KBNIJI'S TONGWORST GEMENGD NIEUWS SPOORSTRAAT TELEFOON 339 Voorzitter wensoht den leden een prettige kermis, waarna sluiting. Schagen. Texel. DIRECTEUR TEXELSOH FANFARE. BRAND TE STREEFKERK. Drie boerderijen verbrand, vflf schuren en een arbeiderswoning. MOORD AAN DE OVERZIJDE VAN HET IJ. De dader heeft bekend. DE ROTTERDAMSCHE BRAND STICHTER. DE EX-KROONPRINS TE ZANDVOORT BRAND IN DE HAARLEMMERMEER. Een 19-jarig dienstmeisje In de vlammen omgekomen. HET GRAF VAN OOMENIUS. EEN NIEUWE JEUGDHERBERG. Te Alkmaar. ERNSTIGE VECHTPARTIJ EEN ERNSTIG MIJNONGELUK OP MAT.ATTK A. OVERSTROOMINGEN IN DE PRO* BOMBAY. Dertig gewonde*. BOOT IN EEN DRAAIKOLK OMGESLAGEN. Meer dan 60 slachtoffers. TWEE JAPAN80HE STOOMSCHEPEN IN AANVARING. TRAMONGEVAL BIJ BERLIJN. Dertig gewonden. WATER8CHAARSOHTE IN BELGIË. Ingrijpende verbrulksbeperkingen. VLOEDGOLF LANGS OOSTKUST VAN ENGELAND. DE GROOTE BRAND TE ANGORA De eerste berichten over het aantal slachtoffers overdreven. De groote brand, die in Tahta Kale, de winkelwijk van Angora, gewoed heeft, was 's nachts om 1 uur uitgebroken en heeft tot 's ochtends 10 uur geduurd. Een 500-tal winkels en 100 woonhuizen zijn in vlammen opgegaan, doch de eerste op gaven over het aantal slachtoffers schij nen overdreven te zijn geweest. Tot dus ver heeft mon zes lijken onder het puin vandaan gehaald, terwijl tijdens den brand één mensch is omgekomen en ver scheidene anderen gewond zijn. De Ghazi Pasja kwam 's nachts om 8 uur op het tooneel van den brand en bleef zelf het blusschingswerk leiden totdat het ge vaar bezworen was. AARDSCHOKKEN BIJ DE GROOTE BELT. Vrijdag tegen den avond werd op het eiland Samsö in de Groote Belt een reeks heftige aardschokken gevoeld. Deze aard schokken herhaalden zich vijf maal met korte tusschenpoozen. Van de bevolking maakte zich een hevige sohrik meester toen de huizen begonnen te wankelen en de ruiten in scherven vielen, terwijl een Haven van Nleuwediep Marlneberlchten. Legerberichten. dium de uitbreiding van de school te Wes- terland zich bevindt Er moet wat gang achter gezet worden, want anders is het weer winter. Voorzitter antwoordt, dat het be sluit tot ruiling van den grond nog niet is goedgekeurd. De beslissing daarop is verdaagd. De heer M. K o o y brengt opnieuw on der de aandacht de aansluiting van de peroeelen aan den Waterweg aan de waterleiding, hetgeen niet anders moge lijk is, dan met hooge kosten voor belang hebbenden. Zal over geschreven worden. De heer Lub wijst op het huisje van Geertje Dekker, dat in bouwvalligen toe stand, verkeert. Spr. acht het gewenscht, dat dit met het oog op het gevaar, wordt verbeterd. Mocht de eigenares niet vol doende middelen bezitten om dit te doen, dan zou spr. het van gemeentewege willen laten herstellen. De opzichter zal de zaak opnemen. Verder wordt door den heer Lub het uitgraven van de slooten in de Legh ter sprake gebracht, waarover een verwarde bespreking volgt. De heer Lub vraagt ten slotte, hoe het staat met het uitbreidingsplan. Voorzitter zegt, dat de ontwerper daarvan overleg moest plegen met den dienst der Zuiderzeewerken, welker plan nen aanvankelijk niet voldoendo vast stonden. Eindelijk zou het zeker zijn, dat er een weg van den Molgerdijk naar het Sluisterrein zou komen. Het uitbreidings plan is toen hierop gebaseerd. Later bleek echter, dat die weg er toch nog niet kwam, locb een weg naast de spoorbaan De ge meente heelt erover geschreven, doch als antwoord werd gegeven: met hef verval len van dien weg behoeft uw uitbreidings plan toch niet waardeloos te zijn! De ge meente kan zelf dien weg toch aanleggen. Intussohen is er een nieuwe Directeur- Generaal bij de Zuiderzeewerken geko men, waarmede spr. deze zaak opnieuw hoopt te bespreken. De heer M. T. Roep, onderwijzer te St. Maartensbrug, gem. Zijpe, is benoemd te Hilversum. Jan de Graaf, leerling aan de U.L.O.