KANNEWASSER HET HUISJE IH HET H1VI1N Konijn's Rookworst (prima) IS ALTIJD Nederlandsche Middenstandsbank OOK VOOR Nr. 6711 DONDERDAG 3 OCTOBER 1929 57ste JAARGANG Eerste Blad. BUITENLAND. FE UILLETON 16) Dr. Stresemann overleden. KONINGSTRAAT 108a Handelscredieten Rekening-Courant VRAAGT SPOOR/HOSTERD Oost-lndië. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Licht op voor Auto's en Fietsen Donderdag 3 Sept7.01 uur. Vrijdag 4 6.69 CHINA. DE BURGEROORLOG IN CHINA. ENGELAND. HET CONGRES VAN DE ARBEIDERS PARTIJ. De regeering ternauwernood aan een nederlaag ontsnapt. Op het congres te Brighton is Dinsdag heel wat critiek geleverd op de houding van de regeering inzake de toepassing van de wet op de werkloosheid. Het scheelde weinig of de regeering had een nederlaag geleden bij de stemming over een voor stel tot steun van het Lagerhuis-rapport, welks aanneming met een motie van wan trouwen in MacDpnald en zijn mannen gelijk zou hebben gestaan. Het voorstel werd verworpen, maar het was een dub beltje op zijn kant, want er werden 1.027.00 stemmen voor en 1.100.000 tegen uitgebracht. DE ONDERHANDELINGEN MET RUSLAND. Overeenstemming verkregen. Na de heden gehouden besprekingen tusschen Dowgaleski en Henderson, maakte deze bekend, dat overeenstem ming bereikt Was aangaande de te vol gen procedure, zoodra de volledige diplo matieke betrekkingen zullen zijn hervat tot regeling van de hangende vraagstuk ken. Eveneens was overeenstemming ver kregen aangaande de quaestie der propa ganda. Thans is een document in voorbe reiding, dat een overeenkomst tusschen Engeland en de Sovjet-regeering vervat houdt. Men hoopt, dat het ter teekening gereed zal zijn voordat Dowgalewski Vrij dag a.s. vertrekt. Medegedeeld wordt dat het Britsche parlement de overeenkomst moet goedkeuren voordat zij in werking treedt. Minister Henderson over de regeling. Henderson, de minister van buitenland- sche zaken, heeft gisteravond te Brigh ton, in een rede, gewagende van de be sprekingen tusschen Engeland en Rus land, het volgende gezegd: Wij hebben een overeenkomst tot stand gebracht, volgens welke wij, zoodra het parlement wordt geopend, om de uitwisseling van gezanten zullen vragen en waardoor met de gezantenmissie een missie te Londen zal komen, welke het Russische volk en de Russische regeering werkelijk ver tegenwoordigt. Ik waag het de meening te uiten dat de betrekkingen tusschen deze twee groote volken ten slotte op een bevredigende en naar ik geloof duur zame basis gevestigd zullen worden. Russische persstemmen. Naar uit Moskou wordt gemeld, publi ceert de Sowjetpers heden het resultaat der besprekingen tusschen Henderson en Dowgalefski. De bladen Isweztia en Prawda verklaren, dat de onderhandelin- Hit hot EngeJsch door HE A DON HTLL. De naam, waaronder wij hem ken nen, en waaronder hij vijftien jaar ge leden weid' veroordeeld, is Dempster Legrand, antwoordde Sir Beauchamp. Het is natuurlijk best mogelijk, dat de naam valsch is en wij kunnen er zeker van zijn dat hij er een half dozijn andere namen op na heeft gehouden, sedert zijn ontslag uit de gevangenis, nu vijf jaar geleden. Een van onze knapste detec tives, Inspecteur Dewxlap, herkende zijn werk in valsche stukken van de Argen tinië leening. Hetzelfde materiaal was ge bruikt als bij zijn vorige vervalschingen. Zie ontdekten het aan een foutje in een van de letters. Dat klinkt allemaal heel mooi, stemde Wraxall toe. Dat is te zeggen, als dit materiaal niet gestolen Is door anderen in de tien jaren die hij. in de ge vangenis doorbracht. Dat is onmogelijk, antwoordde Sir Beauchamp en hij voegde er aan toe De geheime werkplaatsen zijn name lijk nooit ontdekt. Hij werd alleen ver oordëeld wegens het verhandelen van de valsche stukken, ofschoon nie mand er aan twijfelde dat hij ze ook zelf had gemaakt. Wel, en wat wilt u nu