- Radio-Programma - Radiografisch Weerbericht zenuwachtigheid te hebben vergist, want bij telling van de in het gras zittende drenkelingen, ontdekte men dat er nog een persoon ontbrak. Vermist werd nog de bleekersknecht. Onmiddellijk voer toen de politie met een aldaar liggende motorboot naar den ver ongelukten auto. Zij slaagde na enkele pogingen erin den ongelukkige boven te halen. Juist passeerde een arts uit Maastricht. Hij paste direct kunstmatige ademhaling toe. Intusschen was ook de G .G. D. verschenen. Toen na een half uur de levensgeesten nog niet waren teruggekeerd, besloot men den drenke ling te vervoeren. Hier kon men helaas slechts den dood constateeren. Verschillende passagiers hadden ver wondingen opgeloopen. Het ergst was mej. BosSpoor er aan toe, die een vrij ernstige snijwonde aan het gelaat had gekregen. De overigen hadden schram men en builen. De G. G. D. verbond aiien voor zoover noodig, waarna de geheele familie, die uiteraard zeer overstuur was, met welwillend ter beschikking gestelde particuliere auto's naar den politiepost aan den Schieweg werden overgebracht. Hun kleeren werden in de electrische cen trale gedroogd. Later op den avond keer den zij met den trein huiswaarts. De zwaargehavende auto die het eigendom der familie is, werd door de „Jacatra" ge licht (De Telegr.). DOOR EEN LOCOMOTIEF MEEGESLEURD. Op den onbewaakten overweg bij het Inundatiekanaal onder Wadenoljen heeft Zaterdagmorgen ongeveer halftwaalf een ongeluk plaats gehad, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een karrevoerder be vond zich op dat tijdstip op de spoorbaan, toen van de zijde van het station Tiel in volle vaart een losse locomotief kwam aangereden, welke tegen paard en wagen botste en deze ongeveer dertig meter meesleurde. Het paard was op slag dood en de kar werd verbrijzeld. De voerman, die naast het paard liep, werd aan den slootkant neergeworpen, doch bekwam wonder boven wonder geen letsel. Ter plaatse wordt het uitzicht belemmerd door het wachtposthuis en een boomgaard, welke langs de spoorbaan ligt. De voerman verklaarde, dat hij zijn aandacht had gevestigd op een van den tegenovergestelden kant naderende auto mobiel. Hij is geverbaliseerd. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zondagmorgen kwart voor 11 uur heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad op den Bussummer Grintweg ter hoogte van de Kroonlaan te Hilversum. De 48-jarige wielrijder D. Lauwerens, wonende Eerste Laurierdwarsstraat, 18 huis, te Amster dam, stapte van zijn rijwiel, om een ijs wafel te koopen. Terwijl hij den weg overstak, lette hij wel op het verkeer uit de richting Bussum, doch niet op dat ko mende uit de richting Hilversum. Hij werd door een auto, bestuurd door den heer" J. J. B., gegrepen. De auto sleepte hem een eindweegg mee. Dr. Frank uit Amsterdam, die toevallig passeerde, ver leende de eerste geneeskundige hulp. Per auto van de Majella-stichting uit Bussum werd hij naar het R.