s. i. mmm s u DE HAND DER TRAGEDIE Eerste Blad. 57ste JAARGANG BUITENLAND. Poincaré afgetreden. WH B, Aller Fiinste Wollen K c Staat alles U tegen? Oost-lndië. Marine. HELD Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag CHE COURANT Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Licht op voor Auto's en Fietsen: Dinsdag 30 Juli 9.25 uur. Woensdag 31 9.24 ENGELAND. HET DEBAT OVER HET PLAN- YOUNG IN HET LAGERHUIS. Londen, 17 Juli. Door het debat over Lleyd is dat over het plan-Young wat overschaduwd. Toch is het van verstrek kend belang, omdat het aantoont, dat niet alleen Llyod George als de leider der libe ralen, inaar ook Snowden als verantwoor delijk lid van het labour-kabinet op het plan-Young zeer veel aan te merken heb ben en dat volgens Snowden geen ver dere opoffering van het Engelsche belang meer zal geschieden. Vooral zal het Brit- sche geschut volgens dit debat gericht worden op den voorsprong, dien de Fran- sdhen zouden krijgen wanneer de betalin gen niet vlot van stapel mochten loopen. Als de teekenen niet bedriegen, zal Frank rijk dus althans op deze conferentie ge voelen, dat er in Groot-Britannaië een an dere wind waait, HET AFTREDEN VAN LORD LLOYD. Men meldt uit Londen dd. Zaterdag: Uit gezaghebbende bron wordt gemeld, dat de regeering nog geen beslissing heeft genomen over een opvolger voor Lord Lloyd en zelfs nog niet besloten heeft, of de post aan een staatsman dan wel aan een diplomaat zal worden aangeboden. HET CONFLICT IN DE KATOEN INDUSTRIE. Meer dan een half millioen werklieden (300.000 wevers en 200.000 spinners en kaarders) zijn gisteren in Lancashire bui ten werk gekomen ten gevolge van de weigering der wevers om de onderhande lingen over loonsverlaging voort te zetten. Naar verluidt zullen de besprekingen tegen het einde dezer week worden hervat, maar in den tusschentijd zullen de werk lieden ten naaste bij een millioen pond sterling aan loon hebben ingeboet. TOBRALCO FRANKRIJK. V Havas seinde Zaterdag: Poincaré heeft zijn ontslagaanvrage ge handhaafd. Het kabinet afgetreden. Nu Poincaré bij zijn voorgenomen be sluit is gebleven, hebben de leden van de regeering Zaterdagmorgen aan den pre sident van de Republiek het ontslag van het kabinet ingediend. President Doumer- gue heeft daarna op de gebruikelijke wijze in het Elysée met de voorzitters van Ka mer en Senaat den toestand besproken. De N. R. Crt. schrijft: De staatsman, die de Fransche politiek door vele moeilijkheden in den tijd na den oorlog met vaste hand geleid heeft, is om gezondheidsredenen gedwongen, als min.- FEUILLETON Is het meest geschikte en sollede Katoenen weefsel voor KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant president af te treden. Uit vele parlemen taire slagen is Poincaré overwinnend te voorschijn gekomen, want, hoewel hij felle tegenstanders had, is de meerderheid in het parlement zich tot het laatst toe be wust gebleven dat hij niet door een man van gelijk kaliber te vervangen zou zijn. Zijn laatste afmattende pleidooi voor de ratificatie van de sohulaovereenkomsten met de Vereenigde Staten en Engeland heeft blijkbaar te veel van zijn krachten gevergd en hij. heeft zijn laatste overwin ning met een knak in zijn gezondheid moéten bekoopen. Onmisbaar is ten slotte niemand maar moeilijk te missen, van het standpunt der Fransche belangen, is hij zeker nu de politieke hersteloonferentie straks in den Haag zal geopend worden en er Vrijdag in het'Engelsche Lagerhuis het eerste onweersgerommel te hooren is geweest dat doet vermoeden dat het een netelige gedachtenwisseling zal worden. Er zijn trouwens meer malcontenten dan Engeland alleen. Er kan groote politieke verwarring in de volgende maand ontstaan. Bij de sta bilisatie van den franc is Poincaré de mi nister van financiën geweest, die orde in den chaos geschapen heeft. Bij het ratifi catie-debat heeft hij zijn standpunt op het kantje doen zegevieren. Men kan zijn opvolger niet benijden, wanneer de kwes ties, die met het nieuwe Duitsche beta lingsplan, de ontruiming van het Rijnland en de instelling van een verzoeningscom missie samenhangen, aan de orde komen. Briand schijnt intusschen de beste man om hem op te volgen. ij Dralen de Aller fijnste Wollen l\ousen zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251. doen R PWBLLXBS OPHENHECM. 