GEMENGD NFEUWS. t DE JAARLIJKSCHE MERRIËN- KEURING. Vanwege de ver. ter bevordering der paardenfokkerij in Noord-Holland en het Ned, Paardenstamboek had Woens dagmorgen, alhier de jaarlijksche keuring van merriën plaats. De animo voor deze keuringen wordt in verband met de stagnatie in den paardenhandel steeds minder en de keuring leverde dan ook weer minder op dan voorheen. Aange boden werden: Afd. veulens: geene. Id. 1-j. merriën: geene. Id. 2-j. merriën: 1 stuk en wel van den heer S. Russelman, welke voorwaarde lijk werd geprimeerd met 20. Aid. 3-j. merriën: 2 stuks, welke beiden werden geprimeerd n.1. „Nerzia" van den heer D. Jac. Mulder met 20 en „Nerga" van den heer O. Jac. Metselaar met 20. Afd. 4-j. paarden: 1 stuk en wel van den heer S. C. Veerdig met 25. Voor inschrijving in het stamboek wer den 2 stuks aangeboden en goedgekeurd n.1. „Nerzia" van den heer D. Jac. Mul der en „Nerga" van den heer. C. Jac. Metselaar. De keuringscommissie bestond uit de heeren A. W. Heidema te Den Haag; J. O. Colder te Alblasserdam; L. Zijlmans te Hoofddorp; M. G. van Baaien te Asperen en W. Slob te Hoofddorp. Werden vorige jaren ook hengsten ter keuring aangeboden, thans komen deze niet meer voor, daar men de dieren heeft verkocht. Tot penningmeester der bloemenvereen „Flora" is benoemd, de heer C. O. Kool Jr., die de benoeming aannam. DE GROOTE HARDDRAVERIJ VOOR PAARDEN. Voor de op 8 Sept. a.s. te houden groote harddraverij voor paarden, over een baan- lengte van 275 M., volgens de bepalingen van de Ned. Harddr. en Renvereen., zijn de volgende prijzen bepaald: le. 250; 2e. 125; 3e. 50 en 4e. 25. Voor de te houden etalage-wedstrijden zijn de prijzen 10, 7.50, 5 en 2.50. Bij het te Schagen gehouden overgangs examen aan de U.L.O. School, slaagde onze plaatsgenoote, de jongejuffr. Reina Bakker te Oosterland, van de 2e naar de 3e klas. Voor de aangeslotenen bij de Interc. Telefoondienst te Hippolytushoef, wier telefoonlijn bovengrondsch is, wordt een ondergrondsche kabel aangelegd, waarop allen zullen worden aangesloten. OPENING „LAND IN ZICHT". Onder zeer groote belangstelling von Woensdagavaond de opening plaats van het clubhuis, .gesticht door het Comité ter behartiging van de geestelijke belangen van de Zuiderzeewerkers. Het gebouw, dat er in alle opzichten zeer smaakvol en gezellig uitziet, was stampvol gevuld met belangstellenden en velen moesten zich met een staanpiaatsje in de gang tevre den stellen. Onder deze belangstellenden merkten wij- o.a. op Ir. J. A. Ringers, directeur- hoofduitvoerder der Maatschappij tot Uit voering van Zuiderzeewerken, Ir. Rin geling en Ir. Hupkes van der Eist van de Directie der Zuiderzeewerken en vele anderen. Door Ds- IJ. Stelmia werd in keurige bewoordingen het werk van de heeren Lofvers en Boersmia geschetst, de vele moeilijkheden, waarmede zij1 te kampen hadden gehad, doch dat thans de kroon op hun werk werd gezet, n.1. dat één van hun vele idealen, het verkrijgen van een eigen clubhuis, verwezenlijkt is gewor den. Spr. wees er op, dat zij steeds op be wonderenswaardige wijze hun schouders onder het vele en zware en zoo dikwijls ondankbare werk hiadden tgezet, steeds gedenkende de spreuk: „Des Heeren naam is een vaste toren". Na Ds. Stelma's rede werd door de aanwezigen Gez. 2 vers I gezongen. Hierna werd het woord gevoerd door den Voorzitter van het Comité tot behar tiging van de belangen van de Zuiderzee werkers. Ook hij sprak zijn groote bewon dering uit voor het werk der heeren Lofvers en Boersma, tot welke laatste hij tevens hartelijke woorden van afscheid sprak, in verband met zijn vertrek maar