nieuwsblad voor den helder, koegras, texel, wieringen en anna paulowna S. A. KANNEWASSER 2N. HET HUISJE IN HET RAVIJN STER-TABAK V Eerste Blad. CONCURRENTIE ONMOGELIJK BUITENLAND. WEST-INDIË. 67sto JAARGANG Donderdag- en Zaterdagmiddag ADVEBTENTIEN: DE BOER Jr DEN HELDER I 20 «t p. regel (geljard)Iairea. meded. (kolombreedte als redactton. Ttiiraaii» trrwr,^r~^oo» Oü Tl'.» cn <,o tek»t)dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te hnnr)T. lt/mfl Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Sept. op: ond.: op: ond: v.m.: rum!: Z 8 12 25 21.21 6.21 19.81 12.42 12.59 M 9 13.41 21.42 6.22 19.29 1.17 D 10 13.54 22.09 6.24 19.27 1.86 1.56 D 12 16.57 23.36 6.27 19.22 3.11 8.47 V 18 17.41 24.37 6.28 19.20 4.31 5.20 Z 14 18.13 6.30 19.18 6.09 6.52 Zaterdag 7 Sept8.04 uur. Zondag 8 8.01 Maandag 9 7.59 WEEKOVERZICHT. Binnenland. Nogeens de Zaandamsche staking. Weer hebben de besprekingen geen resultaat gehad en dus duurt de staking voort. We zijn de tel zoo langzamerhand kwijt geraakt en weten waarlijk niet of .we in de vijfde, of reeds in de zesde sta- kingsmaand zitten. Maar dat deze staking van langdurigen aard is, is zeker, en wan neer zal het einde komen? Het gevaar, waarvoor wij in het begin van dit conflict reeds gevreesd hebben, n.1., dat verschillende arbeiders niet meer aangenomen zullen worden, is niet denk beeldig geweest, want behalve dat de pa troons weinig tegemoet willen komen in een loonsverhooging en verbetering van de arbeidsvoorwaarden, hebben zij mee gedeeld, dat bij opheffing van de staking, ook een betrekkelijk groot aantal stakers niet meer tewerk gesteld zal kunnen wor den omdat zij- tijdens de stoking vaste ar beiders in dienst hebben gesteld en ook niet geneigd zijn eenige zeer roerige ele menten weder in dienst te nemen. De stakingsleiding is vooral over dezen maatregel niet te spreken en hij zal de grootste belemmering vormen voor een eventueele bijlegging van het conflict. Wij kunnen alweer eindigen, als den laatsten keer, toen wij over de Zaandamsche sta king schreven: „het einde ervan is nog lang niet in zicht". De Alastrim. Voor een tweetal maanden terug wist nog niemand wat alastrim was en nu kan iedere schooljongen u vertellen, dat het z.g. kafferpokken zijn en erg besmettelijk. Dat is dan ook waar, de ziekte draagt een epidemisch karakter en is dus voor uit breiding vatbaar. De voornaamste voor- 4 zorgsmaatregel, die men er tegen kan ne men, is inenting en in de groote steden Amsterdam en vooral Rotterdam, waar de KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING FEUILLETON Uit het Engeflscfc door HEADON HLLL. Het meisje dat met een vriendelijken ;limlach naar hem had geluisterd, scheen Joor dit antwoord teleurgesteld. Haar mooie oogen keken hem plotseling koel aan en er was een merkbare scherpte in haar vraag Dus u bent Mr. Smyle Mapleton? Pardon, mhn naam is Yelaham, Hec- tor Yeldbaim. Mr. Mapleton is de andere ziekte het eerst werd geconstateerd, zijn de laatste weken tienduizenden ingeënt. Ook hier is men reeds begonnen met vac cineeren en Donderdag was de toeloop bij den geneeskundigen dienst in de Spui straat zoo groot, dat er een ware opstop ping plaats had. De ziekte, die tot nu toe gelukkig weinig slachtoffers eischte, heeft in ieder geval minder aangename gevolgen en om daaraan te ontkomen is het dus raadzaam zich te laten inenten, vooral ook daar Dr. Heiermans, de directeur van den gezondheidsdienst te Amsterdam heeft voorspeld, dat wanneer