T RETOUR Fotogr.-Atelier EiSELIN BRUIDSFOTO'S 6 zwarte fotoli. salonfoto i 1.50 - f 2.00 6 bruine fotok. safonfoto f 2.00 - f 2.50 TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DINSDAS 23 JULI 1929 autobotsing. naar Amsterdam f 1.75 en f 1.25 naar Alkmaar f 1.00 en f 0.75 Vertrek ran 7.20 en 4 o. Van Adam 9.30 en 3 u. Zie voor bijz. de dienstregeling. De Zomer en de warmte. Overal hevige warmte. Zaterdag de warmste dag ln Den Helder. Hoeveel waren er ln zee? Reddingsdemonstraties. Warmte elders ln het land. In Zuid-Limburg. Hevige onvcdlers fn het Zuiden en Oosten van Engeland. De hitte te Parijs. Hevige onweders In Zwitserland. REDDINGDEMDNSTRATIE, ZEE BEKEKEN. vanuit Burgerlijke Stand van Den Helder Onze stadgenoot O. J. Lagerveld slaagde 15 Juli te Den Hang voor het Diploma A Groote Vaart. 1Bü Kon. besluit van 18 dezer is we derom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Hijkskoogereburegrschool in Den Hel der J. de Vries. Zondagmorgen te 11 uur liep met vallend water op de Bazende Bol aan den grond de motorlogger Maartensdijk, IJm. 283. De sleepbooten Assistent" en „Dren the" vertrokken direct ter assistentie on slaagden er des namiddags te ongeveer 6 uur in de logger vlot te sloepen. Deze zette de reis naar Dramden voort. BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens het onweer, dat Zondagmorgen boven onze stad woedde, sloeg de blik sem in een telefoonpaal in do Hooger- werfstraat, gelukkig zonder storing te veroorzaken. Zondagmiddag had op den Polderweg alhier een autobotsing plaats tusschen een autobus van den heer Heeman en een particuliere auto van den heer Sanderse, de Buy terstraat. Een der beide voertuigen kwam uit de Van der Hamstraat; beide werden licht beschadigd. DE „EUGENIA". Hedenmorgen heeft men opnieuw ge tracht de „Bugenia" vlot te brengen. Ka- dat in de voorafgaande week met domme krachten het schip aan de landzijde was opgevijzeld, werden gisteren een twintig tal sleden onder het schip geplaatst. Het lag in de bedoeling het schip weer langzaam te laten terugkómen, totdat de bodem op de in de sleden geplaatste blok ken zou komen te rusten, en het sohip dus ais het ware van een dwarshelling zou kunnen afloopen. Reeds te half 4 hedenmorgen begonnen de voorbereidende werkzaamheden. Stut ten werden aangebracht om straks, als het schip weer vrij zou staan, met behulp van domme krachten de „Eugenia" als het ware weg te drukken. Een stalen tros was onder het achter schip doorgehaald; hierop werd de stalen voorlooper gestoken, van de manillatros van de sleepboot „Drente", die te onge veer 6 uur met de „Vlaanderen" naar buiten was gekomen. Te ongeveer half acht waren alle vijzels en dommekrachten verwijderd. Het gekraak van hout bewees, dat de „Eugenia" op de sleden rustte. Men had gehoopt, dat het sohip uit zich zelf eenigszins zou afglijden, doch deze verwachting werd niet verwezenlijkt. Op dit moment stonden evenwei de sta len trossen van de van voor- en achter schip uitgebrachte werpankers nog stijf aangehaald. De mogelijkheid bestond, dat bij het laten vieren van deze trossen het schip nog iets meer zou overkomen en aan de zeezijde vrij zou komen van den op- staanden kant van de bedding, die de „Eugenia" zoo langzamerhand in den dijk gevormd heeft. Tot op het oogenblik dat wij dit schrij ven 10 uur 's morgens was er even wel geen beweging in het schip te eon- stateeren. Tot ongeveer 12 uur zouden de sleepbooten