HIT 118)1 IN NE1 RAVIJN S. i KANKEWASSER ZN. KONIJN's ROSBIEF NIEUWSBLAF/ VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. 57ste JAARGANG DE ONLUSTEN. FE UILLETON KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING SPOORSTRAAT TELEFOON 339 Oost-lndiö. VRAAGT SPOOR'/ HOSTERD HELDERSCHE COURANT Donderdag, en Zaterdagmiddag binnenland f a.-, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2 10 id o mail en Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr„ DEN HELDER Modeblad3 re s p f ott ff°'7°' f°70' fBureau: Ko^gstraat 29 - Telefoon: 60 en 412 ModeDiaa resp. I 0.95, 11.25, f 1.25, f I.3S. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. I Po4rt~Girorökenin« No. 16066. ADVEBTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombreedte ale redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 11lm 8 regels 40 et., elke regel meer lOct.bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Lfchi op voor Auto's en Fietsen Donderdag 29 Aug 8.25 uur. Vrijdag 30 8.23 TQBRALCO VOLKENBOND. DE CONTROLE OP DE WAPEN - FABRICATIE. Green uatwerp-eonventie tot stand gekomen. Een rapport aan den Raad- GENÈVE 27 Aug. De commisie Bern- storff inzake de contróle op de wapen- fabricatie is er ook ditmaal niet in ge slaagd een tekst te ontwerpen voor een conventit, waarmee alle leden der com missie zich kunnen vereenigen. Zij zal daarom een meerderheidsrapport aan den Raad uitbrengen, waarin de minderheid haar standpunt door middel van speciale reserves kenbaar maakt. Een wijziging van eenige beteekenls, die heden nog in het ontwerp kon worden aangebracht, bestaat hierin, dat thans eindelijk het standpunt van de meerder heid der commissie, volgens hetwelk zoowel voor staats- als voor de particu liere bedrijven gegevens gepubliceerd moeten worden betreffende het gewicht, het aantal en de waarde der te fabriceeren hoeveelheden, heeft gezegevierd. Practisch gesproken is men echter niet veel verder gekomen, want thans maken de zeven staten, die zich met deze verstrekkende publiciteit niet kunnen vereenigen, reser ves. PALESTINA. Het oordeel van Engelsche bladen- De „Daily Chronicle" wijdt beschou wingen aan de troebelen in Palestina. Het blad stelt de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat wandaden op zoo groote schaal hebben kunnen voorkomen in een gebied, waai-van de Britten een bestuurs- mandaat hebben. Het blad wenscht, dat de verzekering zal worden gegeven, dat in de toekomst op afdoende wijze zal worden gezorgd voor de bescherming der inwoners. Daartoe is men verplicht zoowel tegenover degenen die in Palestina wonen, als jegens de. Jood- sche gemeenschap overal ter wereld, die er toe heeft meegewerkt, van Palestina de nationale woonplaats der Israëlieten te maken. De „Daily Mail" schrijft: Er moge nog een onderzoek noodig zijn om de directe aanleiding voor de jongste uitbarsting vast te stellen, doch de kiem ervoor was gelegd, toen de coalitie-regeering een be- Uit het Engelsch door HEADON H3LL. 2) De rammelende auto bereikte veilig en wel den voet van de helling en hield stil voor een huisje, dat diep verscholen in het ravijn lag. Hector had nauwelijks tijd om op te imerken dat de tuin, vol kleurige bloemen, een oase in deze wildernis van steen was, want de deur van het huisje werd onmiddellijk geopend en een groote, knappe vrouw liep op een draf naar het tuinhekje, haar breed geziaht één stra lende glimlach van welkom- Ofschoon Hector haar in geen twintig jaar gezien had, herkende hij in haar dadelijk de vriendelijke keukenmeid uit zijn vaderis pastorie in Sussex, de vroolijke Martha, die later getrouwd