het niet gelukt voor Oct. de ziekte te smoren, het te ver wachten is, dat tengevolge van het minder gunstige weer in den herfst, zij zich be langrijk uit zal breiden. Vaccinatie van de gezonden en isolatie van de zieken zijn de eenige bestrijdings middelen, die men heeft. Buitenland. De vergadering van den Volkenbond. is deze week bijeen gekomen en de diplo maten, alsmede de journalisten, hebben zich van Den Haag naar Qenève begeven om de hier te lande gevoerde besprekingen voort te zetten, of neen, juister is het te zeggen: om het 'hier begonnen vredeswerk vaster te fundeeren. Van belang is deze gedacht u te vragen onzen tuin eens te komen zien, uit dankbaarheid voor wat u voor Doggie gedaan hebt, maax nu hoop ik dat u ons vrlendschappelijker wilt ko men opzoeken. Ik zal mijn vader zeggen u te dineeren te vragen, dan kunt u me alles vertellen over Helen. Voor hij kon antwoorden, hoorde Hec- tor voetstappen en omkijkend zag hij een grooten bejaarden man in korte wijde broek en sportkousen op hem toekomen. Het was niemand andera dan' LordJ Pur- beck, grootgrondbezitteramateur mar merhandelaar en bovenal bekend als kampioen tegen de afschaffing van de kustwacht. Lady Madge liep hem enkele passen tegemoet. Vader, Mr. Yeldham heeft daarnet Doggie's leven gered met gevaar voor huurder bij juffrouw Calloway. Het gezicht van het jonge meisje klaar de weer op en ze vroeg: Heeft u dan misschien een zuster, Helen Yeldham, die twee jaar geleden op kostschool was in Parijs bij Madame de Proublot? Ze was een van mijn beste vriendinnen. Ik herinner me dat ze dik wijls sprak over haar broer Hector, die aan de redactie van de „Daily Lyne" was. Ja, Helen is mijn zuster en ze vol tooide haar opvoeding, zooals men dat noemt, bij madame de Proublot. Mag Ik misschien. Natuurlijk heeft u het volste recht mijn naam te weten- Ik ben Madge St. Aldhelm. Mijn vader is Lord Purbeck en ik woon op Purbeck Abby. De had eerat zijn eigen leven en hij blijkt de broer te zijn van mijn beste schoolvriendin, Helen Yeldham, begon ze onstuimig. Hij is hier met vacantie en logeert in het huisje van Martha Calloway. Wilt u mijnheer Yeldham te dineeren vragen? De graaf glimlachte vol liefde tegen zijn dochter en reikte haren nieuwen protégé een gebruinde handL Hij had heldere, doordringende oogen en er tintelde iets van humor in zijn glimlach, hetgeen Hector van het eerste oogenblik af voor hem innam. Zijn sterk ontwik kelde gave om met een enkelen blik zijn medemenschen te schatten, overtuigde hem onmiddellijk, dat deze man geen dwaze maniak was, zooals sommige party bladen hem hadden getracht voor te stelleiL^^^ jj mijnheer Yeldham wei conferentie vooral, omdat met eenige spanning werd uitgezien naar het optre den van de Engelsche delegatie, waarvan men verwachtte een krachtig werken voor 1 beperking van bewapening en voor arbi trage. In hoeverre deze verwachting zal worden verwezenhjkt is nu nog niet te zeg gen, al doet de rede van MacDonald het beste hopen. Doch eerst als de conferentie geëindigd zal zyn, zullen we het over het resultaat kunnen hebben, daar al menige conferentie de hoop die in het begin heerschte, beschaamd heeft. Ook Briand's streven, om te komen tot ;,De Vereenigde Staten van Europa" verdient de aandacht. Het dreigend gevaar van een conflict tusschen Rusland en China is afgewend. Men zal de kwestie vredelievend regelen en heeft daartoe een gemeenschappelyke verklaring opgemaakt. Wij kunnen ons er niet anders dan over