HELDER» COURANT Fotogr.-Atelier EISELIN. CONFECTIE C. VAN TRIET, TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. DE MARINEMANOEUVRES I 1 HET NOORDERKWARTIER. VAN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1929 BEZOEK VAN MINISTER DECKERS AAN DE VLOOTMANOEUVREa Db Minister van Defensie, Mr. Deokew, heeft zich gisteravond, vergezeld van den •hef van den Marinestal, vica-admiraal J. C. Jager, en van 's ministers adjudant, kul ter aee Heydt, naar Den Helder be geven, ten einde heden (Donderdag) op de „Kortenaer" de marine-manoeuvres bij te wonen. TWEEDE MIJNENVEGER. Dinsdag is op 's Rijkswerf van stapel geloopen de tweede, voor Indië bestemde en aldaar in aanbouw zijnde mijnenveger. Toespraken werden ditmaal daarbij niet gehouden. Deze mijnenveger B werd in December op stapel gezet. DE REÜNIE-FEESTEN. Het Gedenkboek. Door het Comité voor de Réuniefeesten ter gelegenheid van de herdenking van het 75-jarig bestaan der adelborsten-op leiding te Willemsoord is een Gedenkboek uitgegeven, onder redactie van de heeren H. J. Boldingh, J. C. M. Warnsinck, J. W. Bloem en P. S. van 't Haaff. Het is een kloek boekdeel, van ruim 300 pagina's druks geworden. Het bevat de naamlijst der verschillende Commandanten van het Koninklijk Instituut voor de Ma rine, een historisch overzicht van de adel borsten-opleiding, de adelborsten liederen, beschrijving van het vaandel en voorts een lijst van alle adelborsten, die op het Kon. Instituut hunne opleiding hebben genoten, met alle bijzonderheden, voor zoover die te verkrijgen waren van hun verderen levensloop, ook in de burgermaatschappij. Wanneer men bedenkt, dat deze lijst een kleine 3000 namen bevat, dan kan men zich eenigermate een idéé vormen van de ge weldige hoeveelheid werk, die noodig ge weest moet zijn voor de samenstelling van dit deel van het werk, waardoor bovendien het gedenkboek een bijzondere beteekenis verkregen heeft. De naamlijst wordt om de 5 promotie- jaren afgewisseld door mengelwerk uit de Adelborsten jaarboekjes uit de verschil lende tijdperken. Het gedenkboek is verlucht met talrijke portretten en een in kleur uitgevoerde af beelding van het Vaandel van het korps adelborsten. Het werd vervaardigd door de N. V. Drukkerij v/h O. de Boer Jr. alhier; de bandteekening is van den heer Klapmeijer. DE OPVOERING VAN JULIUS CAESAR. Rectificatie. In ons verslag betreffende de opvoering van het schijndrama „Julius Caesar", op genomen in ons nummer van Dinsdag, zfjn eenige fouten geslopen. Wij zeiden o.a .dat de machtige keizer er een „Minis ter van Desorganisatie" op na bleek te houden. Nu, zoo erg was het niet, het moest n.1. zijn een „Minister van Des illusie", welk woord immers rijmde op „fusie". Men begrijpt! Abusievelijk vermeldden we dat de pro logen, die in geestige rijmen den inhoud van het volgend bedrijf bekend maakten, van den heer Jager waren. Deze waren echter van den heer Kroese. VERLICHTING WESTSTRAAT. Naar wij vernemen zal de Weststraat tusschen ingang Rijkswerf en Zuidstraat bij gunstig weer Zaterdag- en Zondag avond worden verlicht. EEN MEISJE AANGEREDEN. Dinsdagmiddag te ongeveer 5.15 u. re den op de Weststraat een tweetal jonge dames op de fiets. Een van hen, mej. J. Schutten, wonende in de Tuinstraat, werd ter hoogte van de firma Luyckx, door een, aldaar met andere jongens op de fiets spelenden, jongen aangereden. Het meisje kwam te vallen en wel zoodanig, dat zij een diepe vleeschwond in een harer boe nen kreeg. Door