste ironie te bevatten. Reeda had ik een flauw voorgevoel van den last, die mij op de schouders gelegd zou worden. Ik bleef stil zitten en hield de oogen gesloten. Allee dacht, dat ik in slaap gevallen waa Doch wat was de slaap verre van mij! Het witte, verwrongen gelaat van dien stervenden man stond mij voor den geest. Ik zag de stille uitdaging en het stille duel, dat gestreden was tusschen die twee, de een, de uitdager, spookachtig bleek tot zelfs om zijn bevende lippen, woest en verwilderd, terwijl mijn vader op hem neer zag met trotsch, stil gelaat. „Judas, jij, Judas.o imijn Godf' Een Judas' dochter! Ik huiverde als in koorts. „Zei je daar straks niet, dat vader van huls is?" vroeg ik aan Allee. Zij knikte. „Ja." „Waarheen?" „Hij logeert een paar dagen bij den Bisschop. Het zou mijl evenwel niet ver wonderen, als hij vandaag thuis kwam." „Hoezoo?" „Ik heb hem met lederen post moeten schrijven hoe je het maakte, en hij moest het dadelijk weten, ais je wel genoeg was om te praten. Ik ben verschrikkelijk on gehoorzaam geweest." Opnieuw sloot ik de oogen en veinsde ik, te gaan slapen, Ik had iets gehoord, dat Alioe niet had opgemerkt: het geluid van wielen beneden. Plotseling legde zij haar werk neer en sprong op. Zij had de stem, van vader ge- der gehoord, die den koetsier zijn af scheid gaf. „Ik moet dadelijk naar hem toe, Kate" fluisterde zij. „Ik zal niet langer dan een paar minuten wegblijven."' Maar toen de paar minuten om waren en er aan mijn deur getikt werd, was het Alioe niet die terugkeerde. Ik antwoordde met zwakke stem en mijn vader trad binnen. HOOFDSTUK XL Een dreigende wolk. Van mijn stoel af nam ik vader op, ter- v:jl hij de kamer door kwam. Hij kwam bij mij staan en nam mijn hand met een voorkomen van bezorgde hartelijkheid. Toen bukte hij zich en zijn lippen raakten mijn voorhoofd!. „Ben Je wat beter, Kate?" vroeg hij zacht. „Veel beter." Hij keek mij nadenkend aan, d«ed eenige vragen over mijn ziekte en roerde even zijn eigen bezoek aan bij den Bis schop, en de waardigheid, die hem was aangeboden. Toen ontstond! er een kleine pauze, ge durende welke mijn hart heftig klopte. Mijn vader*ging naast mjj zitten. „Kate, ben je sterk genoeg om naar mij te luisteren, als ik je een paar minu ten te spreken heb over een zeer pijn lijk onderwerp?" begon hij. „Ja", fluisterde ik, „ik luister". „Ik maak op uit hetgeen Allee mij ver telt, dat je reeds een heel verstandige discretie hebt betoond* in.een zekere zaak. Je schijnt er op gezinspeeld te heb ben, en dj heeft je alles verteld wat er bekend is. Eén ding moet je natuurlijk terstond zijn opgevallen dat lk het niet ver standig gevonden heb, anderen bekend te maken, dat jij en ik dien ongelukkigen man ontmoet hebben op den duinrand, en dat hij mij den weg vroeg naar De- ville Oourt." „Ik begreep er niets van, waarom u het stil gehouden had'," mompelde ik. „Vertel het mij." Hij keek mij strak in de oogen. Er was niet de minste onrust in rijn stil, streng gelaat. „Het is iets," zeide hij, „waarover lk dien dag veel heb nagedacht. Ik kwam tot de conclusie dat voor mijzelf, en ook voor een ander bet feit dat ik hem ont moet had, onbekend' moest blijven. Er zijn andere dingen bij betrokken, die ik je niet kan vertellen. Ik kan je niet ge heel in mijn vertrouwen nemen, ofschoon ik dat gaarne zou willen. Alleen dit kan ik zeggen, er kon niets goeds uit voortgekomen zijn. Het kon met geen mogelijkheid gediend kunnen hebben als een aanwijzing, hetzij omtrent den aard van de misdaad, hetzij omtrent den misdadiger en met het oog op andere omstandigheden, die beter on- hekend voor je blijven, werd bet zwijgen bijna een bellige plicht, er wille van anderen zoowel als van mijzelf hield ik m|j stil. Wat lk van je verlang Kate, is, dat Je mijn woord aanneemt voor de noodzake lijkheid van mijn zwijgen, en dat je mijn voorbeeld volgt. Geef mij' je belofte, dat geen woord omtrent onze ontmoeting over je lippen zal komen". Ik antwoordde niet. Met de oogen op mijn gelaat gevestigd, bleef hij' wachten. Ik legde de hand op zijn arm. „Vader.in de kerk.Heeft u zijn ge zicht gezien?.Hoorde u, wat hij zeide?" Hij trad niet terug. Er was geen teeken van vrees of ongenoegen in den kalmen blik, waarmee hij mij bleef aanzien. „Ja", antwoordde hij ernstig. „Was het.was het tegen u, dat hij dat zei?" riep ik uit. Er volgde een korte stilte. „Die vraag kan ik je niet beantwoorden, Kate", zeide mijn vader toen. Ik greep koortsachtig zijn hand. Er bleven later roode plekken zichtbaar, waar mijn vingers zijn pols geknepen hadden „Vader, wilt u dan, dat lk krankzinnig word?" kreunde lk. „U kende dien man. U wist, wie hij was. U wist wat hij wilde. ln het Gele Huis". Hat is zoo", stemde hij; toe.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1