blijven trekken. Het zag er evenwel niet naar uit, dat deze nieuwe poging met succes bekroond zou worden. De belangstelling was, ook al als een gevolg der vacanties,. buitengewoon groot. Behalve een enkeling, die van den vroe gen morgen af het werk gadesloeg, kwa men de eerste belangstellenden tegen een uur of zes opdagen. Naarmate het later werd, werd de stroom grooter, zoo dat tegen acht uur zich reeds een menigte mensehen op den dijk bevond. RADIO-U1TZENDING STAFMUZIEK. Hedenavond zal van 8.30—10.30 uur door de A.V.B.O. worden uitgezonden een concert van het Stafmüziekkorps der Kon. Marine. Het programma luidt als volgt: i. Marche Militaire L. H. F. Lristikwv sl Ouverture: Der Nordsteni G- Meijerbeer 3. Dan se Macabre (P qcihg Symphoïiique) C. Saint-Saêna 4. Concert Polka voor Piccolo L. H. Lastikow Solist: Th. Donkers. 5. Gedeelten uit de opra.: Der Fliegienide Hollander R- Wagniar Intermezzo. 6. Ballet dflsoime A Mcsager 7. Homgaarsche "dansen no. 5 en 6 Joh. Brahms 8. Gedeelten uit die opera: Paljas, Leomcavallo. 9. Kom. Marine Defilecxtnarsch A L. Hazebnodk HELDER'S FANFARE CORPS, Programma van het Se zomenconcert;, te geven door het Helder's Fanfare Oorps, Dir! O. Th. Lustenburg, op Donderdag 25 Juli 1029 in de Sted. Muziektent, Plantsoen. 1. Le Tribui De Zamora de Gtmnd. Marche Militaire Aw. par. F. Degrea a. Fête Oriëntale Edmoindi Avdn No. 1. Marche dies Sultans. No. 2. Sur le Bo&phore. Na 3. Retraite et Finale. 3. Cortèsre NuptiaL Grand© Marche. E. Gaudefroy 4- Nachtschwarmer. Walzer. Op. 466 C. M. Ziehrer 5. Les Frisscxn9. Scènes de Ballet. G. Gadenme 6 Florentiner Marsch. Grande Marche Italiënne. J- Fucik TUINOONCERT „HELDER'S MANNENKOOR". Dir.: A. J. Leewens. Bij gunstig weder zal „Helders Mannen koor op Woensdag 31 Juli a.s., des avonds van 8.3010 uur een concert geven in de Muziektent in het Plantsoen. MAILVERZENDING AAN HR. MS. „HEEMSKERCK", Z 5, Z 6, O 9 EN O 10. 23, 24, 25 en 26 Juli naar Karlskro na. Laatste lichting Hoofdkantoor 15.50, stadsbussen lichting 3. 28 Juli naar Karlskrona. Laatste lichting Hoofdkantoor 21.05 vorigen dag, stadsbussen lichting 4. 29, 80, 81 Juli naar Karlskrona. Hoofdkantoor 15.50, stadsbussen lich ting 8. Stukken moeten voldoende gefrankeerd zijn en voorzien van 2 elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. - „Hoe warm het was en hoe ver". Ach. zouden onze jongere lezers en lezeressen de figuur van Buikje uit de Camera Obsoura nog wel kennen, de arme Buik je, die zoo'n lange wandeling moest doen en die het zoo schrikkelijk warm had? Jn Buikje's tijd, ach! waren er geen fietsen, geen autobussen, die loome beenen lieten rusten en door de warmte slap geworden lichamen een veilige zitplaats gaven. Geen badplaatsen ook, althans niet zooals wij die thans kennen. Maar of het in Buikje's tijd ook zoo ab normaal warm was als dezer dagen hier te lande, betwijfelen wij. Onwillekeurig komt men nu tot een vergelijking met ln dië. Gaan wij. na, dat de gemiddelde jaar temperatuur van Batavia 79 gr. bedraagt, en vergelijkt men daarmede de cijfers, die we omtrent Den Helder hieronder rnede- d'eelen dan zien we, dat we bet hier de laat ste dagen zelfs warmer hadden dan onze Indische landgenooten. In Singapore schommelt de temperatuur het heele jaar door tusschen de 81 en 83 gr. Dat wij hier te lande, ondanks de toch wel tropische hitte, die we meemaken, niet zooveel last hebben daarvan als in lndië, men be