E I uinen GEOPEND Dejeuner-Éatoire, Collation of Diner. OM EN BIJ DE MARINE-MANOEUVRES VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. GRUHWALD, KEIZERSTRAAT 116, OEH HELDER VAN ZATERDAG 28 SFPTEMBER1929 GEMEENTERAAD. DE HEER D. H. GRUNWALD BEDANKT ALS RAADSLID. Is een prima adres voor maatwerk SCoiel-éPetision Gedurende het geheele jaar Nachtelijke manoeuvres op het vliegkamp „De Kooy". PREDIKBEURTEN Op hel 11. gehouden machinisten- examen te 's-Gravenhage alaagde onze stadgenoot, de heer P. O. van Klaarwater, voor het diploma A. TER A ARDEBESTELLIN 6 F. MINNEBOO. Vrijdagmiddag had op het kerfkhol te Huisduinen plaats de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van -wijlen den heer F. Minneboo, in leven een der hier woonachtige oud-redders. De voorzitter der vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering", de heer van Dok, zeide bij' die gelegenheid het volgende: Geachte familieleden, vrienden en bekenden. Zoo staan wij hier allen weder ge schaard om de laatste rustplaats van een onzer Helden der Zee. Franciscus Minneboo, de kalme, bedaar de, stoere zeeman, zooals wij dien gekend1 hebben in zijn leven. Die zoo menigmaal zijn leven heeft veil gehad om dat van zijn evenmensoh van een anders wissen dood te redden. Wij hebben dit nog deze week gelezen in een gedicht van Cllnge Doorenboa, hoe treffend dezen laatste regels daar neergeschreven waren. Hoe velen keeren niet glorierijk naar huis, met een lange doodènlijisrt. Maar zij keer den glorierijk weer met een lijst der levenden. Deze mannen kennen hun wa ren Christenplicht en tot deze mannen behoorde ook Minneboo. Laat het ook een troost zijn voor de kinderen1, dat zij met trots kunnen neerzien op de heldendaden van hun Vader en wanneer er met trots over deze mannen wordt gesproken, dat zij dan kunnen zeggen: tot deze mannen behoorde ook imjjn Vader. Vrienden, ook wij hebben onzen plicht aan onzen vriend en kameraad volbracht om hem naar zijn laatste rustplaats te vergezellen. Ik wil dan ook een1 laatste woord aan den overledene toeroepen, na mens de Ver. M. V. Z.: Minneboo, gij hebt hier op aarde uw plicht volbracht. Rust in vrede! OPENING TOONEELSEIZOEN IN CASINO. Het speelseizoen wordt Donderdag 8 Oct. In Casino geopend met een voor stelling van het Klein-Kunst-Ensembte „De Witte Raaf", onder artistieke leiding van den bekenden geestigen conferencier Piet Holman. Dit subliem cabaretgezel schap geeft een zeer keurig en afwisse lend programma. Het brengt het publiek iets nieuws op het gebied van cabaret- kunst, geboden ixi praohtige decors, bij zonder fraaie costumes en oogstreelende kleurenpracht. „De Witte Raaf" brengt „iets aparts", iets bizonder-goed verzorgds en beschikt over eigen reisgelegenheid, waarmee een keur van hoogst moderne en schitterende decors wordt meegevoerd. Wie zich de vroegere, zeer gewilde cabaretavonden van Pisuisse hier her innert, zal ook thans weer in do gelegen heid zijn iets dergelijks te genieten. Wij' komen op het uit te voeren pro gramma en de medespelenden nader terug. FIETS GESTOLEN. Gisterenmiddag is wederom een bru tale fietsendiefstal gepleegd in onze druk ste straat. Een dame, die met baar vrien din naar Simon de Wit was gegaan, kwam, toen zij, na even in den winkel geweest te zijn, tot de onaangename ont dekking dat haar fiets, die zij voor het raam had gezet, verdwenen was. Die van haar vriendin stond er nog. Als de fiets niet wordt teruggevonden, dan zijn dit dure boodschappen geweest, ondanks de goedboope prijzen. Blijkens een bij het gemeentebestuur ingekomen schrijven heeft de heer D. H. Grunwald als lid van den Raad bedankt. Hij wordt opgevolgd door den heer J. B. F. Meijer, lid van de firma Gebr. Meijer, confectiefabriek, alhier. De heer Grunwald is sedert 27 jaar lid van den Helderschen gemeenteraad Twee maal heeft hy in die periode de gemeente