ven. De twee raakten handgemeen en tenslotte élaagd© de officier erin den man in het compartiment op te sluiten. Deze zocht toen door het venster te ont komen, met het noodlottige gevolg dat hij onder een trein uit de tegenovergestelde richting terecht kwam, welke hem een voet en arm afreed. De ongelukkige stierf spoedig. De officier kon met onbeteeke- nHKÜe kwetsuren zjjn reis vervolgen. Die tot een bloedbad aanleiding geeft. Julianadorp. Anna Paulowna. Van Ewijcksluis. Wieringen. Politie Wieringen. Schagen. De Districts-Fokveedag. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. MAHATMA GANDMI. EEN STAMVEETR Een vreeseljjk bloedbad heeft een Al- baneesche bende aangericht op den straatweg bij Ipek in het Sandsjak, dicht bij de Albaneesche grens. De bende over viel een troepje Montenegrijnsche kolo nisten, dat zich daar neergezet had en sloeg acht hunner neer. Bij1 de lijken vond nen een briefje met de woorden: „Dat is de wraAk voor 1912". In dat jaar is er ge vochten tusschen een Albaneeschen en «en Montenegrijnschen grensstam en de wermoorde kolonisten behoorden allen tot tiïen Montenegrijnschen stam. Het zal dus niet veel moeite behoeven te kosten om de aanvallers te vinden, die eohter wel de wijk genomen zullen hebben op AI- baneesoh gebied. VISCHVERGIFTIGING OP GROOTE SCHAAL. De laatste drie dagen zag men op de rivier de Nen te Peterborough duizende doode vissóhen drijven, blijkbaar tenge volge van een ernstige verontreiniging van het water. Toen kwam er bericht uit Stan'brun, een halve mijl van de stads brug, volgens welke duizenden vissdhen van allerlei soort de wijk namen in een inham van de rivier, om te trachten aan de vergiftiging van het water in de hoofd rivier te ontsnappen. Er werden onmiddellijk watertanks naar dat gedeelte van de rivier gezonden en de levende visschen werden erin over gebracht en vervolgens drie mijlen ver der naar den bovenloop vervoerd, waar het water zuiver was. Duizenden visschen zijn op deze wijze behouden, maar onge veer 20 pet. van de overgebracht© vis sóhen waren hij aankomst al gestorven. De analyst van de gemeente onderzoekt eenige doode visschen, om de oorzaak van de vergiftiging op te sporen. BIZAR TEN BATE VAN DE CHR. SCHOOL, Woensdagmiddag is de Bazar ten bate van de Ohr. School geopend, en het bleek dat daar nogal belangstelling voor be stond. Om 2 uur begon het publiek ai toe te stroomen. Ds. F. Tollenaar van Den Heidoi, die de bazar zou openen, had be richt van verhindering moeten zenden, wegens het leiden van een begrafenis. Het openingswoord werd toen gesproken door den heer G. A. Niessink, directeur van ■de Weesinrichting te Huisduinen, waartoe te ruim drie uur de aanwezigen zich! verzamelden in een der lokalen. Ge meenschappelijk werd gezongen Psalm 25 vers 7. Spr. begon met er zijn leedwezen over uit te spreken dat Ds. Tollenaar ver hinderd was, en die taak nu weer aan hem was opgedragen. Voorgelezen werd ver volgens Psalm 73, waarna met gebed werd geopend. Hét doel van deze Bazar is altijd, zoo zeide de heer Niessink daarna, de geld middelen te versterken. Dat moest eigen lijk niet noodig zijn, maar het is nu een maal niet anders, we zouden haast zeg gen: het kon niet anders. Maar al brengt de Bazar ook veel op dan zijn we er nog niet Gods zegen moet alles doen en het hoofddoel is niet alleen de kinderen te leeren, maar hen ook iets te geven voor de eeuwigheid. Eï zijn altijd twee kanten, een van de zijd# der menschen en een van God en danzien wij dat alles terecht komt als wij in Oods heiligdom ingaan, dan wordt al les wat wij niet goed vinden toch zooals het moet, omdat God het zoo wil. Zoo wondt ook aan onze school reeds vroeg den: kinderen die steun gegeven om de vraagstukken des levens te bezien in Gods heiligdom. 