DE OPHEFFING VAN DE WERF TF. HELLEVOETSLUIS. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. te voldoen, aar. den dag te doen treden; kortom, indien bij de adviseurs van de Kroon het verlangen voorzit, de crisis niet sleepende te houden, dan behoeft inder daad de kabinetsformatie niet veel tijd in beslag te nemen. Dit is duidelijk genoeg. Een ouder- wetsch coalitiekabinet moet uitgesloten geaoht worden. Zulk een kabinet zou vier kant in stryd zijn met de goede trouw t geiftver de kiezers, met name voorzoo- - cel de Christelijk-hiBtorische partij be treft. Een parlementair ooalltie Kabinet is dus buitengesloten; noch Sohokking, noch Colijn, noch Ruys de Beerenbrouck be hoeft te velde te worden geroepen, om dit te demonstreeren. Wat resten kon, zou een minderhelskabinet zijn van Anti-revo- lutlonnairen en Roomsch-katholieken. Evenwel, dat zulk een Kabinet ware het al mogelijk, nu van Roomsche zijde het groote verschil tusschen de Roomsch- katholieken en den heer Colijn wat betreft de politiek, die ten aanzien .van en in Oost-Indië moet worden gevoerd, zoo bij herhaling en met nadruk naar voren ge bracht is na deze verkiezing niet aan nemelijk kan worden geacht, is klaar als de dag. Een parlementair Kabinet, dat bij de samenstelling van de nieuwe Kamer ge rechtvaardigd zou zijn, kan slechts een Roomsch-katholiek Sociaal-democratisch Kabinet zijn, al of niet met eenigen vrij- zinnig-democratischen aanhang versierd. Maar voor zulk een kabinet van de „uiter ste noodzaak" is de tijd naar de meening der Roomsch-katholieken nog lang niet gekomen. Zoo is dus duidelijk, dat vorming van een heel of halfwas parlementair kabinet ook na deze verkiezing tot de onmogelijk heden is blijven behooren. De oplossing van do crisis zal dus moeten worden ge zocht in een Zakenkabinet. En degeen, die tot samenstelling daarvan als geroepen schijnt, is de heer De Geer. Deze heeft zich, door zijn positie, de laatste jaren van Ihet politiek krakeel verre kunnen houden en het leiderschap van een ministerie is hem goed toevertrouwd. Hij geniet het persoonlijk vertrouwen van het overgroot deel van de Kamer, en niemand zal af gunstig kunnen zijn, zoo de heer De Geer, zij het met een ander of met een gewijzigd Kabinet, zijne oude functie behoudt. De tijd voor het intermezzo is naar de mee ning van den heer De Geer voorbij. Het is om het even, de heer De Geer is inven tief genoeg, om eene nieuwe, sprekende aanduiding voor zijn tweeden termijn te verzinnen. Vast staat wel, dat de kabinetscrisis, die nu Ingetreden is, geen maanden, 'ja, als er geen politieke intriges op touw worden gezet, geen drie weken zal behoe ven te duren. Een coalitie-ministerie? De parlementaire idéé is de derde in het gezelschap der verliezers naast de libe ralen en antl-revolutlonnairea meent het „Algemeen Handelsblad". In plauts van 7 zijn er nu 8 leden in de Kamer, die voor de vorming van een par lementair Kabinet heelemual niet in aan' merking komen. Van de 92 anderen heeft de vroegere rechterzijde, waarop nu waar Bohijnlljk het eerste beroep voor de kabl netsvorming wordt gedaan 58 (vóór de verkiezing 54) leden. Of zij de opdracht zal aanvaarden, om, zoo al niet als coalitie, dan toch als „sa' menwerkende rechterzijde" een regeering te vormen, is niet zeker. Doet zij het wel, dan draagt zij daardoor stellig bij tot ont binding van de coalitle-op-zich-zelf, die de R.