ZONDAG SCHOORL Retour f0.75-f 0.50 R Radiografisch Weerbericht Indien Uw Raad zich met bet voren- gaande kan vereenigen en dus de cursus op den bestaanaen voet van 't cursusjaar 1929/1980 blijft gehandhaafd, stellen wij U in verband daarmede tenslotte voor den Directeur, den heer Ir. W. G. v. d. Meer, en den leeraar, den heer Dr. J. L. V. Hartman opnieuw voor een jaar, te rekenen met ingang van 1 September 1929 als zoodanig te benoemen. Gymnasium te Alkmaar, terwijl dit jaar 2 van de 4 leerlingen uit de hoogste klasse, die examen deden, slaagden voor Staatsexamen B. Daarmede is, wat ook door den Directeur van den cursus wordt opgemerkt, wel aangetoond, dat deze on derwijsinstelling het daarmede beoogde doel kan verwezenlijken. Zeer onbevredigend evenwel ls het ver loop van het aantal leerlingen. De cursus ving aan in het najaar van 1927 met 9 leerlingen, terwijl er bij den opzet was gerekend op 11 leerlingen en er boven dien nog van verschillende zijden sym pathiebetuigingen waren ingekomen. De verwachte groei van bet aantal leerlingen bleef evenwel uit. Enkele verlieten in het le en 2e cursusjaar tussohentijds den cursus, omdat het hun te bezwaarlijk bleek te zijn het onderwijs, naast dat aan de R. OEL B. S. met vrucht te volgen, ter wijl ook de toelating van nieuwe leerlin gen zeer gering bleef. Het gevolg ls, dat de thans afgeloopen cursus eindigde met slechts 6 leerlingen en ook het aantal, waarmede het nieuwe cursusjaar even tueel zal worden ingegaan niet oi! weinig grootor zal zijn. Het behoeft geen betoog, dat met een zoo gering aantal leerlingen de kosten 5 van den cursus onevenredig hoog wor den. Uit een bij de stukken gevoegde ra. mLng van kosten voor het cursusjaar 1929/1930 moge U blijken, dat deze kos ten bij 6 leerlingen niet minder dan 1148.44 per leerling, zullen bedragen. Hiertegenover staat, dat de bijdrage, ingevolge art. 8 quater der Hooger On derwijswet aan de gemeente Alkmaar ver schuldigd voor het bezoeken van het Gymnasium dier gemeente door leerlin- fn uit deze gemeente over 1928 slechts 224.62 per leerling bedraagt. Bij een vergelijken dezer cijfers mag echter niet uit het oog worden verloren, dat deze gemeente In verband met haar inwoner aantal feitelijk verplicht is zelf een .gym nasium in stand te houden, in verband waarmede een grooter geldelijk offer wel gerechtvaardigd ia Onder deze omstandigheden is dan ook door ons College ernstig overwogen, of het uit een financieel oogpunt wel ver antwoord is den cursus, althans op den. zelfden voet, voort te zetten. Toch voortzetting voor een jaar. Dat wij niettemin meenen u te moeten voorstellen den cursus voorloopig voor één jaar te handhaven, heeft een bijzon dere reden. Het zal u bekend zijn, dat dioor den vorigen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingediend een wetsontwerp tot regeling van het voorbe reidend Hooger Onderwijs en het alge meen vormend Middelbaar Onderwijs. Dit wetsontwerp wil o.m. een wettelijke basis geven aan de z.g. lycea, onderwijs-inrich- tingen die feitelijk bestaan uit een com binatie van een Hoogere Burgerschool en een Gymnasium. Vooral in gemeenten ais Den Helder, waar een zelfstandig gym nasium niet voldoende