als wethouder vertegenwoordigd, ml. in een der moeilijkste periodes, n.1. van 1917 tot 1919, toen hy wethouder van Financiën was, en daarna weder in 192327 als wet houder van Financiën en Bedryven. Als de belangrijkste feiten uit zyn raadslidmaatschap memoreeren wy zyn y'veren voor een betere salarieering voor de onderwijzers, toen deze nog zeer onvol doende was. Voorts deed de heer Grunwald meerdere malen voorstellen voor een betere verbinding met Anna Paulowna. Terecht werd daar by de opening van de pontonbrug door burgemeester Lovink op gezinspeeld. De Ambachtsschool, waarvan hy vele jaren eerst secretaris, later voor zitter werd, kwam tot stand grootendeels door zyn arbeid daarvoor in den Raad. Als wethouder wist hy op voordeelige voorwaarden voor de gemeente een 4V, leening af te sluiten In een periode, waarin andere gemeenten moeilijk geld konden krijgen. En meermalen heeft de gemeente geprofiteerd van zyn koopmanschap by inkoop van kolen. Door zyn streven in den Raad en zyn besprekingen met het Hoofdbestuur der Posteryen kwam tot stand de post-auto- dienst. met Wieringen, welke de eerste goede verbinding van Den Helder was met het achterland, en waardoor vele in woners uit de omgeving naar onze ge meente werden gebracht, hetgeen van zeer groot voordeel bleek te zün voor den han- deldryvenden middenstand. Hoe belang- ryk dit is, moge biyken uit het feit, dat beide diensten op Wieringen jaariyks circa 100.000 passagiers vervoeren. Door dit voorbeeld kwamen later meerdere ver bindingen tot stand. Op politiek gebied was de heer Grim- wald jarenlang een der leidende figuren in de Centrale Vryzinnlge Kiesveree- niging. De redenen, die tot ontslag-aanvrage van den heer Grunwald hebben geleid, zyn te zoeken ln kwesties van internen aard in de Vry'z.-Dem. Kiesvereeniging. Wy zullen ons niet hegeven in eene beschou wing hierover. Wanneer wij het feit cp zichzelf bezien, dan achten w;j het te be treuren, dat op deze wyze een einde ge maakt wordt aan een 27-jarig raadslid maatschap, waarin de betrokkene steeds raar beste weten de belangen van de ge meenschap heeft gediend. KUNSTAVOND MARINE SANATORIUM-FONDS. 't Helpt niet of we 't al tegenhouden en eiken nieuwen dag weer roepen: wat een zomertje, wat een zomertje! 't Helpt niet: de aarde doet haar plicht en draait iederen dag anders. En korter, steeds kor ter worden de dagenWeldra is Octo ber er met haar nevels en haar dauw en helpt mee de laatste illusies van een eeuwig-durenden zomer te niet te doen. En we gaan ons instellen, langzamer hand, op den winter, en de wintersche ge noegens! Weldra is ook de wintertijd inge treden en ontneemt ons nog een uur van dezen laatzomer, dien wy het liefst maar zouden willen vasthouden totja, tot hoe lang? Gelukkig maar, dat we 't niet voor 't zeggen hebben en dat hierover ten minste verschil van meening niet moge lyk is. Of het nu kwam doordat de rechte win- tertyd nog niet was ingetreden, of dat mogelyk de pas afgeloopen marine-ma noeuvres en de daarop gevolgde verloven van invloed waren.ik weet het niet. Vraagt stukken en onzagrooteStalencollectle Bij dien verkennlngsdïenst. De oogen van die vloot, Zons opgang ln de lucht Een goed geslaagde verkenning. Schitterende gelegenheid tot het geven van Uitstekende keuken - Verzorgde keider Prima bediening. Voor eventueel autobusvervoer kan gezorgd worden. Een feit is het, dat voor den Kunstavond, gisterenavond door en voor het Marine- Sanatoriumfonds gegeven in „Casino", de belangstelling nog niet byster groot was. En dit was jammer. De afwezigen hebben altyd ongelyk, maar in dit speciale geval hadden zy het dubbel. „Kunstavond onder leiding van Willem van Capellen", zoo luidde het programma, en als wy nu vertellen, dat behalve deze declamator, niemand minder dan Adolf Bouwmeester en nog eenige artisten mede werkten, dan mag er toch zeker wel