omstanders werd zij op de fiets naar Dr. Thorbecke gebracht en daar deze niet thuis was, werd zij naar de Ltdwina-stichting vervoerd, waar de wond werd gehecht en de jongedame naar huis kon worden gebracht. Van deze aanrijding werd aangifte ge daan en proces-verbaal opgemaakt. GEWOND DOOR EEN PROPELLER. Gisterenmorgen is de korporaal-vlieg tuigmaker v. d. Vlies op het vliegkamp „De Kooij" in aanraking met een draaien- den propeller gekomen, waardoor hij een vleeschwond aan een der armen bekwam. Hjj is naar het hospitaal vervoerd. DE GESTOLEN MOTORFIETS TERECHT. Dinsdagavond zagen eenige kennissen van het slachtoffer van den motordiefstal, den verdachte van dezen diefstal, den zee- milicien K. op de gestolen motorfiets in de Keizerstraat rijden. Zij volgden hem en zagen dat hij het motorrijwiel, alsof er niets gebeurd was, voor de bergplaats neerzette en zich verwijderde. Zij brach ten daarop het motorrijwiel naar het Hoofdbureau van politie. De dader, die zeker niet de bedoeling heeft gehad het motorrywiel te stelen, doch er slechts een uitstapje mee te maken, zal van dit avon tuurtje nog wel meer hooren. WAAROM DAT GESAR? Een abonné zendt ons een „ingezonden stuk]e waarin hij zegt, dat er zich in de nabijheid van de „Radio-Centrale" een geroutineerde plager bevindt, die het velen luisteraars lastig maakt en op hin derlijke wijze concerten etc. stoort. Hij doet een beroep op den man of jongen, om met dit gesar op te houden en wij onderschrijven dat verzoek gaarne. Wat heeft men eraan het zijn medemenschen op een dergelijke wijze lastig te maken en het genot van een mooi concert te be derven. Wij vertrouwen dat hij, die dit laffe spelletje deed, hiermee van vandaag af zal ophouden. Dinsdag 24 September 1929. De manoeuvres van de Koninklijke Marine, welke Dinsdagmorgen in het Noorderkwartier aangevangen zijn, be gonnen onder belangrijk betere weersge steldheid, dan die waaronder Vrijdag, Za terdag en Zondag j.1. de Réuniefeesten van het 75-jarig bestaan van het Konink lijk Instituut voor de Marine in den Helder werden gevierd. De elementen hebben toen een krachtige poging in het werk gesteld om de feestelijke stemming bij de réunisten te bederven, doch geluk kig zijn zij daarin, dank zij de uitstekende regeling niet geslaagd, en het feit, dat alle réunisten niet onbekend stonden te genover het beruchte „jutterweer" uit Nieuwediep zal hierbij waarschijnlijk ook nog wel een rol hebben gespeeld. Op de manoeuvres zou het stormweer van de vorige dagen een heel wat groo teren invloed hebben gehad en de Com mandant van de Blauwe partij zou hierin onverwachts een krachtige bondgenoot hebben gevonden. Want de beruchte stormen op onze kusten, waarvan in het gebied van actie, in de Haaksgronden en op de banken bij het gat van Terschelling zoo menige droeve herinnering voortleeft aan het lot der schepen en de opvaren den die er aan ten prooi zijn gevallen, zouden het voor de roode partij-comman dant uiterst moeilijk hebben gemaakt om een krachtige actie in de toegangen tot de Zuiderzee te ondernemen. Geheel anders is dit alles, nu het weer is omgeslagen, en zoo verleidelijk mooi is geworden, dat het plotseling een steun is geworden voor den vijand van de Blauwe partij, welke nu geheel op eigen middelen moet bouwen. Gedurende den afgeloopen nacht zijn de verschillende schepen op de meest uit- eenloopende uren naar hunne posten vertrokken en de Blauwe partij heeft alle maatregelen tot het afslaan van den ver wachten