EEN STAMVEETE. Die tot een bloedbad aanleiding geeft. VIS(HVERGIFTIGING OP GROOTE SCHAAL. Anna Paulowna. Julianadorp. 1AZAI TEN BATE VAN DE CHR. SCHOOL. Aan A. A. Schouten, aannemer en tim merman alhier is opgedragen de bouw van een bakkerij voor den heer C. de vliet aan den Zwarteweg op het land van Sas. AUTO-ONGELUK. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. Van Ewijcksluis. Wieringen. VACCINATIE. De Nederlandsohe Vloot. Ingezonden. DE GROOTE LOTERIJ VAN „TREIN 8.28". KERST- EN NIEUWJAARS TELEGRAMMEN. Tegen verlaagd tarief. Laatste Berichten. HET OVERLIJDEN VAN Dr. STRESEMANN MAHATMA GANDHI. 1869 t October 1929. ven. De twee raakten handgemeen en tenslotte ffliagde de officier erin den man in het compartiment op te sluiten. Deze zocht toen door het venster te ont- komei, met het noodlottige gevolg dat hij ondei een trein uit de tegenovergestelde richthg terecht kwam, welke hem een voet n arm afreed. De ongelukkige stierf spoedg. De officier kon met onbeteeke- nendi kwetsuren zijn reis vervolgen. Ee; vreeselijk bloedbad beeft een Al- ban eeche bende aangericht op den straaweg bij Ipek in het Sandgjak, dicht bij; d( Albaneesche grens. De bende over viel en troepje Montenegrijnsche kolo- niste; dat zich daar neergezet had en sloegacht hunner neer. Bij' de lijken vond men en briefje met de woorden: „Dat is dè wrak voor 1912". In dat jaar is er ge- voohtn tusschen een Albaneeschen en een Jontenegrjjnschen grensstam en de vermorde kolonisten behoorden allen tot dien lontenegrijnschen stam. Het zal dus net veel moeite behoeven te kosten om de aanvallers te vind' n, die eohter wel de wfc genomen zullen hebben op Al- baneeoh gebied. De laatste drie dagen zag men op de rivieide Nen te Peterborough duizende doode visschen drijven, blijkbaar tenge- volgevan een ernstige verontreiniging van fet water. Toen kwam er bericht uit Stan'fcun, een halve mijl van de stads brug, volgens welke duizenden visschen van ililerlei soort de wijk namen in een inhan van de rivier, om te trachten aan de vergiftiging van het water in de hoofd rivier e ontsnappen. Br verden onmiddellijk watertanks naar dit gedeelte van de rivier gezonden en de lvende visschen werden erin over- Ïebrack en vervolgens drie mijlen ver- er nar den bovenloop vervoerd, waar het watr zuiver was. Duizenden vlssohen zijn op deze wijze behouden, maar onge veer 20pct. van do overgebracht© vls- atfien wen bi) aankomst al gestorven. De anlyst van de gemeente onderzoekt ffinige (oode visschen, om de oorzaak van de lerglftlging op te sporen. ^an ®°®10uten, aannemer, is op- ragen do bouw van oen woonhuis, voor W. V. Weelde, aan de Molen- Voenscagmiddag is de Bazar ten bate vax de Clr. School geopend, en het bleek dat daar nogal belangstelling voor be- stoiL Om 2 uur begon het publiek al toe te sroomtn. Ds. F. Tollenaar van Den Heler, dia de bazar zou openen, had be- rich van verhindering moeten zenden, wegos het leiden van een begrafenis. Het tpeninjswoord werd' toen gesproken doorden h«er G. A. Niessink, directeur van le Weasinrichting te Huisduinen, waane te ruim drie uur de aanwezigen zich erzamélden in een der lokalen, (ie- meenchappeiijk werd gezongen Psalm 25 vers Spr. begon met er zijn leedwezen over it te spieken dat Ds. Tollenaar ver- hinded was, ea die taak nu weer aan hem was ogedragen. Voorgelezen werd ver volge» Psalm 78, waarna met gebed werd eopend. Hetdoel van deze Bazar is altijd, zoo zeide le heer Niessink daarna, de geld- middesn te versterken. Dat moest eigen lijk nit noodig zijn, maar het is nu een maal iet anders, we zouden haast zeg-, gen h( kon niet anders. Maar al brengt de Baar ook