Gemeenteraad van Texel HELDERSCHE COURANT van Donderdag 1 Augustus 1929 Voorzitter, de heer W. B. Oort, Burge meester. Secretaris, de heer C. Jonker. Aanwezig 12 leden; afwezig met kennis geving de heer J. Henkes. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen van de vorige vergade ring worden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Een dankbetuiging van den heer C. Dijker voor zijn benoeming tot kademees- ter van den loswal aan den Noordërdijk, met bericht van aanneming der benoeming. b. Bericht van den heer W. J. Jouwers- ma van de aanneming zijner benoeming tot hoofd der u.l.o. school te den Burg. c. Als boven van den heer P. Kriek, be treffende zijn benoeming tot onderwijzer aan de u.l.o. school, met nader bericht, dat hij 1 September a.s. in functie zal treden. d. Een schrijven van Ged. Staten, mel dende de toekenning van een Provinciaal subsidie van ten hoogste 1460.12 in de kosten van restauratie van den gemeen tetoren te den Burg. e. Het proces-verbaal van de op 26 Juni 1929 gehouden opneming van kas en boe ken ten kantore van den gemeente-ontvan ger. f. Een schrijven van Ged. Staten, be richtende de ontvangst van de op 20 April 1929 vastgestelde Algemeene Politieveror dening. Dé Voorzitter deelt mede, dat de verordening op 16 Juli j.1. is afgekondigd en met 15 Augustus a.s. in werking treedt. Gemelde stukken en mededeelingen wor den voor kennisgeving aangenomen. g. Een schrijven van den heer A. C. Thürkow, houdende verzoek hem eervol ontslag te verleenen als Hoofd der o.l. school te de Koog. Het ontslag wordt verleend met ingang van den datum door B. en W. te bepalen. h. Een adres van de afdeeling Texel der S.D.A.P., waarin nogmaals wordt aange drongen op de instelling van een reini gingsdienst te Oudeschild. Namens B. en W. deelt de voorzitter mede, dat een bespreking heeft plaats ge had met J. Bruin Az., die bereid is onder zekere voorwaarden als reiniger te Oude schild op te treden. Er vallen echter nog verschillende punten te regelen, waarbij de belanghebbenden direct betrokken zijn, als het heffen eener bijdrage, de wijze van invordering. B. en W. geven daarom de bewoners van Oudeschild in overweging een vereeniging Dorpsbelang op te richten met welks bestuur B. en W. daarna de voorbereidende maatregelen kan beramen. De heer Boon is het niet* bekend of de indertijd bestaan hebbende vereeniging Dorpsbelang nog in leven is, maar plaatst zich op het standpunt, dat, waar het ver zoek is uitgegaan van de afdeeling van de S.D.A.P. het Gemeentebestuur zich tot deze afdeeling heeft te wenden. De Voorzitter merkt op, dat, waar het een algemeen Dorpsbelang geldt. B. en W. hebben gemeend zich niet te moeten wenden tot het Bestuur van een bepaalde politieke partij, wat den heer Boon doet zeggen, dat het dan op den weg ligt de af deeling van de S.D.A.P. te verzoeken ver schillende personen uit te noodigen in een commissie voor dat doel zitting te nemen. De Voorzitter acht het beter dat het Ge meentebestuur rechtstreeks daartoe per sonen aanzoekt. De heer Vlaming (wethouder) zegt, dat de heer Boon ten onrechte de conclu sie trekt, dat het. voorstel van B. en W. on redelijk is tegenover de afdeeling van de S.D.A.P. B. en W. hebben Dorpsbelang ge noemd omdat hiervan destijds het verzoek is uitgegaan tot aanleg van den weg ach ter het dorp, welke weg met de vuiloprui- ming in nauw verband staat. De heer Boon heeft gelijk als hij zegt dat de afd. van de S.D.A.P. bericht moet hebben, maar daar tegenover staat dat het een algemeen dorpsbelang betreft. De heer De Graaf is van meening, dat aan de vuilniskwestie te Oudeschild een einde moet komen. Dat het daarvoor noodig zou zijn in contact te treden met de belanghebbenden, kan spr. niet inzien. B en W. hebben voldoende ervaring met den reinigingsdienst te den Burg. De Voorzitter zet het standpunt van B. en W. nogmaals uiteen en eindigt met te zeggen van meening te