dat wij sullen gen geheel ten gunste van de Sowjet- unie zijn verloopen. De eisch van Rus land, om de diplomatieke betrekkingen zonder tegenprestatie weer te hervatten, zou zijn ingewilligd. De raad van volkscommissa rissen tevreden. Gisteren hield de raad van volkscom missarissen een bijeenkomst, waarin de plaatsvervangende commissaris voor bui- tenlandsche zaken, Litwinof, een uiteen zetting gaf van het verloop der onder handelingen met Engeland. Naar hij ver klaarde, is het welslagen hiervan als een succes voor de Sowj et-unie te beschou wen. Met het oog hierop kan men ho-v pen, dat ook de economische betrekkin gen, alsmede andere politieke kwesties nader geregeld zullen worden. Gezien de tusschen Rusland en China bestaande spanning, kan het herstel der betrekkin gen met Engeland niet anders dan met een gevoel van verlichting worden be groet. DUITSCHLAND. Te Berlijn is hedenmorgen kwart over vijf plotseling overleden de minister president Dr. Stresemann. DE KRUISER KÖNIGSBERG. De medewerker voor vlootzaken van de »Daily Telegraph* vertelt dat de »Köningsberg«, de nieuwe Duitsche kruiser van 6000 ton, een wonder in zijn soort is. De maximum snelheid, die op 32 knoop per uur was gegarandeerd, is bij de proeftocht 34 knoop gebleken. Die snelheid wordt vergemakkelijkt door den bouw; de kruiser is n.1. 571 voet langen slechts A93U voet breed, de verhouding tusschen lengte en breedte is dus 111. De platen van de .romp zijn alle ge- lascht, zoodat er feitelijk geen klink nagels in het heele 3chip te vinden zijn. De bewapening is voor een schip van zijn grootte zeer aanzienlijk, n.1. negen 6 duimskanonnen in drie gepantserde to rens geplaatst, vier anti-luchtvaartka nonnen van 3.4 duim en twaalf torpedo buizen. De zesduimskanonnen bestrijken een groot veld, daar de maximum vuur-afstand tot ruim 18 K.M. is opgevoerd. Het nieuwe schip is erg duurhet kost 25 millioen goudmark, en dus meer dan een Engelsche kruiser van 10.000 ton. ITALIË. DE GROOTE RAAD VERKLEIND. De richtsnoeren vóór de her vorming van dit lichaam aange nomen. Maandag is de Groote Raad van het fascisme te Rome bijeengekomen en heeft de richtsnoeren goedgekeurd!, die Musso- lini ontwikkeld had, voor de hervorming van 'sRaads eigen samenstelling. Op het oogenblik telt de Groote Raad 52 leden, gekozen onder de hooggeplaatsten uit de regeering en de fascistische organisaties. Dit aantal is te groot gebleken. Hoewel de vergaderingen van den Raad geheim zijn, zijn er toch belangrijke dingen van uitge lekt. Mussolini heeft dan ook onlangs ge zegd, dat het lichaam te mitgebroid was voor een orgaan, dat met gesloten deuren moet beslissen en dat het volstrekt nutte loos is dat de regeering, de partij en de vakvereenigingen er volledig in vertegen woordigd zjjn. Daaruit kan men zoo on geveer opmaken welke de richtsnoeren zijn, die Maandagavond zijn opgemaakt. Voortaan twintig leden. De Orders van de Fascistische Partij bevatten thans een verslag van de zitting van den Grooten Raad van Maandag avond, waarin op voorstel van Mussolini besloten is het ledental van dit lichaam aanzienlijk te verkleinen. In plaats van 56 zal de Groote Raad voortaan slechts 20 leden tellen en wel het viermanschap van den marsch naar Rome, de voornaam ste minister, de secretaris van de partij, de voorzitters van de beide Kamers van het parlement, de voorzitter van de Aca demie van Italië, de voorzitters van de confederaties van patroons en arbeiders, de ex-secretarissen van de partij en an dere voorname persoonlijkheden. Mussolini heeft in deze zitting ook het nieuwe directorium van de partij be noemd, dat vrijwel dezelfde leden heeft gehouden als het oude. Een papleren kogel. Peking, 30 September. Maarschalk Tsjiang Kai-sjek heeft in een redevoering voor de Ohïneesche militaire academie medegedeeld, dat de Chineesche regee