S. A. KANNEWASSER ZN. 1 1 NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Avsl-K Abd Li-si r*oop. PP I STE R-TABAK Eerste Blad. DE HAND DER TRAGEDIE CONCURRENTIE ONMOGELIJK BUITENLAND. Nr. 6679 ZATERDAG 20 JULI 1929 57ste JAARGANG Zomertijd. Zon Hoogwater WEEKOVERZICHT. KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Buitenland. FEUILLETON Militaire beweging. 1 os die h Liw ode ie ©p, V^rriuinr» Uo.lt 03 met AKKer-Tö Eten rede' van Tsjlang Kal-sjek. De Japansche minister van oorlog pessimistisch. Ook In de Ver, Staten Is men bezorgd. Diplomatieke betrekkingen verbroken. Zal het oorlog worden? Is /ff HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant binnenland f Breetand Wieringen 1.65; overige landen f 1 Vj. e? W' Indie p. zeepost f 2.10, ld. p. mail en Modeblad resp fo95 f PT f a5°' f°'7°' f?'7°- f I,25> i-25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DEEOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningsiraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Glrorekeniag No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte al* redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine ad<vert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Wlaan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Juli op: ond.: Z 21 21.02 3.00 M 22 21.39 3.57 D 23 22.06 6.04 W 24 22.26 6.16 D 25 22.43 7.30 V 26 22.56 8.44 Z 27 23.08 959 op: 5.01 5.03 5.04 5.05 5.07 5.08 6.09 ond: 21.08 21.06 21.05 21.04 21.02 21.01 20.59 v.m.: n.m.: 9.40 9.58 10.15 10.32 10.48 11.05 11.22 11.39 11.56 12.14 12.32 12.51 1.10 Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 20 Jüll ©.39 uur. Zondag 21 9.38 Maandag 22 9.36 V Komkommertijd! Met den besten wil van de wereld is er voor de kranten geen nieuws van eenige beteekenis te verslaan, en aangezien het bedrijf niet kan stil staan, de lezers dagelijks hun dosis nieuws moeiten hebben, wordt de bekende jour nalistieke duim in den airrn genomen let op deze fraaie beeldspraak 'alstublieft en wellicht zal, ais de toestand niet ver betert, al heel spoedig) ook weer d'e zee slang te voorschijn komen, die in deze dagen altijd opgeld doet. De menschheid zwoegt en hijgt en transpireert van de hitte, maar tegelijker tijd profiteert dj ervan, en ze hoopt, dat we het een poosje zoo houden. De vaoan- ties zijn voor het grootste deel al begon nen, allerlei plannen gemaakt, waarbij men evenwel uitsluitend mooi zomerweer kan gebruiken, en het zou zeer onvrien delijk zijn van moeder natuur, als ze dit alles nu in de war smeet en ons onzen korten zomer ontroofde. Maar we weten allemaal wel, dat we in dit opzicht niets te vertellen hebben en ons aller moeder een grillige en vaak nukkige dame ia. Intusachen, we zitten in of nabij het water of de bosschen, we trekken ons van geen politiek of wat dan ook, iets aan, en we vinden het wel aardig, toch regelmatig ons krantje te ontvangen, desnoods met een zeeslang dan maar. Binnenland. Voor wat ons eigen land betreft, kwam no(g in de vorige week het bericht betref fende de opdracht aan jhr. Ruys tot vor ming van een kabinet. Onze pers heeft er maar matig belangstelling voor getoond, zooals in heel deze verkiezing de -belang stelling en de deelname van bet Neder- landsche volk gering was. Het is de dood dn den pot; men is zich meer en meer be wust geworden van de betrekkelijke machteloosheid, zoowel' van den kiezer als TOBRALCO Is het meest geschikte en soliede Katoenen Weefsel voor Gsgarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar in een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam T0BRALC0 op den zelfkant JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15. Let vooral op den gelen winkel. van een parlement, uit die kiezerismachte- looisheid geboren, en een soort lethargie, berusting in het onvermijdelijke, is over ons volk gekomen. De verschillende frac ties hebben al vergaderd, doch voorloop!