1 Onze sorteering Fantasie-sokken, Wollen en zijden chales, Zelfbinders, Overhemden, Handschoenen. Heerenmodemagazijn Den Helder. Julianadorp. Wieringen. Texel. veel DE DAGERAAD. Men verzoekt ons te vermelden dat de Vrijdenkers Vereenlging „De Dageraad" haar winterprogramma heeft ingezet met den spreker, den heer L. A. Oonstandse. Zie voor verdere bijzonderheden de ad vertentie ln dit blad. HET ROTTERDAMSCH OPERETTE- GEZELSCHAP MET LOUIS MORRISSON. Men schrijft ons: wrlnima'9n *8 er rï°or d0 liefhebbers ge- viBagd naar een operette-voorstelling van 4«lvW0,J""M?1,chlP' Indertijd ls ft» du ook vmI moeite voor gedaan om Schagen. MARKTO VERZICHT. DE WITTE RAAF. Een elite-voorstelling. Het gaat de laatste jaren hier ter stede bergaf met de belangstelling voor de kunst. Wat hiervan de oorzaak is geeft veelal de schuld aan de radio, die te veel van de geestelijke en ook geldelij ke krachten der menschen vergt, dan dat men voor de echte, onvervalschte kunst nog oogen en ooren zou hebben, het feit is er. Misschien demonstreert het zich op andere plaatsen ook. Een première op kunstgebied is voor andere plaatsen een belangrijk gebeu ren. Speciale kunstverslaggevers worden er heen gezonden, en alle bladen relevee- ren het gebeurde en geven er hun mee ning over. Voor onze stad is een première een te zeldzame gebeurtenis, dan dat wij die ook niet heel speciaal zouden mogen aankondigen. In den strikten zin des woords was deze voorstelling niet de allereerste van een nieuw troepje, maar het nieuwe bestaat hierin, dat hier een nieuw-opgericht gezelschapje artisten op tournée gaat en daarin den Helder ook heeft betrokken, den Helder, dat toch waarlijk op het gebied van volle zalen een aanmerkelijken achterstand heeft in te halen. „De Witte Raaf" is dus ook in over drachtelijken zin een „witte raaf". Deze jonge onderneming werkt op heel eigen aardige wijze. Zij heeft een zes cylinder chevrolet reis-auto laten maken, die niet alleen dient om de artisten te verplaat sen, maar waarmede ook alle decors, re- quisieten, enz. worden meegenomen. Er kunnen ongeveer 10 tot 12 personen in, terwijl er aan de achterzijde ruimte is uitgespaard voor bagage, requisieten enz. Alles, wat zij op een tournée kan noodig hebben, voert zij mede. Electrlsche lamp jes in verschillende sterkte, eigen decora ties, enz., kortom, aan alles is gedacht. Op deze wijze kan dus economisch gewerkt worden. Het gezelschap, onder leiding van den heer Piet Holman, bestaat, be halve den techniker en den algemeenen leider (Lion Dassi) uit zes personen, en treedt op met een geheel nieuw, eigen Srogramma, in den geest van den beken- en Blauwen Vogel. Voor alles is ge streefd naar elite-voorstellingen; slechts het beste van het beste wordt geboden, en het enthousiasme, waarmee dit gezel schapje begroet werd, is het beste bewijs, dat het publiek het gebodene wist te waar- deeren. De décors hebben natuurlijk het voor recht nog nieuw te zijn; zij zijn door een der eerste tooneelschilders vervaardigd, en bieden van uit de zaal een smaakvol geheel. Daar alles zelf wordt meege bracht, kan men zich geheel naar eigen opvatting en smaak inrichten en is men in geen enkel opzicht- afhankelijk van pro vinciale décors. En het gebodene staat wat beschaving, goeden smaak en artisti citeit betreft, op zeer hoog peil. Er wer den bijvoorbeeld eenige fraaie dansen uitgevoerd in buitengewoon mooie cos- tuums, die een lust voor de oogen waren, en behalve scherts was ook een plaats verleend aan den ernst, die in een zeer literai rgewaad gekleed was. Een volledig overzicht van het pro gramma ligt niet in de bedoeling van deze bespreking; er waren liedjes, er werd ge danst wij zeiden het reeds ook piano-solo's ontbraken niet, dit alles aan gevuld met ernstige of boertige scenes. Wij maakten kennis met Piet Holman allereerst, conferencier- en wat een gees tige spreker! ook danseur, en zijn vrouw Winnie Wish, de Engelsche met haar grappig Hollandsch, haar beschaaf de liedjes. Met Otto Zeegers, den