KANNEWASSER HET HUISJE IK HET RAVIJN ■S ALTIJD GOEOKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE wij BREmNimmm N r. 6713 DINSDAG 8 OCTOBER 1929 57ste JAARGANG Eerste Blad BUITENLAND. BELGIË. DE GRENS-;VERDEDIGING. DUITSCHLAND. Een grootsche rouwdag voor de Duitsche republiek. Uitvaartplechtigheid In den Rijksdag. Onafzienbare me nigte belangstellenden. Honderdduizenden bewijzen do laatste eer. --nflC/ï Wybert-tabletten on- Z0™ JL de' het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. was hel middelpunt der plechtigheid. Voor de trappen van het gebouw, waar twee reusachtige republikeinsche vlaggen wapperden, was een afdeeling der Pruisi sche politie opgesteld; daarnaast corpo raties van studenten. De Rfjksdag als rouwtempel. Een weelde van kransen. Laatste tocht. FEUILLETON Uit het EngeJfcoh door HHADON KEEL Twee minuten rust voor het Departement. Op het kerkhof van Berlijns „kleine burgers". Processie Her eerenden. DE OPVOLGING VAN STRESEMANN. Persstemmen. PartJsche persstemmen. Een straat naar Stresemann genoemd. INCIDENT TE MAINZ. POLITIEKE RELLETJES. 33 gewonden. SCHULDMISDRIJF MET DEN DOOD GESTRAFT. DONAU-LANDEN. HET PROCES-TUKA. Het vonnis. Tok# en Snacky tot 16 resp. 6 Jaar gevangenisstraf en 3 jaar verlies van burgerlijke rechten veroordeeld. EN GEL AND. 18) Maar zelfs het naar bed gaan van de baid» VBOuwsa was nag DE BETREKKINGEN MET RUSLAND. Vermist (Wordt vervolgd.'» HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Licht op voor Auto's en Fietsen: Dinsdag 8 Oct6.62 uur. Woensdag 9 6.49 Naar aanleiding van een in de Temps verschenen artikel betreffende de grens- verdediging deelt men mede, dat de door het parlement goedgekeurde credieten voor de versterking van de Oostelijke grenzen reeds de gelegenheid hebben ge schapen de forten van Barchon, Evegnée en Fléron opnieuw uit te rusten. In 1930 volgen de forten van Ohaudfontaine, Em- bourg, Boncelles en Pontisse, terwijl ver der ter hoogte van Lische een nieuwe versterking zal worden gebouwd, met welk doel er reed» onteigeningen worden gedaan. De Berlijnsche corx. van „de Telegr." schrijft o.m. dd. Zondag: Het afscheid, dat Duitschland heden van minister Stresemann genomen heeft, was een zoo indrukwekkende plechtigheid als de republiek die nog zelden gekend heeft en die slechts vergeleken kan wor den met de begrafenis van den vermoor den minister Rathenau of die van den eersten president der republiek, Fried- rich Ebert. Het was een zuiver republi- keinsche plechtigheid, zonder eenige wan klank, want al had minister Stresemann van zijn kant nooit de banden, die hem met het nationalistische Duitschland ver- eenigden, geheel verbroken, toch ontbrak heden bijna volkomen het oude nationa listischs slement. Overal ontplooiden zich de halfstok ge- heschen republikeinsche vlaggen in de herfstzon, slechts licht bewogen door een zwakken wind. Reeds vroeg in den mor gen verzamelde zich een onafzienbare menigte. Honderdduizenden wilden den man de laatste eer bewijzen, die Duitsch land uit de donkerste na-oorlogsdagen weer gebracht heeft op de plaats, waarop het in Europa recht heeft. De Rijksdag, waar Stresemann zijn taak begon en die ook ten einde bracht, De Rijksdag was in een grooten rouw tempel herschapen. De openbare zitting zaal, waar de minister zoo herhaaldelijk leiding aan de debatten had gegeven, was een doodenhal geworden. Op de plaats, waar anders het gestoelte van den president staat, zag men de kist onder een zwart baldakijn. Daarboven de vlag der republiek en de Duitsche adelaar. Onmid dellijk vóór de kist de kransen van zijn echtgenoote en zonen en de krans van den President. Daarvoor was een groot bed van bloemen opgebouwd, van prach tige orchideeën, chrysanten, rozen en herfstbloemen als een laatste groet aan den overledene. In het bijzonder viel de reusachtige krans der diplomaten op. Zwarte tapijten bedekten den weg, dien straks de lijkkist door den Rijksdag naar buiten zou volgen; ook daarlangs zijn overal weer kransen en