Texel. Gemeenteraad van Texel De heer Kaan vindt het het best de verhoogde aftrek nog een jaar uit te stel len, als het voor de gemeente-financien noodig is. Spr. vindt dat het 'secuurst. De heer Oden gelooft niet, dat het noodzakelijk is. De heer B o s k e r Als dat wel het geval is, is het beroerder. De heer De Vries zegt, dat men zich niet bij voorbaat moet bang maken. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 4 tegen 7 stemmen verworpen. Vóór stemmen de heeren Jn. Lont, Bakker, Kaan en Bosker. Tegen de heeren Oden, Lub, De Vries, M. Kooy Pz., Jb. Lont en J. Kooyer. BURGERLIJKE STAND OVER SEPTEMBER. GEBOREN: Jacoba en Cornelia, d.'s v. M. Glim en M. Looii; Weert Marinus, z. v. N. A. Moeliker en A. C. Poel; Lambert, z. v. F. Liebe en D. de Bie; Hendrik, z. v. A. van der Haven en J. Kop; Maria Gretha, d. v. Jac. Bakker en C. P. Kaan; Trijntje, d. v. J. Mulder en J. Pais; Adela Franc'isca, d. v. A. Engel en W. van Aertselaar; Albert Pieter, z. v. L. Gan- gelhof en J. ten Bokkel; Hendrikje, d. v. G. Bodde en G. Potter; Catharina Marrie, d. v. L. Noorden en T. de Vries; Hendrik, z. v. A. Heijerman en J. S. de Jonge. ONDERTROUWD: H. W. M. v. Tricht en G. Uijterwaal; Joh. Lont en T. Lont; R. Kuiper en D. Danker; F. Weijts en O. Groffen. V! VvS GETROUWD: A. Veerdig en M. Hoog moed; A. Meeldijk en O. Lont; Joh. Lont en Tr. Lont; H. W. M. van Tricht en O. Uijterwaal. OVERLEDEN: D. Kuijt, 46 j.; C. Bras, 28 j., echtgenoote van S. Kuijt (overl. te Alkmaar); levenloos aangegeven een kind van A. L. Pouwer en P. J. Polder man. LOOP DER BEVOLKING over September. Ingekomen personen: A. W. van de Walle en gezin van Schoondijke; H. J. Oosterheek en gezin van Medemblik; A. Bruinsma en gezin van Vlagtwedde; G. Bijl geb. Roos van Harlingen; J. van Dijk en gezin van Ge- nemuiden; J. F. van Tichelt ambtshalve ingeschreven; S. A. Uffen van Winscho ten; J. P. Bijl van Dordrecht; P. J. van der Laan van Dwingelo; L. P. Cornelisse van Rotterdam; H. Beekman van De Bilt; W .Vermeer van Velsen; P. J. Voorthuij- zen en gezin van Anna-Paulowna; C. Voorthuijzen en gezin van Medemblik; W .W. Bos en gezin van Emmen; R, Vroone en gezin van Spanbroek; Mej. C. A. J. Veldkamp van Dordrecht; A. J. Baars van Doesburg; J. Schoustra en ge zin van Rotterdam; J. Haazelager en ge zin van Amsterdam; K. G. Bakker en ge zin van Medemblik; K. Venema en gezin van Apeldoorn; V. Bruinsma en gezin van Den Helder; W. van der Wal van Ooststellingwerf; J. de Roo van Hengelo; A. Huisman en gezin van Medemblik; Mej. T. Klare van Alkmaar; K. Balk van Schagen; Mej. K. Borstjes van Scher- merhorn; J. Vroom en echtgen. van Me demblik; B. J. Drenth en gezin van Me demblik; Th. E. Conijn van Schagen; D. Schwantje van Rotterdam; Mej. D. Dan ker van Vlagtwedde; J. Langes van Anna Paulowna; A. J. Koop van Medemblik. Vertrokken personen: L. van Linden en echtg. naar Putte; P. J. Griep en gezin naar Dordrecht; Mej. M. Kui per naar 's-Gravenhage; G. J. Bolier naar Wonseradeel; D. Bogers naar Barsinger- horn; B. W. Kok naar Rotterdam; P. van den Boogaard en echtg. naar Beverwijk; J. D. de Winde en gezin naar Wonsera deel; F. K. Orsel en echtg. naar Wedde; A. en C. Veling naar Eindhoven; A. D. Kaan geb. Veerdig naar Anna Paulowna; Mej. G. Hootsen naar Gorinchem; R. Hoekstra naar Amsterdam; C. Meeldijk geb. Lont naar Anna Paulowna; O. van Staalen en echtg. naar Vught; Mej. D. T. Metselaar naar Alkmaar; G. Huizing naar Westzaan; P. F. Mouton naar Won seradeel; Mej. A. M. Tholen naar Emmen; Mej. H. C. Jacobs naar Amsterdam; A. M .Brouwer naar 's-Gravenhage. BOUW VAN WOONKETEN. Op het zanddepot aan den Stonteldijk, nabij het Ontspanningsgebouw der Zui derzeewerken is men begonnen met den bouw van een aantal woonketen. gehouden op Zaterdag 5 Oct. 1929, n.m. 3 u. Voorzitter: de heer W. B. Oort, Burge meester; Secretaris: de heer C. Jonker. Aanwezig 11 leden; afwezig met ken nisgeving van verhindering, de heeren Lap en Pisart. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen van de op 12 September 1929 gehouden vergadering worden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Het proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvan ger op 13 September j.1., waaruit blijkt dat kas en boeken in orde zijn bevonden. b. Bericht van mevr. G. VisVisser en den heer Jb. van Heerwaarden, houden de aanneming hunner benoeming resp. tot leerares en leeraar aan de Zeevaart school; c. Een dankbetuiging van de N.V. Goe derenhandel Ph. Vlessing voor de beslis sing omtrent de door haar ingediende boiwaanvrage; d. Dankbetuigingen van den heer J. Veldstra voor zijne benoeming tot ge meente-opzichter, en van den heer J. Ties- sen voor het te zijnen opzichte in de vorige vergadering genomen besluit. Genoemde stukken worden voor kennis geving aangenomen. e. Een adres van de Centrale Esperanto- propaganda-commissie, houdende het ver zoek in de gemeente een cursus te houden voor onderwijs in Esperanto. Het verzoek wordt conform prae-advies zonder hoofdelijke stemming van de hand gewezen. Naar de meening van B. en W. ligt dit meer op den weg van het part. initiatief. f. Een adres van het Uitvoerend Comité voor de Zuiderzee-Visscherij-tentoonstel- ling, houdende verzoek deel te nemen in het garantiefonds der in 1930 te Enkhuizen te houden tentoonstelling en (of) een bijdragei te verleenen voor de ten- toonstellingskas! Zonder hoofdelijke stemming wordt op het verzoek afwijzend beschikt. B. en W. meenen dat geen termen aanwezig zijn voor dergelijke subsidie. g. Een adres van het Bestuur der Ko ningin Wilhelmina-bewaarschool te Oude- schild, waarin een gemeentelijke jaarlijk- sche subsidie wordt gevraagd. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich omtrent de aanvrage nog geen definitieve meening hebben gevormd, doch de zienswijze van de leden van den Raad gaarne eens zullen vernemen. De door den Raad ontwikkelde bezwa ren gelden voornamelijk de overweging, dat een dergelijke subsidieering van de gemeente aanzienlijke offers vergt en de gemeente straks voor consequenties ten opzichte van andere subsidie-aanvragen zou plaatsen. Na ampele discussie ver- eenigt zich de Raad met het voorstel nader prae-advies hierover uit te bren gen. h. De Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van het ter afdoening in handen van B. en W. gestelde adres van den heer P. Kikkert Pz. om schadever goeding voor het hebben van een door de gemeente in een bij hem in gebruik zijnde sloot aan den Schilderweg geplaatste pomp, waaruit door vele inwoners water gehaald wordt, B. en W. eene bespreking met adressant hebben gehad en vervol gens met een deskundige. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen, dat door de wateronttrekking het peil in de sloot niet noemenswaard daalt en de eisch van Kik kert tot betaling van een vergoeding van 150.— voor de dit jaar door hem geleden schade zeer overdreven is. Om tot een einde te komen hebben B. en W. een be drag van 50.genoemd, waarmede Kikkert niet tevreden is, met gevolg dat hij, met den landeigenaar, bij exploit de gemeente heeft aangezegd de pomp te verwijderen, waaraan gevolg gegeven is. B. en W. vragen thans een crediet van 200.