denke, dat de mannen in lndië ook heel anders gekleed gaan dan hier in betrek kelijk zware en warme kleeren, terwijl wij bet toch, zij het dan met zweetdroppels, een slap boordje en zonder vest. of jas, uit houden, komt door de grootere vochtig heid van bet Indische klimaat. Warmte, zeebaden, koele dranken, dat is zoo'n beetje het eenige wat ons in deze dagen interesseert.. Moeilijkheden tus schen China en Rusland?" och, het is te warm er je druk over te maken. Liever houden we ons bezig met de vraag hoe we de vacantde zullen doorbrengen. Zaterdag was het hier ter stede een record-dag wat de warmte betreft- Reeds Woensdag hadden we een extra warme dag gehad, maar de temperatuur van Za terdag Overtrof die van Woensdag nog met 2 graden Fahrenheit. De veie men schen, die des middags reeds vroeg strandl- waarts trokken al om vóór 2 uur begon de uittocht fietsten of liepen op den Huisdulnerweg In een gloeienden oven. Meedoogenloos brandde de gloeiende zon en wee de Ietwat gevoelige buld, vooral als ziji reeds in vorige dagen een zonneproef had doorstaan. Vele damesarmen zagen we dan ook al waar de vellen bijhingen. Kassian! (We zitten nu immers toch in tro pisch Nederland, en daar hoort Maleisch Mj). We laten hier de temperaturon volgen welke de afgieloopen vijf dagen hier ter stede werden opgeteekend. Hoogste tem peratuur Woensdag 17 Juli 28.4 gr. O., (83 gr. F.), Donderdag 18 Juli hoogste 22.4 gr. O., (72 gr- F.), ('n Koud dagje was dat, brr. om van te rillen!) Vrijdag 19 Juli 23.4 gr. G., (74 gr. F.) ('t wou nog niets met 't weer!) Zaterdag 20 Juli 29.2 gr. C (85 gr. F.). Zondag 21 Juli 24 gr- O. (75 gr. F.). Het onweer, dat hier en elders gewoed heeft, heeft aanmerkelijke opfrissching gebracht en Zondag was het heerlijk frisch buitere maar broeiend warm binnenshuis. Ja, daarover zou een prijsvraag zijn uit te schrijven. Hoeveel menschen waren er in zee dezen Zaterdagmiddag? Of Is het misschien gemakkelijker te zeggen hoe veel er niet in zee waren? Voor zoover het oog reikte langs het strand krioelde en spartelde alles in het water, of lag het in een minimum costuum languit nabij de tenten. Een kindje van een maand of zes naam dat de kleine er niet weer uit wou. Hondjes stonden te blaffen tegen de gol ven, jongens lagen ln het water, zoo als ze anders in de duinen liggen: lang, lui en lekker, kortom, het was het hoogseizoen in volle glorie, dank zij onze onvolprezen zomerzon. Want we mopperen wel op de warmte, maar we meen en er geen steek van, integendeell De Heldersche reddingsbrigade had de monstraties aangekondigd voor Zaterdag middag half drie. Maar of het nu kwam door de buitengewone warmte dan wel door het wat vroege uur, er was slechts een gering publiek, dat hierbij tegen woordig was. Nu leek ods voor demom streeren de zee ook niet erg geschikt Het was laag tij, zoodat het redden waarbij' de heer Jaarsma met zijn jacht medewerkte een heel eind ver moest gebeuren, waar het water diep genoeg was om te zwem men, doch het groote publiek dit evenwel niet volgen kon. Aan1 wal werden de ver schillende handgrepen getoond door een aantal leden der brigade, terwijl voorts ook het practisch gebruik van het red dingmateriaal de korte en de lange lijn, het zwemvest enz. werd gedemon streerd. Het volgend programma werd' afge werkt: 1- De meest voorkomende Reddings- en Bevrijdingsgrepen. 