S. i. KtNNEWASSER 8 IN. HET HUISJE IN HET RAVIJN Nederlandsche Middenstandsbank Eerste Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. Nr. 6699 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1929 57ste JAARGANG is het meest geschikte en sotiede Katoenen weefsel voor KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING DCITSOHLANIX FEUILLETON r headon hhx. hoofdstuk ih. Het meisje op de rots. De onlusten. VEREENIGDE STATEN. DE VLOOTQUAESTIE. OHINA. VRAAGT SPOOR1/ MOSTERD JAPAN. 00ST-INDIË. KONINGSTRAAT 108a Effecten Coupons De Alastrim. HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 432 Licht op voor Auto's en Fietsen: Donderdag 5 Sept8.10 uur. Vrijdag 7 8.07 TQBRALCO PALESTINA. VOLKENBOND. DE TIENDE VERGADERING. De langverwachte rede van MacDonald. De Engeische premier MacDonald heeft Dinsdagmiddag in de Volkenbondsverga dering zijn aangekondigde groote rede ge houden. Zijn uiteenzettingen werden her haaldelijk door levendigen bijval onder broken; aan bet slot was die bijval zeer langdurig en krachtig. MacDonald begon met er zijn vreugde over uit te spreken, dat ook Duitschland lid van den Volkenbond was geworden. Hij gaf een overzicht van de Europeesohe vredespolitiek van 1924 tot dit jaar en noemde de onderhandelingen van Locarno en Den Haag een mijlpaal van deze ont wikkeling. Een bizonder teeken van deze ontwikkeling was volgens hem het feit, dat thans met de ontruiming van het Rijn land wordt begonnen. Het succes der Haagsche conferentie, waaraan hü nooit getwijfeld had, zal ook het werk van den Volkenbond gunstig beïnvloeden. MacDonald sprak vervolgens over het ontwapeningsvraagstuk en legde er den nadruk op, dat het Kellogg-pact niet' al leen op papier moest staan. Daarom wilde Engeland door de vermindering der vloot- bewapening een voorbeeld geven. Door een overeenkomst met Amerika wil het den behten waarborg op het gebied der vlootontwapening scheppen. Deze over eenkomst met Amerika is tegen niemand gericht. MacDonald wilde bewijzen, dat het Kel- logg-pact nog verder kon worden uitge breid. Hij begon deze politiek met de on- derteekening door Engeland van de facul tatieve clausule van het internationale ar bitrageverdrag. Deze mededeeling werd mei; buitengewonen bijval ontvangen. Nadat spr. tenslotte nog had betoogd, dat men ook den volken van het verre oosten de vrijheid meost toekennen, waar op Europa steeds aanspraak heeft ge maakt, besprak hij het minderhedenvraag stuk, dat naar men weet eveneens op de agenda der Volkenbondsvergadering staat. Hü pleitte met nadruk voor de bescher ming en tegen onderdrukking der minder heden. Op zün rede, die met veel pathos werd uitgesproken en diepen indruk op de ver gadering maakte, volgde een applaus, dat eenige minuten aanhield. Adatsji niet geheel gerust over een Brltsch-Amerlkaansch vloot- accoord. Bü de algemeene beschouwingen werd Dinsdagmiddag na MacDonald het woord gevoerd door den Japanner Adatsji. Wat Adatsji zeide over de Britsch-Ame- rikaansche ontwapeningsonderhandelingen klonk ondanks een zeer vriendelijken vorm, niet geheel gerust. Met verwüzing naar de ontwapeningsverplichtingen zoo als die zü'ni neergelegd in het Bondspact, (en waarin als minimum wordt vermeld hetgeen elke natie voor haar eigen veilig- Gegarandeerd Wasch-, Zon- en llchtechL Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam T0BRALC0 op den zelfkant heid noodig heeft), wilde Adatsji blijkbaar aantoonen, dat de verplichtingen die voor Japan kunnen voortvloeien uit een Britsch-Amerikaansch accoord in elk ge val binnen zekere grenzen zullen moeten blijven, welke door de Japansche behoef ten zullen worden aangegeven. Een verklaring van Stimson. Washington, 8 September. Naar aanlei ding