veel op dan zijn we er nog niet Gods zegen moet alles doen en het hocfddcl is niet alleen de kinderen te lee:en,maar hen ook iets te geven voor de eeuwigheid. Er zjji altijd twee kanten, een van de zijde da: menschen en een van God en dm ziet wij dat alles terecht komt als wij in Gods heiigdom ingaan, dan wordt al les wat wij liet goed vinden toch zooals hei moet, cmdat God het zoo wil. Zoo woidt ook aan onze school reeds vroeg dei kinderei die steun gegeven om de vragstukker des levens te bezien in Go<s heiligdtm. S>r. brengtal de werkers en gevers har- telü: dank vor alles wat zij weer hebben gedan, en bflt Gods zegen er over af en hoopt dat de uitslag gunstig mag zijn, en varkaart te lazar geopend. Dairna wordt een rondgang gemaakt dcor de kiurig versierde lokalen en kun nen te koolustigen alvast hun penningen kwijtiakenaan de verschillende stands. En dat zijier vele en velerlei. De goede- renvocrraa overtreft die van het vorige jaai verre, laarmee waren de dames Dins dag besig fcweest om alles op zijn voor- deellgst te iten uitkomen. Ei isvoo-elk wat wils, een stand met vele en iraai handwerken, diverse stands gebriiksirtiHen, alle ruim voorzien. Dan zijn 3r de veLattracties, zooals schiet- en werptent, sjobak, touwtrekken, visch- tent, door het iden naar het aantal hazel nootjes in een aaie fruitmand, kan men daar winnaar vi worden. Dan is er ver der te theetent a evenals verleden jaar een stand van deboekhandelaar Van der Haagen uit Dentjeider, welke een ge- deelt» der winst de bazar ten goede laat tomen. Verdi wordt alles opgeluis terd door orgelspein niet te vergeten de radio, De heer Jvonk te Julianadorp heeft er een Philipstandaard'Combinatie met 2 luldsprekers'epiaatst, welke den aanwezigen kond d<i van het gebeuren in den aether. In het kort hebbene zoo een en ander opgesomd, we zijn vjicht niet volledig geweest, daarom doeken goed zelf te gaan zien, zooals we zten er is van alles. De bazar is vandaag ^er geopend, en wordt vanavond (Doftrdag) gesloten. Men ga er dus heen. vaart. De auto van de L. T. B. van Schagen reed aan de Molen vaart de auto van den heer VI. aan, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, de wagens waren bei de beschadigd. GEBOREN: Alberdina PetroneUa, d. v. J. van Driel en van D. P. de Vos. GETROUWD: J. Nioolai en A. Kra nenburg. Voor de vacante betrekking van hoofd der o.<l. school I te Kleine Sluis hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Evenals andere jaren houdt het Leger des Heils zijn Nationale inzameling. In deze gemeente zal van 14 tot 19 October worden gecollecteerd!. Voor rekening van den heer H. te Buck zal aan den Middenweg een woonhuis worden gebouwd door den aannemer A. A. Schouten, alhier. Onze plaatsgenoot, de heer N. D. U. Dekker, legde in den loop der vorige week met gunstig gevolg het dootoraal examen (le gedeelte) af van die Veeartsenijikundi- ge Faculteit der Rijksuniversiteit te Utrecht. Tot sluismeester aan de Koopvaarder schutsluis te Den Helder is benoemd de heer J. Timmerman, cantonnier en haven meester te de Haukes, welke benoeming op den len November a.s. ingaat. Wegens bedanken van den heer C. Ma ars als directeur der kaasfabriek „De Eendracht" te Oosterland is als zoodanig gekozen de heer M. Heljblok Sr., aldaar, die de benoeming aannam. Als groote zeldzaamheid diene vermeld, dat de heer Maars 26 jaar zijn functie hadi waarge nomen. Van de gelegenheid tot vaccinatie en revaccinatie hebben alhier ongeveer 2450 personen gebruik gemaakt. Den laatsten tijd is, mede in verband met het jubileum van de aidlelborsten- opledding, maar ook door de binnen- en buitenlandsche