-K. Staatspartij is. De afstand Colijn— Max van Pol is zoo groot, dat een derge lijk kabinet bovendien van nature reeds .zou worden verzwakt door de noodzake lijklieid steeds het oog gericht te houden op de uiterste vleugels. De onwaarachtigheid dezer samenwer king uit staatkundig oogpunt maakt ver schillende groepen van links a priori ge neigd haar een parlementaire nederlaag te bezorgen van de soort als die waardoor het kabinetjColijn zich op 11 Nov. 1925 den grond onder de voeten zag weg graven. Geeft de nieuwe constellatie eenig pers pectief inzake het ministerie dat er komen zal? vraagt „Het Vaderland". En dat doet zé, want de Rechterzijde behield tot ons leedwezen de meerderheid, waaruit voortvloeit, dat er alles op gezet zal worden om te komen tot een parle mentair Coalitie-Kabinet, juister gezegd een parlementair ministerie, steunende op de samenwerking van Rechts, nade- rnaal men bij velen uit de Rechterzijde zelve zeer groote bezwaren tegen het woord „coalitie" ontmoet. Het enkele feit, dat de Roomsch-katho- lleke Staatspartij alle struikelblokken uit den weg heeft geruimd, die het den Ohrls- teUJk-historlsohen onmogelijk zou maken met lmar Hamen te gaun, te weten de spe ciaal Katholieke wenschen, heeft in deze veel te zoggen. Het zal daarbij de hoofd vraag zijn, onder welke signatuur een der gelijk ministerie zal optreden, onder de Ohristolijk-hiatorlsche of onder de Anti revolutionaire, dat wil in dit geval zoggen: onder Do Geer of onder Colijn. Inmiddels verwacht het blad een zeer lange crisis. Wat nu? vraagt „De Tijd". Wie een objectief gezicht heeft op de taal der stem- men-oljfer», zoowel ter /echter- als ter linkerzijde, zal niet misverstaan, dat zij vragen een sooiaal-vooruitstrevend Kabi net met christelijke signatuur. Indien de gewenschte overeenstemming inot de andero reohtsohe partijen mochi worden verkregen, dan geldt het accoord, waarop zal worden samengewerkt, voor v}w Jaren, Niet langer. Een coalitie als blijvende band wij zetten dat vroeger reeds uitten beetsnt niet meer, en kan ook niet worden hersteld. Hoogstens krij gen wi), wat men ln Dultschland noemt, een „Arbeltsgemelnochaft", een arbeids contract op korten termijn. De tegenstrij dige idealen en beginselen behoeven niet verdoezeld te worden. Iedere partij houdt de eigen vaan hoog. De Anti-revolution- nalren en Ohristelljk-hlstorlschen zijn niet met ons getrouwd en wij niet met hen. Een dergelijk huwelijk behoeft oak na da stem bus van gisteren niet gesloten. Men zou den polltleken toestand van het oogenbllk aldus kunnen samenvatten: „De rechtsche ooalltie is dood. Leve de Chris telijke samenwerking 1" <De eenheid der katholieken in de Staats partij heeft zich weer op krachtige wijze gedemonstreerd. En daarbij bleek even eens het constante, de hechtheid onzer positie, de duurzaamheid onzer politieke organisatie, steunend op den sterken grondslag der beginselen.... Een fractie van dertig man, met een millioen kiezers achter zich, neemt van zelf een breede plaats in, en kan, zoo noo- dig, ook op zich-zelve blijven staan. Met haar kan een coalitie, een meerderheid als basis voor een parlementair Kabinet wor den gevormd. Zonder haar lijkt dit zoo goed als uitgesloten. De „Standaard" (a.