3pr. brengt al de werkers en gevers har telijk dank voor alles wat zij weer hebben gedaan, en bidt Gods zegen er over af en hoopt dat de uitslag gunstig mag zijn, en verklaart de bazar geopend. Daarna wordt een rondgang gemaakt door de keurig versierde lokalen en kun nen de kooplustigen alvast hun penningen kwijtraken aan de verschillende stands. En dat zijn ©r vele en velerlei. De goede renvoorraad overtreft die van het vorige jaar verre. Daarmee waren de dames Dins dag bezig geweest om alles op zijn voor- (ieeligst te laten uitkomen. Er is voor elk wat wils, een stand met vele en fraaie handwerken, diverse stands gebruiksartikelen, alle ruim voorzien. Dan zijn er de vele attracties, zooals schiet- en werptent, sjoelbak, touwtrekken, visch- tent, door het raden naar het aantal hazel nootjes in een fraaie fruitmand, kan men daér winnaar van worden. Dan is er ver dei) de theetent en evenals verleden jaar een stand van den boekhandelaar Van der Htfegen uit Den Helder, welke een ge deelte der winst aan de bazar ten goede te* komen. Verder wordt, alles opgeluis- tealil door orgelspel en niet te vergeten de radio. De heer J. Vonk te Julianadorp feefeft er een Philips Standaard Combinatie nut 2 luidsprekers geplaatst, welke den afwezigen kond doen van het gebeuren faf den aether. 1 In het kort hebben we zoo een en ander opgesomd, we zijn wellicht niet volledig geweest, daarom doet men goed zelf te f?|an zien, zooals we zeiden er is van alles. JQe bazar is vandaag weer geopend, en ■■wordt vanavond (Donderdag) gesloten. ■Hen ga er dus heen. Aan A. A. Schouten, aannemer, ia op gedragen de bouw van een woonhuis, voor den heer W. v. Weelde, aan de Molen- vaart Aan A. A. Schouten, aannemer en tim merman alhier is opgedragen de bouw van een bakkerij voor den heer C. de Vliet aan den Zwarteweg op het land van Sas. AUTO-ONGELUK. De auto van de L. T. B. van Schagen reed: aan de Molenvaart de auto van den beer VL aan, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, de wagens waren bei de beschadigd. Hnrgeriyke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Alberdina Petronella, d. v. J. van Driel en van D. P. de Vos. GETROUWD: J. Nioolai en A. Kra nenburg. Voor de vacante betrekking van hoofd der o.'l. school I te Kleine Sluis hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Evenals andere jaren houdt het Leger des Heils zijn Nationale inzameling. In deze gemeente zal van 14 tot 19 October worden gecollecteerd. Voor rekening van den heer H. te Buck zal aan den Middenweg een woonhuis worden gebouwd door den aannemer A. A. Schouten, alhier. Onze plaatsgenoot, de heer N. D. U. Dekker, legde in den loop der vorige week met gunstig gevolg het doctoraal examen (le gedeelte) af van de Veeartsenijikundi- ge Faculteit der Rijksuniversiteit te Utrecht. Tot sluismeester aan de Koopvaarder schutsluis te Den Helder is benoemd de heer J. Timmerman, cantonnier en haven meester te de Haukes, welke benoeming op den len November a.s. ingaat. Wegens bedanken van den heer O. Maars als directeur der kaasfabriek „De Eendracht" te Oosterland is als zoodanig gekozen de heer M. Heijblok