aanval der Rooden genomen. De verraderlijke mijnvelden, de mynversper- ringen zijn gelegd, de batterijen en kust- wachtposten werden bezet, en de sche pen hebben hunne afwachtstellingen in genomen. Reeds kort nadat de oorlogstoestand was ingetreden, werden door de vliegtui gen van beide partijen verkenningstoch ten gedaan, teneinde eventueele vijande lijke strijdmachten te verkennen en de aard en positie hiervan aan de partij commandanten draadloos te melden. Deze wijze van berichtgeving gaf onmiddellijk gunstige resultaten, en beide partijleiders waren reeds vlug eenigszins over de po sitie der vijandelijke strijdmachten inge licht. Slechts de onderzeebooten kunnen trachten, door wegduiken, zich aan deze verkenning te onttrekken. Een stel roode mijnenvegers zijn opge- stoomd in de richting van het Zeegat van Terschelling en hebben daar een gedeelte van het gebied ervoor, op mijnen afge- vischt. Zij zorgden evenwel hierbij buiten schootsafstand van de kustbatterijen te blijven, zoodat de blauwe partij, welke zich niet heeft laten verlokken om met Hr. Ms. „Gruno" de vijandelijke schepen te verjagen, hen geen schade heeft kun nen berokkenen. Ook Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" werd verkend, stoomend ver uit de kust, beNoordwesten van dit zelfde zeegat. Een der Blauwe onderzee booten heeft opdracht gekregen, te trach ten tot een aanval te geraken, doch of zij in deze poging zal kunnen slagen, is op het oogenblik niet bekend. Woensdag 25 September 1929. De actie op onze Noordelijke kusten, waar onze Marine manoeuvres houdt, wordt door buitengewoon mooi weer be gunstigd, en het zicht was gisterenavond en vannacht bijzonder helder. Hr. Ms. Onderzeeboot O 10, welke vol gens ons vorig bericht order had gekre gen, te trachten Hr. Ms. „Heemskerck" binnen lanceerafstand te benaderen, is hierin niet geslaagd, doordat het pant serschip van koers is veranderd, en zich in een veiliger gebied heeft teruggetrok ken. Deze actie van Hr. Hs. „Heemskerck" moet evenals het mijnenvegen door een span mijnenvegers op den achtermiddag, als een schijnactie beschouwd worden, teneinde de aandacht van de blauwe partij op het zeegat van Terschelling te con- centreeren, zooals nader uit het verloop der gebeurtenissen moge blijken. De blauwe vliegtuigen hielden, vlak vóór het invallen van de duisternis, nog een verkenningsvlucht over het terrein van actie, teneinde hun commandant vóór het ingaan van den nacht nog een over zicht te geven van de positie der vijan delijke roode vaartuigen. Hr. Ms. „Heems kerck werd op deze vlucht niet gezien. Voor een poging tot binnendringen der zeegaten in den nacht, waren in verband met het feit, dat de maan om pl.m. 9u30 opkwam, de uren direct na zonsonder gang, het meeat geschikt, vooral ook om- Atelieruren'i JaBel|Jks 9"9 Aienerurenj zondags 10-0 6 zwarte fotok. salonfoto f 1.50 - i 2.00 6 bruine fotok. salonfoto f 2.00 - 12.50 UITZENDING REVUE „LACH EN VERGEET". Vrijdag wordt de wereldreivue van Frits Stapper „Lach en Vergeet" met Louis Diavids in de hoofdrol, dioor de A.V.R.O. uitgezonden. Deze nieuwe prachtrevue, welke thans avond aan avond te Rotter dam gaat, zal ook dezen winter in Den Helder worden opgevoerd. De luisteraars kunnen dus reeds een voorproefje nemen. dat het zicht zoo bijzonder helder was en de zee zoo uitermate kalm. De blauwe party had haar bewakings vaartuigen uitgelegd, om elke poging tot binnendringen, zoo mogelijk te ontdek ken, en door het