P E T T E Fotogr.-Atelier EISELIN BRUIDSFOTO'S OM EN BIJ DE MARINE-MANOEUVRES 6 zwarts fotok. salonloto 11.50 12.00 6 bruine Inlok, salonlsto i 2.00 -f 2.50 reclame aanbieding TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DINSDAG 1 OCTOBER 1929 Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het candidaats- exameu Nederl. letteren de heer Fr. Zwaan uit Den Helder en voor 't propaedeutisch examen Civiel ingenieur aan de Techni sche Hoogeschool te Delft de heer A. T. van Veen uit Den Helder. Onze vroegere plaatsgenoote mej. Riek Heijblok, slaagde op het 27 Sept. te 's Gravenhage gehouden examen als Rijks telefoniste ie klasse Interlocale dienst. VOOR HET REDDINGSMONUMENT. Bij de Nationale Bankvereeniging al hier, is van een onbekende ontvangen een bedrag van f 100.ten behoeve van het Reddingmonument alhier. Wie volgt dit goede voorbeeld? VIERDE EN LAATSTE GEMEENTE CONCERT, te geven door de Oranje-Harmoniekapel, directeur de heer A. Haanstra, heden avond van 8.8010.uur in het Plant soen (bij gunstig weer). Programma: i. Kin fe»te Burg (Koraal). koraol)L. Ms«oia 5. La Flirt© «aeiMMtttée fantasie (De Tooverflult) Mozart DAM WEDSTRIJDEN. In eeidge advertenties, elders in dit nummer, maakt het bestuur van de Hel- dersche Damolub bekend de inschrijving voor den winterwedstrijd en voor het plaatselijk kampioenschap dammen. Prijzen hiervoor uitgeloofd zijn uitge stald in de etalagekast van de fa. Nypels. AFSCHEID VAN DEN HEER C. J. POORTMAN. De heer C. J. Poortman, administrateur van 's Rijkswerf alhier, heeft, met ingang van heden, 's Rijksdienst met pensioen verlaten en is als zoodanig opgevolgd door den heer H. P. Kottmann, griffier. Afscheid van directeur en amb tenaren. Maandagmorgen te half twaalf waren in het bureau van den directeur van 's Rijkswerf de verschillende ambtenaren vereenigd om afscheid te nemen van hun chef. Het was allereerst de heer ir. Bijl, directeur der Rijkswerf, welke in harte lijke woorden den scheidenden admini strateur ook mevrouw en mejuffrouw Poortman waren bij dit afscheid tegen woordig toesprak. Onze werf, aldus de directeur, staat den laatsten tijd wel in het t«eken van een verjongingskuur, wat haar personeel betreft. Nog versch ligt in onze herinne ring het afscheid van jhr. Rappard, en thans staan wij wederom voor een af scheid, nu onze administrateur, de heer Poortman, na een zeer eervolle loopbaan ons gaat verlaten. Alle rangen van het administratief personeel heeft de heer Poortman doorgemaakt, totdat hij in 1915 aan het hoofd werd geplaatst van de nieuwe commeroieele boekhouding, die toen ingevoerd werd. Persoonlijk ls spr. slechts weinig met den heer Poortman in aanraking geweest. Hoewel aan elk menschenwerk foutenwerk aankleven, en ook aan de nieuwe boekhoud-methode ongetwijfeld gebreken zijn te constateeren, is het toch karakteristiek, dat sedert de invoering weinig ingrijpende verande ringen plaats hadden, hetgeen bewijst, dat het op goede gronden was ingevoerd en voor het systeem pleit. Gedurende den korten tijd, dien spr. hier als directeur werkzaam is, is hem gebleken, dat een technicus zich zeer zeker ook voor de boekhouding moet kunnen interesseeren. En dan was het prettig voor mij als ik een stuk, dat de handteekening van den heer Poortman droeg, veilig zonder nader onderzoek kon laten passeeren. Het doet ons leed, u te zien heengaan, aldus eindigt spr., wij