- sdhool te Schagen, heeft bij de laatste examens te Alkmaar een diploma verkre gen. Daarmee is hij toegelaten tot de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Alkmaar. Bij een kort, maar hevig onweer, dat Zondag boven ons eiland woedde, werd een schaap van den heer Kikkert in de weide bij de hoeve Rozenhout gedood. Voor de functie van dirigent van „Tex. Fanfare", welke door het bedanken van den heer G. Smidt vavant komt, hebben zich een vijftal sollicitanten aangemeld en wel de heeren G. H. J. van den Bo- gaerde, Dol, J. Glabbeek, stafmuzikant K. M., tevens dirigent van het Fanfare corps Kolhorn, Th. C. Lugtenburg, diri gent Helder's Fanfare, en Schenkels, allen van Den Helder. De keuze zal moeilijk vallen, doch naar we vernemen, zal het bestuur onZen vroe- geren plaatsgenoot, den heer Sam Vles- sing, die alleszins deskundig mag heeten, verzoeken in dezen advies te willen geven. Omtrent half Augustus, zoo deelt men ons mee, zal de beslissing moeten zijn ge nomen. („Tex. Crt."). Binnenland. Zondagmorgen omstreeks halfelf heeft op de grens der gemeenten Streefkerk en Nieuw-Lekkerland een felle brand ge woed, waardoor binnen een uur tyds niet minder dan drie kapitale boerderijen met vijf aangrenzende schuren en een arbei derswoning totaal in vlammen zijn opge gaan. Een boerenzoon, die 's morgens in de vrbegte de koeien gemolken had en zich in een der schuren te slapen had ge legd, ontdekte brand in de woning zijner moeder, de Wed. Voorsluys. Een groote hooiberg vatte vlam en het vuur deelde zich reeds aan de balken mede. Met on gelooflijke snelheid aangewakkerd door den westenwind, breidde zich het vuur uit en sloeg over naar de groote hoeve vap den landbouwer Jacob Boele, die eveneens spoedig in brand stond. Binnen een uur tyds waren, zooals gezegd, mede door de groote hoeveelheden hooi, die in de schu ren lagen opgetast, en de groote droogte, drie boerderijen en vijf schuren in de asch gelegd. Brandspuiten uit de nabij gelegen gemeenten Streefkerk, Lekkerkerk en Groot-Ammers rukten uit, doch bleken tegenover de geweldige vuurzee machte loos, al slaagden zij erin een andore boe renhoeve te redden, alsmede een belendend huis, waar reeds een begin van brand was ontstaan. Groote consternatie ontstond in de ker ken, toen tijdens de goedsdienstoefening het bericht van den brand bekend werd. Ijlings verlieten de leden van de vrijwil- hge brandweercorpsen de kerk om zich naar den brand te spoeden. Een jeugdige Duitsche dienstbode moest zich redden door uit een vier meter hoog gelegen raam te springen. Zij bekwam eenige lichte ver wondingen. Overigens hadden geen per soonlijke ongelukken .plaats; de diverse inboedels gingen alle verloren. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting in de woning van de wed. Voorsluys. Wel 150.000 a 200.000 K.G. hooi is verbrand. De schade van den brand wordt getaxeerd op 80.000. De meesten waren laag ver zekerd. Zaterdagavond omstreeks halftwaalf is in de nabijheid van den Kamperfoelieweg aan den overkant van het IJ te Amster dam een man door een ander doodgesto ken. De dader is gearresteerd. In verband met het bovenstaande ver neemt „De Telegraaf", dat de persoon, die doodgestoken is, vroeger heeft ingewoond bij een verlofhoüdster aan den Kamper foelieweg. Er schijnt eenigen tijd geleden ongenoegen geweest te zijn, waarop de commensaal vertrok en elders aan de over zijde van het IJ ging wonen. Zaterdagavond nu is de man, die onge huwd is, en wiens leeftijd op ongeveer 40 jaar geschat wordt, aan de woning van de verlofhoudster verschenen. Hij schijnt daar ruzie gemaakt te hebben, die zoo hoog liep, dat het de aandacht van de buren trok. Hierop is de zoon van. do ver lofhoudster naar bulten gekomen, en heeft den vroegeren commensaal met een mes gestoken. .De wond was zoo ernstig, dat de man korten tijd daarna overleed. Per auto vun den Ü.G.D. is het lijlc in den loop van den nacht, nadat de Justitie er beslag op had gelegd, naar het Binnen gasthuis vervoerd. De dader is vrijwel dadelijk na het gebeurde gearresteerd. Hij weid op de plaats van hot misdrijf ge hoord door den commissaris van politie, den heer Van Empel, en legde terstond oen volledige bekentenis af. Te Rotterdam is 'aangehouden de 27- jarige boekdrukker W. F. K., verdacht van het stichten van verschillende branden aldaar. Omtrent deze aanhouding wordt nader gemeld: Een aantal aanwijzingen heeft de aan dacht van de centrale recherche gevestigd op K., waarna men hem gedurende gerui- men tijd circa drie weken heeft ge volgd. Zooals de commissaris meedeelde, hebben rechercheurs bij dit volgen o. a. één keer waargenomen, dat K. een pand aan de Kruiskade is binnengegaan, waar hij niets te maken 'had en dat er circa vijftien minuten later in dat pand brand is uitgebroken, waarbij K. zich dadelijk aanmeldde om te helpen blusschen. Het samenvallen van het onbevoegd binnen treden van een pand door den reeds ver dachten K. en het kort daarna uitbreken van brand vormt weer een sterke aanwij zing, welke het feit van het brandstichten evenwel nog niet onomstootelijk bewijst. Maar de centrale recherche beschikt over meer gegevens, welke nog talrijker zijn geworden toen men K. stelselmatig bleef volgen. Tenslotte werden de aanwijzingen zoo sterk, dat men is overgegaan tot het doen aanhouden van' den verdachte. Hij wordt verdacht van het stichten van brandjes aan de Vlietkade, Kruiskade, Geldersche- kade, den Schiedamschen singel, het Slag veld en het Vasteland. Dit zijn haasf_ a'le kleine brandjes geweest, die zijn uitge broken op van de straat af vrij gemakke lijk te bereiken plaatsen en waarbij het onderzoek naar de oorzaak het vermoeden van brandstichting wettigde. In de meeste gevallen is K. in de buurt van den brand gezien. K. ontkent intussohen hardnekkig, hoe wel hij toegeeft op die plaatsen te zijn ge weest. Een of ander motief van het mis drijf is echter niet bekend. K. maakt den indruk normaal te zijn. Wel is hij al tal van malen van diefstal verdacht, waarbij hij dan telkens kantoorpanden, waarvan de buitendeur openstond, zou zijn binnen gegaan. De volgende rechercheurs hebben o. a. gezien, dat K. vele malen panden binnen ging, waar hij niets te maken had. Blijk baar heeft hij bij die gelegenheden het niet aangedurfd brand te stichten. Trou wens, hij maakte den indruk wol te ver moeden, dat hij werd gevolgd, wat liet werk voor de rechercheurs extra moeilijk maakte. Onze correspondent te Wieringen be richt omtrent de