nieuwsblad voor den helder, koegras, texel, wieringen en anna paulowna iüOED s. il unm s in. ^7 A// iid! ianpjli polderweg 32 tEL 328 AL/ DE ER KOMT Eerste Blad. DE HAND DER TRAGEDIE CONCURRENTIE ONMOGELIJK BUITENLAND. HELD.STEENKOLEN EN ANTHR HANDEL -} •->.1 r- z WEEKOVERZICHT. FEUILLETON KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING bestelt bw BRANDSTOFFEN Br be w IOWO SIO JMAKÜMMU HELDERSCHE COURANT Abonnement p^r 3 maanden bij vooruitbetaling Heldersche Courant ivoegras,^ Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; f 1.50; voor binnenland f 2—7Ned. en w!"ndië ÏSwS IS?r..p. p. zeepost f 2.io, id. p. mail en f 0.50, f 0.70, f 0.70, f JU I-25< t'25, f i.3S. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poat-GiroreikeniniK No, 16066. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Aug. Z 4 M D W D V 5 6 7 8 9 10 Maan opond. 3.38 21.04 6.08 21.31 6.40 21.51 8.09 22.07 9.33 22.20 10.53 22.46 12.11 22.46 Zon Hoogwater op: oud: v.m.: mm.: 5.23 20.45 8.48 915 5.24 20.43 9.41 10.05 5.25 20.42 10.28 10.51 5.27 20.40 11.18 11.35 5.29 20.38 11.50 12.18 5.30 20.36 12.39 1.— 5.32 20.34 1.00 1.20 ADT 20 et. p. regel (galjard) tekst) dubbel tarief. KI reeels 40 ct.. elke ree, v. d. blad en met bi TOBRALCO Zaterdag Zondag Maandag Licht op voor Auto's en Fietsen: 3 Aug9.17 uur. 4 9.15 6 9.13 Binnenland. Een belangrijke conferentie. zal de volgende week in ons land worden gehouden, n.1. de internationale-herstel- conferentie, waarop de politieke leiders, uit de voornaamste Europeesche landen, met elkaar zullen confereeren, om te komen tot een vaster gefundeerde vrede. Want dat toch is de bedoeling van al deze bijeen komsten, dat men meer verzekerd wordt van den vrede, dat het vertrouwen onder ling wordt versterkt, en overeenkomsten worden aangegaan, die den vrede tot een gemeenschappelijk belang maken. Dat ons land voor deze vredes-conferen- tie werd uitgekozen is een groote eer, het is nu maar te hopen, dat de besprekingen ook resultaat zullen opleveren, zoodat straks met dankbaarheid aan deze „con férence de la Haye 1929", zooals deze con ferentie zal heeten, kan worden terugge dacht. Voor de organisatoren van deze confe rentie is het geen aangename tijd, want van medewerking van buiten af, is zoo goed als geen sprake. De buitenlandsche diplomaten zijn waarschijnlijk van de ver onderstelling uitgegaan, dat het den Hol landers best toevertrouwd was, voor de organisatie te zorgen, zij hebben dan ook in het geheel geen opdracht ergens toege geven, zoodat men hier maar op eigen houtje aan den gang is gegaan en de zaak zoo goed mogelijk heeft trachten te rege len. Dat aan de organisatie van zoo'n con ferentie, die waarschijnlijk alleen al door een vijf- a zeshonderd journalisten zal worden bijgewoond, heel wat vast zit, laat zich denken, doch als alles goed loopt, is het voor Nederland des te aangenamer. Voor de Z.-H. MIJ. tot redding van drenkelingen. Eenige weken geleden hebben wij er op JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT Let vooral op den gelen winkel. 15. doop E. PHILLIPS OPPBNHEEM. 86) Ten koste van wat het wilde, moest ik het huis verlaten. De omgeving was plot seling benauwend! voor mij' geworden- Hoe meer ik over mijn moeders aanbod na dacht, hoe meer ik mij geneigd veolde, het aan te nemen. En ik nam het aan. Op epn morgen verbond ik mij als secretaresse van Mrs. Fortress. Belden zorgden wij de zaak niet anders te bespreken, dan uit volkomen zakelijk oogpunt bezien. Toch kon zij niet geheel en al die voldoening verbergen, die mijn besluit haar zeer zeker verschafte. „Ik hoop alleen, dat je toet leven niet al te eentoonig zult vinden," zeide zij. „Er valt heel wat te doen natuurlijk, je zult flink moeten werken." „Hard werken is juist wat Ik verlang," verzekerde ik baar. Zij ging met mij mee tot de deur. „Wanneer zou je met mij naar Londen kunnen gaan?" „Wanneer u maar wil. Ik verlang niets zoozeer, als hier vandaan te komen." „Dan zal ik vandaag nog schrijven, om mijn woning in orde te laten maken," zeide zij- „Ik geloof, dat Ik ook blij' zal ^ezen als ik hier weg ben." Toen ik thuis kwam en naar mijn ka mer wilde gxxn, hield ons diensten iis)e mjj tegen. is het meest geschikte en sotiede Katoenen weefsel voor: Gegarandeerd Wasch-, Zon- en liehtecht. Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant deze plaats melding van gemaakt, dat er op initiatief van een Rotterdamsch-comité, een nationale inzameling zou worden ge houden, met de bedoeling de Zuidholland- sche Maatschappij tot redding van schip breukelingen te steunen, opdat deze maat schappij een tweetal moderne reddingboo ten aan zou kunnen schaffen en de red dingstations in haar gebied beter toe zou kunnen rusten, door deze o.m. een onder linge verbinding te geven, welke tegen storm bestand is, terwijl ook voor een pen sioenregeling voor de bemanning van de reddingbooten zou kunnen worden ge zorgd. Welnu, voor dit alles was veel geld noo- dig, doch de oproep aan het publiek schijnt niet tevergeefs te zijn geweest, want reeds Dinsdag kon worden meegedeeld, dat de eerste honderdduizend gulden bij elkaar was en Woensdag daarop vermeldde de Nw. Rott. Crt., dat een onbekende gever, een bedrag van 50.000 gulden geschonken had» zoodat er nu reeds lH ton bijeen was. Voorwaar een prachtig resultaat en een bewijs dat het hart van den Hollander nog op de rechte plaats zit. Wij hebben den vorigen keer reeds het prachtige initiatief van het Rotterdamsche comité toegejuicht en betreuren het alleen maar dat er niets gedaan wordt voor de veel grootere N. en Z.-Holl. Mij. tot Red ding van Schipbreukelingen, die ook best zoo'n ruggesteun kon gebruiken. „Er ia een jonge dame voor u, juf frouw," zeide zjj. „Zij; is ai gekomen, even nadlat u weg was." Natuurlijk wist ik wel, wie het was. Toen ik de deur opende, zag ik haar dicht bij het vuur zitten. Ik groette haar zoo vriendelijk als ik kon, maar blijkbaar was zij in een slecht humeur. Er ontstond gedurende eenige oogenblikken een pijnlijke stilte. Ik wachtte, dat zij zou vertellen, wat zij kwam doen. „Ik heb u onlangs met den heer Deville gezien," merkte zij ten laatste op. Ik knikte. „Dat is volkomen waar. Ik had alles gedaan wat ik kon, om hom te on'wijken. Dat was, wat ik beloofd had, niet waar?" „Was dat de eerste maal dat u hem zag, sinds wij onze schikking maakten?'" „De eerste maal." „Heeft u hem vanmiddag niet gezien?" vraagdle zij achterdochtig. „Zeker niet," zoo verzekerde ik haar. „Ik ben alleen maar een paar minuten bijl mevrouw Fortress geweest" „En was hij daar niet?" „Neen." Zij) zuchtte en keek in het vuur en toen zij weer sprak, hoorde ik, dat zij moeite had om niet te snikken. „Hij geeft niet om mij! Ik kan er niets voor doen! Mijn geld schijnt hem niets te kunnen schelen. Hij is te trotsch en te onafhankelijk. Ik geloof niet, dat ik ooit zal kunnen maken, dat hij van mij houdt." Ik staarde strak op het vloerkleed) en klemde de tanden op elkaar. Het was belachelijk, dat mijn hart soo snel moest kloppen. De staking te Zaandam, zoowel als die onder de land arbeiders in Oostelijk Groningen, duurt nog steeds voort en de kans op bijlegging is nog even ver als eenige weken geleden, toen wij het ook over deze stakingen -had den. In Groningen is in het stakingsge- bied het verbod van schamenscholingen af gekondigd. Al was de toestand tot nu toe ook rustig, men is waarschijnlijk bang, dat de gemoederen, door den langen duur van deze staking, in beroering zullen komen en lelletjes niet uit zullen blijven, vandaar dan ook deze voorzorgsmaatregel. Buitenland. Uit Frankrijk valt nieuws te vermelden. In het laatst van de vorige week is het kabinet Poincaré afgetreden. Poincaré was om ge zondheidsredenen genoodzaakt het bijltje er bij neer te leggen. Wel tragisch is het, dat hij juist van de politiek afscheid moest nemen vlak voor de Haagsche conferentie, omdat