zullen noode nw werkkracht missen. Hopen wy, dat u nog vele jaren in goede gezondheid van uw rust zult mogen ge nieten! De heer Poortman dankt voor deze woorden. Scheiden is pynlyk, dat onder vindt spr. thans. Een voorrecht is het, als men kan scheiden in goede gezond heid en met onverminderde werkkracht. Voor de hulde, spr. gebracht ten aanzien van de reorganisatie der werf, is hy zeer gevoelig,maarzonderdenheer Van Knaape zou spr. het destyds niet klaar gespeeld hebben. Deze stond steeds gereed met belangryke en dikwyis goede adviezen. Naast den heer Van Knaape brengt spr. ook hulde aan de heeren Graadt van Roggen en vooral Westerveld, voor den van hen ontvangen steun. In 1915 stond ik voor moeiiyke kwesties. Het was midden in oorlogstyd en bovendien had ik by de reorganisatie te doen met on ervaren personeel. Dit alles heeft de overgang moeilyk gemaakt, maar we zyn er gekomen en mogen thans met vol doening op dit werk terugzien, werk dat bovendien niet onvruchtbaar was. De laatste Jaren moest ik met den heer Van Rappard strijd voeren tegen de reorgani satieplannen, en hoewel onze rapporten aangevochten zijn geworden, meen ik toch wel, dat ze van invloed, zyn geweest op den gang van zaken. Met ecu woord van dank voor de ontvangen medewerking en steun, van velerlei kant ontvangen, eindigt spr. Tenslotte doet de heer Poortman nog voorlezing van een telegram van eenige ambtenaren aan het Departement van Defensie, met wie spr. heeft samenge werkt. De heer Kottmann spreekt den heer Poortman daarna als volgt toe: Geachte heer Poortman. Door alle administratieve ambtenaren zoowol hier als te Hellevoetsluis en Am sterdam, is my verzocht by Uw vertrek ook een woordje namens ons allen to zeggen Heel gaarne wil ik aan dit verzoek voldoen, omdat ons dan de gelegenheid wordt geschonken om U harteiyk to dan ken voor alles wat U voor ons korps ge daan heeft. Mijne gedachten gaan tot 1915, do invoering van de commercieole boekhouding. Wanneer U toen de be kwaamheid en de lust niet bezeten had om die nieuwe boekhouding te ontwerpen, dan hadden we een vreemdeling als chef gekregen, iets wat ons niet bepaald ge leken zou hebben. Dat de hoogste functie aan U werd opgedragen, was voor ons korps een eer maar een groot genoegen tevens. By Uw vertrek willen we door 't aan bieden van een klein souvenir van onze dankbaarheid bhjk geven. Onze oud-Directeur, de heer Rappard en onze nieuwe Directeur, de heer Byi, wilden gaarne evenals onze oud collega's de heeren Bom en van Knaape aan die huldebetooging deel nemen. We kozen als souvenir een schaakspel omdat we weten dat U van schaken houdt. In den eersten tyd zal het U vreemd vallen om aan het dolce farniente te wennen en zal het schaakspel U eene aangename afleiding ^geven. Aanvaard dan ons' geschenk met ons aller wensch dat het U gegeven moge zyn nog vele jaren de stukken her- en derwaarts to zetten. De heer Poortman dankt hartefljk voor dit geschenk. Prettig is het, dat ook de gewezen chef en de tegenwoordige direc teur aan dit huldeblyk hebben deelge nomen. Het schaakspel is voor spr. altyd, hoe vreemd dit wellicht moge klinken, waar het toch een groote concentratie vereischt, een bron van ontspanning ge weest De directeur van 's Rykswerf, het spreekwoord huldigend »le Roi est mort, vive ie roiI« wenscht van deze gelegen heid gebruik te maken des heeren Poort- man's opvolger, den heer