-r.) schrijft: Eén zetel zullen we missen, als straks de nieuwe Kamer bijeenkomt. Wat van ons afging, verhuisde meest naar de Staatkundig-Gereformeerden, hoe wel we ook aan de Christelijk-hisfcorischen hier en daar verlies te boeken hadden. Het anti-papisme en kerkelijke gevoe ligheden hebben hun diensten weer ge daan. Voorts kreeg men Wijnkoop voor Arts en Floris Vos voor Staalman fn de plaata. En daarmee is het resultaat van een heele winteroampagne en van groote geld sommen precies aangegeven. Evenwel blijkt uit de verslagen betref fende do Rijkswerven over 1925, 1920 en 1927, dat gemiddeld ln die Jaren aan werk voor loodswezen door de werf te Hellevoetsluis werd verloond f 110.000, zoodat de vermeerdering, die de direo dlging van de 8e internationale, op lnot van deze organisatie Red. N.R.O.) ln Rus land worden vastgehouden. Jav Loves- tone, de hoofdman van de Amerikaansohe communisten, die zich ook bij het gezel schap bevond, ls uit Rusland weten te Oimierkellik in de uitkomst van de teuren mogelijk aohten, neerkomt op een ontsnappen en verleden week ln de Ver. stembus ls tenslotte ook dit, dut noöh de loonbedrag van rond f18.000 per jaar, leuze van Staatspensioen, noch die van Wanneer men nagaat, dat ln die jaren Ontwapening die vat op het kiezersvolk °P de werf te Hellevoetsluis ten behoeve bleken te hebben als men ervan verwacht van het Industrieel bedrijf niet inbe-, had. Noch de S.D.A.P., noch de Vrijzinnig- grepen de oorlogswerkplaatsen werd democraten kwamen boven hun tegen- verloond gemiddeld f812.000 per Jaar,] woordlg zeteltal uit. dan lB 'iet duidelijk, dat dit meerder be- Meer dan lichte rimpeling in den vijver drag van f 18.000 per jaar geen gewioht wist de politieke storm ten slotte tooh niet in de Bchoal legt er. dat niet juist kan Staten teruggekeerd. 00ST-IN0IË. te wekken. Uit „Het (s.-d.) Volk"'. Dit is voor ons het groote resultaat van dezen verkiezingsstrijd, de duidelijke ver zijn de hierboven geciteerde meening van den directeur der Rijkswerven, dat Helle voetsluis voldoende van werk voor marine en loodswezen zou kunnen woorden voor zien, wanneer van de directeuren van trouwensuitspraak van het kiezerskorps het ood8wezen meer medewerking werd van onze politiek, die w« dan ook slechts ^dsw^zen meer medewerking werd hebben voort te zetten. Zeker hadden wij ondervonden. gaarne gezien, dat de ontzaglijke stemmen winst zich ook duidelijk naar buiten in zetelwinst zou hebben gedemonstreerd, maar de hoofdzaak is dit niet. De hoofd zaak voor ons in den verkiezingsstrijd is voor het socialisme te werven, den steun voor de socialistische politiek in het kie zerskorps. in het volk te versterken. Daar in zijn wij geslaagd. Meer dan van één andere partij steeg in verhouding tot onze grootte onze aanhang. Het is een lust hierop voort te bouwen. Gesterkt door deze kiezersuitspraak gaan wij den dag na de verkiezing nieuwen strijd tegemoet, die slechts voortzetting behoeft te zijn van den ouden strijd, waaraan meer dan 800.000 mannen en vrouwen hun zegel ge hecht hebben. Het antwoord op de vragen van den heer Hlemstra. 10.734 8850 5.986 Op vragen van het Tweede Kamerlid Hiemstra: 1. Is het juist, dat tijdens of na de besprekingen met de directeuren van de Rijkswerven en den directeur van scheeps bouw, vermeld in het antwoord van den minister op door mij op 28 Mei 1929 in gezonden vragen, door deze directeuren een schriftelijk rapport aan den minister is uitgebracht, waaruit zou moeten blijken, dat de werf te Hellevoetsluis wel ren dabel is te maken? 