van de rede van MacDonald te Ge- nève heeft Stimson, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heden avond gezegd, dat er nog aanzienlijken tüd zal heengaan met het uitwerken der details voor een overeenkomst zal zün be reikt. Stimson legde er echter den nadruk op, dat er hoopgevende voortgang wordt gemaakt. Uit heit EngeJsoh door 5) DE ONTRUIMING VAN HET BEZETTE GEBIED. In het bezette gebied zullen nog deze week besprekingen met de Duitsche auto riteiten over de ontruiming beginnen. De Engeische bezetting, die ongeveer 6000 man telt met 4000 familieleden, zal zoo snel mogelijk worden teruggeroepen. Koe- nigstein in den Taunus en Bad Schwal- bach, zullen de eerste gemeenten zün, die ontruimd worden. Volgens nog niet bevestigde geruchten zouden Britsche verkenningsvliegtuigien aan de grens van Palestina het plaatsje Sarda in Syrië, waar verzamelingen van Arabieren plaats vonden, met bommen bestookt hebben. In de nabüheid van Bei- son, ongeveer 85 K.M. ten N.O. van Jeru zalem, heeft een groep gewapende Mo hammedanen een aanval op vluchtende Arabieren ondernomen, waarbü laatstge noemden vele dooden te betreuren had den. Rust ln Jeruzalem. Naar het schünt heeft de militaire macht de orde hersteld. Nergens is het tot ordeverstoringen gekomen. De kranten verschijnen weer. Er doen te Jeruzalem geruchten over een krachtige beweging in Trausjordanië de ronde- Volgens de oïflcleele Engei sche mededeellngen de algemeene toestand rustig. Het Engeische ministerie van koloniën deelde Dinsdagavond mede, dat de toe stand in Palestina over het algemeen rus tig is. In het Noorden zün nog plaatselüke incidenten voorgekomen. Een aanval op de kwartieren der politie te Hattin, 8 mül ten Westen van Tiberias, die Zondag avond plaats had, is afgeslagen. Verder is een handgemeen voorgeko men te Yesmd Hamala, ten Noorden van het meer van Tiberias. Er werden eenige arrestaties gedaan en de Engeische troe pen leden geen verliezen. Over het algemeen wordt de houding der Transjordanische stammen bevredi gend geacht, met uitzondering van twee beperkte gebieden in het Noorden. Hale, de voorzitter van de Senaats commissie voor de marine-zaken, heeft na een onderhoud met president Hoover te hebben gehad over vipotaangelegen- heden voorspeld, dat>-- tenslotte alle vüftien kruisers zouden worden gebouwd, van welke het opstapelzetten, was ge autoriseerd door het congres. Hüzelf, Hale, was van oordeel dat al die schepen moeten worden gebouwd, hoe ook de eventueele overeenkomst over de marinesterkten tusschen Engeland en de Ver. Staten zou luiden. EEN VERDRAG MET JAPAN OVER MANTSJOERIJE. De Chineesche gezant te Peking'heeft het Japansche ministerie van buiten landsche zaken medegedeeld, dat de regeering te Nanking bereid was, om met de Japansche regeering een verdrag te sluiten over de Japansche belangen in Noord-Mantsjoerije. Het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft den Chineeschen gezant medegedeeld, dat de Japansche regeering bereid was om behalve dit verdrag ook nog een verdrag met China te sluiten op de vol gende basis. 1. Japan is bereid met China een ver drag aan te gaan op de basis van vol komen gelükgerechtigheid en meestbe- gunstiging. 