® ontbreken nog nadere (berichten. Men raadplege overigens de Parlementaire Kroniek van mr. Antonio. Zondert men de gewone wekelijksche „geméngde berichten" uit: branden, auto- en andere ongelukken, enz., dan is er feitelijk niets gebeurd wat de moeite van het vermelden waard is. De Zaan- damsche stakinig is nog in hetzelfde sta dium; het schijnt, dat het aantal werkwilligen uit de buurt van Spa kenburg grooter wordt. Of hier mede verband houden de thans we derom gedane bemiddelingspogingen van den rijksbeimiddelaar, is wellicht niet on waarschijnlijk. De heer van LJlsselstein stelde voor een loonsverhooging van 50 cent per week, maar blijkens de eerste berichten wenschten de stakers dit voor stel niet te aanvaarden. Vóór of op Maan dag wordt hierover beslist. Wachten wij dus nadere mededeelin- gen af. Verdien worden die gebeurtenissen in ons land gekenmerkt d-obr vacantiebezoe- ken. Kan het anders bij dit prachtige zomerweer? Eeni groep mieisjespadvind- sters heeft een congres in ons land, Am sterdam maakt zich gereed voor de ont vangst van den Engelschen Lord-Mayor, die hedenmorgen in de hoofdstad is aan gekomen, alsmede voor de ontvangst van de Australische vliegers Kingsford Smith, e.a. Bij de ontvangst waren na tuurlijk de Marine-vliegdiensten van de Mok en de Kooij tegenwoordig. Ook in het buitenland heerscht de kom kommertijd. Vandaar, dat de kranten zich met ware welluist hebben geworpen op het incident tusschen Ohina en de Sowjets. De een zegt de wordt oorlog, de ander meeat, dat het eea storm is in een glas water. Feit is, dat noch China of wat dan voor die geldige Chineesche republiek doorgaat noch die soyjet-regeering vol- d ende legers en credieten hebben om met ©enigen grond van slagen oorlog te kunnen voeren, ea wij voor ons hebben zoo het idee, dat hier toegepast wordt in het groot, wat die beroemde vechtersbaas in het klein deed, toen hij. tegen de hem omringende .vrienden zeidie: „Jongens, hou me goed vast andiers bega ik een on geluk". Maar alweer is ook hier afwachten de boodschap, en misschien zijn over eenigen tijd de gemoederen wel wat bedaard. Stormachtige tooneelen kwam in die Franscbe Kamer voor naar aanleiding van de schuldenregeling. Het is voor Frankrijk wel een bittere pil: het behoort tot de overwinnaars van den oorlog, maar het is met huid en haar overgeleverd aan Amerika. Dit schatrijke land is van ai de belligerente mogendheden van 191418 het eenige, dlat in zijn vuistje kan lachen en zijn toch reeds volle schatkist nog boordevol -ziet komen. En op* dit punt de betaling van de oorlo'gsschulden is Amerika onverbiddelijk. Jelui uit den put helpen, is goed en' wel, maar de re kening moet worden gehonoreerd. En Frankrijk en België zitten er nu mee. De oude Romeinen hadden een gezegde, dat hier van toepassing is, n.L „Vae victis!" wee den overwonnene. Hiermede houdt natuurlijk ook ver band de ontruiming van da bezette ge bieden. Een verschrikkelijke ramp in 'Gilling ham1 in Engeland, een treinramp in de Vereenigde Staten, watergebrek in En geland, dat op sommige plaatsen zeer dreigend is geworden, dat is