was met een tuin knecht van Purbeck Abby. Martha was nu juffrouw Caioway en al verscheidene jaren weduwe. Daar hebben we meneer Hector! riep ze vroolijk uit. Komt u gauw bin nen, de thee is klaar. De chauffeur kan uw boffer wel naar binnen brengen. Hec tor schudde de mollige hand en druk pra tend volgde hij juffrouw Calloway in haar blinkend schoone huiskamer. Het huisje, van zandsteen gebouwd, was onregelmatig van structuur en leek heel gin maakte met de ijdele en gevaarlijke poging om Palestina het vaderland te ma ken van de Joden. De „Morning Post" betreurt de onvoor bereidheid van de autoriteiten om aan de uitbarsting het hoofd te bieden. Alvorens volledige inlichtingen zullen zijn verkre gen, is het niet mogelijk te zeggen, wie er te kort zijn geschoten. Het schijnt echter, dat de autoriteiten verrast zijn. De „Daily Herald" betoogt: De nieuwe labour-regeering, die toch al haar handen in elk opzicht vol heeft, krijgt nog een nieuw probleem op te lossen, 't welk door haar voorgangers al te lang verwaarloosd was. Het blad wil een grondig onderzoek, zoowel naar de grieven van beide partijen als naar de voorwaarden waarop aan En geland het mandaat was gegeven. Nieuwe botsingen. Er zijn 200 Britsche soldaten te Tel Aviv gelegerd. Bij een Moslimsche begrafenis ontston den botsingen. De politie gaf vuur en doodde zes Arabieren en vijf Joden. Te Jeruzalem zijn de onlusten Dinsdag opnieuw uitgebroken. De Arabieren hebben de regeeringsbu- reaux te Jaffa aangevallen. De Britsche politie schoot. Vijf Ara bieren werden gedood én ruim 30 gewond. oud. Er waren twee ramen met in lood gevatte ruitjes in z'n kamer, het eene keek uit op den weg, waarlangs hij ge komen was en die verderop eindigde bij de kust, het andere gaf uitzicht op een stukje moestuin opzij van het huisje, waarachter men een glimp op kon van gen van een boomgaard en nog meer tuin op de heuvelhelling. De tal'el was keurig gedekt met een wit tafellaken en het eenvoudige maal zag er aanlokkend uit, smakelijk eigen gebakken brood, een schaaltje met goudgele boter, een bakje met room en een kom vol sappige pruimen Hector was nog steeds aan het vertel len over zijn moeder en zusters, die nu in Kensington woonden, toen een aardig meisje van een jaar of achttien verlegen glimlachend den theepot binnenbracht Dit Is Bessie, mijn eenig kind, zei die goede vrouw trotsch. We zullen probee- ren bet meneer Yeldham naar den zin te maken, hé Bessie? Zeker, moeder, antwoordde het meisje, dat door een haastig vertrek haar verlegenheid trachtte te verbergen. (De moedler zag het zachte, schuchtere kind na met een vreemden, peinzenden blik en toen zei ze plotseling: Ik hoop dat u er geen bezwaar tegen zult hebben, meneer Hector, maar ik heb hier nog iemand in huis den laatsten tijd. had het u misschien moeten schrijven, maar hij is niet hier op het oogenblik en daarom dacht ik dat het wel niet zou hm- dcrBH. Hij: heeft de kamer aan den anderen kant van die gang en een slaapkamer er boven, net als u hier. Ut heb er niet het minste bezwaar Is het meest geschikte en soliede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Waseh-, Zon- en lichteeht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam T0BRALC0 op don zelfkant Een offlcleele mededeellng alt Londen. In een Dinsdagavond verschenen mede- deeling zegt het ministerie van koloniën te Londen dat de overheid in Palestina den toestand op het oogenblik baas is. Te Jeruzalem en Jaffa 'waar totdusver de meeste onlusten zijn voorgevallen, is alles rustig. Buiten deze oentra is het echter op het platteland nog onrustig. Daar duren "de georganiseerde