HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 OCTOBER 1929 Gemeenteraad van Wieringen Breezand Anna Paulowna. Wieringen. Ten behoeve van den heer A. Huiberts zal aan den Zwarte weg een winkelhuis worden gebouwd. Aannemers Doedens en Schilder te 't Zand zijn met den bouw belast. WONINGBOUW. Aan E. Muntjewerf, aannemer te Bree zand, is opgedragen te bouwen: een auto- garage voor Gebr. Boerman te Breezand; een woonhuis met bollenschuur aan den Verlengden Stoomweg voor den heer G. Hollander; een burgerwoonhuis voor reke ning van N.V. P. Nelis en Zoons te Koe gras en een woonhuis voor den heer G. Nieuwenhuis aan den Meerweg te Bree zand. MATINEE STRIJKORKEST. Zondag 6 October gaf het Strijkorkest A. P. een matinée in de groote tent van „Veerburg". Hoewei de entrée gratis was, bleek de belangstelling niettemin zeer ge ring. Toch had het gebodene, een achttal nummers, ondanks tekortkomingen, een flinke opkomst verdiend. Voor rekening van den heer Jac. Win- nubst alhier zal een dubbel woonhuis wor den gebouwd in de Spoorbuurt. BESTRIJDING T.B.C. Ten behoeve van de tuberculosebestrij ding is aan deze gemeente door de pro vincie, over het jaar 1928, een bedrag van J 601.69 aan subsidie toegekend. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: L. de Groot en gezin uit Spanbroek; N. Koelewijn en gezin uit Haarlem; F. J. van Hese uit Goes; J. Dek ker uit Wedde; C. P. Visser uit Wierin- gerwaard; Mej. A. D. KaanVeerdig uit Wieringen; Mej. N. Klopper uit Den Hel der; C. van Steijn uit Voorschoten. Vertrokken: A. Desaunois naar Harenkarspel; Mej. C. SchoorlRentenaar naar Castricum; J. Paling en gezin naar Wonseradeel; Mej. J. Veeninga naar Sneek; Mej. J. C. Hollander naar Den Hel der; H. A. J. Koot naar Lisse; J. Langes naar Wieringen; Mej. A. NicolaiKra nenburg naar Barsingerhorn. Politie Anna Paulowna. Gevonden: een broekveer en een sleutel. Verloren: een ceintuur van een mantel en een lange, zwarte jongensjas. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Elisabeth Engelina, d. v. D. Angevare 'en van J. W. van Gijlswijk. Annie, d. v. A. C. Steenvoorden en van N. Th. de Groot. Elisabeth, d. v. P. van Koo- ten en van J. C. Slijkerman. Hendrika Saartje, d. v. W. Breider en van T. Visser. ONDERTROUWD: Cornelis de Leeuw, oud 30 jaar, schilder te Warmenhuizen, en IJda de Smit, oud 26 jaar, zonder be roep, te Anna Paulowna. Gerrit Polet, oud 28 jaar, landarbeider, en Jantje Jes, oud 31 jaar, zonder beroep, beiden te Anna Paulowna. Door den heer J. Vroom Jz. te Polder Waard-Nieuwland is aangekocht de boer derij met erf en tuin, toebehoorende aan den heer B. H. Kraan alhier en staande te Westerland. Men meldt ons dat de R. K. hulpkerk op „De Oude Zeug", welke wegens ver trek der bewoners overbodig is gewor den zal worden gesloopt en is verkocht aan de heeren J. van der Lee en P. Koomen te Medemblik. Naar wij vernemen, is de heer C. de Waard alhier laagste inschrijver voor den bouw van een kademuur te Terneuzen. ZUIDERZEESTEUN WET Door de Generale Commissie zijn ver goedingen wegens aanschaffing van werkkleeding toegekend aan C. Tijsen Pz„ Poelweg en A. de Wit, Westerlander- laan. TOEWIJZING VAN DIENST PLICHTIGEN. De dienstplichtigen der lichting 1930 zijn als volgt ingedeeld: B. Bakker, Zeemacht 2e ploeg, Den Helder; tijdvak van opkomst 26 Aug. 4 Sept. 1930. W. J. van Hoesel, 21e Reg. Inf. Ie ploeg, Amersfoort, 16—25 Febr. 1930. W. F. Hollander, Zeemacht le ploeg, Den Helder, 24 Febr.—5 Maart 1930. P. Keijzer, 2e ploeg, Amersfoort, 110 October. J. C. Koegelberg, Zeemacht le ploeg, Den Helder, 24 Febr.