PRIJSLIJSTJE PIET ZWEED VISCHMARKT VIERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. VAN ZATERDAG 22 JUNI 1929. van ZONDAG 23 JUNI, R. K. KIESVEREENIGING „EENDRACHT". DE VISSCHERIJ OVER HET AFGELOOPEN HALFJAAR. In totaal 110.000 meer besomd dan het vorige jaar. van ENKELE 0NDERDEELEN welke wij geëtaleerd hebben. Vraagt prijs onzer Rijwielen, U zult erkennen dat wij het meest concurreerend adres ter plaatse zijn. Koopt dus Uw RIJWIELEN en ONDERDEELEN bij HELDERSCHE RIJWIEL CENTRALE RECHT VOOR MOBILISATIE SLACHTOFFERS. GEMEENTERAAD Ingekomen stukken. Autobusdienst. Begrooting. Beplanting SlngeL Begrooting. Vleeschkeurlngsdlenst. Legesverordening. Grondbedrijf. Belastingen. Volksgezondheid. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Gem. Westerland. Grondbedrijf. Ter visie Mededeeling. Voorstel tot het aanbrengen van een beplanting langs den Singel. mmMMMWI Onze plaatsgenoot de heer J. Bosma slaagde Woensdag voor het candidaats- examen electro-technisch ingenieur. Op het 19 dezer gehouden machinisten- examen te 's-Gravenhage klaagde voor diploma B de heer A. A. F. Snel, Huis duinen. B}j het te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde voor machinist diploma B onze plaatsgenoot de heer A. A. F. Snel. IR. BIJL DIRECTEUR VAN DE RIJKSWERF. Bij beschikking van den minister van defensie is de hoofdingenieur der marine lr. A. L. Bijl; le. met ingang van 16 Juli geplaatst bij de Rijkswerf te Willemsoord; 2e. met ingang van 1 Augustus belast met de vervulling van de betrekking van directeur der Rijkswerven, directeur der Rijkswerf te Willemsoord. KERK EN VREDE. Op Woensdag 26 Juni 's avonds 8 uur hoopt de plaatselijke afdeellng van de vereenlging „Kerk en Vrede" een propa- ganda-avond te geven in U.S.O. Er zal ge declameerd worden uit het bekende oor logsboek van E. M. Remarque „Van het westelijk front geen nieuws". Een reeks moderne houtsneden van Frans Masereel getiteld: „De gedachte" worden geprojec teerd. Men zie verder de advertentie. TWEEDE ZOMEROONCERT van het Helders Fanfare Corps (Direc teur Th. Lugtenburg) op Zaterdag 22 Juni a..s., des avonds van 8.80 tot 10 uur in de Stedl Muziektent in het Plantsoen. 1. Haubourdin. Marscb G. Gadenne 2. Ouverture Romantique Kéler Bela 3. Fantaisie Ballet G. Parès 4. Brise iyitalia. Valse L. Cribeillet 5. Antigone. Ouverture Fern. Rousseaux 6. Le Fille du Régiment Jos Kessels 7. San Lorenzo. Marohe. C. A. Silva De met gemerkte nas. zijn de op het Nationaal Concours te Amsterdam bekroonde werken. STEDELIJK MUZIEKKORPS. (Dir. Joh. F. Pala.) V' Tl 8e zomerconoert, uit te voeren op Dins dag 25 Juli, des avonds van 8.80 tot 10 uur, in de Muziektent Julianapark. Programma: 1. Vita Nova. Marsch S. P. v. Leeuwen 3. Le retour au Paris. Ouverture F.Mendelssohn arr. M. J. H. Kessels 3. Wiener Praterleben. Wals S. Translateur 4. Melody d'Amour Engelman arr. Jb. ter Hall 5. „Carmen" fantasie sur d'Opera G. Bizet arr. M. J. H. Kessels 6 Souvenir de Tachaikowsky T. Bidgood 7. Vieux Camerades. Marsch C. Teike. arr. E. Larue HR. MS. „KORTENAER" TE CURACAO Hr. Ms. Kortenaier is Donderdagavond te Curagao aangekomen. De torpedojager heeft dus twee dagen kor|er over dd reis gedaan, dan men er voor gerekend had. HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Hr. Ms. „Hertog Hendrik is Donder- morgen 8.50 uur uit Ponta Delgada ver trokken. AANBESTEDING. Door den heer S. Krijnen werd Vrij dag namens het Bestuur der Weesinrich ting „Huisduinen" in het Hotel „Belle- vue" aanbesteed: het bouwen van een Meisjes- en Kinderhuis ten behoeve van de Weesinrichting huisduinen". Er wae voor deze aanbesteding groote belang stelling. De volgende biljetten waren in gekomen: Job. Steeman 21900.G. Hoorns man, Koegras 25525.M. O. v. d. Plas 26177.—; G. Groot 27165.—; Gebr. v. Pelt 28000.—; H. Hagen 28450.—; Gebr. Smit 28500.H. Riemers 29200.J. Ran 29200.Sterrenburg Boerdijk 29450.—; C. Bot 30600.—; G. M. Christiaanse, Amsterdam 32200. J. Wittebrood, Beemster 34800.