Zomersproeten ONDERWIJS VOOR KINDEREN. ACHTERLIJKE'hen "een zoo groot mogelijke geestelijke verheffing ep arbeidsgeschiktheid moet worden bijgebracht. Een interessante lezing. Zooals men weet heeft de gemeenteraad onlangs besloten tot oprichting van een school voor achterlijke kinderen. Iri de wet wordt zij omschreven als „school voor buitengewoon onderwijs" en inderdaad valt het hier te geven onderwijs buiten de sfeer van het gewone lager of uitgebreid lager onderwijs. Het gemeentebestuur had gemeend, naar aanleiding hiervan den in specteur voor het Buitengewoon Onder wijs, dr. Van Voorthuysen, uit te moeten noodigen over dit onderwerp eene lezing te houden ten behoeve van het_ onderwij zend personeel. Dit had dan ook in grooten getale gehoor gegeven aan de uitnoodi- ging tegenwoordig te zijn, en zoo zagen we op dezen Woensdagmiddag vele dames en heeren, werkzaam bij het openbaar en bijzonder onderwijs, op de trouwzaal van het raadhuis tegenwoordig. Verder waren daar de leden van de Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs, de Commis sie van Bijstand voor het Onderwijs, de schoolarts, dr. Grunwald, en diverse raads leden, de wethouders Van Breda en Bok, om naar dr. Van Voorthuysen te luiste ren. Welkomstwoord van den burge meester. De burgemeester heette allen welkom, en drukte er zijn blijdschap over uit, dat zoo velen aan de uitnoodiging gehoor had den gegeven. Bij de kwestie van het on derwijs aan zwakzinnigen moeten we twee dingen voor oogen houden, zoo zeide hij: deze kinderen zijn een rem voor het ge- wone onderwijs, en als zij daaruit duseigenschappen de leerling heeft, verwijderd worden, komt dit aan het on- derwijs ten goede. Ten tweede is afzon- derlijk onderwijs ook voor henzelf van1 groot belang, aangezien dergelijk onder wijs zich kan aanpassen aan hun toestand. Geestelijke verheffing en arbelds- geschiktheid. Beide factoren steunen elkaar; er i« een voortdurende- wisselwerking. Voert rnen de geestelijke verheffing op, dan ontstaat daardoor een hoogere arbeidegeschikthekl, omgekeerd 'leidt een- hoogere arbeidsge- schiktheid vanzelf tot geestelijke ver heffing. Arbeid adelt! Arbeid is voor den geestelijk minder waardige het allereerst noodige; ledig gang is 'fnuikend, met name voor den achterlijke. Dus zorgen we allereerst voor geschikten arbeid. Daarna komt de nazorg. Aan onderwijs voor zwakzinnigen wordt al heel wat gedaan. Toen spr. 81/» jaar ge leden als inspecteur voor het buitenge woon onderwijs optrad, waren er 30 scho len voor achterlijke kinderen in ons land; thans, na slechts 81/» jaar, zijn er 81. En dat ondanks de bezuinigingsperiode, die we meemaaktenl Onderwijs ls zuiver Individueel. Waardoor onderscheidt zioh het-onder wijs aan achterlijke kinderen boven dat aan normale?'Allereerst moet veel meer rekening worden gehouden met ieders persoonlijke geaardheid. We moeten na gaan welke geestelijke eigenschappen elke leerling bezit. Reeds dit is oorzaak, dat een school voor achterlijke kinderen ge heel anders is dan een gewone. Men kan geen concrete leerstof afwerken, zooals op de gewone school. De hoofdopgave voor den onderwijzer is te ontdekken welke ver- dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. zijde van het gewoon lager onderwijs al lerlei argumenten aangevoerd worden „Als de kinderen wat grooter worden, komt het nog wel terecht", heet het vaak en vooral doktoren bezondigen zich daar aan. Men moet evenwel inzien, dat dit on juist is, dat de achterlijkheid ook op later leeftijd blijft bestaan. Maar de kwestie is, dat men van het 1. o. naar den handen arbeid moet, en dat wil men dikwijls niet. Er