Heldersche Eierveiling. Fotogr.-Atelier EISELIN. OM EN BIJ DE MARINE-MANOEUVRES TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. VAN DONDERDAQ 3 OCTOBER 1929 Vraagt Uw leverancier uitsluitend eieren van de Wekelijks versche aanvoer uit de stad en omgeving Atelieruren dagelijks 9-8 Zondags 10-6 De Alastrim. Goederentrein te Amsterdam ontspoord. 6 zwarte fotok. salonfoto f 1.50 12.00 6 bruine fotok. salonfoto f2.00 - 12.50 Bij Kon. besluit van 1 October is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks- hogereburgerscholen te Alkmaar, Den Helder en Hoorn M. J. Roggeveen, te Hil versum. Door het Oomité voor de Réunie- feesten ter gelegenheid van het 76-jarig bestaan van de opleiding voor zee-officie ren, werd aan het Burgerlijk Armbestuur alhier een gift van 200 ter hand gesteld ten bate der behoeftigen, welk bedrag door genoemd bestuur met hartelijken dank is aanvaard. Voor het Propaedeutisch examen A bij de Rijks-Landbouwhoogesehool te Wageningen, is geslaagd de heer J. O. A. Oortgijsen, wonende aldaar. MELKPRIJSVERHOOGING. Blijkens een advertentie in dit nummer wordt met ingang van Zondag 6 October de melkprijs door den verhoogden in koopsprijs gebracht op 10 cent per liter. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Wij herinneren er aan, dat de zomer tijd eindigt den 6den October 's ochtends 8 uur, zoodat in den nacht van Zaterdag op Zondag de klokken een uur moeten worden achteruitgezet. „WITTE KRUIS" APD. DEN HELDER. Er komt den laatsten tijd meer en meer belangstelling voor de vergaderingen van het „Witte Kruis" alhier en ook voor de vergadering van Dinsdagavond, die in „Bellevue" gehouden werd, was die weer zeer groot. Nadat de secretaris, de heer Smit, de notulen der vorige vergadering gelezen had' en deze zonder op- of aanmerkingen waren goedgekeurd, 'kwam als Ingezon den mededeeling aan de orde een schrij ven van een aantal bewoners van Juliana- dorp betreffende candidaatstelling voor het afd. bestuur. Door genoemde bewo ners was aanvankelijk de heer Jn. Blaau- boer als candidaat opgegeven; daar deze evenwel geen lid was, kon hij niet wor den geaccepteerd. In bedoeld schrijven doelen de do adressanten mede, dat in derdaad deze candidaatstelling op een vergissing harerzijds berust, zjj wensohen thans den heer P. Kuit te Julianadorp als zoodanig te zien gesteld. Het Bestuur heeft geantwoord ook hieraan niet te kunnen voldoen, aangezien dit in strijd is miet art. 4 huish. reglement. Goedkeuring is ontvangen van het Hoofbestuur inzake de gewijzigde statu ten, waardoor deze dus geldig zijn ge worden. Aan de orde is hierna de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding. Het aftredende bestuurslid, de heer A. J. Witsenburg, is niet herkies baar. Eerste vacature mevrouw Delgorge- Meyer. Hiervoor is een dubbeltal opge maakt, bestaande uit de aftr. en mevr. Niessinfe, welke resp. verkrijgen 84 en 4 stemmen. Mevrouw Delgorge is dus met groote meerderheid herkozen. Tweede vacature is voor den heer P. van Dalen. Dubbeltal: P. van Dalen en A. Dokter. De heer Meinsma merkt op, dat in de Held. Crt. twee geheel verschillende advertenties hebben gestaan. Er bleek niet welke van de twee de goede was. Op dezen grond zou hij verdaging dezer ver gadering willen bepleiten en nieuw© oon- voceering. De Voorzitter merkt op, dat de fout iu dezen bij den drukker lag. Er had bij geplaatst kunnen worden „her plaatsing wegens misstelling", maar het reglement zegt hieromtrent uit den aard der ziaak niets, en voor ieder was het wel goedpasdat tweede ftdvert*ntie de' u ^.eer V an Ak en vraagt of de brief tAm^ wd0rp iüerdoor in gedrang nfi tofitn Voonltter Nadat nog over de zaak van gedachten vLK:tWÏTld> wordt conform het voorstel van het bestuur gestemd, waarbij de heer van Dalen 81 en de heer Dokter 