—. VERLOF OM TE STEMMEN. Wij herinneren aan de wettelijke ver plichtingen van werkgevers om hun per soneel desverlangd vrijaf te geven (hoog stens 2 uur) om hun stem te kunnen uit brengen, alsmede om van de hiervoor be paalde uren een lijst op te hangen, en verwijzen daarvoor naar de publicatie in dit nummer. HET VUILSTORTEN IN ZEE. Op de agenda van den Raad, opgenomen in dit nummer, komt een mededeeling voor, dat, naar aanleiding van een des betreffende, door de heeren Trap en Bier steker gestelde vraag, in de raadsverga dering van 11 Juni j.1., bij het storten van vuil in zee, eenige malen een deskundige mee zal gaan om, in overleg met den schipper, die terzake eveneens voldoende deskundig is, de meest gesobikte plaats voor storten te bepalen. Sfotel-éPension MENU f 2.per couvert Nieuwe Holl. Haring met toast Groentesoep Ossenhaas Versche Snijboonen Aardappelen Pêche Melba Fruit Het bestuur van bovenstaande kiesver- eeniging had Donderdagavond een groote propaganda-vergadering belegd, waar als sprekers optraden pastoor van Noord, van Noord Scharwoude en mejuffrouw Annie Meyer, lid der Tweede Kamer, no. 8 van de lijst voor Den Helder. In zijn openingswoord laakte de voor zitter, de heer Snel, de onvolledige en on juiste wijze waarop de heer Duys over de kath. partij oordeelde, speciaal wat het z.g. ongodsdienstige karakter der reoht- sche partijen betreft. Het zangkoor onder leiding van mejuf frouw Hoogenbosch, gaf vooraf, op zeer verdienstelijke wijze, eenige nummers ten beste van Liszt en Forchammer, waarbij mejuffrouw Schenkels, een solo-partij voor sopraan zong. Eerst was het woord aan mejuffrouw Annie Meyer, die een paar speciaal voor vrouwen belangrijke punten behandelde, le. Het christelijk wezen van het huwe lijk. Mons. Nolens heeft het uitdrukkelijk gezegd, dat wij niirfimer zullen medewer ken aan een vergemakkeling van de normen voor echtscheiding. Spr. wees op de toename van het aantal echtscheidin gen! (45%). 2e. De strijd tegen openbare onzedelijk heid. De eerste wettelijke bepalingen dan ken wij aan minister Regout, maar zij brachten ons niet veel verder. Zelfs van vrijz. zijde (in de Nw. Rott. Crt.) wordt thans op maatregelen aangedrongen. 3e. De zorg voor het kinderrijke ge zin. Er wordt mee gespot; irnen noemt de kinderpremie wel minder smaakvol een fokpremie. Maar de actie van die zijde heeft bij ons al reactie gewekt. Het is thans opgenomen onder de principieele punten van ons program. Hiermede hangt samen de propaganda voor afschaf fing der indirecte belastingen (accijnzen) verhooiging van aftrek voor kinderen bij de ink. belasting, enz. 4e. Het rijkskinder-toeslagfonds. Reeds minister Aalberse had een plan ontwor pen, maar het is niet tot een uitvoering gekomen. Het grootste verzet zal wel van de soc. en vrijz. zijde komen.. De moderne vakbeweging is er tegen, dooh wil wel een vacantietoesl'ag, hetgeen spr. onlogisch lijkt. 5e. Volkshuisvesting, speciaal voor groote gezinnen. Minister Aalberse stelde er 700 millioen voor beschikbaar, veel meer dan in andere landen geschiedde. Al deze punten worden door despr. nader toegelicht. Spr. behandelde daarna een tweetal leuzen van de s.d.a.p. en moederschaps- zorg en ontwapening. Ook wij beoogen moederschapszorg, maar er is verschil met die van links. Voor ons blijft het on gehuwde moederschap een zonde tegen God. Ook ten opzichte van ontwapening ver schillen wij met de ad.a.p. Hun ontwa- peningseisch is niets meer dan een leuze. Tenslotte richt spr. zich tot de voruwen met een opwekking voor eenheid en sa menwerking. Na de pauze werd een kort woord ge sproken door den heer Angenent, na mens de vereeniging „St. Christophorus". die wees op de verdiensten van mejuf frouw Meyer, ten opzichte van de belan gen van het kath. marine- en zeevarend personeel. Zij heeft den naam gekregen van „matrozenmoeder", dien zij met eere draagt en spr. biedt haar daarvoor een bloemenhulde aan. Hierna liet het zangkoor zich wederom hooren met twee Hollandsche liederen en het