2. Redding van drenkeling door redder, die uit voorzorg een zwemvest om gedaan heeft. Drenkeling, wordt vervoerd in Zee- mansgreep I. 3. Redding van drenkeling op groote ren afstand door zwemmer, gevolgd door redder niet lange lijn, bijgestaan door hel pers voor het toedienen1 der haspel en het bijhouden der roddingslijh. (Medewerking van den heer Jaarsma). 4. Redding van drenkeling door 2 red ders, met korte lijn. 6. Redding van drenkeling, die redder omklemt, door 2 redders met reserve zwemvest bij! zich- Drenkeling is door om standigheden bewusteloos geworden, (Sa menwerking mot de transportcolonne van het Roode Kruis). 6. Redding van drenkeling (baadster) door middel van „kettinggreep". Ook elders in het land staat d!o baro meter op mooi weer. Zelfs was in Amster dam de druk zoo hoog, dat in de luidruch tige Zeedojkomgeving gevochten is, en velen daar boven hun bier waren, ge volg; van de biertjes, tegen de warmte ge consumeerd. Zaterdagavond en Zaterdag nacht waren massa's menschen de be nauwde warmte hunner woningen ont vlucht. Van het wandelen en praten kre gen zij' dorst, en het gevolg was vechtpar tijen. Zoo lazen wij! in de Tal, een schoon verhaal van een zekere Nelly, die kennis had! gem!aakt met een Spanjaard. Tevens bevond zich daar een zekere Kollewijn, een der hoofdpersonen van den diefstal van den postdiefstal uit de Spuistraat, die daar vier jaren voor had gezeten. De Spanjaard kreeg met den Kotlewijhinaan ruzie over de schoone Nelly en gaf hem een paar porren. Anderen maakten herrie en vielen voorbijgangers lastig, en toen de politie aankwam om dien lawaaimaker te arresteeren, werd zij met bier- en limo- nadefleschjes bekogeld. De politie-agen ten kregen daar menig benauwd oogen blik en er waren er, die lichte verwon dingen opdeden. In een logement aan de Kromhoomsloot h ad een bezoeker éen an der, die te bed lag, lastig gevallen, met gevolg, dat deze laatste een nuttig slaap kamermeubel op het hoofd van den aan valler stuk sloeg. Deze dronlk drie glazen bier en een kóp koffie voor den schrik en ging zich toen bij de politie beklagen. Hij voelde zich een beetje raar in 't hoofd, zei hiij. Toen hebben ze henii maar naar de zenuwafdeeling in het Binnengasthuis overgebracht. Zoo ziet ui, dat je van de warmte „daas" kunt worden. Te IJmuiden. IJmuiden, 22 Juli. Bij duizenden brachten de booten van de „Alkmaar Packet", de Holland-Frieslandlijn en di verse andere stoom- en motorbooten, tot zelfs met een zeil overdekte zolderschuiten de Amsterdamsche dagjesmenschen te IJmuiden aan. Den geheelen dag was het SluispleiD éón lange rij van komend 3 en gaande „badgasten", verdroDg men zich om eeu plaats te krijgen op een dpr acht motorbootjjes, die met een totale capaci teit van 60 a 700 pasaglers tot des middags drie uur afgeladen van ie stal naar het strand voeren en van vijf uur af tot laat in den avond ln de weer waren om de be zoekers weer in omgekeerde richting te vervoeren. Het is niet bij benadering te schatten, hoeveel bezoekers IJmuiden's vlakke strand Zondag heeft geherbergd, maar zeker waren het eenig? tienduizen den. Zoowel op het binnenstrand als op het strand buiten de Zuid pier tot een paar kilometer Zuidwaarts betwistte men eikaar eiken vierkanten nieter grond. Duizenden tenten waren langs den duinrand opge bouwd. En elke tent was een kleedkamer voor de honderden die verfrissching zoch- ■en in het heerlijke zeewater Zij die niet gekomen waren om in hot water te plas- ien en die niet in het bezit waren van een 