zijn, dat zon der de medewerking van de dorpsbewo ners geen regeling tot stand kan worden gebracht. De heer Boon is van meening, dat als er een recht geheven moet worden, de in ning rechtstreeks door de gemeente moet geschieden. Spreker stelt zich op het stand punt, dat de vuilnisophaling tot de taak der gemeente behoort. Spreker beluistert in het voorstel andermaal uitstel van de zaak. De Voorzitter noemt het jammer den heer Boon aldus te hoor en spreken. Als er in de laatste jaren op eenig dorp veel tot stand gebracht is, dan is het te Oudeschild. Een bewijs, zegt de heer Boon, dat de belangen van Oudeschild tevoren jaren lang verwaarloosd zijn. Een jaarlijksche uitgaaf van 1000 is voor het doel, te meer wanneer een gedeelte teruggevorderd wordt van de betrokkenen, ten volle gemo tiveerd. Ten slotte vraagt spreker wat er tegen kan zijn de afdeeling van de S.D.A. P. antwoord te geven op haar adres. De Voorzitter zegt dat zij ook van 'sRaads beslissing bericht ontvangen zal. De heer Lap merkt op, dat de groote moeilijkheid schuilt in de kwestie, dat ook op andere dorpen stemmen voor een reini gingsdienst zullen opgaan, als dit instituut te Oudeschild wordt ingesteld. Spreker wil daarom een uitspraak van den Raad welk percentage van de kosten overal waar men een dergelijken dienst wil, voor rekening van de gemeente zal worden genomen; de resteerende kosten voor den bestaanden dienst te den Burg zouden daarbij als basis kunnen worden genomen. Naar de Voorzitter mededeelt zijn aan dit laatste bezwaren verbonden; de re tributie, die de ingezetenen te den Burg betalen, is te gering; B. en W. overwegen dan ook de indiening van een voorstel tot I verhooging. De heer Kikkert wijst er op, dat de reinigingsdienst te den Burg mede belast is met het schoonhouden van het markt terrein. Na nog eenige bespreking, waarbij de heer Pisart het plan van den heer Lap aan beveelt, wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten, dat B. en W. zullen onder zoeken of Dorpsbelang nog bestaat en wan neer blijkt dat dit niet het geval is, eenige personen zullen worden uitgenoodigd zit ting te nemen in een commissie, waar mede B. en W. nader in overleg' zullen treden. i. Een adres van een 10-tal bewoners van de Groeneplaats, waarin verzocht wordt het in werking hebben van explosie motoren als drijfkracht van kermisverma kelijkheden niet langer toe te staan. De Voorzitter zegt namens B. en W. het begrijpelijk te vinden dat de omwo nenden de explosie-motoren minder pret tig vinden, doch er staan voordeelen als pleinbewoners tegenover. Dit neemt niet weg, dat B. en W. bereid zijn zooveel mo gelijk met den wensch rekening te houden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het adres in hun handen gesteld ter afdoening. De heer De Graaf zegt, dat z.i. af schaffing van de kermis in den geest van de meerderheid der bevolking zou vallen en een voorstel daartoe den steun van de R. K. raadsfractie zou hebben. De heer Pisart trekt het sterk in twijfel of de heer De Graaf wel goed ziel. j. Een schrijven van den heer L. den Braven, waarin deze klaagt over het ver leenen van vergunning aan gemeen tenaren, niet-inwoners van het dorp He Koog, tot het aldaar hebben van tenten voor den verkoop van verschillende artike len. De V öorzitter merkt op, dat adres sant zijn particulier belang verwart met het algemeen belang, dat medebrengt, dat te de Koog de gelegenheid om een en ander en vooral deugdelijke waar te kunnen he trekken zoo ruim mogelijk geboden moet worden. „Gerief de badgasten" moet het parool zijn. Iets anders is het, dat liet mis schien minder gelukkig is dat het dorp door de verschillende tenten iets kermis achtigs krijgt. Het ligt echter in de bedoe ling na dat proefjaar aan de verkoopge legenheden zwaardere eischen te stellen. De heer Lap zegt, dat Texel in zijn ge heel de Koog als badplaats wil helpen tot meerder bloei te komen; in den gedach- tengang van den adressant zou passen dat de bewoners van.de Koog ook zelf het onderhoud van de wegen naar hot dorp voor hun rekening moeten nemen. De heer S. K e ij z e r vindt het voor adressant minder prettig, dat enkele ten ten zijn geplaatst tegenover zijn winkel pand. Volgens den heer Kikkert vergeet adressant dat hij geregeld vent in andere deelen der gemeente. Het adres wordt vervolgens voor kennis geving aangenomen. j. Een beschikking van Ged. Staten waarbij aan de Gemeente over het jaar 1927 uit het wegenbelastingfonds een bij drage is verleend van 4150. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den heer E p e antwoordt de Voorzitter dat dit bedrag uitsluitend be stemd is voor de Gemeente. Aan de 30 pol ders is 800 toegekend. Ged. Staten 'heb ben zich op het standpunt geplaatst, dat het onjuist zou zijn de onderhoudsplichti gen die toch van oudsher het onderhoud hebben moeten bekostigen, thans geheel van dien last zouden worden ontheven. Van de uitkeeringen in de werkelijke kos ten is daarom een bedrag, varieerende tussohen 400 en 600 per K.M. afgetrok ken, dat naar schatting door de onder houdsplichtigen steeds aan het onderhoud is ten koste gelegd. De heer S. Ke ij z e r concludeert hier uit, dat de uitkeering hooger zal zijn, naar mate de weg beter onderhouden wordt. De heer A. Boon verwacht dat van de bijdrage aan de 30 polders een gedeelte zal moeten worden gerestitueerd, omdat de Gemeente aan het waterschap de helft van de onderhoudskosten van- den Waalder- weg vergoedt, en stelt de vraag of het ook gewenscht zal zijn de uitkeering ten volle* te besteden aan den Schilderwg om op die wijze een voorbeeld te geven aan de pol derbesturen. De Voorzitter antwoordt, dat de aangelegenheid de volle aandacht heeft van B. en W. en deze h.z.t. hun voorstellen bij den Raad aanhangig zullen maken. De beschikking wordt hierop voor ken nisgeving aangenomen. Hierop deelt de Voorzitter mede, üat een aantal brieven is ingekomen van aen heer C. Boon Pz., waarin deze ver schillende voorstellen doet tot grondver- koop aan de Gemeente; spreker acht het gewenscht deze stukken na afloop der openbare vergadering in comité te be spreken- Aldus wordt besloten. Aanbieding geimeenterekening 1928. Namens B. en W. biedt de Voorzitter den Raad aan de gemeenterekening over het jaar 1928. De rekening wordt met de bewijsstuk ken in handen gesteld van een commissie ten einde te dienen van onderzoek eh rap port. Tot leden der commissie worden door den Voorzitter aangewezen de heeren De Graaf, Dros en Pisart; eerstgenoemde voorzitter. Benoeming Commissie van onderzoek rekening Algemeen Armbestuur over 1928. Benoemd worden de heeren Kikkert, Leber en Henkes; eerstgenoemde voorzit ter. Benoeming Commissie van onderzoek rekening Algemeen Weeshuis over 1928. Benoemd worden de heeren Lap, Epe en Vonk; eerstgenoemde voorzitter. Intrekking verordening rege lende den verkoop van sterken drank op den openbaren weg. Uit overweging, dat deze aangelegenheid opnieuw geregeld is de met 15 Augustus a.s. in werking tredende algemeene poli tieverordening, stellen bij B. en W. voor ingang met dien datum in te trekken de „Verordening, bepalende de voorwaarden, onder welke het geoorloofd is sV-rk"n drank in het klein te verstrekken op den openbaren weg", vastgesteld 13 Mei 1905. Zonder hoofdelijke stemming wordt al dus besloten door ongewijzigde vaststel ling van het aangeboden ontwerp-besluit. Geldverstrekking aan W. Doorn ingevolge de Landarbeiderswet. Burgemeester en Wethouders deelt n mede, dat de landarbeider W. Doorn een aanvrage heeft ingediend' om ingevolge de bepalingen der Landarbeiderswet een be drag van 3400 te zijner beschikking te stellen, teneinde in de gelegenheid te wor den gesteld een „plaatsje" in eigendom tc' verkrijgen. Hij kan daarvoor aanko ipen 0.60.00 H.A. land van den heer S. C. Eel- man Czn., gelegen aan den Sohansweg on der Hoogenberg