9 stem- kozen^i reeS?' zoodat eerstgenoemde her- Detrde vacature. A. J. Witsenburg (niet herkiesbaar in verband met het gewijzig de reglement, dat voorschrijft, dat uien °m tot een bestuursfunctie te kunnen worden benoemd, minstens een jaar lid moet zijn der afdeeling). Dubbeltal K. iiemes en W. O. de Bie, welke resp. 88 en 6 stemmen krijgen (1 blanco), zoodat de heer Tiemes gekozen is. De verkieizngen gaan 1 Januari 1930 in Verkiezing van afgevaardigden voor de Alg. Vergadering te Amsterdam. Be noemd worden de heeren dr. W. J. Bak ker en J. Delgorge Fz., als plaatsvervan ger de heer Tiemes. Daarna komt in bespreking de beschrij vingsbrief voor de alg. verg. De Voor zitter, de heer Kamman, zet uiteen, dat het altijd uiterst moeilijk is voor het be stuur dezen onder het groot aantal leden der afdeeling te distribueeren. Het Be stuur ontvangt een aantal exemplaren, die ter beschikking staan van hem, die er zich voor interesseert. Het is ook niet wel doenlijk alle stukken in extenso voor te lezen; omtrent den financleelen toe stand blijkt er uit, dat deze buitengewoon gunstig is, niet slechts wat de hoofdver- eeniging betreft, maar ook wat de vete- schillende tehuizen en inrichtingen aan gaat. De verschillende punten van den be schrijvingsbrief worden voorgelezen en geven geen aanleiding tot bemerkingen. Ten opzichte van de Huisverzorging zou het afdeelingsbestuur willen voorstellen aan de vergadering voor te stellen de daarvoor uitgetrokken 600.— mot het oog op den buitengewoon gunsilgen finan- cieelen toestand der vereeniging te ver- hoogen tot 2500.De afgevaardigden der afdeeling, die voor het overige blanco mandaat krijgen, zouden zich in dit op zicht moeten binden en dit voorstel van het afd.bestuur moeten aanbevelen. Bij accalamatie vereenigt de vergade ring zich hiermede. Tot commissie voor het nazien der boe ken van den penningmeester worden be noemd de heeren de Bie, Meinsma en Hoogerwerf. Rondvraag. De heer Meinsma vraagt of de verpleegkosten door de zusters wor den vastgesteld. Mevrouw Delgorge licht dit toe; niet de zusters stellen die vast, maar spr. in overleg met de zusters. Daarbij wordt rekening gehouden met den individueeien toestand van elk gezin. Om dit reglementair vast te leggen, is niet wel doenlijk, juist wegens de indivi- dueele verschillen. De heer D. Bakker vraagt aandacht voor het in het Ingezonden stuk van den heer Oortgijsen ontwikkeld denkbeeld inzake de inrichting van een badhuis. Hieromtrent zijn veel adhaesie-betuigin- gen ingekomen. De heer van Dalen merkt op, dat de douche-inrichting van de werf met een week of wat weer in gebruik kan worden genomen. Wij kunnen nimmer finantieel DE TOCHT AAN BOORD VAN DE „KORTEN AER". (Vervolg van Dinsdag). We varen buiten om. We zijn nog maar koert uit de haven als de jager vaart mindert en spoedig stil ligt. Ons doel hebben we natuurlijk nog niet bereikt en wij vragen ons al verwon derd af, waarom we niet doorvaren, als ons verteld wordt, dat tengevolge van de velden wier, die we door moesten, de cir- culatieleiding van de condensors dreigt te verstoppen, zoodat dit wier eerst verwij derd moet worden. Daar gaat ongeveer een kwartier mee heen en dan varen we zonder verdere stoornis voort, naar ons doel. Ons doel: dat zijn „de xooden", die nog in het Noorderkwartier, bij het Stor- temelk liggen. Wij hadden eerst gehoopt den tocht binnendoor te maken, doch zui len nu het Molengat uitvaren en de ruimte kiezen, opdat we niet nu door den Oos tenwind het water binnen vrij wat lager is geworden vast zullen loopen en zoo een weinig roemrijk einde aan den tocht zullen maken. Maar deze tocht buiten om heeft voor, dat we straks volle kracht zul len stoomen en dat is de moeite waard. Het interessante schouwspel van een tor pedojager, met een vaart van