Kottmann, als zoodanig te begroeten en het welkom toe te roepen, daarby den wensch uitdrukkend, dat het hem goed moge gaan. Het is uiterst moeiiyk de opvolger te worden van iemand als de heer Poortman. Bewakingsdienst Het was wel niet te verwachten, dat er Woensdagnacht iets zou gebeuren in het zeegat van Texel, maar je kon toch nooit weten. Den nacht tevoren hadden toch twee jagers getracht door te slippen. Zy maakten gebruik van de donkere uren, even voor de maansopkomst. Een ervan werd buiten gevecht gesteld door de voor het Schulpengat kruisende onderzeeboot, de tweede ontsnapte aan dit gevaar, doch kreeg by het oversteken een ketting van een wrakboei in de schroef. Niettemin werd de poging doorgezet, maar inmid dels was ook van de bewakingsvaartui gen alarm gemaakt en met behulp van zoeklichten en lichtkogels was de indrin ger spoedig ontdekt en werd deze door de batteryen afgemaakt. Het was overigens wel op het kantje af geweest. Wel is waar had men reeds in den vooravond vanaf het bewakingsvaar tuig iets meenen te zien, doch zekerheid had men niet. Nu wil het geval, dat naast het eigenlijke vaarwater van het 8chul- pengat, dicht onder den wal, nog een geul is, waar voldoende water staat voor de Z-booten. Daar was deze dan ook door 'gekomen. Het ongeluk wilde dat II. men nu juist op de wrakboei moest loc pen. Bij donkerte zyn do tonnen moei lyk te zien, althans van de brug af. Veel al heeft men ze van dek af nog eerder in den kyker. Het was jammer voor den Z- boot-commandant, die anders een aardige kans had gemaakt. Met de wetenschap dus, dat er niet veel kans op actie was, maar met de stille hoop, dat er toch nog wat zou gebeuren, begaf ik my naar de G 12, die wederom de bewakingspost by de mynversperring zou betrekken. Met zonsondergang moes ten wy op post zyn, dus moesten wij voor half zeven de haven uit. Hetgeen dan ook geschiedde. Buiten de, haven wordt even gestopt om de wierkast te klaren, en dan gaat het met een 16-mijls vaartje het gat uit. De zon neigt ter kimme als wfl by de beroemde uiterton aankomen; u weet wel, de ton, waar by het uitvaren alle trouw ringen in gedeponeerd worden, die dan by terugkomst weer worden opgevischt. Waarby ook wel eens een verkeerde op gehaald wordt, wat tot allerlei vreemde complicaties aanleiding kan geven. U ziet wel, zy ligt er scheef van, zegt de com mandant, luit. t. z. Ie kl. Van Suchtelen, daarbij doelend op den scheeven stand tengevolge van den vloed. Huldiging door het administra tief personeel. Des middags te vyf uur had het af scheid plaats van het administratief pefsoneel. Op dat uur vereenigden alle ambte naren zich op het bureau Boekhouding, waar de heer Poortman afscheid zou nemen. Evenals des morgens was ook thans mevrouw Poortman en mejuffrouw Poortman by dit afscheid tegenwoordig. 't Is wel gek, aldus de scheidende ad ministrateur, maar op een gewichtig oogenblik als dit speelt me een allerzotst versje door het hoofd, namelyk »Het Testament van Tante*. Tante gaat haar testament maken, waarby ze alle nichten en neven bedenkt. Het gekke is, dat ik niet doodga, geen testament maak en ook geen neven en nichten kapittel zooals de tante uit het versje doet. Vyftien jaar lang, aldus spr., heb ik dit Bureau geleid. Het was myn arbeid en van wie vyftien jaar geleden myn helpers waren, zyn er nog slechts wei nigen over. Dit zyn de heeren Olowting en de