—5 Maart 1930. N. J. Rotgans, 21e Reg. Inf. 2e ploeg, Amersfoort, 16—25 Juni 1930. S. Snooij, 21e Reg. Inf. le ploeg, Amers foort, 1—10 Febr. 1930. W. Snooij, 21e Reg. Inf. le ploeg, Amersfoort, 110 Febr. 1930. G. E. Vink, le Reg. Veld-art. (berede- nen), 2e ploeg, Utrecht, 110 April 1930. K. H. de Vries, 21e Reg. Inf., opl onder officier, le ploeg, Amersfoort, 110 No vember 1929. S.; C. Wagemaker, 21e Reg. Inf. 2e pi-, Amersfoort, 1625 Juni 193Ö. Jb. de Wit, Schoolcomp. Korps Ponton niers,'2e pl., Dordrecht, 1625 Juni 1930. VERKOOP BRANDSPUITHUISJES. De brandspuithuisjes te Westerland, Stroe en Den Oever, welke overbodig zijn geworden door den verkoop der aldaar gestationneerde handbrandspuiten, zijn voor afbraak verkocht resp. aan W. Mos- tert, J. de Wit Az. en M. Tijsen Jz. gehouden op Zaterdagmiddag 4 u. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: Burgemeester Kolff; Secre taris: de heer C. F. van Duin. Mededeelingen en ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen: de processen-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en van de zeegras-exploitatie; bericht van goedkeuring van de verordening tot wij ziging der verordening op de heffing van de plaatselijke inkomstenbelasting, waar bij de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud voor de gehuwden is gebracht op 800.en voor de ongehuwden op 600.bericht, dat de gemeente-veld wachter C. G. Post op zijn verzoek met ingang van 30 December 1929 eervol als zoodanig is ontslagen; bericht van goed keuring van een gewijzigde tenaamstel ling van het kerkhof te Westerland, in verband met de uitbreiding der school te Westerland; van het hoofd der school te Westerland, den heer T. Clay, een schrij ven, waarin deze er tegen opkomt, dat de kinderen van zijn school het hek van K. Wiegman te Westerland zouden hebben vernield, hetgeen door den heer J. Kooy in de vorige vergadering is beweerd. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Verder is nog ingekomen een schrijven van de heeren W. Hartog en Jb. Lont, houdende verzoek te bevorderen, dat hun perceelen, gelegen aan den Gemeene landsweg, op dezelfde voorwaarden als de andere perceelen aan het electrisch net worden aangesloten. Dit stuk wordt ter afdoening in handen gesteld van B. en W. Stichting openbare lagere school te Den Oever. Het lag aanvankelijk in de bedoeling voor de nog steeds toenemende schoolbe volking van Oost-Wieringen plaats te zoek in een nieuwen aanbouw en wel van een 6e lokaal aan het schoolgebouw te Oosterland. Deze oplossing meende de Raad destijds echter niet te moeten aan vaarden, omdat het beter werd geoor deeld eene nieuwe school te Den Oever te stichten. Dit laatste standpunt achten B .en W. alleszins juist. Het zwaartepunt in dit deel der gemeente is toch allengs naar Den Oever verlegd; een zeer belangrijk contin gent der schoolkinderen heeft aldaar woonplaats. De ongewenschte toestand dat een belangrijk centrum als Den Oever geen openbare school bezit en de kinde ren iederen dag den weg naar de school te Oosterland moeten afleggen, heeft reeds al te lang geduurd. H.i. heeft Den Oever recht op een eigen school. Dit standpunt wordt gedeeld door den In specteur van het lager onderwijs en eveneens door de Oommissie van Toe zicht, blijkens haar tot den Raad gericht schrijven van 14 Mei j.1. B. en W. hebben vervolgens het noodi- ge overleg gepleegd omtrent de grootte, welke aan de nieuw te bouwen school zou moeten worden gegeven. De beantwoor- ding^dezer vraag was niet