T' RETOUR Fotogr.-Atelier EISELIN. TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DONDERDAG 18 JULI 1929. naar Amsterdam f 1.75 en f 1.25 naar Alkmaar f 1.00 en f0.75 Vertrek Tan Den Helder 7.20 en 4 u. Van A'dam 9.30 en 3 u. Zie voor bijz. de dienstregeling. Atelieruren :j zondags' 10-0 6 zwarte fotok. salonloto 11.50 - f2.00 6 bruine fotok. saionfoto f 2.00 - f 2.50 a..ffiv- De oudjes van „Liefdadigheid naar Ver mogen" werden getracteerd door den heer Zwagerman, Keizerstraat, op gebak ken schol. Zij allen zeggen hartelijk dank daar voor. Ook allen hartelijk dank toegezegd voor de lectuur over de maanden Mei en juni. HELDERSCH KANAAL GESLOTEN. In verband met eenige werkzaamheden in het Heldersche Kanaal het leggen van een zinker nabij het stortbuis wordt de vaart Dinsdag 28 juli van des morgens 0 uur tot des avonds 6 uut stop gezet Belanghebbenden gelieven hier mede rekening te houden. RIJWIELBELASTING. Wij herinneren er onze lezers aan, dat rijwielen op 1 Augustus a.s. moeten zijn voorzien van het nieuwe belastingplaatje, dat van 16 Juli af aan alle kantoren der posterijen verkrijgbaar ls gesteld. De prijs 1 bedraagt, zooals bekend is, 2.50. VERTREK VAN JHR. RAPPARD. Afscheid van de afdeellngschefs. Dinsdagmiddag half twee vereenigden zich op Bureau Boekhouding van 's Rijks werf alle afdeelingschefs met de hun toe gevoegde officieren, voor een laatste af scheid aan jhr. Rappard. Aanwezig wa ren de ingenieurs, de ambtenaren en be ambten (bazen, oommandeurs, bewaarders en bureelbeambten) tot welke jhr. Rap paid het woord richtte voor een afscheid. De spr. drukte daarbij den wensch uit, dat 's Rijkswerf in bloei zal mogen toenemen, en, den nieuwen directeur, ir. Bijl, aan de dames en heeren voorstellend, hoopte hij, dat dezelfde toewijding en medewerking, welke hem hier als direoteur ten deel viel, moge worden overgedragen op zijn op volger. Namens alle aanwezigen voerde kapt.- luitenant ter zee Seret het woord. Het spijt ons, van onzen directeur afscheid te moeten nemen, zoo zeide hij. Want laat het ons maar eerlijk bekennen: wij zijn trotsch op hem, wij voelen eerbied en hoogachting voor hem en ook genegen heid. Al die jaren van zijn verblijf hier heeft hij steeds met zijn personeel mee geleefd, en hoezeer ons zijn heengaan ver driet, wij moeten eerlijk erkennen, dat hij er na 43 dienstjaren, recht op heeft thans eens zichzelf te zijn en zich aan zijn lief hebberijen te kunnen wijden. Nog vele gelukkige jaren wenschen wij. u toe. Den nieuwen directeur heet spr. wel kom, hem de verzekering gevend dat hij steeds van het personeel alle medewer king en toewijding zal ontvangen. De heer Rappard dankt den heer Se ret voor diens woorden. Zij waren éen herhaling van die, welke gisteren hier ge hoord zijn, en waarin ook van toewijding on vriendschap gesproken werd. Cadeaux en toespraken maken, dat spr. aangename herinneringen aan zijn werk hier behoudt. Na een langen diensttijd ga ik thans plaatsmaken voor jongeren, en het is mij, zegt spr., een vreugde afscheid te kun nen nemen met zooveel vriendschapsbe tuigingen. Met den wensch, dat den heer Bijl deze vriendsehap ook ten deel moge vallen, eindigt spr. De heer Bijl, de nieuwe directeur, zin speelt op de woorden, door den heer Poortman gesproken omtrent den strijd en de teleurstelling der laatste jaren. Ik aanvaard dus, zoo zegt spr., mijn functie midden in den strijd, en gij allen zult mijn strijdmakkers zijn. Onze strijd is in de eerste plaats een concurrentiestrijd; wij zullen met particuliere bedrijven moeten oóncurreeren