2. De Chineesche regeering moet zeker heid geven, dat zü alle middelen zal aanwenden om de anti-Japansche be weging te onderdrukken. Verder zal China dan concessies moeten doen op scheepvaartgebied, terwijl Japan van zyn kant dan ook bereid is tot het doen van concessies aan China. EEN NIEUW JAPANSCH MARITIEM ONTWAPENINGSVOORSTEL. Tokio, 3 September. De minister van oorlog heeft Dinsdag aan de Japansche oladen medegedeeld, dat thans ook de Ja pansche regeering een nieuw voorstel voor maritieme ontwapening heeft uitge werkt, dat nog in deze week aan den Raad van State zal worden voorgelegd. Dit ontwerp toont op vele punten over eenstemming met de Engelsch-Ameri- kaansche voorstellen. Intusschen moet Japan een vloot hebben, die bet in staat stelt, zün kustwateren voldoende te be schermen. Voor alles zou Japan niet kun nen afzien van den bouw van duikbooten die in den wereldoorlog een der beste wapenen was gebleken. Het ontwerp zal aan de regeeringen in Washington, Lon den en Rome worden toegezonden. BOMAANSLAG OP EEN INDISCH LEIDER. Bahadur Akbar Ehan, hoofd van de Lowargaa Sjinwari's is door een bom ge dood. Men ia van meening, dat de be weegreden tot de daad is te zoeken in de veeten tusschen de Indisch-Afgaansche stammen. Het slachtoffer sliep toen de bom dkxxr een onbekende geworpen werd. KANTOOR DEN HELDER KARDINAAL VAN ROSSUM BIJ DE KONINKLIJKE FAMILIE. Dinsdagmiddag hebben de Koningin, de Prins on Prinses JuLiana op Het Loo kardinaal Van Rossum in gehoor ont vangen. HET CONFLICT IN HET HOUTBEDRIJF. Het verloop der besprekingen tusschen partijen. Dinsdagmiddag zün te Zaandam vier drukbezochte ledenvergaderingen gehou den van de vier bü het houtconflict be trokken organisaties ter bespreking van het resultaat der in de vorige week te Amsterdam met de patroons gehouden conferentie. Met groote meerderheid van stemmen is besloten niet op de voorstellen van den Bond van Werkgevers in het Houtbedrüf in te gaan. Den volgenden morgen na het ontbijt beklom Hector de heuvels achter het buisje. Juffrouw Calloway bad hem een korteren weg gewezen deer den tuin, waardoor hü de vallei en het kruispunt afsneed. Toen ze hem een einde den weg opbracht, had ze hem het nieuwtje ver teld, dat Lord Purbeck besloten had, in het vervolg het marmer niet meer door middel van paarden, maar door motor lorries te laten vervoeren- Dat Ijj'kt alsof de zaak goed floreert, merkte Hector op. Dat doet ze zeker, glimlachte de glundere vrouw. De opzichter hier, John Budge, heeft verstand vanvan zaken doen. Een forsche man met zware wenk brauwen? zei Hector. Ja? Dan heb ik hem gisteren gezien. Ik moet op de een of an dere manier met hem in kennis zien te komen en hem bepraten om een uitzon dering voor mij te maken ten opzichte van ring dat „verboden Toegangf'Ik zou graag een kükje nemen in d© steengroeven. Martha Calloway's knap gezicht betrok. Daar zou ik niet te veel op aandrin gen, meneer Hector, als ik u was, ant woordde ze. Het is bovendien een bepa ling van Lord Burbeek en niet van John Budge, maar iedere wensoh van Lord Purbeck is wet voor John Budge. Dan zal ik me tot zün lordschap zelf moeten wenden I Met een vxoolük knikje ten afscheid maakte hü zich gereed de heuvels te be klimmen, terwül juffrouw Calloway naar huis terugkeerde. Als hü haar gezicht had kunnen zien, terwül ze voorzichtig langs de smalle paadjes liep, welke haar tuin doorkruiste, dan zou hij verwonderd zün geweest over haar bezorgden blik. Boven gekomen liep Hector langs den heuvelrug tot hü aan den rand kwam boven den inham. Zün blik werd onmid- dellijk getrokken door ©en vrachtboot van ongeveer acht honderd ton, die in den loop van den nacht voor de kust was ge komen en .schuin voor het eind van den pier lag/Een gewoon mensch zou niets bijzonders aan deze boot hebben opge merkt, maar voor het getrainde denken van den journalist was er iets onverklaar baars. De boot lag heel diep in het water; ofschoon ze pas was aangekomen, kwam het water tot büna aan het dek. Als de boot leeg was gekomen, om te laden, zou ze natuurlijk ballast hebben in gehad, maar het leek Hector vreemd dat een boot ballast mee zou nemen even zwaar als de te vervoeren lading. De eenige mogelükheid was dat de boot een lading