Vierde Blad BINNENLAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929 TWEEDE KA\TRT>, DE ZUIDERZEESTEUNWET. 00ST-INDIË. LUCHTVAART. Binnenland. De Alastrim. Italiaansch stoomschip gestrand. De postvluchten naar Indië Een huwelijksdrama te Amsterdam. Brand in een nachtclub. PREDIKBEURTEN DEN HELDER, Ned. Herv. Gem. Nw. Kerk (Weststraatl. 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar. zich uit. Er ■werden daar waargenomen 48 gevallen en 6 gevallen in het aan Delft onmiddellijk grenzende gedeelte van Rijs wijk, zonder sterfgevallen. Voorts zijn in dezelfde week de volgen de gevallen in andere gemeenten waarge nomen: Amersfoort 1, 's-Gravenhage 1, Overschie 1, Schipluiden 1, Poortvliet 1, Heerde 1, Tiel 1. Totaal-generaal voor September 112 ziektegevallen met 6 sterfgevallen. HET VOORZITTERSCHAP VAN DB De benoeming. Bij Kon. besluit ia benoemd tot voor zitter van de Tweede Kamer voor het tijdvak der tegenwoordige ziting, mr J R. H. van Schaik. Waar blijft het wjjzlglngsontwerp? Het Tweede Kamerlid Duymaervan T w i s t heeft den minister van Water staat de volgende vragen gesteld: le. Kan.de minister mededeelen, wat de reden is, dat aan de toezegging van zijn ambtsvoorganger, in de vergadering van de Tweede Kamer van 16 Mei gedaan, niet werd voldaan, om nog vóór het eirde van het afgeloopen zittingsjaar een wetsont werp in te dienen tot wijziging van de Zui- derzeesteunwet? 2e. Is de voorbereiding van het wets ontwerp thans zoo ver gevorderd, dat het wijzigingsontwerp spoedig bij de Kamer kan inkomen, en kan de minister mede deelen, tegen wanneer ongeveer de indie ning kan verwacht worden? DE RIJKSTELEFOONT ARDE VEN. Tredien 1 Januari ln werking. De eindvoorstellen van het hoofdbestuur der P. T en T. betreffende wijziging van de locale en interlocale telefoontarieven zijn koninklijk goedgekeurd. De nieuwe tarieven zullen met ingang van 1 Januari 1980 in werking treden. Locale telefonie. Voor de locale telefonie is het zuivere gesprekkentarief als tariefsvorm aanvaard met grondbedragen van 24 tot 48 en een prijs van 2l/2 cent voor elk uitgaand gesprek. Ingevoerd is een reductie van 25 resp. 50 boven een bepaald aantal gesprekken per jaar. De reductiegrenzen liggen dusdanig, dat de voordeelen daar van in het algemeen reeds optreden vóór dat het bedrag, dat volgens het bestaande tarief verschuldigd zou zijn, wordt bereikt. Interlocale tarieven. De interlocale tarieven vermelden uit breiding van het tien-cents-tarief tot af standen van 10 K.M., terwijl voor afstan den van 10 tot 15 K.M. een tarief van 0.15 is vastgesteld. Van 15 tot 85 K.M. zal een tarief van 0.85 gelden en voor afstanden boven 35 K.M. is 0.50 ver schuldigd. Wat het districtstarief betreft zal niet star worden vastgehouden aan vastgestelde afstanden, indien innig economisch ver band tusschen bepaalde plaatsen bestaat en zal worden nagegaan of voor zoodanige aanwijsbare gevallen een voor de betrok kenen gunstige regeling kan worden ge troffen. RIJNVERBINDING MET AMSTERDAM. Zoo mogelijk wil de regeering ln 1930 een begin maken met de voorbereidende werkzaamheden. Op de Donderdag- verschenen Water- staatsbegrooting voor 1930 is op den ka- pitaaldienst een memoriepost uitgetrok ken voor aanleg van een scheepvaartver binding van Amsterdam met den Boven- Rijn ten behoeve van de Rijnvaart en ver betering van den scheepvaartweg van Am sterdam naar Vreeswijk ten behoeve van de binnenvaart. Deze memoriepost is uitgetrokken om daarmede tot uiting te brengen, dat het in de bedoeling der regeering ligt, zoo eenigszins mogelijk, met de voorbereiden de werkzaamheden in 1980 een aanvang te maken, wanneer ten minste de wetge vende macht zich omtrent het ter zake ln te dienen wetsontwerp heeft uitgesproken. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Aflevering van entstof door de koepokinrichtingen. In de week van 8 tot en met 15 Septem ber is afgeleverd: door de entstofinrich- tixig te Amsterdam koepokstof voor 217,404, te Rotterdam voor 17.044 perso nen (waarvan 298 vaccinaties en 6584 re- vaccinaties in de koepokinrichting) en te Groningen voor 8965 personen. Totaal voor 288.418 personen. Encephalltls na Inenting. In de week van 8 tot en met 14 Septem ber zijn zeven gevallen van encepbalitis na inenting ter kennis van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid gebracht. Alastrim. In de weefc van 8 tot en met 14 Septemr ber zijn te Rotterdam waargenomen 18 gevallen. Er kwamen geen gevallen voor bij het personeel of bij de patiënten der ziekenhuizen. TVee personen zijn aan alastrim gestorven. Van 1 September af kwamen voor 45 kiekte- met B sterfgevallen. Ia do gemeente Delft breidt de ziekte RUSLAND. DE ONTWAPENING TER ZEE. De Petit Parisien meldt: De deskundi gen van Frankrijk, Italië en Japan heb ben te Genève hun eerste indrukken ge wisseld. Zij zijn tot volkomen overeen stemming gekomen om een definitieve regeling van het vraagstuk van vermin dering der maritieme wapening enkel to aanvaarden door middel van de voorberei dende ontwapeningscommissie en de al- gemeene ontwapeningsconferentie. Amerika stelt 53 oorlogsschepen bulten gebruik! Reuter seint d!.d. Donderdag uit Wash ington, dat het depart. van marine heeft bruik te stellen. bekend gemaakt, dat onlangs last is ge geven om van de slag-vloot en de venren- mings-eskaders 53 schepen buiten ge bruik? te stellen. DE KRAKATAU WERKT WEDER. De Krakatau is Woensdagmiddag op nieuw begonnen te werken. Geconstateerd werden uitbarstingen tot 150 M. hoogte, door schokken voorafgegaan. VOORMALIGE OFFICIEREN GEARRESTEERD. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Gepeee te Petersburg een nieuwe or ganisatie ontdekt, die zich ten doel stelde de monarchie weer te herstellen. Een aantal personen werd gearresteerd. On der de gearresteerden bevinden zich ver scheidene voormalinge officieren. Een voormalig ritmeester, Schiller, zou be kend en verklaard hebben dat hij in con tact stond met een voormalig Russisch luitenant-generaal van Glasenapp, die ln Danzig aan het hoofd stond van een monarchistische vereeniging. Ook zou hij finanoieelen steun hebben ontvangen van Russische emigrantenorganisaties in Ber lijn en gepoogd hebben spionnage ten ?unste van een ibuitenlandsche mogend heid te plegen. BUITENLANDSOH NIEUWS. tingen, met den heer Hulsebos een contracht aan te gaan, waarbij genoemde directie op zich nam, naar het ontwerp van den heer Hulsebos een proefmotor te doen bouwen in de werkplaatsen aan de Hembrug. Op deze wijze is een vliegtuigmotor vervaardigd, welke zooals gemeld onder belasting heeft proefgedraaid. Van eenige constructiefout is daarbij niet gebleken. Het eerste geval te Zntphen. Te Zutphen heeft zich het eerste geval van alastrim voorgedaan bij een kind, dat rog niet was ingeënt. Te Nieuwerkerh a.d. IJsel. Ook te Nieuwerkerk a. d.IJsel doet zich een geval van alastrim voor. Te Tholen. Te Tholen doet zich een geval van alastrim voor bij een kind van twee jaar. Men meldde gisteravond uit Maassluis; Het naar Napels uitgaande Italiaan- scbe