en gezien, wat ten opzichtè der mijnenvegers reeds bereikt is. geloof ik met gerust hart te kunnen zeggen, dat wij den strijd zullen winnen. Ook ten aan zien van de werf te Hellevoetsluis geef ik de verzekering daar mijn schouders on der te zullen zetten. Wij hebben den heer Rappard wel eens hooren noemen de patriarch der werf. Deze patriarch laat u, zijn kinderen, als weezen achter. Ik voor mij voel me voor een patriarch nog wat jong, maar even als de heer Rappard hier louter vrienden achterlaat, hoop ik hier enkel vrienden te zullen verwerven. Ik meen er trouwens al enkele hier te hebben. Ik blijf mij dan ook iu uw vriendschap aanbevelen, en moch ten wij eens raad of hulp van den heer Rappard noodig hebben, dan hopen wij niet tevergeefs in Zeist te zullen aanklop pen. De heer Rappard geeft de verzekering steeds bereid te zijn tot hulp, en neemt daarna persoonlijk van alle dames en hee ren afscheid. Dinsdagmorgen te half twaalf heeft de heer Rappard, directeur' van Rijks werven, afscheid genomen van den Vice- Admiraal, Commandant van de Marine alhier, terwijl tegelijkertijd de nieuwe directeur zich meldde. In tegenwoordigheid van de verschil lende afdeeling-chefs werden de aftreden de en de nieuwe directeur door Z. Excel lentie toegesproken. Met den trein van 12.47 hedenmiddag is de familie Rappard uit de gemeente vertrokken. DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN. Feestelijkheden op 81 Augustus a.s. Evenals het vorig jaar is geschied, zal ook dit jaar de verjaardag van H.M. de Koningin op 81 Augustus as. gezamenlijk door de Algemeene en Christelijke Oranje Vereeniging hier feestelijk worden ge vierd. In voorbereiding is een flink program ma, waarvan reeds thans iets omtrent enkele niumimers kan worden medege deeld. Een belangrijk gedeetle van het pro gramma zal in de Binenhaven plaats vinden. In den voormiddag zal de Heldersche Watersportvereeniging wedstrijden orga- niseeren, waarvoor prijzen zullen worden beschikbaar geesteld. Voorwaarden en verdere bijzonderheden zullen later wor den bekend gemaakt. In den vooravond zal een .gondelvaart met versierde vaar tuigen worden gehouden. Vertrek van de Binnenhaven maar het Westplein en terug. De vaartuigen zijn verlicht door lampions en Bengaalsch vuur. Voor het mooiste versierde vaartuig zullen prijzen worden uitgeloofd. Aller lei vaartuigen kunnen mededingen. Na dere inlichtingen kunnen worden verkre gen bij den heer C. Bot, Binnenhaven, terwijl reeds thans, tot nadere mededee- ling, lnsohrijvlng mogelijk is bij den len seoretaris van het Bestuur, den heer A. J, J. M. van Gessel, Hoofdgracht 66 A. Na aankomst der verlichte vaartuigen ln de Binnenhaven zal daar een schitte rend vuurwerk worden' afgestoken. Leden van de plaatselijke gyimnastiekvereeni- gingen zullen tusschen de nummers van het vuurwerk groepen vormen, welke met Bengaalsch vuur worden verlicht. Het voornemen bestaat een gedeelte van het terrein te reserveeren o.a. voor de ledten der belde organlseerende vereeniglmgen, waartoe toegang zal worden verleend op vertoon van diploma over 1929. Nadere bijzonderheden zullen lm het uit te geven programma worden opgenomen. Plannen voor andere belangrijke pro gramma-nummers gedurende de middag uren zijn in bewerking, doch thans nog niet voor publicatie vatbaar. ZEEVAARTSCHOOL. Uitreiking diploma's. Dinsdagmorgen had in het tijdelijk ge bouw der Zeevaartschool aan de Hoofd gracht de uitreiking der behaalde eind diploma's en der prijzen plaats. De Burgemeester en de heer P. E. Te gelberg, directeur der Stoomvaart-Maat schappij „Nederland" waren onder de aan wezigen. De uitslag der eindexamens was als volgt: Geslaagd voor diploma B de heeren G. H. J. van den Bogaerde, G. Kuipers, beiden te Den Helder; P. O. de Bruijn te Santpoort; C. van Doggenaar te Rotter dam; P. 