Sr., aldaar, die de benoeming aannam. Als groote zeldzaamheid diene vermeld, dat de heer Maars 26 jaar zijn functie hadi waarge nomen. VACCINATIE. Van de gelegenheid tot vaccinatie en revaccinatie hebben alhier ongeveer 2450 personen gebruik gemaakt. Tot tijd. onderwijzeres aan de O.L. school te Hippolytushoef is, wegens ver trek van mej. Koster naar Schagerbrug, door B. en W. aangesteld mej. Roskam van Den Helder. Tot gemeente-opzichters te Rotterdam zijn benoemd de heeren Davidse en Poort man, thans opzichters bij de Zuiderzee werken te den Oever. VER TOT BEV. VJH. VAKONDERWIJS De lessen, gegeven door de afd. Wie- ringen van de Vereeniging tot Bevorde ring van het Vakonderwijs in Westfries- land, zijn te Hippolytushoef begonnen met 20 leerlingen. Leeraren zijn de hee ren Schut en Siesling; te den Oever met 10 leerlingen, leeraren de heeren Poel en Jasperse. Verwacht wordt, dat zich nog meerdere leerlingen zullen aanmelden. Verloren: een motorhandschoen met kap (linker); een portemonnaie met in houd, tevens een loterijbriefje; een rijtwiei- belastingplaatje. Gevonden: een bed in een laken ge knoopt genummerd 1202. Inlichtingen bij den Genu-veldwachter. Uitslag bekroningen. Uitslag der bekroningen, toegekend op den Districts-Fokveedag te Schagen, op Woensdag 2 October, en gehouden door de Vereeniging tot het houden van Jaarlijk- sche Paaschtentoonstellingen van Vee te Schagen. Rubriek 1. Stierkalveren. Prijzen bestaan uit diploma's. Vereeniging St. Maartensbrug: 1. Emma's Wodan, eigenaar G. Radema ker, Zuid-Zijpe. 2. 'Wodan 13, eig. Jn. Eriks Jr., Burgerbrug. 3. Wodan 14, eig. dezelfde. Vereeniging Wieringerwaard: 1. Flores 33, eig. O. R. Blaauboer, Wie ringerwaard. 2. Flores 85, eig. Jn. Schenk, Wieringerwaard. 8. Max Wodan 14, eig. Jb. Kaan Sr., Wieringerwaard. Vereeniging DirkshornHarenkarspel 1. Frans Geraid, eig. A. Brak, St. Maar ten. 2. Jan 2, eig. dezelfde. 3. Frans Con stanten, eig. dezelfde. Vereeniging Nieuwe Niedorp: 1. Frans Marie, eig. P. Donker, Hoog woud. 2. Catharina's Constantijn, eig. D. Kriller, Oude Niedorp. 8. Oor 80, eig. Jb. Rootjes, Oude Niedorp. Vereeniging BarsingerhornSchagen: 1. Frans Nicolaas 8, eig. A. Francis, Schagen. 2. Frans Nicolaas 6, eig. O. v. d. Oord Wz., Barsingerhorn. 8. Frans Nico laas 12, eig. dezelfde. Vereeniging Barsingerhorn—Schagen: 1. Frans Max 19, eig. H. Nobel, Barsin gerhorn. 2. Frans Max 23, eig. Jm. Blaau boer Kz., Schagen. 3. Frans Max 29, eig. A. Francis, Schagen. Rubriek 2. Kulkalveren. Prijzen diploma's. Vereeniging St. Maartensbrug: 2. Guurtje 5, eig. G. Rademaker, Zuid- Zijpe. Vereeniging St. Maartensbrug: 1. Lena 5, eig. Jn. E. J. Kramer, Zuld- ZJjpe. 2. Dora 12, eig. dezelfde. Vereeniging Wieringerwaard: 1. Aaltje 86, eig. O. R. Blaauboer, Wie ringerwaard. 2. Aaltje 35, eig. dezelfde. 8. Mina 88, eig. Jb. Kaan Sr., Wieringer waard. Vereeniging Schagerbrug: 1. Jannetje 5, eig. Jn. Jimmink Jbz., Schagerbrug. 2. Antje 47, eig. W. Jimmink Jbz., Schagerbrug. 8. Aaltje 18, eig. W. Jimmink Hz., 't Zand. Vereeniging DirkshornHarenkarspel: 1. Gretha 21, eig. R. Vader, Dirkshorn. 2. Gretha 20, eig. dezelfde. 8. Guurtje 62, eig. A. Brak, St. Maarten. Vereeniging Nieuwe Niedorp: 1. De Boer 17, eig. D. Kriller, Oude Nie dorp. 2. Corneliske 14, eig. P. Donker, Hoogwoud. 3. Ali 9, eig. dezelfde. Vereeniging Koegras: 1. Stompspeen 2, eig. Jn. Hoogschagen, Koegras. 2. Pietertje 1, eig. dezelfde. 