S. A. KANNEWASSER ZN. KOMJN'S SCHOUDER HAM - NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE HAND DER TRAGEDIE Eerste Blad. Nr. 6692 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1929 57ste JAARGANG Dinsdag 20 Aug. 8.44 uur. Woensdag 21 8.41 BUITENLAND. DONAU-LAN N. Ernstige politieke botsingen te Lorenzen. Een doode, vele gekwetsten. Ook burgerwacht-betoogingen ln TiroL Een algemeen verbod van be toogingen? Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 FEUILLETON KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Qagarandaard Waich-, Zon- an llchteoht Lat op dao naam TOBRALCO ep den zelfkant doos a. atxTT i.rpa OPPEHHEUL Uw broeders nies heeft mijn long ge raakt en ik ben voortdurend ln gevaar van inwendige verbloeding. De slag dien Ik h-eun toebracht, gaf ik hem, met zijn mes aan mijn hart. Dat is geen moord." „Wij zullen zien," mompelde zij tus schen de tanden. „Zoodra je maar wilt," antwoordde hij. „Er is nog iets, dat ik Je wel vertellen kan. Mijn ongelukkige ontmoeting met je broer op dien Zondagmiddag was niet onze eerste bijeenkomst sinds zijn terug keer ln Engeland. Den eigen avond van zijn terugkomst ontmoette ik hem bij' afspraak in Londen. Hij hoorde aan wat ik te zeggen had eni toen ik mij had om gewend, deed hij een lafhartiigen aanslag op mijn leven. [FTjj trachtte rondweg mij te vermoor- dien. Slechts een groot toeval redde mij ook toen het leven. Doch ik vertel je dit alles niet, om je medelijden te wekken- Evenwel, daar je zijn zuster bent, is het recht, dat je da waarheid verneemt Ik heb je thans de geschiedenis verteld. Wil je nu maar heengaan?" Zij keek hem aan, en een oogenblik aarzelde *Jj. Toen ontmoetten haar oog®" de Mine, en kul gelaat wend koud. gen voor het geheele bondsgebied uitte vaardigen en daaraan streng de hand te houden. Het aantal dooden en gewonden. MIDDEN- EN ZUID-AMERIKA. DE ONLUSTEN IN VENEZUELA. De New-Yorksche bladen melden dat de regeering de te Colon aan de Kanaal zone gestationeerde kanonneerboot Nash- ville bevolen heeft naar Christobal op te stoomen om, zoo noodig, het leven en de eigendommen van Amerikaansche bur gers in Venezuela te beschermen. ARABIE. Een aanslag op den kroonprins van Nedzjd. De prins ternauwernood ont snapt Naar Reuter uit Bassora seint, ver neemt men daar uit betrouwbare bron, dat een convooi van 17 voertuigen, waar bij zich de kroonprins van Nedzjd, de zoon van den koning van den Hedzjas, bevond op weg naar Hasa door opstande lingen is aangevallen. De prins wist ter nauwernood met twee wagens te ontsnap- pén. De overige werden in brand gesto ken en hun reizigers vermoord. CHINA „Ja-, ik zal gaan," zeide zij. „Het kan mij niet schelen, of Je de waarheid gezegd hebt of niet. Ik zal zorgen, dat die wereld te weten komt, wie Canon Ffolliot is.'1 „Je moet doen, zooals je het beste lijkt," zeide mijn vader matig. HOOFDSTUK XXX. De Meester van de CoMlle HalL Ik geloof wel, dat ik mijn kleeren uit gedaan heb en naar bed gegaan ben, maar in mijn herinnering zifh die lange uren tusschen den tijd dat ik mijn vader alleen liet ln zijn kamer en het oogen blik dat de morgenschemering aanbrak, niets dan één eindelooze nachtmerrie. Toch schijn ik' tegen dien morgen te zijn ingeslapen, want de kamer was vol zon licht, toen een zacht kloppen aan de deur mij deed ontwaken. Ons kamermeisje kwam binnen met een briefje: Het adres was gesteld in het handschrift van mijn vader. Ik ging opzitten in bed en scheurde haastig die