nieuwsblad voor den helder, koegras, texel, weeringen en anna paulowna S. A. KANNEWASSER ZN. cacosroz&n d&bbelm^nn Eerste Blad. BUITENLAND. DE HAND DER TRAGEDIE W ZEr&P MET MET AMKE-R ENGELAND.. FEUILLETON 29) KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING BESTRIJDING DER WERKE LOOSHEID. De voorstellen van Thomas aangenomen. UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Verscheidene vragen. VRAAGT SPOOR/ MOSTERD FRANKRIJK. DE FRANSCHE SCHULDREGELING. Frankrijk heeft den oorlog ge wonnen etn moet nu betalen. Amerika is onverbiddlellijk; het wil geld zien. Stormachtige Kamerzitting* Ik ben het slachtoffer. A^ambe Een motie tot uitstel der ratifi catie der overeenkomsten verwor pen. NEEM ZOO'N HEER LIJK STUK ZEEP MEDE ALS U OP REIS GAAT (Wordt vervolgd.) wmm heldersche courant nsHofwarayKdenpbij,vc>oruit»>etalin«: Heldersche Courant binnenland f 2.- Ned 0° en W w Breezand etn Wieringen 1.65; overige landen f320 Zondi.1 P' ze,epost 2 I0> id. p. mail en Modeblad resp/o.95%^^/"^ f as°' f if.70, f Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Postgirorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Iagez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Licht op voor Auto'q en Fietsen: Donderdag 18 Juli 9.41 uur Vrijdag -19 9.40 DE ENGELSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. Vanmiddag heeft de Noorsche gezant aan den commissaris voor buitenlandsohe zaken, Karachan, de Engelsche uitnoodi- ging om een onderhandelaar van de sov- jetregeering naar Londen te zenden, over handigd. Van diplomatieke zijde wordt medegedeeld, dat het nog niet vaststaat, of de sovjet-regeering deze uitnoodiging zal aannemen. DE KONING. De geneeskundige medewerker van de Times deelt mede dat, na de operatie van den Koning, de holte van het abces thans geheel open ligt, daar er een opening in de borstholte is gemaakt met een even groote oppervlakte als die van het abces. De temperatuur en de pols van den pa tiënt zijn normaal gebleven en hü heeft zich van de operatie uitstekend hersteld. Het zal natuurlijk geruimen tijd duren, voor de holte van het abces geheel is en in dien tijd moet de koning zorgvuldig verpleegd en behandeld worden. Maar de vooruitzichten zijn goed. Het kwaad is ge breideld en de patiënt bezit de noodige kracht om beter te worden. Op het paleis van Buckingham werd medegedeeld, dat de verbetering in 's Ko- nings toestand bevredigend blijft. De wond van de operatie ziet er zuiver uit en het is niet noodig een buisje voor den afvoer van pus aan te brengen. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN MACDONALD EN DAWES, Naar de Engelsche draadlooze dienst meldt, worden op het oogenblik infor- meele en voorloopige besprekingen ge houden tusschen MacDonald en Dawes over de procedure en andere zaken betref fende de ontwapening ter zee. Voor zoo ver productieve resultaten bereikt zijn, zullen deze aan de andere belanghebben de mogendheden worden medegedeeld. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. VeiBchillende leden van het Ehgelsche Lagerhuis hebben vragen gesteld, die het departement van oorlog raakten en door Shinwell, den financieelen secretaris van dat departement, beantwoord werden. Hij zeide o.m. dat er nog geen financieele maatregelen voor den terugkeer der troe pen uit het Rijnland waren vastgesteld, tmaar wel waren ze door de regeering reeds overwogen om van kracht te wor- door E. PHILLIPS OPPENHEIM. „Er was een meisje, van beschaafden stand en opvoeding en knap. Ziji was een wees en reeds vroeg in haar leven zag zij zich gedwongen, haar eigen brood te verdienen. Zoo werd) zij journaliste. Het was een zonderling lever, voor baar, doch een tijdlang was zij gelukkig. Zij'zelve had orlgineele denkbeelden, en werd1 toegelaten tot een schitterende kleine coterie van artisten en letterkun digen, mannen en vrouwen, wier denk beelden meer dan geavanceerd waren en die er hun roem in stelden, geheel' te leven naar hetgeen zij beleden. Zijzelve vormde opinies. Zij kantte zich tegen de huwelijkswet ten. In het eerst was zij daarin zeer sterk en bitter. De meerderheid der mannen haatte zij om hun wreedheid jegens haar sexe. De gedachte aan het huwelijk was haar een afschuw. Zij