stoomschip »Disciplina« is nabij rood 1 en 2 aan den Zuidpier aan den grond gevaren. De sleepboot »Witte Zee« heeft door hooge zeeën nog geen verbinding met het schip kunnen krijgen. De sleepbooten Witte Zee«, »Poolzee«, »Hudson«, »Blan- kenburg* en »Waterweg< en een ber gingsvaartuig, alle van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst, zijn in de nabijheid en zullen trachten, zoodra het weer beter wordt, het schip af te sleepen. De »Disciplina« stoot zwaar; de toestand is gevaarlijk. (Het Italiaansche stoomschip »Disci- plina« (ex Amileare Oipriani, ex Stam boel) meet 8C04 ton bruto. Het is Jvan de Soc. Anon. Oooperativa Faribaldi te Genua. Het schip is in 1908teNewcastle gebouwd). Het eerste postvliegtuig te Bangkok aangekomen. Bij de Kon. Luchtvaartmij. is bericht in gekomen, dat het postvliegtuig de PHAE 3 Vrijdagochtend 5.38 uit Akyab is ver trokken en om 18.18 te Bangkok is aange komen. Het tweede vliegtuig te Kon- stantlnopel. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het tweede postvliegtuig gisteren om 16 u. 1 te Konstantinopel is aangekomen. Alles was wel aan boord. VLIEGTUIGONGELUK. Bij Schneddemühl ia een klein vlieg tuig neergestort. De beide vliegers dr. Liebig en gep. kaptein Hermann kwamen om. Deskundigen gelooven, dat het on geluk veroorzaakt iis door slechte benzine, waardoor de motor gehaperd zou hebben. Daar dit geschiedde toen het vliegtuig wilde landen en reeds dicht bij den grond was, kon de vlieger, die het stuur be diende, het toestel niet meer in zijn macht krijgen. EEN BELANGRIJKE UITVINDING OP MOTORGEBIED. De Artillerie-inrichtingen aan de Hem brug hebben bezoek gehad van een aantal autoriteiten, die daar gekomen waren tot het bijwonen van een proef, onder belas ting van een nieuw type vliegtuigmotor, die in de werkplaatsen aan de Hembrug geconstrueerd is naar teekeningen en aanwijzingen vau den heer W. Hulsebos, wonende te Laren in Noord-Holland. Reeds enkele jaren geleden had de heer Hulsebos met bescheiden hulpmid delen volgens zijn systeem een automo bielmotor geconstrueerd, welke de aan dacht heeft getrokken van de Lucht vaartaf deeling, van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, van generaal Snijders en van anderen. Op dezen motor, die o. m. zonder kleppen eri zonder schuiven werkt en liggende cylinders heeft, is de aandacht der Nederlandscbe regeering gevestigd. Destijds machtigde het ministerie van oorlog de directie der Artillerie-inrioh- De verslaggever van de »N. R. Ot.« seint van den Hoek van Holland: Gisteravond om kwart over 9 is het Italiaansche stoomschip »Disciplina«, dat op reis was met een lading kolen van Rotterdam naar Napels, bij het verlaten van den Nieuwen Waterweg tusschen rood 1 en 2 gestrand. Deze bakens liggen ongeveer ter hoogte van den gasboei. Op de kust zag men, dat het schip in den loop van den avond, voortgedreven door de krachtige branding en den zwaren noordwesten wind, langzaam meer en meer naar de kust wegschoof. Het is hier bij Hoek van Holland van middag steeds slechter weer geworden, en omstreeks vijf uur stond er beslist een zware storm. Tengevolge van dezen wind, die in Noord-westelijke richting stond, is het water, toen het eb werd, niet ver weg gevallen, zoodat bij laag tij bij de Berghaven ongeveer 10 palm meer water werd genoteerd dan normaal. Het schip is dus gestrand op het oogenblik, dat op de plaats al vrij veel water stond, en er bestaat dus kans, dat, als het van morgen vloed wordt, er niet zooveel wa ter bij za} komen. Dadelijk