3. Bles III, eig. dezelfde. Vereeniging BarsingerhornSchagen 1. Johanna 13, eig. Jm. Blaauboer Kz., Schagen. 2. Trijntje 2, eig. H. Nobel, Bar singerhorn. 8. Geertruida 13, elg. A. Fran cis, Schagen. Rubriek 3. Hokkellngen. Prijzen diploma's. Vereeniging Wieringerwaard: 1. Kroontje 26, eig. F. A. F. Groneman, Wieringerwaard. 2. Pietje 14, eig. dezelfde. 8. Matje 15, eig. dezelfde. Vereeniging Wieringerwaard: 1. Bontje 18, eig. Jb. Kaan Sr., Wierin gerwaard. 2. Maart je 94, eig. N. Kaan Kz., Wieringerwaard. 3. Kroontje 27, eig. F. A. F. Groneman, Wieringerwaard. Vereeniging Schagerbrug: 1. Aaltje 17, eig. W. Jimmink Hz., 't Zand. 2. Aaltje 16, eig. dezelfde. 8. Dieu- wertje 19, eig. Jb. Eriks Kz., Schagerbrug. Vereeniging DirkshornHarenkarspel: 1. Guurtje 43, eig. A. Brak, St. Maarten. 2. Guurtje 45, eig. dezelfde. 3. Gretha 18, eig. R. Vader, Dirkshorn. Vereeniging Nieuwe Niedorp: 1. Aafje 16, eig. P. Donker, Hoogwoud. 2. Klazina 6, eig. dezelfde. 8. Maart je 10, eig. Armvoogdij, Nieuwe Niedorp. Vereeniging Koegras: 1. Grietje 2, eig. H. Hoornsman Koe gras. 2. Maartje 3, eig. N. Hoornsman, Koegras. 8. Trijntje 8, eig. H. Hoornsman, Koegras. Vereeniging BarsingerhornSchagen: 1. Tesselaar 11, eig. A. Francis, Scha gen. 2. Emma 6, eig. G. Plevier, Schagen. 3. Emma 7, eig. dezelfde. 3. Meta 16, eig. Jm. Blaauboer Kz., Schagen. Vereeniging Barsingerhorn:Schagen: 1. Grietje 18, eig. Jb. Th. Broersma, LutjewinkeL 2. Jannetje 12, eig. P. Brug man, Groetpolder, Winkel. 3. Jacoba 11, eig. Jb. Th. Broersma, Lutjewinkel. Rubriek i. Melkgevende Twenters. Prijzen diploma's. Vereeniging St. Maartensbrug: 1. Lies 2, eig. Jn. Eriks Jr., Zuid-Zijpe. 2a. Tesselsche 11, eig. G. Appel, Zuid- Zijpe. 2b. Cornelia 11, eig. dezelfde. 8. Truus 2, eig. Jn. Eriks Jr., Zuid-Zijpe. Vereeniging Nieuwe Niedorp: 1. Dieuwertje 9, eig. P. Donker, Hoog woud. 2. Marie 18, eig. dezelfde. Vereeniging Koegras: 2. Dekker 4, eig. G. v. Diepen, Koegras. 3. Jans, eig. S. Eriks, Koegraa Vereeniging BarsingerhornSchagen: 1. Kettman 7, eig. D. P. Timmerman, Schagen. 2. Jannetje 9, eig.' P. Brugman, Groetpolder, Winkel. 3. Klaasje 33, eig. O. v. d. Oord Wz., Barsingerhorn. Rubriek 5. Melkgevende oudere koeien. Prijzen diploma's. Vereeniging Wieringerwaard: la. Matje 9, eig. F. A. F. Groneman, Wieringerwaard. lb. Matje 81, eig. N. Kaan Kz., Wieringerwaard. 2. Antje 10, eig. dezelfde. 3. Dora 94, eig. F. A. F. Gro neman, Wieringerwaard. Vereeniging Schagerbrug: 1. Geertje 7, eig. W. Jimmink Jbz., Schagerbrug. 2. Dieuwertje 13, eig. Jb. Eriks Kz., Schagerbrug. 3. Jans je 10, eig. Jn. Jimmink Jbz., Schagerbrug. Vereeniging Dirkshorn—Harenkarsipel: 1. Groet 3, eig. N. Appel, St. Maarten. 2. Guurtje 13, eig. A. Brak, St. Maarten. 8. Guurtje 22, eig. dezelfde. Vereeniging Nieuwe Niedorp: 1. Dieuwertje 8, eig. P. Donker, Hoog woud. 2. Aukje 10, eig. dezelfde. 3. Marie 16, eig. dezelfde. Vereeniging Koegras: 1. Jaantje, eig. D. Hoornsman, Koegras. 2. Marie, eig. S. Eriks, Koegras. 8. Antje, eig. dezelfde. Vereeniging BarsingerhornSchagen: 1. Catrien 2, eig. H. Nobel, Barsinger horn. 2. lef je 7, eig. A. Francis, Schagen. 3. Jimmink Klaasje, eig. Jb. Jimmink Hz., Barsingerhorn. Vereeniging BarsingerhornSchagen 1. Meta 13, eig. Jm. Blaauboer Kz., Scha gen. 2. Meta 10, eig. dezelfde. 8. Marie XI, eig. D. P. Timmerman, Schagen. Rubriek 6. Jarige stieren. le prijs 15 Frans 126, eig. Stierenver- eeniging Wieringerwaard. 2e prijs 10 Cor 20, eig. H. C. Kooij, Harenkarspel. 