KANNEWASSER STER-TABAK HU HUISJE IH HU RAVIJN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKÓOPER vóór 15 October Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE ABONNEMENTSGELDEN. Jloa onze postabonnefr doen wij het verzoek de abomaemeatsgelde* roor het vierde kwartaal tea bedrage va* 2.—. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Uw urine waarschuwt U! RugpijnNieren Pillen' Nr. 6715 ZATERDAG 12 OCTOBER 1929 57ste JAARGANG overige landen f3.20 Zondagsblad resp, fo.50, fo.70 fo.70. f r._ Modeblad resp. f0.95, f 1.25, -f 1.25 f ,.35. Lo88e '08. 47c't; fr7 6 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redaoteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Oct. op: ond.: op: oud: v.m.: n.m.: M 14 D 15 W 16 8.29 D 6.26 V 17.08 8.30 20.45 Z 17.28 7.81 6.29 9.00 21.17 Zaterdag 12 üet. 6,48 uur. Zondag 18 6.40 Maandag 14 6.88 per postwissel over f4 maken of op onze postgirorekening 16064 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.16 verhooging. Om abonnementsgefden lot 04 stad wordt dezer dagen per loop er beschikt. WH rwïoekoa beleefd da kwitantie hij aanbieding te voldoen. WEEKOVERZICHT. Bümsnlhnd. Wi| waren, door Tersohillende omstan- dlghedep, niet in de gelegenheid, de laat ste weken, voor onze lezers het'wekelijk- •che praatje te houden, over de meest be langrijke gebeurtenissen, in binnen- en buitenland. Dat kwam niet doordat er geen stóf was, want juist in deze weken zijn er dingen gebeurd, die de belangstel- ling meer dan waard waren. Dat was b.v. het eindigen van de Zaansehe staking, waar patroons en arbeiders, na eindelooze conferenties, eindelijk tot overeenstem ming waren gekomen. Het werk is Maan dag j.1. hervat, nadat het acht maanden zoo goed als stilgelegen had. De werk willige arbeiders zijn Zaterdag vertrok ken naar hun woonplaatsen, op enkele na, die in vasten dienst zijn gehouden. En dat heeft deze week al botsingen ge geven, toen een van deze werkwilligen, aangesteld werd als voorman bij het los sen van hout. De ex-stakers wenschten niet onder hem te werken, met gevolg dat het werk werd neergelegd,' toen de pa troons niet bereid bleken, êen ander voor hem in de plaats te stellen. Het is te voorzien dat dergelijke conflicten meer voor zullen komen en misschien was het wel het verstandigst geweest, om alle, in ide stakingsperiode aangenomen arbei- 1 ders, te ontslaan. De patroons hebben ech ter geen idee zich de wetten te laten voor schrijven door hun personeel en van hun standpunt gezien is het te begrijpen, dat zij het voor hun taak berekende perso neel, dat hen in tijd van nood heeft ge holpen, nu niet op straat zet. En door den tijd zal men ook wel dragelijker jegens el kander worden. Een gebeurtenis van bèteekenis, die we ook niet onopgemerkt mogen laten voor bijgaan, is het jubileum van de K.L.M., dat deze week gevierd is. De K.L.M., wij zijn trotsch op haar. Behoort zij niet tot een van de meest betrouwe luchtvaart maatschappijen, was zij het niet die het eerst een vaste luchtpost verbinding opende tusschen Europa en Indië?, een verbinding die andere landen tot ja- loerschheid verwekt heeft? De gunstige reputatie van de Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij, gaat tot ver over onze gren zen, en het is aan haar te danken, dat men over het algemeen meer vertrouwen gaat stellen in het vliegen. Aan haar hoogst bekwame piloten en uitstekend materiaal. Het is waar dat de luchtvaartmaatschappij aan den Staat verscheidene millioenen gé- kost heeft, maar deze schadeposten wor den zeker ruimschoots gedekt, door de moreels winsten, door haar behaald. De Inchtpostverblndïnss op Indië. Behalve een klein ongelukje van het tweede vliegtuig is het verloop van de postvluchten naar en van Batavia