S. I. HJISSEi 4 ZH. HET HUISJE IN HET RAVIJN uiéijeó- Eerste Blad. Nr. 6710 DINSDAG 1 OCTOBER 1929 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteu>Uitg»ever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 422 Lloht op voor Auto's en Fietsen j Dinsdag 1 Oct7.08 Woensdag 2 7.05 uur. BUITENLAND. ENGELAND. MAODONALD WORDT EERE-BURGER VAN NEW-YORK (STAD). De bijzondere correspondent van de Daily Herald aan boord van de Beren- garia meldt dat MacDonald de uitnoodi- ging heeft aanvaard bij zijn aankomst in de Ver. Staten eenige uren te New-York te blijven om het eere-burgerschap van de stad te aanvaarden. DUITSCHLAND. gehouden werd, bleek dat van het kapitaal, dat 8 millioen dinar had moeten bedragen, slechts een kwart "gestort was. De boeren hadden hun aandeelen ten volle betaald, doch de aanvoerders van de Kroatische wijten zijn aan de slechte bezoldiging, maar tevens aan de bestaande partijdig heid In het leger. De regeering had on langs een wet ingediend, waardoor de of ficieren in staait werden giesteld, ontslag partij, die verreweg het meerendeel der uit den dienst aan te vragen. Men wilde POLITIEKE VECHTPARTIJEN. 50 gekwetsten. Te Schweidnitz hadden Vrijdagavond de rijksbanier, de sociaal-democratische partij en de vrije vakvereenigingen een vergadering belegd in antwoord op een tegen de rijksbanier gerichte demonstratie, welke de nationaal-socialisten enkele da gen geleden hadden gehouden. Een groot aantal nationalisten waren op de vergade ring gekomen. Een redacteur van de Bergwacht was nog maar 5 minuten aan het woord, toen hem het verder spreken werd belet door hevig tumult. De tegen standers wierpen elkaar met stoelen en bierglazen en lieten in de zaal niets heel. Meer dan 50 menschen hebben min of meer ernstige kwetsuren opgeloopen. Een aantal zwaargewonden zijn per ziekenauto vervoerd, terwijl de lichtge wonden ter plaatse zijn verbonden. Ook te Hamburg. Na een gisteravond te Hamburg door nationaal-socialisten belegde vergadering, welke door ongeveer 600 menschen was bezocht, kwam het bij den uitgang van het lokaal tot een vechtpartij met com munisten, waarbij de vechtenden er met stoelen en tafelpooten op los sloegen. Twee nationaal-socialisten werden zoo ernstig gekwetst, dat zij naar een zieken huis moesten worden gebracht. Ten slotte heeft de politie de rust hersteld. 's Nachts om half een werden voor de badinrichting bij de Ltlbecker Poort voorbijgangers door een groep van 40 nationaal-socialisten aangehouden en ondervraagd tot welke politieke gezind heid zij behooren. Toen één der voorbij gangers verklaarde lid van de communis tische partij te zijn werd hij met een flesch op het hoofd geslagen, waarna hij de vlucht nam. Twee agenten in burger, die zich als zoodanig legitimeerden en wilden ingrijpen, werden aangevallen en tegen den grond geslagen. Eén van hen liep een ernstige schedelbreuk op, de ander die erg mishandeld werd, kwam er echter beter af. Toen geüniformeerde agenten toesnelden vluchtten de helden. kinderjurken kruippakjes PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. aandeelen bezaten, hadden niets gestort. Dr. Matsjek, Raditsj' opvolger aan hot hoofd van de partij, schijnt door het schandaal nog het minst getroffen te zijD, daar hij slechts tien aandeelen bezat. Ern stig gecompromitteerd zijn Josip Prad- vetsj, de vice-voorzitter van de partij, en de bestuursleden dr. Krnjevitsj, ir. A. Ko soetitsj, dr. S. Kosoetitsj en dr. Loeka Ca- brajitsj, alsmede de fabrikant Prpitsj, die elk 4000 aandeelen hadden. Voorts zal dr. Predawetsj worden vervolgd omdat hij, in strijd met de statuten een salaris van 6000 dinar 's maands kreeg als president van de instelling en omdat hij zichzelf onge dekte credieten verschaft heeft ten be drage van een millioen dinar. Op