8e prijs 5 Max Albert 10, eig. Alb. Kaan, W ieringerwaard. Rubriek 7. Tweejarige sieren, geboren in 1927 of daarmee gelijkgestelden. le prijs 16 Albert, eig. C. v. d. Oord Wz., Barsingerhorn. Rubriek 8. Melkgevende oudere koeien. Alle dieren moeten tegen elkander dingen. le prijs 15 plus verguld zilveren me daille voor de kampioenskoe, Dieuwertje 8, eig. P. Donker, Hoogwoud. 2e prijs 15 Matje 9, eig. F. A. F. Groneman, Wierin gerwaard. 8e prijs 10 Maartje 81, eig. N. Kaan Kz., Wieringerwaard. 4e prijs f 7.60 Antje 10, eig. dezelfde. 5e prijs 5 Dora 94, eig. F. A. F. Groneman, Wieringer waard. Rubriek 9. Groepen van 5 melkgevende Twenters uit .een Fokvereeniging. le prijs 12 Ver. Wieringerwaard. 2e prijs 8 Ver. BarsingerhornSchagen. 8e prijs 6 Ver. Nieuwe Niedorp. 4e prijs 5 Ver. Koegras. Rubriek 10. Vereenigingsgroepen, bestaande uit 5 melkgevende oudere koeien en waarvan de dieren in elke groep moeten behooren aan minstens 2 eigenaars Totaal prijzen 70. la. Ver. Wieringerwaard. lb. Ver. Bar singerhornSchagen. 2a. Ver. Nieuwe Niedorp. 2b. Ver. Barsingerhorn—Scha gen. 3. Ver. DirkshornHarenkarspel. Rfibriek 11. Groepen van 5 hokkellngen, waarbij de dieren van elke groep moeten afstammen van een vaderdier. Ie prijs Vaderdier stier Frans 104. Kroontje 26, Sarah 25, Matje 15, Kroontje 27, Kroontje 80, eig. F. A. F. Groneman, Wieringerwaard. 2e prijs a Vaderdier stier Max Albert 2. Maartje 87, Maartje 94, Maartje 90, Maar tje 89, Maartje 96, eig. N. Kaan Kz. en Jb. Kaan Sr., Wieringerwaard. 2e prijs b Vaderdier stier Frans 110. Meta 16, eig. Jm. Blaauboer Kz., Schagen; Emma 7, eig. G. Plevier, Schagen; Tesse laar 11, eig. A. Francis, Schagen; Emma 6, eig. G. Plevier, Schagen; Wilhelmina 12, eig. D. P. Timmerman, Schagen. 8e prijs a Vaderdier stier Nelly's Con stantijn. Grietje 18 en Jacoba 11, eig. Jb. Th. Broersma, Lutjewinkel; Jannetje 12, 18 en 14, eig. P. Brugman, Groetpolder, Winkel. 8e prijs b Vaderdier stier Abraham 5. Grietje 2, Trijntje 8, Koosje 6, Maartje 8 en Jeanne 2, eig. H. en N. Hoornsman, Koegras. Rubriek 12. Eigenaarsgroepen, bestaande uit 5 melkgevende dieren, of waarbij naast 4 melkgevende dieren 1 zichtbaar drachtig rund. le prijs 20 F. A. F. Groneman, Wie ringerwaard. 2e prijs 15 P. Donker Jz., Hoogwoud. 3e prijs ƒ10 N. Kaan Kz., Wie ringerwaard. 4e prijs 5 Jm. Blaauboer Kz., Schagen. LIJMBANDEN OM VRUCHTBOOMEN EN WAARSCHUWING TEGEN BE- DRIEGELIJKE PRAKTIJKEN. Namens den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen wordt geschreven: Nu het tijdstip, waarop de lijmbanden bij vruchtboomen moeten worden aange legd, wederom daar is, wordt de aandacht op dit bestrijdingsmiddel gevestigd. Daar lijmbanden uitsluitend voor het vangen van wintervlinders dienen, behoeven zij alleen daar om de stammen van vrucht boomen te worden aangelegd, waar dit voorjaar de groene rupsen van deze vlinders schade veroorzaakten. Deze schade bestaat in het aanvreten van bladeren en jonge vruchten, vooral bij appels en kersen. De lijra- band bestaat uit een strook van vet on doordringbaar papier, ter breedte van 12 cM., die op 1 li M. boven den grond met 2 touwtjes om den stam (bij struik- vormen zoo hoog, als het stammetje dit toelaat, of om de hoofdtakken) wordt vastgemaakt en waarop ter breedte van 3 cM. speciaal bereide eD zeer lang klevend blijvende rupsenlijm wordt ge smeerd. Daar de vrouwelijke wintervlinders, die geen vleugels bezitten en die dus tegen den stam