'ent, namen een zonnebad tusschen de 'uelmbeplanting van de zeereep of trokken „ter piere", genietende van de frisscho koelte en uitzicht op de buitenhaven en de licht deinende zee. Boven geheel Zuid-Limburg hebben Za terdagnacht zware onweders gewoed. Te Heerlen en ook op andere plaatsen is de bliksem op verschillende plaatsen in geslagen. Inmiddels heeft het onweer veel ver- oeling gebracht. Te Valkenburg en in Boven de mijnstreek heeft zich gister avond wederom een zwaar onweer ontlast, dat met hevige slagregens gepaard ging. Op vele plaatsen ontstonden overstroo- njlngen, terwijl hier en daar aan den oogst groote schade werd toegebracht. De leiding van het electrisch lichtnet werd op sommige plaatsen verbroken en bet telefoonverkeer was van 7.20 uur tot 8.30 uur gestoord. In Dultschland. Ook in Duitschland is het schrikbarend warm. In het Rijnland rees de thermo meter tot 34 gr. Cel. in de schaduw, te Berlijn was het 32. Tal van menschen zijn tengevolge van de Warmte ziek geworden en in vele plaat sen begint watergebrek te heerschen. In Hamburg heeft de laatste dagen een buitengewone hitte geheerscht. Zondag avond tegen tien uur brak een hevig on weer los. Er vormde zich boven de Be- neden-Elbe een windhoos, die groote ver woestingen veroorzaakte. De ergste uit werking liad de hoos in de omgeving van Schenefeld, waar de bliksem in de kerk sloeg, zoodat bet halve dak omlaag kwam. De hoos en het onweer gingen gepaard met hevigen regenval en hagelslag. Ook in Holstein werd schade toegebracht aan de landbouwgewassen. Ook Berlijn heeft Zondag den heetsten dag van het jaar beleefd. Ondanks een korten onweersregen heersohte den ge heelen dag een onverdraaglijke hitte in de stad. Omstreeks twaalf uur was de tem peratuur in het centrum van de stad in de schaduw 95 graden en in de zon 104. De Berlijnsohe bevolking zocht verkoeling bij' de talrijke meren ln de omgeving. De verschillende badgelegen'heden hebben een record aan 'bezoekers geboekt. Niet minder dan 12 personen verdronken bij bet baden. Zuid- en Oost-Engeland zijn gisteren door hevige onweders bezocht, die inee- rendeels door slagregens gevolgd werden en door Reuter als „tropisch" worden ge kenschetst. Er heerschten dan ook, voor dat bet onweer losbarstte, hier en daar temperaturen van 90 graden F. in de scha duw. Te Londen werd een jonge man van 22 jaar door den bliksem gedood en moes ten tal van menschen, die door den blik sem getroffen waren, wegens brandwon den in de ziekenhuizen verbonden worden. Aan de kust droeg bet onweer meer het karakter van een windhoos, met een soort vloedgolf gepaard, die van Yarmouth tot Worthing werd waargenomen en een paniek veroorzaakte onder de duizenden vacantiegangers. Op sommige plaatsen was het alsof er uit zee een 10 M. hooge muur van water op kwam zetten. Te Foi- kestone werd een jjongen, die op de rot sen zat te visschen, door de vloedgolf in zee gesleurd. Hij is verdronken. Te Shore- ham worden twee jongens vermist, die zich met een boot in zee bevonden. Uit andere plaatsen komen berichten van men schen, die nog juist bijtijds van verdrin king gered konden worden. Vrijdag moet het te Parijs ondraaglijk warm zijn geweest; heel veel menschen zag men met waaiers over straat loopen, ook mannen maakten van het voorwerp, waarbij men aan vrouwelijke elegance denkt, een druk gebruik. Op het stuk van kleeding werden wonderlijke dingen ver toond door menschen, die het in