2. Mocht het antwoord op vraag 1 bevestigend luiden, is de minister dan bereid de Kamer met dit rapport in kennis te stellen? heeft de minister van defensie geant woord: 1. Na de besprekingen met de direc teuren van de Rijkswerven en den direc- werk te voorzien, dat zeer economisch teur van scheepsbouw, vermeld in het kan worden gewerkt en waarbij werk- antwoord op de door den heer Hiemstra. tamheden, vallende onder de 3 laatste óp 28 Mei j.1. ingezonden vragen, is door posten, alleen als stopwerk zouden be- deze directeuren een schriftelijk verslag hoeven dienst te doen. Voegt men hierbij, dat in 1928 werd verloond aan vaartuigen van den Rjjksvaar- tuigendienst aan verschillende onderdee- len voor in aanbouw zijnde sohepen voorlndiö, welke onder- deelen niet door den bouwmees ter moeten worden geleverd aan werkzaamheden voor het Departement van Defensie (zoeklichten) dan komt men tot een totaal bedrag van rondf 874.800 hetwelk dus het normale looncijfer van f 833.000 ver zou overschrijden. Uit bovenstaand volgt, dat het toch zeer wel mogelijk is de Rijkswerf te Hellevoetsluis voortdurend zoodanig van uitgebracht, waarmede zij onder meer booogen aan te toonen, dat de werf te Hellevoetsluis wel rendabel zou zijn te maken, doch in welk doel zij naar het oordeel van ondergeteekende niet zijn gt slaagd, omdat volgens hun opzet het bedrijf nagenoeg op dezelfde wijze zou worden voortgezet als tot nu toe het g»val geweest was en ondergeteekende zich met een zoo oneconomische wijze vun werken niet kan vereenigen. 2. Een uittreksel uit bedoeld verslag, nl. voor zoover dit betrekking heeft op bovengenoemd doel, volgt hieronder: „Wil men kunnen spreken van een onderhoud, waarbij de veiligheid van schip en opvarenden naar behooren wordt gewaarborgd, dan is een periodiek onder houd van eenmaal in de drie jaren voor de stoomloodsvaartuigen, voor de licht schepen en voor de vier kleinere vaar tuigen «Coertszen», »Vlissingen«, «Zee meeuw. en «Narebout. wel het aller uiterste waartoe men kan gaan. Bij de marineschepen geschiedt het veel meer en het is aan te nemen, dót ook de groote reederijen dezen termijn zeker niet zullen overschrijden. Fr zijn in het zuiden 15 stoomloods vaartuigen, waarvan echter 12 geregeld dienst doen. Uit de beschikbare gegevens mag worden verwacht, dat aldus per schip zal worden verwerkt aan arbeids- loonenaan de stoomloodsvaartuigen f 18.000, aan de liohtschepen f 10.000. aan de vier overige vaartuigen f 5.000, Men komt dan tot de volgende bereke ning: Op de Rijkswerf te Hellevoetsluis wordt aan arbeidsloon jaarlijks verwerkt een bedrag van rond f 383.000. Over 1928 was hierin voor verschillende werkzaam ten behoeve van Loodswezen begrepen een bedrag vanf. 92.250 Trekt men hiervan af Arbeidsloon aan Stoomloodsvtg. Aan de Rijkswerf te Willemsoord kan, ook met behoud van die te Hellevoetsluis, voldoende werk worden toegevoegd om zekerheid te hebben, dat beide werven Op grond van deze cijfers en mede gelet op hetgeen reeds over de werf te tellevoetsluis is gepubliceerd, ls onder geteekende van oordeel, dat de hooger genoemde directeuren er niet in zijn ge slaagd aannemelijk te maken, dat de werf te Hellevoetsluis door toevoer van werk voor marine en loodswezen behoorlijk rendabel is te makeD. Doch er is meer. De directeuren hebben bij hun beschou wingen een zeer belangrijke vraag buiten bespreking gelaten, n.1. of de geleverde arbeid evenredig is aan de uitbetaalde loonen. Het behoeft geen betoog en het is reeds herhaaldelijk gezegd, dat de intensiteit van den arbeid afneemt, indien de werf