moeten opkruipen om haar eieren bij de knoppen.te leggen, weldra te voorschijn komen, is het nu het juiste tijdstip voor het aanleggen van lijmban den. Ter voorkoming van misverstand zij hier vermeld, dat de wormstekigheid van appels en peren niet door de rups van den wintervlinder wordt veroorzaakt en dus ook niet door het aanleggen van lijmbanden kan worden bestreden. Met nadruk waarschuwt de Planten- ziektenkundige Dienst, noch voor het aan leggen van lijmbanden, noch voor bet uitvoeren van andere bestrijdingsmaat regelen in boomgaarden en particuliere tuinen gebruik te maken van de diensten van eenige rondreizende lieden, die zich daarvoor aanbieden. Deze lieden dienen zich aan als boomkweekers en voeren bestrijdingen uit, waaraan echter niet de minste waarde kan worden toegekend. Zoo wordt meermaleu volstaan met de besproeiing van enkele takken en wordt met ongelooflijk verdunde oplossingen gespoten. De gegeven garantie, dat de boomen drie jaar lang vrij zullen blijven van ziekten en insekten, of dat de boomen drie jaar lang door hen gecontroleerd zullen worden, zijn, zooals voor iedereen duidelijk zal zijn, van nul en geener waarde. Men trede dus niet in welke aanbie ding ook van rondreizende lieden, maar wende zich voor advies, ook over de uit voering van bestrijdingen in boomgaar den, enz. tot den Plantenziektenkundi gen Dienst te Wageningen of tot zijn ambtenaren op verschillende plaatsen. 184. - 2 October 1.2.. De Indische nationalistenleider Ma- habma Gandhi, een der merkwaardigste figuren uit de geschiedenis der laatste jaren, vierde gisteren zijn zestigsten verjaardag. Gandhi heeft zich den laat- sten tijd ©enigszins van het politieke ter rein teruggetrokken, daar rijn gezondheid zeer zwnJk is. Gandhi wordt in Indië als oen heilige vereerd, dit blijkt uit zjj,n titel „Mahatma", cLwa heilige man. Als Gandhi, ais een bedelaar gekleed, met een stok in de hand en barrevoets door het land trekt, verzamelt zloh een menigte, dikwijls van wel tienduizend man, om hem heen, die hem volgen en geduldig wachten op een woord van hem. Gandhi is klein en tenger van gestalte, hjj heeft groote bruine oogen en zijn voorhoofd is zwaar gerimpeld. Wanneer hij tot het volk spreekt, zit hij liefst op een hoogen stoel. Zijn kleeding is als van een paria, zeer eenvoudig en bestaat uit een ruwe, zelfgeweven lendendoek, slechts als het koud is draagt hij een „kambal"doek over de schouders. Meestal is hjj blootshoofds en barrevoets. Zoo verscheen hjj ook voor den Engelschen rechter en den vice- koning. Zijn karig voedsel is als dat van den armsten Indiër: rij3t, geitemelk en wait gedroogd© vruchten. Hij eet nooit meer dan tweemaal daags, bijl zonsop- en zonsondergang en gebruikt nooit alcohol, thee of koffie. Onlangs leed hij! aan darmonsteking, daar hij gedurende eenigen tijd getracht had alleen rauw voedsel te nuttigen. Hij slaapt op een lap, wélke hij op den vloer heeft uitge spreid. In de stad Ahmadalbad, aan den oever van de Sabarmatirivier heeft hij een groot klooster gesticht, de „Asihram", d.i. plaats van vrede. Daar verblijft hij met zijn gezin en enkele volgelingen. wonen daar in verschillende een voudige woningen met geen ander bezit dan wat strikt noodig is voor hun levensonderhoud. De werkkamer van Gandhi bevat sleobts een rek met boeken en een lage sohrijfleseenaar. Gandhi en zijn vrouw Kasturbai hebben alles aan de armen gegeven. Zijn vrouw deelt geheel zijn sombere