reden van bestaan Schagen. WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Het kan onzen lezers bekend zijn, dat vooral in het warme jaargetijde het ge bruik van dierlijke vleezen en vooral van worst soms nadeelig voor den mexisch kan zijn. Het is zeker, dat de bacteriën, die soms in het vleesch voorkomen, bacteriën, die zelfs bij het strengste onderzoek of keuring niet waargenomen kunnen wor den, zich bij warmte vlugger en talrijker ontwikkelen dan bij lagere temperaturen^ Bij worst is dit in het bijzonder het geval. Het is dus ten eerste aan te bevelen, dat spek, vleesch en worst, die voor mensche- lijk voedsel bestemd zijn, aan de hoogste kooktemperatuur worden onderworpen, daar dan in de meeste gevallen de bacte- rieën gedood worden. Zelfs ontwikkelde onderzoekers worden soms in hunne labo ratoriums nog het slachtoffer van de bac terievergiftiging, die in bedorven vleesch, ham en worst kunnen voorkomen. Een geleerde, prof. André, werkzaam in het laboratorium in het Instituut Pasteur te Parijs, deed onderzoekingen naar spe ciale voedselvergiften, om zoodoende een tegengift te bereiden dat besmette personen redden kon. Hij maakte dan een reincultuur, droogde dat en maakte het fijn. Van dit poeder moet hij iets in zijn oogen hebben gekregeD. Zoo kwam het In zijn lichaam en na 2 dagen was hij dood. MARKTOVERZICHT OP EN OM HET BINNENHOF. Week-kronlek. Den Haag, 29 Aug. Van de Conferentie. Ooltyke persmnskleten! Onbereikbaar Ideaal Gevaarlijke tocht Hoewel er veel water den laatsten tijd is gevallen, kan het land zijn schade niet goed inhalen, er is nog geen weelde van gras en wij zullen dat dit jaar wel niet meer krijgen ook. De gebruiksveehandel loopt dan ook heel gewoon van stapel, veel animo is er niet bij de boeren om te koopen. Kalf koeien gingen tot f 880, geldekoeien tot f 230, pinken tot f 180. De handel in vette koeien geeft over 't algemeen gunstige resultaten, de handel is tamelijk vlug, hoogste markt f 440. Door de hooge varkensprijzen. staat het koevleesch ook wel wat gunstiger, de weiders beginnen nu ook elke week weer op te ruimen, en blijven de voorkeur er aan geven om levend te markten, een enkele keer gaat het wel per pond ge slacht, maar wie ais weider dat eens heeft gedaan, lijkt het den tweeden keer wel niet goed meer te doon. Stieren handel gaat ook nogal goed, hoewel minder vlot dan wij gewend waren, tot voor f 400 werd besteed. Nuchtere kalveren blijven op prijs, de aanvoer wordt anders heel wat minder, hoogste markt f 25. De wol veehandel ls hoog in prijs, de handel goed, magere schapen gingen tot 35.50, vette tot f 41, de lammeren tot f 25. Paarden misten wij dezen keer, vorige week waren er dan ook genoeg. De vette varkens konden deze week niet de 47'/a ct. per pond halen, er was een halve cent af, er is over 't algemeen oen zakking in prijs te bespeuren, daar de vraag naar varkensvleesch wat geluwd is door het dure vleesch in de eerste plaats zelf, daarbij komt dat, men op 't oogenblik geen weg open heeft voor 't spek, daar de export niets te beteekenen heeft, en in de derde plaats wordt er Wij staan nu aan den vooravond van den 49sten geboorte-dag onzer Koningin. De 31ste Augustus mag .worden