't Hart te Marken Binnen; A. W. Hofkamp te Enikhuizen en A. M. Ouden dijk te Wieringer waard. Voor diploma A de heeren H. Schenk, T. Schol en J. Ver blauw, allen te Den Helder. Nadat de directeur der school dit resul taat had medegedeeld verkreeg de heer P. E. Tegelberg het woord. Hij deelde mede, dat de directie der Stoomvaart maatschappij „Nederland" besloten had aan twee Zeevaartscholen twee prijzen beschikbaar te stellen voor de leerlingen, die uitmunten in vlijt, volharding en flink heid. Een dezer twee scholen, waaraan voor het eerst die prijzen zouden worden gegeven is de Zeevaartschool te Den Hel der en het deed hem groot genoegen, deze prijzen zelve te kunnen uitreiken in de plaats, waar hij geboren was en waar hij als voorzitter der Reddingmaatschappij nog zoo vaak komt. De eerste prijs, be staande uit een octant voor dag- en nacht observaties, kende hij op voordracht van directeur en leeraren toe aan den leerling A. M. Oudendijk. Deze heeft onder moei lijke omstandigheden moeten studeeren. Eiken dag moest hij eerst per trein en dan 6 K.M. per flets afleggen om de school te bereiken. Vooral in dezen winter, in den harren Oostenwind op was dit een zware taak en toch heeft Oudendijk nim mer een les verzuimd, was steeds zijn werk in orde en hoorde men geen klacht. Bovendien legde hij het beste examen af. De tweede prils voor vlijt, een binocle, werd toegekend aan G. H. J. van den Bogaerde. Door de Vereeniging ter bevordering van het Zeevaartonderwijs te Amsterdam was mede een eerste en een tweede prijs beschikbaar gesteld. De eerste prijs voor vorderingen en vlijt, een binocle, verwierf de leerling P. 't Hart en de tweede prijs, eveneens een binocle, P. O. de Bruijn. Met een kernachtig opwekkingswoord werden de prijzen uitgereikt. De heer Burgemeester dankte den heer P. E. Tegelberg en de directie der „Ne derland" voor dit hoffelijk blijk van be langstelling. Hij sprak de hoop uit dat de jongelieden de naam van Den Helder en van de Zeevaartschool zouden hoog hou den en dat zij de goede reputatie der Hel dersche zeelieden zouden in stand houden. Hij dankte den directeur en de leeraren voor de goede zorgen aan de leerlingen besteed en wenschte hun nog vele even succesvolle klassen toe. Namens het personeel en de leerlingen dankte de directeur den Burgemeester en den heer Tegelberg en sloot de bijeen komst met een woord v*n opwekking tot de leeraren en de leerlingen. SOLISTEN-CONCERT ITALLAANSCHE OPERA- Giuseppina Sabino (in 't Nieuwediepsch zouden we haar kunnen noemen Josefien- tje de Zwart, al heet .ze anders), is de schuld van alles. U weet natuurlijk niet welke Josefientje dat is? Wel, Josefientje Sabino is een klein, pikzwart Italiaantje, met een gracieus figuurtje, een klein rood mondje en lachende oogen. Ze kwam hip pelend het tooneel op en won in één slag de sympathie van het publiek. Allemaal wilden we Josefientje om den hals vallen, maar dat ging natuurlijk niet. Toen begon Josefientje te zingen en omdat ze zoo'n allerliefst stemmetje had, omdat in d'r liedje van een bacio (kus) voorkwam, en ook wel een beetje omdat Josefientje zoo'n schatje was (ze is negen tien, maar kan dat natuurlijk niet helpen), begonnen ze allemaal te klappen, dat Josefientje terug zou komen. Hetgeen ze deed, huppelend, gracieus