beschouwde alle ceremoniën, die er verband mede hielden, els een poppenspel. Zij had geen godsdienst in den eigen lijken zin van het woord. Zij was moedig en vol zelfvertrouwen. Dit alles was voor zjji geleerd had, wat liefde was. De man kwam te zijner tijd, natuurlijk. Hjj was jong, vurig en enthousiast Pas TOBRALCO Is het meest geschikte en sollede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichteoht, Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant den als tot den terugkeer der troepen be sloten was. De Rheinische Ztg., het te Keulen ver schijnend socialistische orgaan, dat vaak over goede inlichtingen beschikt, schrijft dat dezer dagen de bevelhebbers der ge allieerde bezettingstroepen te Mainz een bijeenkomst zullen houden, waaraan ook vertegenwoordigers van de Fransche re* geering zullen deelnemen. De militaire vertegenwoordigers zullen daar een ontruimings-oompromis oppe ren, 't welk hierop neerkomt: le. ontrui ming van de tweede zone (het brugge- hoofd van Koblentz) op 1 Sept. a.s.; 2e. bezethouding van de derde zone (het bruggehoofd van Mainz) tot 1930. Het bureau van den hoogen commissaris voor het Rijnland zou dan van Koblenz naar Mainz worden verplaatst, 50,000 man Fransche troepen zouden naar Frankrijk terugkeeren en slechts 15.000 in het Rijn land blijven. Minister Thomas heeft Dinsdagavond in het Lagerhuis zijn eerste plannen tot bestrijding der werkloosheid ontvouwd HÜj zeide, dat hij een commissie gevormd had uit alle betrokken kringen, die de ontworpen plannen stuk voor stuk zou goedkeuren of verwerpen. Om de goed gekeurde plannen in werking te doen tre den vroeg hij een krediet van ten hoogste 25 miljoen, met dien verstande, dat de staat de renten van dit bedrag voor een periode van niet langer dan 15 jaar zou garandeeren. Het eerste zou de electrifi- catie van spoorwegen en lichtinstallaties en verbeteringen van wegen en havens aan de orde komen. Aangezien de minis ter niet alles tegelijk kon doen, wilde hij nog niet komen met de verhooging van den schoolplichtigen leeftijd, en de ver hoogde pensioenen voor weduwen en weezen. Zijn eerste wensch was, dat de ge schoolde werkloozen niet door hun lang tijdperk van buiten werk zijn, ook de liefde en bekwaamheid voor hun vak zou den verliezen en biji de voorstellen tot electrificatie kwamen zoo goed als alle beroepen te pas. Ohurchill zeide, dat hij! niets nieuws ge boord had in deze voorstellen, die, als ze door een conservatief kabinet waren in gediend, het hoongelach der arbeiders partij zouden hebben opgewekt. De mi nister trachtte met een soeplepel de Theems uit te scheppen en het,zou hem spoedig blijken, dat zijn voorstellen waar deloos waren. Bovendien was de minister van financiën niet aanwezig om inlichtin gen over dat crediet te geven en Ohur chill stelde, terwijl het Huis steeds ru moeriger werd, een motie voor om te wachten met de goedkeuring tot Snowden er ook het zijne van gezegd zou hebben. Ook Lloyd George toonde zich zeer teleurgesteld en had verwacht, dat de mi nister met ingrijpender en kernachtiger voorstellen zou zijn gekomen. Bovendien vond bij het bedenkelijk, dat die oom missie over de toewijzing der gelden of oredieten zou oordeelen en het Huis dan pas daarin gekend zou worden als met een of ander plan reecla proeven gedaan waren. Ook onder deze rede ham1 het rumoer in het Huis toe en, de arbeiderspartij was zoo verbitterd over het voorstellen van Ohurchill's motie, dat, toen deze bij1 de verschijning van den onderstaatssecreta ris van financiën in het Huis, haar wilde intrekken, zij die niet dulden en op be handeling aandrong. Ohurchill trok niet temin formeel zijn motie in, die hierop geacht werd' zonder stemming verworpen te zijn geworden. Het Lagerhuis heeft de voorstellen van Thomas om financieele hulp of garanties tot een maximum-bedrag van 25 mil- lioen vodr werkverschaffing te verleenen, bij acclamatie aangenomen. In het Lagerhuis heeft Allexander, de minister van marine, gezegd, dat de re geering den bouw van de toegestane on van de universiteit gekomen, aarzelde hij in de keuze van een werkkring. Hij had slechts weinig kapitaal. Het meisje was geheel en al vrij zij was haar eigen meesteres in den vollen