Schoonebeefce, alwaar hij als predikant op 22 September a.s. zijn intree zal doen. Namens het Comité bood spr. een fraaie voorzittershamer aan, waarop be vestigd een plaatje met de inscriptie „Land in Zicht", 14 Augustus '29. Hierna werd de gelegenheid gegeven om ter ge legenheid van deze plechtige opening te spreken. Ir. Ringeling bood namens de Directie der Zuiderzeewerken bet Comité zijn hartelijke gelukwenschen met dit nieuwe gebouw aan, alsook de candidaat Winter namens de Gereformeerde Ge meente, daarbij den wensch uitsprekende dat er tussohen hem en de heeren Lofvers en Franck, de opvolger van den heer Boersma, steeds een. aangename ver standhouding zou blijven bestaan. Van do gelegenheid om afscheid te ne men van cfen lieer Boersma werd ©en druk gebruik gemaakt. Op hartelijke wijze kon men menigeen afscheid zien nemen van dezen gezlenen predikant, van den stoeren werker voor zijn beginselen, die zich in zijn betrekke lijk kort verblijf op Wieringen zooveel vrienden heeft verworven. Verder waren nog eenige telegrafische gelukwenschen binnen gekomen, terwijl vele bloemstukken de gezellige zaal sierden. Rest ons nog te vermelden, dat door don Voorzitter van het Comité hartelijke woorden van dank werden gesproken tot allen, die hadden medegewerkt aan de totstandkoming van dit gebouw. VREEMDELINGENBEZOEK. Woensdagmiddag arriveerde in de Oeversohe haven wederom de salonboot van de Ned. Spoorwegen, de „J. F. v. Wyck" met een 1300 tal bezoekers van de Zuiderzeewerken aan boord. Texel. FIETSRIJDER TE WATER Maandag geraakte alhier een jongen met fiets in de haven. Gelukkig werd het ongeval bemerkt en hadden rappe handen hem spoedig op het droge. Zijn fiets werd ook uit de haven gehaald. Buitenland. ONGELUKKEN IN DE ROEMEENSCHE PETROLEUMNIJVERHEID. Uitbreiding van den brand te Morenl. Een ontploffing bi] de Astra Romana. Bij de pogingen tot het blusschen van den brand in boorgat 160 te Moreni, waar van de vorige week reeds gewag is ge maakt, heeft zich na de verzending van dat bericht een nieuw ongeluk voorge daan. Verleden Zondag, 4 Augustus, heeft er in de eerste tunnel, gegraven om bij den vuurhaard te komen een ernstige ontplof fing plaats gehad, waardoor het vuur zich nu over de heele vallei van Frassin heeft verbreid. Al het personeel der verschil lende olie-ondernemingen te Moreni, is verzameld rond den brand, welke zich voortdurend uitbreidt, zonder dat men het vuur zelfs maar kan naderen. De onder staatssecretaris van het ministerie van nijverheid is door de regeering, die zich ernstig ongerust begint te maken, naar de plaats des onheils gezonden om de leiding van de blussching op zich te nemen. Men gelooft echter over het al gemeen niet, dat blusschen nog mogelijk zal zijn; en neemt veeleer aan, dat de brand zal voortduren, zoolang ze voedsel vindt. Men zal echter met alle krachts inspanning pogen door het opwerpen van dammen het verder woekeren van het vuur buiten de vallei van Frassin te voorkomen. Denzelfden Zondag, 4 Augustus Is er een ernstig ongeluk gebeurd op de Astra Romana. Toen men in het pompstation de motoren aanzette, heeft een uitsprin gende vonk een ontploffing veroorzaakt. Alle vensterruiten van de verschillende gebouwen zijn vernield, terwijl er tevens brand ontstond. De ontploffing heeft een arbeider ge dood; negen anderen zijn gewond, onder wie twee ernstig. De brandweer is er, na twee uur hard werken, in geslaagd den brand te blusschen. De schade, welke verscheidene millioenen Lei beloopt, is door assurantie gedekt. ONTPLOFFING VAN EEN PETRO- LEUMPIJPLEIDIN G. Drie dooden en drie levens gevaarlijk gewonden