Derde Blad BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS ramen, maar B. en W. verwachten, dat f0!) ^ianf 0.75 tot 0.70, derhalve met ruim 6 zal kunnen daien. VAN ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 De Haagsche Conferentie. De onlusten. LUCHTVAART. morgen van den 27 Augustus in Fri< smaakt als rooit De wereldreis van de „Graf Zeppelin" volbracht. Oneenlgbeld aan boord. Indrukken van de passagiers. Binnenland. Een geval te Dodewnard. Onderscheidingen verleend ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. JAPAN. EEN VERKLARING VAN BRIAND. Vreugde over het bereikte. De Fransche Minister-President de heer Briand heeft aan den bijzonderen correspondent van de Intransigeant ver klaringen afgelegd, die hedenavond aan het hoofd van dat blad zullen verschijnen. De heer Briand begon zijn verklaring met betrekking tot de conferentie van Den Haag met de volgende woorden: »Wat ons het best de moeilijkheden en de ongerustheid gedurende deze con ferentie van 4 weken deed doorstaan, is wel de bijzonder hartelijke en groote gastvrijheid van Den Haag en de fijne attenties, waarmee de bevolking en de regeering van Nederland ons hebben omringd. Ik wensch mijzelf geluk met een resul taat, dat een werkelijke liquidatie van den oorlog beteekent, dat het Young-plan onaangetast laat en dat alle punten in de resolutie van Gepève van 16 Sept. 1928 waren neergelegd. Wij gaan uiteen in een atmosfeer van oprechte hartelijkheid en het feit, dat ik van hier vertrek om bijna onmiddellijk daarna naar Genève te gaan, moet wel den logischen band tusschen de beide bijeenkomsten tot uitdrukking brengen, waardoor het best Frankrijk's vrede lievend streven gekenmerkt wordt. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Een conferentie te Koblenz. Het Ned. Correspondentiebureau meldt: Naar wij vernemen, is in den brief der 8 bezettende mogendheden aan Strese- mann een afzonderlijke behandeling van bijzonderheden der ontruiming speciaal wat betreft de medewerking der Duitsche overheid ter vergemakkeling en ter be spoediging der ontruiming aangekondigd. Deze besprekingen zullen te Koblenz plaats hebben. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft meegedeeld, dat last gegeven is met ingang van 14 September de Engelsche troepen van den Rijn terug te trekken. De evacuatie zal ongeveer drie maanden duren. Het vervoer zal over de bestaande verbindingslijn van Ostende naar Dover plaats hebben. De zitting van gistermorgen. Over de zitting van de zes uitnoodi- gende mogendheden van gistermorgen kan nog worden medegedeeld, dat Jas- par om 12 uur de zitting opende, waarna de voorzitter der politieke commissie, Henderson, het woord nam om mededee- ling te doen van het eenstemmige be sluit dier commissie over de ontruiming en over de commissie van vaststelling en verzoening. Nadat hij den brief hier omtrent aan dr. Stresemann gericht en de annexen der 3 bezettende mogend heden had voorgelezen, las Stresemann hierop het antwoord voor. De brieven werden daarna plechtig onderteekend en onder algemeenen bijval werden handdrukken gewisseld. Na de onderteekening van het Protocol betreffende de commissie van vaststelling en verzoening, overhandigde Henderson aan Jaspar de gouden vulpen, waarmede de onderteekening was geschied, als een herinneringsgeschenk aan de conferentie. Jaspar dankte voor dit geschenk, dat niet alleen en niet in de eerste plaats materieels, maar vooral symbolische be teekenis voor hem heeft. GEMEENTEBEGROOTING VAN ALKMAAR. Verschenen ls de begrooting voor Alk maar voor het dienstjaar 1930. De gewone dienst sluit met een totaal aan Inkomsten en uitgaven van 8.037.184 (v. j 3.027.002), de kapitaaldienst met een totaal van 2.095.795 (v. j. 2.030.400). De rekening van den gewonen dienst over 1928 sluit met een voordeelig saldo van 65.334. Ten behoeve van den dienst 1929 is hierover tot een bedrag van 5128 beschikt, zoodat van den dienst 1930 ten goede komt 60.205. In de begrooting voor 1929 moest daarentegen een na- deeiig saldo van 18.661 voor den dienst 1927 worden gedekt. Het gunstige