aanvallen der Arabieren op de verspreide Joodsche kolonies voort. Totdusver is er geen poging gedaan om1 de belangrijke openbare diensten te storen. Nieuwe versterkingen geret**. Uit Malta wordt gemeld dat nog twee Britsche bataljons infanterie bevel heb ben ontvangen zich gereed te houden om onderscheidenlijk binnen zes en twaalf uur naar Palestina scheep te gaan. Het pantseanschip Royal Sovereign heeft ook last gekregen naar Palestina te ver trekken. De slachtoffera Tot Maandagochtend bedroeg het totale aantal slachtoffers te Jeruzalem en He- bron gedood 23 moslems, 8 christenen, 78 Joden, in ziekenhuizen opgenomen ge wonden 25 moslems, twee christenen en 102 joden, verdere gewonden 85 moslems, 17 christenen en 68 joden. Te Nabloes zijn 10 moslems gewond^ van wie er twee in ziekenhuizen zijn opgenomen. Te Jaffa zijn 10 moslems en 4 joden gedood, ge wond en in de ziekenhuizen opgenomen 18 moslems, 15 joden. Te Beisan zijn 21 joden gewond, van wie er een in het ziekenhuis te Halfa is opgenomen. Te Haïfa is 1 jood gedood en zijn er 50 ge wond. Een later telegram meldt als totaal aan tal slachtoffers voor heel Palestina1 tot Dinsdagochtend 46 moslems, vier christe nen en 93 joden gedood, gewond en In ziekenhuizen opgenomen 73 moslems, 12 christenen, 153 joden, verdere gewonden 45 moslems, 27 christenen, 110 joden. De troebelen en de Volkenbond? Naar uit Genève gemeld wordt, heeft de vertegenwoordiger van het Syrisch- Palestijnsch Congres te Genève ha op dracht en uit naam van zijn organisatie een brief tot Sir Eric Drummond, dien se cretaris-generaal van dén Volkenbond gericht, waarin ernstig geprotesteerd wordt tegen het optreden der Engelsche troepen tijdens de onlusten te Jeruzalem (het werpen van bommen enz.) en waarin een nauwkeurig onderzoek wordt geëisoht naar de gebeurtenissen van de laatste weken in Palestina. Wat met dezen brief gebeuren zal, staat nog niet vast Waar schijnlijk zal hij worden voorgelezen aan den Raad van den Volkenhond, die op 80 Augustus bijeenkomt De toestand nog steeds ge spannen. Hoewel, volgens de officieele mededee- lingen, de Engelsche troepen meester van de situatie zijn, blijft de toestand in ge heel Palestina nog zeer gespannen. Of ficieel wordt medegedeeld, dat te Haifa een Britsch inspecteur van de Spoor wegen door Arabieren is overvallen en zoodanig werd gewond, dat hij gisteren aan de gevolgen is overleden. Te Haifa hebben zich na aankomst van de Britsche troepen geen groote botsingen meer voorgedaan, doch kleinere onlusten komen bijna onophoudelijk voor. De houding der Arabieren in Transjordanië veroor zaakt groote bezorgdheid. Groote troepen Arabieren bewegen zich in de richting van of langs de grens, blijkbaar met de bedoeling, Palestina te betreden. Tot nog toe kon de grenspolitie dit echter verhin deren. Uit wraak voor de Arabische aanvallen te Castinia moeten de Joden een Arabi sche nederzetting in brand hebben gesto ken. Een rantal gewonden te Castania moet zeer hoog zijn. De onlusten breiden zich uit over Transjordanië. Uit Kalro wordt gemeld, dat de onlusten in Palestina zich uitbreiden tot Trans jordanië. Op verscheidene plaatsen vond reeds een aantal overvallen plaats, waarbij een Britsch officier van de Transjordaan- sche politie gewond zou zijn. De autori teiten in Palestina nemen krachtige maat regelen om den Arabieren in Transjordanië te beletten, de grens te oversohrijden. Groote troepen Bedoelnen zijn de Jordaan overgetrokken. Een Fransch oorlogsschip naar Syrië. In verband metde troebelen in Palestina heeft de Fransche minister van marine besloten tot het zenden van den kruiser