Bij een ontploffing van een petroleum- pijpleiding in de fabriek van de Shell Oil Company te Wilmington (Californië) zijn drie personen gedood, terwijl drie andere waarschijnlijk brandwonden opliepen. De fabriek werd door geweldige vlammen uit de pijleiding geheel omhuld, doch men slaagde er in, het vuur binnen een half uur geheel meester te worden. DE AARDBEVING. Attica zeer geteisterd. Omtrent de aardbeving in de Ver. Sta ten en Canada, waaromtrent in het num mer van Dinsdag al het een en ander was meegedeeld, worden nog enkele bij zonderheden gemeld. Voor zoover n.1. tot nu toe bekend is geworden, zijn te Attica, in den Staat New-York, de grootste ver woestingen aangericht. Tal van fahrieks- schoorsteenen zijn er ingestort. De ma chinefabrieken van de Westinghouse- fabriek zijn zoo deerlijk ontredderd, dat het bedrijf pas over eenige dagen zal kunnen worden hervat. Ook het werk in een andere fabriek zal dagenlang stil moeten staan. VOOR DEN POLITIERECHTER Vacant!ezitting op Dinsdag 13 Aug. n.m. half twee. Zijn mond voorbij gepraat De 53-jarig© landbouwer Jaoob K., uit Anna Paulowna, compareert voor den Po litierechter op grond van het hem' ten laste gelegd© feit, dat hij den getuige H. Kwast in het openbaar heeft uitgescholden voor oplichter, schoft en ploert. De beleedigde, een 58-jarig arbeider, was In dienst ge weest bij Jaoob K. en over de weekloon betaling ontstond een scherpe discussie, aangezien Kwast recht meende te hebben op loon, dat hem naar zijn imeening die vorige week tekort was ge<iaan. Instede van te kunnen ontvangen werd Kwast b©- leedigd en bedreigd- De verdachte ontkent dit en steekt wel 5 vingers op oim te kunnen zweren dat hij van Kwast nog een klap heeft ontvangen, waarop de Politierechter kaimeerend zegt: „Steekt u al die vingers maar bij u". De getuige Van Til heeft de scène bij gewoond en verklaart In overeenstem ming met den gesmaden getuige Hen drik Kwast. Verdachte staat goed bekend doch ls driftig van aardi. Elsch en vonnis 25 boete ol IQ dagen. De veroordeelde neemt daarmee genoe^ gen, dus die 25 pop zijn binnen, hij za» later betalen, doch het geld is safe. MEERVOUDIGE STRAFKAMER DER ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van Dinsdag 18 Augustua Voortgezet mlsdriff van oplichting. De 28-jarig©, eenigszins mank loopend© electriciteitsbeoefenaar, Sjoerd H. G. v. d. W., laatst wonende en werkzaam zijnde op Wieringen en thans verblijf houdende in het huis van bewaring, stond terecht wegens een aantal niet onbelangrijk© en in elk geval brutale oplichtingen, gepleegd in het voorjaar van 1929 te Wieringen. Hij was voorheen in dienst geweest van den electricden, Spaander en heeft met ge bruikmaking van die kennis van diens zaken een vier-tal personen, thans als ge tuigen aanwezig, listiglijk en bedriegeiijk ot> een valsche kwitantie bewogen tot af gifte van geldsommen, die deze personen nog aan Spaander schuldig waren. D© 23-jarige electricden, D. Spaander, gehoord als eerste getuig© verklaarde, dat naar zijn meening verdachte niet be paald! van zijn dienst is geweest. Wel was hij destijds bevoegd kwitantiën en nota's te innen en ook per order te teekenen, doch deze bevoegdheid hield natuurlijk op toen getuige niet meer met verdachte in dienstrelatie stond. Wel mocht hij ont vangen wat Spaander door bemiddeling van v. d. W. aan particulieren leverde. Mr. Prins Jr., verdediger van verdach te, onderwierp getuige Spaander aan een kort verhoor met betrekking tot het dienstverband dat tussohen getuige en verdachte heeft bestaan en de door laatst- gemelde geschreven kwitantiën. Voorts wordt als getuige