zin van bet woord. Er kon geen dwang gelegd worden op haar handelingen, zij had geen conventionalitedten in acht te nemen, niemand konzelfs de minste autoriteit over haar dóen gelden. De jonge man stelde voor te trouwen. Het meisje aarzelde langen tijd. Oude denkbeelden sterven niet gemakkelijk en zij zag duidelijk in ofschoon niet dui delijk genoeg dat zij zou moeten lijden, als zij ze opofferde aan de nieuwe ideeën van haar. Toch maakte zij zich diets dat zij', in dien zij ontrouw werd aan de stellingen, die zdji zoo openlijk gehuldigd bad, alle aohting voor zichzelf zou moeten ver liezen. De oogen van de kleine groep harer vrienden waren op haar gevestigd. Het was een glorieuse gelegenheid. Zij had slechts voor te gaan en vele anderen zouden volgen. Zij1 voelde zich alzoo in zekeren zin de apostel van die nieuwe leerstellingen, in welker zuiverheid zij het volmaaktste ge loof had. Zij deelde den man haar beslissing mede om hem recht te laten wedervaren; hij bestreed haar besluit met groote hef tigheid. Zij scheidden, maar het was slechts voor korten tijd. In zulk een worsteling moet de overwinning wel aan de vrouw Wijven. u Ditmaal was het geen uitzondering op den gemeenen regeL De vrouw trlum- feerde. Hun verdere geschiedenis is droevig om te vertellen. De man en de vrouw waren geheel en al ongeschikt voor elkander. De man was enthousiast, bijna fanatiek, de vrouw was koel en berekenend en zakelijk. De man besloot plotseling In de kerk te gaan. De vrouw was zoo iets tusschen een pantheïste en een atheïste met een groote minachting voor alle gelooven. Het onvermijdelijke gebeurde. Zij' volg de de logische consequentie van haar be ginselen, en verliet den man voor een ander." Ik veronderstel, dat mijn gelaat een zekeren afkeer uitdrukte. Hoe kon ik het helpen? Mijn blik bleef op den haren1 ge vestigd, maar weifelend. Zij wendde zich tot mij' met een zweem van heftigheid op haar bleek gelaat. „O, je bent een snel rechter!" riep zij' uit. „De jongeren zijn altijd zoo wreed. De jongeren kennen nimmer genade!" Ik was ontdaan van de smart, diie zich van haar scheen te hebben meester ge maakt. Het gevoel van afkeer, dat inder daad tooh niet zoo sterk geweest was, maar waarvan zij niettemin de afspiege ling scheen bemerkt te hebben op mijn gelaat, scheen haar gekwetst te hebben als een dolk. Ik kwaim naar haar toe en liet mij naast haar op de knieën vallen. Ik schaamde mij over mijzelf. „Vergeef mijl" pleitte ik zacht ,Jk ben dam en onwetend. Ik geloof, dat die vrouw gedaan heeft, wat haar recht scheen. Ik mocht niet oordeelen". derzeebooten niet zou beletten, omdat er nog geen internationale overeenstemming nopens afschaffing van dit wapen ge troffen was. De regeering bleef intusschen bij haar meening, dat het tot die afschaf fing komen moest en zij zou bij iedere passende gelegenheid van die gezindheid blijk- blijven geven. In 1921 op de confe rentie te Washington had Engeland reeds op dit standpunt gestaan, maar het had de andere mogendheden niet kunnen over tuigen, zoodat het nu natuurlijk dwaasheid zou zijn om eenzijdig tot vermindering der onderzeesche strijdkrachten over te gaan. Henderson deelde ten slotte nog mee, dat over het bezoek van MacDonald aan Washington diplomatieke besprekingen ingeleid waren betreffende den geschikt- sten tijd van het bezoek en de onderwer pen die ter sprake zouden worden ge bracht. Minister Alexander heeft nog medege deeld, dat de premier van plan is om voor het zomerrecès nog een verklaring af te leggen over het geheele ontwapenings- vraagstuk. Men seint uit Parijs aan de N, R. Orti dd. Dinsdag: In een stormachtige Kamerzitting zijn heden de algemeene beraadslagingen over, de sohuldovereenkomsten begonnen. De xeden waren in grooten getale opgekomen en er was onweer in de lucht. Deze agita tie was echter meer voorwendsel dan echt. De verschillende partijen hebben al len tijd gehad om op dit punt stelling te nemen. Alles duidde er op, dat de regeering haar zin zou krijgen. Hoe groot haar meerderheid zou zijn, kon echter niet be rekend worden. Dit hing af van de in drukken van de laatste oogenblikken en van emotioneele bewegingen in de Kamer. Vanochtend eindigde Poincaré zijn betoog tot