verder zoo wat het eenige nieuws van eenig belang. RUSLAND. door B. PHILLIPS OPPENHEJM. HET RUSSISCH-CHINEESCHE CONFLICT. Londen, 18 Juli. Te Peking is van Chi neesche zijde het gerucht verbreid dat de Russische troepen in Noord-Mantsjoerije gepoogd zouden hebben over de rivier de Amoer te trekken. De Russen zouden ech ter zijn teruggeslagen. Van Japansche zijde wordt te Peking medegedeeld, dat de Russische troepen zijn uitgerust met een groot aantal vliegtuigen en een kleinere hoeveelheid geschut. De militaire voorbereidingen aan de Mantsjoerijsche grens gaan voort. Op Russisch gebied werden veertigduizend (Adv. In Blokschrift) man samengetrokken tusschen Blagoesjt- Sjenk en MantsjoelL Verscheiden afd'ee- lingen van deze troepen zijn voorzien van vliegtuigen. De troepen-bewegingen in Mongolië bevatten voornamelijk cavalerie. De Chineesche troepenmacht, die aan de grens is saamgetrokken, is veel sterker dan die der Russen. Generaal Tsjang- Sjoe-liang de bevelhebber der Mantsjoerij sche troepen bevindt zich nog steeds in een badplaats aan de zeekust nabij Tient- sin. Hij heeft een telegram ontvangen van minister-president Tsjlang Kai sjok, waar in hij onmiddellijk naar Moekden wordt teruggeroepen om persoonlijk het verde digingswerk aan de grens te leiden. Op het oogenblik heeft Tsjang Sjoe Liang dit bevel nog niet opgevolgd. Door de regeering te Nankin wordt offi cieel medegedeeld, dat China voornemens is den Chineeschen Oosterspoorweg in eigen beheer te nemen en maatregelen te nemen tegen een eventueel militair op treden van Sowjet-Rusland. Het spoor wegverkeer tusschen Mantsjoerije en Si berië is, naar uit Charbin gemeld wordt stopgezet Tsjiang Kai-sjek heeft in de Koemin- tang een rede gehouden in welke hij zioh uitvoerig bezighield met de betrekkingen tusschen Rusland en China. Hij verklaar de, dat het overnemen van den Chinee schen Oosterspoorweg niets ongewoons is. Rusland heeft herhaaldelijk verklaard, dat het den spoorweg aan Ohina zal teruggeven. Wanneer de Sowjet-regeering de Chineesche ïegeering respecteert en het sluiten van verdragen op de basis van gelijkgerechtigdheid kan plaats hebben, is de regeering te Nanking bereid! de di plomatieke (betrekking met Rusland voort te zetten. Behalve de kwestie van den Ol^nee- schen Oosterspoorweg zijn er nog ver scheidene Russisch-Ohineesche kwesties, die op regeling wachten. In de vergadering van het Japansche kabinet verklaarde de minister van oor log, dat volgens officieels berichten van zijn collega voor buitenlandsohe zaken de sowjet-regeering aan de Russisch-Ohi neesche grens 80.000 goed gewapende troepen ter beschikking hóudt. Voorts beschikt de Chineesche regeering aan den Oosterspoorweg over 150.000 man gereed staande troepen. De minister van oorlog beschouwt den toestand in Noord-Mantsjoerije als uiterst kritiek en legde er den nadruk op, dat Ja pan thans in de noodzakelijkheid ver keert zijn standpunt inzake het conflict tusschen China en Rusland te bepalen. De Amerikaansche regeering slaat met bange bezorgdheid de mogelijkheid gade van een conflict tusschen Sowjet-Rusland en China. Immers dit is nu de eerste keer dat een proef kan worden genomen met het pact van Kellogg door twee mogend heden die het mee hebben onderteekend. Onder Laatste Beriohten hebben wij J.1. Donderdag nog melding gemaakt van het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en China. 