de ge wone menschelijke uitrusting niet meer konden uithouden. Zoo was er een radi cale chauffeur, die in pyama gekleed des ochtends het wanne plaatsje achter het stuur van zijn taxi innam. De toevloed naar de zwembaden in de Seine was zoo groot, dat de politie den stroom van zwemlustigen in een keurige queue moest kanaliseeren. De bewoners en bewoonsters maken het zich zoo frisch ais mogelijk is. De man nelijke strooien hoed, die de laatste jaren in den ban was, doet een retour-offensief. Bepaalde heeren gaan zoo ver met in het overhemd te wandelen. Jas en vest worden over den arm meegedragen. Dat is den aan traditie gehechten inboorlingen niet naar den zin. Natuurlijk zijn het vreemdelingen, die zich aan deze onbe tamelijkheid schuldig maken. In koffiehuizen te Parijs is men ge neigd het minder nauw te nemen. Niet alleen arbeiders ziet men op de terrassen in hemdsmouwen. Bier wordt nu iu groote hoeveelheden verzwolgen. De hoogste temperatuur is Zaterdag te Parijs geregistreerd, toen de thermometer tot 95 graden steeg, welke temperatuur 's middags om half vijf bereikt werd. Een hevig onweer, dat boven Versailles los barstte en een uur later Parijs bereikte, bracht een aanmerkelijke verkoeling te weeg. In Zwitserland heersoht een hittegolf, en de dagelijksclie onweersbuien, die voor al ln de Alpen zeer hevig zijn, brengen geen verkoeling teweeg. Op verscheidene plaatsen is de bliksem ingeslagen, waar door tal van huizen verbrand zijn, terwijl zelfs een gehucht van achttien woningen geheel in vlammen is opgegaan. Verschei dene personen zijn daarbij gewond; een man is door den bliksem doodelijk ge troffen. De temperatuur steeg Maandag tot 93 graden Fahrenheit. had, vastgehouden door het moedertje, geheel Z.-Limburgs toeristenland bracht kennisgemaakt met het water en die ken-;de temperatuurwijziging een sterke ver- nisrnaking was zoo buitengewoon aange- ademing. „Ga je mee?" had de heer Jaarsma gevraagd. „Graag I" En op dien schitterend mooien Zater dagmiddag tuften we de haven uit. Het zag er allemaal zoo zonnig, zoo uit bundig vriendelijk uit. Geen zuchtje baast. Het zeevlak toonde slechts bier en daar een rimpelstrookje, waar „een zuchtje lag", zoodat we den motor noodig hadden om vooruit te komen. De' eb was haast afgeloopen en de zee glooiing lag tot aan den djjkvoet bloot, waar talrijke meeuwen aasden op krabben en zeesterren en ander goedjje, dat leeft om der meeuwen maag te kunnen vullen. Onrust lag hoog boven den zeespiegel en nam met waardigheid zijn dominee- rende plaats in. Het was wat wazig en daardoor kwam de droomstemming, die over alles lag, meer tot haar recht nog. Zee en lucht vloeiden in elkaar, er was geen scheiding. De figuren van sleepbootje, botter en plei- zi er jachtje kwamen als gedoezeld uit het ragfijne wazige te voorschijn en daarbo ven koepelde de azuren lucht. Een wonderfijne schakeering van lichte tinten. Kinderen waren aan het pootje baden in het pli es-plas van den dijkvoet; zwer men fietsende jongens en meisjes peddel den Huisduinenwaarts. De jongens in luchtige kleedy, schillerhemden en knie bloot; de meisjes in do heerlijke luchtige, kleurige kleeding van dezen tijd. Wat een festijn van kleur in de kleeding van thans vergeleken bij vroeger. Wat een vreugdevoller kleeding thans! Het leeft vrijer, franker dan vroeger. Er schijnt meer blijheid te zijn; in elk geval is er meer bekoring voor het oog. We ronden met een flinke