ambtenaren van Gessel en Kottmann. We hebben een moeilijken tyd gehad, we begonnen met onvoorbereid personeel en in vollen oorlogstyd, en meermalen heb ik, aldus spr., aan het welslagen gewan hoopt. Maar dank zy uw steun zyn |wy geslaagd. Met een woord van harteiyken dank voor ieders medewerking eindigt spr. De heer Okel biedt namens een comité van ambtenaren een stoffelyk huldebfljk aan in den vorm van een schemerlamp. Wy danken u voor uw medewerking en uw steun, zegt spr., wij hebben altyd gevoeld, dat uw persooniykheid ons by- stond, on wy verheugen ons, dat gy ge spaard zyt gebleven voor ziokte. De heer van Ballegooyen heeft jaar met den hoer Poortman samengewerkt en die samenwerking in stilte altijd ver geleken met een Eerste Kamer. Niet om dat we het bestaansrecht van de Eerste Kamer niet wilden erkennen, maar omdat het de heer Poortman was, die, evenals dat in de Eerste Kamer geschiedt, zyn votum over onze plannen en ontwerpen liet gaan, plannen, soms in jeugdige on bezonnenheid door ons ontworpen. En, zooals dat dan ook in de Kamer gaat, ze werden wel eens verworpen. Dat heeft ons dan gespeten, maar ook is het wel gebeurd, dat wy by nader inzien moesten erkennen, dat de beslissing van den heer Poortman de juiste was. En persoonlyk heeft spr. veel van den heer Poortman geleerd. De heer van Gessel wyst er op, dat de heer Poortman een van de weinig over geblevenen was van de oude garde. Spr. haalt oude herinneringen op uit Helle voetsluis, en dankt den heer Poortman voor de wyze waarop hy steeds voor ons, zijn ambtenaren, in de bres stond. Den nieuwen chef, den heer Kottmann, roept spr. het welkom toe gy zyt geen onbe kende voor ons, wy weten, wat we aan u hebben. Met een kort woord dankte de heer Poortman voor het cadeau en de wen- schen. Ook de heer Kottmann sprak nog een kort woord om zich in dezelfde mede werking aan te bevelen, die de heer Poortman zoo ruimschoots genoot. Daar na namen alle ambtenaren persoonlyk afscheid van den scheidenden hoofd ambtenaar. NIEUWJAARSWENSCHEN VOOR INDIB. In het nummer van heden la opgenomen een extra-byvoegsel, bevattende modellen van nieuwjaarsgroeten, en bestemd voor onze abonné's in Oost- en West-Indië, Zuid-Afrika, Vereenigde Staten, enz. Wy verzoeken onze lezers hierboven ge noemd (en in 't bizonder gfeldt dit voor Zuid-Af rika en Ned. Oost-Indië) om niet te wachten met het opgeven hunner adver tenties voor het Nieuwjaarsnummer, doch Het wordt een schitterende avond. Prachtig mooi van kleur zyn hier in het Noorden de luchten op dagen als deze. Groen en violet kleurt de maar weinig be wogen zee. Het wordt een pracht-zons ondergang. Dan koersen wij in de rich ting van de kapen op den Zanddyk. Even wordt doorgezet tot buiten het vaarwater om nog by licht te zien hoe ver de G 12 door kan loopen. Dan gaat het weer terug naar de uiterton. En zoo gaat het heel den nacht door. Het vaarwater is hier vry breed en dus moet er wel heen en weer gevaren worden. De vaartuigen die de be waking in het Westgat en Kaap- en Molengat hebben, behoeven dit niet te doen. Het vaarwater is daar maar smal en dus gaan zy rustig ten anker. De zon ls onder en de lichten aan den wal zyn ontstoken. Recht vooruit zien wij de beide lichten van den Zanddyk, links het geleidelicht voor het Schulpengat. Op het snypunt van deze beide lynen ligt dan de uiterton. Al naar het donkerder wordt zien wij meerdere