-K. Ziekenhuis te Hilversum overgebracht, waar de dok toren slechts den dood konden constatee ren. Het slachtoffer is gehuwd en laat elf kinderen na. EEN KOSTBARE VONDST. Te Amsterdam hebben twee burgers op het politiebureau in de Pieter Aertsz- straat een partij zilver gebracht, die zij in twee lakens, een handdoek en een schort geknoopt op het zandterein achter de Rijnstraat hadden gevonden. In verband hiermede heeft een be woner van den Amsteldijk aangifte ge daan dat onbevoegden zich door uitsnij ding van een ruit toegang hebben ver schaft tot zijn woning. Verschillende kas ten zijn doorzocht en een partij tafelzilver ter waarde van pl.m. 6686 is ontvreemd. EEN GEVELTOERIST. Zaterdagavond omstreeks kwart over acht zagen bewoners van de Breede straat te Rotterdam, dat een man die later bleek te zijn de 60-jarige B. H. uit een raam klom op de derde verdieping van het logement van B., en in het kozijn ging staan. De man, die alerlel vreemde toe ren uithaalde ging tenslotto aan een ijzeren haak hangen en hield dit eenige oogenblikken vol. In de Breede straat verzamelden zich veel toeschouwers en vol spanning zag men toe, hoe de gevel toerist op 20 Meter hoogte tusschen hemel en aarde hing. De man gaf spoe dig teekenen van vermoeidheid en men vermoedde niet anders, dan hem binnen enkele oogenblikken te pletter te zien vallen. Op dat oogenblik maakte zich de 86-jarige P. H. P., verblijf houdend in hetzelfde logement, uit den kring van toe schouwers los en maakte zich gereed den man op te vangen. Enkele oogenblikken later kon deze zich niet meer houden en viel, doch P. schoot toe en ving. hem op de schouders op. Belde mannen bleven enkele oogenblikken versuft liggen, maar de inmiddels ter plaatse aangekomen ge neeskundige dienst constateerde, dat geen van beiden letsel hadc n opgeloo pen. AUTO IN HET NOORD-HOLL. KANAAL. De vt|f Inzittenden gered. In de gemeente Koedijk nabij Alkmaar is 'n auto, bestuurd door den heer Schaaf uit Purmerend, bij het passeeren van een hondenkar, welke werd aangereden, over den kop geslagen en in het Noord-Holl. Kanaal terecht gekomen. Een wegwerker begaf zich dadelijk te water en mocht er in slagen drie kinde ren uit de auto te halen. Mat de hulp van eenige voorbijgangers werden ook de be stuurder en zijn ochtgccoote gered. Stoomvaartborichten. Marineberichten. NAAB CURAQAO. Met het stoomschip Bodegraven, dat 27 of 28 Aug. uit Amsterdam naar Curacao vertrekt, zal een detachement mariniers, ter sterkte van 40 man, worden overge bracht, ter aanvulling van de bemanning van Hr. Ms. Hertog Hendrik, in verband met de aflossing van personeel. Het detachement staat onder het bevel van kapitein der mariniers D. P. RavellL HR. MS. „HERTOG HENDRIK**. 'Na het houden van schietoefeningen in den omtrek van Aruba, is Hr. Ms. Hertog Hendrik thans weder te Willemstad aan wezig. Sport. VOETBAL. Sparta-aieuwa. ROEIEN. ATHLETIEK. WIELERSPORT. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. naar waarnemingen verricht in den morgen) van 20 Auguaus. Medegedeeld door het Kon- Nederlandaoh Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 769.0 te La Coruna. Laagste stand 760.8 te Reikjavlck. Verwachting: Zwakke, veranderlijke wind, later uit duidelijke richtingen, half tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk droog weer, I«t« warmer. WOENSDAG ai AUGUSTUS. Huizen, 1875 M. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.151-45 Concert door het Tuschmsky Orkest. I.452.30 Gramofoonmuziek. 2.30—3.30 Kurhaus Scheveningen. Kinder- Matinée. 3.304.30 Concert door het AVRO-Kwintet. 5.005.30 Gramofoonmuziek. 5,30—7.15 Concert door het AVRO-Kwintet. 7,15,7.45 Lezing door Joris Ivens over: Wat de amateur-fotograaf kan bereiken. 8.0110.00 Concert door het versterkte Om roeporkest. Coba Rijneke, piano. In de rust poos: Muzikale anecdoten door Louis Schmidt. 10.30 Persber. Daarna: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Hilversum, 1071 M. (vóór 6 uur 298 M.) II.0011.30 Ziekendienst. 