onverwachte komst van den Duitschen ex-kroonprins op Wierin gen, tot groote verrassing zijner vrien den daar. De ex-kroonprins verblijft met zijn adjudant te Zandvoort. Hoewel het gerucht als een loopend vuurtje door de plaats ging, Is hij door slechts weinigen herkend. Zondagavond te ongeveer 11 uur i», vermoedelijk tengevolge van kortsluiting, brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer S. Verdegaal aan den IJweg te Vijfhuizen. Het vuur greep buitengewoon snel om zioh heen en toen de landbouwer wakker werd, stond een groot gedeelte van de boerderij reeds ln brand. In nachtgewaad snelde de man naar het gedeelte van het huis, waar zijn zeven kleine kinderen sliepen. Met zaor groote moeite en door het inslaan der ruiten slaagde de man er ln, zijn kinderen te redden. Hij had daarbij zelf het onge luk zijn polsslagader door te snijden. Spoedig was de boerderij tot den grond toe afgebrand en eerst toen kwam men tot de ontzettende ontdekking, dat het dienstmeisje, de 19-jarige Olazina Lefeber. die in een afzondorltfk kamertje sliep, vermist werd. Tegen den morgen werd tusschen de puinhoopen het vreeselijk verminkte en geheel verkoolde lijk van het meisje gevonden. De materieele schade wordt door ver zekering gedekt. Een kleine hoeveelheid geld, die de landbouwer in huls had, Is verbrand. De oogst was nog niet binnen gehaald. x Te Naarden is thans blootgelegd het graf van den Czech Joan Amos Comenius, welke aldaar begraven ligt en wiens graf op het terrein der kazerne liggende telken jare door de Tsjechen bezocht en onderhouden werd. Onder groote spanning is het thans door een commissie van Tsjecho-Slowaaksche geleerden en archi tecten met behulp van Nederlandsche des kundigen opgegraven. Thans is ook te Alkmaar een jeugd herberg tot stand gekomen eu wel aan het Zeglis, een zeer volkrijke buürt. Een klein huis is door de Alkmaarsche jeugd beweging tot verblijfplaats voor de rei zende jongens en moisjos ingericht. Er is getimmerd, gesohilderd, eleotrlsch lloht anngebruoht, alsmede waterleiding, er waren oen paar ramon extra gemaakt en alles tezamen hoeft men nu ooil tehuis verkregen, dut aan niet al te hoog gestolde elsohon voldoet, lndenlou we jeugdherberg bevindon zich 2 slaapzalen, de oene bevat tende 18 en de andero 22 bodden. Zaterdag werd hot gebouw als Jeugd herberg geopend. Versohlllende sprekers, allen uit de jeugdbeweging, voordon het woord, daarbij het nut en hot doel der organisatie in het lleht stellende. Een schriftelijke sympntlobetulging was Inge komen van mr. W. O. Wendelaar, burge meester van Alkmaar. Ds. Boeko, Herv. predikant te Sohoorl, oen oud-Alkraaarder, sprak zijn vreugde uit over de inrichting vun hot tehuis en hoopte, dat de verbroedering der men- schen hierdoor in de hand zou worden gewerkt. Na de ofücieele opening werd geza menlijk een lied gezongen, waarna een boom geplant werd, een lijsterbes, als herinnering aan deze voor de jeugdbewe ging belangrijke gebeurtenis. Aan dezen boom dankt de jeugdhorberg haar naam Lijsterbes. TE UTRECHT. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in een van do straten van de voor malige wijk O te Utrecht een ernstige vechtpartij plaats gehad tussohen bewo ners dier straat en de politie. Midden in den naeht werd de politie van den post Vreeburg verzooht buren gerucht in die straat te willen beteugelen. Twee muzikanten waren daar voortdurend aan het blazen. De twee politie-agenten, die daar al ten tweeden male waren ver schenen, gelastten den muzikanten de muziek te staken, waarop van verschil lende zijden de politie bestookt werd met bloempotten, vuilnisemmers, blikken en dergelijke voorwerpen. Een der agenten werd al dadelijk zoodanig verwond, dat hij niet meer handelend kon optreden. De ander heeft zijn sabel getrokken en getracht de menschen uiteen te doen gaan. Dit hielp niet, ook niet, toen hij om schrik aan te jagen, met zijn revolver in de lucht schoot. De "menschen drongen meer en meer op, en ter zelfverdediging heeft hij een van de aanranders in het been ge schoten. Deze bleef liggen en de schrik was er ingekomen. Een inspecteur van politie was inmid dels ter plaatse verschenen. Deze gelastte dat de bewoners in hunne huizen moesten gaan en de ramen dienden te sluiten. De gewonde agent en de getroffen vechtlustige werden naar de rijksklinieken overgebrachtde agent kon na behande ling naar zijn woning gaan, terwijl de burger, die een zware schotwond in een zijner boenen had, ter verpleging werd opgenomen. De politie stelt een nader onderzoek ln. Buitenland. ERNSTIG ONGEVAL IN DE HAVEN VAN OSLO. Sloep van de „Heemskerck" gezonken. De correspondent van do Tel. te Oslo seint aan zijn blad dd. 20 Juli. Gisteravond is een motorsloep van het in do haven liggende Nederlandsche oor logsschip Jacob van Heemskerck* ge zonken. De sloep voer met twaalf per sonen, die den oorlogsbodem zouden be zichtigen, van de kade naar het schip terug, toen zij in botsing kwam met oen klein stoomschip. Allo Inzittenden worden gered, doch twee hunner verkoorden in zeer uitgeputten toestand, zoodat men voor hun leven vreest. De botsing had plaats ln de onmiddel lijke nabijheid van het oorlogsschip, toen de sloep van koers veranderdo en voor het stoomschip om wilde varen. De Hol landers beweren, dat het ongeval is te wijten aan motorpech. De kapitein van het stoomschip daarentegen verklaart, dat de schuld geheel aan de zijde van de Hollanders ligt. Gelijktijdig had nog een ander ongeval plaats. Een op ket oorlogsschip thuis- hoorende matroos was op do kade bezig met zijn pistool na te zien, toen plotseling een sohot afging. EenEjongen werd ernstig gewond. De matroos schreef het ongeval toe aan het feit, dat hij op een patroon trapte, die op het plaveisel was gevallen. Een mijnongeluk, zoo ernstig als ln geen jaren op Malakka is voorgevallen, heeft Papau Perak getroffen, waar een wand van een tinmijn ls Ingestort. Drie en twintig Ohineesche koelies zijn door de aardstorting bedolven. Alle pogingen om de ongelukkigen te redden bleven vruchteloos. Uit Bombay wordt gemeld, dat over stroomingen ln do provincie Bombay ernstige schad» hebben aangericht. Het aantal dooden s gestegen tot dertig, maar men verm iedt, dat het aantal slacht offers in werkelijkheid hooger ls. Op verscheidene plaatsen is in 24 uur 25 tot 50 cM. regen gevallen en vele plaatsen staan onder water, zoodat het verkeer met deze plaatsen gestremd ls. Te Ghaniot ln Lahore is een boot met honderd passagiers op de Ohenab in een draaikolk geraakt en omgeslagen. Er zijn slechts 85 mensohen gered. Van over heidswege wordt een onderzoek Ingesteld. Tokio, 22 Juli. Naar Xloyds meldt zijn do Japansohe stoomschepen Tutsoema Maroe en Hslnkong (onderscheidenlijk van 7000 en 2000 ton) gistermiddag op drie mijl van het voorgebergte van Sjan- toeng bij mlBt ln aanvaring gekomen. De Hslnkong ls gezonken en zestig op varenden