is nog een ander argument voor de plaatsing op de buitengewone school. Dit, dat de kinderen, ih deze voor hen gepaste omgeving, geestelijk en soms ook wel lichamelijk, beter worden. Moellflke positie schappij. In de maat- E1 genschappen kinderen. van achterlijke Een van de eigenschappen, die het ach- We dienen dus aan twee kanten het on- terlijke kind kenmerkt, is dat het de aan- aerwijsbelang. dacht niet kan vasthouden. Niet alleen een i tekort aan aandacht is er, maar vaak ook Red'e van dr. Van Voorthuysen. een teveel in één richting. Soans hebben Wat ls achterlijkheid? ze buitengewone gaven voor bepaalde ge- heugendingen; spr. vertelt hiervan frap Na dit korte openingswoord kreeg dr. Van Voorthuysen het woord. Hij begon met een definitie te geven van hetgeen onder zwakzinnigheid verstaan wordt. Men zegt wel eens, dat de wereld achter uitgegaan is en men schrijft dit aan den oorlog toe. Maar wie weet hoeveel meer zorg dan vroeger er besteed wordt aan b.v. het zwakzinnige kind, zal zonder meer een dergelijke stelling niet wenschen te onderschrijven. Het vraagstuk betreffen de het zwakzinnige kind is niet uitsluitend een vraagstuk van onderwijskundigen spr. vertelt pante staaltjes. Meestal zijn het dingen, die geen practisch nut afwerpen, zooals het onthouden van data, getallen e. d. In andere dingen schiet het geheugen tekort. Het geheugen is evenwel geen hoofd zaak, wel het denken. De ouderwetsche voorstelling is die van de gedachtenasso- ciatie: de eene voorstelling wekt de an dere op, en ons verstand is er om in deze gedachtenassociaties een logisch verband te brengen. Wij normalen passen dan met ons verstand kritiek op die gedachten- associaties toe, een kritiek, die bij het In de maatschappij beginnen voor het achterlijke kind de moeilijkheden eerst recht. De intellectueele defecten openbaren zich misschien niet zoo, maar vaak komen ei karakter-afwijkingen naar voren. Een hieromtrent ingesteld onderzoek wees uit, dat van 80 mannelijke leerlingen 15 niet in eigen levensonderhoud konden voor zien; 30 waren dubieus (hieromtrent wa ren de gegevens onvoldoende), de rest kon vrijwel voor zichzelf zorgen, maar een aantal hunner openbaarde karakterfouten, die ze voor de maatschappij ongeschikt maakten. De nazorg. Na het schoolonderwijs moet de nazorg blijven bestaan. Hiervoor is noodig een ambtenaar, die geregeld voeling houdt met de menschen zelf, die zorgt voor be trekkingen. Hij moet zich reeds op de school met den onderwijzer in verbinding stellen; hij moet overleg plegen met pa troons en ouders. Ook moet hij handelen bij conflicten met politie en justitie, die nog al eens voorkomen. In de tweede plaats ls noodig een werk inrichting voor de laagststaanden, die in geen enkel geval in de maatschappij te recht kunnen. Er zijn thans 8 van die in stellingen in ons land, en het is mooi te zien wat daar gedaan wordt. Vooral voor routinewerk zijn deze ongelukkigen ge- HELDERS MANNENKOOR. Dir. A. J. Leewens. Zondag a.s. neemt Helder's Mannen koor deel aan het concours, hetwelk de Kon. zangvereeniging Rottes Mannenkoor heeft uitgeschreven, bij gelegenheid van zijn 75-jarig bestaan. Aan dezen wedstrijd, welke onder de auspiciën van het Kon. Ned. Zangers verbond wordt gehouden, kunnen' alleen vereenigingen, aangesloten bij het K. N. Z. V., deelnemen. Het Ned. zangersverbond, dat zich o.a. »de zuivering van het wedstrijdwëzen* heeft tot taak gesteld, schakelt het be halen van geldprijzen absoluut uit, we tende, dat flnantieel winstbejag de koor- zangkunst omlaag haalt en de kanker is voor den gezonden bloei der vereeniging Art. 4 van het huishoudelijk