12.302.00 Concert. Tenor, orgel en piano. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.304.30 Concert. Sopraan, viool, orgel en piano. 4.305.00 Gramofoonmuziek. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Gramofoonmuziek. 6.307.00 Literaire lezing over: „His MastePs Voice" van A. J. D. v. Oosten. 7.00—7.30 Gramofoonmuziek. 7.309.00 Referaat over: „De Tegenwoordige Stand van den Islam in onze Oost". 9.00 Concert. Vocale- er» instrumentale solis ten. Daarna: Persberichten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Concert. E. Delaney, sopraan. B. Flegg, tenor. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20— 2.20 Orkestconcert. 3.505.35 Vaardigheids- proeven voor herdershonden. 4.20 Dansmuziek. 5.03 Orgelconcert. Cinema-orgel. 5.35 Kinder uurtje. 6.35 Nleuwsber. 6.50 Lezing. 7.05 Zang. A. Desmond, alt. 7.20 Lezing. 7.50 Vau deville. 9.05 Concert. D. Dutson, alt. Kwinteti 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing, 10.35 Concert. E. Suddaby, sopraan. B. Ord, harp. 11.20ia.20 Dansmuziek. Stoomvaart Mij. Nederland. J. P. Coen, t., 19 Aug. v. Algiers. Kambangan, 17 Aug. v. Port Said. Madoera, 18 Aug. v. A'dam. Rotti, u., 18 Aug. v. Antwerpen. Singkep, t., 18 Aug. v. Perim. Johan de Witt, 17 Aug. tc Batavia. Kangean, t., 17 Aug. v. Batavia. Karimata, u., 16 Aug. te Bombay. Poelau Roebiah, 17 Aug. te A'dam. Soemba, t., 16 Aug. te Liverpool. P. C. Hooft, u., pass. 19 Aug. Gibraltar. Saleier, u.,_ 16 Aug. te Sabang. Poelau Bras, 18.Aug. te Hamburg. Riouw, 19 Aug. v. A'dam. Kon. Holl. LloydL Delfland, u., 18 Aug. te Antwerpen. Gaasterland, u., 18 Aug. te Hamburg. Gelria, 19 Aug. te A'dam. Maasland, t., 17 Aug. te Rio Grande. Montferland, u., 18 Aug. te Rio Grande. Rijnland, u., 18 Aug. v. Pernambuco. Zaanland, 19 Aug. te A'dam. Eemland, u., 16 Aug. v. Sao Francisco d/Sul. Zeelandia, 17 Aug. te A'data. Waterland, 17 Aug. te A'dam. Salland, t., 19 Aug. te Bahia. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Ajax, 19 Aug. te A'dam. Almelo, u., 17 Aug. te Curacao. Ariadne, 19 Aug. te A'dam. Aurora, 19 Aug. te Catania. Bodegraven, 18 Aug. te Antwerpen. Clio, 18 Aug. v. A'dam. Cottica, 16 Aug. v. New-York. Doros, 18 Aug. te Spezzia. Eos, 17 Aug. v. Lissabon. Erato, 18 Aug. te A'dam. Flora, 16 Aug. v. New-York. Hebe, pass. 19 Aug. Holtenatl. Hermes, 19 Aug. te Cospoli. Iris, pass. 19 Au». Brunsbuttel. Jason, 18 Aug. v. Curacao. Juno, 17 Aug. v. R'dam. Merope, 19 Aug. te Hamburg. Neptunus, 17 Aug. v. Carthageaa. Nero, 17 Aug v. La Pallice. Oberon, 18 Aug. v. Melilla. Odysseus, pass. 17 Aug. Holtenaa. Orion, 17 Aug. v. Hamburg. Orpheus, 17 Aug. v. Palermo. Perseus, 17 Aug. te Musel. Peursum, pass.' 19 Aug. Holtenatl. Pluto, 19 Aug te A'dam. Pollux, 18 Aug. v. R'dam. Saturnus, 18 Aug. te A'dam. Simon Bolivar, 17 Aug. v. Cristobal. S'uyvesant, u., 17 Aug. v. Dover. Triton, u., pass. 18 Aug Azoren. Venus, 18 Aug. te R'dam. Walcheren, u., 17 Aug. v. La Guayra, Zeus, 17 Aug. v. Fiume. Breda, t., 16 Aug. te Duinkerken. Crijnssen, u„ 16 Aug. te Barbado#. Fauna, 16 Aug. te Piraeua. Hercules, 16 Aug. v. Malta. Ndckerie, 16 Aug. v. Paramaribo. Tellus, 16 Aug v. Lissabon. Vesta, 17 Aug. v. KimassL Alkmaar, u., pass. 16 Aug Dungeness. Baarn, u., pass. 16 Aug. Dungeness. Berenice, 17 Aug. v. R'dam. Strabo, 17 Aug. te Kopenhagen. Kon. Paketvaartmaatschappij. Nieuw Holland, 16 Aug. v. Belawan. Nieuw