be schouwd als de jaarlijksche hernieuwing, of bezegeling, van bet beobt verbond tusschen Nederland en Oranje. Maar tevens: als de kentering tusscben zomer en herfstseizoen. De vacantie-periode ligt vrijwel aebter ons. In de zalen en zaaltjes der Binnenbofgebouwen is de voorberei ding tot bet „parlementaire tijdvak" van ettelijke maanden, dat den 14en September zal worden ingeluid. Ik heb er reeds op gewezen, voor de Haagsche journalisten is er dit jaar al bitter weinig sprake van „echte zomer rust". Zij vertoeven lange dagen ep avon den, soms (als van 27 op 28 Augustus) brokken-nacht op de vlakte, begTensd door de Ridderzaal en de gebouwen van Senaat en Lagerhuis, om te bespieden alles en alles, wie en wat met de Herstel-Con ferentie in eenig verband staat. Er moet kopy zijn, er dient te worden geseind en getelefoneerd, óók.... wanneer er fei telijk niets nieuws te vermelden valtl 't Is het oude liedje. De nietigste bijzonder heden worden vaak opgeblazen tot ge beurtenissen van beteekenis, dewelke een nieuwen kijk geven op het verloop van de Conferentie. Een glimlachje van Briand, een knipoogje van Loucheur, een knikje van Stresemann, een extra-grimmig lip- pen-gedoê van Snowden, ze worden ge kozen als „uitgangs-punten" voor je- zwaar-wichtigste bespiegelingen!In den laten avond van Dinsdag 27 Augustus j.1. zocht de ten slotte onduldbare span ning een veiligheidsklep in.... kwajon gens-streken. De persmuskieten gingen toen zittend op de Binnenhof-vlakte, vuurtjes maken van pakken verfrommelde kranten. Een paar agenten van politie namen 't malle zaakje met zwaarwiebtigen ernst op, trachtten de vlammen te doo- van. 't Baatte niet!.... De brooddronken journalisten wierpen verscben papier- voorraad op de vlammen, gingen deun tjes zingen. Lieten een oude, licbtelijk- aftandscbe gramofoon knarsen. Als zulke dingen door pers-mannetjes waren uitge haald een dertig jaar terug, dan zou tien- tegen-één proces-verbaal, zoo niet erger, zijn gevolgd. Is 't niet gebeurd, toen president Rooseve.lt in Den Haag arri veerde, dat een piepjong inspecteurtje een toen reeds bedaagden* algemeen bekenden, geachten Haagschen journalist liet arres teeren, gevankelijk naar een politie-post- huis brengen, omdat deze persman 't ge waagd had, zich met z'n perspenning in de hand, aan het station, waar hij wat laat was gekomen, wat driftig te gedragen tegenover den politie-officier!? Zoo-iets zou tegenwoordig niet licht meer voorkomen! Over de Herstel-conferentie een paar woorden nog. Men achtte haar weet gij, reeds eene mislukking, een ellendige „failure", toen plotseling de zooveelste ommekeer plaats had. De zieltogende was als bij too- verslag springlevend gjpworden. 't Zwart n\pak ik mij natuurlijk geen oogenblik de illusie, dat de premier hem zal uitnoodigen om zich eene benoeming tot Senaats- praeses te laten welgevallen, 't Zou intue- schen een prachtig breken met sleur-en slender beteekenen, indien men den „adat" om tot Voorzitter van een der takken van onze Vertegenwoordiging steeds te kiezen een afgevaardigde, behoorend tot een der partijen van de politieke meerderheid, aan kant zette Hier past een weemoedig herinneren aan het bekende, zoo vaak geciteerde: „Es wör' zu schön gewesen, „Es hatt' nicht sollen sein! In de chr.