en lachend, en een walsliedje gaf. Nou, toen was er geen houden aan. Men kende het kunstje om voor één entrée een dubbel programma te krijgen, en zoowel de tenore leggero, als de soprano lirico, en de anderen, zij moesten allemaal een toetje geven. Onder die bedrijven werd het laat, of- sohoon alles vlot verliep. Want de Italia nen waren gul en zeurden er niet lang over. Het warme weer deed ook zijn duit ln 't zakje. BIJ een Italiaan hoort nu een maal warmte en als je uit het Zuiden van Europa komt naar het noordelijkste puntje van de Paesl Bassl, en je treft daar zulk een zomerweer en. zulk een enthousiasme aan, nou dan is dat aardig. Van de koelte en kalmte der Hollanders hebben deze Italianen althans niets gemerkt. Vóór Josefientje haar entrée maakte, hadden we al de mezzo-sopraan gehad: de slanke, statige Vittoria Palomblni, den bas Luigi Balzan, den bariton Pietro Biaslni. Van hun zang te vertellen? Het is ondoenlijk; het programma was er te uitvoerig voor en te veelzijdig. Alleen van Josefientje moeten wij wat zeggen; zij zong coloratuur met een allersnoezigst stemmetje, uit een heel klein mondje. En toen Josefientje ons het kunstje voor de toetjes geleerd had, liet ook Vittoria Pa- lombini zich niet onbetuigd later, noch ook de anderen. Er was niet veel publiek, maar wat er was, deed zich gelden. Genoten is er van den opera-zang, die zoo regelrecht tot het hart spreekt, ook al kon men niet den tekst volgen. Wat er gezongen werd? Meyerbeer, Thomas, Verdi, Proch, Doni- zetti, Puccini, Bizet, Saïnt-Saëns, Massa- net, Cilea. Een bont allerlei dus en de zan gers deden het. gul en graag, gezien het enthousiasme. Een pianist van prima orde, kortom een concert, dat iets buitenge woons was voor onze stad, en het was echt jammer, dat velen niet van de ge neugten aan het strand voor één avond afstand hadden kunnen doen. „Contento?" vroeg cav. Borin, de direc teur ons. Hierop is maar één enkel ant woord, namens allen: „Meer dan tevreden!" En wij willen eindigen met den Italiaan- schen wensch a rivederci (tot weerziens!). MOBILISATIE-INVALIDEN. Maandag 15 dezer heeft in de kleine zaal van Musis-Sacrum, Koningstraat alhier, een vergadering plaats gehad van een aantal ingezetenen dezer gemeente, teneinde tot oprichting te kunnen geraken van een sub-comité van het Alzijdig Na tionaal Comité ter verkrijging van een versterkte rechtspositie en van bij den Wet gewaarborgden volledigen steun voor Mobilisatie-invaliden en hunne nabestaan den. Aan den oproep om deze vergadering bij te wonen hadden gehoor gegeven de heeren: pastoor Jans, ds. R. C. W. J Hoek, ds. F. Tollenaar, E. J. Bok, W. de Boer, J. B. T. Meijer, D. H. Grunwald, F. Dekker, L. van Loo, P. A. Smits, dr. M. J. W. Rienks, S. de Böck, J. Meus, D. Snel, en mevrouw M. H. L. Keus Gerth van Wijk. Kennisgeving van verhindering ha'dden ingezonden de heerennotaris J. W. J. Schreuder, ds. P. H. Borgers, ds. F. W. J. v. d. Poel, ds. P. J. Smidts, ing. J. van Dam, ing. Monhemius, J. Kamman C. Bot, L. Bandsma, P. van Dalen, E. H Bos, W. A. Erkelens, J. A. v. d. Vlis en mevrouw M. de BoerJongkees. Als waarnemend voorzitter trad op. de heer D. C. A. de Zwart, welke op verzoek van het Alzijdig Comité voornoemd de uit- noodiging had rondgezonden, meerendeels aan personen, diebereids toezegging hadden gedaan zitting in een sub-comité te willen nemen, daartoe aangezocht door den heer P. de Boer uit Drachten. Na eenige besprekingen over het nut van het bestaan van een sub-comité ter plaatse om de actie van het Alz. Comité te kunnen