verheugen dat dit conflict, dat zich aan vankelijk zoo ernstig deed aanzien, op een dergelijke wijze is bijgelegd. Overigens mogen we ook wel geloovep, dat de be richten, die ons van bet verre Oosten be reikten, lichteiyk overdreven waren, en dat de toestand niet zóó ernstig geweest is, als zy in de pers werd afgeschilderd. Eens e»i alt ij ei BELGIE. EX-KEIZERIN ZITA VAN OOSTENRIJK. Vestigt zich met haar kinderen te Brussel. De oorrespondent van de „N. Rott Crt." te Brussel meldt: Ex-keizerin Zita van Oostenryk zal omstreeks 15 September te Brussel aan komen met hare kinderen prinses Adelai- de, 16 jaar en de prinsen Robert 14, Felix 13 en Karei Lodewijlr 11 jaar. Deze zul len in verschillende instituten in de Bel gische hoofdstad als leerlingen worden ingeschreven, maar in een bevriende woning verbiyf houden. De ex-keizerin komt zich met kroonprins Otto en de kin deren en gevolg eerst einde October of begin November definitief te Brussel vestigen. ITALIË. DE BEVOLKING VAN DEN VATICAANSCHEN STAAT. Er is een volledige hjst opgemaakt van alle burgers, die recht hebben op het burgerschap van den Vaticaanschen staat. Met inbegrip van de kardinalen, die op het Vaticaan verblijven, komt men tot een totaal van 523 zielen. Dit getal is zelfs nog kleiner dan dat van de republiek San Marino. KONIJN'S WARME CROQUETTES SPOORSTRAAT TELEFOON 339 DE ONLUSTEN. Een betooging in Canada Veertigduizend Joden zyn Woensdag avond met zwart omfloerste vaandels door de straten van Montreal getrokken bi} een rouw- en protestbetooging naar aan leiding van de gebeurtenissen in Pales tina. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin de bekende eischen gesteld en grieven gelucht werden. Het mandaat voor Palestina Het voornaamste orgaan van de Pool- sche Zionisten, dat te Warschau ver- sahynt, pleit ervoor het bestuursmandaat voor Palestina aan Polen te geven en dan een uit Poolsche Joden gevormd leger in Palestina op te richten. Een vrome wensch op welks evrvulling natuuriyk niet de minste kaïns bestaat, omdat de verbittering der Arabieren dan ten top zou stijgen en de vrede voorgoed uit het land zou verdwenen. Rouwbetooglngien te Jeruzalem. De Joden te Jeruzalem hebben Don derdag op aansporing hunner geesteiyke overheid een algemeenen rouwdag gehou den en in alle synagogen, die tot de laatste plaats bezet waren, werden gebeden voor de slachtoffers dor jongste onlusten op- gezegd- De vróme Joden organiseerden daarna een zvdjgende betooging langs den klaagmuur, ais protest tegen den voorge nomen bouw door de muzelmannen daar ter plaatse, welke betooging zonder inci denten is afgeloopen. wen in zyn beleid. Het is trouwens een feit van voldoende bekendheid, dat het meer de minister van financiën is dan van koloniën, die de gelden toestaat, welke men hoopt voor de ontwikkeling van dit land nog eenmaal ruim te zien" vloeien". Het blad „Suriname" schreef: „Reden tot juichen hebben wij; niet wat betreft de keuze van den minister van koloniën. Trouwens aan dezen bewinds man zyn minder prettige herinneringen' verbonden. Referte aan de Rorac-affaire en al waren wy niet rechtstreeks bi} de Djambi-zaak betrokken toch deden deze ons geen al te hoogen dunk van dezen bewindsman hebben. „Het valt niet mee nu de olie-exploratie hier zich in de goede richting beweegt, dat Juist deze bewindsman aan het roer van koloniën ia" LUCHTVAART. NA DE RreTS MET DE ZEPPELIN. Fransche persstemmen. De Fransche bladen laten zich zeer waardeerend uit