84) „Neem, ik wil hetm niet hebben", ant woordde ik, doch' zonder baar aan te zien. „Dat wist ik ook wel. Nu wilde ik, dat u mij iets beloofde. Ik geloof, dat Pliilip Maltafaar hier orgoitg in de buurt is en ik gelOof, neen dk weet zeker, dat u zich om een of andere reden voor hem' Interesseert. Uw vad'er weet er meer van. Daarom heeft u niet gewild, dat ik hem sprak. Maar dlat is minder, ik wil alles vergeten, als u mij maar een beetje helpen wil. Ik zal spoedig hier vandaan gaan. Als ik mocht terugkomen, en als ik dan bij: geval Philip Maltabar mocht vindenEnfin. Ik wü vergeven, en ik wil vergeten. God zal oordeelen tusscheni die twee.Ik zal tmdjn verlangen naar wraak begraven. Dat zweer ik.als u mij een weinig wilt hel pen". „Maar hoe?" vroeg ik verbaasd'. „Wat kan ik er aan doen?" „U kan mij helpen, eenvoudig door den heer Deville uit den weg te blijven", ging zij haastig voort. „Als u er niet is, dan zal hij zich vergenoegen met mij', ik kan dan wet heimi praten, en hem langzamerhand doen begrijpen. Ziedaar!" Ik boog mij voorover en legde mijn hand op de hare. Ik voelde een plotselinge vriendelijkheid tegenover haar. Ik weet alat wat mij er toe hrnriuft te beloven ik denk medelijden. „Ja, ik zal doen, wat u wensoht," zeide Ik, „maar. „Maar wat? Maakt u condities?" Ik schudde het hoofd. „Ik stel geen condities. Alleen dit wenschte ik u te zeggen: Vindt u bet wel verstandig, ui zoo te laten meesleepen door uw gevoel voor iemand, die ten slotte misschien niets om u geeft?" „Ach," zeide zij', „bet is zoo gemakke lijk te zien, dat u nooit heeft liefgehad, dat u niet weet, wat liefde is. Als u dat weet, zal u niet meer praten "van zich laten meesleepen door zijn gevoel." Zij' stond op. „Vaarwel," zeide zij. „Ik zal u niet meer lastig vallen. Ik zal trachten te vergeten, dlat er ooit een Philip Maltiabar bestaan heeft." Ik ging met haar mee tot de deur. „Misschien," zeide zij, „zal ik hem van middag zien. Zou hij' bij u komen?" „Zeker niet. Hij komt hier niet aan huis." „O, hij bezoekt mij wel," zeidie zij snel. „Misschien is dat niet, zooals het be hoort, maar dat kan mij niet schelen. Ik zou u gaarne vragen, mij ook eens te ko men opzoeken.maar.... misschien zou hij er zijn," voegde Zij er aarzelend bij. „Tot weerziens." Ik gaf haar vluchtig de hand en zij ging heen, mot een blosje op de wangen. Ik zag haar treurig den wég op kijken, toen nam zij' haar rokken op en doeg het modderig© voetpad in naar de Oourt Duitsche persstemmen. I al van Duitsche bladen geven beschou wingen ten beste over de aftreding van het kabinet-Poincaró. Zoo schrijft het Berl. TagebL: Poincaré, die altijd meer advocaat dan politicus is geweest, heeft het nooit over zich kunnen verkrijgen van zijn juridisch standpunt een duim breed af te wijken ten bate eener gezonde politiek. Het feit echter, dat hij bereid was met Briand te blijven samenwerken ook op de a.s. herstelconferentie .bewijst dat ook hü ten langen leste toegankelijk was geworden voor zekere compromissen en concessies. De D. A. Ztg. merkt op, dat Poincaré de kern en het middelpunt van zijn kabi net was en de Kreuzztg. schrijft in den zelfden geest: Poincaré was voor zijn vaderland een leider van groote energie, bekwaamheid en beleid. Dat heeft Duitsch land meer dan eens tot zijn nadeel er varen. Het blad verwacht, dat Briand de voetstappen van Poincaré zal trachten te drukken. De Deutsche Tagesztg. zegt: Poincaré gaat maar het Poincarisme blijft. Het bb- uit de vrees, dat de houding van Frank rijk ter herstelconferentie nu nog onver zoenlijker zal zijn, dan onder de leiding van Poincaré, omdat thans niemand