ring aan generaal Tsjang Fat-Kwei een ultimatum gesteld heeft om binnen 72 uur zijn strijd tegen de Chineesche regeering te staken en zijn wapens uit te leveren aan de troepen van Nanking. De troepen van Kwel verslagen? Tsjang Fat- Naar het officieele telegraaf-agentschap van de regeering te Nanking meldt, heb ben de regeeringstroepen de opstandelin gen onder commando van generaal Tsjang Fat-Kwei in een slag in de provincie Honan een zware nederlaag toegebracht. Een regiment der opstandelingen wert vangen genomen. Tsjang Fat-Kwei zelf is volgens dit be richt gevlucht. KANTOOR DEN HELDER tificatie op staanden voet werden te rechtgesteld. Ook de gezagvoerder van de Bothnia was in handen van de roovers gevallen doch ontvlucht. De roovers hadden hem met een steen het hoofd stukgeslagen bij een poging om te ontkomen en hem voor dood laten liggen. BUITENLANDSCH NIEUWS. De Russen schieten een aan de Amoer ln brand!. stad EGYPTE. AFTREDEN VAN HET KABINET. Kairo, 2 October. Het kabinet is van middag om twaalf uur afgetreden. In politieke kringen te Alexandrië ver wacht men, dat onmiddellijk een zaken kabinet zal worden gevormd. Het aftreden van Mohammed Mahmoed- pasja op dit oogenblik wordt in politieke kringen alsgemeen als een terugkeer tot het parlementarisme en als een verster king van de Wafd-partij beschouwd, welke partij parlementair een sterke po sitie heeft. AFGHANISTAN. DE BURGEROORLOG. Volgens berichten uit Peshawas heb ben troepen van Nadir-khan aan de strijd krachten van Habiboella een groote nederlaag toegebracht en de stad Karezi- darwesk, die in de onmiddellijke nabij heid van Kaboel ligt, veroverd. De troepen van Habiboella moesten met achterlating van veel wapenen vluchten. Een officieel communiqué deelt mee, dat de stad Soei Joean aan de Amoer den 20sten September door de Russische vloot gebombardeerd en in brand geschoten is. Ook de provincie Kweltsjou ln opstand. Volgens een verklaring der Ghinee sche regeering, is ook de provincie Kweitsjou in opstand gekomen. De opstandelingen hebben de stad Szetsjou bezet. De aanvoerder der rebel len verklaarde dat hij zich bij de groep opstandelingen onder Tsjang Fat-kwei zou aansluiten en probeeren Nanking te bezetten. Een proces tegen 37 Sowjet- onderdanen te Gharbin. Naar uit Moskou gemeld wordt,.wordt de Sowjet-regeering verontrust door een proces tegen 37 Russische onderdanen te Charbin, die aangeklaagd worden te heb ben gepoogd de Chineesche regeering ten val te brengen. In Sowj et-kringen vreest men, dat hen de doodstraf te wachten staat. Het commissariaat van buitenland- sche zaken zal bij de Duitsche regeering stappen doen opdat het Duitsche consu laat-generaal in Gharbin het proces zal bijwonen. Bovendien heeft de Sowjet- regeering het Duitsche consulaat-gene raal verzocht den toestand der 37 beklaag den zooveel mogelijk te verzachten. Wan neer het proces werkelijk met doodvon nissen zal eindigen zal naar alle waar schijnlijkheid de sowjet-regeering tot scherpe represaillemaatregelen tegen de Ghineezen in Rusland overgaan. BANDIETISME ifr CHINA. Het overvallen van het s.s. Bothnia. De eerste-officier van het s.s. Bothnia, die op 11 September door Chineesche zee- roovers was meegevoerd, is in Shanghai aangekomen en onmiddellijk in het hos pitaal ondergebracht. Hij was bij een poging om te ontvluchten door de roovers zwaar gekwetst. Ten slotte was hij bevrijd door Ghinee sche soldaten, die met de roovers een ge vecht hadden, waarin aan beide zijden slachtoffers vielen. Van de bende werden er twee gepakt, die nadat zij voor de eer ste officieren waren gebracht voor iden- DE AANSTAANDE VLOOT- CONFERENTIE. Het Japansche program. Volgens een telegram uit Tokio heeft de opperste Japanscfhe Oorlogsraad de vlootpolitiek der Japansche regeering goedgekeurd. De minister van marine zei- de, dat het doel der Japansche regeering is: vermindering der vloot met instand houding van de verhouding tegenover die andere vlootmogendheden, waardoor Japan in staat zal zijn zich te verdedigen. De volgende, door het ministerie van marine ingediende programpunten zijn door den Oppersten Oorlogsraad goedge keurd: 1. Vertraging in de vervanging van ver ouderde slagschepen, waarbij men echter niet zoover zal gaan dat gevaar voor het instandhouden van de scheepswerven be staat. 