levensopvatting. Zij draagt zelfgeweven kleeren: een eenvoudige khadder en trekt zoo door de steden en dorpen van Indië om aan de opheffing van het land te werken. „WK *$n allen dieven", zoo beweert Gandhi, „wanneer wij dingen aannemen, welke niet voor ons onmiddelllijk gebruik noodzakelijk zijn. Het is een eenvoudige grondwet der natuur, dat deze genoeg voortbrengt om onze behoeften te bevredigen. Wanneer niemand meer zou nemen dan het aandeel dat hem toekwam, dan zou er geen armoede zijn in de wereld, dan zou niemand van honger sterven". De leer van Gandhi omtrent het huwelijksleven is ook uiterst streng. In het Ashram worden alleen gehuwde lieden opgenomen als zij beloven voortaan als broeder en zuster samen te leven. In de politiek stelt zish Gandhi, die een extremist en doctrinair is, de problemen der natie een weinig al té simplistisch voor, ongeveer op de manier als Tolstoi, waarvan hij een vurig aanhanger is. Langen tijd stond Gandhi onder purileinsehen invloed. Men kon dit afleiden uit het feit dat hij voor gradueele ontwikkeling of geleidelijke verbetering van bepaalde politieke toe standen geen begrip heeft. Overtuigd, dat er slechts zwart of wit bestaat, goed of slechtmaar niet half slecht of half goed, wil hij alles voet stoots bereiken. Men weet, dat Gandhi voornemens was over te gaan tot het proclameeren van verzet tegen de burgerlijke overheid in geheel Indië ingeval aan Indië het volle dig zelfbestuur wordt geweigerd. In dit verband herinneren wij aan zijn antwoord op de vraag of hij een eervollen weg voor beide partijen uit de huidige moei lijkheden zou kunnen wijzen»De eenige eervolle weg die tot dat doel kan leiden is het bijeenroepen van een door alle Indische partijen bepleite gemeenschap pelijke Engelsch-Indisehe conferentie. De verantwoordelijke leiders van Indië zijn bereid, naar Engeland te gaan, zoodra vandaar een eerlijke stap in deze richting wordt gedaan. Deze stap zou een ver klaring van Engeland moeten insluiten, dat het bereid is zijn eigen economische belangen bij het welzijn van Indië achter te stellen.* Evenals elke andere hervormer is Gandhi zeer absoluut. In Indië is de oorzaak van alle 'ellende het gevolg van de zoogenaamde «onaanraakbaarheid». Een Hindoe mag n.1. een Paria niet aan raken. Het geheele land is zedelijk verpest en voor de vrijheid onwaardig geworden, doordat het hindoeïsme deze zonde toe liet. De opheffing van de Paria werd een van de sterkste politieke strevingen van Gandhi, en om hier voortdurend aan herinnerd te worden heeft hij een doch tertje van een paria, een weeskind, in zijn Ashram aangenomen. Om aan deze ongelukkige menschen, die eeuwenlang verdrukt zijn geworden, het zelfgevoel te geveu, ging Gandhi naar hun partij over en stelde zich aan als hoofd on raadgever. Het stelsel der «onaanraak baarheid» neemt sinds 192t voortdurend af en in vele dorpen genieten de paria's reeds dezelfde rechten als de overige Hindoe's. Ontroerende voorbeelden van berouw en broederlijke liefde worden daarbij getoond. Gundhi zelf vertelt van een jongen Brahmaan, die straatveger werd om met de paria's te leven. Er moet van dezen eenvoudigen volks man wel een ontzettende suggestie uit gaan, om in een land, waar de opvattingen en toestanden door de traditie noo sterk beheerscht worden, dit alles te kunnen bereiken. Het is nu maar de vraag, in welke richting hij zich verder zal ont wikkelen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 11