'n Greep van dit en dat VOOR DE VROUWEN. BABBELUURTJE OVER MODE KLEINE WIJSHEDEN. n Een reuzen Gorilla. Nadat men reeds eenigen tijd geleden een gorilla van 2 meter grootte neerge schoten had, gelukte het de inboorlingen van een bamboewoud in Kameroen een gorilla te dooden, die nog grooter was, daar hij, rechtop staande, een hoogte yan 2.80 M. bereikte. Zijn lichaamsgewicht be droeg 283 K.G. en één van zijn handen alleen woog 5 K.G. Het geweldige dier, een der grootste exemplaren die ooit ge schoten zijn, had .al gedurende langen tijd groote schade aangericht aan de aanplantingen der inboorlingen en was eerst na zwaren strijd overweldigd. Toen echter de gevaarlijke reus geluk kig gedood was en dus voorgoed onscha delijk gemaakt, richtten de negers een groot feest aan, zooals dat daar te lande gewoonte is, waarbij de reuzen-goriEa warm en koud opgediend het feestgebraad moest leveren. Dam zal 't wel helpen. Man, tot zijn vrouw, die pas een nieuw bovenhuisje gehuurd heeft in een druk ke straat: Maar zou je niet denken, dat we erg veel last zullen hebben van het lawaai van al die trams? Vrouw: O neen, heelemaal niet. De huisheer zegt dat we daar na drie dagen al niets meer van hooren nou, en we kunnen die eerste drie dagen best bij moe der gaan slapen. De Chlneezen-bater. Het was op de school voor inlanders op Java. De onderwijzer wilde den jongens wat van de aardrijkskunde vertellen en om hen een denkbeeld te geven van de enor me uitgestrektheid van China zei hij1: Daar wonen zóóveel menschen, dat er eiken keer als wij ademhalen, twee ster ven. Een poosje later zag hij met verbazing dat een der jongens maar voortdurend heftig aan het blazen en puffen was. Wat doe je toch, Kariman? Ohlneezen doodmaken, meester, was het antwoord. Ik vind Chineezen akelige kerels, en daarom maak ik er zooveel mo gelijk dood als ik kan. Voile japonnen. Nu is de tijd aangebroken en laten we hopen ook het mooie warme weer voor de voile japonnen, 't Is opvallend zooveel voile als men op het oogenblik strooken en slippen is. De eenvoudige japon blijft nog steeds met het rechte min of meer sportieve lijfje en het eenvoudig ruim of klokkend aangezette rokje, wel ke men makkelijk altijd zelf maken kan. De uitdrukking in de oogen ls een schoonheid, die zelfs aan de leelijkste ge zichten doet., vergeten, dat ze zoo lee- lijk zijn. Indien de kleeren de man maken, dan zijn er vele menschen, die van kleeren moeten wisselen. Hij, dia veel reclame maakt, is een ver standig man, maar hij die te veel geloof slaat aan reclame, is een gek. Er zijn vele menschen, die te hoog wil len springen, en die geen begrip hebben hoe dwaas zij zich daarbij aanstellen. De eerste stap om een groot schilder te worden is.te sterven. Alle groote schil ders zijn dood. Nieuwe ervaringen maakt eigenlijk nie mand. Het zijn altijd weer nieuwe men schen, die de oude ervaringen maken. i Een mensch kan niet nalaten eerbied voor iets te koesteren, wanneer hij ziet, dat anderen er met liefde voor willen vechten. VERRADERLIJKE CASETTE. Een poging tot diefstal van eenlge be langrijke papieren en brieven in het be zit van een Engelsch officier, lid der Brit- sche Missie te Berlijn, is op eigenaardige wijze verijdeld. De officier werd wegge roepen uit zijn kamer, om iemand op een der corridors in de nabijheid te woord te staan en liet zijn kamerdeur open. Op een lessenaar lagen eenige belangrijke papieren. Zij kwamen halverwege te voor schijn onder een stalen casette. Reeds wilde de dief ze grijpen, toen de casette hem een onaangename verrassing be zorgde. Nauwelijks had hij door het weg nemen der documenten, de casette aan geraakt, of er klonk een luid gebel uit de casette. Hierdoor gewaarschuwd, was de officier in een oogwenk ter plaatse, de dief werd gearresteerd en de papieren waren gered. De officier had do casette juist een paar uur geleden gekocht. De casette was zoo geconstrueerd dat bij de minste aan raking een bel begon te ratelen, die al leen kon worden stopgezet door hem, die het mechanisme kent. Men kan de casette schudden, zij ratelt 8 uur achtereen. Waardeering. Jansen (tot koetsier): Voor hoeveel rijd je mij en mijn vrouw naar huis?