aoties met ontwapenings leuzen, nog eens te meer de aandacht ge vestigd op onze vlootmadht. Te meer dringt deze kwestie zich op naar mate die toestand in Indië er voor Nederland min der rooskleurig gaat uitzien. Wanneer wij een greep doen uit de gegevens omtrent de moderne vloten, dan valt het ons op, dat wij qualitatief vrij aardig mee kunnen en de quantiteïï voor een land als het onze ook niet tegen valt. Om met het meest gebruikte wapen van de moderne vloot te beginnen, de torpedojager: hiervan bezitten wij 5 oude booten van 1912, welke langzaam aan moeten worden afgedankt; maar ook een serie van 8 moderne booten, waarvan 2 (1926) op stapel1. Voor den bouw der tor, pedojagers 1927 is op de Staatsbegroo- ting voor 1930 opnieuw een bedrag uit getrokken. Verwacht wordt, "dat beide vaartuigen in 1980 gereed zullen komen. Vergelijken wij deze fraai gebouwde 1600 tong booten eens met den voornaamsten factor, de snelheid, met die onzer boog- bewonderdie buren. Knoopen per uur: (1 knoop is 1.9 K.M.) Nederland 3436; Engeland 36.5; Ame rika 35; Japan 84. Een bewapening van 4 kanonnen van 12 c.M., 2 antiluchtvaart van 71/» cJtf. en 6 lanceerbuizen van 58 o.M. mag wel voldoende geacht worden. En dan onze kruisers „Java" en „Suma- tra", vóór den oorlog op stapel gezet, blijken zij1 nu aan de moderne eischen goed te voldoen. Tijdens den oorlog deed Englandl met de zwaarbewapende en gepantsere „Cou- rageens" en de „Glorieus" de onaange name ervaring op, van onvoldoende sta biliteit bij stormweer en men keerde snel terug tot de vooroorlogsche redelijke ver houding tussbhen de bewapening, bepant sering en snelheid. Als wij1 zien, dat de snelheid onzer schepen van 32 kn. gelijk is aan die van de nieuwste Engelsohe boo ten van de „Kenf-klasse, dan kunnen wij hierover tevreden zijn, evenals over een bewapening van o.a. 10 kanonnen van 15 o.M. Dan onze pantserschepen, de „Hertog Hendrik", „Heemskertk?, e.a.; deze zijn inderdaad verouderd, al kunnen ze nog wei „meedoen". Nieuwe schepen van deze grootte zouden onze financiën te veel drukken, vandaar het streven onzer regeering naar een goede „lichte" vloot. Voorts een wapen, waaraan men in ons land In tegenstelling met Engeland groote waarde hecht: de onderzeeboot Onze (ma rine bezit 27 kleine booten, Waarvan de meesten zeer goed met het buitenland mogen vergeleken worden. Zoo bezit de K XI klasse een snelheid van 17 knoop, terwijl de Amerikaansohe en Fransolie schepen van dit type nog geen 15 kn. loopen 1 'Op de jongste staatsbegrooting worden gelden aangevraagd voor de voortzet ting van den bouw van de K XIV, K XV en K XVL Naar verdere vervanging van de zich ln Indië bevindende onderzeebooten wordt een eerste termijn aangevraagd voor den bouw van twee onderzeebooten, type K XIV. Bovendien is een eefste termijn uitgetrokken' voor Wee onder zeebooten, die behalve een torpedobewa pening, tevens voorzien zullen worden van een1 Inrichting tot het leggen van mijnen. Deze vaartuigen zijn bestemd voor den Indisahen dienst. Van de grootere z.gi. onderzeekruisers bezitten wij geen; echter is het de vraag of dat type zich zal handhaven om na- deelen als bv. grootere trefkans voor watervliegtuigen. Tenslotte bezitten we nog een 4-tal moderne mijnenleggers, waarvan de „Krakatau" 200 mijnen kan vervoeren. En een tweetal depot-schepen voot onderzeeërs, waarvan de „Pelikaan", die ook 2 watervliegtuigen aan boord heeft, up-to-date is. Vermelden wb nog volledigheidshalve Idat op de nieuwe staatsbegrooting voor den nieuwen aan bouw in totaal Is aangevraagd 9.219.000. Indien men nu aanneemt, dat een zee oorlog gewoonlijk in combinatie wordt ge