ver schil van 78.867, gevoegd bij' een min dere uitgaaf aan renten, en aflossingen ad 39142, in totaal 133.010, vergemak kelijkt-te in belangrijke mate de samen stelling der begroeting. Dit stelt het ooi lege in staat ook voor het kohier jaar 19301931 uitzicht te openen op verla ging van den vermenigvuldigingsfactor der inkomstenbelasting. Hoever deze ver laging zal kunnen gaan is nog niet te PALESTINA. De hooge commissaris te Jeru zalem aangekomen. Sir John Ghancellor de Britsche hooge commissaris voor Palestina, is Donderdag te Jeruzalem aangekomen. Een betooging te New-York. In Madison Square Grrdens te N e w York is gisterenavond een groote betooging gehouden om tegen de moordpartijen in Palestina verzet aan te teekenen. Zij nam met algemeene stemmen een motie aan, waarin de afzetting der Brit sche bestuursambtenaren en vergoeding voor de slachtoffers geëischt werd be nevens een openbare en volledige nieuwe uiteenzetting van de politiek der Britsche regeering voor het Palestijnsche mandaat gebied. Er namen 23.000 menschen aan deze betooging deel. Officieel Engelsch bericht Het departement van koloniën te Lon den deelde Donderdagavond mee, dat, wat den algemeenen toestand betreft, gemeld wordt dat de dag van Woensdag en de nacht daarop in vrijwel geheel Palestina kalm voorbij zijn gegaan en dat de aan wezigheid der troepen een kalmeerenden invloed heeft gehad op de oproerkraaiers. De wanordelijkheden op groote schaal schijnen thans onderdrukt te zijn en als er zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, mag men den ernstigen toe stand van de laatste vijf dagen als over wonnen beschouwen. De lijst der slachtoffer. Het totaal aantal slachtoffers heeft tot Woensdag bedragen: dooden (waaronder begrepen de later overleden gewonden) 52 moslems, 4 christenen en 96 Joden, ge wonden, opgenomen in ziekenhuizen 103 moslems, 9 christenen, 151 Joden. Vrees voor een Inval van Bedoeïenen. Niet alleen uit Transjordanië maar ook van het schiereiland Sinai, uit het Z.W. dus, worden gevaarlijke bewegingen van Arabieren gemeld. Bedoeienen-sjeiks uit het district van Berseba, ten Z.W. van Jeruzalem, hebben er het districtshoofd van- in kennis ge steld, dat zij niet in staat zijn hun volge lingen in bedwang te houden, die vast besloten zijn hun deel van de plunderin gen te hebben. Vliegtuigen hebben gerapporteerd dat zij colonnes hebben zien oprukken van het gebied van Berseba naar Gaza. Er zijn manschappen van den kruiser „Sus- sex" afgezonden om den spoorweg bij Gaza te beschermen. OHINA. DE JAPANSCHE VLOOT. Reuter meldt uit Tokio dat de bladen aldaar weten mee te deelen dat het depar tement van' marine een vlootprogram voor zes jaar heeft uitgewerkt. Het pro gram omvat den bouw van vier kruisers van 10.000 ton, 15 groote torpedojagt rs en ettelijke kleine oorlogsvaartuigen. De kos ten zouden 400 mill. yen bedragen, 't Doel van de Japansche regeering met dit pro gram is, zich in een gunstiger positie te bevinden, wanneer de conferentie over de vlootbeperking begint. EEN SAMENZWERING TEGEN TSJANG KAI SJEK. OBOavas meldt uit Sjanghai, dat onder de lijfwacht van Tsjang Kai Sjek een tegen dezen gerichte samenzwering ont dekt is, die door den bevelhebber Feng Joe Sjan zou zijn aangesticht. Twee leden van de lijfgarde waren reeds met het oogmerk hem te vermoorden in de slaap kamer van Tsjang Kai Sjek doorgedron gen, maar gingen terug, toen ze hem niet slapend vonden. De heele lijfwacht is ontbonden. HET RUSSISCH-CHINEESCHK CONFLICT. Een voorstel der regeering te Nanking ««n Moskou. De regeering te Nanking heeft beslo ten voor de bijlegging van het conflict tusschen Rusland en China aan de sow- jetregeering te Moskou de volgende voor stellen te doen: L De Sowjetregeering trekt alle geno men oorlogsmaatregelen in; 2. De Soiwjetregeering en de Ohinee- sche regeering roepen een diplomatieke conferentie bijeen, die gehouden wordt te Cbarbin of te Moskou; 8. De regeering te Nanking stelt on middellijk bij den Chineeschen Ooster spoorweg weer alle Russische emipiloyé's aan, die bij het uitbreken van bet Chi- neesch-Russisch conflict bij den Ooster spoorweg werkzaam waren; 4. De Chineesche regeerinig zegt de overeenkomst van 1924 inzake het beheer van den Chineeschen Oosterspoorweg op; de Sowjetregeering moet deze opzegging aanvaarden; 5. De Chineesche regeering stelt voor, alle andere kwesties betreffende den Chineeschen Oosterspoorweg te bespre ken in een Russisch-Ghineescihe confe rentie. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan sche minister van Buitenlandsche zaken Sjidehara het ontwerp van het compromis in het Russisch-Chineesche conflict heeft uitgewerkt en het aan den Chineeschen en sowjetgezant heeft overhandigd- De aankomst te Lafcehurst Het is bij den tocht dwars over het het Noord Amerikaansche vasteland van west naar oost niet zoo snel gegaan als verwacht was. Daar waren redenen voor. Eerst moest men van San Franoisoo komende zuid-oostwaar ts naar San Diego om pas dan oostwaarts te steve nen en zoo het hooge gebergte te vermij den, Boven Arizona dwong slecht weer tot scherpe koerswending noordoostwaar'j en ook verder kon niet de rechte weg naar Lakehurst worden genomen, omdat dr. Eckener over bepaalde plaatsen wilde vliegen, en speciaal over Cleveland, waar op het oogenblik groote viiegfeesten aan den gang zijn. Donderdagmiddag te 1.25 u. Ned. zo mertijd was het luchtschip boven Lafce hurst. De landing is op schitterende wijze en zeer vlot geschied. Eerst ging de neus eenigszins naar 'beneden en daar na het staartgedeelte; het luchtschip werd gelijkgebracht door een der waterreser voirs te ledigen. Dit had ten gevolgen, dat eenige der landingsmansdhappen kletjs- nat werden. Om 8-40 uur was de luchtreus in den hangar ondergebracht Over de landing nog het volgende: In de hal Er wordt hard gewerkt, om het lucht schip binnen te brengen. Naar het schijnt, heeft het onderweg nogal wat gas verloren. Op tal van plaatsen klappert het omhulsel in den wind. Duizenden en nog eens dui zenden juichen op het veld de „Graf Zep pelin" toe, die intusschen de hal bereikt heeft. De passagiers buigen zich uit de gondels en wuiven vriendelijk het publiek toe. Precies 1.59 N.Z.T. vertelt de aankon diger te Lakehurst, dat het luchtschip hal verwege binnen is. Voor de aardigheid wordt.de microfoon voor den commandee renden officier op het veld geplaatst. Korte bevelen weerklinken. Dan, om 2.10, is het werk voltooid en- ligt de „Gxaf Zeppelin" opgeborgen in de veilige loods. De onderstaatssecretaris van het depar tement van luchtvaart, overste Rosenthal en tal van andere autoriteiten zijn ter be grooting aanwezig. Dr. Eckener heeft zich niet aan een offi- cieele toespraak kunnen onttrekken en het publiek heeft hij hartelijk bedankt voor de uitbundige ontvangst. Hij zal zich naar Washington begeven en vermoedelijk Za terdag naar Lakehurst terugkeeren. Hij zeide, geen moeilijkheden op zijn tocht ontmoet te hebben. De onder-staatssecretaris van het depar tement van luchtvaart brengt, mede na mens president Hoover en alle Amerikaan sche burgers, de hartelijke gelukwenschen aan dr. Eckener over voor de geweldige prestatie, die een groote schrede voor waarts beteekent in de geschiedenis van de luchtvaart. De tijdsduur van den geheelen tocht. De Graf Zeppelin heeft den tocht oen de wereld, gerekend van het voorbijvliegen van het Vrijheidsbeeld op 8 Augustus tot heden in 21 dagen, vijf uur en 81 minuten volbracht. De tocht over de Vereenigde Staten van Los Angel es tot New-York, een afstand van 4849 K.M., werd afgelegd met een ge middelde snelheid van 95 KM. per uur. Hierbij; moet worden opgemerkt, dat de Graf Zeppelin herhaalde malen met tegenwind te kampen had, waardoor geen rechte koers kon worden gevolgd. Plannen van dr. Eckener- Zoodra de Graf Zeppelin veilig in de loods was, begaf Eckener zich naar het persvertrek, waar meer dan 100 dagblad correspondenten hem met gejuich ontvln- gen. Dr. Eckener deelde mee, dat hij niet met Graf Zeppelin naar FriedrlchsihaJen terugkeert; maar dat hij een dag of twaalf in de Ver. Staten blijft. Voor de terugreis naar Duitschland zal hij een bezoek brengen te Akron in Ohio. In die