-historische sfeer ls 't al sinds vele maanden toenemende „sermo inter- frates" van lang niet altijd genoegelyke soort. Toen het „Utr. Dbl." indertijd begon met de bekende documenten te publicee- ren, heeft de buitenwacht al zeer duidelijk iets ontwaard van deze „sermo", ofte wel: ruzie-partij, om *t in laag-Neder- landsch uit te drukken. Toen weet men verklaarden eens klaps op zeer ostentatieve wijze de heeren dr. De Visser en mr. De Vos van Steen- wijk af te treden (van den eenen dag op den anderen) respectievelijk als lid van de hoofdredactie en als commissaris van „De Nederlander", het hoofdorgaan van de chr.-historische partij. Dit ontslag ge schiedde naar aanleiding van de manier, waarop het zooeven genoemde dagblad zich had uitgelaten over de publicatiën van het „Utr. Dbl.", en wel: in afkeurenden zin. Het geval mocht worden beschouwd als eene openbaring van het sinds lang in gang zijnd gisting-proces". Zooals elkaar vijandig-gestemde partijen op zeker mo ment door eene kleinigheid worden ge prikkeld om op elkaar los te vliegen. Het gistte, broeide immers al zeer lang. Eene uitbarsting moest volgen. Indien 't niet de Utrechtsche publicatie was geweest, dan zou een andere gebeurtenis zijn gekozen als middel om een eind te maken aan d6 onhoudbare situatie. Veel vroeger, toen de heer Kersten zijn amendement (in November 1925) in diende tot het schrappen van het krediet by het Vatikaan, manifeesteerde zich het dreigend „schisma" in de chr.-historl sche gelederen. Dr. De Visser stond tegen over den heer Snoeck Henkemans. Wiens weerzin tegen het samengaan met Rome als bondgenoot op hartstochteiyke wijze gedeeld werd (en wordt) door mr. Schok king. Dr. De Visser is er de man niet naar om zich door het vinnig aiïti-papistisch drijven van een ds. Lingbeek te laten inti mideeren. Bij verschillende gelegenheden kwam telkens aan den dag, dat dr. De Visser de leden zyner fractie niet meer „in de hand had".... Ik geloof te mogen zeggen, dat niet slechts de zucht om van het „otium cum dignitate", overigens door hem zoo ten volle en met zooveel glorie verdiend, gelijk de gehoele Kamer grif zal toegeven!, te gaan genieten, zich aan zyne studiën ste pessimisme had in wonderbaarlijke te kunnen wyden, dr. De Visser heeft heeft, zou naar onze nnoening een lyceum veel koevleesch en kalverenvleesch g6' wel op zijn plaats zijn. Nu opent het be doelde wetsontwerp de mogelijkheid tot het inrichten van Rykslycea in die ge meenten, waar een dergelijke onderwijs instelling is ontstaan door samenvoeging van een Rijks Hoogere Burgerschool en een gemeentelijk Gymnasium. Naar een RQkslycenm? Hoeiwel nu de gemeente Den Helder tot dusverre steeds vrystelllng heeft ge kregen van haar verplichting tot oprich ting van een Gymnasium, aneenen wij toch, en die meening ls versterkt door een desbetreffend onderhoud tusschen Uwen Voorzitter en den Inspecteur der Gymnasia, gehouden naar aanloiding de- eer aangelegenheid1 dat er bij' een even tueel© totstandkoming dezer wet voor deze gemeente kans bestaat, dat de R. H. B. S. wordt omgezet in een Rijkslyceum op grond van de omstandigheid, dat