reglement regelt de indeeling der deelnemende ver eenigingen naar het aantal werkende leden, zoodat in de 3e afd. Zangvereni gingen met ten hoogste 50 in de 2e afd. van 50100 en in de le afd. ver eenigingen met meer dan 100 werkende leden om een artistiekeprijszullen kampen Helder's Mannenkoor, dat met pl. m. 60 werkende leden in de 2e afd. is inge deeld, zingt als verplicht nufnmer »Sanc- tus« van Bernard Diamant, terwijl als vrij nummer de keuze is gevallen op Adama van Scheltema's »Gravers«, getoonzet door lsr. Olman. De permanente Jury bestaat uit de heerenDiamant, Landré, De Ronde uit Rotterdam, v. d. Nieuwenhoven, Breda en Völlman te Den Haag. Uit den aard der zaak wacht Helder's Mannenkoor een zware concurrentie, daar van de zes deelnemende vereenigingen, welke onder leiding van directeuren, als Keereweer, Vranken en Galesloot uit komen, in aantal onze liedertafel een der kleinste is. A.s. Vrijdag om 9.15 u., 's avonds zal de slotrepetitie alhier in Casino plaats hebben, welke voor belangstellenden gratis toegankelijk ls. DE KERMIS. Onder storm en regen, onder kou en narigheid heeft zich, oudergewoonte, de Heldersche kermis weer aangekondigd. Een kermis zonder regen of kou is er wel geweest, maar die heeft nimmer veel geluk gekendverleden jaar was het Afsluiting van Kanaal weg. Kerkgracht en aard; voor een deel ligt het ook op het achterlijke kind ontbreekt. gebied van de maatschappij. Het is niet gemakkelijk een definitie te geven van het begrip, dat onder zwakzinnigheid ver staan wordt. Misschien kan men het aldus die tengevolge van een verstandelijk uitdrukken: zwakzinnigen zijn menschen, defect niet op eigen beenen kunnen staan. Alweer is het uiterst moeilijk aan te ge ven wat onder dat verstandelijke defect verstaan wordt; wij bedoelen er mee de kritiek, die ons verstand over de oplossing van een of ander vraagstuk kan geven, en die bij dergelijke menschen ontbreekt. Er zijn uit- en inwendige invloeden, die tot een zoodanig defect medewerken. Aanleg en milieu spelen een groote rol. De nuan ceering Inzake meerdere of mindere ach terlijkheid is oneindig groot. We onder scheiden een normaal en een abnormaal verstand. Beneden een bepaald niveau spreken we van achterlijkheid, en de in telligenties verdoelen we ook weer, om op die manier eenig overzicht over de ma terie te krijgen. Spr. gaat daar nog een weinig dieper op in. Het moeilijkst zijn de hoogste graden van achterlijkheid te on derkennen. Op deze manier krijgen we, zegt spr., althans eenigermate een groepeering, maar het meeste moeite leveren de hoo gere graden van achterlijkheid op. Wij kunnen bijvoorbeeld onderscheid maken tusschen practische en theoretische intel ligenties, een kind kan achterlijk zijn ten opzichte van het aanleeren van bepaalde leerstof (rekenen, lezen, e. d.), maar daar entegen kan het uitstekend zich op zuiver practisch terrein bewegen, b.v. ten aan zien van het aanleeren van een of ander vak. En juist op de lagere school nu moet noodgedrongen veelal meer langs den theoretischen weg worden gewerkt, terwijl toch het leven meer practische intelligentie vraagt. Een dergelijke jongen of een der gelijk meisje kan op school niet mee, maar het is zeer goed mogelijk er nog een bruikbaar mensch van te maken. Het be grip „achterlijk" is dus zuiver relatief. Wat met de achterlijken te doen? Men moet goed begrijpen, dat waar spr. van „kinderen" of „leerlingen" spreekt, daarmede de achterlijken worden bedoeld. De vraag, die zich voordoet, is deze: wat moeten wij met de achterlijken doen, op welke wijze kunnen ze worden geholpen? In de oudheid werden ze eenvoudig ge