bracht, welke gelost moest worden voor het marmer werd ingeladen. En deze ver klaring was onhoudbaar omdat deze ver laten pier op dit stuk wilde kust van Dorset geen plaats kan zün waar goede ren werden gelost. Er was geen achter land; de spoorweg lag ndjlen ver. Er wa ren geen havenarbeiders, geen beambten, geen douanen. Neen, er is hier zelfs geen kustwach ter in deze eenzame baai, peinsde Hector, terwijl hü naar beneden tuurde, naar de vuile boot en de verlaten pier. Tc Zou wel eens willen weten wat Lord Purbeck, de groote strijder voor de kustwacht, hiervan denkt. Misschien la zü'n belang om de kust wat beter be schermd te krijgen, niet geheel vreemd aan zün hobby, waarmee hü zijn mede leden van het Parlement zoo verveelt. Hector werd in zijn overpeinzingen ge stoord door het blaffen van een hond, het korte geblaf van een hond in nood- En na een poosje klonken ook woorden, ge sproken door een klankvolle meisjesstem: Mün arm dier, hoe moet ik je daar weer uitkrijgen? Hector zag met één oogopslag wat er aan de hand was. Een eindje verder langs de rots, tusschen de plaats waar hü stond en de hoog© omheining rondom de ge bouwen van de steengroeve, zag hü een meisje voorover gebogen liggen over den rand van de steile helling, haar hand uit gestrekt in een vergeefsche poging om een kleine foxterrier te grijpen, die was neergevallen of gesprongen op een smallen richel ongeveer zes voet onder de plaats waar -het meisje lag- De hond deed even erg zyn best om weer omhoog te komen, als zü om hem te grijpen en in zü'n woeste pogingen om tegen den loodrechten muur op te klauteren, liep hü groot gevaar in den afgrond te storten. „Gelukt het niet vóór October de epidemie te smoren, dan staat een sterke opleving te vreezen en daarna een steeds verder uit zaaien van de besmetting. Vac cinatie en Isolatie de eenige mid delen". Uit Amsterdam meldt men aan de N- Rott. Ort": (De directeur van den geneeskundigen en gezondheidsdienst alhier, de heer L. Heyermans, heeft ons eenigb mededeelin- gen gedaan betreffende rijn studiereis naar Engeland, waarvan hü zoo juist teruggekeerd is, en waarvan de bedoeling was, zich op de hoogte te stellen van de daar sinds ongeveer 10 jaar epidemisch heerschende lichte pokken en de maat regelen, die er ter bestrijding genomen worden. Zün indruk was, dat de bestrijding van de epidemie in Engeland sterke belem mering ondervindt van de campagne, tegen inenting, gevoerd door den anti- vaocinatiebond, waardoor men er daar betrekkelük machteloos tegenover staat De gevallen in Engeland, aldus de heer Heyermans, stemmen volkomen overeen met die, welke zich thans te Rot terdam en enkele andere plaatsen van ons land voordoen. Men aanvaardt in En geland echter niet de diagnose: alastrim, doch beschouwt de riekte als een lichte vorm van pokken, omdat men dan meer macht heeft om, voor zoover dat mogelü'k is, de vaccinatie te bevorderen en de oon- tacton te isoleeren. Eeni afzonderlü'ken vorm van pokken wil men er in Enge land niet in zien, ook omdat elke besmet telijke ziekte, ook als rij met een goed aardig of minder kwaadaardig karakter optreedt, toch plotseling een kwaadaardig karakter kan aannemen. Tegen deze pok kenepidemie in lichten vorm neemt men in Engeland dus volkomen dezelfde maat regelen als tegen de gewone pokken. Ook daar is ment sterk doordrongen van een economisch 'nadeel, hetwelk zulk een epidemie teweeg brengt, al is zij in haar gelvolgen voor de aangetasten direct min der ernstig. Men bedenke slechts, wat het beteekent, als patiënten bij duizenden drie tot vier weken riekenhuisverpleging behoeven. Daarom moeten wü hier, aldus de heer Heyermans verder, met alle macht trach ten de epidemie in haar begin te smoren. Gelukt dit