aan die school van gemeentewege een cursus in oude talen is verbonden- Deze kans mogen wij niet laten voorbijgaan, wat zeer zeker het geval zou zijn, als thans tot opheffing van dien cursus zou worden overgegaan. Ondertussdhen is op dit oogenblik nog niets bekend van de plannen, die de nieuwe Minister van Onderwys heeft ten opzichte van het bovenbedoelde wetsont werp. Wij mieenen evenwel te mogen verwachten, dait vóór het einde van dit jaar omtrent die plannen v <1 meerdere zekerheid aal btitaan. Wij stellen ons dan ook voor, dat wy reeds ln het begin van het volgende jaar bet voortbestaan van don cursus opnieuw onder de oogen kunnen zien. Mot die Commissie van Bystand voor het Onder wijs, die zich biykens haar bijgevoegd advies met ons voorstel kan vereenigen, zijn wy van oordeel, dat dan, indien het uitzicht op een Itijkslyceumi verloren mocht zyn gegaan, het voortzetten van den cursus, op do tegenwoordige basis althans, niet gerechtvaardigd is en in leder geval naar een goedkooporo rege ling moet worden gestreefd. Met het oog op net bovenstaande achten wij evenwel thans daarvoor het tijdstip nog niet ge- geten. Dat echter de prijzen aanmerkeiyk zullen dalen, gelooven wy niet, daar is er een te weinig aan varkens voorhier uit valt dan ook wel te verklaren, dat hoewel de vette varkens iets minder waren, de prijzen der biggen en magere varkens zich konden handhaven. Magere varkens werden tot f 56 en biggen tot f 85 verkocht. DE BANNEN EN DE WEGEN- VERBEf ERIN G. Het zal misschien niet ledereen bekend zyn, dat het gemeen-tegebied ten platten- lande meestal overeenkomt met de polder grootte. Voor den polder bestaan 2 licha men: het polderbestuur en de banne. Het polderbestuur zorgt voor de waterstanden, bruggen, sluizen, dat ls alles wat met water in verband staat; de banne voor straten en wegen, in zooverre daarvoor geen eerste verplichten bestaan. De algemeene wegenverbetering is voor de banne een lastige en dure geschiedenis. Dit wordt door vele gemeentebesturen ook ingezien. B. en W. van Barsingerhorn hopen in deze een- goed voorbeeld te kun nen geven, zy zullen den Raad voorstellen, het onderhoud der gemeentewegen, die in onderhoud by de banne Barsingerhorn en de banne Haringhuizen zyn, met ingang van 1 Januari 1980 voor dó gemeente over te nemen, en de kosten, per jaar ongeveer 5000, uit eene straatbelasting of andere gemeente-inkomsten, te betalen. Na vele maanden van weinig werk is het thans ln het timmervak druk te Beha gen. In weinige weken zyn er 7 nieywe huizen aanbesteed, of gegeven. Daarby komen nog enkele gebouwen van meer be teekenis: een noodslachtplaats, een boer- dery, en een directeurswoning met kan toor voor de llchtbedrijven. Tot chef aan het station ilchagen ls aan gewezen de heer Beeloo te Waalwyk (N.B.) Wy zeggen aangewezen, daar de heer B. thans nog als reservekapitein onder de wapens is. metamorphose plaats gemaakt voor het zonnigste optimisme!.... Een Faust, die na een dronk uit het door Mephisto ge schapen brouwsel, van afgeleefden grys- aard tot levenslustigen jonkman wordt. Een paus Sixtus X, die na zyne verkiezing het pak des ouderdoms van zich werpt, Hier past althans wanneer er nadat beeld