— voor het maken van een 2-tal put ten op gemeente-terrein in de omgeving, te voorzien van een pomp. Zonder hoofdelijke stemming wordt het door B. en W. gevraagde crediet ver leend. i. Op een adres van den heer J. Vis- man Jr. te Oudeschild, houdende verzoek hem eene concessie te verleenen ten be hoeve van de distribueering van radio uitzendingen, wordt zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslist. Aanbieding begrooting Alge meen Armbestuur voor 1930. Wordt ten fine van onderzoek en rap port in handen gêsteld van een commis sie, tot leden waarvan te Voorzitter aan wijst de heeren Kikkert, Boom en Dros, eerstgenoemde voorzitter. De begrooting wijst aan ontvangsten en uitgaven 12613.81 aan. Aanbieding gemeente-begroo ting voor 1930. De gemeente-begrooting voor 1930, slui tende wat den gewonen dienst betreft aan inkomsten en uitgaven op 333.313.45 en met een kapitaal-dienst van 45075.— aan inkomsten en uitgaven, wordt ten fine van onderzoek en rapport in handen ge steld eener commissie, tot leden waarvan de Voorzitter aanwijst de heeren De Graaf, Pisart en Vonk. Benoeming Hoofd der O. L. School te de Koog. De voordracht luidt: 1. C. D. Zaal, te Rijswijk. 2. H. Zwanen, te Krimpen a. d. IJssel. 3. B. T. Zondervan, te Amsterdam. Bij gesloten en ongeteekende boefjes wordt met elf stemmen benoemd d$ heer C. D. Zaal. Benoeming Hoofd der O. L. School te Oost. De voordracht luidt: 1. H. Zanen, te Krimpen a.d. IJssel. 2. J. A. Wessels, te Coevorden. Met 10 tegen 1 stem op den heer Wes> seis, wordt bij gesloten en ongeteekende briefjes benoemd de heer H. Zanen. Benoeming onderwijzeres aan de O. L. School te Oosterend. 1. Mej. P. Landman, te Den Helder. 2. Mej. A. E. Prins, te Amsterdam. 3. Mej. A. Spaans, te Den Helder, tijde lijk onderwijzeres a. d. O. L. School. Benoemd wordt bij gesloten en onge teekende briefjes met 7 stemmen mej. A. Spaans. Op mej. Landman zijn 3 stem men uitgebracht, terwijl 1 biljet blanco is ingeleverd. Bepaald wordt, dat gemelde benoemin gen zullen ingaan met den datum door B. en W. te bepalen. Vasstelling veeverordening. Aangezien Ged. St. bezwaar maken tegen een artikel der op 31 Juli j.1. vast gestelde veeverordening worden nieuwe bepalingen vastgesteld, waarin aan de bezwaren wordt tegemoetgekomen. Verhuring van gronden. In herinnering brengende, dat op 12 September j.1. besloten is de gronden bij de Koog, aangekocht van den heer M. Kuip, in het openbaar als weiland te ver huren met bevoegdheid tegen verhoo ging van de pacht met een zeker percen tage, de gronden in bouwland voor bloem bollencultuur om te zetten, deelen B. en W. mede, daarin aanleiding te hebben gevonden, de terreinen nog eens in oogenschouw te nemen. B. en W. stellen naar aanleiding daar van den Raad voor, de gronden op de wijze als aangegeven voor den tijd van 3 jaar, ingaande 1 November a.s., publiek te verhuren onder bepaalde voorwaarden. De voordracht van B. en W. wordt ver volgens zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Er waren wel enkele bezwaren ontwikkeld, die evenwel g,een aanleiding geven tot hoofdelijke stemming. minste 7000 per jaar worden afgelost- -.rur» nAouor Ho, Geldleiening. Ier bestrijding van de uitgaven voor den bouw eener R.K. lagere school te den k-fj ?n 1>0llw ?ener o.l. school te Oude- schild, de uitbreiding van de school met den Bijbel te Oosterend, den bouw van woningen voor het Hoofd der u.l.o.-sehool en voor het Hoofd der landbouwschool, den aankoop van gronden bij de Koog en den Burg, alsmede voor aanleg van een iRe*L0wr laatfLtgenoemd terrein, stellen B. en W. voor hun te machtigen ten laste er gemeente een geldleening aan te gaan a pan tot een maximum van 150.000,— tegen een rente van ten hoogste 4'/s in het jaar. Het aflossingsplan vast te stellen als ion? E leening zal, te beginnen in 31, gedurende de eerste 17 jaren ten ïnuisue j i"w a[gelost- in 1948 voor zoover de leening aisd' nog niet is afgelost, ten minste 3500 en vervolgens ten minste 2500.