de ver gadering ging het stormachtig toe en werd i men zelfs handgemeen. Een likwidatie- commissie zal trachten de aandeelhouders een volledig inzicht te verschaffen over de (Ongeoorloofde praktijken, waaraan de lei ders zich schuldig hebben gemaakt. Men verwacht, dat de zaak ook ernstige poli tieke gevolgen, of althans ernstige gevol gen voor de gecompromitteerde politici zal hebben. Dr. Kosoetitsj en dr. Kruje- vitsj vertoeven al sinds eenige weken bui tenslands. aldus de 512 officieren, die door de reor ganisatie van het leger overbodig waren geworden in staat stellen tegen een ver goeding ontslag te nemen. PALESTINA. NOORWEGEN. DONAU-LANDEN. DRONTHEIM WORDT NIDAROS. Het consulaat-generaal van Noorwegen te Rotterdam heeft van het Departement van buitenlandsche zaken te Calo bericht ontvangen, dat de naam van de Noorsche stad Drontheim met ingang van 1 Januari a.s. zal luiden Nidaros. DE BETOOGINGEN IN OOSTENRIJK. Een kalm beloop. Waardeeren- de woorden van Schober. iDe optochten van Zondag ln Oostenrijk hebben een kalm beloop gehad. De enkele relletjes, die er toch nog zijn voorgevallen moet men in hoofdzaak op rekening van de communisten schrijven. Daarbij zijn ongeveer honderd menschen aangehou den, van wie er echter slechts 20 in hech tenis gehouden zijn. De aanvoerder van de burgerwacht hielden scherpe anti socialistische toespraken. Tot de aange houdenen behoort ook de Duitsche com munistische aanvoerder Tornay. De kos ten van den veiligheidsdienst hebben voor Zaterdag en Zondag ongeveer 800.000 schilling bedragen. ITALIË. EEN ARGENTIJNSCH OORLOGS SCHIP TE WATER GELATEN. Van de werf Odero te Genua is gisteren de Argentijnsche kruiser Almirante Brown te water gelaten, een schip van 6500 ton, dat een snelheid moet kunnen ontwikkelen van 32 mijl en voorzien is van 6 stukken van 20 C.M. en 12 stukken van 10.2 cM. DE BALKANLANDEN. Wij BREIENIBIÜEÜi! feuilleton Uit het Engelsch door HEADON HELL. Een financieel en politiek schandaal in Kroatië. Zaterdag, zoo verneemt de „Neue Freie Presse" uit Agram, heeft de Kroatische coöperatieve boerenleenbank likwidatie moeten aanvragen. Deze boerenleenbank was een schepping van Raditsj en zijn vol gelingen. Op de vergadering, die Zaterdag v?*-- GRIEKENLAND. Massa-ontslag van officieren. Te Athene is volgens een telegram1 aan het Berliner Tageblatt groote opschud ding verwekt door het feit, dat 1292 hoo- gere, voor het grootste deel republi- keinsoh gezinde officieren, of 80 procent van alle officieren van kapitein tot gene raal, ontslag uit den dienst hebben aan gevraagd. Dit ontslag zou niet alleen te Ingezonden MededaeKna Schele hoofdpijn is vaak te wijten asa slechte spijsvertering. Posters Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst lacht en verschaffen n een gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar A f 0.65 per flacon. ONRUSTBAREND NIEUWS UIT PALESTINA. In de Daily MalL De Daily Mail komt met onrustbarend nieuws uit Palestina. Volgens haar cor respondent heeft de Britsche militaire macht het openlijk verzet onder den grond gedreven en wordt nu iederen nacht een of andere moord gepleegd door Jood op rabier of Arabier op Jood. Palestina zou daardoor niet ongelijk zijn aan Ier-, land in den tijd van den ergsten Sinn- Fein strijd. Algemeen loopt in Palestina het ge rucht, dat een aantal jonge Joden zich vereenigd heeft om iederen moord op een rasgenoot te wreken, en dat zoowel Joden als Arabieren zich in het geheim wapenen. Vele wapenen en veel munitie zouden reeds binnengesmokkeld zijn en ergens in het land moet zich een onuit puttelijk arsenaal bevinden. De Daily Mail schrijft in een hoofdartikel nog maals, dat het opgeven van het mandaat door Groot-Brittannië geen kwestie van eer of plichtsgetrouwheid ls, een opinie, waar heel weinig menschen hoe onaan genaam zij de situatie ook vinden mogen, het mede eens kunnen zijn. Algemeene staking In Palestina Na protest-vergaderingen te Haifa, Jaf- fa en Jeruzalem tegen de straffen, die in verband met de jongste troebelen aan Arabieren zijn opgelegd, hebben de Ara bieren besloten als teeken van protest Woensdag in geheel Palestina alle fabrie ken te sluiten en allen arbeid te staken. N00RD-H0LL. VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. Kring Consultatie Bureau Den Helder, Kerkgr. 