bijna 00 Kl- III. lometer, vergeet men niet licht. We varen dus eerst langs de kust. Heel de wereld baadt zich in de zonneweelde van dezen heerlijken herfstdag, die schoon als een zomerdag is opengebloeid en die warm is als een heete Julidag. Toch is er op het strand, waarlangs wij nu varen, geen levend wezen te zien.. Wat is het toch jammer dat Septembér geen vacantie- maand is en dat nu dit zomersche strand niet overbevolkt is. Wij varen langs den lichttoren Falga. Het strand ligt eenzaam en de duinen rijen in een eindelooze gol ving langs de kust. Daar ligt de „Van Meerlant". Ach, was het Zaterdag dit weer geweest, zuchtten we, toen de Koninklijke familie aan boord van den mijnenlegger was. Wat een gansch anderen indruk zouden dan de Hooge Gasten van „onze" zee en „onze" vloot hebben gekregen, dan toen het al les in een mistigen, naren regen gehuld lag. Wij stoomen voorbij. Aan boord van den mijnenlegger klinkt een fluitsignaal en wordt front gemaakt naar bakboord. Ook op onzen bodem maakt men front. De tamboer van de „Van Meerlant" geeft een stoot op den hoorn, wat zooveel be- teekent als „Geeft acht". Wij varen voor bij en de matrozen, die hun emmer water en bezem even hadden neergezet pakken bun gerei weer op en gaan verder met boenen en schrobben. Want geboend en zoo goedkoop een inrichting exploiteeren alis hier geschiedt. De Voorzitter wijst op het kapi taaltje, dat in den loop der jaren gevormd is in de afdeeling voor een badhuis. Wij zien evenwel geen kans zoo'n inrichting rendabel te maken. De hoofdzaak is wel, dat wij hier een te groot© concurrent aan de zee hebben, juist in de zomermaanden, die onze exploitatie zou moeten goedma ken. Het plan Oortgijsen is ook bereids in B. en W. besproken. De heer Meinsma stelt voor het re glement te doen drukken en verkrijgbaar te stellen; de Voorzitter antwoordt, dat dit punt reeds in het bestuur ter sprake is gebracht. Onder dankzegging voor d© groote op komst, die een bewijs is van do groeien de belangstelling voor de burgerij in de instelling, wordt vervolgons de vergader xing gesloten. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS OVER DE MAAND AUGUSTUS 1929. Mannen. Aanvragen kwamen in om: 1. casserolier, 2 chauffeurs, 1 drukker zetter, 1 electriciensleerling, ben. 18 jaar 15 grondwerkers, 3 hulp-brugwachters, 1 hulp doodgraver, 1 hulp-monteur, 1 kan toorbediende ben. 18 jaar, 31 losse-werk- lieden, 1 los-werkman ben. 18 jaar, 2 loop jongens ben. 18 jaar, 1 metselaar, 1 opz.- teekenaar, 1 portier, 1 timmerman, 2 tim merlieden-halfwas, 75 transportarbeiders, 1 wagenmaker. Totaal 142 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 baksohipper, 1 betonwerker, 8 brug wachters, 1 bankwerkersleerling ben. 18 jaar, 1 casserolier, 1 conciërge, 2 chauf feurs, 2 electrioiens, 1 electriciensleer ling ben. 18 jaar, 23 grondwerkers, 1 hulp doodgraver, 1 kantoorbediende, 1 kleer maker, 1 landarbeider, 1 letterzetter, 45 losse-werklieden, 1 üjnwerker, 1 loop knecht, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 2 ma chinisten, 1 meubelmaker, 7 metselaars, 1 nageljongen ben. 18 j., 1 smid, 2 smids leerlingen ben. 18 jaar, 2 stokers, 8 tim merlieden, 102 transportarbeiders, 1 win kelbediende. Totaal 212 personen. Geplaatst werden: 1 casserolier, 1 chauffeur, 1 drukker zetter, 1 electriciensleerling ben. 18 jaar, 15 grondwerkers, 1 hulp-monteur, 8 hulp- brugwachters, 1 hulp-doodgraver, 2 kler ken, 1 kok, 35 losse-werklieden, 2 loop jongens ben. 18 jaar, 2 metselaars, 1 tim merman, 2 timmerlieden halfwas, 75 trans portarbeiders. Totaal 144 personen. V rouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 1 aardappelschilster, D dagmeisjes ben. 18 jaar, 6 dagdienstboden, 7 dienstboden (intern), 1 huishoudster, 1 noodhulp dienst bode, 1 sorteerster, 1 