na het bekend worden van de stranding is de sleepboot Witte Zee van L. Smit Co.'s Internationalen sleep dienst uitgevaren om assistentie te ver- leenen. Er stond echter zóó'n zwaar tij, en het is rond de plaats, waar de Disci- plina zit, zóó ondiep, dat men het niet raadzaam achtte bij donker nog een po ging tot afbrenging te wagen. De sleep boot is toen in de mond van den Nieu wen Waterweg teruggekeerd. De Disci- plina heeft om sleepboothulp geseind. Verder heeft men via IJmuiden bericht ontvangen, dat men aan boord van bet schip den toestand nog wat aan zal zien. Het schip meet 3004 ton. Er bevinden zich twintig menschen aan boord. In den loop van den avond heeft het personeel van de reddingsboot Koningin Wilhelmina uit Stellendam, welke boot tijdelijk te Hoek van Holland is gesta tioneerd en bemand is met de beman ning van de President van Heel, order gekregen zich gereed te houden. Zoo lang echter van de Disciplina nog geen vraag om hulp komt, gaat de Koningin Wilhelmina niet uit. Een detachement genie, dat te Hoek van Holland verblijft voor oefeningen, heeft het schip met zoeklichten beschenen. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft zich de 30-jarige smid G. P. te verantwoor den gehad ter zake van poging tot dood slag, subs. zware mishandeling. Verdachte was op 8 November 1928 ge trouwd met een publieke vrouw te Rotter dam. Ze gingen in Amsterdam op de Brou wersgracht wonen. Aanvankelijk ging het huwelijk vrijwel: verdachte hield heel veel van zijn vrouw, gaf haar steeds al het geld, dat hij verdiende. Maar de vrouw kon blijkbaar haar vroeger leven niet vergeten tergde hem door de wijze, waarop ze hier over sprak. Dan werd de man driftig en sloeg zijn vrouw, die ter terechtzitting er kende, dat de man dit niet zonder aanlei ding had gedaan. In Februari 1929 werd de man wegens een Ingewandsaandoening overgebracht naar het Binnengasthuis ter verpleging. Daar bezocht zijn vrouw hem geregeld; al spoedig echter werd verdachte'» argwaan gewekt, dat zijn vrouw weer „in het leven" was, daar ze zeer opzichtig gekleed was. Verdachte werd door dezen argwaan zoo gekweld, dat hij den geneesheer, die hem behandelde, verzocht hem naar huis te laten gaan. Aan dit verzoek werd voldaan: thuis werd hij echter weer ziek, zoodat hij in het ziekenhuis, thans in het Wilhel- minaziekenhuis, opnieuw moest worden opgenomen. Daar kreeg hij bericht, dat zyn vrouw toch weder als publieke vrouw aan den kost kwam. Door deze tijding werd de man zoo ge schokt, dat hij in 't paviljoen voor zenuw lijders in het W.G. moest worden opgeno men. 23 Mei werd hij uit de inrichting ont slagen. Hij begaf zich naar zijn woning aan de Brouwersgracht en bevond, dat zijn vrouw vertrokken (zooals hij later vernam naar de Oude Kennissteeg) en zijn inboedel wegens huurschuld verkocht was. Hij zelf ging wonen in een kelder in de Goudbloemdwarsstraat, volkomen over stuur door het gebeurde. Hij zocht zijn vrouw in de Oude Kennissteeg op, maar voldeed niet aan haar verzoek om daar bij haar te blijven wonen als haar souteneur. Radeloos liep hij rond: van het geld, dal hij van het Armbestuur had gekregen voor zijn levensonderhoud, kocht hij een revolver. Zaterdag 1 Juni schreef hij zijn vrouw een brief, 4 Juni d.a.v. begaf hij zich naar de Oude Kennissteeg, bleef voor het raam der woning, waar zijn vrouw woonde, staan en schoot zijn revolver af, roepende „Annie, daar gaan wel" Ontsteld vluchtten de vrouwen, die zich in de kamer bevonden; de echtgenoote van verdachte was echter