Derde Blad BURGGRAAF BINNENLAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 20 JULI 1929 „De Vereenigde Staten van Europa". RUSLAND en CHINA. LUCHTVAART. Oncdkdander. jss. r^ar^^sirst'sr v«r «a™ »u oou™*» KONIJN's HAUCHMACHER SMEERW0RST SPOORSTRAAT TELEFOON 339 JHR. RUYS OP HUIS TEN BOSCH. Conferentie met H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft Vrijdagmiddag ten paleize, Het Huis ten Bosch, in confe rentie ontvangen jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. PROV. STATEN NOORD-HOLLAND. Verkiezing leden Eerste Kamer. De Prov. Staten van Noord-Holland vergaderen 26 dezer. De agenda vermeldt o. a.onderzoek van den geloofsbrief en 'bijbehoorende stukken van het nieuw inkomende lid B. H. Sajet; adres van het bestuur van het melkcontrólestation »Amsterdam« houdende verzoek om een subsidie van f 10.000; stemming ter verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. DE COMMISSIE VOOR CURACAO. Vertrokken. Gistermiddag is per stoomschip Simon Bolivar uit Amsterdam vertrokken de oommissie, welke is ingesteld naar aan leiding van den overval op Curagao. 1 De Haagsche inspecteur van politie Rieken is daartoe gisterochtend met den trein van 9.05 uur naar Amsterdam ver trokken, waarbiji hem uitgeleide gedaan werd door zijn chef en zijn collega's van de afdeeling contróle. AANBESTEDING. Te Haarlem is aanbesteed het herstel len van stormschade, door bezinkingen en bestortingen aan de hoofden op het Noorderstrand en aan den kop van den Oosthavendam op Vlieland. Laagste in schrijver M. van Meekren en W. de Boer, te Hindeloopen, voor 59.300. DE ZUIDERZEEWERKEN. Men schrijft aan de N. R. Crt: De indijking van de Wieringermeer, de Noordwestelijke van de droog te leggen Zuiderzee-polders, vordert goed. Het sluit gat onder Medemblik is reeds geruimen tijd geleden gedicht, zoodat thans alleen in de nabijheid van Wieringen nog een gedeelte moet worden dicht gemaakt; on geveer een afstand van 1 K.M. Evenals destijds bij den afsluitdijk, staat ook hier een sterke stroom. Verscheidene sleep- booten zij'n noodig om één bak met klei op zijn plaats van bestemming te brengen. En er moet heel wat klei worden aange voerd; aan beide zijden van het sluitgat liggen twee groote grijpkranen, die den geheelen dag de kèileem uit de bakken in het water werpem Als de verbinding is tot stand gebracht, is de dijk nog lang niet afgewerkt. Tegen de keileemdam wordt zand gespoten, de glooiingen wórden dan bedekt met kram* mat en een laag puin, waarop de groote blokken basaltsteen komen te liggen, die den dijk tegen den golfslag moeten behoe- den. DE STAKING IN DE ZAANSCHE HOUTINDUSTRIE De bespreking met den rijks- bemiddelaar. aanleiding tot veel commentaar. Unaniem is men van oordeel, dat met dit voorstel de staking, welke nu reeds langer dan drie maanden duurt, niet tot oplossing is te brengen. Nooit kunnen wij aan zulk een voorstel onze stem geven, voor één cent meer per uur gaan wij toch geen veertien lange weken in staking, aldus luidt het in sta kerskringen. Te oordeelen naar de mededeellngen van de werkgevers, een 14 tal dagen ge leden gedaan, is het eveneens zeer twijfel achtig of dezen het voorstel zullen aan vaarden. BemlddeRngsvoorstel afgewezen. Vrijdagmorgen hebben de leden van de vier bij de staking betrokken orga nisaties het voorstel van den rijksbemid delaar, den heer H. A. van IJsselsteyn, in afzonderlijk gehouden veranderingen besproken. Deze besprekingen hadden tot resultaat, dat diens voorstel om het loon van de losse arbeiders met vijftig cent per week te verhoogen