~ Koetsier: Voor 1.20 mijnheer. Jansen: En hoeveel mij alleen? Koetsier: Ook 1.20 mijnheer. Jansen (tot zijn vrouw): Nou zie je eens wat jij waard bent. geëtaleerd ziet, veel en veel meer dan vorige zomers. Of het ligt aan de veran derde modellen?., dit is mogelijk, maar men ziet bijna uitsluitend als echte zomer jurk, voile on nog eens voile japonnen geëtaleerd. Met de bewerkelijke chique modellen zooals van onze teekening b.v., zal het wel wat moeilijker worden. Van de eenvoudigste en goedkoopste af tot de chicste en duurste toe, is ter onzer keuze. Dit goedkoope of dure hangt niet alleen van model of kwaliteit af, maar teekening en kleuren spelen in dit geval een zeer voorname rol. Men ziet kleine patroontjes die door hun teeke ning- en kleur-samenstelling oogenblik- kelijk doen zien dat zij modern zijn en daarnaast ziet men heel groote patronen die ook in ditzelfde opzicht niet lang laten raden. Ik zag een toiletje van wit met blauw voile. Als er 8 meter voile voor gebruikt was, is het royaal berekend, maar toch kostte dit „eenvoudig e" 80.Maar de manier waarop die 8 meter voile verwerkt waren, was zoó ln- smaakvol en elegant., de manier waarop van de groote witte vlakken en de don kerblauwe patronen was geprofiteerd, zóó kunstig, dat dit voile japonnetje ruimschoots de strijd kon aangaan met de fraaiste zijden japon. Daartegenover ziet men ook de meest eenvoudige en ongekunstelde japonnetjes, die evengoed ook zeer begeerlijk zijn. Het verschil wat tusschen de chique en eenvoudige japon bestaat isbuiten het duurdere materiaal dan dat de chique veel en veel bewerkelijker en voller is, meer met lengteverschillen en volants en Neemt men b.v. het eerste model, dan moet men zeker wel over een goed pa troon en een flinke dosis vingervaardig heid beschikken. Het is een elegant toiletje van donker blauwe voile bedrukt met gele en rose en groene figuurtjes. De garneering be stond uit effen gele voile. Vooral elegant is de grillig gesneden klokbaan. Nummer twee is ook een zeer apart bewerkt kleedje. Dit was van citroengele voile, met veel-kleurige zijden draadjes doorweven. Alles is van dezelfde stof vervaardigd. Maar door de wijze waarop de japon ge maakt is, kan men geen levendiger ge heel wenschen. Het derde model is wat statiger van op vatting en ook in de keuze van stof. Daardoor is dit toiletje meer geschikt vpor de wat oudere dame. Het is van zwarte voile met een wit teer stippellijntje. Als garneering werd gebruikt dezelfde voile in omgekeerde kleur-combinatie, dus: wit met zwart- stippellijntje en effen zwarte banden langs revers- en buitenlijnen. De om den hals sluitende col geeft een zeer gekleed cachet. Het vierde model geeft een allerliefste jurk van veelkleurig en heel fijn ge bloemd voile op witte fond. 't Is erg be werkelijk door zijn op aparte manier geplisseerde strookjes, maar overigens is het zeer sober. Een snoezig kleedje voor een aardig rank figuurtje. Het geeft iets vlinder achtigs aan de draagster.. Corry Brens. Ter waarschuwing. Berggids: Op deze plek stortte twee jaar geleden onze knapste gids in den afgrond. Het gezelschap: Hoe kwam dat? Het is hier toch volstrekt niet gevaarlijk. Gids: Neen, het was van de schrik over de kleine fooi die hij kreeg. Een fijngevoelige. Klant: Maar mijnheer, in dit bier is een vlieg verdronken. Hotelhouder: Lieve help, ik kan toch niet in ieder glas een reddingboot han gen. i Belangstelling. Dienstbode (nadat de dokter geweest is): Mevrouw, moet mijnheer geope reerd