'T JUTTERTJE No. 400 s CURACAONUMMER HET EILAND CURASAO. Curagao als kolonie. OUD ROEST „Heldersche Courant" CAREL J. BRENSA Populair Bijvoegsel van de van Zaterdag 28 September 1929 D<55xS3x50x35x35xS6) Gj DOOR NADRUK VERBODEN QyaCxgg(SCX$3Cx^CK3g<30^g(gg)Q0<aB)<3B<Bg)QQ(^(aQ(agyï)pGy)<O(jnfacyqpyrylffyp,ryv „A little bit of Holland! dropped to the Caribean Bea".... Cn Klein brokje van Holland, ■eergedruppeld in da Caraibi- ache Zee....). Da ontdekking. Het begon op Se volgende wijze ,Het vasteland verlatende kregen wij op een afstand van weinige mijlen een eiland in het gezicht Wij vonden er een ■lag van dlomme, doch goedaardige en vreedzame menschen. De vrouwen waren van een gestalte, grooter dan die van een eeer rijzig man en de mannen waren nog grooter en zoo flink hupsoh, dat het een lust was hen te zien.... Zij waren allen naakt Aan dit eiland gaven wij, wegens de lichaamsgestalte zijner be woners, den naam van Eiland der Reuzen....1* Zoo ongeveer schreef de Spanjaard Vespucio deel uitmakende van de be manning van Alonso de Ojeda, een van da vroegere reisgezellen van Oolumbus op hun eerste ontdekkingstocht naar nieuw land in 1499. Het Eiland der Reuzen was Ouragaol Vijf en twintig jaar na dit tijdstip kwam er al een Hollandsch schip, afkomstig uit Zeeland, in de buurt.... Men had ge hoord van „El Dorado", waar de Span jaarden nog immer naar zochten.Men ging ook eens zien. Uit den tijd, toen men op Curaqao als privaat burger z'n eigen geld mocht doen slaan, wegens onvoldoende aanwezigheid van Rjjksgeld. Afbeelding van een parti culieren stuiver of Plaka van den heer J. J. Naar, rijk grondbezitter en koopman op Curagao in het laatste van de vorige eeuw. HET EEUWIGE RAADSEL. Holland kent Curasao nietf. De onevenwichtigheid van alle waar deering is het raadsel der beschaving. Dit moet zich opdringen bij hot peinzen over ons Nederlandsen Koloniaal bezit Ouraqao. Want wat is er onbevangen over wogen, met dit veel omstreden, gelaakte, begeerde, imJsbrulktt en nog kortelings evenals in de tijden van Van Walbeeck, door tweehonderd man overrompelde eiland? Noch een regeering, noch een vertegenwoordiging, nooh een scheep vaartmaatschappij, noch 'n bank of een blok van invloedrijken noch het publiek In het algemeen heeft ooit eenige, uit het hart gegroeide aandacht willen schenken aan deze, in haar wezen sympathieke Onderhoorigheidl Of heeft nog min der ooit verliefd kunnen raken op deze Asschepoester uit het Westen, wier zuste ren in de Oost dagelijks als prinsessen op het feest der publieks aandacht ver schijnen. Ieder weet het niemand schrikt er van. Tot op heden was het eiland gelijk de willige slaaf, de alle verguizing dul dende knecht van een voor zichzelf wel rijk en veel begeerend heer, vol luimen van schijnbare goedaardigheid, doch zon der hart. Nu opnieuw. Een warme aan dacht voor hei brok Nederland in het Westen dat er niet hoeft gekweekt ge- lljk de Zuiderzee-provinoie, maar dat er ligt vol goede beloften leeft op. Edoch het is, ais altijd, de ingehouden be geerte om hetgeen de eigenlijk miskende kolonie op het oogenbllk te geven heeft. Wij weiten, dat ons hart geen deel heeft aan deze voorgewende genegenheid waar wij, ook nu nog, achteloos nalaten kaar de simpele „dronk water" te reiken, es eeuwen lang reeds smacht. Pas vier jaar daarna nam Spanje het Eiland in bezit. Dat was inmiddels geen bezwaar voor anderen om in de buurt op kondschap uit te blijven