2. Waarborgen voor een verhouding 7 10 voor kruisers tegenover Groot- Britannië en de Ver. Staten, hetgeen ook zal gelden voor het type kruisers van 10.000 ton. 3. Afwijzing van het streven tot afschaf fing van de duikbooten en in de plaats hiervan gelijkheid op dit punt met Ameri ka en Engeland. 4. Beperkingen voor de verandering van koopvaardij- in oorlogsschepen in oorlogstijd. VERDUISTERING. Semarang. Naar de Loo. verneemt, be vestigde het Hooggerechtshof het vonnis van den Raad van Justitie te Semarang, waarbij de oud-hoofdboekhouder K. van de Cult.-Mij. Djoenkaré, wegens het voort gezet misdrijf van verduistering veroor deeld was tot 4 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenia VERGIFTIGING? Naar de Loc. verneemt, is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding tegen de Indische dame voor de huishou ding, die den heer H. J. Mesland, ver doen? vroeg Wraxall een beetje geërgerd. U schijnt de zaak al zoover te hebben dat het mij voorkomt, dat er voor ons maar weinig eer meer aan te behalen ia U moet niet vergeten, dat wij ons niet met misdaden bezig houden, alleen uit onzelfzuchtige motieven. Ik bad gehoopt dat meneer Yeldman hder wat moois van had kunnen maken. Dat kan hij nog als hij ons kan hel- Een het spoor te vinden van Dempster legrand, zei Sir Beauchamp. Daar voor ben ik hier gekomen. Ik heb een foto van den man bij me. Hij haalde een aantal foto's in cabinet- formaat uit zijn zak, schoof het elastiek, waarmee zé bijeengehouden werden, eraf en gaf een exemplaar aan Wraxall en een aan Hector. Ze zijn beide precies hetzelfde, zei hij. Pas het vorige jaar genomen. De Inspecteur kwam een vriendin van Le grand op bet spoor en wist een portret machtig te worden. Uit de getuigenver klaringen bij de vorige veroordeeling bleek wel dat zij niet z'n eerste liefde waa Verliefdheden schijnen chronisch bij hem. Wraxall keek met studie naar de foto en na korten tijd haalde hij de schouders op en gaf het portret terug. Het is het gezicht van een duivel, maar bet maakt geen enkele herinnering bij me wakker. Ik ben bijna dankbaar dat ik het origineel niet ken! Hector bekeek het portret langer, vreemd onder den in druk van het boosaardige gezicht. Het waa inderdaad een vreeselijk gezicht, de sluwe, loerende blik in de wreed© oogen, de zinnelijk© mond, vertrokken tot een sinisteren glimlach, waardoor nog meer d© aandacht van den toeschouwer viel op de twee vooruitstekende tanden, die het terugstootende van het gezicht nog ver hoogden. Het was een gelaat zonder één goeden txek! Wel Yeldman, het lijkt wel of je dit moois voorgoed in je herinnering wilt prenten, lachte Wraxall. Of bevond' die zich daar al? Neen, antwoordde Hector langzaam, ik kan dien man niet thuisbrengen. En toch doet het portret me denken aan iemand, dien ik gezien heb. Maar waar? En wanneer? Misschien schiet het me bij de een of andere gelegenheid wel plotse ling te binnen. Misschien doet u in dit geval beter het portret te behouden, meende Sir Beauchamp. Dank u, zei Hector, —soms is het uiterst moeilijk een zoo vage herinnering weer vast te leggen. Het is zoo iets als het openen van een letterslot, als men de letters vergeten is. Ik zou dan ook willen voorstellen, als meneer Wraxall daarmee accoord kan gaan, om een reproductie van [het portret te plaatsen in die „Daily Lynx", zonder er bij te