dichter- conferencier, die uitstekend de kunst van declamatie verstaat, met de soubrette Yvette Marsay, met Theo Lodewick, die zich aanvankelijk als de „witte raaf" zelf presenteert, later ook een uitstekend zan ger en declamator blijkt te zijn. Met Han Beuker tenslotte, den pianist-componist, door de anderen de baby genoemd, die zich o.a. deed hooren in vurige walsen, in pittige jazz-s. De glanspunten van den avond waren o.i. de declamatie van Holman, met piano begeleiding van Han Beuker, waarin hij waarschuwt tegen de groote-stads-geva- ren, en de dans-idylle met de keurige biedermeyor- en andere costuumpjes, eveneens door Holman uitgevoerd in sa menwerking met zjjn vrouw. Otto Zeegers had o.a. een Visioen: een soort danse macabre, die weliswaar literaire kwali teiten bezat, maar wel wat erg macaber was. Zooals wij zeiden, was er reeds aan stonds contact met het publiek. Het is een goed ding als een artist dat heeft, want daarmee wint hü het en zoo zijn wij dan ook niet bevreesd dat de „Witte Raaf" er niet zal komen. Er zou op deze voor stelling natuurlijk nog Wel kritiek te leve ren zijn; maar een Jonge onderneming als deze zal zichzelve, al werkend, corri geren. En bij een tweede voorstelling, en ale komt hier, daarop kan men rekenen, i er',,w" daarvan zeker, een stij ging zijn te constateeren: het serieuse werk en de goede wil van de artisten staan daarvoor borg. WO wensohen de „Witte Raaf succes op haar levensrelsl Iets aparts was; voor d-eze pijn was hij in behande ling bij een tandarts. De fiscaal begreep evenwel het verband tussohen mondpijn en slaperigheid niet goed; het komt we voor, dat men van tandpijn niet slapen kan, maar dat men er slaap van krijgt is vrij onwaarschijnlijk. Hij werd con form den eisch veroordeeld tot 1 maand. J het gezelschap van Fritz Ilirsch met de Duitsche operette naar hier te krijgen, doch dit stuitte af op de buitengewoon hooge onkosten en ook omdat de deelname lang niet voldoende was en een groot ge deelte vpn het publiek een Hollandsche operette prefereerde. Thans echter is het gelukt een Hollandsch gezelschap en een zeer goed twee dagen naar Den Helder te krijgen. Voor één dag zou dit, met het oog op de kosten, niet loonend zijn en daarom worden twee voorstellingen gegeven, n.1. op Vrijdag en Zaterdag a.s., in „Casino". Het is mogen gelukken het bekende Rotterdamsch Operettegezelschap, onder directie van Oct. v. Aerschot en Joh. Bos kamp met Neerland's grooten zanger Louis Morrisson, hierheen te brengen. Dit sublieme gezelschap, dat vroeger onder leiding stond van Louis Bouwmeester („De Haghezangers") is ook in Den Helder niet geheel onbekend. Eenige jaren terug gaf het hier een voortreffelijke opvoering van „De Postiljon van Lonjumeau", welke voorstelling hier een buitengewoon succes had. Ieder bezoeker zal zich zeker nog wel de prachtvolle zang van den beroemden zanger Louis Morrisson en het geestige spel van Joh. Boskamp herinneren. De namen van dit ensemble reeds waarborgen een le klas voorstelling. We noemen slechts: Oct. v. Aerschot, Morrisson, Joh. Boskamp, Lotte Bartschat, Emmy Arbous, Alida van Geytenbeek, J. J. Rentmeester, Jan Moritz, Annie de Lange, Annie Dieks enz., allen vooraanstaande operette-artisten Opgevoerd wordt de dol-komische operette „Op het hoekje van de Kaiser-allee", welke wekenlang in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam door dit gezelschap voor tjok volle zalen werd gegeven. Juist deze, echt vroolijke operette, geeft dit ensemble op haar tournée, omdat het daarmede het grootste succes heeft ondervonden en het allermeest bij het publiek in den smaak is gevallen. Men is dus nu in de gelegenheid een schitterende, vroolijke operette dpor een le klas gezelschap ten tooneele ge bracht, bij te wonen. ZEEKRIJGSRAAD. Zitting van Woensdag. De marinier G. H. K. diendie op de Mok, doch het beviel hem niet te best De schipper daar zocht hem, en in de® mariniers -brein rijpte dientengevolge het wanhopige denkbeeld te drossen. FE, hoopte na afloop van zijn straf er dan niet weer heen te hoeven. Zoo ging hij er van door, maar helaas, de lange arm van vrouwe Justitia achterhaalde hem, toen hij van zijn omzwervingen door België terugkwam en de marechaussée bracht hem terug Hier werd -hij met open armen ontvangen en veroordeeld tot 4 maanden met aftrek van preventief. Matr. J. M. (milicien) had geen zin om naar de herhalingsoefeningen, waarvoor hij; was opgeroepen, te komen. Hij was varendie en had het eigenlijk meer uit onachtzaamheid verzuimd. Hij kwam ex dientengevolge met een boete van 15.