voerd, aan heeft onze vloot ongetwijfeld vrij belangrijke maritieme beteekenis. Hoofdzakelijk moet men echter letten op de preventieve waarde, voor een koloniale mogendheid van het grootste gewicht. En dat de ontwapeningisidealisten in ons land hun ©ogen eens' wenden naar Enge land, waar nu speciale aandacht aan den eertijds wel wat misdeelde" onderzeeër wordt geschonken, of naar Italië en Frank rijk, waar met koortsachtige haast snel varende kruisers worden bijgebouwd. Tot den tijd dat daden nu eens de schoon klinkende redevoeringen ter ontwape ningsconferentie dekken, doen we ver standig onze mooie vloot ln eere te houden. Gij kent uit ons vorig stukje het heer lijke werk, dat de Verg. Trein 8.28 voor de zwakke kleuters doet; ln haar huls tracht men deze kindertjes op te kweeken en zoo mogelijk te behoeden voor volgen de ziekten. Wij vertrouwen, dat ook gij dit werk zult bewonderen en zult willen aanmoedi gen. Welnu daarvoor is nu de gelegen heid. De Vereeniging heeft geld1 noodig veel geld om de oprichtingskosten te dekken en de toekomstige veilige ex ploitatie te verzekeren. Zij heeft daartoe een groote loterij georganiseerd. Voor f 2.50 koopt gij een lot, maar gij krijgt voor de goede daad, die gij daarmede ver richt nog wat toe. Een mooi groot huls is door het bestuur aangekocht en daar naast hebben goede vrienden onzer kinderen ons 1500 prach tige prijzen geschonken. Alle kunnen we ze niet vermelden, maar slechts mede- deelen, dat de firma Bender te Amster dam ons een prachtige piano ter beschik king stelde, verder een mooie auto, twee radiotoestellen, een heeren- en een dames rijwiel, tal van prachtige zilveren voor werpen, schilderijen en etsen van ver schillende bekende meesters. Kortom ge- krijgt voor de goede daad; welke u ver richt een kans op een mooien prijs. Tal van menschen hebben zich gelijk we het boven vermeldden opofferingen getroost om ons aan schoone prijzen te helpen; al was het alleen om deze welda digheid te beloonen, zult ge ons wel door de loten willen heen helpen. Bestel nu spoedig uw loten, ge wilt het wel, doe het dan nu spoedig. Het Giro nummer van de Vereeniging Is 136166, het adres: Oosteinde 80, Amsterdam O. h. de gelegenheid tot verzending be staat gedurende bte tijdvak van 16 Decem ber tot en met 5 Januari; o. de aflevering geschiedt zooveel mo gelijk op 25 December (van Komst- en ge- oombineerde wemschen) of op 1 Januari (uitsluitend NieruwjaarswenBohen); ln ver band met de sluiting van de veie zaken kantoren en handelshuizen op de genoem de data worden de telegrammen, waarvan de admesseering daartoe aanleiding geeft, reeds een of twee dagen vroeger besteld, zoodat zij zooveel mogelijk in het bezit van belanghebbenden komen; die welke na de feestdagen aankomen, worden uiter aard] onmiddellijk besteld; d. Voor de aflevering in Nederland; zullen de formulieren dienende voor af levering van gelukstelegrammen worden gebruikt; e. als bijzondere aanwijzing worden de telegrammen voorafgegaan van de be taalde dienstaanwijzing „Xlt". f. verder zijn geen bijzondere dienst aanwijzingen toegelaten dan de aanwij zing „Post" in telegrammen bestemd voor plaatsen waar geen telegraafkantoor is gevestigd!. Bij Min. Resolutie d.d. 10 September 1929, is bepaald, dat ook de opvarenden van Hr. Ms. oorlogsschepen gebruik kun nen maken van deze regeling» 1. In overleg met de Nedlerlandsoh-Indi- stihe administratie is een regeling ge troffen betreffende de invoering van Kerst- en Nieuwjaars-telegrammen tegen verlaagd tarief in het verkeer met sche pen. 2. Deze regeling, welke reeds bij de jaarwisseling 1929/1930 zal worden toe gepast, zal de volgende mogelijkheden bieden: a. Nederlandsche en Nederlandsch-In- dlsche scheepsstations zullen Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen (Xlt's) kunnen wisselen met Nederlandsche kantoren', door tusschenkomst van het Rijkskusit- station Söbevenin gen-Radio, tegen de helft van'het gewone tarief; b. de bedoelde scheepsstations zullen Xlt's kunnen wisselen met Ned.