bloemen neer- Belegd. Eet Hbl. schrijft nog over het groot aantal kostbare kransen dat gezonden was: En dan aan de voeten van de lijkkist een weelde van kransen. Vele zoo kost baar, dat ze het jaarlijksch traktement van een kleinen beambte gekost moeten hebben. Die van het corps diplomatique is meer dan twee meter hoog en bestaat uitsluitend uit orchideeën 1 Ook een prach tige krans met de Nederlandsche ge kroonde „W" ontdekte men aan Strese- mann's voeten. Maar in deze zaal hebben ze niet bij benadering alle plaatst De meeste zijn als versiering gebruikt voor den langen weg door het gebouw van den Rijksdag tot aan de eeretrap. Zelfs voor Rathenau en voor Ebert waren niet zooveel bloemen I Tegen halfelf waren het parket en de tribunes van de groote zaal dicht bezet. Naast de loge van den rijkspresident was het geheele corps diplomatique in gala- uniform aanwezig. Enkele minuten voor twaalven gaan de deuren der loge van den rijkspresident open en het eerst verschijnt mevrouw Stresemann, diep gesluierd, steunend op den arm van den ouden president der re publiek, Von Hindenburg. Dan volgen Severing, de beide vice-presidenten van den Rijksdag, de zoons van den overlede ne, een geestelijke en familieledn. Hinden burg maakt een diepe buiging voor de kist. De violen spelen de ouverture „Co- riolan". En als de laatste toon wegge storven is, staat rijkskanselier Müller op, buigt voor de kist en neemt voor het spreekgestoelte plaats. Hij spreekt zacht en bewogen, maar goed verstaanbaar en schetst de laatste dagen van den over ledene, wiens laatste bemoeiingen er op gericht zijn geweest, een regeeringscrisis te vermijden. Het is twaalf uur. Bulten staat, niet te overzien, de menschenmassa. Een eere compagnie der politie is opgesteld. Trom mels roffelen en een niet eindigende rij van kransen volgt. Dan komt de lijkkist. Langzaam wordt zij door leden van het ministerie van Buitenlandsche Zaken naar buiten gedragen, waar Schupo's haar overnemen, terwijl een eskader vliegtuigen met lange zwarte rouwwim- pels boven het plein cirkelt. Dan wordt de kist in den lijkwagen geplaatst. Nauwelijks hoort men de laatste woor den, die de vice-voorzitter van den Rijks dag Von Kardorff den doode meegeeft. Het muziekcorps der politie begint te spelen en met een afdeeling agenten aan het hoofd gaat de stoet voorwaarts, door de haag van honderdduizenden. Twee minuten houdt de stoet stil voor het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Het venster van Streseniann's werkkamer is met rouw omfloerst. Hier nemen de rijkspresident en de rijkskanselier af scheid en de officieele plechtigheid is ge ëindigd. Nu gaat de weg naar het oude Lulsen- Friedhof. De stoet wordt ontbonden en slechts de naaste omgeving van den over leden minister begeeft zich op het kerk- Op dit kerkhof is dr. Stresemann ge heel onder de zijnen. Daar liggen bijna uitsluitend Berlijnsche kleine burgers be graven. De duizenden, die rondom het kerkhof staan, zijn allen Berlijnsche kleine burgers. De geestelijkheid van het Luisen- Friedhof ontvangt de lijkkist. Leden van de Staatsopera zingen een koraal en dan houdt de hofpredikant, dr. Kessier, zijn herdenkingsrede. Onder het luiden van de kerkhofklok gaat de kist naar de laat ste rustplaats. Hier zingt het koor het lievelingslied van Stresemann: „Am Brunnen vor dem Tore". Nadat de gees telijke de kist gezegend heeft, weerklinkt nog het lied „Brüder reicht die Hand zum Bunde". Drie rozen werpen de naaste familieleden nog op de kist. En dan verlaten de deelnemers aan de plech tigheid de begraafplaVi, Daarna begint een elndelooze processie van lieden, die een voor een langs de vele kransen naar de doodkist schrijden om daar Stresemann een laatsten groet te brengen. De benoeming van dr. Curtius tot plaatsvervanger van wijlen dr. Strese mann, heeft naar de Germania (centrum) opmerkt algemeen verrast. Deze ver rassing is te grooter omdat de rijkskanse lier tot de benoeming moet zijn overge gaan zonder zijn ambtgenooten te