vermelden natuur lijk, wien het voorstelt, alleen met het verzoek om inlichtingen omtrent tegen woordige woonplaats of andere berichten. Misschien zouden we zelfs een kleine be looning kunnen uitloven, niet al te groot natuurlijk, dat zou achterdocht wekken. Een koude glans sdhitterde in de oogen van den detective. Dat lijkt me een uitstekend plan, zei hij bijna hartelijk. Om u de waarheid te zeggen, ben ik juist hier gekomen met het doel u dit te verzoeken. Wat zegt u van het plan, Wraxall? De hoofdrédacteur van de „Daily Lynx" geeuwde. Mijn waarde Sir Beauchamp, we zullen het portret met het grootste ge noegen laten drukken, antwoordde hij een beetje slaperig. Maar ik wil om vijf pond met u wedden, dat mijn jonge fox- terrier, Hector Yeldham, eerder met iets zal komen opdagen, dan een van onze lezers. De meesten verkeeren gelukkig niet in misdaddgerskringen, wat meneer Yeldham wél doet. Met een hoofdknik verliet hij hen, en liet Hector in verwarring achter. Hij kon niet uitmaken of deze laatste woordeD al leen maar een toevallige uiting waren van iemand die vermoeid was, of een steek onder water. Hector maakte zich zoo gauw mogelijk van Sir Beauchamp af en wan delde enkele minuten later door de nacht stille straten naar zijn kamers in Jermdjn- straat. Wat bedoelde Wraxall inet die laatste woorden? mompelde hij in zichzelf terwijl hij zijn sleutel in het slot stak. Was dat werkelijk een steek en verdenkt hij mij ervan dat ik niet heelemaal eerlijk spel speel in deze smokkelzaak? Maar het is nauwelijks aan te nemen dat hij dan op deze manier zou handelen. De heele ge schiedenis maakt mij zenuwachtig dat kan zoo niet blijven doorgaan. Hector had dén huisbewaarder een oud-gediende getelegrafeerd om zijn kamers in orde te laten brengen, maar niet op hem te wachten. Zijn kleine, vrije étage van twee zitkamers en een slaap kamer, lag op de eerste verdieping en toen hij boven aan de trap was, zag hij tot zijn verbazing dat dé kamerdeur half openstond en het licht in de kamer op was. Vlug ging hiji de kamer binnen en onmiddellijk ontdekte hij een nog groote- re verrassing. Een heer in avond-toilet, en met een hoog orde-teeken dat zijn hagelwit overhemd bijna geheel toedekte, zat in een van de gemakkelijke stoelen, zich schijnbaar volkomen thuis voelend. Door de ongewone kleeding herkende Hector bij den eersten oogopslag zijn be zoeker niet; toen opeens zag hiji met een schok van verbazing dat zijn late gast het was over eenen niemand anders dan LordJ Purbeck was. HOOFDSTUK XL Grimassen in t donker. Een sardonische uitdrukking loerde in de oogen van Stmyl© Mapleton, toen hij' Hec- tor's vertrek gadesloeg van achter het raam van zijn kamer. Hiji wachtte even, totdat hij er zeker van kon zijn dat zijn medebewoner niet terugkwam, toen zette hij zijn hoed! op en liep langzaam de val lei in. Hij ging echter niet verder dan den kruisweg, waar hij op een steen ging zit ten en een sigaret opstak. Toen hij aan zijn zesde bezig was, hoorde hij' het ge luid van naderende stemmen. Die enkele arbeiders die in het dorp achter dë Abbey woonden, waren op weg naar huis en hij verwachtte Jem Carter daarbij te zullen zien. De geleerde fossielenzoeker had een hechte vriendschap gesloten met Bessie Calloway's jaloerschen aanbidder en hij was daar gaan zitten met het deel hem op te wachten, voor het geval dat de jonge man van plan mocht zijn Bessie dien avond een beetje het hof te gaan maken. Hij was goied op de hoogte met Jem's doen en laten en wist, dat de jonge kerel meest al eerst naar zijn moeders huis in het dorp ging om zich wat op te knappen, en het was alleen de spreekwoordelijke uitzonde ring op den regel dien Mr. Mapleton, die nooit de dingen aan het toeval overliet, dezen post had doen betrekken. (Wofdt vervolgd)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1