be reid zal zijn de verantwoordelijkheid voor nieuwe besluiten te aanvaarden. Intus schen zal men daarover pas kunnen oor deelen als het nieuwe kabinet is gevormd en de Kamer en Senaat hun houding je gens de nieuwe mannen hebben afgeba kend. Het nieuwe kabinet Parijs, 29 Juli. Het nieuwe kabinet is tot stand gekomen. Hedenmiddag even na 12 uur verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, Briand, dat na de weigering der radicale socialisten om in het kabinet zitting te nemen, zijn taak zeet eenvoudig was. Hij deelde den ver zamelden journalisten mede, dat het oude kabinet in zijn functie blijft en dat als eenige verandering hijzelf de post van Poincaré van minister-president op zich neemt. De offlcieele ambtsaanvaarding van het nieuwe kabinet is nog slechts een formeele kwestie, die voltrokken is, zoodra Briand de lijst van de afgetreden medewerkers van Poincaré aan president Doumergue ter bevestiging beeft voor gelegd. VEREENIGDE STATEN. DE OPSCHORTING VAN HET VLOOT- PROGRAMMA. Blijken van instemming en verzet Naar Reuter uit Washington meldt, ko men er uit alle hoeken van de Ver. Sta ten en van de heele wereld telegrammen op het Witte Huis binnen, welke blijken van krachtige instemming bevatten met president Hoovers besluit om den bouw van drie kruisers op te schorten. Uit de verslagen, die bij de regeering inkomen, valt op te maken, dat over het algemeen het heele land met geestdrift het besluit begroet. Niettemin zijn er reeds aanwij zingen voor een krachtige oppositie van een weinig talrijke, maar invloedrijke groep voorstanders van een sterke vloot. BUITENLANDSCH NIEUWS. HET RUSSISCH-CHINEESCHE CONFLICT. Voldoening over Wang*s ver klaring te Washington. Naar het Nederlandsohe telegraaf- agentschap uit Washington meldt, is die HOOFDSTUK XXITL N In het bosch. Ik was vastbesloten, tegenover Olive Berdenstein mijn woord stipt getrouw te blijven. Bijna een week lang bleef ik in huis, behalve dat ik in den vroegen morgen een kleine wandeling maakte. Driemaal kwam Bruce Deville aan, maar hij kreeg telkens hetzelfde ant woord. Dikwijls zag ik .heen! langzaam voorbij rijden en den tuin bespieden en opkijken naar het huis. Eenmaal zag ik hem niet Ollve Berden stein. Zij scheen hfem te hebben opgevan gen1 en hem in geen al te beste stemming aangetroffen te hebben. Zijn schouders waren opgetrokken en hij liep zoo snel, dat zij bijna draven moest, om hem bij te houden. Ik wendde mij zuchtend af en1 toch. wat een hartelooze huichelaarster was ik. Met een eigenaardige voldoening be dacht ik, dat zijn schouders heel wat lager geweest waren en zijn gezicht heel wat vriendelijker, als hij' met mij wandelde. Na bijna een week van eenzaamheid, bon ik bet niet langer uithouden. Ik zette mijn hoed op, op een vochtigen, winderigen namiddag, en begaf mij naar het Gele Huis. Adelald© Forfcress was alleen, zij zat te schrijven) aan haar lessenaar, en toen ik binnentrad keken wij elkander een oogenblik aan zonder eenig woord van groet. Het scheen mij' toe, dat zich nog eenige meerdere grijze haren vermengd hadden verklaring van Wang, waarin wordt be toogd, dat China geen Russische belangen aan den Ohineeschen Oosterspoorweg heeft geschonden en alle buitenlandsche rechten in China zal eerbiedigen, op het dept. van buitenlandsche zaken aldaar met groote voldoening ontvangen. Men beschouwt deze verklaring als een een groote stap vooruit. Een openlijke en volledige erkenning der particuliere rech ten op den spoorweg, alsmede van de in verdragen vastgelegde verplichtingen no pens het beheer van den spoorweg, zou er aanmerkelijk toe bijdragen de openbare meening in de geheele wereld gerust te stellen ten aanzien van de omstandigheid dat de Chineesche regeering het particu lier bezit niet schendt. Duitschland heeft aan de Ver. Staten medegedeeld, dat het zich van ganscher harte aansluit bij de pogingen der groote mogendheden om een vreedzame regeling van het Chineesch-Russische conflict td stand