gaan. Omstreeks 1550 zeilde 'n Hollandsch Hoekerschip opnieuw naar.de pas ontdekte „Nuovo Mundo", waarvan heel Spanje zoo den mond vol had.... In de nabijheid van het vermoedelijke vaste land, dat door de Ojeda na Oolumbus ont dekt was en later Venezuela werd overviel dit schip 'n storm, men liep op 'n kust, vond er 'n paar Oaraïben-Indianen met pijl en boog gewapend en met vede ren versierd.... Men was geland op Curagaa sinds kort „tot in alle eeuwigheid" in bezit ge nomen voor den Koning van Spanje. Be reids was hier een dorpje gebouwd aan de Baai, waar men het allereerst op Sint Anna-dag 1499 geland was, terwijl men de aanwezige Indianen de mannen met de flinke en hupsche gestalten, reeds op heerendiensten trainde. Eerst in de volgende eeuw begon de pret om het bezit. De Spaansche oorlog met de Nederlanden duurde al zestig jaar. Overal en in alles werdl Spanje be stookt waarom dus niet in de „Nuovo Mundo", (Nuovo Mundo: Nieuwe Wereld), het door de Spanjolen zich daar toege- eigende bezit? Waarom niet in de daar vertoevende vloten met lasten aan goud en zilver en sieraden?..De West- Indische Compagnie was er in het bij zonder voor opgericht. Dus vooruitl Het eerste proefje leverde Boudewyn Hendriks, die omstreeks Paschen van 1626 met een Hollandsch eskader op de reede van Bonaire ten anker kwam, met z'n ont scheepte troepen al het voorhanden zijn de kostbare verfhout kapte, ten naastebij zevenhonderd schapen buit maakte en weer vertrok. Dat was echter nog niets. Acht jaren later werd een complete ex peditie uitgerust om Spanje het Eiland der Reuzen eenvoudig af te nemen, om dat het een uitgezochte plek was om vas ten voet te krijgen tegenover den vijand. Jan van Walbeeck een voormalig gou verneur der Staten in Braziliö werd leider. Pierre le Grand voerde de man schappen aan en een vroegere krijgsge vangene van de Spanjaarden op Curaqao En hoe vol overgave was ze toch voor ons, deze in het slavenjuk nog immer ge vangen kolonie. En hoe gaf ze met woe ker iedere weldaad terug. Niet alleen de Maraoaibo-olie van heden heeft Curasao tot bedrijvigheid en welvaart gebracht Het eiland schoon over het hoofd ge zien door de bezitters was meerdere malen in de geschiedenis het groote pak huis van de Middel-Amerikaansche lan den en van de repubieken aan de Oaral- bisohe Zee. Som» was het een centrum van sluikhandel tussohen de blanken en inboorlingen, die in een beduidende vloot van goletten en barken smokfcelender- wijs koffie, cacao, indigo, suiker, goud, parelen en allerlei dure voortbrengselen inbrachten tegen HoJlanctech linnen, grof laken, ijzerwerk, snuisterijen en opschik voor die zwarten. Vaak was het do voor raadschuur van de omliggende eilanden in de Oaraïbisohe Zee, de groote slaven markt van heit Westen, die gouden win sten wierp op die stapelplaats voor sche pen en vloten van alle nationaliteiten. Altijd was het een belangrijk strate gisch punt als het Malta van de Mid- dellandsche Zee van Zuid-Amerika, waarop de handel tusschen Panama en Europa, zich concentreerde. Het was dan een klein paradijs van overvloed zeide men. Maar het bleef 'n slaaf. Wanneer de Moor zijn schuld gedaan had en veel geld en puik bezit had opgeleverd, dlan vertrokken de rijk geworden sluikhandelaren, zoutwlnners, fosfaatdelveis en concessiehouders met ham overloopende buidels naar Parijs of Londen zooals dit tot heden gebruike lijk is met alle Venezodaansohe en Oolum- biaansohe presidenten, land-, mijn- of be- drxj'fsbezitters. Als om1 hun aftocht te dekken kwamen dan In de achterhoede de cynische beoor deelaars en spraken het oude woord: Het kan niet anders!.Het eiland zelf llevert niets op!... „'n Barre rot» onder 'n koperen hemel*. Hst was miskemsiag. Waas eer de sa- dicht gaande Emma-brug. Geheel rechts de ingang van het „Schottegat" Jan Otsen diende tot gids. De expeditie slaagde. Zes oorlogs schepen van de W.