en de tarie ven dienovereenkomstig op te voeren, van de hand werd gewezen. De stemming over dit voorstel in de vergaderingen van de organisaties was geheim. Uitge bracht werden in totaal 755 stemmen, waarvan 720 voor doorstaken, 29 voor aanvaarding van het voorstel en 6 blanco. De 300 stakende bootwerkers hebben aan deze stemming geen deel genomen. Toen op 1 April j.1. het aan de patroons te zenden ultimatum in stemming werd ge bracht, welke stemming eveneens geheim was, werden uitgebracht 558 stemmen. Vóór staking waren toen 455 leden, tegen staking 79 en blanco 24. Ook aan deze vergaderingen werd door de bootwerkers niet deelgenomen. BUITENLANDSOH NIEUWS. Donderdag] heeft ten gemeentehuize te Zaandam de waarnemende rijiksbemidde- 1'aar van district 2, d'e heer H. A. van IJsselstein, nadat eerst een onderhoud met den heer K. ter Laan, burgemeester dier gemeente en J. A. E. Verkade, indu strieel eni voorzitter van die Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland, had plaats gevonden, een bespreking ge houden met het bestuur van den Bond van -Werkgevers in het Houtbedrijf te Zaan dam, vertegenwoordigd door de heeren J. C. de Lange, W. Pauw, P. Engel, W. O. Middelhoven, J. F., Kamphuys, H. Si- monsz, J. O. van Wessem en de secreta ris van den bond mr. F. H. A. de Graaff. Na afloop van deze besprekingen, welke een uur duurden, vond een conferentie plaats met afgevaardigden van de vjer in het houtbedrijf samenwerkende organisa ties De Centrale Bond van Transportar beiders werd vertegenwoordigd door die heeren Sieverink, Brautigam en Plooyer, de Chr. Bond door de heeren A van der Heyden en P. de Vries, de R.K. Bond door de heeren Th. de Groot en J. lens, terwijl voor de Federatie optraden de hee ren O. Posthuma, Balhoeve en Kat. NadUt het onderhoud met de arbeiders- afgevaardigden eveneens ruim een uur in beslag had genoemen, vond te half drie een gecombineerde bespreking met de beide in het houtconfiict betrokken par tijen plaats. Te ongeveer vier uur maakte de heer van EJaselstein onverwacht een einde aan deze oonferentie, door partijen in over weging te geven de loonen van de losse arbeiders met 50 cent per week te ver hoogen en de tarieven dienovereenkom stig op te voeren. Zonder de gelegenheid te laten hier over van gediachten te wisselen verzocht de rijksbemiddelaar hem uiterlijk Maan dag 22 Juli aanstaande mededeeling te doen of dit voorstel door partijen wordt aangenomen. Zoodira het voorstel van_ den Kijksbe' Pleidooi voor een algemeene tol-unle. Het dezer dagen aan de groote klok g&hangen plan van Briand tot stichting der Vereenigde Staten van Europa geeft actueele beteekenis aan het artikel in de Monde Nouveau van Lucien Coquet, algemeen gedelegeerde van de Union douanière européenne, in verband met het in Mei j.1. te Madrid gehouden congres. Naar men weet bestaan er in andere landen overeenkomstige comité's. Volstrekt genomen is het doel een Europa, dat een ondeelbaar tolgebied zou uit maken, waar de goederen vrijelijk zouden circuleeren, diis gelijk sinds het ancien régime in Frankrijk zelf, in Duitschland sinds de geleidelijke uitbreiding van de Zollverein, tusschen België en Luxem burg, tusschen Frankrijk en het Saarge- bied en tusschen Estland en Letland. De schrijver acht een zoo ingrijpende hervorming uitvoerbaar, maar niet ter stond noch in een naburige toekomst. Er zouden vele economische en politieke voorwaarden voor vervuld moeten worden en de verwezenlijking van de laatste zou nog langer duren en nog meer voeten in de aarde hebben dan die van de eerste Het