ondersteunen, werd door alle i inwezigen toestemmend geantwoord op t e vraag, of men tot het plaatselijk Comité wenschte toe te treden. Van degenen, die bericht van verhindering hadden geronden, was eveneens bekend dat zij met het doel instemden, terwijl van enkelen bekend was, dat zij tevens bereid waren eventueel een bestuurs functie te aanvaarden. Tot bestuursleden werden aangewezen mevrouw M. de Boer—Jongkees, en de heeren ds. F. Tollenaar, ds. R. O. W. J. Hoek, notaris J. W. J. Schreuder, W. de Boer, L. v. Loo, J. B. T. Meijer, P. A. Smits, D. Snel, S. de Böck, C. Bot, J. Mens en D. C. A. de Zwart. Besloten werd de verdeeling der functies aan dit bestuur over te laten en voorts bepaald, dat op een vervolg-vergaderlng meer uitgewerkte plannen zullen worden behandeld nopens de geldmiddelen van het Comité en de propaganda in het algemeen. Hierna sloot de wnd. voorzitter met een woord van dank aan de ter vergade ring gekomenen en een gelukwensch aan het adres van den heer P. de B,oer, die uit Drachteü was overgekomen, met het slagen van zijn pogingen, deze bijeen komst. TENTOONSTELLING „NOORDER KUNSTKRING". In de bovenzaal van het café »van Weelde* beeft de Noorder Kunstkring een tentoonstelling georganiseerd. Gister avond om 8 uur vond de offlcieele opening voor donateurs en genoodigden plaats. Deheer.Pinkhof opende de tentoonstelling met een kort sympathiek woord. Hij heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de donateurs, die van hun be langstelling deden blijken. Hij hoopt dat de belangstelling voor de beeldende kunst door zal dringen tot het groote publiek van Den Helder, waar de tentoonstelling dan ook voor georganiseerd is, en waar de leden der vereeniging ook steeds naar streven. Het is jammer, dat het Gemeentebe stuur, hoewel het uitgenoodigd is, niet vertegenwoordigd is, dan had de vereeni ging haar dank kunnen uitspreken voor de zij het niet groote subsidie. De pers heet de heer Pinkhof ook welkom, haar stem reikt verder dan mijn stem in deze zaal, zoo zegt hij. Het tentoongestelde werk is voor het grootste deel van niet-leden van den Noorder Kunstkring. Verschillende schilders, bqnevens de vereeniging >de Brug* hebbenWerk ge zonden. Het stemt tot verheuging, dat de uit- noodigingen hiervoor zijn beantwoord. Het werk van de leden zelf is uiteen loopend van aard. Het is den heer Pinkhof aangenaam te constateeren, dat er onder hen een is wiens werk de moderne rich ting uitgaat. Het publiek kan bemerken, dat er ook hier stroomingen naar het moderne zijn. De leek krijgt bij de be schouwing van de moderne schilderijen vaak een verkeerden indrukhij moet zich eerst echter weten te verplaatsen in de bedoeling van den kunstenaar. Spr. brengt hierna dank aan de kleine groep uit den Noorder Kunstkring, die zoo hard gewerkt heeft om de tentoon stelling te doen slagen, speciaal den heer Steenman bedankt hij voor zijn onver moeid werken, wanneer men bedenkt, dat de schilderijen gisteren nog ingepakt op het station stonden, begrijpt men wel, als men nu de expositie ziet, dat er hard gewerkt is. Spr. verklaart hierna de tentoonstelling voor geopend. Wanneer men de verschillende ten toongestelde stukken bekijkt, valt al dade lijk de groote verscheidenheid in de expo sitie op, hier een schilderij, daar een litho, verder weer aquarellen, pasteltee- keningen, lino's enz. Een der beste stukken is het schilderij «Volksmeisje* van Wout Schram. De schilder heeft hier de armoede realistisch weergegeven, men ziet dat het meisje iets meegemaakt heeft, de kleuren'zijn bovendien