raad plegen. Het blad vraagt dan waarom zoo snel te werk is gegaan en niet althans tot Maandag is gewacht. Nu het stoffelijk overschot van Stresemann nog hoven de aarde staat wil de Germania over het ge val niet verder uitweiden, maar zegt dat de volgende week nog heel wat zal wor den gezegd. De Vorwfirts is eveneens ontevreden en betoogt dat als opvolger van Stresemann alleen een socialist in het buitenland het vertrouwen kan vinden, 't welk de over leden minister zich in jaren van arbeid had verworven. Ook de D. A Ztg., die overigens mot de benoeming van Curtius ingenomen is, noemt ze een verrassing omdat algemeen werd gedacht dat Müiler zelf tijdelijk de portefeuille van buitenlandsche zaken zou nemen. De bladen hespreken reeds uitvoerig de benoeming van dr. Ourtius tot tijdelijk opvolger van dr. Stresemann als Duitsche minister van .buitenlandsche zaken. Het Journal schrijft, dat de rijkskan selier bij de benoeming rekening heeft gehouden met den laatsten wensch van den overledene. Stresemann heeft zioh over alle kwesties uitvoerig met zijn partijvriend onderhouden, die volkomen ~jn opvattingen deelde en die thans in zekere mate zijn executeur testamentair wordt. De Duitsche minister voor econo mische zaken is een kalme, overwegende man, in wien het buitenland vertrouwen kan hebben. Frankrijk zal dr. Ourtius niet het vertrouwen ontzeggen, dat het in groote mate in dr. Stresemann gehad heeft. De overige Waden uiten zich op ge lijke wijze. In den gemeenteraad van Berlijn zal in een der eerstvolgende zittingen wor den voorgesteld een straat In het hartje der oude stad in Gustav Streaemann- straat om te doopen. Maandagnacht heeft zich een nog niet opgehelderd incident voorgedaan op een der militaire terreinen te Mainz. Een Fransche schildwacht bemerkte op een terrein, waar munitie bewaard wordt, een man, dien hij herhaaldelijk tever geefs aanriep. Toen hij geen antwoord kreeg, scnoot hij en verwondde den man zoo zwaar, dat deze op weg naar het zie kenhuis overleed. Daar de doode geen papieren bij zich droeg, kon zijn identi teit nog niet worden vastgesteld. Door het Fransche en het Duitsche parket wordt tezamen éen onderzoek ingesteld. Te Wartenbach am Wald bij Munchen is het Zaterdagavond na afloop van een vergadering van sociaal-democraten, waar de Landdag-afgevaardigde Blumritt uit Hof over het plan-Young en zijn gevolgen had gesproken, tot ernstige vechtpartijen tusschen politieke tegenstanders gekomen. In het geheel zijn 16 nationaal-socialisten en 14 leden van de rijksbanier licht ge wond, terwijl 3 nationaal-socialisten met ernstige schedebreuken naar een particu lier ziekenhuis te Hof vervoerd moesten worden. gezegd, dat vóór de betrekkingen met sowjet-Rusland weer kunnen worden aan geknoopt de Britsehe regeering van de Russische de belofte moest hebben, dat geen communistische propaganda meer zal worden gevoerd. Deze belofte is thans ontvangen en neergelegd in het formeele protocol, dat door minister Henderson en den ambassadeur van de sowjet-regeerlng, Dofgalefskl, is geteekend. RUSLAND. Eenigen tijd geleden is in de nieuwe asbestfabritk Gigant te Swerdlofsk een brand uitgebroken, die miljoenen roebels schade heeft aangericht. Als schuldig aan het uitbreken van den brand werden de technische leider van de bouwdirectie, de leider van den bouw, de leider van de mechanische installatie, de commandant van de brandweer en nog vele anderen voor de rechtbank gedaagd. Waarin hun schuld precies bestaan heeft, lezen we in het bericht niet, maar vijf van de beklaag den zijn tot den kogel veroordeeld van twee is het vonnis wegens hun jeugd in gevangenisstraf van vijf en zes jaar ge wijzigd en de anderen hebben gevan genisstraffen van verschillenden termijn gekregen. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, pok de allerfijnste JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. Zaterdag, na een proces van 10 weken, heeft de rechtbank te Praag vonnis ge wezen tegen Tuka, Snacky en Mach. Voor het gerechtsgebouw was reeds in de vroege morgenuren een enorme menigte verzameld. Tegen half tien werd de zaal geopend. De rechtbank versoheen echter pas 4 uur later. Tuka en Snacky zijn schuldig bevnden aan militair verraad en voorbereiding van een omwenteling en worden volgens de bepalingen van de wet tot bescherming van den «taat ver oordeeld tot 16, resp. tot 5 jaar gevange nisstraf. Tuka beging het misdrijf door samen met Snacky in 1928—1924 een spl- onnagehureau te Weenen te bezoeken, waar hij1 met buitenlander» besprekingen voerde om in 1923 aldaar een bureau in te richten, dat tot taak had maatregelen tot evenueele verdediging van Tsjecho- slowakije, die geheim moesen blijven, aan e©n vreemde mogendheid (Hongarije) te verraden en voorts door samen met Snacky en anderen de Rodobrana te orga- niseeren, met het doel in Slowakije onrust te verwekken, revolutie en sabotage te plegen en door zich tegen den staat met anderen te verbinden, met het doel Slowa- Toen zijn hospita verdwenen was, streek Mapleton de fossielen weer in de leeren tasch, met een ruwe onverschilligheid welke allerminst In overeenstemming was, met zijm bewondering van zooeven. Hij blies de lamp uit, stak zijn kaars aan en ging met veel lawaai de trap op, terwijl hij: gewoonlijk bijna geluidloos liep. Vijf mi nuten later blies hij zijn kaar» tilt, of schoon hij in het geheel geen aanstalten had gemaakt om zioh uit te kleeden en naar bed te gaan. Heelemiaal gekleed zaït hij op den rand van zijn bed' en wachtte in het donker tot hij juffrouw Calloway en haar dochter naar boven hoorde komen en langs zijin kamer naar hun eigen kamer tjes aan den achterkant van het huis gaan. Er waren vier slaapkamers boven, twee aan den voorkant van het huls en twee aan de achterzijde, boven de keuken en bijkeuken. Om in deze beide laatste vertrekjes te komen, moest men langs het kamertje van Mapleton, dan een paar trapjes naar beneden en een korte gang door. Mapleton om dat voorbeeld) te volgen. In tegendeel, hij stond op en ging op zijn teenen naar de deur. Na eenigen tijd in gespannen geluisterd te hebben, deed hij voorzichtig de deur open en luisterde nog aandachtiger. Gerustgesteld door de af wezigheid van alle geluld, ging hij terug naar zijn bed en wachtte weer, steeds maar In het donker. Drie kwartier bleef hij zoo beweging loos zitten; toen stond hij nogmaals op en trad opnieuw naar de deur. Maar dezen keer kwam hij niet terug, doch sloop behoedzaam de trap af. Het scheen zijn bedoeling niet te zijn, dit ge heel geluidloos te doen, want halverwege stapte hij op een losse trede, waarvan hij door zijn langdurig verblijf in het huisje het bestaan zonder twijfel kende. Het zou heel gemakkelijk zijn geweest, deze te vermijden, door er eenvoudig overheen te stappen, maar Mapleton zette er reso luut rfjn voet op, zoodat een vrij luid ge kraak de nachtelijke stilte verbrak. Het geluld zou zeker gehoord zijn door iemand die wakker lag, maar het was niet luid genoeg om een slapende te wekken. De rest van de treden ging de fossielen- zoeker weer bijna geluidloos af en na een paar seconden verdween hij door de voordeur. Inplaats van heit korte pad te nemen, dat recht naar de vallei voerde, sloeg hij zuidwaarts af, juist zooals Heo- tor hem had zien doen en zich zoo dicht mogelijk langs den muur van het huisje voortbewegend, kwam hij aan den moes tuin. Op ongeveer vijftig meter van het huisje stond een groep lage vllerboomen. Het gzoepl» wa» t» klai» cm de» nou» Een hall-offlcleele verklaring. Het volgende half-officieele bericht is Zaterdag te Londen bekend gemaakt: Op 2 Juli heeft de premier in het Lagerhuis van fboischje te verdienen, maar was toch groot genoeg om een ongebruikten en bouwvalligen steenen koestal te verher- gen. Het grootste gedeelte van het dak was ingestort en de muren weken gevaar lijk uit. Dit ongastvrij uitziende gebouw tje bleek Mapleton's doetl. Om redenen, die alleen hemzelf bekend waren, verkoos hij' het boven Martha Calloway's zacht