van kracht is. ik dit heb neergeschreven, niet zooveelste kink in kabel komt toch wel ten volle: „Eind goed, al goed!".... In de Regeerings-cuisine wordt nu heel hard gewerkt. De samenstelling van de Troonrede, welke H. M. de Koningin den 17en a.s. zal uitspreken, is voor de positie van het Kabihet-Ruys IV van de aller grootste beteekenis. En ook de voordracht, de Kroon te doen voor de presidiale vaca ture in de Eerste Kamer, zal mr. Ruys en zyn ambtgenooteo in den Raad der Kroon de noodige zorg berokkenen. My kwam ter oore, dat mr. Van Lanschot al heel weinig lust heeft in het hooge ambt, ter- wyi vooral niemand minder dan dr. No- lens alles op haren en snaren zou zetten om te bereiken, dat een niet-katholiek senator tot de leiding der Eerste Kamer zal worden geroepen. Ik behoef niet nog maals toe te lichten, waarom voor deze op vatting (van onzydlg standpunt be schouwd), zeer veel te zeggen valt. In- tusschen wordt door al deze dingen de zaak voortdurend lastiger. Eene oplossing zou ik wel weten aan de hand te doen. Er zit in den Senaat een staatsman, die by uitstek geschikt is voor het presidium. Maar hy behoort nu een maal tot de minderheid. Ik bedoel: mr. P. Rink, den liberalen oud-minister. Toon beeld van hoffeiyke bezadigdheid. Iemand, die een pracht-exemplaar van loyale on- partydigheid zou zyn als „speaker". Feitelijk iq er geen enkele plausibele reden, waarom men niet een lid van de minderheid tot Voorzitter zou aanwyzen, aangenomen natuuriyk, dat deze een der „sneeuwwitte raven" is, die zich als president, weten te verheffen, door tact, yzeren zelfbedwang en plichtsbesef, weten te verheffen tot de hoogte van absolute en onaantastbare onpartydigheid. Mr. D. Fock heeft op sohltterende wijz" getoond, nogmaals even gememoreerd. dat zoo-iets mogeiyk is. Niemand ln of buiten de Tweede Kamer heeft aanleiding gevonden tot de geringste kritiek op de sohltterende wyze, waarop mr. Fock ons Lagerhuis presideerde toen Rechts er weêr „troef" was geworden. En hy met overgroote meerderheid numero-één was gebleven van de nominatie voor het pre sidium. Afgescheiden van de vraag of de heer Rink zich, met 't oog op zyn hoogen leef- tyd, bereid zou verklaren om opvolger van generaal Van Voorst te worden, bewogen, van het openbare leven als poli tiek-man afscheid te nemen. De laatste paar jaren zullen den algemeen geëerden man menig oogenblik van teleurstelling hebben doen doorleven De hoop, dat een eminente figuur als mr. De Geer de leiding der chr.-historische fractie op zich zou kunnen nemen is door diens aanblyven als minister verijdeld. Voor de chr.-historische party ziet 't er nu verre van „vroolyk" uit! De oppositie tegen het tweemanschap Snoeck Henkemans-Schokking, thans de lakens In hun parjjj uitdeelend, uit zich (weet men) in een eigen orgaan, waarvan dr. De Visser medewerker is. De heer Schokking mist te-eenenmale tact en zelf bedwang om leider van eene politieke groep te zyn. De heer Snoeck Henkemans is, o. a. als kenner van veel, pp de Sociale Verzekering c.a. betrekking hebbend, on- getwyfeld een goede, nuttige kracht in het Parlement. Maar de rol van leiding gevenden staatman gaat vèr boven zyne krachten. Wyien de groote