niet vol belast is. De vraag is bovendien niet zoozeer of aan de werf te Hellevoetsluis voldoende werk kan worden toegevoerd, maar wèl of onder normale omstandigheden de twee bestaande werven zoodanig kunnen worden geëxploiteerd, dat op beider be houd prijs moet worden gesteld. Dit wordt echter door de directeuren niet aanneme lijk gemaakt. Het gaat er in het bijzonder om of bij behoud van twee werven even economisch gewerkt kan worden, als bij concentratie van het gezamenlijke bedrijf der beide werven op één werf, n.1. die to Willems oord. Het spreekt tooh vanzelf, dat bij deze laatste oplossing, indien zij mogelijk is, een veel gnnstiger toestand wordt ver kregen. Deze mogelijkheid staat naar het oor deel van ondergeteekende vast. Hij wijst er op, dat in 1919 in het industrieel be drijf te Willemsoord een maximum van 1125 man werkzaam was, zoodat, indien noodig, op deze werf nagenoeg evenveel arbeiders te werk kunnen worden gesteld als in 1927 op beide werven samen werkten. Bij concentratie van de bedrijven te Willemsoord zal voorts het totaal der thans te Willemsoord te betalen alge- meetie kosten slechts in geringe mate- toenemen, ook al gaat een deel der werk lieden van de werf te Hellevoetsluis naar die te Willemsoord over, en ook al ne«mt de werf te Willemsoord het onderhouds- ANAK KRAKATAU VERDWENEN. Door de branding verzwolgen. Batavia, 4 Juli. Het tijdens de uitbar sting van den Krakatau in Januari j.1. ontstane vulkanische eiland, genaamd Anak-Krakatau, dat 88 M. hoog boven den zeespiegel uitstak en 275 M. lung was, is vanmorgen plotseling in zee verdwenen. Het eiland bestond uit los vulkaanzand, grint en vulkanische uitwerpselen en het heeft geen weerstand kunnen bieden aan de krachtige branding die op de kust stond. Er hadden reeds eerder afstortin gen plaats gehad. Gisteren werd waarge nomen, dat het eiland nog slechts een me ter boven den zeespiegel uitstak, en van morgen werd het door de golven over spoeld. LUCHTVAART. steeds volbelast zullen kunnen werken". Deze beschouwingen geven mij aanlei- en herstellingswerk van Hellevoetsluis in ding tot de volgende opmerkingen. zijn geheel over, terwijl de algemeene Op 16 Maart jl. hield ondergetekende kosten te Hellevoetsluis geheel komen te VLIEGTUIGONGELUK. Op het vliegveld te Hendon is Donder dagavond een particulier vliegtuig veron gelukt, waardoor twee mienschen zijn ge dood en eon derde doodeljjk gewond werd. DE REDDERS GERED. Donderdag zijn majoor Franco en zijn gezellem ln gezelschap van Lawrence, den kapitein van de Eagfte en 4 zdjner officie ren, onder welke de beide vliegers, te Madrid aangekomen. Reeds op het sta tionsplein brak het opgewonden volk de keten der politie-agenten en een oogen bllk ontstond een angstwekkend gedrang. Soldaten en agenten reikten elkaar da hand en vormden een cordon om de vlie gers en hun redders en ten slotte wisten deze hun auto's te bereiken en naar het stadhuis te rijden. In antwoord op die toe spraak van den: burgemeester zeide Law rence onder iuid gelach: „Wij zijn meer dan quitte boeren! Uw soldaten en politie agenten hebben ons, een uur geleden, uit grooter gevaar gered, dan wij ooit op den Oceaan dóórstaan hebben." EEN STOUTE PARACHUTÉ-SPRONG. De Zuid-Duitsche parachutist Karl Schrelber is gisteren te Berlijn uit een Junkers-vliegtulg, dat een snelheid van 200 K.M. had, gesprongen. Na een paar seconden ontplooide zich het valscherm op ongeveer 600 M. hoogte