-Indiische kantoren> door tusschen komst van Ned.- Indisohe kuststations, tegen een tarief per woord van 21/a cent voor de landtaks en 71/2 cent voor de kusttaks en 10 cent voor de scheepstaks (voor zoover dit ge heven wordit). c. Xlt's zuilen voorts door scheeps stations, als bedoeld, kunnen worden ver zonden, via Scheveningen-Rndio en den rechtstreekschen radioweg Nederland Ned.-Indië (via „Holland-Radio") naar Nederiandisob-Indië ten omgekeerd, als mede via een Ned.-Indisch kuststation en „Holland-RadiO" naar Nederland en om gekeerd tegen een woordtarief dat voor de kusttaks en (eventueel) de scheeps taks de helft van het gewone tarief zal bedragen en voor den Holland-radiow eg 50 cent, d.L 25 van het normale tarief. 8 Ten aanzien van deze berichten zul len'voorts de volgende bepalingen gelden: a. de afzender wordit vrijgelaten wat betreft den inhoud der telegrammen mits deze maar bestaat uit een Kerst- of Nieuiwjaarwensch, dan wel' een geoombi- neerden wensoh; deze tekst moet gesteld zijn in verstaanbare taal in het Nedler- landsch, Fransob, Duitsoh, Engelsch of Maleisob; Een groote sflag heeft de Duitsohe re geering en het gehoole Duitsohe Rijik hedenmorgen getroffen door het plotse ling overlijden van Dr, Stresemiann. Sinds eenlge dagen moest hij op bevel van zijn artsen bet bed houden wegens aanvallen van bronchitis. De ziekte het zich niet ernstig aanzien, zoodat Dr. Stresomann Woonsaag voor korten tijd zijn bed en woning verliet, om deel te nemen aan diverse belangrijke be sprekingen. Hoewel Dr. Strescmann spoe dig naar zijn huls terugkeerde, bleef hij toch aan do politieke zuken medewerken en tot iaat in don avond! heeft hij van zijn bed uit meegewerkt. Om half elf was hij] na een vrij! drukken dag nog zeer goed en' hoewel 'hij reeds te bed lag onder hield1 hij zich toch nog voortdurend met zijn familieleden. Om elf uur verergerde zijn toestand plotseling en hlji werd door een beroerte overvallen. Toen spoedig twee professoren aan het ziekbed verschenen was de patiënt reeds buiten bewustzijn. Hulp kon niet meer ba ten. Zonder tot bewustzijn te zijn geko men is dr. Stresemann te 5 u.18 zacht in geslapen. Behalve de geneesheeren wa> ren aan het sterfbed tegenwoordig zijn Vrouw en zoon. Dr. Stresemann Is 10 Mei 1878 te Ber lijn geboren. Hij studeerde te Berlijn en Leipzig geschiedenis, staatswetenschap pen en literatuur. In 1907 werd hij voor de eerste maal als afgevaardigde van de natlonaal-liberale partij in den Rijksdag gekozen. Na den oorlog stichtte hij de Duitsche Volkspartij. Van 13 Augustus 1923 tot 30 November 1923 was Stresemann Rijks kanselier en Rijksminister van buiten landsche zaken. In het daarop volgend Kabinet-Marx werd hij weer minister van buitenlandsche zaken, welke functie hij tot zijn dood heeft hekleed. In Fe bruari 1925 leidde hij met het voorstel van een veiligheidsverdrag met Frankrijk de politiek in, die ln October 1925 de con ferentie van Locarno en op 1 December van hetzelfde jaar de onderteekening van het veiligheidsverdrag en de daarmee verbonden arbitrage-verdragen te Lon den tot gevolg had. Op 10 December werd Stresemann tegelijk met Briand en Cham- berlain de Nobelprijs voor den vrede toe gekend. In bet begin van Maart 1927 was hij de eerste