afgeven van het alarm sein de kustbatterijen en de artillerie schepen onmiddellyk voor het dreigend gevaar te waarschuwen. Inderdaad heeft de Roode party een binnendringingspoging gedaan. Twee snelvarende Z booten waren hiervoor naar de Texelsche zeegaten gezonden, en één naar het Zeegat van Terschelling. Door op twee verschillende plaatsen zulk een poging te ondernemen werd de mo gelijkheid geopend, dat althans één der zeesluizen, door Rood vernietigd zou kun nen worden, indien het, zoowel aan een der booten voor het Texelsche zeegat, als aan die voor het Stortemelk gelukte, on gezien binnen te dringen. Want in artille- ristische bewapening moeten de blauwe mynenleggers het onderspit delven tegen het zwaardere geschut van de Z-booten. Voor de Blauwe party biyft dus alleen Hr. Ms. „Grjjno" over als artilleristisch sterker schip, en indien dit schip er in geslaagd zou zyn om afdoende af te re kenen met de indringers van het ééne zeegat, zou het daarna te laat gekomen zyn by die van het andere zeegat, om de poging tot vernietiging van de Zuiderzee sluizen door geschutvuur nog te kunnen beletten. De Blauwe party werd evenwel in den afgeloopen nacht niet voor dit moeilijke vraagstuk gesteld. Want Hr. Ms. Ondier- zeeboot O 9 welke voor de Haaksgronden kruiste ontdekte plan. 8 u. 30 2 vaartui gen welke met gedoofde lichten varende den ingang van het Sohulpengat trachten te naderen. Na een geslaagde voorzichtige verkenning, stelde de commandant van de onderzeeboot vast dat hy met vijandelijke torpedobooten badl te maken, en onmid dellyk werd tot een bovenwateraanval overgegaan. Het gelukte aan de onderzee boot om onopgemerkt te naderen tot bin nen lanceerafstand en één van zyn tegen standers met een torpedoschot te vernie tigen. De andere boot slaagde er in, om zich aan een aanval van de onderzeeboot te onttrekken, doch had het ongeluk om, by het dwars oversteken van de banken en van het vaarwater een betonningsboei in een der schroeven te draaien. De bin nendringingspoging werdl toch voortgezet, doch de boot werd door een der bewa- kingsvaartuigen ontdekt, die evenals de onderzeeboot reeds gedaan had, alarm maakte. De zoeklichtbundels zochten de indringer, daarby ter zijde gestaan door het heldere schynsel der lichtgranaten, en het llot van het Licht gebouwde vaartuig was diaarna door het geschutvuur der batteryen spoedig beslecht. De betonningsboei met haar veranke ring werd hedenmorgen door een duiker uit de schroefas van de torpedoboot ver- wyderd!, waarna de boot in het dok werd opgenomen, om de byi het ongeval opge- loopen lichte avery te herstellen. Die torpedoboot welke door het Storte melk het zeegat van Terschelling trachtte binnen te dringen verging het niet beter, aangezien zy werd ontdekt door de kust- wachtpost op Vlieland. De gealarmeerde kustbatteryen openden het vuur op haar, dat evenwel geen afdoende uitwerking had tengevolge van den nog grooten af stand. De boot werd ©venwel bij haar ver der doordringen opgevangen door Hr. Ms. „Gruno" en Hr. Ma. „Medusa", die haar na een kort gevecht in den grond boorde. Het is hier de plaats oim te vermelden dat een schip hetwelk buiten geveoht wordt gesteld, door een, door den Alge meen leider te beslissen aantal uren, weder opnieuw aan de oefeningen mag deelnemen. De actie van de Roode party geschiedt door een onderdeel van de groote Roode vloot, welke op de Noordzee kruist. Zoodra dit onderdeel verliezen lijdt, worden die weer aangevuld door verster