-I. Comp. voeren op den avond van 29 Juli 1634 voor de eer ste maal de St. Anna-baai en het Schotte gat binnen en na veertien dagen vechten en schuilhoekje spelen met de Indianen en Spanjaarden, waren nog geen twee honderd hardnekkige Hollanders in het bezit van het tropische eiland en schie pen de eerste versterking op een hoogte aan de Baai van 8t. Anna. Zoo had Holland op haar beurt Curaqao ontdekt! Geschiedenis In Kort Begrip van het Eiland Ouracao. Het oude tijdvak: In den oceaan stekende punt van het Vastland van Zuid-Amerika van waaruit bevolkt door menschen van het Aethiopi- sche ras, afkomstig uit Afrika en vandaar misschien over den oceaan gestoken In primitieve scheepjes.... of: In den Voorhistorischen tijd behooren- de tot het legendarische Rijk van Atlan- tls en vandaar uit bewoond door men- schentypen, waarin wij nu gewoonlijk In dianen zien. In Ieder geval In een ons niet be kende periode los geraakt van het Vastland, evenals Trinidad Barbados, de Azoren de Antillen en heel den Archipel van de West en sindsdien ge schapen tot eiland en bewoond gebleken tuur boven het eiland niet samenspande met de Overzeesche regeering en de re gen en sproeiwater onthield dan wa ren er vaak tijden, dat er welig de tama rinde tierde naast de manga, mispels, mamayas en zuurzak-vruchten dat er seizoenen waren met een overvloed van kasijoe, kaneelappels, papayas en pompel moezen. Dan was er aan groenten, bloemen en vruchten aan een volledige weel derige tropen-ontwikkeling volstrekt geen gebrek dan brachten de citroenen, sinaasappelen, lemmetjes en andere vruchten veel geld op. Dan werden en kina en aloë, eucade en vijgen gewonnen' peperheesters verbouwd en zwart- zadige katoen geoogst.... Dan was er een willige markt voor de zoo hoog ge roemde oranjeschillen, kleurstoffen en fijn hout. Dan werd het zout van Cu- raqao verkozen boven ander.Dan had den de ijverige inboorlingen van dien divi-divi-bouw om het kostbare looistof een uitstekend bestaan! Natuurlijk waren de tijden van inzin king vele, wanneer er ergens in den om trek weer 'n woeste revolutie woedde of 'n verbolgen president den handel dood drukte in 'n heffing van dertig procent op alle Cura^aosche goederen.Of een willekeurig fosfaatmijn-bezitter in een booze bui alle verdere afgraving pardoes stop zette en honderden gezinnen broo deloos maakte. Maar evengoed waren er perioden, dat er op Ourapao meer dan twee honderd vijftig plantages waren waar welge stelde eigenaars werkten, in vroeger tijd nog omringd door 'n school van slaven. Toon kon men op de barre rots groote velden pienda's vinden en mals en vruch ten en meloeenen. Toen kon men de men schen vroolijk bezig zien aan den ver bouw van Watapana en cochenille en staal en waren er verschillende plantages, die suiker, koffie, indigo en katoen veoast door een Wilden-volkstam, In de geschie denis bekend gebleven al» de Oaraïbische Indianen. Het nieuwe ttfdvak: 1499 Eerste ontdekking van het eiland door dq Blanken (Spanjaarden). 