Duitscher, die een zitting van den raad van denVolkenbond presi deerde. Op 25 Januari 1928 werd hij door de universiteit te Heidelberg benoemd tot doctor honoris causa. Kort daarna werd hij niet onbedenkelijk ziek. Op 5 Augus tus 1928, begaf hij zich voor de ondertee kening van het Kellogg pact naar Parijs. Hij werd toen opnieuw ernstig ziek. In Augustus 1929 nam hij nog deel aan de conferentie te Den Haag. In Septem ber ging bij naar Genève om deel te ne men aan de Volkenbondsvergadering, nog gisteren heeft hij tweemaal een con ferentie met den rijkskanselier gehad. Dr. Stresemann was sinds 1903 gehuwd met Këthe Kleefeld, een zuster van Dr. Kurtz von Kleefeld. De als doodsoorzaak vastgestelde be roerte is waarschijnlijk het gevolg van een verstopping in de bloedaderen, waar aan Dr. Stresemann reeds geruimen tijd lijdende was en waardoor hij, zeer veel leed. Omtrent den opvolger van Stresemann kan op dit oogenblik nog niets worden gezegd, voorloopig zal de staatsrecretaris van buitenlandsche zaken de zÉFken in het ministerie van buitenlandsche zaken leiden. Rijkspresidenit von Hindenburg werd van morgen al vroeg onmiddellijk van het overlijden in kennis gesteld evenals de rijkskanselier en de overige leden van de regeering. Aangenomen kan worden dat de Rijks- regeering nog heden een manifest zal puMioeeren. Het berioht van het over lijden verspreidde zich in de hoofdstad slechts zeer langzaam. Van de openbare gebouwen werden hedenmorgen vroeg de vlaggen halfstok geheschen, in de eerste plaats van het ministerie van buitenland sche zaken. De op hedenmorgen 10 uur vastgestelde vergadering van den Rijksdlag zal plaats hebben en met een toespraak van den president worden geopend. Het staat nog niet vast of er wijziging zal (worden ge bracht in het afhandelen der agenda. De Indisohe natlonal.latonleidor Ma- hatma Gandhi, eon der merkwaardigste figuren uit de geschiedenis der laatste jaren, vierde gisteren zijn zestigsten verjaardag. Gandhi heeft zich den laat sten tijd eenigszins van het politieke ter rein teruggetrokken, daar zijn gezondheid zeer zwak la Gandhi wordt ln Indië als een heilige vereerd, dit blijkt uit zjjn titel „Mahatma". d.wjs. heilige man. Als Gandhi, ais een bedelaar gekleed, niet oen stok in de hand en barrevoets door het land trekt, verzamelt zich eon menigte, dikwijls van wel tienduizend man, om hem heen, die hem volgen en geduldig wachten op een woord van hem. Gandhi is klein en tenger van gestalte, hij heeft groote bruine oogen en zijn voorhoofd is zwaar gerimpelld. Wanneer bij tot het volk spreekt, zit hij liefst op een hoogon stoel. Zijn kleeding is als van een paria, zeer eenvoudig en bestaat uit een ruwe, zelfgeweven lendendoek, slechts als het koud is draagt hij een „knmbal"doek over de sohouders. Meestal Is hij blootshoofds en barrevoets. Zoo verscheen hij ook voor den Engelsohen rechter en don vice- koning. Zijn karig voedsel is als dat van den armsten Indiër: rijst, geitemelk en wat gedroogde vruchten. Hij, eet nooit meer dan tweemaal daags, «bdiji zonsop- en zonsondergang en gebruikt nooit alcohol, thee of koffie. Onlangs leed hij: aan daimonsteking, daar hij gedurende eenigen tijd getracht had; alleen rauw voedsel te nuttigen. Hij slaapt op een lap, welke hij op den vloer heeft uitge spreid. In de stad Ahmadabad, aan den oever van de Sabarmati rivier heeft hij; oen groot klooster gesticht, de „Aslhram", d.i. plaats van vrede. Daar verblijft hij met zijn gezin en enkele volgelingen. Zij wonen daar ln versohlllonde een voudige woningen met geen andor bezit dan wat strikt noodig is voor hun levensonderhoud. De werkkamer van