king van het gros. Aangenomen wordt, door den algemeen leider, dat één, als vernietigd beschouwd vaartuig, weder aan de oefening mag deelnemen indien de tyd die benoodigd zou zyn om een plaats vervangend schip van het gros op de Noordzee te dirigeeren naar de plaats van actie, verstreken is. Voor de Blauwe party is dit eenigszins anders, omdat hierbyje- kening wordt gehouden met de werkelyke sterkte der Nederlandsche Marine. Een vernietigde onderzeeboot b.v. kan daarby niet vervangen worden, wanneer aangeno men wordt, dat de overige, niet by de Blauwe partij ingedeelde Nederlandsche onderzeebooten in tijd van oorlog in de Zuidelyke wateren, hun oorlogsposten heb ben betrokken, zoodat er geen reserve meer aanwezig is. Uit het bovenstaande zagen we, dat de nachtelijke verrassing van de Roode party mislukt is. Intusschen zat die party niet stil en werd er hedenmorgen pl. m. 11 uur gerapporteerd, dat Hr. Ms. „Heemskerck", beschermd tegen onderzeebootaanvallen, door zigzaggende torpedojagers en mij nenvegers de kust van Vlieland naderde en aldaar met de landingsdivisie van 100 man, een vlot uitgevoerde landing op het eiland uitvoerde, teneinde de batteryen te vernielen, waarvan de Roode party blyk- baar door spionnenberichten, of door ver kenningsvluchten van zyn vliegtuigen wist, dat zy slechts zwak bezet waren. Na dat de battery vernageld was, werd de lan dingsdivisie weder aan boord genomen, zoodat de Blauwe kustwachtpost intact werd gelaten; waarna Hr. Ms. „Heems kerck", voorafgegaan door de naar mynen visschende mynenvegers, en weder be schermd door torpedobooten, koers zette naar het Stortemelk, biykbaar met het voornemen om zelf een poging tot binnen dringen te doen. De Blauwe battery op Terschelling opende het vuur op de mynenvegers en slaagde er in één span in den grond te boren, doch daarna werd zy door vuur van Hr. Ms. „Heemskerck" tot zwygen gebracht, terwyl het aan dit schip even eens gelukte om eenige Blauwe bewa kingsvaartuigen, welke niet snel genoeg hadden kunnen terugtrekken, tot zinken te brengen. Hr. Ms. „Heemskerck" dringt steeds dieper het vyandelyk zeegat binnen, aan gezien de artilleristisch zooveel zwakkere schepen Hr. Ms. „Gruno" en „Medusa" van de Blauwe party moeten retireeren. Evenwel heeft Rood nog niet alle hin derpalen van Blauw overwonnen, want plotseling verraadt een bellenbaan van een torpedo, de aanwezigheid op de Vliereede van een onderzeeboot. De torpedo trof doel en langzaam zonk het pantserschip van de Roode party in de diepte. Doch ook de Blauwe party leed een gevoelig verlies doordat de aanvallende onderzeeboot door een der vyandeiyke torpedobooten werd geramd en zonk. De Roode torpedobooten zetten hun in- dringpoging vóórt en trachten door hunne hooge vaart binnen geschutsafstand van de Zuiderzeesluizen te geraken, zy werden evenwel teruggedreven door Hr. Ms. „Gruno" en „Medusa" van de Blauwe party, die na het zinken van het pantser schip niet langer behoefden terug te trekken. Er was nu eenige uren rust in de vyan- delykheden ingetreden, totdat de Roode harty haar geleden verliezen zou hebben aangevuld vanuit het gros van haar vloot op de Noordzee. De verloren gegane on derzeeboot „O 8" werd vervangen door Hr. Ms. „O 9", die daarvoor van haar vroegere post voor het Schulpengat werd opgeroepen. Anna Paulowna. VERGADERING WITTE KRUIS. Op Maandag 23 September vergaderde de afd. Anna Paulowna van het Witte Kruis in Veerborg. Als gewoonlyk was de opkomst der