en na 1 minuut 41 seconden landde Schrelber behouden. Ofschoon van parachute-sprongen tot een. bijeenkomst, waarbij onder meer vervallen. Het is ook om deze reden, dat dusver geen record bestond, zal deze tegenwoordig waren de directeuren van de werven te Willemsoord en te Helle voetsluis en de directeur van scheeps bouw bij deze conferentie werd den direc teuren der werven verzocht inllohtingen te geven over de mogelijkheid de werf te Hellevoetsluis economisch rendabel te maken en tevens mede' te doelen, waar om tot nu toe door hen geen maatregelen zijn voorgesteld of adviezen gegeven om tot dit doel te komen. De ondergeteekende vond te meer aan leiding tot liet stellen van deze vraag, omdat blijkbaar de directeur van de Rijkswerven, directeur van de werf te Willemsoord, van oordeel is, dat thans de werf te Hellevoetsluis ni3t voldoende van werk is voorzien, zooals blijkt uit de ondervolgende zinsnede, voorkomende op pagina 2 van de reeds aan de Volksver tegenwoordiging overgelegde opmerkin gen van dien directeur over hetrupport dier commissie Guépin luidende: De Rijkswerf te Willemsoord ls bij ondergeteekende van een concentratie der bedrijven een niet onbelangrijke bezuini ging verwacht. praestatie als record worden geboekt. ENGELAND. - P passage te moeten lezen, waarin de regee- haar tegenwoorchgen omvang steeds vol- ring zegt, dat de regeling van het pro- DÉ HERSTELREGELING EN DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. De „Manchester Guardian" is zeer on gerust over de haar eenigszins teleurstel lende passage in de Troonrede over de ontruiming van het Rijnland. De Britsche regeering heeft de terugtrekking van de Britsche troepen nu afhankelijk gemaakt I mr. J. W. Huysinga, 25 minuten geduurd van de aanvaarding van het plan-Young. heeft, ontleent de Tel., dat de rechtbank Zoo althans meent het blad de betrokken allereerst wettig en overtuigend bewezen r\ i„,i„ - acht het uitlokken van bodrlegelljke bank- Binnenland. Drie jaar voor Liebermann. De arrondissementsrechtbank te Am sterdam heeft Vrijdag Salomon Lieber mann veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jarèn zonder aftrek van de preventieve hechtenis. Het O.M. had 8J jaar met aftrek ge- eischt. Aan de overwegingen van het vonnis, waarvan de voorlezing door den prebident no. 10f 28.600 Idem 4 lichtschepen 80.000 Idem Oerlzroer2.050 60.650 81.600 72.080 18.000 6.600 doende van werk voor de marine en het loodswezen voorzien kunnen worden. Hetzelfde zou met de werf te Hellevoet sluis het geval zijn, wanneer van de directeuren van het loodswezen de ge wenschte medewerking werd ondervon den, enz. Bij de onderwerpelijke bespreking kwam alzoo ter sprake het doen verrichten van meerder werk voor het loodswezen door de werf te Hellevoetsluis, waarover hierna bleem der schadeloosstellingen het moge lijk zal maken met de ontruiming te vor deren. De Duitschera, zegt de „Manchester Guardian", hebben hun geduld verloren en zeggen, dat zij niet zullen teekenen, als het Rijnland niet ontruimd wordt. Er be staat wel waarschijnlijkheid, maar geen zekerheid, dat het plan Young aanvaard zal worden. Ook als dit echter het geval inocht wezen, mag dit vergrijp tegen een 5!" i gi?SP™ke"' bevriende mogendheid niet voortduren en bovendien zou het een schaduw op de a.s. conferentie werpen. dan blijft over Telt men hierbij 4 stoomloodsvtg 1 1/8 llchtsohip 1 1/8 kleinere vaartuigen dan komtnienop