enveloppe open. Ziehier wat ik la» Mijn lief kind, Vergeef mij, dat ik je verlaat met slechts een schriftelijk vaamveL De wei nige kracht die mjj nog over is, heb 12 noodlg, en ik mocht je niet weerzien, opdat niet het leed der scheiding mij mijn plan zou doen opgeven, mij zwak maken, waar ik sterk behoor se zijn. Dat malsja aal da geschiedenis opaa- Rusland en China. Een aanslag van communisten verijdeld. Uit Charbin wordt gemeld, dat de Ohi- neesche politie een aanslag van commu nisten op het spoor gekomen is, die ten doel had spoorwegbruggen in Zuid- Mantsjoerije in de lucht te laten vliegen en havenwerken te vernielen. EaL nieuwe botsing. Volgens 'een bericht uit Sjanghai zou het opnieuw tot een botsing tusschen Russische en Ohineesche troepen geko men zijn. Een 700 man sterke Russische troepenmacht, bestaande uit cavalerie en artillerie, zou aan de westgrens van Mantsjoerlje een Chineesch spoorweg station aangevallen hebben. Dooden zou den er niet gevallen zijn. De Russische Oostzeevloot geconsigneerd. De kruisers Aurora en Profintern en vier torpedobooten, die Vrijdag van Kroonstad vertrokken waren om een be zoek aan Swinemtinde te brengen, zullen voorloopig in Rusland blijven. China wil een eensgezind front toonen. De Centrale Chineesche regeering te Nanking heeft vele telegrammen ontvan gen van militaire bevelhebbers uit alle Wij Breien de Aller Fijnste Wo..en K ousen baar maken en op zijn best genomen ls mijn carrière hier afgeloopen. Daarom verlaat ik hedenmorgen vroeg voor altoos Eastminster. Ik héb geschreven aan Allee en aan den Bisschop. Aan hem heb ik een kort verslag gezonden van mjjn levensloop. Ik denk niet, dat hij een streng rech ter zal zijn, vooral thans niet, nu de schuldige reeds met den eenen voet in het graf staat. En nu kind, heb ik je ten slotte nog een onthulling te doen. Reeds jaren lang is er ln mijn leven iets geweest, waarvan Jij noch Alice iets afwist Zelfs thans kan ik niet vertellen wat het is, de tijd ontbreekt mij om alles uiteen te zetten. Het is echter niets, waarvoor lk inij behoef te schamen, ofschoon ik krach tige redenen gehad heb. Had ik ooit vooruit geweten, waartoe het leiden zou, dlan had ik van dén beginne af anders gehandeld. Doch het is doelloos, daar over thans te spreken. Het weinige leven dat mij misschien nog geschonken kan zijn, zal ik er aan wijden. Zelfs al ware het niet zoo onbe twistbaar, dat mijn carrière hier ten einde is, mijn geweten zegt mij, dat ik wel doe, te handelen zooals nu. Het is mogelijk, dat wij elkander nooit zullen weerzien. Leef wel! Als het werkelijkheid wordt, datgene, waarop jo gisteren avond doelde, dan heb ik er vrede mee. Bruce Deville is nooit een vriend van mfi geweest, maar ik acht hem als een flink man, met een krach tigen geest deelen van het Chineesche Rijk, waarin dezen haar hun volle steun tegen Sowjet- Rusland toezeggen. De regeering te Nanking heeft den plaatselijken autori teiten verboden, het houden van demon straties toe te staan, aangezien men vreest dat deze tot onlusten aanleiding zouden geven. Schermutselingen. Er komen steeds meer berichten om trent schermutselingen aan de Russisch- Chineesche grena Thans is te Sjanghai bericht ontvangen, dat een afdeeling Russische cavalerie en artillerie ter sterkte van 700 man een inval had ge daan in het station Jarainor aan den Jost-Chineeschen spoorweg. Dit station ligt 22 mijl ten zuid-oosten van Mantsjoeli. De Chineezen beantwoordden het vuur. Er zijn