dood; ook werden wel operaties toegepast, teneinde hen te beletten zich voort te planten. In Denemarken worden ze thans nog afgezonderd op een tweetal eilandjes, mannelijke en vrouwelijke afzonderlijk. Hier te lande zijn in dit opzicht geen maatregelen genomen, wellicht druischen ze tegen den aard der Nederlanders in, en bovendien staan de erfeHjkbeidswetten nog niet voldoende vast, zoo lot men nog onvoldoende zekerheid bezit. Voor de al- lerlaagsten der achterlijken, de imbecielen en idioten, zijn dergelijke maatregelen niet noodig, daar hun voortplanting uiterst gering is. Een jaar of 40 terug trachtte men het vraagstuk op te lossen langs den weg der barmhartigheid. Daarvan ls men radicaal «I; w# 3t«aa thans op het standpunt, dat Zeer belangrijk is ook de slechte aan dachtsbepaling. Wij moeten bij ons onder wijs dus des kinds belangstelling wekken en trachten vast te houden. Het best ge schiedt dit spelenderwijs, en dus neemt in ons onderwijs het spel ook een groote plaats in. Spelenderwijs wordt de leerstof opgenomen. De leerling is actief bezig: de school is niet een leer-school, maar een doe-school. Elementaire verstandsoefeningen. De achterlijke kinderen weten minder dan de gewone; begrippen van kleur, tijd, ruimte, die het jonge kind vaak al kent, moeten hen worden bjjigebrhcht. Wij laten het de kinderen beleven, door wan delingen, door aanraking der voorwerpen, enz. Langzamerhand wordt het onderwijs zakelijker: zij werken zelf in tuintjes, leeren omgaan met dieren, e. d. Vooral hier komen de verschillen bij de kinderen voor den dag. Geen klassikaal systeem. De menschen van het buitengewoon onderwijs komen uit het lager onderwijs voort, en bij hen is géhamerd op het klas sikaal systeem. Maar wjj moeten juist vooral niet dat klassikaal systeem hebben; individueel moet ons onderwijs zijn; eerst dan krijgen de kinderen liefhebberij in werken. Eigenaardig is ook, dat kinderen in een individueele klasse veel minder worden afgeleid en beter hun aandacht behouden bij hetgeen zij doen dan waar het onderwijs klassikaal is. Zooveel mogelijk schelding. Men make zooveel mogelijk scheiding tusschen de groepen van achterlijken. De debielen zijn het minst achterlijk; bij 11—18 jaar moet hier de jongens-opleiding anders zijn dan de meisjesopleiding, om dat wij de jongens opleiden voor de maat schappij en de meisjes meestal wel ln het huishouden een plaats krijgen. Er moet ook ambachtsonderwijs worden gegeven, want uit den aard der zaak willen de am bachtsscholen hen niet hebben. Voor de meisjes gaat het onderwijs samen met huishoudelijk onderwijs; 7 8 uur per week wordt besteed aan handwerkonder- wjjs. De jongens geven altijd meer moeite, omdat zij voor een bepaalden werkkring moeten worden opgeleid en zij toch niet tot geschoold arbeider kunnen worden opgeleid. De beadnkingsafdeeling. Geheel anders is het onderwijs in de bezinkingsafdeeling, voor de erger graden van achterlijken. Eigenaardig is het, dat daar al vroeg begonnen wordt met het eigenlijke vak. Medewerking der ouders. Met de ouders heeft men nog a! eens last, daar zij dikwijls,hun kinderen on gaarne aan deze school afstaan, die ze een brevet van achterlijkheid geeft. Spr. per soonlijke ervaring evenwel is, dat met wat moeite de ouders wel overtuigd worden van de noodzakelijkheid. In verreweg de meeste gevallen slaagt men wel bij Een. Tegenwerking van het lager onderwijs. Maar Kat ergste la, dat ar aog van de schikt. Spr. kan er niet verder over uit- schitterend zomerweer, maar het was een weiden. dooie boel. Of het dit jaar beter zal zijn Ten derde is er de avondverzorging. bebben zoo'n idee