in den rug levensge vaarlijk getroffen. Door operatief ingrij pen bleef haar leven behouden. Verdachte verklaarde niet speciaal op zijn vrouw te hebben gericht, maar slechts schoten in de lucht te hebbeen gelost. Toen hij geschoten had, zag hij een bruin vlekje op den rug van de vrouw; hij is hard weg- geloopen en gooide den revolver in het water. Dadelijk daarop werd hij gearres teerd, bekende oogenblikkelijk wat hij ge daan had en bleek zeer onder den indruk van het gebeurde. Het O. M., waargenomen door mr. Van Dullemen, achtte poging tot doodslag be wezen. Geen poging tot moord. Het O. M. wil bij zijn eisch rekening houden met het goede verleden van ver dachte, die van zijn jeugd af zeer zenuw achtig is geweest, maar tevens buitenge woon goedhartig. Hij vraagt derhalve wegens poging tot doodslag 5 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Schorlesheim, vraagt dat deze man, ondanks het afwijzende ad vies van de psychiater, die zich echter absoluut niet hiertegen kant, ter beschik- ging van de Regeering wordt gesteld en dringt aan op plaatsing van verdachte in een psychopateninrichting. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Woensdagnacht is op den Heerenduin weg te Hillegom de heer K., die zijn ver loofde met een auto van de Oranjefeesten naar huis bracht, zijn stuur kwijtgeraakt. De auto reed in het prikkeldraad langs den weg; de twee jongelui vlogen door de voorruit. Ernstig gewond zijn zij opge nomen. Twee dokters verleenden de eer ste hulp, waarna de gewonden zijn over gebracht naar het academisch ziekenhuis te Leiden. Hun toestand is ernstig. De auto is zwaar beschadigd. EEN BRUTALE INBRAAK. Donderdagnacht is ingebroken in de woning van den kassier van de Boeren leenbank te Heer Hugowaard Noord. Ruim 3000 is uit de brandkast ont vreemd. De inbrekers hebben zich toe gang weten te verschaffen tot de kamer, waar zich de brandkast bevindt. In een der wanden van het vertrek is een gat ge^ maakt en door deze opening is de brand kast naar de dorsch gerold. Vervolgens heeft men een bezemsteel doorgebroken en op beide stukken de brandkast naar buiten gebracht. Met een breekijzer is een der wanden losgewrongen en geheèl op gerold. Hierdoor kon men de kas berei ken, die boven in de kast was geplaatst. Al het geld is hieruit ontvreemd. In een naburige woning heeft men drie mannen bij het huis gezien, doch daar zich alleen vrouwen thuis bevonden, durfde men zich niet naar bulten begeven. Van de daders geen spoor. NONCHALANT EN NIET GALANT. Dinsdag arriveerde in Maastricht een trein. Maar dat niet alleen: in een der wa gens werd een tasch gevonden door een spoorman, zoo vertelt de „Limb. Koer." Deze tasch bevatte niet minder dan één- en-dertig gouden dameshorloges mitsga ders vijftien heerenhorloges, goud en zil ver door elkaar. 't Was werkelijk een hoopje metaal bij elkaar, wat men niet graag zoo-maar zou willen verliezen. De verliezer in quaestie voelde daar blijkbaar evenmin voor en haastte zich zijn eigendom te trachten terug te krijgen. Hij was natuurlijk over gelukkig, dat hij zijn goed terug kon krijgen. En uit pure dankbaarheid een andere beweegreden is tenminste nauwelijks aan te nemen uit pure dankbaarheid dus, schijnt hij heel voorzichtigjesdank je wel" gezegd te hebben! Buitenland. Zestien dooden en vijftig ernstig gewonden. Te Detroit zijn bij oen brand in een nachtclub, die in een kelder was ingericht, drie menschen omgekomen en 50 ernstig gekwetst. Het geheele lokaal Is door de vlammen vernield. De slapenden hadden ZONDAG 22 SEPTEMBER Onderwerp: „Levensvreugde". Weöterkerk (Wostolein). Geen dienst. Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar, 's Avonds 5.80 uur, Ds. N. Koers, van Noordwijk aan Zee. Hulpkerkdienst. (Militair Tehuis, Kanaalweg; 's Morgens 10 uur, Ds. N. Koers, 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 6.30 uur Leesdienst. Ohr. Geref. Kerk (Steengracht), 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers. Onderwerp„Nieuwe Dingen." Doopsgezinde Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10.30 u. in de Westerkerk, Ds. R. O. W. J. Hoek. Doopbediening. 's Avonds 5.30 u. in gebouw Palmstraat, Ds. R. O. W. J. Hoek. Leger des Hells. 's Morgens 10 uur, Heiiigingsdienst en 's avonds 8 u. Verlossings-samenkomst. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. JULIANADORP. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 8 uur, de Heer L. Schut, van Winschoten. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de heer Boon. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman. Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur, Leesdienst. 's Middags 2.30 uur, Ds. N. Koers, te Noordwijk aan Zee. WIERINGEN. Den Oever. Ned. Herv. Gem. 'b Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek. Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 3 uur, Candidaat G. Zeijl, van Sneek. Voor- en namiddags busdiensten vanaf den Poelweg, Westerland. Gebouw „Land ln zicht". 's Morgens 10 uur, de Heer J. K. Lofvers Cand. t. d. H. dienst. Hlppolytushoef. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Doopsgezinde Gemeente. 's Morgens 10.30 uur, Ds. Erkelens, van Baarn. Westerland. Ned. Herv. Gem. 's Middags 2.30 uur, Ds. van Beek. eerst niets van den brand gemerkt. Een politie-agent zag de vlammen ten slotte op straat uit het vertrek oplaaien. Hij rende weg om de brandweer op te bellen. Toen deze kwam had het vuur zich reeds sterk uitgebreid. Volgens een nader bericht bedraagt het. aantal menschen, die bij den brand zijn omgekomen, niet drie doch 16. Het gebouw brandde geheel uit. Het groote aantal slachtoffers is gedeeltelijk te ver klaren uit het feit, dat de brand in den kelder is uitgebroken en daardoor de uit gang voor de lieden, die op de hoogere verdiepingen sliepen, zeer spoedig was versperd, Daarenboven had de brand zich reeds aanzienlijk uitgebreid, voordat ie mand in het gebouw het bemerkte. De brandweer werd dan ook niet uit het ge bouw, doch door een politie-agent geal armeerd, die de vlammen uit het gebouw zag oplaaien. In het gebouw ontstond een hevige paniek, welke nog vergroot werd bij het zien van de smalle trap die van de tweede verdieping naar beneden ging. To< n de rook steeds dikker werd, sprongen de menschen uit de ramen op straat. Onder de ernstig gekwetsten, die zich in het ziekenhuis bevinden, zijn er velen, van wie de kleeren aan het lijf zijn verbrand. Nader wordt nog uit Detroit gemeld dat bij den brand tien mannen en zeven vrouwen om het leven zijn gekomen. De in het gebouw aanwezigen vernielden in hun paniek een venster, den eeni^en uitweg om naar buiten te komen. Eenigen konden uit het venster springen, terwijl in het gebouw de een den ander wegdrong en trapte, zoodat een aantal personen onder den voet werd geloopen. Velen werden door naar den uitgang dringende personen, wier kleeren reeds vlam gevat hadden, ernstig gewond. De brandweer spande springdoeken en netten op straat, waardoor velen gered konden worden.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 13