— jaar, waardoor de schuld uiterlijk in oq jaar zal zijn gedelgd. De voordracht van B. en W. wordt na eenige discussie zonder hoofdelijk stemming aangenomen. Rijwielpad langs het Westersl^ Aan de agenda wordt toegevoego voordracht van B. en W. om hun coIle?fl een crediet te verleenen van 3ioo_ voor het maken van een verhard rjjwtóL pad over pl.m. 2200 meter lengte ianeö het Westerslag van de strandkilonieter paal no. 15 tot het rijwielpad van het Staatsboschbeheer achter Fonteinsnol B. en W. stellen voor dit werk, waar voor 1275.aan arbeidsloon geraamd is, in den aanstaanden winter uit te voe ren ter verruiming van de werkgelegen heid. Een spoedige behandeling is gewenscht omdat de aanvragen 0111 subsidie aan Rijk en Provincie binnenkort moeten worden ingezonden. Dit laatste geeft den Voorzitter aanleiding den Raad te verzoeken de in diening van het voorstel niet als poging tot overrompeling te willen beschouwen. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming, na eenige discussie, aangeno men. Bij de hierop volgende rondvraag wijst de heer De Graaf er op, dat de auto- busdiensten, die van gemeentewege ge subsidieerd worden, mede opdat voor het bezoeken van verschillende onderwijs inrichtingen te den Burg door de buiten- leerlingen van de bussen gebruik kan worden gemaakt, niet tot hun recht ko men, omdat het vertrekuur van den Burg gested is op 5.30 uur n.m. Hierin dient verandering te komen en spreker beveelt aan een afzonderlijke schoolbus te laten loopen, 's morgens en 's middags, ver trekkende van den Burg naar behoefte over de verschillende dorpen tot ia Eier- land, welke bus vanuit de Cocksüorp wordt tegemoet gereden. Voorts behoort aan het tarief voor schoolkinderen een zelfde bedrag per K.M. tot grondslag te werden genomen, hetgeen geenszins het geval is met het door B. en W. dezer dagen ingevoerde tarief voor de leerlingen der landbouwschool, vergeleken bjj die der u.l.o.-sehool B. en W. hebben destijds beloofd, dat er een schoolbus zou rijden, waarom spreker het College toeroept; „Los die belofte in". De Voorzitter beschikt momen teel over onvoldoende gegevens om den heer De Graaf van antwoord te dienen. Spreker wil wel de toezegging doen, de aangelegenheid nog eens onder de oogen te zullen zien. Voorts informeert de heer De Graaf met het oog op de aanstaande behande ling der begrooting of bij B. en W. reeds plannen aanhangig zijn voor verbetering van den iveg door Burger-Nieuwland, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Op een vraag van den heer D e G r a a f op welk standpunt B. en W. staan met betrekking tot de bestrijding van de t.b.o. onder het rundvee, antwoordt de Voor zitter, dat B. en W. nu de betrokken organisatiën daaraan aandacht schenken, voorshands een afwachtende houding aan nemen. De heer L e b e r zag gaarne de gele genheid tot kostelooze vaccinatie ook opengesteld aan de school te Zuid-Ei land, hetgeen de Voorzitter zal over brengen aan den betrokken gemeentege neesheer. De heer Dros klaagt over de gebrek kige regeling van de buslichtingen te Eierland, hetgeen de Voorzitter eerl moeilijk op te lossen vraagstuk noemt. De heer E p e informeert naar het sta dium, waarin de plannen voor overne ming van den Koogerweg in onderhoud door de gemeente van bet waterschap verkeeren, waarop de Voorzitter mededeelt, hierin niet spoedig een op lossing te verwachten, doch nader t0 zullen overwegen of iets gedaan kan worden. De heer Kikkert wijst er op, dat in een tweetal voor het verkeer hinderlijk0 goten te den Hoorn tot dusverre ge011 verbetering is gebraebt. Sluiting.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14