gehoord mej. Oeertj© Koorn, huisvrouw van J. Lont te Wieringen, die aan verdachte op vertoon eener kwitantie heeft voldaan een bedrag van 165.Hij zeide dat hij namens Spaander kwam. Door N. Takes, eenden houder, is betaald 124.67. Voorts door getuige D. Dirks, eendenhouder 114.17. Ten slotte door D. Jong, huisvrouw van S. Koorn, een bedrag van 110.35. Enkele rekeningen waren hooger, doch ,ïiervoor heeft verdachte eigenmachtig bedragen afgetrokken na bemerking der debiteuren, die met het bedrag niet ac- ooord gingen. Volgens Spaander bad verdachte daar toe geenerlei opdracht gekregen. Hij beeft geen cent van het ontvangene afgedragen Verdachte is reeds vroeger eenmaal ver oordeeld. De inlichtingen zijn niet gun stig en met d© reclasseering schijnt hij niet veel op te hebben. Het geld door de oplichtingen verkregen heeft hij gebruikt in een door hem geëxploiteerde bioscoop. De Officier was van meening dat ver dachte zich niet aan oplichting heeft schuldig gemaakt, omdat het niet vast staat, dat hij ©en valsche hoedanigheid heeft aangenomen, welk© hoedanigheid is een onmisbaar element van het strafbaar feit. De Officier acht hem echter schuldig aan verduistering, en requireert 6 maan den gevangenisstraf. iMr, A. Prins Jr., verschilt in deze met de opvatting van dén Officier en was van meening dat verdachte wel oplichting heeft gepleegd. Pleiter was echter de mee ning toegedaan, dat omstandigheden den mensch vormen en memoreert fcortelijk het leven van verdachte. Het zou pleiter dus aangenaam zijn, indien de reclassee ring zich nog eens met verdachte bemoei de en daarom' zou pleiter primair willen verzoeken een reclasseeringsonderzoek Verdachte heeft hem medegedeeld, dat hjj niet ongenegen is een beter leven te be ginnen, opdat hem de kans op een vootw. veroordeeling hem niet worde onthouden. Na sluiting der behandeling werd daar op de uitspraak: bepaald op Dinsdag 27 Augustus. Ingezonden. EEN HELDENDAAD. In de bladen wordt melding gemaakt van d© redding van een dame, waarbij d© redder om het leven kwam. Dat is een zeer tragische gebeurtenis. Wij; staan hier in Den Helder voor een zelfde geval, met dien verstande, dat de redder niet verdronk. D© Heldersche Courant heeft van een en ander melding gemaakt. Ik bedoel de weergalooze redding van, een kind van ongeveer acht jaar uit de Binnenhaven, door den heer P. Plooij, wonende aldaar. De heer Plooij, wiens gezondheid veel te wenSchen laat, daar hij drie maal een© maagoperatie heeft ondiergaan, weifelde geen oogenblik: sprong gekleed te water en smaakte d© voldoening het kind levend aan de ouders terug te geven. De heer Plooij was hierdoor geheel van streek. Zijn huidskleur werd blauw, enz. Het is echter zeer opvallend, dat van deze heldendaad niets wordt ver nomen. Het is alles stil, waar blijven d© fanfares, het Helden der Zeefonds enz.? Van de dooden niets dan goed, doch ver geet de levenden niet. Het moet geen ver schil maken of men in de Noordze©, of wel' In de Binnenhaven een mensch en- leven redt. Beleefd dankend, Geachte Redactie. Naar aanleiding van bet onderschrift door de Red. H. C. gesteld onder mijn ingezonden stukj© d.d. 8 Aug. 1.1. nopens het „rijverbod" en de veiligheid voor het publieke verkeer bet navolgende: Dat de Red. H. O. in haar ondersohrift zegt, dat de heer Tijessen in deze weer eens blijk heeft gegeven van ©en niet al te breeden blik en dat zijn bekrompen lang te dienen, wat in geen geval zoo ds, moet voor uw© red. wel een bizondere verblijf buiten vordt aan d© ontvangend© families gevraagd, of zij over het gedrag reden zijn, anders is deze releveering van het