— af, maar had bovendien reeds een dag af veertien preventief gezeten, hetgeen hij du® nog ten overvloede genoot. KAMER VAN KOOPHANDEL HOLL. NOORDERKWARTIER. In de Woensdagavond ten stadhuize te Alkmaar onder voorzitterschap van den heer S. W. Arntz gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwar tier kwam o.m, ter sprake een brief van het Holl. IJzermagazijn v/h. M. de Wild inzake het berekenen van onkosten door het centraal bureau voor de statistiek Medegedeeld werd dat f 1.50 moest betaald worden voor het geven van eenige nadere inlichtingen, welk bedrag zeker niet noo dig zou zjjn als de aan het bureau bij in- en uitvoer verstrekte inlichtngen door dat instrument op ruimer schaal werden uitgewerkt. Dan zou het vragen van na dere gegevens niet noodig zijn. Daar jaar lijks 7 tot 8 millioen van de statiestiek- rechten in de rijksschatkist vloeit en dus niet wordt aangewend voor het doel waarvoor zij worden geheven, meende de K. v. K. dat het noodzakelijk kan worden geacht, dat de gegevens van in- en uit voer zoo goedkoop mogelijk worden ver schaft. Besloten werd, in dien zin een adres aan den minister te zenden. In verband met een adres van de Ka mer te Tilburg werd besloten, bij de di rectie der Spoorwegen aan te dringen op invoering van 6-daagsche abonnements kaarten bij de spoorwegen en op verla ging van de overige abonnementen. Goedgevonden werd, als lid van den Spoorwegraad, wederom aan te bevelen den heer M. A- Kolster In Den Helder. Van de inspectie Haarlem der P. enT. was de mededeeling ingekomen, dat met ingang van 1 Oct. het postkantoor te. Hippolitushoef opWieringen is omgezet in een hulppostkantoor. In verband hier mede keurde de Kamer sterk af de hou ding der posterijen: het oordeel der Ka mers wordt gevraagd bij dergelijke plan nen en als het gegeven wordt, met re denen omkleed, wordt er toch geen nota van genomen. Besloten werd, over deze kwestie nog eens met andere Kamers te spreken. De Kamer ging accoord met een ver zoek van de Kamer te Maastricht om zich in beginsel bereid te verklaren een commissie in het leven te roepen, die tot taak zal hebben te onderzoeken, op welke wijze men tot de oprichting van een industrieele bank (Investment-bank) kan geraken. Aan het slot der vergadering besprak de Heer Grunwald nog de tot stand ge komen verbetering van den zoo lang- zamerhandberucht geworden Twuyverweg (tusschen St. Pancras en Broek op Lan- gendijk), welke weg weer voor het ver keer is opengesteld. Spr.t noemde den weg ook nu nog geenzins voldoende en vreesde dat in een niet te verre toekomst weer veel onderhoud noodig zal zijn, nu men het goede plan tot verbetering zoo zeer heeft besnoeid. VERKOOPING. Bij de Woensdag j.1. aan Het Zand ge houden verkooping van 8 perceelen wei land nabij He Stolpen, eigendom van de R.-Kath. kerk van N.- en Z.-Zijpe, ter ge zamenlijke grootte van 18.47.40 H.A., is kooper geworden de heer G. Kant te Koe gras voor 37.119. GEMEENTERAAD. Zaterdag 5 October ajs., des n.m. 4 uur, komt de Raad onzer gemeente bijeen, in spoedeöschende vergadering. De agenda vermeldt: Mededeelingen en ingekomen «tukken. Voordracht betreffende het doen op maken van een plan voor de stichting eener school voor openbaar gewoon lager onderwijs. Voordracht tot voorziening in de be hoefte aan kasgeld en nadere vaststel ling vermenigvuldigingscijfer voor de Plaatselijke Inkomstenbelasting 1920/30. RIJWIELDIEFSTAL. Bij de politie was aangifte gedaan door den Zuiderzee-arbeider T. H. de Grijze, afkomstig uit Groningen, dat zijn rijwiel was ontvreemd. De politie stelde een on derzoek in en vond het rijwiel voor een woning staan. Van den dader heeft men tot heden nog geen spoor kunnen ont dekken. Politie Wieringen Gevonden: een autoband1 met velg en een hondenhalsband met penning. Inlichtingen ,b. te Hippolytushoe den Gem.