van wel. Immers, Geen avondonderwijs, want van onderwijs ^ana heeft men den verstandigen maat- kan men niet spreken; hét is een soortFe?el genomen het kermisterrein in te bijeenkomst, belegd met het doel hen van krimPen en de kermis te concentreeren, de straat af te houden. zeer teD genoegen van de kermismen- schen zelf, die met den maatregel van Sympathie van het lager onder- het vorige jaar allesbehalve ingenomen Spr. hoopt door deze korte schets be reikt te hebben, dat de school, die thans ook in Den Helder zal worden geopend, ingang zal vinden bij het onderwijzend personeel. Want van de sympathie der onderwijzers moeten wij het hebben en spr. hoopt, dat men in goede harmonie met het buitengewoon onderwijs zal sa menwerken. waren, toen men de Hoofdgracht ging volbouwen. De tijd, dat men van West plein naar Havenplein wandelde is voor bij zelfs de kramen bij Casino hadden al geen bezoek van beteekenis meer, zoodat verscheidene reeds voor de week om was, opbraken en dit ongastvrije oord verlieten. Met uitzondering van de wafelkraam van den heer Loggen, die haar oude plaats nabij Casino handhaaft, is thans alles m ondergebracht op het terrein tus x enslotte brengt spr. een woord vönjschen postkantoor en Westplein, aan hulde aan burgemeester Driessen, die in- - - - weerszijden van het kanaal. Voor het eerst wordt dus ook de Kerkgracht in haar geheel volgebouwd (dat wil zeggen, er blijven natuurlijk wel open plekken, maar tot aan de R. K. kerk komen er kramen en tenten). Janvier komt op het Westplein; deze was Maandagmorgen 1 al aan den gang, tot groote blijdschap Ivan de jeugd, die deze dagen met geen Van de gelegenheid om vragen te stel-stok meer weg te slaan is van deze ge len werd door enkele heeren gebruik ge- heiligde plaatsen. Janvier dan komt met maakt. De heer Gravemaker vroeg welken zyn caroussel en tevens met een golfbaan zjjn vorige standplaats zich reeds met zoo veel enthousiasme bezighield met de stich ting eener dergelijke school voor de Zaan streek en die thans ook weer de stichting van deze school heeft bevorderd. Vragen. maatstaf de onderwijzers moeten aanleg gen voor het aanwijzen van zwakzinnige kinderen? De heer Colpa vroeg bij wie de uiteindelijke beslissing berust omtrent de plaatsing, en of de ouders het recht heb ben hun kind bij het openbaar onderwijs te laten. Dr. Van Voorthuysen beantwoordde deze vragen door te zeggen, dat het het best is als de onderwijzers een groslijst van de in aanmerking komende leerlingen als aanhangsel. Daarnaast de bekende fietsen- en gewone draaimolen van van Dam, en de schommelschuitjes. Precies als andere jaren dus. Op de Kerkgracht krijgen we allereerst een groote, 75 M. lange Davobaan van Vermolen, een glijbaan voor oud en jong. Hoek KerkgrachtSingel komt de groote zweefmolen van Dobber, op den Singel i tot zelf, uitbundige blijdschap van de i bewoners, het autodrome van Vermolen, opmaken; een medico-paedagogisohe com-benevens het vroolijke rad. Wat dat is. missie beslist dan over de toels ing. De ouders zijn natuurlijk vrij, daar hierom trent geen leerplicht bestaat; evenwel kan, indien zij blijven weigeren hun kind naar de buitengewone sohool te zerden, het hoofd der gew. school voorstellen op grond van aan het onderwijs toegebrachte schade, dat kind te weigeren. Dé inspec teur 1. o. zal dan moeten Deslissen of zoo'n kind heelemaal van onderwijs verstoken kan blijven. Maar, zooals spr. r=»eds op merkte, geven de ouders in verreweg de meeste gevallen wel toe. De heer Marinus vraagt nog w; e de ge schikte personen zijn voor het huisonder zoek. De onderwijzers van de school voor achterlijke kinderen zelf Is het antwoord. Onder dankzegging aan den spreker voor zijn interessante lezing, wordt de bijeenkomst door den burgemeester ge sloten. LEZING MR. D. FOCK EN PROF. COLENBRANDEB. Blijkens de advertentie, elders in dit blad, zullen de heeren mr. D. Fock, oud gouverneur-generaal van N. O.