Europeesche tolverbond zal pas kunnen ont- en bestaan in zoo ver het een nieuwen geest zal uitdrukken, die alle volken van Europa zou bezielen. Door het te vroeg te willen verwezen lijken zou men niet anders bereiken dan voor langen tijd en misschien voor altoos een formule, die een der hoogste ver wachtingen van de toekomst is, te breken en onbruikbaar te maken. Men moet erin berusten langzaam tot een ver doel te naderen, gesteund door de zekerheid, dat elke vooruitgang, op dezen weg gemaakt, zelfs een van bescheiden karakter, zijn eigen waarde heeft en Europa naar een betere bestemming helpt stuwen". Dit is aanleiding geweest tot de indiening van een motie in de Kamer 'om de vrouwen zoowel het actief als passief kiesrecht te verleenen, d.w.z. ze behalve kiezer ook verkiesbaar te maken. Tegen dit laatste voornemen heeft het Kamerlid Floros ernBtig gewaarschuwd. Wij hebben al genoeg gehad, zei hij, van rijkaards, die zich iq afgelegen districten met hun geld Kamerzetels kochten, zou men ons nu aan een nieuw gevaar willen blootstellen, dat van de jonge en sohoone vrouwen Vrouwen beneden de 80 jaar en met schoonheid gezegende vrouwen mogen niet verkiesbaar zijn. Wie te jong of te betooverend is, moet in- ieder geval van de verkiesbaarheid worden uitgesloten. Aldus de heer Floros. Het Grieksche volk is galant, maar het is van oudsher opgevoed in dè politiek. Zou de heer Floros inderdaad bang zijn, dat er kiezers op een vrouw zouden stemmen om haar aantrekkelijk uiterlijk? Of is hij bang, dat schoone vrouwen den vrede in .de Kamer zouden verstoren In dat geval zou er nog iets voor zijn bezorgdheid te zeggen zijn. CHINA DE BREUK TUSSCHEN CHINA EN RUSLAND. Geen inmenging van Volkenbond. den ENGELAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sovjetregeering elke inmenging van den Volkenbond zal afwijzen. De Sovjet regeering zou verklaren, dat het conflict zonder eenige bemiddeling opgelost moet kunnen worden. Het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft aafi den vertegen woordiger der Sovjet-Unie verklaard, dat volgens Japansche opvattinghet conflict alleen Rusland en China aangaat eb dat interventie van derden den poli- tieken toestand in Oost-Azië slechts slechter kan maken. HET RU SSISCH-OHENEESCHE GESCHIL. Amerika dringt er bfl beiden op aan het verdrag van Kellogg ln acht te nemen. De Amerikaansohe regeering beeft de aandacht van de Russische en Chineesche' regeeringen er op gevestigd, dat beiden onderteekenaars zijn van het anti-oorlogs verdrag van Kellogg. Deze stap is onder nomen wegens den dreigenden oorlog tusschen de twee landen. Nader wordt medegedeeld, dat staats secretaris Stimson <fe bemiddeling zoo danig denkt in te kleeden, dat Frankrijk de eerste diplomatieke stap doet bij de sowjet-regeering, daar Amerika geen be trekkingen met de sowjet-unie onder houdt. Amerika zal bemiddelingspogin gen bij de regeering te Nanking doen. Intusschen zijn, blijkens nadere tele grammen De vijan delflkheden begonnen. Uit Osaka wordt gemeld, dat de Russen het offensief hebben geopend en de grens steden Pogranitsjnaja, en Mantsjoeli ver overden. De Britis-h United Press meldt, dat zwaar kanonvuur is gehoord in de buurt van Pogranitsjnaja, hetgeen -het gerucht, dat de Russen die stad hebben aange vallen, schijnt te bevestigen. De Ohinee- zen hebben den spoorwegtunnel van den Ohineeschen Oosterspoorweg vernield en op Jhet bericht, dat er Russische oorlogs schepen in aantocht waren, zijn in de zee geul bij San Fen Ho mijnèn gelegd. De oorlogstoestand afgekondigd. Op last van