gemakkelijk, omdat ten aanzien van de toekomst van Den Oever het bijzonder lastig is een definitief oordeel te vellen. Het komt hun, na gezette overweging en na gehouden ruggespraak met genoemde Oommissie en met den Inspecteur van het lager onder wijs, voor, dat de nieuwe school zal moe ten bestaan uit 4 leslokalen met eene woning voor het hoofd der school. Resumeerende meenen zij dus te moe ten voorstellen hen machtiging te verlee- nen tot het doen opmaken van plannen voor den bouw eener nieuwe openbare school te Den Oever, bevattende 4 lokalen, en van eene woning voor het hoofd dier school en tevens tot het doen van stap pen voor den aankoop van het daarvoor benoodigde terrein. De heer Kaan vraagt of bij de 4 lo kalen een gymnastieklokaal is begrepen. De Voorzitter: Neen. Hierover is gecorrespondeerd met den Inspecteur van het Lager Onderwijs en met de Com missie van Toezicht. De Inspecteur heeft er geen bezwaar tegen, dat met het gym nastieklokaal wordt gewacht tot de plan nen omtrent de bijzondere school defini tief vaststaan. Dan zou een gymnastiek lokaal kunnen worden gesticht in het cen trum, dat door de openbare scholen te Oosterland en Den Oever en de bijzonde re school te Den Oever kan worden ge bruikt. De heer Bakker is bang, dat wij hier teveel scholen krijgen. Spr. meent, dat voorloopig wel met een school met 3 lokalen kan worden volstaan. De Voorzitter zegt, dat zoowel de Inspecteur en de Commissie van Toe zicht als B. en W. een 4-klassige school wenschelijk achten. Een definitief oor deel is lastig te vellen. Zooals het thans er voor staat, wordt Den Oever een cen trum en dan wordt de school niet te groot. Misschien zal er wel eens een tijd perk komen, dat de bevolking in deze gemeente teruggaat, maar spr. gelooft, dat dit slechts van korten duur zal zijn en niet voor de toekomst. Spr. zou niet graag de verantwoordelijkheid op zich nemen een te kleine school te stichten. De school te Den Oever zal wel bevolkt worden, zij het ten koste van de school te Ooster land. De heer Kaan zegt, dat de Raad di rect had moeten besluiten een school te Den Oever te bouwen en de uitbreiding van de school te Oosterland niet had moe ten doen uitvoeren. De Voorzitter geeft toe, dat. het moeilijk is, maar hij gelooft dat de ge meente veiliger is met een 4-klassige school, dan met een 3-klassige. Ook de heer Oden is er voor de zaak goed aan te pakken. De heer Jn. Lont meent, dat ook eens aan de belastingcenten moet wor den gedacht. Op de agenda komt al weer een voorstel voor tot verhooging van den factor. De heer Lub: Waar kunnen we het belastinggeld beter aan besteden dan aan goed onderwijs. De heer Kaan zegt, dat verschillen de andere gemeenten heel wat meer kos ten voor onderwijs heben. Zijpe heeft b.v. 5 scholen. De heer Lub gelooft, dat er hier ge durende de laatste 30 a 40 jaren niet veel uitgaven voor onderwijs zijn geweest. De heer Jn. Kooy informeert nog eens, of, indien de school te Oosterland gedeeltelijk ontvolkt zou worden, de niet- gebruikte lokalen kunnen worden ge bezigd als gymnastieklokaal. De Voorzitter antwoordt dat hiertegen bezwaren bestaan, met het oog op het vervoer van Den Oever naar Oosterland. Voor een uur gymnastiek onderwijs zouden zij dien afstand moeten afleggen. De heer Lub gelooft niet, dat er zoo veel gevaar is, dat de school te Ooster land zal worden ontvolkt. Het geboorte cijfer stijgt toch ook jaarlijks. De heer Bakker vraagt of de kinde ren van De Gest niet naar Oosterland kunnen. De Voorzitter antwoordt, dat dit nader zal worden