koor der Zigeunerinnen van Verdi. Dit laatste was zeer interessant, de twee solostemmen werden door mejuffrouw Hoogenbosch en den heer Ramler ver tolkt. Hierna verkreeg de tweede spreker, pastoor van Noord, het woord, die het vraagstuk der politiek van het standpunt van den geestelijke belichtte. Men kan op het politieke front wel de woorden van Remarque's boek: „Van het westelijk front geen nieuws" toepassen, want de leuzen, die worden aangeheven zijn vol strekt niet nieuw. „Tegen den oorlog". Wie ter wereld is er vóór? „Voor ontwa pening". Wie zou er tegen zijn? er is, politiek gesproken, een algemeene ver veling, een oververzadiging, een wachten op iets nieuws. De smarten waaronder de tegenwoordige samenleving gebukt gaat, zijn de geboorteweeën eener nieuwe maat schappij, en niemand weet wat er uit voort zal komen. Wel wordt ons beloofd, dat het, evenals in bet Oude Testament, zal gaan „door de Roode Zee". Wij moeten de politieke stroomen een beetje van boven af 'bezien, eerst dan krijgen we een goed inzicht. „Sub specie eternum" of, zooals Vondel reeds zoo treffend zeide: „eeuwig gaat voor oogen- blik". Spr. ontwikkelt hierna de stelling, dat politiek en religie hand aan hand moeten gaan, dat zij niet buiten elkaar kunnen, en dat de politiek, zijnde van lager orde dan de religie, aan de laatste onderge schikt moet zijn. De leer dat politiek niet met moraal te maken heeft, is onjuist en in strijd met bovengenoemde stelling. Met tal van uitspraken van schrijvers, Kant en anderen, toont spr. dit aan. Ook de leus „ik doe niet aan politiek" is verwerpelijk. Wiie niet aan politiek doet, wordt door den tijdgeest gegrepen en midden in de politiek gedreven. Wie als wij door onze politiek op eeuwigheidsstandpunt staan, staan daardoor sterk. Maar tevens js dit mede onze zwakte, omdat wij, krachtens dit standpunt, niet gebruik kunnen ma ken van alle middelen, die door onze te genstanders wel kunnen worden aange wend. Nadat de heer Snel nog een slotwoord had gesproken, werd de bijeenkomst circa half elf gesloten. Wanneer we de visscherij van het bij na afgeloopen halfjaar vergelijken met die in betzelfde tijdperk van 1928, dan is dit jaar verreweg in het voordeel. Men had bij de intrede van 1929 een zoo gun stig resultaat niet durven hopen, want wat zag het er slecht uit voor de vissche rij en toen Januari reeds bijna voorbij was en de volgende maand met felle vorst inzette, begon men reeds een klaaglied aan te heffen en ook Maart gaf geen hoop op verbetering, want toen nog lag de ge- heele Zuiderzee vol ijs en liep men hier nog over de haven. Maar ziet, toen kwam de verandering, bijna plotseling, en daar mee leefde de hoop weer'op. Half Maart begon de baring te loopen en de hoeveel heden, die toen aangevoerd werden, wa ren ongekend. Bij duizendtallen kwam de haring aan den afslag en dat duurde voort, niet een of twee dagen, doch eeni ge weken lang. Het gevolg van dezen grooten aanvoer was geen verlaging van den prijs, want deze bleef desondanks prachtig. Men weet daarvan de oorzaak, in vorige artikeltjes hebben we daarop gewezen. Op de Zuiderzee ving men zoo goed als niets, wat tengevolge had, dat de vraag in het binnenland groot bleef en men hier tal van vrachtauto's van de Zuiderzeekustplaatsen zag. Voor de af slagers was het een uiterst drukke en vermoeiende tijd. Nu de haringteelt zoo goed als afgeloo pen is kunnen we eenige cijfers noemen, die een denkbeeld geven van de grootte van de vangst. In totaal werd aan den vischafslag geveild 121.000 tal haring. Het vorig jaar was de hoeveelheid 86.200 tal, en toen was het ook lang geen slecht jaar. De prijzen waren nu bovendien veel beter en op het oogenblik worden zelfs nog goede prijzen besteed, waar in ande re jaren de visch geen cent bieer^waard is. De kwaliteit van de haring was in het geheele seizoen uitstekend. Met de ansjovisvangst was het min der goed. Slechts 33.100 K.G. werd aan den afslag gebracht en al waren de prij zen ook vrij wat hooger dan vorige