ver wondering over worden uitgesproken, dat niet meerderen hiervan profiteerden, om dat men een dergeiyken avond toch waar lijk niet eiken dag krygt. Helaas! het M.S.F. heeft het feit te accepteeren van een nauweiyks halfvolle zaal en wy hebben het te constateeren. Adolf Bouwmeester gaf allereerst, teza men met Huib Orizand, een transformatie- schets in den geest van den bekenden „Jongen Jan", evenals deze ook bewerkt naar Herman Heyermans. De heer Adolf Bouwmeester vertolkte daarin een vyftal zeer uiteenloopende rollen, uiteenloo pend, niet alleen wat grime en spel betreft, maar ook ten opzichte van karakter-uit beelding. Het zyn vyf gevangenen, aan wie krachtens Koninklyk besluit gratie is aangezegd en de groote verdienste van deze transformatieschets ligt dan ook in de wyze waarop de gevangenen (allen vertolkt door Adolf Bouwmeester) op die mededeeling reageeren. Buitengewoon veelzydig wist deze knappe tooneelspeler de vyf personen uit te beelden. Tilly Syllon vertolkte een tweetal dan sen: een van Chopln, een van Tschai- kowsky. Het was de heer Hoppenbrouwer, die hier de piano-party op zich nam, en de wyze waarop hier de muziek door den dans werd uitgebeeld, was zeker volgens per- sooniyke opvatting. Na de pauze trad de zelfde danseres op met den Spaanschen dans No. 1 van Moszkowsky en Rachma- ninoffs sombere „Prélude", die zy ver tolkte als een geketende, die zich tracht te bevrijden. Willem van Capellen, van de radio- avonden welbekend, droeg een geestige St. Nicolaas-schets voor: hoe een Amster- damsch kruier voor St. Nicolaas speelde, en het smeuïge Jordaansch ontbrak niet. Van dit aardige schetsje, waarin zooveel verschillende personen ten tooneele ge bracht werden, heeft men zeer genoten. Het slot was een één-acter van Adolf Bouwmeester en Hulb Orizand, met een spannend verloop en een origineel slot, en zoo hebben tenslotte de aanwezigen, al met al, een recht genoeglyken, kunstzin- nigen avond gehad, al is die dan zyn doel: styving der M.S.F.-kas, voorbygestreefd. De D. 31 vliegt tegen een dykje en slaat over den kop. De be stuurder ongedeerd. De Duitsche wysgeer Nietzsche heeft eens gezegd: „De man houdt van gevaar en spel, daarom neemt hy een vrouw, om dat zy is het gevaarlykste speelgoed". In Nietzsche's tyd waren er nog geen vlieg tuigen, misschien zou zyn spreuk dan an ders geluid hebben. „Vliegen is gevaariyk", zegt a priori de leek, die nog nimmer een voet in een kist gezet heeft; voor hem is iedere vliegenier een gek, een onverschillige, die met zyn leven speelt en wien het nieH kan schelen, of hy vandaag, of morgen, naar beneden valt. Men ziet tegen het vliegen op als onze voorouders tegen het reizen met den trein. De trein was uit den duivel en ieder die zich aan een treinreis waagde, was een dwaas. Nog zyn er menschen die nimmer een voet in den trein hebben ge zet en dat waarschynlyk ook nooit zullen. Precies zoo zal het gaan met het vliegen. Straks, het zal heusch zoo lang niet meer duren, staat men met even verwonderde oogen tegenover iemand die nog nooit ge vlogen heeft, als nu tegenover hem die nog nooit in den trein heeft gezeten. Wy verzekeren u, al hebben we dan Elders in dit blad vindt men het „offi cieele communiqué" van den laatsten dag van de manoeuvres; in eenige feuilletons zullen wy nog een en ander vertellen over tochten, die wy in deze dagen aan boord van een vliegtuig of een der marine-vaartuigen hebben meegemaakt. Wy beginnen dan met een verkennings tocht aan boord yan een van de water vliegtuigen van Blauw. Het eerste communiqué betreffende de marinemanoeuvres maakte reeds dadelijk melding van goed geslaagde verkenningen door de vliegdiensten van beide partyen. Na den eersten verkenningstocht waren beide commandanten reeds vry goed inge licht omtrent elkanders positie. Blauw had bij het intreden van den oorlogstoestand zyn vliegtuigen