A. F. de Sa- vornin Lohman zou door hevige smart overmeesterd worden, kon hy den toe stand aanschouwen, thans heerschend in de gelederen, waarvan hy eenmaal aan voerder was!.... Waartoe dit alles zal lelden is voor den buitenstaander al heel moeiiyk na te gaan. Tenslotte heeft men hier ook te maken met dingen, welke degenen, die voor het heil van de chr.historische party hebben te waken, zelve moeten zorgen. Intusschen berokkent een en ander, dat de kracht, uitgaand van de partijen, die niet meer geallieerd zyn, maar van wier samengaan op gewichtige momenten dan toch het leven van het nu-zittende minis terie afhangt, allerminst wordt ge schraagd!.... En er zyn, ls ons allen bekend, gestaflg de listige politieke kapertjes op de kust, die een gunstig oogenblik afwachten om hun destructief werk wederom aan te vatten. Wanneer een Kersten bondgenooten vindt, ook zonder dat hy die zocht of nooddel die hem steunen by eene poging om nogmaals een aarts-gevaarlijke torpedo af te schieten op het schip, waar mr. Ruys de Beerenbrouok kort geleden de oommando-brug voor de zooveelste maal heeft beklommen, dan kunnen de gevolgen.... Ik zal deze zinsnede niet voltooien. Bedoelde slechts even voorzoover noodig, te verduideiyken, dat mr. Ruys eene stuurmans-kunst van heel-bultenge- wone soort noodig zal hebben om zyn scheepke „glückliohe Fahrt" te doen hou den langs al de klippen, waardoor 't straks zal worden bedreigd. En op „Meeres-stllle" ln de parlemen taire golven behoeft Z.Exo. stellig niet te rekenen!.... Mr. ANTÖNIO. Stoom vaartberlchten. RotterdamZuld-Amarika Lijn Algorab, u., 27 Aug. te Montevideo. naar waarnemingen verricht ln den morgen van 81 Augustus. Medegedeeld door het Kon- NederlsndsciJ Meteorologisch Instituut te De BUI Hoogste stand 766.8 Janmayen. Laaigste stand 760.6 te Valentla. Verwachting: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, go- deelteiyk 'bewolkt, droog weer, behou dens geringe kans op onweer, warm. Stoomvaart Mij. Nederland Koningin dier Nederlanden, u., 29 Aug. Southampton. Prinses Juliana, u., 28 Aug. v. Belawan. Chr. Huygena, t., 29 Aug. v. Colombo. Madoera, u., 30 Aug. v. Sue*. Rondo, t., 28 Aug. Port Said. Rottd, u., 28 Aug. v. Genua. Karimata, u., 28 Aug. v. P. Swetteaham. Roepat, u., 29 Aug. te Sabang. Singkep, t., 30 Aug. te Marseille. Kon. Ned Stoomboot Maatschappij. Almelo, u., 28 Aug. v. Guayaquil Boskoop, u., 27 Aug. te Taicahuano. Iris, 28 Aug. te Gothenburg. Merope, 30 Aug. v. R'dam. Perseus, 30 Aug. te A'dam. Rhea, 29 Aug. v. A'dam. Stella, 29 Aug. te R'dam. Stnabo, 29 Aug. v. A'dam. Tellus, 30 Aug. te R'dam. Ariadne, 30 Aug. te A'dam. Deucalion, 28 Aug. v. Vigo. Euterpe, 29 Aug. v. Bilbao. Hercules, 28 Aug. te Constanra. Hermes, 28 Aug. te Constanza. Mars, 28 Aug. v. Malta. Oberon, 29 Aug.. te Valencia. Orpheus, 30 Aug. te Gravora. Poaeidön, 28 Aug. v. D. Domingo. Saturnus, 29 Aug. te R'dam. Simon Bolivar, t., 28 Aug. v. Barbados. Stella, pass. 28 Aug. Dungeness. Eos, 29 Aug. v. Genua. Ilos, 29 Aug. te Barcelona. Nereus, 29 Aug. v. Aalborg. Pluto, 29 Aug. v. Kopenhagen. Pollux, 29 Aug. v. Malta. Proteus, 29 Aug. te Stettin. Ajax, 30 Aug. te Hamburg. Berenice, 30 Aug. v. Calamata. Brielle, u., 