1525 Eerste aanwezigheid van Hollan ders. 1527 „Voor alle Eeuwigheid" In bezit ge nomen door de Spanjaarden ten be hoeve van den Spaanschen Koning. 1626 Bezocht door Hollandera onder Bou dewyn Hendriks. 1634 Door de Hollandera onder Jan van Walbeeck op de Spanjaarden ver overd. Meerdere pogingen tot herovering. Bij de vredo van Mun ster definitief aan de Nederlanden afgestaan. 1672 Poging van Lodewjjk den Veertien den om Curagao voor Frankrijk te dioen veroveren. 1678 Tweede expeditie van Frankrijk tegen Ouracao. Geëindigd door de vrede van Nijmegen in hetzelfde Iaar. )erde expeditie van Frankrijk tegen Ouracao. Verovering van het eiland. Teruggave tegen brandschatting van 250.000 peso's. 1775/88 Bloei-periode gedurende de Noord-Amerikaansche Vrijheidsoor log. Het Fregat „Alphen" springt In de lucht voor St. Anna Baai op 15 September 1778. 1782 Gevecht tusschen de Fransche en Engelsche vloot voor het eiland. Het Engelsche eskader onder Admiraal Rodney won het geveoht Begin der Engelsche expedities. 1795 Slaven-oproer op Ouracao, 1799 Ouracao centrum der voorbereide revolutie op Jamaica. Groote onrust op het eiland. 1800 Overrompeling bij verrassing van het eiland door het Fransche fregat „La Vengeance", zoogenaamd als beveiliging tegen het anti-Engelsche op Jameica. Hulp verleend door En geland, die echter het eiland in be zit hield en onder Engelsch bestuur stelde. 1802 Teruggave van het eiland door En geland aan de Nederlanden. 1804 Tweede poging van Engeland tot het in bezit nemen van Ouracao. 1805 Derde expeditie van Engeland. Brutale bemachtiging van het eiland door een eskader van zeven oor logsschepen onder Murray. Hel dendaad van Louis Brion. 1815 Teruggave van het eiland aan Ne derland bij den vrede van Parijs. 1863 50.000 slaven in vrijheid gesteld. 1877 Hevige orkaan boven Ouracao. Vijf millioen materieel schade. 2ÖQ man- Bchenlevens verloren.... brachten. Waartusschen zonder veel moeite citroenen, mango's, guavea, olij ven en zelfs oooosnoten rijpten en waar in de moestuinen een weelde van worte len, andijvie, kool en allerhande Europee- sche groenten te vinden was. Want de bodem van het eiland - hu- musrijke dalen in de jonge kalk- en krijtformiatie», die in overvloed den ondergrond van groensteen en diabaas bedekken ia willig en bui tengemeen vruchtbaar. Waarvan deze Een Kerstavond gedachte op Curasao, In 1694. Toen In 1694 op Ouracao vl»r slaven waren veroordeeld één om te worden opgehangen, 4én om de rechterhand te worden afgekapt en twee om met den strop om den.hals onder de galg te staan, gaf de Kamer aan Gouverneur en raden inzake het afkappen der rechterhand in overweging „Dat gevoeglökei een andere straffe zonde hebben eonnen ge- lnfligeert geweest sijn, niet omdat die straffe niet geproportionoert soude wesen na het begane delict, maar omdat een slaaft daardoor geheel onnut gemaakt wort totten dienst, waarom men die enkelijk heeft ende also blijft eene belas- tinghe om denzelve te onderhou den" (Uit een brief van 24 Deo.). ScggxgjxagxaöQgxaexacxacxscxaÈxacxaGxBCxac)? &(9S)(S6><35X35><3©<5S''<S5XWX5BX5B>®S)J Het eerste plan tot be machtiging van Curasao door de Hollanders in 1634. Heeren Commissarissen genomineert over de poinoten van de besehrijvinghe souden goet vinden tot bemaohtlging van het eylant Curasao, om te hebben een bequame plaetse daer men sout, hout ende anders mocht bekomen, ende van deselve plaetse den vijant in West Indien te