worden? Zoon des huizes: Oh, jij rekent zeker alweer op het betalen van de rekening. Verkeerde opvatting. Jongen (voor eep konijnenhok): Twee maal twee, vijf maal drie, vier maal zeven. Moeder: Wat doe je daar toch, jon gen? Jongen: De meester heeft gezegd, dat konijnen zoo vlug vermenigvuldigen, maar ik merk er niets van. Vaderlijke raad. Dochter (niet heel jong en leelijk): Dus komt vriend Hans morgen uit Afrika terug en komt ons 't eerst een bezoek brengen? Vader: Ja, en neem hem nu maar di rect in beslag als hij van het schip komt. Misschien kom je hem dan beter voor nu hij in zoo langen tijd niets anders dan negerinnen gezien heeft! Bescheiden. Jansen (vertrouwelijk) Agent, hoor je die jonge dame zingen? Agent: Zeker mijnheer. Ze woont naast mij. Nu wat zou dat? Je krijgt van mij een kistje fijne si garen, als je even aanschelt en vraagt wie daar vermoord wordt. Haar bekentenis. Een klein meisje, wier vadJer een groo te vermaardheid had als humoristisch schrijver, scheen daar niet zoo blij mee, als de vriendelijke bezoekster veronder stelde. Het moet toch heerlijk zijn, een papa te hebben, die zóó veel mooie verhaaltjes kent, niet? De kleine meid bloosde en Eet haar hoofdje hangen. Ben je daar dan niet trotsch op? Jawel maar ik moet u iets zeg gen Ja, wat dan? Die verhaaltjes van pappie dat zijn heelemaal geen verhaaltjes. Geen verhaaltjes. De kleine schudde haar hoofdje en bloosde weer en zuchtte diep. Moet u hooren, fluisterde ze toen, ze zijn heelemaal niet echt hij verzint ze allemaal zelf. Macht der gewoonte. De heer B. 's nachts wakker wordende, trekt hevig aan de schel. Jan de huis knecht, meen end e, dat zijn heer, een on geval overkomen is, ijlt naar de kamer en roept verschrikt: „Deert u iets mijn heer?" „Jan," was het antwoord, „ik heb daar even gedroomd, dat ik vet varkens- vleesch gegeten had; breng me spoedig een half cognacje, het vet mocht me eens opbreken." DE AAP VAN DEN KOK. Een dame, die per zeilschip een reis maakte van Afrika naar Engeland, ver telde het volgende van een aap, die het eigendom was van den scheepskok. Mijn eerste kennismaking met Jack ge schiedde op de volgende manier. Toen we een paar dagen onder zeil waren en ik op het dek zat te lezen, hoorde ik plotse ling dicht bij mijn oor een geluid, dat het midden hield tusschen een lach en een schreeuw en vóór ik mijn hoofd om kon draaien om te zien, wie dat geluid maak te, sprong er een vrij-zwaar levend wezen op mijn schouders, terwijl ik een staart om mijn hals voelde slingeren. Ik begreep dadelijk, dat het de aap van den kok moest zijn, de ondeugende Jack, wiens streken me vaak tegen mijn zin aan het lachen maakten, als ik hem van een veiligen afstand gadesloeg, maar naar wiens vriendschap ik. nooit verlangd had. Ik weet heusch niet, of het angst of tegenwoordigheid van geest was, maar ik bleef doodstil zitten en na eenige oogen- blikken stak Jack zijn kop vooruit en keek me nieuwsgierig in mijn gezicht. Even later daalde hij genoeglijk brom mend naar mijn schoot omlaag, bekeek aandachtig mijn handen, alsof hij mijn vingers wilde tellen en trachtte mijn rin gen af te trekken. Ik maakte zachtjes één hand vrij, pakte een koekje uit een trom mel naast me en gaf dat aan Jack, die het keurig en smakelijk oppeuzelde. Daarna rolde hij zich rustig ineen op mijn schoot. Van dat oogenbEk af waren we vrien den. Mijn afkeer van apen was verdwe nen en sindsdien heb ik altijd veel be langstelling voor deze dieren gevoeld en ze beschermd, waar ik maar kon. Er waren aan boord van het schip nog meer apen, maar Jack was de leukste en ver standigste. In het begin was hij aan een lang touw gebonden zoodat hij maar op een deel van het dek kon loopen, maar toen hij steeds tammer werd, kreeg hij meer vrij heid, zoodat hij zich al spoedig over en door het heele schip mocht bewegen be