28 Aug. v. Tocopilla. Hebe, 30 Aug. v. A'dam. Niclcerie, t., 30 Aug. Kaap Finlsterrs. Odysseus, 30 Aug. v. A'dam. Oranje Nassau, 30 Aug. v. A'dam. Peursum, 30 Aug. v. A'dam. Theseus, 30 Aug. v. A'dam. Venezuela, 30 Aug. v. A'dam. Kon. Holl. Lloyd Maasland, l, 28 Aug. v. Bahia. Zeelandia, u., 29 Aug. v. Cherbourg. Delfland1, u., pass. 28 Aug. Las Palmas. Flandrda, u., 28 Aug. v. Santo». Gaasterland, u., 30 Aug. Vllssingen gep. Holland- Afrika Lijn. Heemskerk, 29 Aug. v. R'dam. K'.ipfontem, u., pass. 23 Aug. Dakar. Nias, u., pass. 28 Aug. Vlissingen. Nieuwkerk, t., 29 Aug. v. Southampton. Rietfontein, 29 Aug. te R'dam. Nijkerk, t., 27 Aug. te Dar-es-Salaam. Springfontein, t., pass. 29 Aug. Perim. Streefkerk, t., pass. 29 Aug. Flnlstene. HollandAmerika Lijn. Naretna, 26 Aug. te S. Francisco. Nictheroy, 28 Aug. te Vancouver. Bilderdijk, 29 Aug. te Boston. Edam, 28 Aug. te Havana. Lochkatrine, 28 Aug. v. Uverpool. Statendam, pass. 28 Aug. Cape Race. Veendam, pass. 29 Aug. Lizard. Westerdijk, 29 Aug. v. Immingham. Burgerdijk, 30 Aug. te Newport News. Gaasterdijk, 29 Aug. te Coloa. Grootendijk, 30 Aug. v. Hamburg. Maasdijk, 30 Aug. v. Antwerpen. Holland—Australië Lijn. Aagtekerk, u., pass. 28 Aug. Perim. Abbekerk, t., pass. 29 Aug. Finisterre. HollandBritsch-Indië Lijn. Andijk, u., 26 Aug. te Kurrachoe. Vechtdijk, t., 28 Aug. v. Colombo. Hoogkerk, 30 Aug. v. R'dam. Kieldrecht, u., pass. 30 Aug. Ouessaat. Meerkerk, u., 30 Aug. te Calcutta. Rijperkerk, t., pass. 30 Aug. Ouessant. Holland—O.-Axië Lijn. Zosma, 30 Aug. te A'dam. HollandWest-Afrika Lijn. Maaakerk, u., 27 Aug. v. Calabar. Knight Companion, 29 Aug. v. New-York. Drechtstroom, t., 29 Aug. v. Wtaydah. JavaChina—Japan Lijn. Tjibadak, 29 Aug. v. Batavia. Tjibadas, 29 Aug. v. Batavia. Kertosono, 28 Aug. v. Singapore. Siantar, 28 Aug. te Manilla. Tjibadaw, 29 Aug. v. Batavia. JavaNew-York Lijn. Breedijk, pass. 30 Aug. Azoren. Deli, 29 Aug. te New-York. Krakatau, 30 Aug. v. Port-Said. Salabaagka, 27 Aug. v. Hamptcm Roads. Rotterdamsche Lloyd. Buitenzorg, t., 29 Aug. v. Colombo. Madioen, t., 28 Aug. v. Marseille. Sibajak, 30 Aug. te R'dam. Kota Baroe, t., 28 Aug. v. Pt. Said. Kota Gede, 29 Aug. te Hamburg. Tjerimai, t., pass. 28 Aug. Guardafui. Tosari, t„ 28 Aug. v. Alexandrië. Indrapoera, u., 29 Aug. te Marseille. Ternate, u., pass. 29 Aug. Perim. Kota Inten, u., pass. 30 Aug. Perim. Palembang, t., pass. 30 Aug. Dover. Sitoebondo, u., 30 Aug. te Bombay. Texel, u., 30 Aug. v. Suez. Alwaki, 27 Aug. v. B. Ayres. Ballatrix, u., 28 Aug. te Rio Jsnelro. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Lycaon, 29 Aug. te R'dam. Phronitis, 29 Aug. te P. Said. Rhesus, 26 Aug. v. Alexandrië. Teiresias, 28 Aug. te Suez. Polydeus, 29 Aug. te A'dam. Achilles, 29 Aug. v. Singapore. Mentor, 28 Aug. v. P. Swettenham. Orestes, 29 Aug. v. Colombo. Jason, pass. 30 Aug. Gibraltar. Laertes, pass. 30 Aug. Gibraltar. Philoctetes, 28 Aug. v. Kobe. Emzetco Lijn Jonge Elisabeth, 28 Aug. te Londen. Jonge Johanna, 28 Aug. v. Port de Bouc. Jonge Anthony, 30 Aug. te Savona. Jonge Jacobue, pass. 30 Aug. Gibraltar. Jonge Maria, 30 Aug. v. R'dam.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14