gewonden, w.o. tien burgers. Duizenden vluchten naar Charbin. Uit Mandsjoell wordt nader gemeld1, dat de bevelhebber van de Ohineesche spoor- wegwacht de verliezen der Ohineesche troepen, die Vrijdag den aanval op den Oosterspoorweg moesten afslaan, op 27 dooden en 81 gewonden raamt. Men ge looft, dat ook de Russische verliezen aan zienlijk zijn. De gevechten aan de grens duren voort en de Chineezen voeren ijlings versterkingen aan. De winkels te Mandsjoeli zijn gesloten en de kooplieden zenden hun voorraden naar Charbin. De Chineesche inwoners van West-Mand- sjoerije, die beducht zijn voor een Rus- sischen inval, vluchten bij duizenden naai Charbin. De gouverneur van Mandsjoerjje Tsjang Hsuliang heeft in een interview met den correspondent van Reuter te Moekden uiting geveven aan zijn verontwaardiging over de anti-Ohlneesche propaganda dei Sovjet-regeering, volgens welke Witte' Russen geholpen door Chineesche troe pen invallen zouden hebben gedaan 01 Sovjet-bied. Tsjang Hsu-liang verklaar de, dat de Ohineesche troepen 16 K.M. achter de grens zijn teruggetrokken. Chi na, aldus de gouverneur, is niet agressief, maar wenscht slechts een einde te maken aan de communistische propaganda bin nen zijn grenzen. De Mandsjoerljsche en nationalistische regeeringen werken Ba- men, en Tsjang Kai-sjek heeft beloofd een groot leger te zenden om zoo noo dlg in Mandsjoerije te gebruiken. Uit Moskou wordt gemeld, dat het offi- cleele démenti omtrent de Russische in vallen in Mandsjoerije spreekt van „kwaad willige verzinsels, ten einde de Chinee sche aanvallen te camoufleeren." In de Russische verklaring wordt verzekerd, dat de Sovjet-grenstroepen zich strikt be perken tot het weerstand bieden aan aan vallen van Witte Russen en Chineezen. welke, zoo heet het, toenemen in aantal en heftigheid. NIEUWE OORLOGSTOEBEREID SELEN IN MANTSJOERUE. Sjanghai, 17 Augustus. Uit Moekden wordt gemeld, dat Tsjang Sjoe-liang de mobilisatie heeft gelast van vijf nieuwe brigades, w.o. een cavalerie-brigade. De Chineesche versterkingen voor Mandsjoerije. De krijgsver richtingen. Wang, de Chineesche minister van buitenlandsche zaken, heeft bevestigd, Ingezonden Mededeettng. Gebrek aan eetlust dat de regeering Tsjang Soe-liang last heeft gegeven 60.000 man te zenden naar het „front" in Mandsjoerije met ver dedigende doeleinden in verband met de bedreigingen en de invallen van sowjet- troepen. De minister zeide, dat de regee ring bereid is versterkingen te zenden als dat noodlg mocht zijn. BINNENLAND. DE KONINGIN-MOEDER NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. De Koningin-Moeder zal vandaag een bezoek brengen aan Medemblik, Andijk en Wieringen. H. M. arriveert met den trein van 11.46 uur, waarna het gemaal in eerstge noemde plaats zal worden bezichtigd. Daarna gaat Koningin Emma per auto naar Andijk. Om 2.15 zal H. M. per boot van Medemblik naar Wieringen vertrek ken. INKLARING TE IJMUIDEN OPGEHEVEN. Naar de Telegr. verneemt ls thans de finitief besloten, dat de lnklaringsdienst te IJmuiden zal worden opgeheven en wel met ingang van 1 November cls. DE KON. HOLL. LLOYD IN DUITSCHE HANDEN? Naar het persbureau Vaa Diaa ver neemt, worden er tusschen den Konink lijken Hollandschen Lloyd en den Nord- deutschen Lloyd onderhandelingen ge voerd omtrent het overnemen van het bedrijf van den Kon. Hollandschen Lloyd. De voorwaarden, die reeds zijn vastge steld, moeten zeer gunstig zijn voor de Nederlandsche onderneming. Zoo zou een van de