tezamen, f 128.100 Over 1928 werd voor »Murlne« werk nun lobnen uitbetaald 147.270 Op het oogetiblik sljn onder» handen en wordt geraamd te zullen worden verloond aan: den nieuwen stalen mastbok voor Willemsoord12.500 het sloepbootje voor den onderzeedienst7.000 het ombouwen van de motor- fundatlea van de pantserboot Frlso, met inbegrip van de overige herstellingen aan die boot, zal aan loonen vorderen ongeveer58.000 het veranderen van de mijnen* banen aan boord van de Douwe Aukus. te zinnen rond f terwijl als tweede middel om Hellevoet sluis meer rendabel te maken, door den direoteur der Rijkswerven werd aanbe volen, meer werk door genoemde werf te doen verrichten ten behoeve van orga nen van het leger. Aangezien met dit laatste werk niet moer ls gemoeid dan olroa f 10.000 per jaar, bleek dit laatste middel geheel ondeugdelijk. Er bleef alzoo alleen over meer werk voor het loodswezen, meer in het bijzon der wat betreft het Ode district. Hierover geeft het verslug der dlreo* teuren oenlge oljfers, welke voor een deel zijn ontleend aan de uitkomsten van het juur 1028. Aangezien het verslag betreffende de Rijkswerven over dat Juar nog niet is Ingediend, kan ondergeteekende thans nog niet beoordeeien ol dozo oljfers juist zijn. Belangrijk echter is do conclusie der directeuren, dat nanr hun meenlng het werk voor het loodswezen zoodanig kun worden opgevoerd, dat per juur op de werf te Hellevoetsluis daaraan een bedrug van roiitl f 128.000 verloond zou i kunrion worden en aldus Hellevoetsluis AFGANISTAN. AMAN OELLAH NAAR ITALIË. Te Kaïro aangekomen. Ex-koning Aman Oellah is op zijn reis naar Italië te Kaïro aangekomen. HIJ heeft daar met een correspondent van de „Daily Mail" gesproken, wlen hij vertelde dat hll van plan ls om een Jaar in Italië te bil? ven. Daarna zal hij naar Afghanistan terugkeoren, niet als koning, dooh als particulier. Hij wil een heerenboer wor den in eigen land. VEREENIGDE STATEN. BEDROGEN COMMUNISTEN. In Rusland vastgehouden. breuk. Dit slaat op de strafbare over dracht der aandeelen en activa van de „Veendammer" aan de familie Woltman op 25 Juni 1927. In de tweede plaats grondde de recht bank haar veroordeeling - wegens het medeplegen van bedriegelijke bankbreuk op het in ontvangst nemen, zonder tegenprestatie van gelden en waardén der „Veendammer" in den zomer 1927. Ten aanzien van de strafmaat over woog de rechtbank o m., dat het vermogen van de „Veendammer" door Liebermann's toedoen verminderd is met vier millioen gulden. Bovendien is het vertrouwen bij kleine beleggers ln het algemeen door het gebeurde met de „Veendammer" ern stig geschokt. In Liebermann's voordeel pleit, dat hij steeds advooaten gevonden heeft, die zijn handelingen met hun gezag hebben ge dekt. HET 'STOOMSCHIP *WASSENAAR" GESTRAND. Lloyds seint, dat het Nederlandsoh# stoomsohlp „Wassenaar" in de Botmlache Golf ls gestrand. WINDHOOS. Donilerdiagimlddag omstreeks 4 urnr heelt zich boven hot buurtschap Laag Zuteim een windhoos ontlast. Van een boerenschuur ia het dak, dat uit gegolfde È'nten vun asbest betoud, afgesllngerd. ion dor platen 'heeft don eigenaar een aum verbrijzeld. H1J la naar hot zkken- huJis te Zwolle vervoerd/ „Het Centrum" (r.-k.) schrijft o. m.: 1 J InAnkofiMor* «ion «Ats/I 4'iü nnti hinr CJint..» tn«i«MnAlnAAi>/1 rl/\An/)n «inn nmtilr J a UaI i 0.600 849.870 snasress: ü'üZoZiïï. ïssar sssiïssMiïs

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 16