maarschalk Tsjang Hsoe- liang is in de drie.Oostelijke' provincies de oorlogstoêstand afgekondigd. De com munistische partij van China werd bui ten de wet gesteld, terwijl iedere vorm van communistische propaganda streng vervolgd zal worden. Vier cavalerieregi menten en drie tanks zijn van Charbin naar Ohailar vertrokken. De Japansche gezant werd door Kara- chan ontvangen om den politleken toe- standAe bespreken. Uit nadere beriohten blijkt, dat de kan selarijen de hoop om tot eene schikking te komen, nog niet opgeven. DE AMERIKAANSOHE OCEAAN VLIEGERS De Per schip terug naar de V. S. Amerikaansohe vliegers Williams en Yancey hebben zich te Cherbourg weer naar Amerika ingescheept. Woensdag kwamen zij met de Pathfinder te Bourget aan, waar zij door de leden van het Ame- rikaansche gezantschap en van de Ame rikaansohe kolonie werden verwelkomd. Donderdag zijn beide vliegers op bet ministerie voor de luchtvaart ontvangen. MSIGAPEW Alleenverkoop en Grog Den Helder en Omstreken: JAC. VERFAILLE, Groothandel in Tabaksfabrikaten. DE BETREKKINGEN MET RUSLAND De Liberale Partij neemt het Russische standpunt ln. De „Manchester Guardian" -schrijft, dat een groot deel der Arbeiders en bijna de geheela Liberale Partij' niet ten volle aoooord gaait met het standpunt van Ma-c- Donaldi inzake de te volgen methode bij d-e hervattingen der diplomatieke betrek kingen met Rusland. Zij staan veeleer op het Russische standpunt, dat eerst de be trekkingen dienen te worden horvat en daarna over de hangende kwesties moet worden gesproken. - Er wordt rekening -gehouden met de mogelijkheid, dat de Labourleden een re solutie in dézen -geest zullen indienen, welke dan door de Liberale Partij zal worden- gesteund. De actie regeering. der Mongoolsche HET GEVAAR VAN VROUWELIJKE KAMEROANDIDATEN. Volgens telegrammen uit Tokio heeft de Mongoolsche regeering een gedeeltelijke mobilisatie bevolen als gevolg waarvan 27.000 goed gewapende soldaten onder be vel van Russische officieren naar de Mon- goolsche-Chlneesche grenzen zijn gezon den. Rusland wil geen oorlog verklaren. Roedzoetak, volkscommissaris van ver keerswezen, heeft heden, aldus de oorres- pond ent van de Vossisohe Zeitung te Mos- kou, aan enkele buitenlandsche journalis ten verklaard, dat de Sowjet-regeering om redenen van principieelen aard aan Nanking niet den oorlog zal verklaren, zoolang geen Ohineesohe troepen het Rus sische grondgebied schenden. De noodige maatregelen ter besoherming van de grens zijn getroffen* (N. R. CA) Buitengewone zitting van den raad van volkscommissarissen. De bezwaren tegen het vrouwenkies recht, in ons land sinds lang overwonnen houden in andere landen nog ernstig de gemoederen bezig. Een dier landen is Griekenland, waar de regeering de vrou wen het uitzicht wil openen op het kies recht voor den gemeenteraad, maar haar Naar uit Moskou gemeld wordt, werd heden een buitengewone ziltting van den Raad van volkscommissarissen gehouden, waarbij de commissaris voor militaire za ken rapport over den stand van leger en vloot uitbracht. De volkscommissaris ontving opdracht verdere maatregelen te nemen tot be scherming der Russische eigendommen. HET AFSTANDRECORD IN DE LUCHT. Woensdagmorgen vroeg verlieten de vliegers Manier en Favreu het vliegveld le Bourget om opnieuw te pogen het af standsrecord bij rondvluchten te breken. De dagvlucht zal gaan tusschen le Bour get en Kaap Grisnez, terwijl de nacht vlucht korter zal zijn. De vliegers hopen 60 uur in de lucht te kunnen blijven en 9000 K.M. af te leggen. DE SOUTHERN CROSS TE AMSTERDAM. De