-veldwachtex DE OOSTERSCHE STAD. Gisteravond is de fancy-fair „De Oos ersche stad" geopend. Om zeven uur maakte het fanfareoorps een rondgang om Den Burg. Achter het corps liepen dfc dames die mede zouden werken aan de Fancy-Fair, allen gekleed in Oostersoh) costuum. Het was een sohitterend schouw spel, daar de costuums zeer flatteeren In de eigenlijke zaal gekomen heette de heer Dapper, voorzitter van de Sportclub allen welkom in het bijzonder Burgemees ter Oort en Wethouder Keyser. Hij bracht dank aan het comité dat zich beijverd heeft een mooi geheel te maken en ook aan de dames van het comité voor haar voorbereidenden arbeid.- Verder aan het strijkje der Zeevaartschool, dat zich be^ reid had verklaard, mede te werken. Hier na kreeg Burgemeester Oort het woord. Deze noemde de woorden „Het middel" en „Het Doel". Oe Oostersche stad ls „het middel" en de stijving der kas van do Sportvereeniging „het doel". Spreker hield een beschouwing over het verschil tusschen een Oostersche en een Wester- sche stad. Een Oostersche stad is open en ruim en er is veel licht. Een Westersche stad is gesloten. Het comité is er zeer goed in geslaagd, zoo'n stad na te bootsen, Mar. H. W. stond eveneens voor onge oorloofde afwezigheid terecht Hij gaf als reden op, dat hij niet overweg kon met zijn kameraden, vooral vanwege de taal, die dezen uitsloegen, alsook vanwege de manier van doen van de meesten. Hij con zich onmogelijk in het milieu schik ken en hoewel hij wist wat er op stond als hij eigenmachtig wegging, waagde hij bet er op. Hiji bleef een dag of 5, 6 weg. zoodat de zaak nog door den Comman dant kon worden afgedaan. Eerst na 8 dagen weggeweest te zün, mag de Com mandant de zaad niet meer afdoen. Het beroep op de overmacht nam de fisoaal niet aan; bekl. had nog niet langs regelmatigen weg geprobeerd uit dienst te komen en zoolang dat niet geschied was, kan er niet gesproken worden van een onweerstaanbaren drang, die hem tot het feit zou hebben gedreven. Rekening houdende met het uitsteken de gedrag van den beklaagde en met het relt, vorderde de fisoaal terugwijzing van de zaak naar den Commandant, waarmede de Krijgsraad zich Vereerulgde. Tenslotte stond terecht de marinier P. y*' v, d. K., dienende ln de nxar.kazerne te Rotterdam. Hij stond op poet en wrs aangewezen om toezicht te houden, Mf moest dus blijven waken, ja, zelfs was het hem niet toegestaan te gaan zitten. HH ls nochtans op een bank gaan zitten, we tende, dat hij aldus kans liep in slaap te vallen. Dit geschiedde ook, en de oon- trole trof hem later op den naoht slapende verdedigde zioh met te zeggen, dftt hi# tengevolge van moodpjjn slaperig alles is licht en vroolljkheid. Spreker hoopte dat de Oostersche stad een succes voor de Sportvereeniging zal zijn, dat de bezoekers flink in hun buidel zullen tas ten en de sportclub na afloop zal kunnen zeggen „Het daghet in het Oosten". Hier mede was de fancy-fair officieel geopend en Het Doel". De Oostersche stad is „het worden. Allerlei kraampjes en vermake lijkheden, rad van avontuur, grabbelton, ringengooien, noodden de bezoekers, niet karig niet hun geld te zijn. Een groote attractie vormt de mechanische mensch, waarin op zeer vernuftige wijze een luidspreker is aangebracht. Naast het ge bouw (de groote timmerwerkplaats van Gebr. Geus) staat een groote danstent, waarin de heeren Boom en Smidt voor goede muziek zorgen. Als het weer nu maar meewerkt, zal de Oostersche stad bepaald een succes worden. Deze woek werden van hier verzonden: 408 schapen, 180 lammeren, 12 koeien, 19 varkens, 3 paarden, 1 veulen en 8 kal veren. Op alle dorpen van Texel wordt thans