leden weer miniem, slechts 1 lid was met het bestuur aanwezig. Het is voor het bestuur, dat met zooveel toe- wyding zyn taak vervult, zeker onaange naam, dat de vergaderingen niet beter worden bezocht. De voorzitter, burge meester Lovink, opent de vergadering, waarin de notulen door den secretaris, den heer Liefhebber worden gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorrz. deelt mede, diat het leden- aantail dit jaar belangryk is toegenomen, namelyk van 930 tot 1028. Onze afdeeling behoort bij de gemeenten, waar het hoog ste percentage inwoners lid' is. Nieuw materiaal word aangekocht, waaronder een spons-qu mieed, terwyl ander mate riaal werd vervangen door nieuw. Het zwembad is een waar succes, wpt het aantal baden betreft; financieel blijft er nog te wenschen over. Het vermoede lijk tekort zal 1000 bedragen; dit wordt voor het grootste gedeelte veroorzaakt, doordat voor 800 rivierzand] in de bas sins is aangebracht. Het aantal abonne menten bedroeg dit jaar 46, badkaarten 4026, terwijl 36 zwemdiploma's werden uitgereikt, 2 oandidaten werden afgewe zen. Het zwemexamen werd afgenomen door den voorz., secretaris, VeLlefcoop en den badmeester. Van het bestuur van den polder is be richt ingekomen, dat de huur van het zwembad, wegens aanslag In de belasting, zal worden verhoogd en gebracht wordt op 8 per jaar. Tot afgevaardigde voor de algemeen© vergadering wordt benoemd de secretaris. De Voorzitter zal als plaatsvervanger op treden. Den afgevaardigde wordit vry mandaat gegeven. Het huishoudeiyk reglement wordt voorgelezen en de wijzigingen worden besproken. Tot commissie voor nazien der reke ning worden benoemd de heeren DEL Jon ker, D. J. Kaan en J. A. Tromp. Uitgeloot werden 20 aandeelen van de rentelooze leening ten behoeve van het zwembad. Uitgeloot werden de volgende nummers: 75, 196, 186, 45, 1, 115,109,142, 172, 175, 177, 7, 10, 154, 83, 90, 72, 188, 7, 120. Na de rondvraag, welke niets oplever de, werd de vergadering gesloten. T.A.G.O. Op de dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van TAGO werd de vraag overwogen: Wat zullen wij de a.s. winter doen? De opkomst gedurende het afge loopen seizoen is, het valt niet te ont kennen, verre van schitterend geweest. Wat zal dan de a.s. winter opleveren, waarin bovendien »Ormenio« zyn tien jarig bestaan vieren zal mat een tooneel- wedstrijd, die aanleiding tot niet minder dan vyf tooneeluitvoeringen van ver schillende vereenigingen geeft. Zal de opkomst In het aanstaande seizoen dan weer nog geringer zyn? Onder deze en dergelijke overwegingen heeft het TAGO- beituur gemeend maar eena een winter dia niet van maatwerk te onderscheiden Is kunnen wij U thans aanbieden, met onze aansluitende kragen en Engelsche schouders. Draagt nu MAATWERK voor CONFECTIEPRIJZEN. Spoorstraat 126 - Tel, 370. over te slaan. Misschien dat blijkt, hoe in dien tijd een warme liefde voor TAGO is ontwaakt. Woensdagmorgen werd op do Molen vaart een oud man door een luxe auto aangereden. Zijn toestand is naar wij hoorden vry bevredigend. Wieringen. UITVOERING „OOST-WIERING". Men deelt ons mede, dat de Mandoline club „Oost-Wieringen", dir. de heer S. Bruul, op Zondagavond 29 Sept. a.s. een openbare uitvoering geeft in de Concert zaal „Concordia" te H. Hoef, waarby het duo Busch van Amsterdam zyn mede werking zal verleenen. VACCINATIE. Eevenals te H.Hoef zal vanwege de ge meente ook te Den Oever, door den ge meentegeneesheer, gelegenheid worden gegeven voor