1 In het antwoord van de Sovjet-regee ring op de Chineesche nota wordt gezegd: De Sovjetregeering constateert dat alle middelen om tot een bevredigende rege ling te komen zjjn uitgeput, hetgeen de regeering ertoe noodzaakt: 1. aile diplomatieke, consulaire en han delsvertegenwoordigers der Sowjet-regee ring uit China terug te roepen; 2. alle Sowjetbeambten en ambtenaren van den Chineeschen Oosterspoorweg terug te roepen; 3. alle spoorwegverkeer tusschen China en Rusland stop te zetten; en 4. aan alle Chineesche diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers in Rusland te bevelen onmiddellijk het land te ver laten. De N. R. Crt schrijft naar aanleiding hiervan: De komende dingen werpen hun scha duw vooruit. De aankondiging van de Sowjet-regeering, dat alle spoorwegver keer tusschen Rusland en China door deze regeering zou worden stopgezet, geeft en kel maar de officieele bevestiging van een 60) De stoornis die op handen was, was misschien teen (geluk. Ik zou anders wel licht dingen gezegd hebben, waarover ik later had moeten blozen. Maar op het oogenblik hoorde ik het geluid van stemmen in het voorhuis. Bruce Deviile was daar met Miss Ber- denstein. Wij stonden beiden op, Haar komst wa» een verrassing voor ons. „Ik ontmoette Mis|s Berdenstein hier vlak bij en verzocht baar met mij mee te komen," zeide bij op bruusken, zakelljken toon. „Ik heb de vrijheid genomen haar te verzekeren, dat je hhj zou zijn haar te zien." „Je hebt heel goed gedaan," zeide Ade- laide kalm. ,Jk ben heel blij, baar te ^Zij groette het meisje vriendelijk. Wat mij, betreft, ik gaf haar de hand, koeltjes natuur Ijk. Het verwonderd© mij, dat zij hier durfdie, komen, el was het op aan drang van Bruce Deviile. Ik hoop, dat wij niet te laat zijn voor de'thee, zeide hij', de kamer rondziende. Adelaïde Portress schelde. Ik glim lacht# «ven bij de kleine ironie in ds ge dachte, die door z3jn vraag werd opge wekt. Ik had dat kind van Berdenstein onwillig de hand gereikt. WIJ' zouden vij andinnen blijven. Ik was daarvan over tuigd en verlangde niets liever dan open lijken strijd. De thee werd gebracht en een onver schillig, algemeen gesprek werd gevoerd, waaraan ik bijna geen deel nam. Al spoedig kwam Bruce peville bij mij staan. De beide anderen zaten te praten. „Waaom hebt u haar hier gebracht?" vroeg ik zachtjes. Hij haalde de sohouders op. „Waarom hebt u haar hier gebracht?" schappeUjkeni voet met haar te «taan. Dan weteni wij, wat zij' van plan is." Ik schudde het hoofd. „U zegt maar, dat u dit denkt," zeide ik met eepige emphase. „U maakt verwon derlijke vorderingen. Ik feliciteer u." Hij( lachte. „O, zij is volstrekt niet oninteressant," 'verklaarde hij. „Als u in de laatste dagen zooveel van haar gezien had als ik, dan zou u haar bepaald charmant vinden." Even later maakte ik aanstalten om heen te gaan. Ik kon het hier niet meer uithouden. Ik wisselde nauweijks een woord met de vrouw, die ik had loeren kennen als Adelaïde Fortress. Ik roerde slechts even haar vingers aan, die koud waren ais ija Bruce Deviile volgde niet het voor- hulin. De Amerikaansche was ook opgespron gen en nam haastig afscheli Voordat zij de kamer verlaten Icon, was Bruoe Deviile echter reeds naast mij. „Ik zal u thuis brengen, Miss Ffolliot," fluisterde hij mij toe. Ik antwoordde niet Wij' waren nog niet halverwege het tuinpad, toen wij de schelle stem van Miss Berdenstein hoorden. Mijnheer Deviile!" „U zal miji thuisbrengen, nietwaar, mijnheer "Deviile?" zeide zij. „Ik zou met geen mogelijkheid alleen den weg kun nen vinden. En bovendien, ik zou doode- lijk bang zijn. Het