bedongen voorwaarden zijn, dat de Holl. Lloyd blijft varen onder Neder landsche vlag en dat dit bedrijf te Am sterdam gevestigd blijft. Het Volk voegt hieraan toe: De Direktie van den Kon. Holl. Lloyd, die wij om inlichtingen vroegen, ontkent een dergelijken stand van zaken. En bovenal denk aan mijn vurig ge bed): Vergeef imjj het leed dat ik je aan gedaan heb, en de smart, die ik in Je jonge leven gebracht heb. Denk aan imlj, als je kunt, slechts als je liefheb benden vader. Horace Ffolliot. Toen ik mijn vaders brief ge lezen had, kleedde ik mij haastig aan. In mijn geest was het aan geen twijfel onderhevig, waar hij heen waa Be zou hem terstond volgen. Ik wildle aan zijn z^jde staan, waar hij ook was, en wanneer ook het einde kwam. Ik nam een spoorboekje en keek de roorgentreinen naar Londen na. Toen kwam Alice aan mijn deur klop pen en trad binnen met bleek, verschrikt elaat en een geopenden brief in de and. Zij vond mij geheel gereed om te vertrekken. „Begrijp je er iets van? Wat heeft dat te beduiden, Kate?" vroeg zij angstig. „Ik weet het niet," antwoordde ik. .,HJJ is naar Landen, en hij was eigenlijk te ziek om zijn bed te verlaten. Ik reis hem dadelijk na." „Maar je weet niet, waar je hem zoe ken moet. Je zal hem nooit vinden." „Dat moet ik aan het noodlot over laten,'* antwoordde ik wanhopig. „Ik zal hem wel vinden, hoe dan ook. Tot ziens Ik heb nog maar een paar minuten om den trein te halen." Zij liep met mH mee tot de deur. „Ik zal hier blijven," antwoordde zij vastbesloten. Jk ga hier niet vandaan, voordat ik volkoman zekerheid heb, dat SPOORSTRAAT TELEFOON 339 dit alles niet een ongelukkig misverstand is. Ik kon het niet begrijpen. Kate. Het zonlioht glansde op de ramen van het kerkgebouw, de met klimop begroeide woning van den Deken glansde als zilver en een groepje tamme duiven streek voor mijn voeten neer, zloh nauwelijks de moeite gevend, uit den weg te trippelen bij mijn haastige schreden. Een heerlijke, vredige kalmte heerech- te in het kleine plaatsje. Het scheen dat de hand' der tragedie tot hiertoe nauwe lijks zou kunnen doordringen. Maar toen ik de hoofdstraat Inging klopte mijn hart plotseling heftiger, en was het, of het stil bleef staan. Eemige ellen voor mdj liep de bekende^ kleine figuur gehuld in een bonten man tel, eveneens op weg naar het station. Zij wendde zich om bij het gieluid van mijn voetstappen en haar lippen vertrok ken zich tot een booaaardigeu, onheilspei lenden glimlach. Zij wachtte mjj op en kwam toen naast mij loopen. „Hij is twee uur vóór", zeide zij. ,D&t beteekeut voor u, dat u hem niet vinden zal Maar voorn mj} is het iets andera Ik heb zijn vlucht tijdig genoeg ont dekt, om naar Londen te seinen. Te St. Pancras zal er een detective In den trein stappen. Hij zal nagegaan wor den, waarheen hij zich ook begeeft, en ik krijg bericht ervan. (Wosdt vervolgd.) COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant fi.jo, voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen lós' binnenland f a- Ned. O. en W. Indië p. zeepost zio.idpmailen 3'2°'i dag8blad reSP" fa50> fo'7°> f O.70, fï.