tot op heden uitstekend. Het derde vlieg tuig is alweer dicht bij de plaats van bestemming als u deze regelen leest, ter wijl het eerste vliegtuig al een groot ge deelte van den terugweg heeft afgelegd. Om de postvluchten rendabel te maken is het noodig dat er veel gebruik van ge maakt wordt en zeker zullen tal van le zers, die familiebetrekkingen in Indië hebben, er gaarne het extra port voor over hebben om hun brieven zooveel snel ler hun doel te doen bereiken. Wat is het een aardig idee, dat de brief, die u b.v. Woensdag verzendt'; de week daarop reeds in het bezit vah den geadresseerde is. Bij een grooter gebruik zal het porto, dat toch al belangrijk verlaagd is, natuur lijk nog lager gesteld kunnen worden. en waaraan wij het volgende ontleenen: „Onze beide'regeeringen hebben beslo ten het vredespact te aanvaarden, niet enkel ais een verklaring van onze goed gezindheid, maar als een positieve ver plichting, dat onze nationale politiek zal worden gevoerd in overeenstemming met onze plechtige beloften". En verder luidt het: „De wisseling van inzichten over vlootvermindering heeft de twee naties zoo dicht bij de overeen stemming gebracht, dat de hindernissen op vorige conferenties, welke het gevolg waren van oneenigheden tusschen Enge land en Amerika, practisch verwijderd schijnen." Buitenland. Ook in het buitenland hebben gebeur tenissen plaats gehad, waarbij we alsnog even stil moeten staan. Het ploleeling overijlden van Stresemann was niet alleen een geweldige en bijna onoverkomelijke slafe voor Duitschland, doch ook voor de /ndere landen van Europa. Stresemann; de vredestichter van de twintigste eeuw, hij kon nog niet ge mist worden. Zijn groote talenten, zijn diepe menschenkenr-is, zijn diplomatieke gaven, waren onmisbaar op de vredes conferenties van de FJuropeesche landen. Aan hem is het, middelijkerwijs, te dan ken dat er momenteel nog een zoo goede verstandhouding bestaat tusschen de Europeesche landen.'dat het Rijnland ont ruimd wordt, dat het plan-Young in be ginsel aangenomen werd en nog tal van andere dingen de laatste jaren tot stand werden gebracht, die den vrede vaster fundeerden. Doch de dood is onverbiddelijk, en Zon dag werd deze groots figuur, door het geheele Duitsche volk, naar zijn laatste rustplaats uitgeleide, gedaan. En nu zal de wereld het moet stellen zonder Strese mann. Reeds is zijn opvolger genoemd. het leven gaat zijn fitg. De besprekingen tnsschen Hoover en MacDonaldL Het vertrek van den Engelschen-pre- mier MacDonald heeft ook de belangstel ling van de geheele wereld gehad. De be sprekingen toch, die MacDonald met den president van de Ver. Staten, Hoover, zou houden, zouden ook van groot belang zijn voor den vrede van Europa. Het onder houd, dat beide staatslieden hebben ge had, schijnt vruchtbaar te zijn geweest, blijkens de gemeenschappelijke verkla ring, die zjj dezer dagen hebben afgelegd FEUILLETON LlCHTEClEURKjE ROOM-STER THEOOORUS NIEME.IO-ER GRONINGEN Beual-i ueruucft efejn Een overeenkomst over vlootbe- wapening kan niet voltooid worden zonder de medewerking van de andere, zee mogendheden en wij zijn beiden over tuigd, dat eenzelfde vrije en openhartige bespreking van de behoeften, als onze be sprekingen heeft gekenmerkt, een zoo danige wederzijdsche overeenstemming zal bereikt worden, dat het sluiten van een vlootovereenkomst in Januari moge lijk zal blijken, waarmee deze ernstige hinderpaal, voor den voortgang van de internationale ontwapening, uit den weg zou worden geruimd". „Een slagen van de aanstaande confe rentie zal een groote-vermindering, van de maritieme toerusting der wereld ten gevolge hebben en, wat even belangrijk is, de besnoeiing van toekomstige bouw- programs, waaruit andere wedijver in het bouwen in