plaats is de Goodyear Zeppelin Cy. gevestigd die de Zeppelin-patenten voor de Ver. Sta ten heeft verworven, en die op het oogen blik twee reusachtige luchtschepen van het Zeppelin-type voor de Amerikaansche regeering bouwt. Dr. Eckener deelde wijders nog mee dat de Zeppelin reeds Zaterdagavond, met kapitein Lehmann als commandant, naar Friedrichshafen vertrekt. De twintigste verjaardag van den eersten Zeppellntocht over Berlijn. De dag waarop de eerste Zeppellntocht om de wereld werd volbracht valt samen met den herinneringsdag waarop voor 20 jaar de eerste Zeppelintocht over Berlijn plaats had. In den mo: 1900 steeg in Friedrichshafen het lucht schip L.Z- 6 met een bemanning van 8 koppen op. Tot de equipage behoorden ir. Duerr en graaf Zeppelin Jr. Het luchtschip dat opgestegen was voor een grooten tocht boven het land, bereikte na een tocht van drie dagen op den 29sten Augustus te half één het Tempelhoferveld. Drie tusschen- landingen waren gemaakt, nl te Noerd- lingen, Neurenberg en Bitterfeld. Bij Tegel werd het luchtschip ontvangen met het gejuich van de menigte, terwijl alle kerkbloken luidden. Er is aan boord van de Zeppelin gedu rende den tocht nog.oneenigheid ge weest. Er was onafgebroken radio-ont vangst aan boord van het luchtschip en veelal jazz-muziek, die met een luidspre ker werd rondgetoeterd. Dat was wel heel opwekkend, maar er waren muzikale rei zigers aan boord die liever.... slapen wilden dan slechte muziek hoeren. Om zulke drama's te beleven behoeft men trouwens niet aan boord van een Zeppelin te zijn. Passagiers van de Graf Zeppelin heb ben verklaard, dat zij om de wereld tijdens de vlucht over het Amerikaansche vasteland het meest van het landschap hebben genoten, Tusschen Siberië en Japan hebben zij aan buitengewoon groote ♦emperatuurverschillen blootgestaan. Ter wijl in den nacht, voordat Siberië ver laten werd, de thermometer slechts weinig boven het vriespunt stond, wees deze een dag later in Japan reeds 32° C. aan. Ook te Tokio was het drukkend warm. Over dr. Eckener zelf. Dr. Eckener heeft tegengesproken dat deze reis om de wereld met de Zeppelin zijn laatste reis met een luchtschip is geweest, en dat hij zich binnenkort terug trekt. Eckener en dr. Kiep zijn te Washing ton ontvangen door president Hoover, en door den minister van marine. Dr. Eckener bedankte deze voor wat de Amer. marine in de Ver. Staten tot het wel slagen van den tocht met de Zeppelin had bijgedragen. EEN TICKET-BOEKJE VOOR 2000 K.M. LUCHTV AART. De prijs van een ticketboekje voor 2000 KM. luchtvaart per vliegtuig, waarover onlangs is bericht, bedraagt 1400 frank en niet 14,000 frank, gelijk verkeerdelijk is gemeld. VLIEGONGELUK. Twee dooden. Op het vliegveld te Montpellier is een vliegtuig, waarschijnlijk ten gevolge van een plotselinge vaartvermindering, van een hoogte van 150 meter neergestort. De twee mannen in het vliegtuig Lepatre en Poujat zijn om het leven gekomen. LUCHTACROBATIEK TE CLEVELAND. Bij de vllegdemonstraties, welke Donder dagmiddag op het vliegveld te Cleveland zijn gehouden is luitenant Bolver van het marinestation Lakehurst uit het lucht schip Los Angeles, dat met een snelheid van 72 K.M. per uur vloog, in een aan het luchtschip vastgemaakt vliegtuig overge stapt. Dit is de eerste poging geweest om van een vliegend luchtschip in een vlie dend vliegtuig over te stappen. LADY HEATH. 4 Uit Cleveland wordt gemeld, dat lady Heath bekend geworden door haar tocht alleen in een klein vliegtuig van Kaapstad naar Londen een ernstig ongeluk heeft gehad. Zij bevond zich te Cleveland om aan de viiegfeesten aldaar deel te nemen; maar het vliegtuig dat zij bestuurde kwam te vallen. Zij is, zwaar gekwetst, naar een ziekenhuis gebracht. ALASTRIM. Twee gevallen te Gorlnchejn. Te Gorincthem doet zich een geval van alastrim voor bij een bewoner van de Lingewijk. Ook een bewoner van den Langedijk zou door de ziekte zfln aange tast. Ook ln de gemeente Dodewaard (Geld.) komt een geval van alastrim voor. Tweemaal is gelegenheid gegeven tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie, waarvan een ruim gebruik wordt gemaakt MISDAAD? Uit de Maas bij de spoorbrug te Maas tricht is Woensdag opgehaald het lijkje van een kind van het mannelijk geslacht van omstreeks vijf maanden. Een onder zoek wordt ingesteld. Benoemd tot Minister van Staat H. Colijn, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud-Minister van Finan ciën. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van het nijverheidsonderwijs, te 's Gra- venhage; de schout-bij-nacht O. C. Kaijser, com mandant van het esk. in Nederiandsch- Indië; de leger- en vlootpredikant in algemee nen dienst, ds. H. Janssen; tot officier in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden): de kapitein ter zee A. Vos; de kapitein-luitenant ter zee J. P. Remijnse; de kapitein-luitenant ter zee J. C. M. Warnsinck; de luitenant ter zee der 1ste klasse W. H. Tetenburg; de luitenant-kolonel der mariniers V. F. M. IJssel de Schepper (bij bevordering); de hoofdofficier van administratie der tweede klasse T. Meijer; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden): de luitenants ter zee der lste klasse L. F. Klaassen en C. H. Brouwer; de officier-vlieger der tweede klasse M. Vethake; de officieren van den marinestoomvaart dienst der eerste klasse W. G. M. Brou wer, W. C. Gort en D. W. Kwak; de officier van den marinestoomvaart dienst der tweede klasse J. W. Holterman; de officier van gezondheid der eerste klasse J. Boosman; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: C. Wagenaar, groentenhandelaar en exporteur van tuinbouwproducten, te Broek op Langendijk; Bij Koninklijk besluit zijn de volgende titulaire rangsverhoogingen verleend: de titulaire rang van schout-bij-nacht aan den gepensionneerden kapitein ter zee W. B. K. Boom; de titulaire rang van kapitein ter zee aan den gepensionneerden kapitein-luite nant ter zee O. L. Schepp; de titulaire rang van kapitein-luitenant ter zee aan den gepensionneerden luite nant ter zee der lste kl J. N. de Ronde; de titulaire rang van kapitein-luitenant ter zee bij de Koninklijke marine-reserve aan den gepensionneerden luitenant ter zee der lste klasse bij de Koninklijke marine-reserve P. van den Heuvel; de titulaire rang van hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst der lste kl. aan den gepensionneerden hoofdofficlei van den marinestoomvaartdienst der 2de klasse J. Verschoor; de titulaire rang van hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst der tweede klasse aan den gepensionneerden officier van den marinestoomvaartdienst der lste klasse S. Taaie. de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: In goud (met de zwaarden) aan: den oppertorpedomaker C. F. Lodewijks; in goud, aan: den loodsschipper per; lste klasse A. Kui- in zilver (met de zwaarden) aan: den opperschipper J. C. W. Bootsma; den adjudant-onderofficier-machinist T. Vermeulen; den oppervliegtuigmaker (H.) G. T. Kortbeek; den timmerman-majoor L. Zwakman; den monteur-majoor E. Scheffer; den bottelier-majoor W. Bergsma; den sergeant-vliegtuigmaker (M.( A. Langeraar; den sergeant-vliegtuigmaker (M.) A. Theewis; den korporaal-vliegtuigmaker (M.) A. Wurtz; in zilver, aan: den loodsschipper 2de klasse J. Spits; den commandeur der scheepstuigers P. Wolters; den .commandeur der scheepmakers G. M. van der Plaat; den commandeur der bankwerkers P. C. Spuybroek; in brons (met de zwaarden), aan: de korporaals-vilegtuigmaker (M.) J. J. van Tol en J. Sijmons; ln brons, aan: den magazijnswerkman E. van der Veer; den scheepsbeschieter-schrijnwerker A. Tielrooy; den matroos bij het loodswezen J. Werk hoven; den gepensionneerden Rijkswerkman J. F. ten Broek, eertijds van het magazijn der artillerie te Den Helder; in zilver, aan: W. Numan, te Den Oever (Wieringen), gezagvoerder lste kl. van het directie vaartuig „Flevo" in brons, aan: R. Bos, te Nieuwediep (gemeente Den Helder), kantonnier bij de kanalen; K. Mazereeuw, te Schagen, blokwach- ter bij de Nederlandsche Spoorwegen; J. Muller, te Den Helder, stoker loco- motievenloods bij de Nederlandsche Spoor wegen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9