waschvrouw, 22 werksters. Totaal 49 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 6 dagmeisjes ben. 18 jaar, 4 dagdienst boden, 4 dienstboden intern, 1 kantoor bediende, 1 noodhulp dienstbode, 1 wasch vrouw, 1 winkeljuffrouw, 1 winkeljuf frouw ben. 18 jaar, 23 werksters. Totaal 41 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 4 dagmeisjes ben. 18 jaar, 2 dagdienstboden, 2 dienstboden intern, 1 noodhulp-dienstbode, 1 wasch vrouw, 21 werksters. Totaal 32 personen. Simon K., Wieringen. Verwaarloozing van een dier, 160 boete of 100 dagen. Maarten B., Alkmaar. Misdrijf art. 247 Wetfb. van Strafrecht (eisch 8 maanden gev.) 0 maanden gev. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Uitspraken zitting 24 September. P. C. S., Ursem, gedetineerd. Rijwiel diefstal, 6 maanden gev. J. J. B. en D. S., beiden te Alkmaar. Heling van dor misdrijf verkregen goe deren, hervatting op 15 Oct. a.s. Lourens K., Petten, alsvoren 60 boete of 60 dagen. Pieter M., Hoorn. Opzettelijke brand stichting, 6 maanden gev. voorw. met 8 proefjaren. geschrobd wordt er altijd aan boord van een oorlogsschip, den ganschen dag door. De Heldersche huismoeders hebben wel den naam dat zij eeuwig met den stofdoek en dweil bezig zijn, maar ik verzeker u, dat dat nog niets is, vergeleken bij het geen aan boord wordt gepoetst en geplast. Maar dat is noodig verzekeren ons de officieren en wij gelooven het gaarne, vooral als we uit de machtige schoorstee- nen de zwarte rookpluimen over het schip zien slierten. Het doel van den tocht. Doch wij zouden vertellen wat ons doel was. U moet dan weten dat de manoeuvres eigenlijk afgeloopen waren en de gebeur lijkheden van Donderdag er maar bij ge maakt waren. De „Heemskerck", die tot de rooden behoorde, was reeds tweemaal getorpedeerd en de blauwen, dat was de verdediging, hadden stand gehouden, al had het ook gespannen. De blauwen heb ben dus gewonnen. Doch terzake, de zwaar beschadigde „Heemskerck" moet terugtrekken, ter bescherming is het pantserdekschip omgeven door verschil lende kleine schepen, die het zullen dek ken voor de aanvallen van den vijand, bovendien heeft het schip een extra be scherming gekregen van een drietal watervliegtuigen van de Mok, die de onderzeebooten zullen opsporen en de „Heemskerck" tijdig zullen waarschu wen. Wat Is n.1. de bedoeling van deze onderzeebooten? Zij liggen, er waren er vier, op de algemeene vaarroute van de Binnenland Te Schiedam. Te Schiedam heeft zich thans het derde geval van alastrim voorgedaan; het be treft de moeder van het gezin in de Vis- scherstraat, waarvan reeds een dochter en een zoon aan deze ziekte lijden. Ook deze patiënte is in de noodbarak in de Nieuwstraat opgenomen. De andere twee patiënten maken het goed.. Te Delït. Dinsdag zijn te Delft zeven nieuwe ge vallen van alastrim vastgesteld. Er is een tweede geval van encepha- litis vastgesteld; thans is een 6-jarig meisje aangetast. De toestand van het kind is zorgwekkend. Gisteren zijn te Delft zeven nieuwe ge vallen van alastrim vastgesteld. Te Barneveld heeft zich in hetzelfde gezin, waarin de eerste patiënt zich be vindt, een tweede geval van alastrim voorgedaan. In de gemeente Leidschedam is thans het tweede geval van alastrim vastgesteld, bij een kind van den heer B., wonende aan den Broekweg. Te Beek en "s-Heerenberg. In de gemeente Bergh (Gelderland) zijn gisteren tien gevallen van alastrim vast gesteld en wel bij de vrouw en zeven kin deren van den molenaar Berendsen, te Beek, en twee kinderen van den arbeider Conijn, te 's-Heerenberg. Te Hengelo (Overijssel) heeft zich bij een kind een geval van encephalitis na inenting voorgedaan. Ook te Harlingen is, bij een zesjarig meisje, encephalitis na inenting vastge steld. Het kind is in het ziekenhuis opge nomen. ENCEPHALITIS NA