van gemeentewege gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting. Burgerlijke Stand van Texel van 28 Sept. t/m 4 Oct. 1929. t GEBOREN: Hendrik, z. v. O. J. de Lugt en O. E. de Vries; Jannetje, d. v. A. P. Dalmeijer en M. Bood; Pieter Ger- rit, z. v. G. Logman en K. C. Schoenma ker; Pietje, d. v. P. Eelman en A. de Haas. GETROUWD: B. Bruinsma en N. DJjk- sen; G. O. Barhorst en M. Smit. OVERLEDEN: Jan Blom, 81 jaar, geh. m. M. Griek; Klaas Slot, 72 jaar, geh. m. WT. Kalis. Gevonden: 1 en 1 heerenfiets. Eng. sleutel, 1 sleutel Officier-Vlieger 2de klas M. F. Eikerbout, die dezer dagen 10 jaar bij den M.L.D. was. (Men zit het artikel op pagina 1 van dit blad.) DE STAKING TE WINKEL. Wij meldden voor eenige weken, dat te Winkel en omstreken een loonkwestie on der de ambachtslieden was ontstaan, met gevolg: staken. Deze staking ls lang zamerhand verloopen. Een deel der sta kers heeft elders werk gevonden; een ander deel heeft bij de oude patroons, op de oude voorwaarde het werk hervat. De heer D. Brouwer, hoofd der School te Schagen, is benoemd tot leeraar in rekenen aan de Teekenschool der ver- eenigde Ambachtslieden te Schagen. De heer Ch. Nonnekes te Schagen is benoemd tot onderwijzer te Andjjk. „HELP U ZELF". De uitkeeringvereeniging bij ziekt» „Help U zelf" te Schagen te Schagen heeft na langdurig overleg besloten voor den Nederl. Bond van Ziekenfondsen te bedanken. De voornaamste reden tot deze terugtreding was voor „Help U zelf" zijne verhouding tot de nieuwe ziektewet. SCHAGER HENGELVEREENIGING. De Schager Hengelvereeniging zal jaar lijks een wisselbeker laten verhengelen. Wij geven de vereenlging in overweging jaarlijksch eenige honderden fokvisch uit te planten. Voor pootgoed, stelle men zich in contact met de Heide-Maatschappij. WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Als het getij verloopt, verzet men de bakens. Wij kunnen aan dit spreekwoord nog toevoegen: en wie niet genegen ls deze bakens mede te verzetten, zal in de meeste gevallen, tot nadeel van zichzelf door den gang der omstandigheden, ge dwongen worden, zich naar de nieuwe richting te gedragen. In Amerika is het grootste deel der fokkers en mesters van tiet vee vrij algemeen in de nieuwe be- weging van een slachtveehand el opge nomen. Deze handel is nog algemeen een groote coöperatieve vereeniging gewor den. In het oostelijk deel des lands ls het handelsgebied in ongeveer twintig dis tricten verdeeld waar bekwame veld- agenten aangesteld zijn, die op het ge iled der veehouderij, het slachtvee sor- eeren naar kwaliteit en handel. Ook be- ïoort tot hun taak, de leden der vereenl ging Inlichtingen te verschaffen, omtrent veevoorraden, voedings-, verzendings- en markttoestanden. De organisatie neemt de aanbiedingen van koopers in ontvangst voor levend vee van hare leden. De veld- agenten stellen zich met de veehouders in verbinding, en verdoelen het beschikbaar gesteld vee naar kwaliteiten en verzendt iet naar de koopers. Deze vereeniging, die grootendeels een gevolg is van de groote afstanden, waardoor het de vee houders niet mogelijk is zelf plaatselijke zaken te doen, bestaat sedert 1925, en heeft thans een jaarlljksche omzet van 15 millioen dollars. Door het weinig aanbod en ook wel om dat er iets meer vraag komt in den gobru ksvoehandel, komt er iets meer handel in de beesten, vooral de kalf- koeien en wel de beste kwaliteit wordt Vi gevraagd. Op de markt zagen we enkele Zuidenaren, het schijnt, dat daar nog wel wat gras ls, zoodat ze wel wat kunnen gebruiken. De kalfkoeien gingen tot f860 hoogste merkt, geldekoelen tot f 280, ook waren er veel pinken welke tot hoogste markt f 175 opbrachten. In hoofdzaak gaan echter de pinken voor de slacht, hoewel de beste en mooiste er wel voor het leven werden uitgehouden. Er was eveneens een groote aanvoer vet vee, wat de prijzen echter niet drukte. Opmerkelijk is dat er van het zware land zoo weinig rijpe koeien komen, de prijzen

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14