niet vóór October, als weer kouder weer intreedt, dan staat geduren de den winter een sterke opleving te vreezen en daarna een steeds verder uit zaaien van de besmetting. De eenige ten dienste stanande middelen, die bü' alge meene toepassing naar de meening van den heer Heyermans afdoende zün en ook in Engeland voor afdoende gehouden worden, zijn vaccinatie en isolatie. In de mogelükheid van het voorkomen van encephalitis postvaccinalis ziet men in Engeland minder bezwaar dan in het later uitbreken van een kwaadaardige epidemie; sinds 1922 zün daarop de 57, millioen inentingen (waarbij echter de her-inentingen rijn gerekend, die nooit encephalitis ten gevolge hebben) slechts 176 gevallen van encephalitis voorgeko men. Men moet 'er hierin] rekening meó houden, dat men volgens de hier gelden- Hector haastte zich om het meisje te hulp te komen. Ik denk dat ik het wel kan klaar spelen, ais u even wilt opstaan. En komt u vooral niet te dicht bü den kant. Met een uitroep van dank stond het meisje op en maakte plaats voor hem. Maar het volgende oogenblik ontsnapte haar een kreet van schrik toen ze zag hoe Hector zich over den rand liet zak ken, met zün gezicht naar de rots en zich vasthoudend aan de armzalige struiken. Hij was juist lang genoeg en zün voe ten kwamen op den richel onder hem. Hü liet één hand los en gpreep ermee naar den hond. Het was puur toeval dat hü het beest direct MJ het nekvel had. Pak hem als het u belieft, maar wees voorzichtig, riep hü het meisje toe, terwül hü het dier zoo hoog mogelük tilde. Een oogenblik later trok hü zich met beide handen omhoog en stond weer vei lig op de rots. Doodsbleek, met haar hondje onder haar arm, stond het meisje hem aan te staren. De eerste oogenblik- ken was ze te opgewonden om te spreken. Ze was groot en lenig gebouwd en met haar zacht-gebruinde huid en goudbruin haar, was ze een toonbeeld van een aris tocratisch meisje, dat veel van de buiten lucht geniet. Iets in haar houding en aantrekkelijke gestalte kwam Hector be kend voor en plotseling kwam hü tot de conclusie dat dit het meisje moest zü'n dat, van dezelfde plaats ongeveer, op hem had neergekeken. Eindeljjk was zü in staat te spreken. Hoe kon u dat doen, zei zo met tets van venrijt in haar stem, dat evenwel meer gevoel verried dan een vloed van stereotype dankbetuigingen zou hebben gedaan. U waagde uw leven voor dit kleine mormel. Ik kan me voorstellen, dat iemand dit doet voor zün eigen hond maar niet voor die van een vreemde. Hector lachte. Dan houdt u niet zooveel van hon den als ik. Bovendien heeft u een beetje overdreven toen u sprak van mün leven wagen. Ik had mijn kansen vrij nauwkeu rig vooruit berekend. Het meisje had haar kalmte weer terug gekregen en nam hem eens goed op. Hec tor Yeldham was wel de persoon om de aandacht van een vrouw te trekken. Zü'n regelmatige trekken, zün heldere grijze oogen met hun vastberaden uitdrukking, gaven hem een zekere natuurlijke distinc tie en charme. Ik vermoed dat u niet de soort man is, die bedankt wil worden, zei het meisje. Doggie moet dat zelf maar doen- Ik weet niet wat ik gedaan zou hebben als hy dood was gegaan! Dan verheugt het ndj dat Doggie zijn avontuur heeft overleefd en ik hoop dat het een waarschuwing voor hem is ge weest, zei hü beleefd. Hü' nam zün pet af om geen misbruik te maken van den dienst dien hü haar bewezen had, hü keerde zich om en wilde heengaan, maar het meisje hield hem terug. U trekt alleen maar door deze streek op een voetreis misschien, informeerde ze. Ik ben wel een soort trekvogel, maar de eerst volgende drie weken zal dit mün vaste verblijfplaats zün. Ik woon bü juf frouw Calloway. (Wordt vervolgd.1

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1