aanbeveling van de bekrachtiging der overeenkomsten als eenige mogelijkheid om erger te voorkomen. Tot zekere hoogte moest hij tegen zich zelf in spreken. Lange jaren bepleitte hij betaling van de schulden tusschen de ge allieerden op bepaalde voorwaarden. Naar men weet, voorziet het plan-Young daar in tot zekere hoogte. Alle vergeefsch® aandrang, door Parijs tot nu toe bij Wash ington aangewend, bewees de onmogelijk heid om gunstiger voorwaarden los te krijgen. In arren moede moet Frankrijk zich naar den wil van den grooten geld schieter schikken. Degenen, die Poincaré in dit opzicht op inconsequentie denken te betrappen, hebben gemakkelijk spél. Hijzelf steekt zijn tot nu toe gekoesterde meening niet onder stoelen of banken. Deze meeningen dragen een bij uitstek principieel karakter. De drang tot verwe zenlijking is afgestuit op tactische inzich ten wegens de onverzoenlijkheid van de Ver. Staten. Twee tegengestelde geestes houdingen botsen hier op elkander. Het Zij boog het hoofd! Ik nam zachtjes haar hand dn de mijne. „U was die vrouw," fluisterde ik. Zij zag mij' aan en half opstaande van haar stoel, duwde zij mij van zich af. „Ik was die vrouw," murmelde zij. „Je vader was die man. Jijjij," riep zij heftig, ,ybent mijn kind.en het zijhei" HOOFDSTUK XX. Ik sprong op en deed een schrede ach teruit. Voor een oogenblik was het mij, of de wereld op mij zou neerstorten. Ik beefde over al mijn leden- Ik snakte naar adem. Zij zat mij aan te staren. Toen ik weer sprak, scheen mijn eigen stem xniji van grooten afstand te komen. Ik herkende ze niet. „Ik ben het slachtoffer dus, het onge lukkige slachtoffer van uw rampzalige theorieën!" riep ik uit. Wat hebben die woorden mij later wreed geschenen! Doch ik was ten slotte een dotminee's dochter, en dat deed zich gelden. „U had toen ik kwam terstond moeten trouwen," zeide ik. „Het was te laat," antwoordde zij. „Hij had zioh voor altijd van mij gescheiden door een beroep te kiezen, dat ik ver achtte. Hij was tot de kerk gegaan." Een verschrikkelijke gedachte maakte zich van mij' meester. „De andere man," fluisterde ik, met loeiende wangen, want zij was mijn moe- ierv Oe pgi-» eri- de_je.LA»C virdwLjnan dadelyK^eri -Spoedig b©0irO cie gen* *.iog mat den zuiveren, dan en v^r&aekr-it-encLan AKKer'a l"OooöEerbctl.senrv .Geen goud zoo goed (Adv. inBlokschrift) einde is, dat de Amerikaansche geestes houding het winti Voor vele Franschen is dit blok moeilijk te verduwen. Bij monde van Dubois en Franklin Bouillon stribbel den zil vandaag tegen. De Kamer, haar vertrouwen ln de re- geering uitsprekend, verwierp met 804 tegen 239 stemmen een motie (Dubois) tot uitstel van de ratificatie van de schulden overeenkomsten. Ook een motie-Blum werd verworpen voor verdaging der be raadslagingen en te trachten een andere regeling met Amerika en Elngeland te treffen. II) 0P GQED& ZEEP STAAT: Zij' wees door het venster naar het smalle pad, dat zich door het bosch kron kelde. „Hij is dood," mompelde zij'. „Hij vond den dood.daar!" Op dit oogenblik was mijn gevoel van afsanuw bijna verdoofd. Ik kon bijma kalm spreken. Het einde was daar. „Mijn vader doodde hem," zeiidle ik bijna rustig. ZIJ wendde zich van imlj af en keek naar het vloerkleed. „Doe geen verdere vragen, kind," zeide zy treurig. „Je weet genoeg. Er zijn din gen waarvan het veel beter voor je zou zijn, die niet te weten." „Het dis waar," riep ik op bitteren toon. „Ik heb genoeg gehoord voor een middag - genoeg om me voor altijd rampzalig te maken." Zy bedekte het gelaat met de handen. Het was alsof een inwendige pyn haar trekken verwrongen had. zy leed ver schrikkelijk. Maar op dat oogenblik dlaoht ik niet aan medeiyden. Ik was onverbtddeiyk. „Je hebt dingen gehoord, die pyhUjk voor jou geweest zijn om te vernemen en zeer pijniyk voor imdj om te bekennen, zeide rij langzaam en zacht. „U was kortzichtig," zeide ik ruw. Opnieuw boog zij het hoofd eni leed! Doch wat gaf ik er om? Ik ben nooit een heldin geweest en ik het nooit aanspraak gemaakt op groote zachtheid van karakter of onzeETzuohtig- held. Myn hart was voor haar gesloten. Het leed van mijzelf scheen al het overige te overtreffen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1