aankomst dér Anstrallë- vliegers, Kingsford Smith en z'n metgezellen, de koene vliegers van de Southern Cross, een product van de Nederlandsche vlieg- tuigenfabriek lokker, is Vrijdagmorgen te 11.35 vlot op het vliegveld Schiphol geland. Het fraaie, misschien wat te warme weer, had vele belangstellenden naar Schiphol gelokt en reeds vroeg in den morgen was er op den weg naar Amster dams luchthaven druk verkeer van auto's. Naarmate het tijdstip naderde, waarop de Southern Cross verwacht werd, kwamen nog steeds meer toeschouwers, zoodat te 11 uur ongeveer 1000 kijkers op het veld aanwezig waren. Er waren vele vliegtuigen uit Soesterberg gekomen,, o.a. bestuurd door kap. Versteeg, serg.-maj. Bakkenes, serg.-maj. v. d. Grient. Verder waren er op de Ringvaart en dat trok heel wat bekijks keurig netjes dtrie watervliegtuigen van De Mok neerge streken. Tegen half twaalf verscheen een escadrille van drie vliegtuigen van De Kooi boven het vliegveld, die blijkbaar de Southern Cross hadden vergezeld. En te 11.35 kwam eindelijk het lang verwachte Fokker-vliegtuig in zicht, het toestel dat tientallen uren boven de Stille Zuidzee had' gezweefd, de machine, die dwars over Australië had gevlogen, die in 13 dagen van Australië naar Engëland was gepiloteerd, een Fokker 8m, die, wan neer zij spreken kon, heel veel te vertellen zou hebben. Een enthousiast gejuich steeg op, toen de Southern Cross neerkwam en over het het veld taxiede naar de aangewezen plaats. Het publiek drong op om de vlie gers te zien. Het verdrong zich voor den „gewonen" uitgang, maar de vliegers na men den kortsten weg, n.1. uit het ©ogen schijnlijk kleine -gaatje, dat naar bun zit plaats leidt. Weer werd een spontaan hoera de lucht in geslingerd, fotografen deden hun werk, nadat ir. Stephan, adjujnct-directeur van de Fokkerfabriek, elk lid van de beman ning van vier, t.w. Kingsford Smith, Ulm, Williams en Lichfeld een zeer fraaien krans had aangeboden. In optocht ging 't daarop naar het Sta tionsgebouw, waar op het terras ir. De Kat, directeur van de Handelsinrichtin gen, een woord van welkom tot de vliegers richtte. In deze rede herinnerde de spreker aan de verschillende groote vluchten, die de vier vliegers beroemd hadden gemaakt. Hij drukte zijn appreciatie uit over het feit, dat dit alles geschied was in een machine van Nederlandsch fabrikaat, in een schitterend product van de Fokker fabrieken te Amsterdam. Kingsford Smith antwoordde niet offi- oieel op deze begroeting, maar zeide toch, dat hij het prettig vond, dat hij de ma chine, waarmede hij zulke glorieuze toch ten had gemaakt, ln haar geboorteplaats aan den grond kon zetten. In auto's begaf het gezelschap zich daarop naar Amsterdam, waar in Hotel Carlton de lunch werd gebruikt. De orde op het vliegveld was voorbeel dig, dank zijn de maatregelen, die de heer Van der Beek, waarntemend havenmeester, getroffen had. Kingsford Smith en de verdere be manning der Southern Cross zullen tot Zondag a.s. te Amsterdam blijven. De Southern Cross blijft nog om nauwkeurig in de Fokker-fabrieken aan de overzijde van het IJ te worden nagezien. Immers ze moet gereed worden ge maakt voor den nieuwen tocht, den Kings ford Smith denkt te ondernemen. Deze koestert het plan naar Amerika terug te vliegen. In verband hiermee was het oorspron kelijk plan van Kingsford Smith om van Londen te starten, maar, naar aanleiding van de hartelijke ontvangst te Amsterdam koestert de vlieger het voornemen om van Schiphol naar Amerika te vertrekken Buitenland. SPOORWEGONGELUK BIJ PARIJS. 