bepaald. Het voorstel van B. en W. tot het stich ten van een 4-klassige school te Den Oever wordt hierna met algemeene stem men aangenomen. Voorziening in de behoefte aan kasgeld. B. en W. deelen mede, dat verhooging der aangegane kasgeldleening ad 100.000 gesloten met de Maatschappij voor Ge- meentecrediet te Amsterdam, noodig is. De volgende uitgaven van buitengewoneri aard zijn namelijk nog te doen of ten deele reeds gedaan, te weten voor: aanbouw van 2 lokalen aan de school te Oosterland, zijnde rond16.000 aankoop van grond tot dat doel, rond 1000 buitengewone herstelling van het schoolgebouw te Wester land, rond2500 aanbouw lokaal aan de school te Westerland, vermoedelijk ongeveer7500 Samen 27.000 De genoemde Maatschappij is bereid alsnog kasgeld tot dit bedrag beschik baar te stellen tegen 5V2 pet. rente. Ver mits deze aanbieding door hen billijk wordt geacht, stellen zij voor tot op neming van genoemd bedrag machtiging te verleenen en daarvoor aan deze Maat schappij te vergoeden eene rente be rekend naar 5V2 pet. per jaar, geheel af te lossen vóór of op 31 December 1929. De heer Kaan vindt 5% pet. nogal hoog. Spr. meent dat de gemeente goed- kooper bij de plaatselijke Boerenleenbank terecht zal kunnen. De Voorzitter zegt dat hiernaar spoedig geïnformeerd kan worden. De heer Lub vraagt of hiernaar niet eerst geïnformeerd had kunnen worden. De Voorzitter meende, dat de Boe renleenbank geen kasgeld meer ver strekt. De heer Kaan dacht van nu weer wel. De Voorzitter stelt voor eerst bij de Boerenleenbank te informeeren en slaagt de gemeente daar niet, dan de lee ning aan te gaan bij de Maatschappij voor Gemeente-Crediet op de bovenomschre ven voorwaarden. Wordt goedgevonden. Naar aanleiding van het op de agenda vermelde voorstel tot verhooging van den vermenigvuldigingsfactor voor het loo- pende belastingjaar, deelt de Voorzit ter mede, dat de Inspecteur der belas tingen te Den Helder heeft gewezen op een uitspraak van den Hoogen Raad, waarbij de Gemeenteraad niet bevoegd is verklaard den eenmaal vastgestelden vermenigvuldigingsfactor gedurende het belastingjaar te verhoogen. B. en W. ach ten dit echter wenschelijk met het oog op de derving van de inkomsten door de goedkeuring van het besluit om den af trek voor noodzakelijk levensonderhoud te verhoogen en te brengen op 800. voor gehuwden en 600.voor onge huwden, welke regeling reeds voor het loopende belastingjaar zal gelden. Daar om zouden B. en W. den Inspecteur thans willen verzoeken ook den verhoogden af trek voor noodzakelijk levensonderhoud voor dit belastingjaar buiten toepassing te laten en eerst te doen ingaan in het belastingjaar 19301931. De heer Oden vraagt of dit wel noodzakelijk is. Destijds is bij de vaststel ling van het vermenigvuldigingscijfer medegedeeld, dat dit nog wel lager kon worden gesteld. Daarom gelooft spr., dat het voorstel van B. en W. niet noodig is. De Voorzitter zegt, dat gerekend is op een belastingopbrengst van 51.000. Spr. had echter gemeend zekerheid te zullen hebben van een uitkeering, welke echter nog niet is verkregen. Daarom zouden B. en W. den hoogeren aftrek dit jaar nog niet willen toepassen. De heer Lub zegt, dat hij den Voor zitter zooeven in een particulier gesprek dan niet goed heeft begrepen, want toen zeide hij, dat de verhoogde aftrek reeds in werking is getreden. Er waren reeds 1000 biljetten rond en daarbij zou de af trek vereffend worden terwijl op de ande re aanslagen het verhoogde bedrag zal worden toegepast.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 13