jaren, het maakte de totale besomming niet goed. In 1927 werd b.v., om een vergelij king te maken met voorgaande jaren, 60.000 K.G. geveild, in 1926 was het Rubberblokpedalen vanaf 0.96 Bagagedragers0.40 Zadeltasschen0.55 Duozitjes met voetrust 1.25 Achterlichters0.08 Busjes olie0.08 Handvatten met bies 0.15 Zadels („Herkules")1.25 Bandremmen0.65 Stuurtasschen0.75 Combinatietangen0.35 Baddoekklemmen0.55 Pedaalrubbers (4 stuks) 0.25 Rijwielspiegels0.36 Rljwielkettingsloten0.36 Kloksloten1-25 Sturen1-25 Broekklemmen per stel 0.06 Kettingspanners 0.08 Reparatiedoozen0.20 Electr. lampen, 9 soorten. 7.00 Kettingkasten1-40 BuitenbandenLOO Binnenbanden 0.55 Pompslangen 0.10 10-gaats sleutels0.10 Lak0.20 Lakkwasten0.10 Spatborden per stel0.76 Voetpompen0.60 Kettingen1.00 zooien Speoiaal f Pek «p.s°°r;rdo mo' Houtgepende Op alle eventueele spoed-reparatiën kan gewacht worden BIJ CORN. C. DITO, Modernste Elec. Schoenmakerij Scboenhandel, Brakkeveldweg 134rood, Tuindorp. 130.000 K.G. Het vorige jaar kunnen we gevoegelijk buiten beschouwing laten, want toen werd er zoo goed als niets ge vangen, n.1. 7130 K.G. Met de geepvisscherij was het nog slech ter gesteld dan met de ansjovis. Gemid deld vangt men jaarlijks 4500 tot 6000 tal geep. Dit jaar bracht men het niet hoo ger dan 2400 tal, zoodat ongeveer de helft minder werd gevangen dan andere jaren, terwijl bovendien de prijs niet veel beter was. Wanneer we echter de besomming van de geheele visscherij nemen, over het nu bijna afgeloopen halfjaar, dan is .het re sultaat schitterend te noemen. De totale omzet bedroeg n.1. 450.000, welk bedrag 110.000 hooger is dan in 1928. Voor het alhier te vormen Sub-Comité- Den Helder van het Alzijdig Nationaal Comité ter verkrijging van recht voor de Mobilisatie-slachtoffers, hebben de vol gende personen zich bereid verklaard, zitting te willen nemen: E. J. Bok, C. Bot, Mevr. M. de Boer— Jongkees, W. de Boer, E. H. Bos, P. van Dalen, F. Dekker, D. H. Grunwald, Ds. R. O. W. J. Hoek, Pastoor Jans, Mevr. C. Keus, L. van Loo, Ir. Monhemius, J. W. T. Meijer,. Ds. P. J. Smidts, P. A. Smits, v. d. Vlls, Notaris J. W. J. Schreuder. Dit Comité zal nog met,enkele personen worden uitgebreid en zal binnenkort in vergadering bijéén worden geroepen. Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder, op Vrijdag 28 Juni 1929, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. a. Bericht van goedkeuring van Gede puteerde Staten op het raadsbesluit van 23 Mei 1929 tot verkoop van grond aan J. J. van der Leek; b. Idem op bet raadsbesluit van 23 Mei 1929 tot aankoop van grond van den Staat der Nederlanden; c. Idem op het raadsbesluit van 23 Mei 1929 tot het doen van af- en overschrijvin gen op den dienst 1928; d. Schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij machtiging wordt verleend tot het aangaan van een -gemeenschappelijke re geling met de gemeente Callantsoog, be treffende toelating van kinderen uit die gemeente op de openbare lagere school no. 1; e. Bericht van aanneming der benoe ming tot onderwijzer aan de U.L.O. school van B. P. Abbema; f. Bericht van aanneming der benoe ming tot onderwijzeres aan school no. 11 van E. W. Visser. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van J. van Scheijen om toe kenning van subsidie in de exploitatie van een autobusdienst Den HelderCal lantsoog(Schagen). Voorstel tot vaststelling der vierde wij- zigingsbegrooting, dienst 1928. Voorstel om over te gaan tot beplanting van den Singel met monumentaal-iepen. Voorstel tot het doen van af- en over schrijvingen op den dienst 1928. Voorstel tot wijziging van de Verorde ningen op de beffing van keurloonen en slacntloonen. Voorstel om, naar aanleiding eener op merking van Gedeputeerde Staten, de Verordening tot wijziging der Verorde ning op de heffing van rechten, wegens verrichtingen ter Secretarie, van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand of ten kantore van den Commissaris van Politie, vastgesteld in de vergadering