infesteeren, waertoe dit eijlant ulttermate welgelegen bij commissarissen werdt geoordeelt. (Uit de seoreete notulen van een vergadering van XIX 6 April 1684). In de warme keuken bij 80 graden. als het ware opdringend blijk geeft jop idernacht ra<?ao kent wanneer de rood-dorre, sommige wond iten, die alleen Ou- ge wonc kent heet gebrande en onder stof begraven omgeving na een enkelen nacht van regen aan den verbaasd ontwaakte terugge geven werd als een teerzacht overgroend tapijt. En wanneer Holland, els een goed wil lende moeder, voor water gezorgd had. Maar neen! Hierover niet. Geen wei- begrijpend man zal het, na alles wat er al sinds eeuwen hier over dit levens vraagstuk is geschreven, gezegd, gerap porteerd en gepubliceerd nog voor noodig houden een enkel woord aan de Ouraijaoaohe waterkwestie te verspillen. Het maakt 't voor den rijkaard bulten- emeen onteerend effect van een van orst en warmte uitgeput mensoh, dat smachtend en in eindeloos gebed om lafenis op den stoep van een welvoorziene huizinge is neergezegen.... waar imen bet liggen laat, jaren lang geslachten lang -- eeuwen lang! Niettegenstaande alles ia dat zacht be korende, evenwichtige eiland waar de gouden zon schijnt van zes tot zes, altijd volstrekt niet de minste parel in den diadeem van Oaraïbische eilanden. Het ligt er rustig na de vele zware zorgen en erkend als een persoonlijkheid, die er we zen mag onder alle brokken van onze aarde, die een naam dragen. Waarom zou het er niet mogen wezen? Het ligt van de volle Noord Oost passaat gestreeld, onafgebroken heel het Jaar, nooit overdadig en zelden verwoestend, maar zoo consequent, dat er de menschen naar den wind hun richting herkennen. Die wind brengt zout ln de lucht, die een enezend middel is tegen alle eiekte-aan- beningen en een polisiooze verzekerlni tegen brandschadeDie prettige win brengt constante verkoeling tegen ae oven- matige hitte, al brengt hij te weinig regen mee en te overdadig roest Maar hij heet in de tropen „el medioo* de dokter. En zieken van Jamaica, Haiti en de boven- windsche eilanden, waar „el medioo" niet waait, komgn naar Ouracao om te ge nezen 1 Al van ouds kweekte het eiland zoo reuzen van gestalte, gezondheid en ouder dom. En nog zijn er de ras-echte Ouro- Caoenaars in puike conditie en recht van lijf rijzig van gestalte als hun voor ouders en hoog van ouderdom1 als het lot gunstig ia Misvormingen van groei en gebreken in het skelet komen zelden voor. Want de inboorling kent geen wieg en geen luiermand en geen belemmeren de kleertjes of knellende banden voor de zuigeling. De oud-medische kleurling op het eiland kent 'n simpelweg ergens in de sohaduwval neergelegd naakt gpartel- kindje op 'n imatje Dusdanig ligt het daar en leeft met zijn eigenlek gastvrije, zachtaardige, ge dweeë, beminnelijke bewoners vol deug den1, die zelden vragen naar de groote beweegredenen van het Leven die be vreesd rijn voor openbaar optreden en anrafcing komen met de ge- voor het in aa Ofschoon dit meer dan ergens elders gemoedelijk gaal Want ik zag er een terechtzitting met open deuren, te zien en volgen vanuit den middenloop van het raadhuis, waar de rechters ondier het geding 'n sigaretje rookten en de beklaagden zoowel als de getuigen 1b hemdsmouwen verschenen waren. (Slot volgt). Auteursrechten voorbehouden. Gezicht op don haveningang van Curafao (zijde Otrabande) met de juist

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7