voor de som van 1600 en waarop hij een woning wil bouwen volgens overgelegd bouwplan, waarvan de kosten 2200 zullen bedragen. De uitgaven voor een te plaatsen heining zijn begroot op 65, zoodat in totaal benoodigd zal zijn 3865, terwijl de aanvrager zelf een be- j drag bezit van 465. Burgemeester en Wethouders berekent in hun voordracht, dat de aanvrager aan rente en aflossing gedurende 30 jaar on geveer een gelijk bedrag per jaar zal moe ten opbrengen, dat hij thans aan woning- huur en landhuur jaarlijks pleegt te beta len, zoodat hij na verloop van tijd het plaatsje in onbezwaarden eigendom kan bezitten voor de kosten van onderhoud en belastingen, terwijl hij 45 Are meer grond ter beschikking zal hebben dan thans het geval is, de grond, in tegenstelling bij nu, bij de woning is gelegen en het gezin een nieuwe woning ter beschikking zal heb- fben. Aldus beschouwd wordt de arbeider door het plaatsje in een betere positie ge plaatst, terwijl bedacht mag worden dat het hoogst moeilijk valt grond los te krij gen. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor: I. aan te vragen en onder de te stellen voorwaarden te aanvaarden overeenkom stig de bepalingen der Landarbeiderswet uit 's Rijks kas een voorschot tot een maxi mum van 3400, en II. na ontvangst van het onder I bedoel de voorschot het bedrag daarvan aan W. Doorn ter bekoming in eigendom van bo- vermeld onroerend goed ter leen te ver strekken onder de voorwaarden, opgeno men in het bijgevoegde ontwerp-besluit. De heer Dros noemt de koopsom van den grond hoog. Misschien wil adressant juist gaarne daar ter plaatse wonen en mag dit in aanmerking worden genomen. De Voorzitter deelt mede, dat dit inderdaad het geval is. De eigenaar is echter niet bereid den koopprijs te ver lagen. Naar de heer Leber zegt zal van de betere soort grond slechts een smalle strook aan den arbeider worden overge dragen. Z. i. moet de prijs getoetst wor den aan dien welke besteed wordt voor de gronden in de omgeving, hetgeen den heer R. P. Keijzer, wethouder, doet mede- deelen, dat gronden in de nabijheid aan merkelijk lager zijn verkocht geworden. De heer Kikkert acht het niet uitge sloten, dat een aangrenzend perceel, als de eigenaar van de gevraagde koopsom hoort, bereid zal worden gevonden tegen belangrijk lager bedrag te verkoopen. Dit in aanmerking nemende, wil de Voorzitter de verdere behandeling verdagen. De heer Vonk merkt op, dat B. en W. spreken van grond van behoorlijke kwaliteit; bij: een koopprijs berekend naar 2660.per H.A. mag de grond wel van goede kwaliteit zijn. De heer Leber acht het verleenen van medewerking op die wijze noch in het belang van de arbeider noch in het alge meen belang. Het gevolg zal zijn, dat in de toekomst ook anderen dezen koopsom als maatstaf zullen nemen. Er moet daar om niet te vlug op een aanbieding wor den ingegaan. De heer Epe is van meening, dat de gevraagde koopsom te hoog is; aan duur huren komt een einde; duur koopen heeft blijvende gevolgen. Spreker wil daarom de voordracht aanhouden. De heer Lap geeft in overweging in de plaatselijke bladen, grondeigenaren, die bereid zijn t. z. t. gronden voor land arbeidersplaatsjes te verkoopen, uit te noodigen daarvan mededeeling te doen aan het Gemeentebestuur; op die wijze roept men wellicht eenige concurrentie in het leven. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar. In het onderwerpelijke geval gaat het echter misschien om een paar honderd gulden, waartegenover staat, dat de aanvrager den grond voor den ge- vraagden prijs graag wil accepteeren. De heer E p e taxeert het verschil aan merkelijk grooter. Naar aanleiding van het gesprokene «tSEBK U door den heer Leber merkt de heer V1 a- m i n g, wethouder, op, dat door de be moeiingen van B. en W. de aanvankelijk gevraagde koopsom verlaagd is geworden; ten slotte hebben B. en W. het voorstel in gediend omdat de aanvrager het plaatsje zoo graag