uitgeluiden kind iets te klagen toch al' te absurd. Immers mijn ingezon den stuk is [geheel gebaseerd op die dloor bet Collége van B. en W. dezer gemeente destijds saaimgestelde bepalingen „RÜL verbod", die zij voor de veiligheid van het publiek© verkeer in ©nkele straten, gelegen in 't centrum dér stad, en wel op bepaald© uren, noodzakelijk achtte en deze na verkregen goedkeuring van hoo- gerband op 1 Aug. 1928 in werking wensohte te doen treden. Dus beer Red. niet Tiessen maar bet Gemeente bestuur wensohte een „rijverbod"!, zooi- dat uwe beschuldiging van niet al te breedien blik en bekrompen standpunt aan mijn adres niet juist is. Maar heer red., dat bet rijverbod een groot nadeel voor d© gemeente en ge meentenaren mede brengt, zijn dat geen illusiën. Want toch de autobussen, die het publiek naar onze gemeente ver voeren, rijden immers Zuidstraat en Weststraat ©n laten dus de Keizerstraat, Spoorstraat en Koningstraat links liggen; en wat de, automobilisten 'betreft, die onze gemeente willen bezoeken, zullen m-i.ï. zich niet doen afschrikken en den Hekter vermijden voor een rijverbod dat geldt voor enkele straten in het centrum der stad gelegen, temeer niet, omdat er op pl. m. 50 meter van de Keizerstraat paral lel liggend© straten zijn, waardoor zij zonder tijdverlies bet centrum der stad kunnen bereiken. Neen heer red., al beeft de orerheidl de trottoirs verbreed en al leven we thans in een modernen tijd, kan ik unetf uw ge voelens van het recht van den sterkste, dat het rijverkeer het wandelend publiek maar van de sokken moet rijden, mij niet vereenigen. Ik wil u dan wel openlijk verklaren, heer red., dat mijn gevoelens zijn, dat de overheid zoo spoedig mogelijk een dus danig rijverbod behoort in te stellen tot noodzakelijke bescherming der gevaren voor het publiek© verkeer. Kijkt u des avonds maar eens ln de Spoorstraat. Dat zijn toch ook belastingbetalende ingezete nen. Alsnog kan Ik u mededeelen', dat lk een dezer dagen zakenmensohen heb ge sproken, en wonend© in de Keizerstraat, die mij verklaarden, dat ben tot hun groot genoegen door den Directeur Ge meentewerken is medegedeeld, dat wan neer de Keizerstraat klaar is, deze straat van één zijde ingereden mag worden Dat het verwezenlijkt moge worden tot heil van het wandelend publieke verkeer en ten voordeel© van de gemeentenaren en gemeente. M. de R., dit als verweer op uw onder schrift van 3-8-29, tevens mijn beleefden dank voor de opname en teeken ik, Hoogachtend, J. TIESSEN. Den Heldor, 12 Aug. 1929. De heer Tiessen meent te moeten terug komen op ons onderschrift onder zjjn „in gezonden", opgenomen in het nummer van de vorige week Donderdag. Hij is vooral niet te spreken over onze kwalificatie be treffende zijn niet breeden blik en zijn bekrompen standpunt. Wij hebben er in ons onderschrift op gewezen dat het voorstel van dit rijverbod goed bedoeld was, maar de uitvoering ervan op tal van practische bezwaren zou stuiten en zeker nadeelig voor onze gemeente zou zijn. B. en W. hebben dit begrepen en bet daarom ingetrokken. Dat de heer Tiessen er nu toch nog op terugkomt en het toch uit zou willen voeren is „bekrompen" en „kort zichtig". Overigens kunnen we den heer Tiessen misschien gerust stellen met de mededeeling dat er een „gewijzigd rij verbod" in de maak is, dat aan verschil lende bezwaren van winkeliers en mid denstanders tegemoet komt. Red. Held. Crt. Geachte Redactie. Wilt ge s.v.p. aan onderstaand stukje een plaatsje geven in uw blad? Met vrien- delijken dank, Namens het bestuur, O. MUYS, Secretaris, le Hugo de Grootstr. 