36. Spreekuur: Woensdags van 10-2 uur. CHINA. AFGHANISTAN. SUCCES VOOR HABIB OELLAH. In Oost-Afghanlstan ls hfj den toestand meester. Volgens de laatste berichten uit Afgha nistan hebben de gevechten nabij Ganda- nak drie a vier dagen geduurd, en wel van 13 tot 16 September. Op September heeft de Jabbar Khel Chilzai-stam zich bij de troepen van emir Habib Oellah aan gesloten, terwijl deze troepen op 18 Sep tember nogmaals 3000 man versterkingen uit Kaboel ontvingen. De troepen van den Khugiam-stam werden volkomen uiteen gedreven en de bevelhebber, een broer van Nadir Khan, moest op 15 September uit HET RUSSISCH-CH3NEESGHE CONFLICT. Weer een Russische nota Het telegraaf-ageniteohap der Sowjet- Unie deelt mede, dait de volkscommissaris van buitenlandsche zaken aan den Duit- schen gezant een nota heeft doen toeko men, waarin vastgesteld wordt, dat op 18 September te Tsitsikar 3 Russische spoor wegbeambten zijn doodgeschoten, wat te Charbin officieel is aangekondigd. 'De Duitsche regeering wordt verzocht met het oog op den buitengewonen ernst van den toestand de regeeringen te Nan king en te Moekden uitdrukkelijk te doen weten, dat de Russische regeering hen hiervoor volkomen verantwoordelijk stelt en dat ziij, ter bescherming van de achter gebleven sovjetburgers in China de noo- dige represaillemaatregelen zal nemen. Sir Percival Philips seint uit Sjanghai aan de Daily Mail: De gang van zaken in China ontwik kelt zich geleidelijk naar het einde van den vrede en naar de omverwerping van de z.g.n centrale of nationale regeering te Nanking. Een nieuwe splitsing van het land in districten, door militaire dicta tors ten eigen bate geregeerd, is aan staande. Gedurende den laatsten tijd zijn drie aanslagen gepleegd op Tsjiang Kai-sjek, den president van de nationale regeering. Heftige manifesten werden tegen hem verspreid. Een groot aantal personen is gearresteerd en enkele executies hebben plaats gehad. Nanking wacht met groote spanning de bewegingen van de twee legergroepen in het Zuiden, die schijnbaar voor een ge- zamenlijken aanval op de hoofdstad zullen samengaan, af. De provincie Kansoe ln handen der opstandelingen. Volgens berichten in de Japansehe bla den is de geheele provincie Kansoe door de opstandelingen bezet. De regeerings- troepen zijn volgens deze berichten ver slagen en hun opperbevelhebber is ver moord. -De opperbevelhebber der Moham- medaansche in opstand gekomen troe pen, Li, heeft een zelfstandige regeering gevormd! en besloten alle missionarissen uit hot land te zetten en alle Christelijke kerken en scholen te sluiten. Mohammedaansch opperbevel hebber in Kansoe vermoord. De opperbevelhebber der Mohammedaan- Kaga vluchten. Op 22 September trokken sche troepen, die in de provincie Kansoe de troepen uit Kaboel Jallallabad binnen, tegen de regeering uit Nanking strijden, Zij hebben de stad echter later weer ver- is door een onbekend persoon vermoord, laten en de bezetting aan bevriende stam- De dader is voortvluchtig, men toevertrouwd. De stammen ten Westen van Kaboel hebben sinds Augustus de vijandelijk heden gestaakt. Er schijnt geen twijfel te bestaan aan het feit, dat de emir een over eenkomst heeft gesloten met deze stam men, ten gevolge waarvan hij zijn troe pen uit dit