vaart Kaap- hoofd; motor en zeilen deden hun best, want er lag juist een aardig briesjje. We hadden het slachtoffer aan boord, dat aanstonds zou moeten fungeeren voor drenkeling. Vanaf het strand drongen de vreugdige, dartele klanken helder tot ons door en het scheen wel of er meer menschen in het water te spartelen lagen dan dat er op het strand bivakkeerden. Geen wonder, want het water lonkte je toe; bet zag er zoo helder en frisch en spiegelend uit; het zonnetje blikkerde zoo feestelijk en je moest al van staal zijn om aan die lonken de, lachende zee weerstand te bieden. Vanaf het Jaarsma-jacht leek het strand en de waterzoom dan ook wel één dartele rei van jeugd en uitlaaiende levensblijheid. Als een zoeming van feest-uitbundig- beid drong de warreling van gesnater, ge lach en vreugdekreet tot je door. Wat is de zomer een heerlijkheid. Het bonte gefladder en gedein van vroolijk getinte badpakjes en kokette mutskes, bet zongebrande teint van baadsters en ba ders; de rij van witte en bontgestreepte tenten met de varieerende tinten der wap perende vlaggetjes, dat alles is vanuit zee, als je bet al als één geheel kunt zien, van een bijzondere opwekkende schoonheid. We moesten een driehonderd meters uit de kust liggen, doch op bet kritieke mo ment vertikte de motor het en Jaarsma heeft een extra-zweetje gelaten en voor hem was het geen feest. Maar rap als zijn geheele wezen is, wist hij tooh het jacht op de goede plaats te krijgen. De drenkeling, met boordje om en schoenen aan, viel over boord en kwam, druk met de armen zwaaiende boven en riep en schreeuwde om hulp, want de vloed kreeg hem te pakken en stuwde hem .verder van bet strand. Op de plecht stonden wij te schreeuwen van angst en te roepen en te wenken om hulp. De mise en scène was, wat je noemt, voor den bakker. Weldra zagen we een sneitoeschietende zwemmer, gevolgd door een tweeden dito, die de lijn, welke op het strand werd vast gehouden, bij zich bad. Nu eens kwam de drenkeling boven en dan verdween hij weer onder het vlak. Het was zeer bedenkelijk. Maar Boone krauwde snel voort en Kra mer volgde. En op een grooten afstand van het jacht kreeg men den drenkeling te pakken, die rugwaarts naar het strand werd geboegseerd totdat de lijn hem kon worden omgedaan, waarna op strand kon worden ingepalmd. Gelukkig, de drenkeliifg was gered. En op strand en in het water was het dartele spel doorgegaan. Het verankerde jacht werkte als een magneet op sommige aan den wal. En onder de velen, die de poging waagden, slaagden er twee man in aan boord te komen. Even uitblazen, even toeven en plomp, verdwenen ze weer, meegesleurd door den nog krachtiger wordenden vloed. De jachttaak was geëindigd en als een koppig kind, wiens „bul" over was, draaide de motor gehoorzaam en rustig en het was alsof hij triomfantelijk lachte, dat hij den „baas" zoo'n loer had gedraaid. Het zweetje was gelaten. Het succes was hetzelfde geweest. Met een race-boot-vaart je koersten we bavenwaarts. Het was of nog meer de wind was gaan liggen. Geen kabbelingetje op het water en op zee was het zelfs bla kerend heet. Wazige silhouetten vloeiden met het zeevlak samen en spiegelden diep daar onder. Feeëriek was de lucht en zee. Een sprookje gelijk. M. van 20 t.m. 22 Juli '29. BEVALLEN: T. de BoerBakker, z.; A. D. A. van BovenLeewens, d. OVERLEDEN: A. v. Heijningen KLln- kert geb. Vlas, 77 j.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5