over de reis om de we reld van de Graf Zeppelin. Zoo sohryft Ingezonden Mededeeüng. Hut water waarsetawl o. kom op de Abby, zei hy met een diepe stem die uitnemend paste by zyn forsche gestalte. En hoe eerder hij komt, hoe liever. Kunt u misschien vanavond ko men, Mr. Yeldham? We dineeren om acht uur, misschien vindt u het goed dat we het officieele bezoek vooraf voor dezen keer overslaan, want ik heb het heel druk vandaag. Hector mompelde iets van een groot genoegen en het was meer dan een con ventioneel gezegde- Hy had niets men- soheiyks moeten hebben om niet sterk onder de bekoring te komen van de vrij moedige camaraderie die een zoo bekoor lijk meisje als Madge St. Aldhelm hem ÖBlDbO'Od' Ik 'hoop dat u een prettige vacantie zult hebben, zei Lord Purbeck boffeiyk. Als ik niet mis ben in myn veronder stelling dat u advocaat is, dan heeft u waarschynljjfc nog enkele maanden va cantie voor den boeg, ofschoon het moei- iy k aan te nemen is, dat u al dien tijd' hier in deze wildernis zult doorbrengen. Uw veronderstelling is zeker heel vleiend voor my, maar ik ben maar een hardwerkende journalist, een soort specteur van politie by de „Daily Lyne waar twee ingewikkelde "ïaken al weer op me wachten na een vacantie van drie weken. Tusschen twee haakjes, het eene geval zal u misschien interesseeren, om dat het een onderwerp raakt, waarvoor u warm loopt, het weer opkomen van smok kelarij tengevolge van de bezuiniging en gedeeltelijke opheffing van1 de kust wacht Een byna onmerkbare verandering kwam over het massieve gelaat van Ixxrd DE NIEUWE MINISTER VAN KOLONIËN. Persstemmen. Naar aanleiding van het telegrafisch bericht der benoeming van den heer S. de Graaff tot minister van koloniën schreef „De West": „Aan den naam van minister De Graal zyn voor Surinaime bijzondere herinnerin gen verbonden uit zyn vorig minister schap in het 'begin der twintiger jaren. De 'hier toen gangbar© 'beoordeeling deed dien bewindsman allerminst tot zyn recht komen; het feit, dat de heer Ruys, die een bewind met hem doormaakte, diade- ïyk weer een beroep op hem deed voor dit kabinet, is een bewijis van veel vertrou Purbeck. De uitdrukking ervan was po sitief minder joviaal geworden, doch of de ontdekking dat hy „iemand van de oourant" op de Abby had geïnviteerd of het spreken over 'den maatregel waar tegen hij zoo heftig opgetreden was in het Parlement, hiervan de oorzaak was, kon Hector niiet uitmaken, maar het ont ging hem evenmin dat er een trek van ernst, een schaduw bijna, over Lady Madge's pikante gezichtje gleed. De ©enigszins pyniyke stilte die volg de, werd verbroken door Lord Purbeck's lach, een lach, zoo harteiyk dat hy byna iets geforceerds had. flla, zei hy, Uls aan het rechte kantoor voor theoretische beschouwingen, maar ik vrees aan het verkeerde adres voor een journalistisch buitenkansje. Het zou een buitengewoon knap smokkelaar moeten zijn, die hier zou kunnen begin nen in de buurt van de marmergroeve, die ik weer in bedrijf heb gesteld. Zoo'n waagstuk zou zeker opgemerkt worden door myn werkvolk of door de bemanning van de booten die hier marmer komen laden, u heeft misschien ongemerkt dat er nu ook weer een boot voor den pier ligt om geladen te worden? Ja, dat heb ik gezien, antwoordde Hector. Maar u moet niet denken dat ik hier ben om ontdekkingen te doen. Ik kom hier om uit te rusten om straks weer des te beter in staat te rijn, dergeiyke [karweitjes op te knappen. Dan tot vanavond, mynheer Yeld ham, myn