onbepaalden omvang zou voortvloeien." Men ziet, het klinkt alles zeer mooi en de wensch mag geuit worden, dat men het op de conferentie, die in Januari van het volgend jaar zal worden gehouden, tus schen Engeland, Amerika, Frankrijk, Italië en Japan, ook eens mag worden, al klinken er nu al stemmen van protest, van Italiaanschen kant, tegen het voor stel van Engeland! en Amerika om do duikbooten af te schaffen. Of men het dus wel eens zal worden? Wij kunnen moei lijk in de toekomst zien, maar als de tee kenen niet bedriegen, zal er nog wel me nig hartig woordje gesproken worden en is de kans niet zoo heel groot, dat men op de „Vlootconferentle" het op alle pun ten eens zal worden en dat de wereld et veel baat bfj zal vinden. Doch laat ons niet pessimistisch zijn. De strijd om de maehl In Afganlstan. Het begint er veel op te lijken dat Aman- noelah nog wel eens weer op den Afgaan- schen troon zal komen te zitten. De laat ste dagen hebben de kansen ten zijnen gunste gekeerd. Nadir Chan, die den strijd tegen Habiboelah nog steeds niet had opgegeven, heeft deze week Kaboel bezet en Habiboelah verjaagd, die er met een vliegtuig vandoor is gegaan. Of men nu Amannoelah terug zal roepen met een: „alles is vergeven en vergeten", of dat Nadir Chan, nu zelf den troóruzal beklim men, weet men niet zeker. Nadir Chan had aanvankelijk gezegd geen pretendent voor den troon te zijn, doch ook Habib oelah was die meening toegedaan, maar toen hij de kans schoon zag den troon te bestijgen heeft hij dit met spoed gedaan. Er is nu eenmaal niets veranderlijker dan de mensch. Geweldige reclame-verkoop van' wollen Stoffen bij VROQM DREESMANN. (Zie advertentie). BELGIS. DB PRESIDENT DER FRANSCHE REPUBLIEK TE BRUSSEL. Donderdagmiddag half drie is presi dent Doumergue, vergezeld' van minister president Briand te Brussel gearriveerd voor het brengen van een officieel bezoek aan het Belgische hot Prins Leopold van België, de Fransche ambassadeur te Brussel en de Belgische ambassadeur te Parijs waren de hooge Fransohe gasten tegemoet gereisd tot Bergen, waar'Doumergue, prins Leopold en Briand na do begroeting in, het sta tionsgebouw op het stationsplein een de- filé van de plaatselijke vereenigingen bij woonden. Het onthaal vanwege de bevol king der Vtaamache stad was zeer goest- driftig. Te Brussel echter, waar de trein van den president met de Fransche en Belgische vlaggen versierd, onder het spelen van de Maraeiilaise door een mili- ¥11 hst BngaUtóh flóoj HBLADÖN TUTJE. Ah, goeden morgen meneer Budge. Het spijt ine dat ik uw gezellig gesprek stoor, maar ik wil graag weg, voor een langen tocht over de rotsen. Wat dat ont- bijt betreft, juffrouw Calloway, maak maar niet te veel drukte met; En toen, zichzelf in de rede vallend, vtoeg hij: Is er iets niet in orde? We weten flet nog niet zeker meneer, maar we maken ons erg ongerust. Bessie ia weg en as heeft vannacht ook niet thuis geslapen. Goede help. En heeft u «wig Ver moeden waar ze zijn kan? Neen, absoluut niet. Meneer Budge had vermoedens, maar die bleken niet juist te zijn. Mapleton keek den opziohter onderzoe kend aan, alsof hij half verwachtte te zul len hooren, wat <jie vertmoedens waren ge weest. Maar de ander maakte geen aan stalten ota hem iets te vertellen. Martha op haar beurt koek haar huurder onderzoe kend aan, bijna tegen beter weten in hopend dat de geleerde onderzoeker haar van meer dienst zou kunnen zijn dan haan landelijke aanbidder. Al spoedig bleek het dat manheer Smyla Mapletol ma vermoede* had, of- sakooa Utf es «i* «4 mmt «arsolesté voor den dag kwam^ en niet voor nij lan gen tijd aan de toppen van zijn snor had staan draaien. Budge had geen oog van hein af. De .weet natuurlijk niet veel van uw dochter, behalve dat ze