te brengen, waartoe Duitschlands medewerking Dinsdag werd ingeroepen. Nog geen directe onderhande lingen; China niet toeschietelijk. In een onderhoud met Chineesche pers vertegenwoordigers verklaarde de minis ter van buitenlandsche zaken, Wang, dat alle geruchten omtrent een Chineesche nota aan de Russische regeering uit de lucht gegrepen zijn. Na het verbreken der diplomatieke betrekkingen heeft de re geering te Nanking geen enkelen stap ter bijlegging van het conflict onder nomen. Zoodra de Sowjets zich bereid ver klaren, de communistische propaganda in China te staken, zal Nanking een tege-' moetkomende houding aannemen, doch ook alleen onder deze voorwaarde. Bemiddeling van Amerika, aanvaard? Naar de „New York Herald" uit Tokio verneemt, moet de Nanking-regeering den Chineeschen gezant te Washington hebben opgedragen het Amerikaansche bemiddelingsaanbod te aanvaarden. China' zou er mee aocoord gaan, dat de toestand, zooals die vóór het confliot was, wordt her steld. Volgens een bericht uit Tsjita aan het Sowjet-telegraafagentschap is een Ohi- neesoh regiment in een voorstad van Charbin aan het muiten geslagen en heb ben de muiters vreeselijk huisgehouden in de winkels en woningen van de koop lieden der hoofdstraat. Vele kooplieden zijn reeds uit Charbin gevlucht. Beroep van China op Genëve. Nanking, 29 Juli. Uit semi-officieelo bron wordt vernomen, dat de regeering besloten heeft, het Chineesch-Russische conflict langs vreedzamen weg op te los sen. Indien de Sovjet-regeering China's voorstel tot onderhandelen mocht ne- geeren, zal de regeering te Nanking het conflict voorleggen aan den Vol kenbond. Het desbetreffende exposé voor het secretariaat van den Volkenbond wordt thans geredigeerd. Inmiddels is met wederzijdsch goedvinden een neutrale zone van 20 mijlen in het bedreigde gebied ingesteld. Ingezonden Mededeellng, Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor. Foster's Maagpli- len. die uw geheele or ganisme verkwikken. Foste r'm Maagplllerr Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon mot de zwarte het gelaat was nog bfee- ker geworden- „Het is lief van je, dat je mij eens komt opzoeken," zeide rij. „Heb je al1 wat ge hoord van je vader?" Ik iknikte toestemmend. „Wij hebben Woensdag een brief ge had. Hij zou dien middag uit Londen vertrekken naar de Zuidkust HU schreef heel vrooLijk en schijnt al wat beter te zijn." „Daar ben ik blij om," zedde rij op zaohten toon. Toen bleven wij een paar minuten stil bij elkander zitten. Er was zo© veel, dlat wij belden konden gezegd hebben. „Mijnheer Deville is naar je komen vra gen," sprak zij.. „Je bent onzichtbaar .ge weest, zeide hij. Ben je 'riek geweest?" Ik schudde het hoofd. Ik had baar gaarne verteld van het bezoek van Ollve Berdenstein en van mijn verdrag met deze, doch voor een oogenblik aarzelde Ik. Zij merkte het wel op en trok ongotwijr feld haar conclusies. ,Dr is niets bijzonders geweest om mij binnen te houden," zeide ik- „Ik voelde alleen, dat ik geen lust had, iemand' te zien. Heeft u dat ook wel eens?" „Heel dikwijls," stemde zij toe. „Ik denJk, dat iedereen wel eens naar een zaamheid verlangt." Toen waren wij weer stil. Ik wist heel goed, waarop zij wachtte, doch ik bleef stil en verlegen. Ik begon bijna te wen- schen1, dat ik niet was gekomen. Ik wendde den blik af van de gebogen gestalte voor mij, naar den eenzamen weg bulten; en plotseling dwaalden mijn gedachten een anderen kant uit Be vroeg DE VOLKSRAAD. Blijkens het afdeelingsverslag van den Volksraad over de begrooting voor marine drongen verscheidene leden, die een ge stadige uitbreiding van de oorlogsmarine noodzakelijk achten, er op aan niet nog langer to wachten met de uitbreiding. Gewezen werd op de groote belangen van een goede bewapening ter zee en met verwijzing naar het gebeurde te Curagao werd de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van geregeld vlagvertoon door grootere oorlogsschepen in alle ha vens, waar onze