Zeeland, 17 Aug. v. Melboprne. Holland—Afrika Lijn. Heemskerk, t., pass. 19 Aug. Gibraltar. Jagersfontein, u., 17 Aug. v. Djeddah. Nias, 18 Aug. v. Hamburg. Nijkerk, u., 16 Aug. te Beira. Randfontein, 20 Aug. te A'dam. Springfontein, t., 19 Aug. v. Dar-es-Salaatn, Klipfontein, 18 Aug. v. R'dam. Glekerk, 17 Aug. v. Pt. Elisabth. HollandAmerika Lijn. Burgerdljk, 17 Aug. te Phlladelphia. Drechtdijk, 18 Aug, te Londen. Glamorganshlre, 18 Aug, te Londen. Veendam, 19 Au», v. Boulogne. Bilderdijk, 17 Aug. v. R'dam. Dinteldijk, 17 Aug. te Londen. Maasdam, 17 Aug. te R'dam. Rotterdam, 16 Aug. te New-York. Volendam, 17 Aug. v. New-York. HollandBritsch-Indië Lijn. Bovenkerk, u., 18 Aug. te Pt. Said. Kieldrecht, pass. 19 Aug. VHnsingen. Koudekerk, u., pass. 18 Aug. Pantellsrla. Meerkerk, u., 19 Aug. te Madras. Ridderkerk, 18 Aug te Hamburg. Stsdsdijk, u.i 18 Aug. v. Rangoon. Streefkerk, t., 18 Aug. v. Pt. Said. Vechtdyk, u., 17 Aug. v. Calcutta. Hoogkerk, t., pass. 16 Aug. Gibraltar. Sommelsdijk, t., pass. 17 Aug. Gibraltar. IJselkerk, u., pass. ,16 Aug. Ouessant. HollandAustralië Lijn. Aagtekerk, u., 17 Aug. v. Genua. Abbekerk, t., 18 Aug. te Alexandrië. Alchiba, 19 Aug. te R'dam. HollandO.-Azië Lijn. Alderamin, t., 19 Aug. v. Chefoo. Oostkerk, t., pass 17 Aug Gibraltar. JavaNew-York Lijst Boschdijk, pass. 18 Aug- Perim. Theseus, pass. 19 Aug. Perim. Dell, pass. 16 Aug. Gibraltar. Salabangka, 16 Aug. te New-York. Simaloer, 19 Aug. te Port Said. Java Pacific Lijn. Bengkalis, 16 Aug v. Los Angelea. Holland—West-Afrika Lijn. Kennemerland, u., pass. 16 Aug. La Coubre. Alkaid, t., 15 Aug. te Duala. Eemstroom, u., 14 Aug. v. Duala. Maaskerk, u., 15 Aug. v. Freetown. Reggestroom, 17 Aug. v. A'dam. Scheldestroom, u., 16 Aug. v. Duala. Amstelkerk, t., 19 Aug. te A'dam verwacht. Halcyon Lijn. Stad Amsterdam, 16 Aug. te B. Ayres. Stad Arnhem, 19 Aug. te Hamburg. JavaBengalen Lijn. Mapia," 17 Aug. v. Calcutta. JavaChina—Japan Lijn. Tjitaroem, 16 Aug v. Manilla. Rotterdamsche Lloyd. Gorontalo, u., 17 Aug. te Belawan. Insulinde, 18 Aug. te R'dam. Kedoe, 18 Aug. te Hamburg Kota Inten, u., pass. 19 Aug. Flntsterre. Kota Gede, t., pass. 19 Aug. Finisterre. Palembang, t., 17 Aug. v. Marseille. Sibajak, t., 18 Aug. v. Pt. Said. Tambora, u., pass. 18 Aug. Kaap del Armi. Texel, u,, pass. 19 Aug. Gibraltar. Tjerimal, t., 19 Aug. v. Sabang. Toba, t-, 18 Aug. v. Padang Tosari, t., pass. 19 Aug. Perim. Menado, 16 Aug. te Londen. Buitenzorg, 17 Aug. v. Batavia. Kota Radja, u., 17 Aug. te Padang. Madioen, t., 17 Aug. Perim gep. Slamat, u., 17 Aug. v. Colombo. Ternatc, u., 17 Aug. Gibraltar gep. Blitar, 18 Aug. te Batavia. Schouwen, 19 Aug. te Batavia. Rotterdam—Zuld-Amerika Lijn. Alcor, t., pass. 19 Aug. Dungeness. Aldabi, t., pas9. 17 Aug. Finisterre. Algorab, u., pass 18 Aug. Fernando Noronha. Alcyone, t., pass. 19 Aug. Fernando Noronha. Alpherat, 17 Aug. v. R'dam. Procyon, u., 16 Aug. te Santa Fé. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Eurybatt», 16 Aug. te Londen. Helenus, 17 Aug. v. Liverpool. Idomeneus, 17 Aug. te Suez. Jason, 19 Aug. te A'dam. Patroclus, 17 Aug. v. Penang. Eurylochus, 17 Aug. te Shanghai. Poelau Bras, 17 Aug. v. A'dam. Polydorus, 17 Aug. te Suez. Tantalus, 17 Aug. v. A'dam. Laertes, 18 Aug. te Suez. Eurmedon, pass. 18 Aug. Perim. Alcinous, 18 Aug. v. Colombo. Achilles, 18 Aug. v. Shanghai. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, pass. 17 Aug. Ouessant Jonge Johanna, pass. 17 Aug. Ouessant. Jonge Maria, pass. 18 Aug. Finisterre. bij de tweejarige opleiding voor de admini- overwinning geworden, welke 46 punten be» stratie: J. Matthes en W. H. Vermeer. haalde tegen Belgie 26! Er was heel veel be, Ondervolgende officieren, onderofficieren en ^"^van'R°en W.'™'MaW'tricht,wm'efe ancrV» o r» v» n tron Vr»rr>« mariniPTft ziin t Kap.-luit. ttr zee E. R. Schultz is, van. zijn detacheerin® bij den dienst in Oost-Indië, hier te lande teruggekeerd. Luit. ter zee ie kl. P. T. de Meester, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 21 dezer als eerste-officier geplaatst op Hr. Ms. Wacht schip te Vlissingen. De off. van. gez. der ie kl. J. C van Heus- den is bestemd den 2en Oct. a.s. per s.s. Tje- rimai naar O.-I. te worden uitgezonden. De luit. ter zee 2e kl. Mar.-res. M. Wild schut en V. W. Maas worden den ien Sept. a.s. wegens het eindigen van den oefeningstijd van hunne plaatsin» ontheven. Off. van adm. 2e kl. der zeemacht A. D. Loth wordt 2 Sept. overgeplaatst van de derde afdeellng A. van het departement van defensie naar het vliegkamp de Mok op Texel. Een transport der marine van 1 onderofficier en 29 minderen wordt 22 Oct. met het s.s. Bamevcld naar West-Indlë uitgezonden, met bestemming voor de bemanning van Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik. 4 Sept.:off. M.S.D. 2e kl. G. A. Dijkstra van gedetacheerd bij de luchtvaartafdeeling te Soes- terberg gesteld ter beschikking. I 16 Sept.:'id. C. L. H. Vincken van ter be-! schikking geplaatst aan boord Z 6. 16 Sept.: id. A. J. Romijn van Z 6 gesteld ter beschikking eis bestemd binnenkort naar O.-I. te worden uitgezonden. 2 Sept.: id. A. H. Posthuma van ter beschik king naar Kooij. 2 Sept.: ld. D. Brouwer van Kooij geplaatst bij de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg. De minister van defensie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de hierna genoemde candidaten, in alfabetische volgorde gerang schikt, in aanmerking komen voor plaatsing als adelborst bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord: 'bij de driejarige opleiding voor den zee dienst: J. F. Drijfhout v. Hooff, G. J. Dijker man, J. H. Geerlings, R. H. Haantjes, J. Meer man, L. E. H. Reeser, J. B. Reiche, W. v. Son, J. J. Steensma en J. G. Stegeman; bij de vierjarige opleiding voor den zee dienst: J. G. D. v. Breda de Haan, R. J. Del- bel, R. H. M- C. von Frijta» Drabbe, W. Hart- hek, J. B. Hennema, J. G. M. Nass, A. M. Niessink, A. J. Schouwenaar, F. A. Staverman en W. F. v. d. Valk Bouman; bij de vierjarige opleiding voor het korp» mariniers: B. v. d. Berg, C. J. L. Hamel en J. J. Honig; bij de vierjarige opleiding voor den marine- stoomvaartdienst: D. L. Laceulle en J. H. Schuiten»*; manschappen van het korps mariniers zijn aangewezen om den 28en Aug. a.s. per stoom' schip Bodegraven der Kon. Ned. Stoomboot maatschappij vanuit Amsterdam naar West- Indië te worden uitgezonden: Kap. der mariniers D. P. Ravelli, tamb. se kl. K. Kossen, mar. ie kl. H. J. F. v. Waal wijk, id. J. H. Bak, id. 3e kl. J. Wissink, id. J. Hoekstra, id. P. A. v. Berkum, id. J. M. T. Kleef, id. J. L. Peeks, id. J. Ites. id. A. C. Verstraate, id. A. Bimmel, id. J. Kiekebos, id. J. Zoeteman, id. L. Doornbos, id. H. F. En- gelbarts, id. J. Hoogstra, id. J. C. Cornelis, id. H. Brouwer, id. D. Bethlehem, id. E. F. F. Duker, id. F. Aardewijn, id. A. Nijs, id. H. Karstanje.id. B. F. Baetens, id. R. Dijkster- huis, id. H. A. Was'bauer, id. ie