-Indië, en professor dr. H. H. F. Ooienbrander aan staanden Vrijdag 28 Juni in het gebouw „Musis Sacrum" in de Koningstraat een spreekbeurt vervullen. De Indische poli tiek en eenzijdige ontwapening zullen o. m. worden behandeld, mede in verband met het gebeurde op Curagao, hetgeen mogelijk was door het geheel onbeschermd laten van onze koloniën in W.-Indië. Zeer zeker zullen mannen van zooveel ondervinding en zoo groot gezag als de oud-gouverneur-generaal Fock en profes sor Ooienbrander veel kunnen vertellen vat mm overweging vaard ls. moet u maar uitzoeken. Voor het raad huis krijgen we een caterpiller, oftewel een rupsbaan^ zooiets als een tank uit den oorlog, maar dan anders. Verder een beignetkraam, voor bureau Gemeente werken een doolhof, terwijl de danstent die andere jaren op den Singel staat bij het raadhuis, naar de groentenveiling is verhuisd. Op die manier is er nog wat afspuiing van kermiswandelaars, die nu om kunnen loopen. Dit wat het grooter goed betreft. Over het kleingoed zullen we het maar niet hebben, misschien komen we nog wel op een of ander terug. Andere vermakelijkheden. Andere vermakelijkheden zijn er we derom vele voorloopig vermelden wij ze hier in 't kort, komen er Zaterdag nog nader op terug. Casino heeft Zondagavond de fa milie Hofmann, en opent voorts de week met de revue Door dik en dun, die Maandag, Dinsdag en Woensdag gegeven wordt. Donderdag wordt dan het tooneel- stuk »MarJjntje Gyzen« gegeven met Nap de la Mar en Siska Kromer in de hoofdrol. Sohou wburgtent N. Kerkplein. Hier gaat Boubers Zeemansvrouwen, een stuk, volgens Johan Luger in de Tele graaf, van een schitterende blijheid en waarachtigheid in milieuteekening. Witte Bioscoop. Speciaal kermis- programma, tevens geldig in de Scala Bioscoop, Kanaalweg. Al daar hetRotterdamsch Kluchtgezelschap, dir. M. van Beem, met extra Dumas, humorist, (van Zondag af). De aandachti wordt er op gevestigd dat tijdens de kermisweek de Kerkgracht ln haar geheel den geheelen dag voor ver keer met rij- en voertuigen, motorrijtui gen en rijwielen gesloten is. Het gedeelte Kanaalweg tusschen Poststeeg en West plein, het geheele Westplein, het gedeelte Singel tusschen Kerkgracht en Walvisch- straat, alsmede tusschen Kerkgracht en Emmastraat is van 's middags 12 uur af voor dit verkeer gesloten. Hier mag dus tot 12 uur 's middags nog worden gereden (ook per fiets), op de Kerkgracht niet. Verder wijzen wij op het onbeperkte sluitingsuur voor winkels (in leder geval tot 2 uur 's nachts) en op het verbod tot verkoop van sterken drank tijdens de ker misweek. HOFMANN-A VONDEN. Gedurende 2 Kermisdagen, n.1. 80 Juni en 7 Juli, zal de Familie Hofmann, Duo Hofmann en Dochter, de bekende Artisten van de Gramofoon en Radio, op algemeen verlangen, wederom optreden In „Casino" met een vroolijk en amusant repertoire. De Fam. Hofmann bezit het geheim een zaal met volk, gedurende een 8-tal uren op aangename en onderhoudende wijze bezig te houden. „Kermis komt maar één maal in het jaar" zingt de Fam. Hofmann, in hun speciaal voor Den Helder geschre ven Casino-Kermislied. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce in ons blad van heden. REVUE JDOOB DIK EN DUN" IN CASINO. In alle bladen zijn de arltleken om trent deze revue allerwege zeer gunstig, 't Succes ig in iedere plaats waar de revue komt even groot. Zoo schrijft on. „Hst Deventer Dagblad": KANTONGERECHT DEN HELDER. Zitting van Dinsdag 25 Juni 1929. Tot een volgenden keer. De eerste zaak op deze zitting, die een half uur in beslag nam, en een aanrijding betrof op den hoek BassingrachtBin nenhaven, werd uitgesteld tot een volgen den keer, wegens het ontbreken van een getuige. In de vorige zitting was deze zaak verschoven tot die van heden, om dat er toen een tolk aan moest rukken, om den Duitschen aanklager bij te staan. In Juli zullen we dus nog eens van deze geschiedenis kunnen genieten. In verzet De melkslijter Ohr. v. D., die ln een vorige zitting was veroordeeld tot 10 gul den boete of drie dagen hechtenis, voor het feit, dat hij in Februari van dit jaar, flesschen gepasteuriseerde melk ln zijn wagen had gehad, die niet voorzien waren van een etiket, was tegen dit von nis in verzet gekomen, omdat hij in de overtuiging was, dat het vonnis te zwaar was. Wat was n.1. het geval. Op dien be- wusten dag waren door de vorst eenlge flesschen gepasteuriseerde melk gespron gen. De melkslijter was toen hard naar huis gehold en had in haast een paar nog niet verzegelde flesschen weggenomen. Dr. Mol, directeur van den Keuring»- en Warendienst, die als getuige-deskundige gehoord werd vertelde echter dat het niet den eersten keer was dat v. D. op een der gelijke overtreding betrapt was. Dr. M. wees op het nut van de verzegeling, op dat de menschen er zeker van kunnen zijn, melk te koopen, die ongekookt ge bruikt kan worden. De ambtenaar van het O. M. achtte het niet aannemelijk dat de flesschen waren stuk gevroren en vroeg bevestiging van het vonnis. De Kantonrechter bekrachtig de het en dus kon v. D. teleurgesteld huis waarts keeren, met de eenige mogelijk heid, het zaakje voor Alkmaar te bren gen. Een duister zaakje. De kwalificatie ls van en voor rekening van den ambtenaar van het O. M., die do zaak van mej. M„ Hoofdgracht alhier, al dus aanduidde. In deze zaak heeft de poli tie al meermalen „vrouwelijke trekpleis ters" aangetroffen, die een onweerstaan bare aantrekkingskracht op gehuwde en ongehuwde militairen en burgers schij nen uit te oefenen. De caféhoudster weet nooit van den prins geen kwaad en vol gens haar getuigenis ls de zaak Hoofd- 80, de meest i gracht nette van ons heer lijke Nieuwediep. Nu weer stond zekere mej. v. Z. terecht, die met een gezicht van „wie doet me wat" de zaak binnenkwam en, als we het heel zacht uitdrukken, op onbeschaafde wijze de rechterlijke heeren van antwoord diende. Deze juffrouw zou in het café be diend hebben. Een getuige, in de vorige zitting aanwezig, beweerde positief door de juffrouw van bier te zijn voorzien, een ander, die vandaag was opgeroepen, was minder zeker ln zijn verklaringen. Hij wist niet of de Juffrouw bediend had. Een getuige décharge, een hulp-be diende in het bedoelde café, diende den Kantonrechter op dezelfde manier van antwoord ala zijn vrouwelijke eollega. Hij Tivoli-theater. Gezelschap Fa veur. Van Zondag af. Bovenzaal wed. van Os, Kon.pl. Radiozangers en spelers. WfjB. minnin «N-rrsi-M /Irt Innlo -inr» Tlü 1. De toeloop van het publiek wat ln de afge- loopen week zóó groot, dat men mi attent een raar dagen tevoren zijn plaataen moett reter- veeren. Of het tuccet it verdiend? Zooals wij ln oni vorig nummer mededeel den heeft deze revue talrijke geestige, somt rake tafereelen, maar ook vinden wij er in de tafereelen van ernst. Het prachtige dé cor, de schittering van kleedin® en attributen, kortom alles wat deze revue brengt, zijn een streeüng voor oog en oor.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6