gebied heeft kunnen terug trekken om die elders aan te wenden. Ook in de Noordelijke provincies is de toe stand kalm. De bedde journalisten namen een taxi en bevonden zich spoedig in het gezellige clubgebouw' vlak bij Covent Garden, waar zij in de rookkamer al gauw een rustig hoekje vonden. Ik ben hier naar toe gegaan, omdat ik vermoedde dait Sir Beauchamp Mel- ville op een club zou zijn, zei Wraxall, toen ze hadden plaatsgenomen. Hij belde me vanmiddag van Sootland Yard uit op en dat hij me graag wilde spreken over die andere zaak, die nog wacht. Hij zal straks wel komen opdagen en onderwijl kunnen wij de zaak Cassidy samen eens bespreken. Hoe dacht je eigenlijk die ge schiedenis aan te pakken? Hector was half geneigd te bekennen, dat hiji door toeval het spoor al gevonden had en Wraxall te vragen hem verder van de zaak te ontheffen. De reden van dit verzoek zou hij hem dan eerlijk mede- deelen. Maar hij was zich maar al te goed! bewust dat Wraxall, een verstokt vrij gezel, daar niet van zou willen hooren. Hij zou eenvoudig niet begrijpen dat iemand van de redactie van de „Daily Lynx" sentimenteel® overwegingen boven de belangen van de courant zou stellen. Het eenige zou zijn, eenvoudig te vragen Hectorom iemand anders met de zaak te belas ten, zonder redenen op te geven. Maar de 15) Ja, ik blijf in Londen, grinnikte het oudje. De haas hier heeft een kamer voor me gehuurd: en hij heeft beloofd mijn onkosten te betalen. En hij1 .zei, dat ik mij in niets behoefde te bekrimpen. De sluwe grijnslach, waarmee ze deze opmerking uitte, en die duidelijk haar plan verried om het er goed van te neimen in de vele geneverpaleizen van de wereldl- stad, verkoelde Hector's sympathie voor de moeder, die nooit haar zoon zou terug zien wel eenigszins. Hij wensohte haar goeden nacht en ging naar het bureau van den hoofdredacteur terug. Deze stond al met zijn hoed en zijn overjas aan, klaar om naar huis te gaan. Nu? zei hij, dit is toch zeker een aanwijzing, niet? De zoon van die oude feeks is natuurlijk in dienst bij die smok kelbende, die wij moeten opsporen? Er is geen twijfel aan, gaf toe. Koim mee met me naar dé Club, om j overweging dat hij Madge St. Aldhelm over een pakkend artikel voor de courant het beste zou dienen door nog een korten te praten, zei Wraxall. Ik heb al een tijd op zijn post te blijven, dat hij mis zwijgen. Na een lange pauze, die zijn chef had toegeschreven aan een intense werkzaamheid van het scherpe verstand dat de „Lynx" reeds zooveel diensten had bewezen, zei Hector: Ik zal beginnen aan vrouw Cassidy een beschrijving te vragen van haar zoon. Dan zal ik naar Lulworth gaan en pro- beeren een of ander spoor te vinden. De brief is vandaar verzonden en ook de postwissel. Het ls mogelijk dat ze zioh ln zoo'n klein dorpje, waar waarschijnlijk niet zooveel vreemdelingen komen, dien Cassidy herinneren als ik hem beschrijf. Mischien krijgen we op die manier eenig licht. Wraxall keek hem van terzijde aan. Vergeleken bij de bijzondere ideeën die hij verwacht had, leek het voorstel hem vrijwel ontbloot van alle oorspronkelijk heid. Ik kan je een beter voorstel aan ae band doen, zei de hoofdredacteur. Luister. Ik herinner me, dat je voor je met vacantie ging, me vertelde, dat je een kamer had gehuurd dicht bij het landgoed1 van Lord Purbeck. Heb je hem al ontmoet? Ja, ik heb zelfs op Purbeck Abbey gedineerd. Ik had kennis gemaakt met zijn dochter en het bleek dat zij een oude schoolvriendin van mijn zuster is. Dat is dan een buitenkansje, dat dé uitvoering van mijn plan sterk zal ver eenvoudigen, ging Wraxall voort. Lord Purbeck is een verwoed tegenstander van de afschaffing van de kustwacht en hij weet natuurlijk meer bijzonderheden Ingezonden Mededeellng. (818) open kaart met hem spelen en er den na