Gandhi bevat sleohts een rek met boukvn en een lage schrijflessenaar. Gandhi en zijn vrouw Kasturhal hebben alleB aan de armen gegeven. Zijn vrouw doolt geheel zijn sombere levonsopvatting. ZIJ draagt zelfgewevon kleeren: een oonvoudigo khadder en trekt zoo door do steden en dorpen van Indlö om aan do opheffing van het land te werken. „Wij zijn allen dieven", zoo beweert Gandhi, „wanneer wij dingos aannemen, welke niet voor ons onrniddelllijk gebruik noodzakelijk zijn. Het is een eenvoudige grondwet der natuur, dat deze genoeg voortbrengt om onze behoeften te bevredigen. Wanneer niemand meer zou aèmen dan het aandeel dat hem toekwam, dan zou er geen armoede zijn in de wereld, dan zou niemand van honger sterven". De leer van Gandhi omtrent het huwelijksleven is ook uiterst streng. In het Ashram worden alleen gehuwde lieden opgenomen als zij beloven voortaan als broeder en zuster samen te leven. In de politiek stelt zleh Gandhi, die een extremist en doctrinair is, de problemen der natie een weinig al te simplistisch voor, ongeveer op de manier als Tolstoi, waarvan hij een vurig aanhanger Is. Langen tijd stond Gandhi onder puriteinschen invloed. Men kon dit afleiden uit het feit dat hij voor gradueele ontwikkeling of geleidelijke verbetering van bepaalde politieke toe standen geen begrip heeft. Overtuigd, dat er slechts zwart of wit bestaat, goed of slecht; maar niet half slecht of half goed, wil hij alles voet stoots bereiken. Men weet, dat Gandhi voornemens was over te gaan tot het proclameeren van verzet tegen de burgerlijke overheid in geheel Indië ingeval aan Indië het volle dig zelfbestuur wordt geweigerd, ln dit verband herinneren wij aan zijn antwoord op de vraag of hij een eervollen wog voor belde partijen uit de huidige moei lijkheden zou kunnen wijzen>De eenige eervolle weg die tot dat doel kan leiden is het bijeenroepen van een door alle Indische partijen bepleite gemeenschap pelijke Engelsch-Indische conferentie. De verantwoordelijke leiders van Indië zijn bereid, naar Engeland te gaan, zoodra vandaar een eerlijke stap in deze richting wordt gedaan. Deze stap. zou een ver klaring van Engeland moeten Insluiten, dat het bereid is zijn eigen economische belangen bij het welzijn van Indië achter te stellen.» Evenals elke andere hervormer is Gandhi zeer absoluut. In Indië Is de oorzaak van alle ellende het gevolg van de 'zoogenaamde «onaanraakbaarheid». Een Hindoe mag n.1. een Paria niet aan raken. Het geheele land is zedelijk verpest en voor de vrijheid onwaardig geworden, doordat het hindoeïsme deze zonde toe liet. De opheffing van de Paria werd een van de sterkste politieke strevingen van Gandhi, en om hier voortdurend aan herinnerd te worden heeft hij een doch tertje van een paria, een weeskind, in zijn Ashram aangenomen. Om aan deze ongelukkige menschen, die eeuwenlang verdrukt zijn geworden, het zelfgevoel te geveu, ging Gandhi naar hun partij over en stelde zich aan als hoofd en raadgever. Het stelsel der «onaanraak baarheid» neemt sinds 1921 voortdurend af en in vele dorpen genieten de paria's reeds dezelfde rechten als de overige Hindoe's. Ontroerende voorbeelden van berouw en broederlijke liefde worden daarbij getoond. Gandhi zelf vertelt van een jongen Brahmaan, die straatveger werd om met de paria's te leven. Er moet van dezen eenvoudlgen volks man wel een ontzettende suggestie uit gaan, om in een land,.waar de opvattingen en toestanden door de traditie noo sterk beheerscht worden, dit alles te kunnen bereiken. Het is nu maar de vraag, in welke richting hij zich verder zal ont wikkelen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7