kl R. H. Stadtman, id. C. R. v. d. Velde, serg. der mars. J. Bartholomeus, mar. ie kl. P. de Vrind, id. J. F. J. Guldemond, pijper ie kl. C. J. Ekkel- boom, mar. ie kl. A. van Baar, id. W. F. Wou ters, id. J. Dingemanse, id. W. Zuiderduin, id. A. C.'J. Muis, korp. der mars. A. H. Krisman, id. T. G. J. Klinkhamer; id. J. C. Huber, mar. ie kl. J. Martens. id. O. de Wolff, id. C. F. Nahar, id. F. Lemstra, id% J. Draaisma. OOST-INDIE. Overgeplaatst: van de Marinekazerne Oed- joeng naar het Departement der Marine, de off. van den M.S.D. der 2e kl. T. Veerman; van Hr. Ms. De Zeven Provinciën naar de Marinekazerne Oedjoeng, de off. van den M.S.D. der ie kl. J. W. Eibers; van Hr. Ms. De Ruyter .naar Hr. Ms. De Zeven Provinciën, de off. van den M.S.D. der ie kl. M. v. d. Hart. Vergund: om naar Nederland terug te kee- ren aan den off. van adm. der 2e kl. C. J. Grijsoels; om naar Nederland terug te keeren aan den kap. ter zee A. F. H. Dalhuisen. Belast: met de functie van hoofd der Oplei ding Inlandsche Machinisten', de off. van dén M.S.D. der ie kl. J. W. Eibers, Ontheven: van de functie van hoofd der Op» leiding Inlandsche Machinisten, de off. van den M.S.D. der ie kl. D. W. Claasen. Schagen. Sparta te Schagen besloot tot de uitgave van een halfmaandelijksch sportblad, waarvan het bestuur van Sparta de redactie zal vormen. Het blad zal gewijd zijn aan voetballer», bok sen, gymnastiek, athletlek, tennissen en zwemmen. De uitgave zal verschijnen bij de N.V. Westfriesche Kerkbode, drukker J. A. van Ketel. Sparta I hield Zondag te Schagen een vriendschappelijke krachtmeting met HRC van den Helder. Het bleek dat Sparta's krach ten te kort schoten; met 53 moest Sparta dit erkennen. Sparta 3 speelde te Nieuwe Niedorp een match tegen N.D. 2. Sparta 'behaalde met 4o een gemakkelijke overwinning» Wier in ge rv Succes-nieuws. Zondag jj. speelde Succes 2 een wedstrijd tegen MAZ 1 van Haukes. Om drie uur blaast scheidsrechter Metselaar, welke goed voldeed, de elftallen in het veld. M. heeft eerst het windvoordeel en is dan eerst in de meerder heid, doch Ms no. 11 bij S. komt opdagen, gaat de strijd meer gelijk op. Toch weet M. eerst de leiding te nemen (1o). Het is Jan Lont, welke voor rust met een mooi schot gelijk (11) weet te maken. Hiermede gaat de rust in. Na de thee heeft S. het windvoordeel en heeft dan ook het beste van het spel. De M.- verdediging weef steeds door goed ingrijpen erger te voorkomen; toch laat v. d. Slikke de M. no» 2 maal visschen, zoodat het einde komt met een 31 overwinning voor S. De S.-adspiranten speelden op het ABC- terrein te Haukes tegen die adspiranten en wisten hier te winnen. 4o was de uitslag. OM HET EUROPEESCH KAMPIOENSCHAP. Gunt her Skiff-kampioen. De roeiwedstrijden om het kampioenschap van Europa zijn ditmaal dn het verre Polen gehouden, te Bydgoszcs en zijn wederom een éclatant succes geworden voor de Italiaansche roeiers, dde in vijf nummers zegevierden, n.1 vier met stuurman, twee zonder stuurman, twee met stuurman, vier zonder stuurman en achtriemsgieken. Italië heeft du» de Coupe Glandaz gewonnen. Zwitserland won de doublé scull vóór Italië. Er wa» ook Hollandsche deelneming; Gun- ther, de triomphator van Henley, zegevierde in het skiffnummer, terwijl de Laga-vler (Delft) tweede werd in de vier zonder stuur man, wat geen kwade prestaties zijn. Wal de strijd in de skiff betreft, geeft „De Tele graaf" de volgende