zijn verdronkon. Do Tntsoema Maroo ls aan hot voorsohlp beschadigd en heeft koors gezet naar Kobe, daar do voorplok water maakt. Te GrOnau bij Berlijn heeft Zondag een botsing plaats gehad tusschen twee volle tramwagens; ongeveer 80 personen werden daarbij gewond, waaronder enkelen zwaar. (Tel.) De meeste Belgische steden en met name Brussel en zijn voorsteden hebben zeer te lijden van de watorsohaarschte ten gevolge van de langdurige droogte. De gemeentebesturen moeten Ingrijpende beperkingsmaatregelen treffen. Op som mige uren van don dag mogen de burgers de trottoirs vóór en| de puien van hun woningen niot sohrobben. In de fabrieken is oen wnterbeperking van 25 °/0» in de hotels en restaurants van 10% Ingevoerd. Ook in Luxemburg heerscht water- Bohaarschte. (Tel.) In verschillende plaatsen aan de Oost kust van Engeland hebben vloedgolven, in verband staande met electrische ge ladenheid in de lucht, ongelukken ver oorzaakt. Van Yarmouth tot Worthing deden deze verschijnselen zich voor, en een paniek onder de duizenden vacantie- gangers was er het gevolg van. ln som mige plaatsen kwam, naar de menschen vertellen, een «muur van water* van 10 meter hoogte op de kust af. Te Folkestone werd een jongen, die op de rotsen zat te visschen, door de vloed golf in zee geworpen, waarbij hij verdronk. Te Shoreham wordt een boot met twee jongens vermist. Te Londen sloeg op twee plaatsen de bliksem in. Één persoon werd gedood. Door een wolkbreuk werden kelders onder water gezet, terwijl honderden motor rijwielen op de overstroomde straten niet verder konden. Ook buiten Londen was de regen op sommigo plaatsen zoo hevig, dat de wegen diep onder water stonden. Te Ricflmond is een deel van den spoorweg door den regen besohadigd. dof gerommel hoorbaar was. Ook ln den loop van den nacht werden nog eenige aardschokken waargenomen, die echter lang zoo heftig niet waren. ORGAAN ORP.T.T, 20 JULI Het hoofdartikel bepleit een betert vacantleregoling voor bet personeel. Een tweede artikel is gewijd aan de dienstver- zwaring der laatste jaren en de verhou ding tusschen ambtenaren en publiek. Do diensten zijn in de laatste jaren tot zoodanige hoogte opgevoerd, zoi wordt daarin gezegd, dat het personeel onder boogen druk werkt. De loketdiensten zijn maar al te vaak overbelast. Daarvóór >*en haastig, jachtend, ongeduldig publiek, in vel© gevallen de ambtenaren met allerlei vragen bestokende, daarachter een ambte naar, zoo overladen met werk en gedwon gen zijn gedachten op allerlei dingen te concentreeren, dat hij steeds ln gespannen stemming verkeert en de minste, soms onschuldige opmerking van het publiek hem doet opvliegen en ©en antwoord ge ven, dat hem in gewone omstandigheden zelf ongepast zou zijn voorgekomen. OOST-ÏNDÏË. TIJGERPLAAG. In het Palnansche ondervindt men op het oogenblik veel last van tijgers, meldt de „Sumatra Bode". In het onderdistrlet Asam Koebang word een vrouw door een tijger ver scheurd. Vier dagen later werden twee mannen tegelijk door tijgers gedood. Een week later werd ln kampong Telook Sirih (Boengoas) een karbouw door een tijger gedood. Ten slotte is bil het einplaoement van de onderneming Ampoo Gudang der Ko loniale Bank in de Ophirdlstrioten door de heeren Van Vliet en jhr. Snouok Hur- gronje een tijger neergelegd. Het dier had zloh verborgen ln een bamboe bOB«hje. i 1 CTJXttGfranflPEM. WEiaKB&ADM* om De Wandelaar, Juli. Dit prachtige tijdschrijft brengt wederom