Lamotte Pioquet, ter bescherming van de veiligheid van de Levant-kust. De kruiser is reeds te Beiroet aangekomen. DONAU-LANDEN. DE OOSTENRIJKSOHE BURGER WACHTEN. Een boerenbond leden treedt toe. met 100.000 Het bestuur van den Neder-Oostenrijk- schen boerenbond heeft gisteren besloten in verband met de gebeurtenissen van den laatsten tijd met zijn 100.000 leden toe te treden tot de Neder-Oostenrijksche bur gerwacht, teneinde „de hooge, ideëele doeleinden van de burgerwacht te steu nen. AFGANISTAN. NIEUWE AANHANG VOOR HABIBOELA. Te Simla is bericht ontvangen dat een belangrijke afvaardiging van den stam der Hazara's te Kaboel aan is gekomen, om uit naam van dien stam den eed van trouw aan Habiboela af te leggen. Te Khost en Gardez is weer hevig ge vochten. Beide plaatsen worden nog be legerd, ofschoon er groote versterkingen heen gezonden waren. CHINA. EEN BELGISCHE MISSIONARIS IN CHINA VERMOORD. Te Itsjang (Hoepeh) is een Belgisch missionaris vermoord. NIEUWE STRAFBEPALINGEN TEGEN BEVOLUTIONNAIBE WOELINGEN. Er is een ontwerp-ordonnantie ingediend tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht ten behoeve van de bestrijding van revolutionnaire woelingen in verband met de in dit Wetboek na de gebeurte nissen van November 1926 gebleken leem ten. De aanvullingen hebben o.m. ten doel om doeltreffender te kunnen optreden tegen promotoren en organisatoren van opstanden als ook tegen gewone deelne mers aan opstanden. Voorts zal met |ge- vangenisstraf van zes jaar worden gestraft ieder die met buiten Ned.-Indië (dus ev. ook in Nederland) gevestigde personen of lichamen In verstandhouding staat met het oogmerk dezen te bewegen steun te versohaffen voor voorbereiding, bevorde ring of teweegbrenging van omwenteling. tegen, haastte Hector zich haar gerust te stellen. Als hij niet hier ls, is de zaak heelemaal niet van belang en als hij: er wel was, zou het ook niets uitmaken. Wie is die mijnheer? Z'n naam is Mapleton. Mr. Smyle Mapleton. Hij is geoloog, zooals ze dat noemen en besteedt al zijn tijd met zoe ken naar fossielen in de oude steengroe ven. Hij is nu al twee jaar hier, maar hij is soms weken achter elkaar van huis. TTlj komt en gaat precies zooals hij zin heeft. Maar sedert die steengroeven weer in bedrijf zijn, hebben we hem maar zel den gezien. Hij kan nu niet meer zoo zijn eigen gang gaan. Hector stelde maar matig belang In dien fossielen-zoeker, zijn belangstelling ging meer uit naar Lord Purbeck's po gingen om de marmer-industrie in deze streek weer te doen opleven en ter w lil hij at en dronk, vroeg hij zijn gastvrouw om inlichtingen. Het trof hem dladeljjlk, dat er een ver andering te bespeuren was in Martha Oalloway's houding, maar toch duidelijk zichtbaar voor zijn scherpziend! ook. Ze was heel spraakzaam, maar hij. werd toch niet veel wijzer door al wat ze vertelde. Ze wist niet of de onderneming succes had of niet. Er werd heel wat marmer uit die oude steengroeve gehaald en het werd zoowel over land als over zee vervoerd. Niemand in de buurt profiteerde er overigens van; alleen een paar mannen uit het dorpje verder het land in, hadden er werk door gekregen, maar de rest van de arbeiders waren vreemden, die waren ondergebracht In een groep loodsen, die voor dit doel waren opgericht dicht bij den hoofdingang van de groeve. Het lijkt er veel op of Lord Purbeck de heele zaak voor de aardigheid doet, zei Hector. Ik heb gehoord dat hij enorm rijk is, zoodat hij het voor de winst niet hoeft te doen, tenzij: het een oude duitendief is. Juffrouw Calloway schudde schertsend! haar vinger tegen hem. U moet tegen mij geen kwaad