lichten. Rechts komt het roode licht van Egmond door, later ook de schitteringen van den vuur toren van IJmuiden. Af en toe is links daarvan hel licht waar te nemen; moge lijk van de hoogovens. Voortdurend wordt naar alle kanten uitgekeken. Reeds vroeg in den avond merkt de commandant omi de Noord een onderzeeboot op. Hoe wy ook turen, wy zien deze niet. Later op den avond blijkt van f 1.25 voor f 1.05 f 1.50 f 1.30 f 1.75 f 1.45 f2 00 f 1.70 Kleeding magazijn HERMAN NYPELS ons per keerende mail die opgaaf toe te zenden, daar wy anders niet instaan voor opname in het nummer van Dinsdag 31 December a.s. GOEDKOOPERE VERZENDING PER LUCHTPOST NAAR NED.-INDIË. Het luchtrecht naar Ned.-Indië voor brieven tot een gewicht van niet meer dan 10 gram is verlaagd van 75 tot 40 cent. Het recht bedraagt nu: voor briefkaar ten en postwissels 40 cent per stuk, ove rige stukken tot en met 10 gram 40 cent, boven 10 tot en met 20 gram 75 cent, ver der 75 cent per 20 gram. Het luchtrecht behoeft voortaan niet meer te worden voldaan met de speciale luchtpostzegels, dit kan eveneens door middel van gewone frankeerzegels ge schieden. Nadrukkelyk wordt er evenwel de aandacht op gevestigd, dat de lucht postzegels niet voor gewone frankeering mogen worden gebruikt. Met de vliegtuigen, welke naar Ned.- Indië zullen vertrekken, zal voortaan ook gewone en aangeteekende luchtpostcor respondentie worden verzonden naar Sy rië, Mesopotamië, Perzië, Britsch-Indië met Birma, Siam en Straits Settlements (Penang, Singapore). Boven de gewone porten en rechten is voor luchtrecht ver schuldigd: voor Syrië 15 cent, voor Meso potamië en Perzië 30 cent, voor Britsch- Indië en Birma 40 cent en voor Siam en Straits Settlements (Penang, Singapore) 60 cent, alles per 20 gram. In herinnering zy gebracht, dat het eerstvolgende vliegtuig Donderdag 3 Oct. a.s. van Schiphol vertrekt. Laatste gelegen heid tot verzending van den Helder Woensdagavond per trein van 21.31; laat ste buslichting aan het hoofdpostkantoor 21.02, stadsbussen 4de lichting. GOEDKOOPE TOONEEL- VOORSTELLIN GEN. Met een enkel woord is reeds melding gemaakt van het voornemen om ook dit winterseizoen, evenals -dat de laatste jaren met zoo groot succes geschiedde, een serie goedkoope tooneelvoorstellingen te geven van eerste rangsgezelschappen. De circu laires hiervoor zyn dezer dagen rondge zonden, en wy willen de gelegenheid be nutten er by onze lezers op aan te dringen niet lang te wachten met invulling, maar zich zoo spoedig mogelyk voor deze vier voorstellingen op te geven. Trots de steeds stygende kosten heeft het Comité gemeend den abonnementsprijs voor de vier voor stellingen niet te moeten verhoogen, doch dien gehandhaafd op slechts f 4.voor de vier avonden (rechten apart). Ieder, die eenigszins ervaring heeft uit andere plaatsen, weet, dat men daar veel en veel meer betaalt, en als wy er nu uitdrukkelijk byzeggen, dat het hier voorstellingen betreft van onze eerste gezelschappen, zoodat men het neusje van de zalm krijgt op tooneelgebied, behoeven wy niet nog eens extra te betoogen, dat een dergelyk bedrag eigenlyk te geef is voor deze mooie voorstellingen. Maarmen geve zich dan spoedig op, want na 1 October wordt de prijs ver hoogd tot f 4.50. En wie mochten willen wachten tot den speelavond, en dus de voorkeur zouden geven aan losse entree kaarten, komen nog bedrogener uit, want op den