een keur van artistieke photo» en allerlei interessante bifdrugen. Wij noteeren vun de eerste idyllische plekjes uit de Veluwe, nabij Staverden en Hoog ;Socran, vogel- en helopnamen van Jan P. Strijbos, (een heele serie verwonderlijk-mooie photo's zijn hert)kie ken uit den Achterhoek, aan de Vecht. Tekst is er van Jan Veldman (De Meiroep ln hert Veluweland), Rlnke Tolman (Eindelijk ver schalkt: bekroonde pogingen oan vogel» te knippen), van Jan P. Strijbos over hetzelfde onderwerp, Vlinderleven in den Achterhoek van G. J. Klokman J.Azn., de Vecht, door J. H. Briokgreve-Entrop. G. Wolda vervolgt zijn statistiek over dc Vogels crt de Winter van aanvang 1929, Dr. van Steenis behandelt Gol vende Boomenrijett. De ln dit nummer afge beelde opnamen van den kleinen plevier zijn nog nimmer in' ons land in beeld gebracht. ra Juli 1929. Aangekomen van Alkmaar en vertrokken naar Grimsibie de Duitsche vraclutb. Moskou. Hr. Ms. mijnlegger Hydra, sinds 7 Mei J1. in dienst tot het houden van oefeningen met adel borsten, wordt 23 dezer uit dienst gesteld wegens beëindiging dier oefeningen. Hr. Ms. „Korténaer" is Zondag te Pomta Delgada aaangekomen. De „Vulcanus" is heden: alhier van de vis- scherij teruggekeerd. Officier van den marinestoomvaartdienst ie kl. K. J. Metz, onlangs uit Oost-Indië terugge keerd, is geplaatst aan botfrd van Hr. Ma. mij- nenilegger van Meerlant .te Vlissingen. Officier van den marinestoomvaartdienst ie kl. D. W. Claasen wordt ontheven van zijn plaatsing bij den dienst in Oo®t-ïndié en keert binnenkort naar Nederland terug. Luitenant ter zee ie kl. A. C, Wfikerlin, luk. ter zee ze ld. H. J. K. aan den Arend em offle. van den. marines* 0001 va art dienst ie kl. tit. J. Verduijn zijn ontheven van hun plaatsing aan boord van Hr. Ms. mijnlegger Hydra en wed'cr werkzaam1 gesteld bij het Koninklijk Instituut voor de njarine te Willemsoord. Luit. ter zee ie kl. W. H. C. Hoog, onlangs uk Oost-Indië teruggekeerd, wordt belast met het 'bevel over Hr. Ms. mijnlegger Medusa te Vlissingen. Luit. ter zee ie kl. H. J. van der Stad, die voor den tijd van a jaar was gedetacheerd bij den dienst in Oost-Indië, is hier te lande terug gekeerd. Aan den dienstpl. A Coleijn van het Reg. Kust-Artillerie is te rekenen van 16 October 1929 voor goed1 vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Op 22 dezer is een detachement van het Reg. Kust-Artillerie ter sterkte van 1 officier en 12 minderen naar Nijmegen vertrokken tot het deelnemen aan de vierdaagsche marscheo uit geschreven door den Bond: voor Lichamelijke Opvoeding. De dienstpl. korpl.-tit. A Groot van- het Rea. Kust-Artillerie in opleiding voor dienstpl. on- d'eroff. adm. bij de school voor dienstpl. adim. te Breda is met ingang van 24 Juli a.e. bevor derd' tot serg-titulair. Bij beslissing van het D. v. D. la Op advies van de commissie bedoeld' bij art. 2 der Wet van 13 Juli 19213, Staatsblaidl no. 307 betreffende Dienstweigering en art 1 van het K. B. van 3 Mei 1924 Staatsblad no. 230 aan den dienstpl. F. Don van het reg. kust-artillerie op grond van ernstige gewetensbezwaren tegen den mi litairen dienst, vrijstelling van den militairen dienst verleend. Hij zal tewerk gesteld worden bij een niet militairen tak van Staatsdienst zoodra de ploeg dienstpl. waartoe hij heeft behoord tot het ver richten van w er kei ijken dienst onder de wape nen mocht worden geroepen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7