— Modeblad resp. f o.95, f f t,25) f 3g- Losge^og- /c' fr7p p' '6 ct Licht op voor Auto's en Fietsen: Te Lorenzen (In het Mürz-dal) ln Noordelijk Stiermarken, dicht bij Bruck, het spoorwegkruispunt, is het Zondag tot een ernstige schietpartij gekomen tusschen leden van burgerwachten en die van den Schutzbund. Men telt tot dusver één doode en tien zwaar gekwetsten en bijna honderd licht gekwetsten, onder wie tal van vrouwen. Een socialistische bijeenkomst, waarop de links-radicale af gevaardigde Wallisch het woord voerde, die tijdens de Boedapester Commune volkscommissaris was in Burgenland, was aanleiding dat de burgerwachten het vuur openden, waarschijnlijk ook met machine-geweren, waarop de socialisten het antwoord niet schuldig bleven. Er ontstond een geregelde, een uur durende slag, waarbij er uit de huizen werd ge schoten, ja zelfs schoten van den kerk toren vielen. Sterke afdeelingep gendar men herstelden de rust. Toen de tijding van deze botsingen te Weenen inkwam, heeft de politie daar een uitgebreiden veiligheidsdienst geor ganiseerd. De orde is dan ook niet ver stoord. Wel hebben zich te Knittelfeld in Stiermarken eveneens ongeregeldheden voorgedaan. De ochtendbladen zeggen, dat de ge beurtenissen in Noord-Stiermarken het voorspel zijn van een burgeroorlog, zoo dat het nemen van krachtige maatregelen noodzakelijk is. In Tirol hebben Zondag eveneens be toogingen van burgerwachten plaats ge had, waarbij Steidle, hun leider, een scherpen aanval op de socialisten deed en ook tegen den kanselier te keer ging. Hij zeide, dat de burgerwachten geen onwettige, wel een onregelmatige for matie waren. Stumpf, de gouverneur van Tirol, zeide, dat Tirol wist, dat de overheid samen met#de vrijwillige burgerwachten moest handelen. Dit zal ook stellig in de toe komst geschieden. Stumpf besloot zijn toespraak met den uitroepBurgerwacht, ik groet ul De opwinding onder de ^prbeiders is zeer groot. Naar het Neues Wiener Tageblatt weet te melden, zou de regeering voornemens zijn een algemeen verbod van betoogin- Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIENI 20 ct. p. regel (galjard). Ingea. meded, (kolombreedte als redaction, tekBt)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adreei Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsng. 4 ct TOBRALCO la het meest gesohlkte en sollede Katoenen weefsel voor i Verkrijgbaar In aan groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. 48) Volgens de laatste berichten, welke de Neue Freie Presse heeft ontvaugen, is ir. Pichler uit Donawitz, lid van de bur gerwacht, aan de Zondag opgeloopen verwondingen overleden. De onlusten hebben tot nu toe twee dooden geëischt, Richter van den Schutzbund en nu ir. Pichler. Twee ernstig gewonden strijden nog met den dood. In het ziekenhuis be vinden zich 76 gewonden, waarvan er 30 zwaar gekwetst zijn. De gendarmerie neemt aan, dat bet aantal gewonden veel groot6r is, daar velen zich noch bij de ziekenhuizen, noch bij de betrokken autoriteiten hebben ge meld. Thans is door de autoriteiten definitief vastgesteld, dat er van beide kanten eerst met pistolen is geschoten. Later zijn aan de leden van den Schutzbond infanterie- geweren uitgedeeld, die hun echter door de leden van de burgerwacht weer zijn ontrukt. Beide partijen hebben voorts een ma chinegeweer gebruikt. De Weensche po litie heeft uitgebreide maatregelen ge troffen om verdere botsingen té verhin deren. zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk dJn wij nummer één. TeL 25 ilechte spljsverartag, schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver* stopping, maagpijn en hartwater. genezen spoedig 04 gebruik van Foeter'* Maag- pillen, bet tonische laxeermiddel. Foster*« Maagplllm Alom verkrijgbaar ft 0.65 por Hét Ingang van 1 November a.s.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1