druk op leggen dat, terwijl smokkelarij1 bijna niet meer voorkwam de laatste jaren, deze onzalige bezuiniging van de houdt, antwoordde Hector stijf. Hij had Regeering die weer heeft doen opbloeien, grooton eerbied voor den hoofdredao- Als hij de soort man is, waarvoor ik hem teur> maar op dat oogenblik zou hij den houd, zal hij deze kans om te bewijzen dat zijn beweringen juist zijn, met beide handen aangrijpen en niets ongedaan man, die zooveel voor hem gedaan had, met liefde door elkaar hebben geschud. Hoe durfde hij er zelfs aan denken om prachtig plan ln elkaar gezet, en het zou sohien èn haar èn haar vader zou kunnen van de streek dan jij in een maand zou me heel erg verwonderen, ala jij er ookwaarschuwen, zonder ln conflict te ko- kunnen gewaar worden. Als ik jou was, zeker modern ln baar opvatt niet mee ingenomen wsua. men met zijn 'beroepspJLLaht, deed hem zou ik naar bem toegaan en volkomen is wel bet type van Iemand die van sport laten om dit mysterie te ontsluieren. Het Madge St. Aldhelm als werktuig te ge- is daar zeker een wilde kust? bruiken 1 Met steile rotsen en heel eenzaam, Gelukkig had Wraxall niet gemerkt, kon Hector gerust antwoorden. Er hoe koel zijn voorstel ontvangen werd, zijn maar weinig plaatsen waar een boot daar zijn aandacht was afgeleid door het zou kunnen lossen. Urenlang zie je er binnenkomen van een langen, mageren soms niets dan nu en dan een eenzaam man, die op hem toestapte. boerenhuis of een verlaten hut. De twee mannen maakten plaats op de Dus een ideale streek voor smokke- bank voor Sir Beauchamp. Hij ging zit- laars, antwoordde Wraxall, maar juist ten maar bedankte voor Wraxall's aan- aan zoo'n kust kan het voor iemand, die bod om iets te gebruiken. de omgeving kent, niet heel moeilijk zijn, Dank u, ik ben niet dorstig, ant- de plaatsen aan te wijzen. Je moet pro- woordde hij bijna kortaf. Bovendien heeren Lord Purbeck voor de zaak te zou ik graag dadelijk ter zake komen, spannen, Yeddham, en het feit, dat je Wij menschen van Scotland Yard mogen reeds met hem in aanraking bent geko- misschien minder geniaal zijn dan de men, baant den weg voor een prachtige redactieleden van de „Lynx", wij werken ontdekking voor de Lynx. Het beste zal langzamer, maar zeker. Wij hebben de zijn dat je morgen direct teruggaat en de zaak al voor een groot deel onder de knie zaak aan 't rollen brengt. Je hoeft geen en weten wie de schuldige is. actieve stappen te doen voor je vacantie Maar misschien heeft u onze hulp om is, maar nu je bekend bent met de noodig, om te ontdekken waar hij is? familie Purbeck, kan dit voorbereidende vroeg Wraxall handig, werk nauwelijks werk genoemd worden. Precies. En dat is een zaak waarin Het is ook heel geschikt dat er een doch- uw courant met haar enorme oplaag ons ter is. Speel tennis met haar, mijn jongen, van grooten dienst kan zijn. of iets van dien aard. Wat voor soort —En mag ik zoo brutaal zijn om meisje is het? Een modern meisje zeker, i den naam te vragen van den vervaardi- do'1 óp sport enz.? 1 ger van de valsche effecten en bank- Lady Madge St. Aldhelm lijkt me biljetten? (Wordt vervolgd.1» HELDERSCHE COURANT TQBRALCO is het meest geschikte en soliede Katoenen weefsel voor Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam T0BRALC0 op den zelfkant Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleediag, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op dan gelea win kal. - Telefoon 351. HOOFDSTUK X. Het gezicht van een duivel. Consult kosteloos met voorkennis van den hulsarts. in het gelaat verdwijnen spoedigdoor deze des avonds met wat PU ROL in te wrijven en door zich des morgens te was- schen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep.'t Voldoet iedereen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1