is zoo donker. Ik zou er niet aan gedaoht hebben, zoo lang te blijven, als ik alleen moest gaan." Hij mompelde een vloek tusschen zijn tanden. Ik liep door. „U Is toch nog wel hier, als ik terug kom?" vroeg hij bruusk. „Ik ga maar een paar. «tappen met mejuffrouw Ffol iiot." „Ik sta kant en klaar om been te gaan, antwoordde zij. „En Ik heb mevrouw For- tress al goeden dag gezegd'. Ik weet dus waarlijk niet, hoe ik nog zou moeten blij ven En ik dhrf geen stap alleen te doen. Het is bijna pikdonker. Zal ik eerst met Miss Ffolliot en u naar de Pastorie wan delen?" Ik was bijna buiten gehoor, voordat züj uitgesproken had, want zoodra ik ver nam, waarom het haar te doen was, bad ik mijn pas versneld. Toen Ik d'e steilte beklommen bad om op bet voetpad te komen, keek Ik om. Zij liepen naast elkander op den straat weg een zonderling paar. Hij liep boog in da Behouders ean slecht toeken. ÜCHTEÖELiRlGE ROOKTABAK ROODE-ftïR THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN k - HOOFDSTUK XXL Buiten gevaar. Ik ging rechtstreeks naar mijn vaders kamer, ofschoon mij slechts een zeer ver ward denkbeeld van wat ik hem zeggen wilde, voor den geest zweefde. Maar tot mijn verbazing vond! ik hem niet. De kamer was ledig. Ik liep door naar de salon, maar ook daar was hij niet. Toen ging ik terug naar de vestibule, en zag, dat zijn hoed ver dwenen was van den stander en zijn overjas ook. Nu riep ik om Allee, die weldra uit onze kleine huiskamer kwas. „Waar is vader?" riep ik buiten adem. „Hij is niet boven!" Zij trok mij in de kamer. Haar rond gezichtje stond heel strak en haar oogen waren heel ernstig. „Hij is een kwartier geleden naar Lon den vertrokken," verklaarde zij. „Naar Londen vertrokken!" herhaalde ik verbaasd. „Maar hij kon ternauwer nood staan. Heeft hij zich zelf gekleed?" ,Hij was heel zwak, maar hij scheen volkomen in staat, om voor zichzelf te zorgen," antwoordde zij. „Een half uur geleden kwam er een telegram voor hem. Ik bracht het hem op zijn kamer, en hij opende en las het, zonder iets te zeggen. Hij vroeg alleen, waar jij was, maar ik kon hein alleen zeggen, dat je uit was. Hij zeide mij, dat ik den dagcart mioest laten komen, en dat hij naar de stad ginig. Ik was ta verbaasd om een woord te spre ken." Mijn eerste indruk was onmiskenbaar een gevoel van groote verlichting. Toen begon ik mij af te vragen, wat dat kind1 van Berdenbeim er wel van zeggen zou. Zou zij het in verband brengen met haar tegenwoordigheid hier? Zou zij den ken, dat hij vertrokken was om haar te vermijden? Waarschijnlijk wed Dat was dus een gevaar, maar het was niet grooter dan het gevaar, dat zij hier komen zou en hem van aangezicht tot aan gezicht zou ontmoeten. Over het geheel was het goed nieuws, het was in elk geval een verademing. In den morgen kwam er een brief van hem, gedateerd eenvoudig Londen. Hij was weggeroepen, zeide hij, voor zaken-, die hij niet kon verwaarloozen, zonder ini strijd te komen met zijn plicht Zoodra deze afgeloopen waren, zoo ging de brief voort, stelde hij zich voor, een korte vacantie te nemen, hier of daar in een badplaats. Hij had daarom ©en locum tenens genomen, die nu op weg naar ons dorp was, en hij zou schrijven, zoodra hij definitief besloten was, waarheen hij gaan wiide. Voor mij was de brief een verlichting en een vreugde. Ik was gekomen in dien acuten toestand van zenuwachtigheid en overspanning, waarin iedere afleiding welkom is. (Waadt vearaólgd.)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1