8. Amsterdam. HEEFT NIEMAND PLAATS? Zoo schijnt het dit jaar te zijn. Bijna niemand biedt zich aan, om een of meer „Vacantie-Buitenkinderen gastvrij te ontvangen. Toch is de behoefte niet min der groot dan andere jaren. Honderden zwakke kinderen, leerlingen van christe lijke scholen, voornamelijk uit Amsterdam en Rotterdam, wachten op uitzending. Het is zoo heerlijk, wanneer ze eens een flinke poos buiten kunnen zijn. Wat een ander leven voor hen, veel in de lucht, in een andere omgeving, stevige voeding. Voor hoe menig kind is zoo'n verblijf buiten in den loop der jaren reeds een weldaad ge weest, zoowel in geestelijk als in lichame lijk opzicht. Denk u eens in, hoe de ouders verlan gend uitzien naar bericht, of wij voor hun bleekneus een plaatsje hebben gevonden. Hoe weinigen hebben wij tot nu toe kunnen verblijden. Wilt gij niet medehel pen het aantal teleurgestelden te vermin deren? De liefd© en d© gastvrijheid zijn in ons goede vaderland toch nog dezelfde? Heeft nu in dezen mooien zomer niemand van onze gegoede mede-christenen in de gezonde streken van ons land meer plaats voor een onzer kleinen? Men behoeft geen vrees te hebben voor verborgen ziekten of kwalen, die het kind zou meebrengen. Alle kinderen worden van te voren medisch onderzocht en geen kind wordt uitgezonden, dat voor het op nemende gezin op eenigerlei wijze gevaar zou opleveren. Ook lastige of ongehoorzame kinderen komen voor uitzending niet ln aanmer hebben. Kinderen, over wie klachten in komen, worden niet meer uitgezonden. Zoo uw hufe en uw omstandigheden het toelaten, wilt gij dan niet voor ten minste 4 weken een onzer kleinen opnemen in uw gezin? Wié ons verblijden wil en op deze wijze wekhdigheid wil betoonen om Christus vil, die wende zich tot den secre taris van „Vacantie Buiten", den heer G. Muys, per adres Mej. Spits, le Hel- mersstrjat 139, Amsterdam, die ook gaar ne alle inlichtingen geeft. Het bestuur van „Vacantie Buiten", J. Th. R. Schreuder, Voorzitter. Dr. J. H. v. d. Bend, Vice-Voorz. G. Muys, le Secretaris. C. v. d. Bend, le Penningm. K. v. d. Berg, 2e Penningm. D. v. Vliet, Alg. Adjunct. VREDES- EN VOLKENBONDS TENTOONSTELLING TE 'S-GRAVENHAGE. De Vredes- en Volkenbondstentoonstel ling, die, uitgaande van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", thans in afwijking van desbetreffende voornemens definitief is vastgesteld op 1 December 1929 tot 10 Januari 1930 en welke zal wor den gehouden in het complex der „Gra felijke Zalen", daartoe door de Regeering beschikbaar gesteld, heeft op verschil lende wijzen behoefte aan steun van par ticulieren. De tentoonstelling' ls verdeeld in een vijftal afdeelingen, die niet alleen ten doel hebben eenerzljds de geschiedenis der vredesbeweging, anderzijds den tegenwoordigen arbeid van den Volken bond in beeld weer te geven, doch die daarnevens beoogen om aan den eenen kant de steeds toenemende lntenslvee- ring van het internationaal leven econo misch en speciaal te doen zien, en aan den anderen kant te doen uitkomen welke ellende, verstoringen, schaden ln econo misch en sociaal, in moreel en humani tair opzicht de oorlog teweeg brengt. Een der afdeelingen zal dan ook geheel ge wijd zijn aan den oorlog in het algemeen, den grooten oorlog van 1914 tot 1918 ln het bijzonder, zulks natuurlijk niet om een geschiedenis van dezen oorlog te geven, maar wel om naar voren te bren gen datgene wat tot afschuw tegenover den oorlog stemt. Nu zijn er in Nederland oorlogsmusea of verzamelingen, op welker medewerking reeds een beroep is gedaan en onder groote erkentelijkheid is verkregen. Maar er zijn ook tal van particulieren, die, zon der nu een bepaalde