INENTING. Te Delft is overleden een 6-jarig meisje, dat lijdende was aan encephalitis na in enting. Men meldt uit Amsterdam Gisterenochtend half vijf is bij den Cruquiusweg op de spoorbrug over de Nieuwe Vaart, welke brug de verbinding vormt tusschen het Centraal Station en de Rietlanden eenerzijds en de stations Muiderpoort, Weesperpoort, Oostenbur gergracht en Doklaan anderzijds, een goederentrein ontspoord. De trein kwam op een van de hoofdsporen van de Riet landen en was bestemd voor het Weesper poortstation. Hij bestond uit een locomo tief en een groot aantal goederenwagens, Op de brug liggen vier sporentwee voor het goederenverkeer en twee voor de hoofdlijnen. Wissels zijn er op de brug niet. De goederentrein reed op het op gaande hoofdspoor. De oorzaak van 'de ontsporing ligt in het duister. De loco motief heeft de brug goed gepasseerd, maar van een der wagens is een as af geloopen. Of dit oorzaak of gevolg van de ontsporing is, heeft men niet kunnen uitmaken. De goederenwagen is omge kanteld en heeft zijn opvolger meege sleept. Een derde wagen is eveneens ontspoord. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgekomen, en de materieele schade is betrekkelijk gering. Het treinenverkeer heeft echter tengevolge van de ontsporing belangrijke moeilijkheden ondervonden, daar het niet spoedig mogelijk bleek, den gekantelden goederenwagen, waar de as „Heemskerck". Zoodra zij het schip zien naderen bepalen zij plaats en schieten een torpedo af, om het in den grond te boren. Er werden van deze onderzeebooten tij dens deze oefening werkelijk torpedo's gelanceerd en men kon dus controleeren door de bellenbaan, die iedere torpedo achter laat, of zij doeltroffen. Natuurlijk werd de torpedo op grootere diepte in gesteld dan de diepgang van het pant serdekschip, zoodat dit in geen geval ern stig geraakt kon worden. Bovendien wa ren de torpedo's ongeladen, zoodat we niet de sensatie van een in de lucht vlie gend schip zouden beleven. Alvorens wij de „Rooden" bereiken va ren we eerst nog langs de O 8 en O 11, wien den militairen groet gebracht wordt. Tegen den horizon zien we een passa giersschip van de Holl.Amerika-lijn vaag afsteken. Een Duitsche houtboot, „De Vecht", passeeren we en deze sa lueert met zijn vlag, waarop door ons ge reageerd wordt en dan doemen achter de nevelen de omtrekken van de „Heems kerck" en een zestal volgschepen op. Reeds van ver kunnen we de schepen zien. De grijze kleur van onze oorlogs schepen maakt dat ze van heel ver al zichtbaar zijn voor den vijand en zeker zullen b.v. torpedobooten, als de thans op de Marinewerf alhier liggende Argentjjn- sche, die een blauw-grijze kleur hebben, langer voor den vijand uit het gezicht blijven. van af geloopen was, uit den weg te ruimen. Eerst tegen den middag kon een nieuwe, speciaal voor dit werk bestemde, nog niet gebruikte kraan ter plaatse zfln, om den wagen op te hijschen en daarna te vervoeren. GROOTE BRAND TE ZOUTKAMP. Een hotel en aangrenzende ge bouwen afgebrand. Dinsdagnacht heeft te Zoutkamp een felle brand gewoed. Omstreeks 2 uur brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit in een pakhuis, dat tevens dienst deed als garage, aangebouwd aan het hotel Broekema, eigenaar J. L. Lemstra. Het vuur greep snel om zich heen en bin nen korten tijd waren ook het twee ver diepingen hooge hotel, een schuur, even eens als garage ingericht, en de werk plaats van den koperslager Martens aan getast. Het vuur werd door den feilen wind aangewakkerd. Toen de beide motor spuiten van de gemeente Ulrum ter plaatse waren, moest men zich bepalen tot bet redden van de aangrenzende ge bouwen, waaronder een fabriek van kunst bloemen. Deze aangrenzende gebouwen werden inderdaad behouden en kregen alleen waterschade. Het hotel, het pakhuis, de schuur en de werkplaats werden een prooi van de vlammen. Eenige auto's, die in het pak huis stonden, werden eveneens verwoést. Een auto, die in de schuur stond, kon worden weggereden. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. EE NONDANKBARE LOGE. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft Dinsdag terecht gestaan, de 27-jarige los-werkman H. J. M., te Helder, wien ten laste wordt gelegd verduistering van een fiets ten nadeele van de wed. van der Starrede Froe te Gouda. Verdachte bekende. Getuige de Froe verklaarde, dat ver dachte op een Maandag in Juli bij haar is gekomen om de groeten te doen van zijn zwager, die vroeger als commensaal bij getuige in huis was geweest. Ver dachte zelf deed zich voor als machinist op het s.s. Bommelsdijk van den Rotter- damschen Lloyd. Hij beweerde bericht te hebben gekregen dat hij voorloopig niet moest varen. Daarom is hij een week blijven logeeren. 's Zondags 7 Juli is hij 's avonds om 9 uur met de fiets van ge* tuiges zoon verdwenen en niet meer te ruggekomen. Die fiets, zijn eigen fiets dan, had hij in Gouda van de hand ge daan. Getuige en haar zoon hadden M. toestemming gegeven om op de fiets van den zoon nu en dan te gaan toeren. De zoon van de eerste getuige beves tigde de verklaringen van zijn. moeder. Verdachte zeide des Zondag op de fiets van Gouda naar Eindhoven te zijn ge trapt. Zijn bedoeling was te probeeren de grens over te komen en in Duitschland werk te zoeken. De fiets heeft hij voor 15 a 20 verkocht op de Eindhovensche kermis, aan iemand, die een slokje te veel op had. De fiets, waarmee hij in Gouda was gekomen, had hij te Hoek van Hol land buit gemaakt. Dr. van Woerkom en dr. de Monchy werden als deskundigen gehoord. Zij ver klaarden, dat verdachte iemand is, die geen vaste lijn heeft in zijn leven; hij heeft neiging tot vagebondage, mist de mogelijkheid zijn ethische motieven tot werkelijkheid te brengen. Het O.M., waargenomen door mr. J. P. Hoeffelman, achtte het bewijs zeer een voudig. In Gouda heeft verdachte reeds over de fiets als heer en meester beschikt. Eerst in Eindhoven is daarbij de gedachte gekomen de fiets te verkoopen. Verdachte is het type van een psychopaat. Eisch 1 maand gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis en ter beschikking stelling van de regeering. Op zl] van de Rooden. Minister Deckers ln een dansende sloep. De koffie wordt rondgediend. Sigaren en cigaretten worden gepresenteerd. Bo ven ons hoofd klinkt plots het doffe ge ronk van vliegtuigmotoren en nog voor we ons goed en wel hebben omgekeerd, vertoonen de drie watervliegtuigen, die als extra hulp voor de Rooden zijn ge- requireerd, zich boven de „Kortenaer", tegelijkertijd spat het escadrille uit elkaar en kiezen ze alle drie hun eigen weg. In- tusschen zijn we de „Heemskerck" gena derd. Vlak achter het schip varen de Z 5 en de G 16 en even verder volgen een viertal mijnenvegers, die in dit speciale geval als jagers dienst doen. Bij het pas seeren van de „Heemskerck" slaat de tamboer vier maal „geeft acht" op zijn trommel en wordt zoowel op onzen bodem als op de „Heemskerck", front gemaakt. Even daarna komt een sloep langs zij van de „Kortenaer", welk notedopje als een jong veulen in de weide, over het water danst. De minister, de beide admiraals en de adjudant van den minister zullen aan boord van de „Heemskerck" gaan om de lanceeroefeningen vandaar gade te slaan. In stilte hoopt de filmoperateur dat de minister zich in de dansende sloep niet staande kan houden en hij draait bij voor baat extra hard. Maar alles loopt uitste kend af en Zijne Excellentie Deckers toont op vasten voet te staan, ook zelfs ln dit hobbelende sloepje. De roeiers trekken aan de riemen en weg schiet de vlet, de „Heemskerck" te-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9