27 gewonden. Een ernstig spoorw-egongeval had Don derdag op het station Saint Germain bij Parijs plaats. Een leege electrische trein reed op een uit Parijs komenden trein, H-oew-el de machinist van den Parijschen trein nog trachtte te remmen, was die bot sing zeer hevig. Behalve de machinist en een treinbeambte werden 25 passagiers gewond. Een van hen verkeert in levens gevaar. BRAND IN DE HAVEN VAN EMBDEN, Gebluscht Donderdag te middernacht -kon de brand als gebluscht worden beschouwd. Enkele noig staande ij'zeroonstruoties wor den omvergehaald. De brandweer is ver trokken, een wacht is achtergebleven. WEER EEN STUDENTENDUEL. Met doodlijken afloop. Te Jena heeft de 20-jarige student in de medicijnen Gottfried Schoenlng terecht gestaan, die op 15 Juni een collega, den student in de natuurwetenschappen, Hans Schernikau, een eenigen zoon, bij een „Mensur" door een steek in de mondholte had gedood. Op grond van een uitspraak van het „Reichsgericht", hetwelk „Schlögermen- suren" beschouwt als tweegevechten met doodelijke wapenen, heeft de rechtbank Schoening veroordeeld tot zes maanden vestingstraf. Het O.M. had twee jaar geëischt. Het tragische van het gebeurde wordt nog verhoogd door het feit, dat beide studenten zeer nauw met elkaar bevriend waren. EEN ONGELUK BIJ SCHIET OEFENINGEN. Drie dooden Naar het W. B. uit Boedapest meldt, is op het artillerieschietterrein een granaat bij het laden- van een houwitser ontploft Een -groot aantal personen werd -getrof fen. Twee oficieren en een kanonnier zijn rqed-s aan hun wonden bezweken; d!e overige zwaargewonden zijn naar het hosi- -pitaal gebracht. Bij' een onmiddellijk in gesteld onderzoek is reeds gebleken, dat d-e bediening van het stuk geen schuld- heeft. AARDBEVING. In Florence. Donderdagavond tegen tien uur werd te Florence en omgeving een aardbeving waargenomen, die ongeveer acht secon den aanhield. De beweging was van gol- venden aard, doch werd op sommige pl-aat-sen als een aantal schokken gevoeld. De bevolking vluchtte uit do huizen en- verzamelde zich op de pleinen en ih de parken. In de stad Florence werd geen schade aangericht in tegensteling met vele plaatsen ln d-e provincie Florence. Zoo werden te Borgo San Florenzo, te Viohi en te Barverino verscheidene huizen ern stig beschadigd. Ook te Bologna werd de aardbeving gevoeld en verwelkte onder de bevolking grooten schrik. TREIN IN EEN RIVIER GESTORT. Reeds dertien dooden. Uit Denver in den staat Oolorado wordt gemeld, dat de uit Cbicago komende expresstrein van den Rocklsland-spoor- weg Donderdagochtend bij Stratton in de rivier is gestort. Tot dusver wordt melding gemaakt van twintig dooden. Het ongeluk is ontstaan, doordat een anders onbeduidende beek door de regens van de laatste dagen sterk gezwollen was en de pijlers van de brug onderspoeld had. De locomotief en tender van den trein, die verder uit 12 stalen passagiers rijtuigen, waarvan 8 Pullmanwagens, be stond, ontspoorden op den brug. De negen eerste passagiersrijtuigen schoven in en op elkaar. De locomotief, bagagewagen en vier passagiersrijtuigen kwam geheel onder water te liggen, dat de naburige autoweg, de spoorbaan en het omliggende land twee meter hoog overstroomde. Ook de naburige brug in den straatweg kwam ondfer water te staan. Het hooge water belemmerde het reddingswerk ten zeerste. Dadelijk bij het bekend worden van het ongeluk snelden de doctoren uit de vele naburige dorpen te hulp. Van een naburig station werd dadelijk een ziekantrein ge zonden. Men vreesde, dat het bergen van

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9