zacht weergegeven. Daarnaast een veel kleuriger stuk van Otto Hanrath «Javaansch meisje*. Hier heeft de schilder niet zoo getracht de stemming tot uiting te brengen, maar meer de natuur weergegeven. Lambert Simon exposeert decoratief werk, kleuren composities,benevens eenige teekeningen van een speciaal genre w.o. eenige stukjes van het eiland Texel, welke zeer goed geslaagd zijn. Het duurste stuk van de tentoonstelling is dat van Nanninga «Irissen en Mar grieten*, prijs f750.Zoo fijn heeft de schilder de nerven van de bladen ge schilderd, dat het op een pastelteekening lijkt. Wanneer men dit stuk bekijkt, voelt men de groote toewijding die deze kun stenaar voor zijn werk heeft. De heer Ellemers exposeert eenige frissche stillevens, benevens nog een mooi stukje «Winteravond*.. Johan van Heil zond een tweetal litho's in »Kooplui« en «Straatzangers*, welke tot de beste inzendingen behooren. Prach tig is de gelaatsuitdrukking, mooi de compositie. Van de inzendingen van Walter Smith noemen wij «Begonia en «Geranium*,een stuk warm van kleur en fijn gedetailleerd. Verder noemen v.ij nog litho's van Aart van Dobbenburgh, lino's van den heer Goes, een aquarel en batikspatwerk van den heer Pinkhof, inzendingen van Arie Mets w.o. «Torpedoboot*, «Zee*, enz. Mooie inzendingen van Gerrits, vooral «aardappelschillen*, »huisje aan de sloot*, enz. Han Krug zond eenige zeer mooie lino's welke voor,zeer billijken prijs te koop zijn. Wij hebben slechts hier en daar een greep gedaan, daar de expositie te groot is om ze uitvoeriger te bespreken. U gaat zelf maar eens kijken en U zal heusch niet teleurgesteld worden. De gelegenheid bestaat ook om voor het luttele bedrag van 1 gulden per jaar donateur der vereeniging te worden. Men heeft dan voordeelen die tegen deze kleine uitgaaf ruimschoots opwegen. Vrije toe gang tot tentoonstellingen, vrije toegang tot lezingen der vereeniging, terwijl men bovendien ieder jaar nog een mooie premie j door de leden zelf gemaakt, krijgt. De vereeniging staat er niet zoo heel i best voor, er zijn maar 70 donateurs, terwijl het organiseeren van tentoonstel lingen met alle bijkomstigheden heel wat j geld kost, Wij hopen dan ook dat velen zich als donateur zullen lnten inschrijven om de I vereeniging te steunen. s>a DE WARMSTE DAG. Er heeft gisteren voor het eerst van dit jaar te Amsterdam een temperatuur van meer dan dertig graden Celsius (86 gr. Fahrenheit) geheerscht. We heb ben dus tot dusver den warmsten dag van het jaar beleefd. Ook hier ter stede hadden we tot nu toe den warmsten dag. De temperatuur bedroeg circa 28° Celsius. TOELATING EN OVERGANG HANDELSSCHOOL 5-j. c. Aangemeld voor klas I: 35 candidaten. Toegelaten: C. Bakker, M. V. van Ben- them, D. Blaauwboer, J. C. Boomsluiter, M. M. Borg, J. H. Bosveld, S. Botter, M. C. Braaf, C. Coltof, P. S. E. Galjé, J. A. van der Haagen, M. Herschel, J. W. H. Jaring, S. M. de Jong, M. C. Kingma, O. A. Koopman, E. Meurs, S. K. Minnes, M. H. Mol, J. Pluyter, J. R. Prins, W. Rasch, W. M. Vermeulen, J. W. Vossenberg, J. ter Wal. Bevorderd van de Ie naar de He klasse: I. Clowting, H. Dolstra, M. Erkelens, A. Goos, J. Kortenhoeven, R. Kales, F. Kuiper, J. Meeuwsen, J. Mulder, P. Oost, W. Rijf, H. Roodschild, P. van Strijen, N. Strobel, J. Trousselot, J. Wiessner, J. Wijker, A. v. d. Zouw. Afgewezen 9. Van de He naar de Ille klasse .v O. Bakker, Tb. Boon, M. Blom, J. van Balen-Blanken^ O. de Beurs, K. W. Boon, T. Dekker, J. Dijker, Jac. de Gra«rf, W. Hollaar, F. Klesewetter, J. Kruijff, M. Kraan, M. Xetner, T. Kreuger, Kl. de Lange, G. Landman, O. v. Meulen, A. Meijer, G. Meijer. H. Polak, J. Schreuder, M. Schreurs, N. Schippers, A. Ijska. Af gewezen 5. Van de Ille naar de IVe klasse: M. Bart, T. H. Bijlsma, H. Jonker, A. van Kampen, N. Krijnen, A. van Kuijk, A. Luyckx, A. v. d. Hoek, G. v. d. Molen, G.