zijn persoon daar niet gaarne gemist werd en hij ook hier zijn vredeswerk voort had kunnen zetten. Zoowel vóór- als tegen standers hebben hun diep respect voor dezen grooten staatsman en enormen wer ker uitgesproken en hebben daarbij den wensch geuit, dat zijn herstel spoedig mag volgen. De opvolger van Poincaré is Briand, ook een van de kopstukken van de Fransche regeering, die van president Doumerque opdracht kreeg een kabinet samen te stel len en in twee dagen daarmee geheel ge reed was. De regeeringsverklaring, die hij deze week aflegde, werd goedgekeurd en met groote meerderheid werd een motie van vertrouwen in de nieuwe regeering aangenomen. En nu maakt deze zich ge reed voor de Haagsche conferentie. Heit Chineesch-Russlsche conflict Ten opzichte van dit conflict komt er eenige ontspanning, het gevaar van een oorlog schijnt althans geweken en de in stelling van een soort neutrale zone langs de grens, moet de kan>op ongewenschte botsingen sterk verminderen. Dit heele ge val loopt dus nog wel met een sisser af; voor de reputatie van Sowjet Rusland is dit trouwens maar het beste ook, want wan neer zij met wapengeweld begonnen was, was dit wel zeer in strijd geweest met haar vredelievende theorieën. De besprekingen tusschen Engeland en Rusland, over het herstel van de diploma tieke betrekkingen hebben nog geen resul taat opgeleverd. TIEN: (kolombreedte ala redaction. si, te koop, te huur) y. 11lm 9 fX Mn« (adree: Bureaq Bewijano. 4 ct 4. om verplicht, het presidium van de cen trale executieve om nieuwe instructies te vragen. FRANKRIJK. dat de fabrieken te Nuneaton, Leigh en -olywell, die de katoenfabrieken van garen voorzien, tijdelijk zullen worden stilgelegd. ENGELAND EN RUSLAND. Nog geen herstel der betrekkingen In een verklaring met .betrekking tot de tusschen Dowgalefski en Henderson gevoerde besprekingen zegt het Tass- agenisehap, dat Dowgalefski Henderson heeft -medegedeeld, dat de Sovjet-regee ring het onverwijld aanstellen van gezan ten noodzakelijk achtte. Henderson ant woordde evenwel, dat de onmiddellijke hervatting van diplomatieke betrekkin- Briand Woensdag bij de stemming over gen onmogelijk was en do Brltsóhe regee- de regeeringsverklaring in de Kouter be ring stelde voor uiterlijk op 14 Augustus haalde. De Journal erkend vooral de ora- as. onderhandelingen te openen over alletorische prestatie van Briand, die, zooala nog hangende kwesties tusschen Groot-j het blad schrijft, in de snaren van zijn Brittannië en Sovjet-Rusland. harp gegrepen heeft en met de golven Dowgelefski verklaarde, dat uit Groot van zijn harmonieën zelfs rijn heftigsten HET KABINET-BRIAND. De ParQsche pen over BifandM overwinning. De regeeringsgezinde bladen maken met groote voldoening melding van de overwinning, die de nieuwe regeering- Brittannië's weigering om de normale betrekkingen te herstellen zonder dat de -hangende kwesties geregeld zijn, blijkt, dat En-geland niet bereid of niet ln staat is h.et herstel dier betrekkingen goed te keuren. Het Russische volkscommissa riaat van buitenlandsche zaken is daar- tegenstand-er ontwapende. De Echo de Paris constateert, dat de behaalde meer derheid zelfs de hoogst gespannen ver wachtingen der optimisten heeft overtrof fen. Deze meerderheid is wederom uit sluitend nationaal-demooratisoh en betee kent een groote eer voor Briand. De ver- ENGELAND. HET CONFLICT IN DE KATOEN NIJVERHEID. De gevolgen. De uitsluiting jn de katoenindustrie van Lan-cashire heeft reeds verstrekkende gevolgen gehad. Zoo heeft het kunst zijdeconcern Courtaulds reeds verklaard). „Het doet mjj leed voor u," zeide ik zacht. Zij vestigde haar donkere oo(gen op mij. „Het doet u leed! voor mij," herhaalde zij. „Heel goed, u geeft niét om hem. Maar ik vrees, dat hij wel wat om u geeft." „Dat kan u niet weten," mompelde lk. u. „Bah," antwoordde zij' verachtelijk, „ik weet wat ik weet- Maar u.daar is iemand anders. Dat is ons geheim. Hoe het zij, u