mij keurig oe- dient, zei hij eindelijk. Ik bedoel wat betreft mensohen voor wie ze sympathie heeft of niet. Dat zult u zelf beter weten. Is er niet iemand naar wien ze om de een of andere plotselinge reden kan zijn toe gegaan? Meisjes hebben soms van die vreemde invallen. Martha staarde hein wezenloos aan. Als raadgever bleek hij al even weinig waard als Budge. Zoo iemand is er niet, protesteerde ze. En al was er iemand dan is Bessie nog niet het soort meisje om er midden in den nacht stilletjes van door te gaan en mij! de doodsangst op het lijf te jagen. Ja u weet het natuurlijk het beste, zei Mapleton op den toon van iemand, die wel graag vriendelijk-wil zijn, maar die een zaak, die hem niet aangaat, een beetje vervelend begint te vinden. Temeer waar hij er de dupe van werdi En zou u me nu misschien Iets voor ontbijt willen geven? Het spijt me dat iik u op dit oogenblik imoet lastig vallen. U zult dlréct uw ontbijt hebben me neer, zei Martha, zich flink houdend. Het was den man niet kwalijk te nemen dat hij om eten vroeg en hij deed het vrien delijk genoeg. Mapleton keerde zich om en verliet de keuken, terwijl de peinzende oogen van Budge hem nastaarden. Hij was nog geen tien seconden weg geweest en de twee hadden aog geen woord verder gewisseld, toen hij sij* hoofd weer om de aeur stak. Ik hoep sist dst a* m* fadsÉsgesig vindt, 't is alleen om u te helpen, zei hij, als juffrouw Calloway plotseling op reis zou zijn gegaan, dan moet ze toch een mantel en een hoed hebben meegeno men. Zonder verder iets te zeggen ver dween hij weer. Het was Budge die de stilte verbrak. Hij heeft misschien ge lijk, zei hij' rustig. Kijk eens boven in haar kamertje of ze ook iets heeft mee genomen. Kijk me maar niet zoo boos aan, ik heb mijn redenen om-dit te vragen. Martha ging weer de trap naar Bessie's kamertje op. Een ocge.nblik later deed een luide kreet den tróuwen Budge naar boven stormen. Hij vond' Martha geknield voor de oommode, waarvan die onderste lade opengetrokken was. Een hoedendoos met het deksel eraf, stond leeg naast haar. Haar beste mantel en rok zijn weg, riep ze, en haar Zondagsche hoed ook. O John, wat is er met mijn kind ge beurd? HOOFDSTUK HEL Aan boord van de „Meermin1'. Toen Hector de eetkamer in zijn Lon- densche flat binnenkwam en daar Lord Purbeck vond zitten in een van de ge makkelijke stoelen, stond de onverwachte bezoeker op en kwam met uitgestrekte hand óp hem toe, lachend om de verba zing van den ander. Mijn waarde meneer Yeldham, ik vraag duizendmaal excuus dat ik u op zrulk een onmogelijk pur lastig, kom val len. Een uur geleden vroeg ik naar u aan de „Daily Lynx" en hoorde dat u al weg was; impn gaf me uw adres, waar ik al even weinig succes hadL Uw hospes was •venwel soo wlendeütjk ost stijl toe te stasm Als gij een brandend, pijnlijk gevoel hebt bij ds loozjog, of alt uw water dik is, bewolkt, met beiinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. hier op u te waohten en het feit, dat ik dit heb gedaan, zal u overtuigen dat de reden van mijn komst dringend' Is. Gaat u toch zitten, milord en vertel me, waarmee ik u vön dienst kan zijn, zei Hector. Hij herinnerde zich nu, dat toen hij dien middag in de Abbey was ge weest, Lady Madge hem verteld had, dat hij in Londen was. Maar dit maakte het middernachtelijk bezoek niet minder vreemd. Toen hij zijn bezoek op de Abbey had gebracht, was hij' nog onkundig ge weest van Wraxell's oproep om naar Lon den te komen. Hij moest dus besplon- neerd zijn en iemand moest Lord Purbeok telegrafisch bericht hebben, dat hij naar Londen was vertrokken. Dit schokte hem, hij wist nidt dat het al zóóver gekomen was. Het feit ook, dat zijn bezoeker hem het eerst op zijn bureau had opgezocht, wees er op, dat