spreken van Lord Purbeck, meneer Hector! Hij is de edelmoedigste man die er bestaat en altijd aardig en vriendelijk. En zijn doch ter, Lady Madge, is het liefste meisje in het land; dat zult u zelf ook toegeven als u haar ziet. Nadat Hector zijn maaltijd geëindigd had en zijn naar lavendel ruikende slaap kamer eens in oogenschouw genomen had, ging hij uit, om de omgeving een beetje te verkennen. Buiten het tuinhekje sloeg hij rechts af en ging door het ravijn in de richting van de zee. Spoedig bereikte hij een smalle strook hellend strand, aan beide kanten ingesloten door steile klippen, waartegen de zachte deining van het opkomend tij klopte. Hier zag hij voor het eerst de sporen van het werk in de steengroeve. Op onge veer twintig meter afstand, op een punt waar de klippen loodrecht uit de zee op rezen, was een oude steenen pier welke blijkbaar kort geleden gerepareerd was. Op het eerste gezicht was het moeilijk het doel van dezen pier te begrijtpen of dat van de trollies, die op de miniatuur rails ston den, daar de pier omringd was door vrij diep water en aan de landzijde afgesloten werd door de steile, drie honderd voet hooge rots- Maar toen Hector omhoog keek zag hij een diep gat in de rots, vlak boven den pier, voorzien van een groot NIEUW KAMERLID. In die vac-dr. L. N. Deckera. Bij schrijtven van 23 Augustus had de heer dr. L. N. Deckers, bericht gezonden dat hjj zijn benoeming tot lid van de nieuw gekozen Tweede Kamer niet aan vaardt. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft nu in zijn plaats be noemd verklaard den heer J. C. van Beek te Deurne. Zooais men zich zal herinnet- ren, zal de heer Van Beek voor deze be noeming bedanken om voor den quali- teitszetel plaats te maken voor den heer Schaapman. NIEUW RAADHUIS TE KOEDIJK. Dezer dagen werd een aanvang geno men met den bouw van een nieuw raad huis te Koedijk, waarvan met de uitvoe ring belast is de bouwkundige L. Visser. De beneden verdieping zal omvatten; secretarie, burgemeesterskamer, bodeka mer, kluis, cel en archiefkast, terwijl op de bovenverdieping de raadzaal komt, be- ijzeren hijschtoestel. Blijkbaar was dit gat een uitgang van de steengroeve, en van hieruit scheen het marmer te worden ver scheept. Op dat oogenblik was er geen enkel sohip te zien. Het werk scheen voor dien dag geëindigd. De zon was reeds onder gegaan en in het westen lag een roode gloed over de zee gespreid. Hector werd er zich langzamerhand van bewust, dat te midden van deze wijde eenzaamheid, menschelijk© oogen op hem gericht waren. Instinctief richtte hij1 zijn blik naar den top van de rots en hij zag een zwaargebouwd1 man in korte rijbroek en, sportkousen en een vrouw, blootshoofd met heel korten rok; beiden keken zij naar hem. Hij kon geen trekken onderscheiden, daarvoor waren zij te ver weg, maar uit hun houding maakte hij op dat de man iemand op leeftijd moest zijn en de vrouw heel jong. Toen ze zagen dat hij hen had opgemerkt, verdwenen ze achter den rots wand. Hector zette zijn wandeling voort tot aan de zee en omdat hij het jammer vond nu alweer naar huis terug te gaan, stak hij een pijp op en ging zitten op een van de met mosselen bedekte rotsen, die de baai omsloten. Hjj voelde grooten lust om eens een kijkje op de pier te nemen, maar het was onmogelijk dezen te bereiken zonder te zwemmen, of in ieder geval door het water te waden. Tusschen den pier en den vooruitstekenden met stukken rots steen bedekten oever, waar hij zat, klotste de zee en het opkomende tij vulde reeds de met zeewier bedekte holten. (Word-t vervolgd

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1