geeft in geval niet om hem. In dat geval zal u mij helpen. Niet waar?" „Hoe kan ik u helpen?" herhaalde lk. „Heb ik niet reeds alles gedaan wat lk kon, door te weigeren, hem te zien? Wat kan lk meer doen?" „Dat is heelemaal eon vergissing, een domme vergissing geweest, dat idee van mij," riep zij hartstochtelijk uit. „De man nen zijn zulke dwazen. Ik had niet moe- j ten trachten, u uit den weg te houden. Nu is hij voortdurend knorrig en boos ge weest, omdat hij u niet zien kon. Ik had er voor te lijden. Het is ellendig geweest." „Als u er zoo zeker van is, dat hij niet om u geeft, dat het niet waarschijnlijk is, dat hij van u zal gaan houden zou het dan niet beter zijn heen te gaan en te trachten, hem te vergeten?" zeide ik. „Het kan u slechts ongelukkiger maken, als hij niet vriendelijk voor u is." Zij wierp mii een eigen-a ardigen blik toe, vol achterdocht en boosaardigheid. „O, Ja! U zou mij natuurlijk raden, heen te g-aan," mompelde zij spijtig. „U zou heel wat geven, om van imij af te ko men, dat weet ik. Ik wilde. Zij boog zich een weinig vorder naar mjj toe. oogen varen onderzoekend op mijn gelaat gevestigd- „Wat wilde u?" vroeg ik kalm. „Ik wilde, dat lk u begreep. Ik wilde, dat ik wist, waar u bang voor is. Wat heeft u uit te staan met Philip Maltabar?" LID mompelde zij met glinsterende oogen. „U spreekt een weinig in raadselen," antwoordde ik koel. „U schijnt te denken, d'at u het recht heeft, alle bijzonderheden van mijn leven te weten." „Ik wilde er in eik geval meer van we ten, dan u imij wil vertellen," antwoordde zij. „Maar laat mij u één ding zeggen: Ik ben iemand, wier liefde sterker is dan haar haat. Terwilel van mijn liefde had ik mijn haat vergeten. Dooh het kan zijn, dat mij liefde vruch teloos is. Dan zal ik haar van mij afwer pen als ik kan haar vernietigen, al moest al mijn levensvreugde mede ster ven. Maar ik zal' niet vergeten te haten. Ik ben hier gekomen met een doel- Ik ben er van afgeweken, doch kan weer op den rechten weg terug keeren. U begrijpt mij." „U bedoelt, eenvoudiger gezegd, dat u uw onderzoek naar den man, dien u Phi lip Maltabar noemt, hervatten zal, ala u er niet ln slaagt met Mr. Deville." Zij knikte langzaam roet het hoofd. Haar scherpe oogen trachtten in de mijne te lezen. „Dat kan u natuurlijk doen als u wil," antwoordde ik. „Wat de heer Deville be treft, ik kan niet meer voor u doen, dan lk reeds gedaan heb." „De geloof, dat u wel meer «ra kunnen doen, dan u gedaan heeft," zeide stf veel- bateekenend. „U ui maar haiaan ctaaa. als u wilden Daarom ben ik hier. De heb u daaromtrent iets voor te stellen." „Wat is het?" vroeg ik. „Wees liever duidelijk tegenover mij. Wij1 hebben lang genoeg in raadseltjes gesproken-" „Ik geloof, dat hij van u houdt, ik ge loof dat het dèt is, waarom -hij zelfs geen oogenblik aan mij wil denken. Als ik u dat vertel, dat weet u natuurlijk ook, dat ik u haat." „O Ja, dat weet ik al sedert eenlgen tijd." „Ik haat u," herhaalde zij onverzette lijk. „Als u sterven moest, zou ik -blij zijn. Als ik de middelen had en de kracht, dan geloof ik, neen ik weet zeker, dat ik dood en zou." Ik sprong op -met een huivering. Zij was zoo schrikwekkend ernstig. „Als u niet meer te zeggen heeft.ik geloof niet, dat dit voor een van ons een bijzonder aangenaam onderhoud is,' merkte lk op, met de hand aan de bel. Maar -zijl weerhield' mij. ,Jk heb iets anders voor te stellen," verklaarde zij. „U heeft gezegd, dat u heim niet liefheeft Heel goed. Misschien heeft u hem- geërgerd en ongeduldig ge maakt, dat hij; u niet zag. Laat hij u wel zien- Laat hij u vragen.hij zal niet veel aanmoediging noodig hebben en wed- ger heim. Antwoord hem zoo, dat hij zich met geen mogelijkheid kan vergissen. Wees lomp tegen hem als u kan. Dan, als hij ziet dat er geen mogelijkheid ia, u te krij gen, zal hij misschien bJJ mij komen. Be grijpt u ma?" (Wordt vewolgd)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1