bijzonderheden: Gunther had als tegenstanders Straks (Tsjecho-Slo- wakije), een Belg, een Pool en een Zwitser Hij startte iets te laat, maar desondanks wist hij op 500 M. al een voorsprong van een halve lengte te nemen. Op 800 M. had hij dit voordeel reeds tot twee lengten vergroot om daarna zeer gemakkelijk met een tempo van 27 slagen per minuut als eerste door de finish te gaan; tijd: 6 min. 32.8 sec. Tweede werd Straka in 6 min. 37.2 sec., terwijl België derde werd. Laga had heel wat zwaarder strijd. Even na den start lag de Nederlandache boot derde, maar kort daarop plaatsten de Delftenaren zich tweede achter Italië, dat voortdurend de leiding behoeld, Onze studenten trachtten met een duivelsch tempo 35 slagen per minuut de Italianen te naderen, doch niets baatte. De Hollanders hadden zooveel van zich gevergd, dat zij, na de finish te hebben gepasseerd, vol komen uitgeroeid waren: 1. Italië 5 min. 56.S sec.; 2. Holland 6 min. 4.2 sec.; 3. Polen 6 min. ia.6 sec; 4. België; 5. Tsjecho-Slowakije; 6. Zwitserland. LANDENWEDSTRIJD HOLLAND- BE LGIE (DAMES). Holland superieur! Twee Ned. records verbeterd; mej. Glsolf ves tigt een nieuw wereldrecord. Bovengenoemde landenontmoetlng werd Zondag op.het terrein van MW te Maastricht gehouden en la voor Holland «ea schitterende de Belgische consul tegenwoordig waren. We laten hierbij de resultaten volgen. (Voor elk no. waren twéé Holl. en twee Belgische dames ingeschreven) 100 M. hardloopen. 1. Ter Horst (H.) 13.3 sec.: 2. Aengencnt (H.) 14 »cc.; 3 en 4. Zegeri en Crombrugge (B.). Holland 7 en België 3 punten. Discurswerpeni. 1. Wevers (H.) 31.10 M. (nieuw Ned. record); 2. Tootgans (B.) 29.36 M.; 3. Paques (B.) 28.20 M.; 4. Olthuds (H.) 27.78 M. Holland en België elk 5 pun ten. (Mej. Wevers wierp te Brussel 32.34 M.; alzoo een no® betere prestatie, wat echter niet als record kon erkend worden, als zijnde in het buitenland gemaakt.) Hoogspringen met aanloop. I. Gisolf (H.) 1.60.8 M. (nieuw wereldrecord); 2. Neven (B.) 1.37 M.; 3. Buisman (H.) 1.32 M. (Mej. Tootgans (B.) niet geplaatst). Hol land 6 en België 3 punten. 800 M. hardloopen. 1. Segers (B.) 2 m. 37.2 se.c.; 2. Bondu (B.) 2.39; 3 e» 4- Mallon en van Noort (H.). België 7 en Holland- 3 punten. 80 M. horden. 1. de Jong-Zondervan (H.) 13 sec.; 2. Tolsma (H.) 13 6 sec. Geen Belgi sche deelneming. - Holland 7 punten. Verspringen m. a. 1. de Jong-Zondervan 4.971/» M.; 2. Briejer (H.) 4.75 M.; 3. Stevens (B.) 4.39 M.; 4. Crombrugge (B.). Holland 7 en België 3 punten Speerwerpen. 1. Rombout» (H.) 36.42 M. (nieuw Ned. record, oud record 32.01 M.!); 2. Leonhart (H.) 33.041/» M.; 3. van Resteren (B.) 28.35 M.; 4. Tootgans (B.) 25.12 M. Holland 7 en België 3 punten. (Mej. Rombouts wierp te Brussel 33.37 M„ waardoor het Ned. record ook reeds verbeterd was, doch erkenning kon niet volgen.) 4 X 100 M. estafette. 1. Holland (ter Horst, Briejer, Aengenent, de Jong-Zondervan) 51.4 sec.; 2. België 55-4 sec. Holland had vanaf het begin 'de leiding en kreeg 4 punten. België 2 punten. DUITSCHLAND—ENGELAND (DAMES)'. Te Dusseldorp vond eveneens een landen» athletielckamp plaats tusschen Dultschlsnd en Engeland. De fraulelns wisten de Engelsche misses te slaan met 531/» Pun< tegen 4SV«; Duitschland won 6 nos. en Engeland 3, ter wijl 1 no. (hoogspringen) onbeslist bleel. Ter vergelijking met de Hollandsche prestaties te Maastricht (op denzelfden dag) volgen hier enkele uitslagen: 1. verspringen, mej. Kriene (D.) 3.69 M.; 80 M. horden, miss Haft 12.3 sec.; 800 M. miss Christmass 2 m. 23.8 sec, INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE BERLIJN. De door de S. C. Charlottenburg te Berlijn georganiseerde athletiekwedstrijden hebben eenige fraaie prestaties geleverd. Zoo won de Amerikaansche neger Tolan zoowel de 100 als de 200 M.; de eerste afstand in wereldrecord tijd (10.4 sec.), de 200 M. in 21.3 sec. Dr. Peltzer won de 800 M. in den besten tijd van 1 min. 56.4 sec. De Italiaan Facelli plaatste zich eerste in de 400 M. vóór Peltzer. Hoog springen was voor Köpke met 1.84 M., en in het polststokhoog zegevierde Sturdy (V.S.) met een sprong van 3.80 M.; 2. Wegner (D.) 3.70 M. De finale om het stayerskam pi oen- schap na 18 K.M. door regen verdaagd. De eindstrijd om het wereldkampioenschap: wedstrijden achter motoren, welke Zondag gehouden zou worden, is in den letterlijken zin van het woor^in het water gevallen, want in Zwitserland moet het geweldig geregend hebben, want stortbui na stortbui ontlastte zich boven de Oerlikon-baan. Telken» ver zette de wedstrijdcommissaris het uur van aanvang, totdat het om half vijf droog werd. De vijf finalisten, Krewer, Paillard, Linart, Sawall en Benoit, begonnen toen te starten; tusschen Krewer en Paillard was het een bij zonder vinnige strijd, waarin de Duitscher fel van zich afbeet, maar tenslotte (na 18 ron den) zijn meerdere moest erkennen in den vluggen en soepel rijdenden Franschman, die weldra een halve ronde voorsprong had. De strijd was bijzonder belangwekkend, doch intusschen begon het weer te regenen en na eendg aarzelen werd afgebeld. Er waren toen bijna 18 K.M. gereden in 15 min. 53 sec. Er werd nog een half uur gewacht, doch de regen bleef stroomen en om half zes werd besloten den wedstrijd uit te stellen1 tot den volgenden dag om 5 uur. De geheele wedstrijd' wordt dan overgereden. De wegwedstrijd Het wereldkampioenschap op den weg voor profs en amateurs werd Zaterdag verreden. Het traject 'bedroeg ^200 K.M. waarvan plus minus 160 over een asphaltweg en de overige 40 K.M. over bergwegen met scherpe hel lingen. Van de profs wist de Belg Ronsse het we reldkampioenschap te veroveren in 6 uur 48 min. en 5.6 sec., terwijl Frantz (Luxemburg, die tweemaal de Tour de France heeft gewon» nen) tweede werd in 6 u. 48 m. 5.6 s. (hand breedte) 3 en 4 Ban da (Italië) en Dervaes (België), resp. met een halve en 1 lengte. De winnaar 1» nu voor de tweede maal wereld kampioen; er waren 16 dcelnemera. Franaaen en Polak, de Hollandache deelnemers, kwamen als laatsten binnen. Het zeer ongewone en verbazend moeilijke traject verelschte een in tensieve training, waartoe men zich weken te voren in het buitenland zou moeten ophouden, omdat in ons land de gelegenheid daartoe ont breekt. De wedstrijd der amateurs li niet bijzonder interessant geweest, behalve dan in het laat ste gedeelte. Vier Hollandera waren van de partij, waarvan v. Aurich het beste figuur heeft geslagen. De Italianen, Zwitsers en Franschen bleken superieur en hebben de beste plaatsen bezet. Winnaar werd de Ita liaan Bertolazzi in 7 uur 20 min. en 36.6 sec., terwijl zijn landgenoot Bertorn 2c werd (op handdikte). 3. Brossy (Fr.) op één lengte. Van Aur ck kwam de 15e binnen; zijn tijd wa» slechts 6 min. slechter dan die van dm win naar. Maas viel uit na 46 K.M. gereden re hebben; een scherpe hellidg werd hem nood lottig.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6