speelavond zelf worden de prijzen nog hooger. Het is trouwens voor niemand een bezwaar zich voor een serie van vier voorstellingen te verbinden, omdat de kaarten niet persoonlyk zyn en dus ieder een ze kan overnemen, gesteld men zou den een of anderen avond verhinderd zyn. Wie onverhoopt geen circulaire mocht hebben ontvangen, kan zich by de Casino directie opgeven. Maar men stelle dit niet uit, doe het nog heden. Wy willen er nog op wyzen, dat deze goedkoope voor stellingen do laatste jaren een groot succes zyn en dat de deelname steeds zeer groot was. toch, dat het juist gezien was; bfljkbaar was het de O 8, die in het Storteinelk - na de „Heemskerck" getorpedeerd te heb ben vernietigd was, en dus teruggeroe pen werd. De O 9, die eerst voor het Schul pengat gelegen had, was naar het Storte- melk gedirigeerd om de O 8 te vervangen. Als Rood iets zal ondernemen is het nu de tyd. De maan is nog niet op. Dan hoo ren wy echter geschutvuur in N.O. rich ting. Blykbaar is men slaags by het Ter- schellinger gat. Niettemin blijft uitkijken geboden, doch er gebeurt niets. De maan verschynt aan de kim, eerst nog als een roode halve schyf, doch na korten tyd giet zjj haar zilveren stralen over het water vlak. Een oogenblik blyven wy nog aan dek en maken een praatje met dezen en genen der opvarenden. En dan treft het, zooals de meesten meeleven met de actie. Zy knobpen de opmerking eraan vast, dat het in Indië nog veel aardiger is. Natuur rijk, het is daar mooier, maar er is daat ook meer en beter materieel. Dit is een factor van belang en het is te begrijpen dat men dan nog met te meer genoegen aan de oefeningen meedoet. Het wordt tyd om te kool te gaan, en na verzoek om te 6 uur „uitgepord" te worden, verdwynen wij; op een rustbank in de vroegere longroom is het bed reeds gespreid. Klokslag 6 uur word ik gewekt. En nog ben ik niet gekleed en aan dek of men brengt mij een heerlijke hop koffie, die „DE WITTE RAAF". Men «chryft ons: A.s. Donderdag wordt ha Casino het tooneelecizoen geopend met een voorstel ling door het Cabaretgezelschap „De Witte Raaf". Dit klein-kunst-ensemhle bestaat uit be kende artisten, welke goede cabaretkunst beoogen. „De Witte Raaf" zal dit niet op zwaarwichtige wyze doen, maar wil vreug de, ontspanning en jorijt brengen met ge paste, nimmer kwetsende of indecente middelen. De Witte Raaf brengt vroolyk- heid naast ernst; uitbundigheid naast in getogenheid. De Witte Raaf brengt zang-, dans- en kleurenspel, ontspanning en ver kwikking, kortom: elk wat wils. De artis tieke leiding berust hy Piet Holman, de als beschaafd en ongekunsteld-geestig be kende conferencier. Aan de ensceneering wordt zeer veel zorg besteed. Het gezel schap beschikt over een eigen reisgele genheid en brengt eigen prachtvolle dé cors en verlichting mede. De zakefljke leiding berust bij den heer Lion Z. DassL Het belooft een avond van „gezellige vroo- lykheid" en „vroofljke gezelligheid". DE GESTOLEN DAMESFIETS. In ons nummer van Zaterdag hebben wy melding gemaakt van een brutalen diefstal van een damesfiets, van een dame die even bij Simon de Wit aan het winkelen was. Thans kunnen wij medëdëelen, flat de fiets terecht is. Zy is gevonden voor een winkel aan den Kanaalweg, waar zij blyk baar zoo maar was neergezet. De dief heeft klaarblykerijk gedacht dat het beter was ten halve te keeren dan ten heele te dwalen. En nu, achteraf