halve in de hutten van den kapitein en de passagiers. Jack begon zijn bezigheden meestal vroeg inden ochtend. Zijn eerste werk was als hij kans zag de kooi om te gooien van de papegaai van den hofmeester, om het klontje suiker te stelen. Ook trachtte hij dan de papegaai een paar veeren uit te rukken, maar de vogel hield de aap op een veiligen afstand, door even snel als hij rond te draaien en hem steeds met den snavel te bedreigen. Op dit vroege uur werd ik meestal ge wekt door het sneEe getrippel van apen- voeten, juist boven mijn hoofd. Dan ging de rakker op onderzoek, of er niets te stelen was of geen streken uit te halen vielen. Vaak daalde hij in het vooronder, greep de mannen de petten van het hoofd, stal messen en vorken en trachtte ze in zee te werpen. Later, als de kok voor het middagmaal zorgde, zat Jack in een hoekje van de keuken. Als de kok zich maar even om draaide, wist Jack wel een lekker hapje van het fornuis te stelen en ermee van door te gaan. Twee maal per week mochten de var kens, die deel uitmaakten van de levende have van het schip, vrij op het dek loo pen en dan was Jack overgelukkig. Dan verstopte hij zich achter een kist en sprong onverwachts op den rug van een varken, dat doodelijk verschrikt het dek op en neer rende. Soms werd Jack afge worpen en als de bemanning zoo'n neder laag met een luid gelach ontving, keek Jack op met zoo'n grappig verwonderd gezicht, alsof hij wilde vragen: „Hoe kun je daar nu om lachen". Behalve Jack waren er drie kleine aapjes aan boord met roode huidjes en blauwe gezichtjes. Jack was altijd erg goedig voor de diertjes en droeg ze dik wijls alle drie tegelijk op zijn rug het schip rond. Maar eens, toen hij mij zoo passeerde en ik de snoezige diertjes lief koosde, werd hij jaloersch en gooide ze in zee. Gelukkig werden ze dadelijk weer opgevischt door de bemanning en Jack toonde zich heel berouwvol, toen ik hem een tik gaf voor straf. Eeri van zijn grappigste streken heeft Jack uitgehaald met de vijfde van de apen aan boord, een kalm, zwart diertje. Een paar mannen, die gedeelten van het schip aan het verven waren, hadden hun potten en kwasten laten staan. Jack ont dekte ze en begon onmiddeEijk het dek te besmeren met witte verf. Het zwarte aapje kwam nieuwsgierig kijken, wat zijn groote neef toch uitvoerde. Maar och heden, toen Jack het diertje zag, greep hij het met één hand beet en met de an dere hand verfde hij het van top tot teen wit. De luide lach van een matroos, trok mijn aandacht en toen Jack zich ontdekt wist, liet hij mijn slachtoffer onmiddel lijk los en klom de ra in tot de mars. Daar vandaan keek hij nieuwsgierig om laag, wat er verder gebeuren zou. Uit angst voor straf bleef Jack drie dagen en twee nachten daar zitten. Toen dreef de honger hem omlaag. Hij koos voor zijn terugkeer een oogenblik, dat ik op het dek zat."Na een paar slingeringen aan een touw liet hij zich op mijn schoot vallen en staarde me zoo smeekend bedroefd aan, dat ik hem niet alleen dadelijk zijn streek vergaf, maar hem ook redde voor een afstraffing. RAADSELS. Oplossingen der vorige raadsels. I. Vele kleintjes maken één groote. (de groote H is uit kleine H's samengesteld) II. KANGEROE A j a c c i o Napel s Groen E 1 b a Ree O b E Nieuwe raadsels. Welk spreekwoord staat hier? e ..p.. .a.. ..e. v., e s Ingez. door D. R. I. Maak van de volgende lettergrepen een berijmde spreuk. Ver. \er, beid, held, ar, armt, warmt, lui. Ingez. door D. R. I., doch gewijzigd. Goede oplossingen van beide raadsels ontvangen van: G. B.; H. B.; M. B.; J. F.; J. G.; J. dk> J.; A. K.; T. W. K.; O. K.; P. J. M.; J. O.; J. P.; J. J. P.; J. K. S.; S. T.; J. V. Zelfgemaakte raadsels ontvangen van: Jan G.; Jan de J. en Piet J. M. Ja Piet, j© raadsel is goed en kooit dus in de courant.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 8