zijn motief voor dit be zoek meer zakelijk dan persoonlijk was. Lord .Purbeck ging weer zitten en accep teerde de sigaar, die Heotor hem aan bood, terwijl hij nogmaals zich veront schuldigde, over zijn laat bezoek. De zaak is deze, ging hij voort, ik had gedineerd bij Walter Monk- house, de leider van de partij, waartoe ik behoor en toen ik in ons Londensch huis in Grosvenor Square terug was, vond ik daar een telegram van mijn dochter, waarin ze me meedeelde dat u naar Lon den was gegaan. Kijk eens, meneer Yeld ham, er geen sprake van persoonlijk wantrouwen, maar ik heb een grooten afkeer van publioiteit waar het imijn par ticuliere .aangelegenheden betreft en als man van de wereld weet ik dat een jour nalist die iets van het instinct van zijn vak bezit, een onderwerp dat ka* worden opgedlsaht sset eea beetje pikante saus, onweerstaanbaar aantrekkelijk is. Daar om liet ik me zoo spoedig mogelijk naar de „Lynx" brengen, in de hoop dat als u in uw grooten ijver een artikel over mijn poging om de marmerindustriö te doen herleven, had geschreven, ik u zou kun nen bewegen, dat artikel niet door te geven. Dit was dus de verklaring. Deze schat rijke edeltnan, met het breede lint van hooge orde over zijn blank overhemd, die de grootste smokkelaar van den nieuwen tijd was, kwam als een smeekeling, deed een poging om zijn schurkerijen uit de courant te houden. En Hector rilde bij de gedachte dat er al een moord was gepleegd om deze wan daden te bemantelen, den moord op den Ier Oassidy, wiens drankzuchtige oude moeder naar Londen was gekomen om recht te eischen voor haar zoon. Wat een pracht oopy zou hij een maand geleden uit dit alles gehaald hebben! En nu dacht hij aan Madge 8t. Aldhelm's heldere oogen en zonnig gericht je en spande zijn hersens in of hy geen eerlijk motief zou kunnen vinden om dezen adellijken wets overtreder te verontschuldigen, alleen omdat hij Madge's vader was. Zijn zwij gen duurde zoo lang,dat Lord Purbeck ongeduldig werd. Hff pleitte: ij toch bij ons gekomen om uit te rusten in uw vacantie. Alles wat u ter oore jpag zijn gekomen, heeft u by toeval gehoord en tot op zekere hoogte als resultaat van persoonlijke vriendschap. Mijn dochter zou zeker heel onaangenaam getroffen zyn, als u deze inli,ohtmgen zou' gebrui kun voor uy oourant. (Wofdt varv&ifld.) I t HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden hij vooruitbetaling: Heldersche Courant f1.50; voor Koegras^Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland fa— Ned. O. en W. Indië p. zeepost f a.io, id p. mail en Poat-Girorokenlo® No, 16066. ADVEBTENTIEN: 20 cl p. regel (gnljard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaotton. tekst) dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 el. elke regel meer 10 ct. bij yooruitbetalimt (adres: Bureau v. d_ blad en met br. onder no. 10 cl p. adv. extra). Bewijsno. 4 et Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). z 18 16.02 - -6.19 17.10 4.27 17.12 16.18 0.65 6.20 17.08 5.60 18.20 16.81 212 6.22 17.06 6.46 19.08 16.43 6.24 17.02 7.26 19.48 17 16.64 4.47 17.00 7.69 20.14 18 6.07 6.27 16.68 IV 16.57 Licht op voor Auto's en Fietsen: BB XDMINISTIO30K, ROOKTABAK _JL_ 20) Ook voortdurende aandrang tot loozing, zeer groote of zeer kfeine hoeveelheden kunnen hieropwijzen. Stel behandeling niet uit - kwalen kunnen beter voorkomen dan genezen worden. Neem Foster'a Rugpijn Ni&» ren Pillen, die sedert jaren zoowel in Holland als daarbuiten, door dankbare lijders worden aanbevolen als het middel tegen nierzwakte, urinekwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen en rheumatische pijnen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking i 1.75 p. flacon.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1