wilde hebben, waarop de heer Leber zegt bedoeld te hebben, dat de Raad niet dan na rijpe overweging op de aanvragen moet beslissen. De heer Pisart acht uitstel, waardoor de betrokkene nog langer in het onzekere wordt gelaten, ongewenscht, waartegen de, Voorzitter stelt dat een oproeping, als door den heer Lap bedoeld, misschien in het voordeel van den aanvrager kan zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt hier op het nemen eener beslissing verdaagd tot een volgende vergadering. Vaststelling veeverordening. B. en W. hebben den Raad ter vaststel ling doen toekomen een ontwerp-veever- ordening houdende bepalingen omtrent het laten loopen van rammen in de weide, het verbod tot het hebben van bokken van een half jaar of ouder, die niet staan in geschreven in een stamboek, gehouden wordende door een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging of stichting, die volgens hare statuten of stichtingsbrief het verbeteren van het geitenras ten doel heeft, en het vaststellen van bepalingen, krachtens welke het mogelijk is den in- en doorvoer uit de gemeente van herkau wende dieren, paarden en varkens te ver bieden, wanneer B. en W. hebben ver klaard dat naar hun oordeel wegens het optreden van imond- en klauwzeer in Ne derland door dien in- of doorvoer gevaar voor besmetting van den veestapel te Texel zal bestaan. In hun voordracht deelen B. en W. mede dat de verordening ontworpen na bespre king met de betrokken organisatiën en dat van het voornemen om in de ontwerp verordening tevens bepalingen op te ne men nopens de bestrijding van de tuber culose onder het rundvee voorshands is afgezien, omdat het in de bedoeling ligt van enkele organisatiën den veterinairen inspecteur uit te noodigen in het a.s. na jaar eene uiteenzetting te geven in een voor belanghebbenden toegankelijke ver gadering. De artikelen der concept-verordening worden achtereenvolgens ongewijzigd aan genomen, waarna de verordening zonder hoofdelijke stemming in haar geheel vol gens het ontwerp wordt vastgesteld. Uitbreiding netten N. V. Texel- sche Electriciteitsmaatschappij. B. en W. hebben den Raad in kennis ge steld met het door hen onderschreven standpunt, dat de Raad van Commissaris sen van de W. T. E. M. heeft gemeend te moeten innemen met betrekking tot het tot standbrengen van uitbreidingen aan het net buiten de dorpen, en zulks naar aanleiding van aanvragen van inwoners van den polder Eierland om electrificatie van deze streek. De Raad van Commissarissen is tot de conclusie gekomen, wil men billijk zijn, zoowel tegenover de Texelsche bevolking in zijn geheel als tegenover de tegenwoor dige stroomafnemers, die in het vertrou wen, dat de in uitzicht gestelde tarieven ook in de toekomst gehandhaafd kunnen blijven, ieder; voor zich kosten hebben moeten maken voor installatie en orna menten om de beschikbaar gestelde elec- triciteit te kunnen benutten, de uitbreidin gen van het H.S.net uit de netto-over winst bekostigd moeten worden, en in overeenstemming met het ten opzichte van de electrificatie der buitendorpen gevolg de systeem, dat deze uitbreiding eerst tot stand wordt gebracht, wanneer het de kosten van de transformatoren, de laag spanningsnetten en die van de huisaan sluitingen overigens rendabel zijn, en met dien verstande, dat in de berekeningen boven de rente en afschrijvingen en op- wekkingskosten 5 cent per K.W.U. is op genomen voor inning der stroomgelden en reserveering voor de algemeene uit breiding op gelijken voet als betaald wordt door de overige stroomafnemers. Geener lei bijdrage wordt op die wijze gevorderd in de bestaande kapitaalslasten van de centrale en de kabelnetten, noch in de per soneelskosten van het bedrijf. Neemt men aan, dat alle perceelen aan het laagspanningsnet worden aangeslo ten en het gemiddeld verbruik per perceel 70 K.W.U. zal zijn, evenals werd geraamd

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9