beschouwd, waren da boodschappen dus toch goedkoop. ESPERANTO. Op 15 December 1859 werd te Bjelos- tok in Polen een jongen geboren. Dit feit op zich zelf is niet vermeldenswaard, doch deze jongen is voorbestemd om een der meest-bekende personen van den laatsten tyd te worden, het is L. L. Zamen- hoff, de samensteller van de wereldhulp taal, het Esperanto. Door zyn moeder wordt hy opgevoed in het geloof, dat alle menschen broeder» van elkaar zyn. Nu bestond de bevolking van Bjelostok uit Duitschers, Russen, Po len en Joden, en zoodoende heeft de kleine jongen gelegenheid te over om te zien dat zyn ideaal nog zeer ver af is. Het is in den tyd dat de Joden aan de be ruchte pogroms blootstaan en aan ont- eerende behandeling van Russische offi cieren. Dan besluit hy in zyn jeugdig enthousiasme, dat, wanneer hij eenmaal groot zal zyn, hy zal trachten een einde te maken aan de verdeeldheid der volke ren. Als grootste hinderpaal beschouwt hij de taalverschillen en by hem rijpt het plan tot het samenstellen van een universeele taal, een taal, welke door alle menschen gemakkerijk geleerd kan worden. Op lateren leeftyd begint by aan het samen stellen van deze taal. Döor zyn onder wijzers wordt hy voor een beetje malende gehouden en op hun advies wordt hy van huis naar een andere school gestuurd, eo hy moest beloven niets meer aan zyn stu die te doen, welke belofte hy houdt. Te ruggekomen, vindt hy zyn aanteekenin- gen en boeken verbrand, doch onver droten begint hy weer met zyn arbeid. Op het gymnasium wint hij de eerst» vrienden voor zyn idee, welke hem later door den spot der menschen ontrouw werden, en op 5 December 1878 vieren zij samen het levendworden der taal. Doch eerst in 1887, na onophoudelyk aan zyn, taal verbeterd te hebben, besluit hij haar wereldkundig te maken en vindt na veel moeite een uitgever voor zyn eerste bro chure en vanaf dien tyd dateert de gesta dige voortgang van 't Esperanto. Reed» in zich lm den killen morgen best laat «ma ken. Nog is Ide zon niet op, maar aan fle kim kleurt het reeds. Langs het strand en tusschen de duinen hangen nog de dikke nevels; de lucht kleurt als op een helderen wintermorgen. Het wordt weer een heldere dag en dus worden aanstal ten gemaakt om naar binnen te loopen. Ware het mistig of nog sterk heiïg ge weest, dan hadden wy op post moeten blyven. Nu is het zicht van den wal uit stekend en ls verdere bewaking niet noo- dig. Terugstoomende loopen wij 0e „Van Meerlant" en enkele kanonneerbooten achterop, die ook van hunne bewakings posten terugkeeren. In het Westgat ligt de „Drente" nog voor anker; hy zal ons wel spoedig volgen. Al vroeg zyn wij weder ïn 0e haven terug na een rustigen, maar genoege- lyken nacht in de buurt van dé uiterton. Wij hebben de gelegenheid ook nog waar genomen om eens een kykje te ne men op de bureaux van den leider van deze manoeuvres, Vice-Admiraal Quant en van den Commandant van de blauwe partij, Overste Romswinckel. De leider en zyn officieren hadden hun verbfljf in de groote zaal van het directie gebouw, waar d« kaart van het t»rr»ln Marche Militair Lelatikaw 3. Ouverture „Die vier Menochoallter", Mehul 4. Ehre »ei Gott in der Höbo Sohubert b. Nader mijn God, tot U. (Enatlsch 6. Concert Ouverture Grand 7. Grande Valse de Concert Rugers 8. Fantasie Faust Gounod 9. Piet Hein-marach Hazebroek

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5