- Molenkamp, A. Pootjes, J. Stasse, Joh. Vrije. Afgewezen 9. Van de IVe naar de Ve klasse: D. van Berkum, C. Buurman, A. Melis, M. S. Lagerveld, P. G. Molenkamp, H. Reints, P. Vrije, J. Smit, M. Ronde. Af gewezen 5. De aanmelding der hoogere klassen wordt later bekend gemaakt. ZOMER. En warmte. Wij krijgen tegenwoordig heel wat uit Amerika gestuurd. Amerikaansche auto's, Amerikaansche boeken, Amerikaansche weet-ik-veel, en nu ook Amerikaansche hittegolven. Zo zijn degelijk en soliede, solieder dan de Fordjes. Maar de zon werkt dan ook niet volgens het systeem der efficiency. De zon doet het op haar eigen houtje, zonder ophef, degelijk en snel. Het was verwonderlijk zoo gauw zij Zondag verbrande armen en halzen had gefabriceerd; verwonderlijk in welk een kort tijdsbestek zij het klaarspeelde om eenige duizenden Nieuwe- en andere diepers (er waren er heel wat uit Mokum, die toch desalniettemin in hun hart jut ters gebleven waren) uit de kleeren en in het water te krijgen. Verwonderlijk ook hoe snol de aardbeien rijpen, hoe graag de hondjes te water gaan (we zagen er ten, dlie er met geen stok moer uit wou), hoe 'heel ons maatschappelijk leven is ingesteld op dezen korten, tropi sch en zomer Daarover zijn we bet allemaal eens, dat de zomer kort is, te kort. En dat we er uit moeten halen wat er uit gehaald kan wor den. En we zijn wonderlijk tweeslaohtige wezens, zooals we hier op dit ondermaan- sche rondloopen: de een kijkt nog leeljj- ker dan de ander vanwege do warmte. Hier is er een met een rood en warm ge zicht, hijgend en puffend en'blazend. HU kijkt verschrikkelijk nijdig, omdat. z*n lorgnet telkens van zijn zweeterige neus afvalt, omdat zijn voeten loom zijn en zwaar, omdat zi|n warme pantalon om zijn beenen fladdert. Maar spreek hem eens toe, roep eens tegen hem: „wat een weertje, hè?" Heel het gezicht fleurt op, de oogen glunderen, de stap wordt veer krachtiger, een breede glimlach trekt over zijn gelaat, en al zakdoek wuivend zal hij u antwoorden: „reuze hoorl Zoo een week of zes houden!" Wat blieft u, is dat consequent of niet? We leven nu weer op tropische tempe ratuur; we consumeeren ijs bij kilo's, drinken lager en beiersch bij liters. We hebben een aversie gekregen tegen erwtensoep-met-een-kluif, hebben niet het minste trek in warme baden en zijn totaal vergeten, dat we een wintër achter den rug hebben, die we wellicht in geen hon derd jaar weder zullen beleven. We trans- pireeren, puffen, blazen en zwoegen; we kleven vast aan alles waarmee we in aan raking komen, we zuchten en zwoegen on- de hitte. Maar we wagen het niet te kla gen: we hebben dezen zomer en we zullen hem vasthouden; zoolang we kunnen. We bevolken thans de plantsoenen, en het is wat een aardig gezicht daar, naast de oude menschen, de allerjongsten te zien zitten op de bankjes. En waar maar schaduw is, is er niet een plaatsje vrij. In lange rijen staan we te waditen op de bus sen, die maar heen en weer gaan tusschen de stad en het strand, en die telkens weer hun inhoud uitstorten over onze bad plaats. En de Noordzee, die in deze dagen onze trouwe vriend is en die ons nu niet verraderlijk toebrult, wenkt ons en lonkt en deelt glimlachjes uit, en kust zonder Mi

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5