by het Stortemelk tus- schen Terschelling en Vlieland gesta- tionneerd. Direct werd een verkenning gemaakt, waarby de vliegers het geluk hadden de roode strydkrachten W.N.W. van het vuurschip Teirschellingerbank te oatdskkui; de JHeemskerck" «toornende om de Noord met twee mynenvegera, de beide jagers, eveneens met twee mynen- vegers koersten naar het lichtschip. Voor Blauw was deze verkenning in zooverre gemakkelyk, dat de Roode strydkrachten nog betrekkelyk dicht by hun vastgesteld uitgangspunt moeste» zyn. Rood had daartegenover het voordeel, dat de Blauwe strydkrachten, die zich binnengaat» moch ten bevinden, gebonden waren aan de be paalde vaarwaters. Anders werd het met de verdere verken ningen. Althans voor de Blauwe vliegtui gen. Nadat deze de positie van de Rooden verkend hadden naar men hoopte, on opgemerkt door de tegenparty moesten zy weder naar Lun vliegkamp terug. De W.A.vliegtuigen kunnen nameiyk slechts voor goed 3 uur vliegen benzine meene men, waardoor zy in hun actie sterk be perkt zyn. Voor de middagverkenning werd te kwart voor vier weder gestart. Van 114 uur had de „Heemskerck" dus den tyd om zich naar alle mogelyke richtingen te ver plaatsen, zoodat dus, uitgaande van het punt waar dez» oorlogsbodem hel laatet Mlnletrieël bezoek. Donderdag heeft de Minister van Defensie, Mr. Dr. L. N. Deckera een bezoek gebracht aan de Marine-manoevres. Na terugkeer van de „Kortenaar". Van links naar recht»: vice-admiraal Mr. Jager, minister Deckers, vice-admiraal Quant. Op den achtergrond overste van Reede, directeur van de Hoogere Marine krijgsschool. verkend was, een cirkel van pl. m. 40 myl zou moeten worden afgezocht. Dit is dus zoo ongeveer een speld zoeken in een hooi berg! Daarby komt nog de zeer drukke scheepvaart op dit gedeelte van de Noord zee! Iedere rookpluim kon tenslotte de „Heemskerck" zyn en dus stoof men er op af. Doch geen enkele maal was het raak; de „Heemskerck" werd niet ge vonden. Beschikte men over 4 vliegtuigen in- plaats van over 3, dan werd de zaak heel wat gemakkelijker; men kon elkander dan ter plaatse aflossen en het schip „vast houden". Nu echter blijft het element van verrassing aanwezig. Niet iedereen is zoo gelukkig aan boord van een der schepen de manoeuvres mede te maken. Doch aan den anderen kant heeft degeen die aan den wal blijft nog wel eens een buitenkansje. Althans als zoodanig beschouwde ik het, toen my de boodschap gewerd my in verbinding te stellen met luit. ter zee le kl. O. Jager, Commandant van het vliegkamp „De Mok" op Texel, over het medemaken van een verkenningstocht. Dat zou dan zyn den volgenden morgen om 5 uur, en dus was er geen andere weg dan nog des avonds naar de Mok te gaan en gebruik te maken van de gastvrijheid van den Commandant. De tocht erheen was op zichzelf reeds een geaot; een prachtig» najaarsavond met heldere maan en een schitterende sterren hemel. Geen goede avond voor „Rood"; die heeft meer aan een bedekte lucht en dan met liefst niet al te best zicht. Dan is er althans kans om door te breken. Veel te gauw zyn wy al aan de roode ton by den ingang van de geul naar „De Mok". En dan is het tonnetjes zoeken, want het is een lastig en bar ondiep stukje vaarwater. Zonder kleerscheuren kwamen wy er evenwel doorheen. Op den aanleg steiger wacht Commandant Jager ons reeds op, en kort daarop zyn wy in diens kamer reeds gewikkeld in een nabeschou wing over de verrichtingen van den afgeloopen dag en praten dan nog wa<t na over een van de glanspun ten van de kort te voren gehouden réuniefeesten, n.1. de opvoering van het schyndrama „Julius Caesar", waarvan Commandant Jager de leiding op zich ge nomen had en die zoo schitterend ge slaagd is. Maar dan moeten wy toch ook weten, wat voor werk er morgen aan den winkel is. En dus wordt luit.