kostelooze inenting en her inenting en wel op Donderdag 26 Sept. a.s. in de Zondagsschoolzaal van de kapel aldaar, van 7—9 uur 's avonds. OVERPLAATSING. De heer J. Ph. de Vries, vak-werkman by den Telegraaf- en Telefoondienst, wordt van Schagen overgeplaatst naar Wieringen. Politie Wieringen. Verloren: een ring met eenige kleine sleuteltjes, terug te bezorgen bij den genu-veldwachter te H.hoef. Mej. G. H. Smit, alhier, wordt met in gang van 1 Oct. a.s., aan het hulppostkan toor te Hippolytushoef, als locale kracht, voor een proeftyd van 2 maanden in de leer genomen. De heer Juisting te Alphen a.d. Ryn heeft zyn benoeming tot hoofd der chris- telyke school te den Oever aangenomen en zal 1 November a.s. in dienst treden. Evenals elders maakten j.1. Maandag en Woensdagnamiddag velen gebruik van de door de gemeente aangeboden gelegen heid tot vaccinatie of revaccinatie. WINKELSLUITING. Aangaande ons bericht, in het vorig nummer, omtrent de opheffing der win kelsluiting, zy nog vermeld, dat enkele winkeliers hieraan niet mee doen en som mige wel, zoodat dit feitelyk gedeeltelijke opheffing is. Van Ewijcksluïs. Men zal zich mogelyk herinneren, dat in het vorig najaar een aanvang is ge maakt met het baggeren van een kanaal, dat vanaf het Amsteldiep naar van Ewyck- sluis zou loopen, om daar mettertyd aan te sluiten aan het Balgzandkanaal en op die wyze een schakel te vormen in het scheep vaartverkeer tusschen het Noord-Hol- landsch Kanaal en den Wieringermeer- polder. By het inkorten der dagen is men hiermee opgehouden en heeft men den winter laten passeeren, voor met dit werk voortgang is gemaakt. In April van dit jaar is men opnieuw aangevangen en het is nog slechts enkele weken geleden, dat dit 1200 Meter lai kanaal, voor zoover dit althans mogeiyk was, gereed kwam. Het wachten was nu op de opening van den nieuwen weg naar Wieringen, want wilde men de aansluiting aan het Balgzandkanaal tot stand brengen, dan moest de verbindingsdam, welke in 1925 vanaf Van Ewijcksluïs naar den af sluitdijk was gelegd, en waarlangs alle verkeer te land naar Wieringen plaats had, worden doorbroken, om zoo het ge- wenschte rechtstreekse!)© scheepvaartver keer vanuit het Balgzandkanaal naar het Amstelmeer en vandaar uit naar de Wie- ringer Meer te bewerkstelligen. Nu vorige week de bedoelde weg voor het verkeer kon worden opengesteld, was te voorzien, dat de doorbraak van reeds genoemden verbindingsdam spoedig zou volgen. Maandagmorgen nu is de bagger molen „Nederland I", een der grootste molens van de Maatschappy tot Aanne ming van Zuiderzeewerken, hiermee aan gevangen en reeds Dinsdagavond was deze hiermee zoo ver gereed, dat nog slechts langs één der opstaande kanten van dezen dam de overzyde kon worden bereikt, ter wyl telkens opnieuw groote stukken hier van, door de steeds voortgaande ondergra ving naar beneden vielen. Den geheelen avond tot het einde der werkzaamheden (om negen uur) was een talryk publiek dan ook aanwezig om dit byzonder inte ressante schouwspel, dat ditmaal van zoo nabij was waar te nemen, gade te stlaan. Woensdagmorgen te ongeveer 10 uur kwam de eerste verbinding, tot stand en kon het water van de eene zyde naar de andere stroomen, terwyl te ongeveer half één 's middags het eerste vaartuig (een schip, geladen met ryshout) van de toen reeds ongeveer dertig meter breede ope ning als doorvaart gebruik maakte. Hoewel dit werk nog niet geheel gereed

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5