verzameling te heb ben aangelegd, voorwerpen of documen ten, albums met curiositeiten of andera zaken bezitten, die voor deze betreffend? z.g. oorlogsafdeeling van de Tentoonstel ling van belang zullen zijn. Indien zoodanige particulieren zich zouden willen in verbinding stellen met het Secretariaat der bovengenoemde Ten toonstelling, gevestigd: Jan van Nassau- straat 93, zullen zij van hetgeen zij ver zameld hebben een grooter aantal per sonen kunnen doen profiteeren dan nu het geval is en het Uitvoerend Comité der Tentoonstelling zeer aan zich verplichten. Wij hopen, dat ook op deze wijze veler medewerking kan worden verkregen. Financieële berichten. iwi uiuzenujiiii mei in aanmer- standpunt vergeven kan worden, omdat klng. Steeds wordt vooraf naar het zedrao toü vermeent daarmede het algemeen be- op school geïnformeerd. Na afloop van het NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS- BANK N.V. gevestigd te Amsterdam. Aan het Jaarverslag over het ie boekjaar wordt het volgende ontleend: Bij de beëindiging van het eerste boekjaar onzer Instelling zij het ons geoorloofd, aller eerst een oogeniblik stil te staan bij de wor dingsgeschiedenis van de Nederlandsche Mid- denstandsbank, omdat hare constructie, op bouw en karakter slechts din juist begrepen kunnen worden, wanneer men zich van de- historische ontwikkeling rekenschap geeft. Reeds gedurende een aantal jaren bestond tr een toestand van onrust en onzekerheid in het Middenstandscredietwezen in Nederland, zoowel ten gevolge van algemeene als van bijzondere oorzaken. Diverse plaatselijke (niet centraal georganiseerde) banken kwamen in moeilijkheden, tenslotte bleven ook de Cen trale instellingen niet voor moeilijkheden ga spaard. In den loop van de jaren 1924 tot 1926 namen deze verwikkelingen een steeds dreigender vorm aan; teneinde eene catastro- phe te vermijden, werd toen door de Regee ring eene belangrijke garantie verstrekt ten bate van eene dier Instellingen wier val z°n" der twijfel zeer ernstige en vermoedelijk on herstelbare gevolgen zou hebben gehad. Het afgeven van een dergelijke garantie echter zou op zich zelf weinig zin hebben gehad, indien zij niet kon worden beschouwd als middel om den tijd te winnen, welke voor een gron dige reconstructie van het geheele Midden- standsbankwezen noodig was. Die tijd is dan ook gewonnen.... en gebruikt. In opdracVt van Zijne Excellentie den Minister van Finan ciën bestudeerde eene daartoe speciaal in k«t leven geroepen commissie de vraag: of, en zoo ja op welke wijze, een reorganisatie het Middenstandsbankwezen' mogelijk zou zijn, zóó, dat daarmede de levensvatbaarheid gewaarborgd kon worden geacht. Bedoelde Commissie, onder voorzitterschap van den Thesaurier Generaal aan het DeP®r" tement van Financiën, den heer Mr. Dr. A. Doorninck, voltooide hare werkzaamheden ln den aanvang van het jaar 1927. Zij kwam tot de conclusie, dat te. een, afzonderlijk Mid denstandsbankwezen in ons land nuttig en gewenscht moest worden geacht en 2e. dat een zoodanig bankwezen kon worden opgebouwd door eene grondige reorganisatie van hetgeen te dezen aanzien reeds in ons land bestond. Zij legde voor die reorganisatie een uitgewerkt schema aan den Minister over. De Regeering nam de plannen der Commis sie van Doorninck over; de taxatie der drie bedrijven had plaats; de Volksvertegenwoor diging verleende hare goedkeuring aan de plannen en na eene lange reeks vrij Inge wikkelde voorbereidende werkzaamheder kon de Nederlandsche Middenstandsbank, ge heel volgens het model, door de Commissie

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6