koopvaardijvloot aanloopt. Enkele leden hoopten, dat de zeemacht in staat zal worden gesteld in de meest afgelegen deelen van den archipel inci denten als dat te Willemstad te voor komen. Gevraagd werd of er binnenkort voor stellen te verwachten zijn voor den bouw van een derden kruiser, welke in verband met den langen duur van de periodieke herstellingen van de Java en de Sumatra, dringend noodig werd geacht. Sommige leden waren van oordeel, dat slechts kleinere schepen moeten worden aangeschaft, aangezien het bouwen van grootere boven de draagkracht van Indië uitgaat. Eenige leden hadden bezwaar tegen elke verhooging van de uitgaven voor marine en bepleitten het inrichten van een zuivere politievloot. Inlichtingen werden gevraagd omtrent de geruchten, dat eenigen tijd. geleden te Soerabaja de zeeofficieren waren ge consigneerd wegens den oproerigen geest onder de (inlandsche) schepelingen. Verscheidene leden hoopten, dat het overleg met het Opperbestuur er toe zal leiden, dat de kosten van de reis van de Kortenaer naar Curagao geheel ten laste van Nederland zullen komen. Oorlog. Blijkens het afdeelingsbesluur van den Volksraad over de begrooting van oorlog gaven verscheidene leden als hun mee ning dat de begrooting een mager aspect geeft. Hoewel de weermacht ternauwer nood voldoende is voor het herstel van de orde en rust en beslist onvoldoende voor het handhaven van de neutraliteit, i)s vim* aanschaffing van moderne oorlogs middelen geen sprake. Stilstand beteekent in deze achteruitgang. Gevraagd werd, wat de Gouverneur- Generaal bedoelde, toen Z.E. sprak van het meer aan het doel doen beantwoorden van de defensie zonder vermeerdering van kosten. Andere leden achtten tegenwoordig het leger ruimschoots voldoende voor het herstel van de orde en rust; maar niet kan beoordeeld worden, in hoeverre het voor zijn verdere taak berekend is, omdat uit de begrooting niets blijkt van de door voering van een bepaald program van defensie. De leden, hier aan het woord, bevalen de omzetting van het leger in een politie- leger aan, met daarboven een troepen macht tot het verdedigen van enkele strategische punten. Verschillende leden merkten op, dat van deze omzetting geen sprake mag zijn, zoolang aan de weermacht de handhaving van de neutraliteit is opgedragen. Tenslotte bepleitten enkelen algeheele ontwapening. Gevraagd werd of er naar het oordeel van de regeering in den Archipel punten zijn, die even gemakkelijk overrompeld kunnen worden als Willemstad. Enkele leden meenden, dat de militaire mij af, waar Bruce Deville was, en Olive Berdenstein. Waren zij samen en zou zij slagen in haar voornemen? Doch wat ging het mij aan, ©en anm meisje zondier naam, met een diuister ver leden, en zonder toekomst? Ik zuchtte en keek weer in de kamer. Neen, wij praatten niet over onze ver houding. Doch misschien was hetgeen ik ging zeggen, nog meer haar belangstel ling waard. Ik had er reeds eenigen tijd: over gedacht, nu werd het onvermijdelijk. „Ik had! een doel, met mijn bezoek van middag," zeide ik. „Er is iets, waarover ik u spreken wilde. Mag ik?" En toen zij knikte, ging ik bijna in één adem voort: „Ik ben gekomen om u raad te vragen. Ik wil binnen kort, als de tegenwoordige ongelegenheden voorbij zdjn en Olive Berdenstein weg is, van huis weggaan en mijn eigen brood verdienen. In het kort, ik wil onafhankelijk zijn, zelf mijn leven regelen, zelf iniijn toekomst vormen." Zij keek mij aan met een zekere treu rige nadenkendheid. „Onafhankelijk? Ja, j© riet er naar uit," zeide zij zachtjes. „In elk geval heb ik geen smaak voor het huiselijke leveni," ging ik voort. „Na hetgeen er geschied is, zou het mij on dragelijk zijn. Ik heb actief werk noodig veel werk." „Dat," zeide zij met een zucht, „kan ik wel begrijpen. Ja, ik weet, hoe je je voelt." „Niet geheel en ai," dacht Ik bij mijzelf, met een droevig glimlachje. Zij wist niet alle*. fWoadt vwwolgd). A.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1