dochter en ik zullen u met ge noegen om acht uur ontvangen- Met deze woorden nam Lord Purbeck afscheid en sloeg den weg in naar de Als last bdbt van een brandende, pijn b$f de toezing, of de urine dik is en troebel, irnet een scherpen geur, zanderig of unet bloeddeeltjea, bestaat er geen twijfel of uw nieren rijn verzwakt. Neean Foster'fl Rugpijn Nieren Pillen, want uw züeren hebben behoefte aan een specifiek nlermlddeL Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost* als gi} te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij ze ker op nierzwakte. Én dat is ernstig ge noeg: er bestaat gevaar voor bloedver giftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel van uw Stel (het niet uit neem Poeteris Rug pijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Foe tert Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent 'geen be ter ctrilddel tegen nierawakte, blaas- en urinestoorndssen, rugpijn, spit, water zuchtige zwellingen, rheumatiek en an der© gevolgen van schadelijke stoffen, die bi} trage werking der nieren in het bloed achterblijven. Laat Fosteris Rugpyn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in giasverpakjking niet geel etiljet let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.75 per flacon. marmergroepen; Lady Madge ging met hem mee, na een hartelijk knikje tegen Doggie's redder. HOOFDSTUK IV. Llefdle en mysterie. Hector Yeldham bleef dien heelen mor gen en middag van huis. Hy lunchte in een dorpsherberg, zes myi verder aan de kust en het liep reeds tegen den avond, voor hij zich weer in de vallei bevond, waar Martha Oalloway's kleine huisje stond, genesteld onder de heuvelrij. Toen hij dichtby het huisje gekomen was, zag hij zyn mede-huurder, Mr. Smyle Maple ton over het tuinhekje leunen in een druk gesprek met een man. Torn hy door het hekje ging, dat Mapleton met een beleefd' Goeden avond, voor hem opende, herken de hy in den anderen man den jongen ar beider wiens uitbundig gezang tot zwy- gen was gebracht door de vuisten van den opzichter. Van dichtby gezien, bleek de zanger een knappe jonge kerel van een jaar of twintig met een eeriyk, open ge zicht, dat nu echter vertrokken was door een emotie, waarvan Hector niets begreep, want het was duideiyk dat de blik van somberen haat die op dat gezicht Lag, voor hem bestemd was. De eenige ver klaring die hy daarvan by mogeiykheld kon vinden, was, dat Mapleton hier op de een of andere geheimzinnige wyze de hand in moest hebben. Hector beloofde zichzelf het genoegen, om het geheim van de wraak van den fossielen zoeker te ont raadselen I ("Wordt vervolgd/1 HELDERSCHE COURANT MMnPaïl^riiBbrÏÏSCfurfat I VerachljDt Dinsdag-, I binnenland fa— Ned. O. en W. Indiê p. zeepo.t aTo id^ m,ii Redacteur-Uitgever: C. reflu. Konixiggfcraat 29 T©l©fooHJ 60 ©n 412 I 40 ^t.. elk© r©g©l 1a©©r lOct. bij vooruitbetaling C&dre»: Bureau Poet-Glrorekenimr Ho. 16066. J v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Betwijeno. 4 et Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). W 11 16.00 22.47 6.25 19.24 2.17 2.42 Licht op voor'Auto's en Fietsen: JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15. Let vooral op den gelen winkel. TOBRALCO la het meest geschikte en soliede Katoenen weefsel voor i Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar in een groote keuze desains en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant 6) PALESTINA. UWhfln.m

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1