-vlieger De Vries de leider van het verkenningsescadrill©, verzocht het plan voor den volgenden dag uiteen te zetten. Het aanvankelyke plan het afzoeken van een strook ter breedte van 30 mijl langs de kust, van Callantsoog tot Ame land, zal mogelyk niet doorgaan, Ua» men verweekt dat de „Heemskerek" zich nog ook nog maar enkele malen het voorrecht gehad een luohtreisje mee te maken, dat wanneer men eenmaal in hooger sferen is geweest, men als een enthousiast pro pagandist voor het vliegwezen beneden komt. Natuuriyk is vliegen nog niet zoo veilig als een wandeling langs de Helder- sche boulevard naar Huisduinen en is er wel eenig gevaar aan verbonden, is het al tyd nog riskanter dan een tocht met een ZONDAG 29 SEPTEMBER DEN H b:i11a:k NedL Herv. Genk Nw. Kerft (Weststraat). Geen dienst. Westerfcerfc (Wcstuleln). 'e Morgens 10.30 uur, Ds. Van Loon, van Barsingerhor*. Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. R. Haitsma, van Oldekerk, 's Avonds 6.30 uur, Ds. T. Tollenaar. Hulpkerkdienst. (Militair Tehuis, Kanaalwegj 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar, 's Avonds 6.30 uur, Ds.- R. Haitsma. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 6.30 uur Leesdienst. Ohr. Geref. Kerk (Steengracht), 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. K. Bokhorst, van Murmerwouda. Herat. Evang. Luth. Gem. *s Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borger», Avond» 7 uur, Ds. P. H. Borger». Openbare vergadering Jongel. Ver. Doopsgezinde Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, Ds. R. C. W. J. Hoek. Leger des Heil». 's Morgens 10 uur, Heiiigingsdienst en 's avonds 8 u. Verlossings-samenkomst. HUISDUINEN. NecL Herv. Gem. Geen dienst. JULIAN ADÖRP. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Zendingsgebouw „Ster der Hoptf\ Zondag 29 Sept., 's avonds 8 uur, de Heer Sevensma, van Amsterdam. Dienst te 't Zand by den Heer Sehrieken, Maandag 30 Sept. 's avonds 7.30 uur, de Heer Sevensma, van Amsterdam. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem,). 's Morgens 10 uur, de heer Boen. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman. Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.80 uur, Leesdienst. WIERINGEN. Den Oever. Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 8 uur, Ds. A. A. v. d. Leer, van Texel. Voor- en namiddags busdiensten vanaf den Poelweg, Westerland. Gebouw „Land ln richt". 'a Morgens 10 uur, de Heer R. O. Franok. Hlppolytushoef, Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (NécL Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Doopsgezinde Gemeente, 's Morgens 10.80 uur, Ds. Britzei, van Wormorveer. om de Noord bevindt. Meer werd ervoor gevoeld weer om de Noord te verkennen. Het plan was dan, het eene vliegtuig juist in zicht van de kust te doen vliegen, het tweed© op een paar nujl afstand meer zeewaarts. Zoo werd dan doorgelegd tot benoorden het Stortemelk. Dan zouden de vliegtuigen op sluiten en werd westwaarts dus zee waarts gekoerst en vervolgens weder Zuidwaarts tot het lichtschip Terschellin- ger Bank. Dan was de tyd om, en moest men weer naar het kamp terug. Dat was precies berekend: zóóveel tyd om te vlie gen en zóóveel om tv cirkelen. 5 uur zou het overal zyn en dus was het vroeg te kooi. Al lokte ook de wonder mooie, stille avond tot opbbjven en ge nieten van de weldadige rust, die er op het vliegkamp heerschte. Als wy den volgenden morgen gewekt worden is het nog donker; helder schitte ren nog de sterren, waartusschen Venut en Jupiter opvallend mooi staan. Donkere schimmen bewegen zich op het voorter rein. Het zyn de manschappen, op weg naar de hangars om alles ln gereedheid te brengen en de vliegtuigen te water te laten. Intusschen heeft nog een korte bespre king tusschen de vliegers plaats; de laat ste berichten van den nacht, melding ma- kead va* de reeds I* hel communiqué

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 13