van 23 Mei 1929, aan te vullen met het volgend artikel: Deze verordening treedt in werking op den dag na dien waarop de Konink lijke goedkeuring alhier zal zijn ont vangen. Voorstel tot verkoop van het recht van erfpacht van een gedeelte Rijksduinter- rein te Huisduinen aan W. H. Doorman. Voorstel om in beroep te gaan tegen aan verschillende personen in andere ge meenten opgelegde aanslagen, wegens hoofdverblijf, in de inkomstenbelasting. Voorstel tot veihooging van de subsidie aan de afdeeling Den Helder van het Cen traal Genootschap Kinderherstelling»- en Vacantiekolonies. ZONDAG 23 JUNI DEN HELDER. Nw. Kerk (Weststraat), 's Morgens 10.30 uur, Ds. Y. van Dijk, van Schagen. Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. A. Dragt Jhz., van Noord-Scharwoude. Hulpkerkdienst (Militair Tehuis, Kanaalweg). 's Morgens 10 uur, Ds. A. Dragt Jhz., 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.80 uur Leesdienst. Ohr. Geref. Kerk (Steengracht), 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst. Hersi Evang. Luth. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers. Doopsgezinde Gem. 's Morgens 10 uur, Ds'. P. J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. R. C. W. J. Hoek. Chr. Gemeente (Breewaterstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 8 uur Vrije-Evangelisatie-samenkomst. Donderdagavond 8 uur, Vrije Evangeli satie-samenkomst. Leger des Hells. 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst en 's avonds 8 u. Verlossings-samenkomst, HUISDUINEN. 's Morgens 9 uur, Ds. E. R. Damsté. Morgenwijding. Onderwerp: «Verhindert ze niet*. JULIANADORP. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10.30 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: «Verhindert ze niet*. Feestelijke herdenking 10-jarig bestaan der Zondagsschool. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de Heer Boon. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u., Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.80 uur, Leesdienst. WIERINGEN. Hlppolytushoef. Ger. Kerk (Beltstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 3 uur, Ds. Morel, van Krabbendam. Vóór- en namiddag busdiensten vanaf Den Oever. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 'b Morgens 10 uur, de heer Bosma. Den Oever. Ned. Herv. Kerk (Kapel). 's Morgens 10 uur, J. K. Lofvers, Cand. t. d. H. D. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek. Voorstel tot ruiling van grond met de weesinrichting „Huisduinen" te Huis duinen. Ter visie zijn gelegd: le. een mededeeling van den- Wethouder van Publieke Werken in zake een te maken schuilplaats voor de visschers op den Zeedijk; 2e. het overzicht der steunverleening over het le kwartaal 1929; 3e. het overzicht der verleende toeslagen aan de steuntrekkenden, gedurende de jongste vorstperiode; 4e. het overzioht der verleende bijslagen op de loonen bij de werkverschaffing, uitbetaald gedurende het tijdvak 4 tot 9 Februari 1929; 5e. een schrijven van Burgemeester en Wethouders aan de gebruikers van gemeente-gebouwen naar aanleiding van de door den heer Van Dam ge stelde vraag in de vergadering van 11 Juni j.L met betrekking tot het aanbrengen van verkiezingsreclame in die gebouwen. Medegedeeld wordt, dat, zulks naar aan leiding van een desbetreffende door de heeren Trap en Biersteker gestelde vraag in de vergadering van 11 Juni j.1., bij het storten van vuil in zee eenige malen een deskundige mee zal gaan om, in overleg met den schipper, die ter zake eveneens voldoende deskundig is, de meest ge- Bchikte plaats van storting te bepalen. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij schrijven van 10 Januari 1929 ver zochten wij den directeur der reiniging en plantsoenen ons mede te deelen, welke straten en wegen naar zijn oordeel voor beplanting in aanmerking komen. Naast den Singel en den Huisduinerweg noemt de directeur in zijn antwoord aan ons nog een aantal straten, die volgens

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 17