veeren bed. Bij het gebouwtje bleef hij stilstaan en keek aandachtig naar Martha's huisje. Er was geen maan, maar bij het licht van de sterren waren de dichtsbtjzijnde din gen te onderscheiden. Het kiezelpad door den moestuin was vrij duidelijk zicht baar en Mapleton kon een menschelijke gedaante waarnemen, die zich voortbe woog in de richting van het schuurtje. Hij wachtte tot hij duidelijk kon zien dat bet de gestalte van een vrouw was, die een shawl over haar hoofd had geslagen en toen ging hij meesmuilend het ge bouwtje binnen en verdwenen in de duis ternis. HOOFDSTUK XH. Bij de keeten op de rots stond John Budge en lieit zojn critischen blik gaan over een van de geweldige vrachtauto's, die opgeladen stond, schijnbaar met mar merblokken. Sedert het ongeluk van on langs, werd verdubbelde zorg besteed aan het laden en geen enkele auto mocht het terrein verlaten, voordat deze door den opzichter was geïnspecteerd. In oa»d®, wllson, sei Budge toafle- is een ellendige kwaal. En toch gemakkelijk te genezen met behulp van Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. f0.65 per flacon in alle apo theken en drogistzaken. lijk tegen den bestuurder, die reed» met zijn hand aan het stuurrad zat. Maar de man aarzelde. Voor we weggaan, mijnheer, wendde hij: zioh tot den opzichter zou ik u wel iets willen vertellen, zed hij. Zelfs al zou u me uitlachen, voegde hij er zenuw aohtig aan toe. Zeur niet en kom er mee voor den dag, zei Budge ruiw. Ik was in schacht no. 4 om deze lading klaar te maken, zei de man, die Oooper heette, en ik zou durven zwe ren dat ik daar een vrouw hoorde gillen, 't Was even voor eenen net toen ik klaar was en wegging. Onzin, je hebt staan droomen. Hoe kan er nu een vrouw in een van de schachten komen 1 snauwde de opzichter. Dat heb ik zelf ook bedacht, stemde Oooper toe, maar het geluid, al klonk het gedempt, was positief dat van een vrouw en kwam van niet ver weg. Als het werkelijk een vrouw was, dan moet ze aan het strand zijn geweest of in een boot en het geluid moet door de opening in de rots zijn gekomen, zei Budge, maar het is veel waarschijnlijker, dat het van een zeemeeuw is geweest, Die kunnen soms zoo akelig schreeuwen, misschien is er storm op tS. In ieder ge val kan ze onmogelijk in een van de schachten zijn geweest. En nu, maak dat je wegkomt. De opzichter keek het voertuig na, ter wijl het door de poort wegreed en toen het uit het gezicht verdwenen was, sloot hij1 de zware deuren. Het was een praoh- tige zomermorgen, de zon straalde aan een wolkenloaaen hemel en de blauwe zee glinsterde, zacht bewogen door een koeltje. Op zijn horloge kijkend, zag hij dat het zeven uur was. Martha's theewater zal wel aan de kook zijn, mompelde hij. Ik kon best even naar haar toegaan en zien een lek ker bakje thee machtig te worden. Budge, schoon niet zoo heel jong meer, was nog vrijgezel. Sedert zijn aanstelling als op zichter van de groeven, had hij in een van de keeten geleefd en met een ijzeren hand de tucht gehandhaafd onder de an dere mannen. Maar vóór de herleving van de „marmerindustrie" was hij jachtopzie ner geweest op de Abbey, evenals zijn vader het eens bij den ouden Lord Pur- beok geweest was. Trouw aan de familie Purbeck was hem van jongs af aan bij gebracht en hij genoot het volle vertrou wen van zijn meester. Een ander, mis schien iets minder diep gevoel in z'n harde, schuwe natuur, was zijn bewonde ring voor Martha Calloway. Ze waren samen opgegroeid in het kleine dorp ach ter de Abbey en ofschoon hij in vroeger jaren het veld had moeten ruimen voor een beminlijker mededinger, zonder ooit veel van zijn gevoel te hebben laten blij ken, was hij haar in zijn hart altijd trouw ;ebleven. En nu had de heropening van e groeven hem in nauwer contact met de knappe weduwe gebracht, van wie hij altijd had gehouden en die misschien zijn vrouw zou zijn geworden, als hij een beet je doortastender was geweest op het psy chologische moment.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1