E Dubbel voordeel HERMAN NYPELS' kleedingmagazijnen Derde Blad BINNENLAND. Oost-lndlë, BUITENLAND. Baby's teere huid GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 12 OCTOBER 1929 KEGITIMATIEKAARTEN VOOB HANDELSREIZIGERS IN HET BUITENLAND. De Kamer Tan Koophandel en Fabrie ken Toor Holland» Noorderkwartier, ge vestigd te Alkmaar, vestigt de aandacht Tan belanghebbenden erop, dat legiti- matiekaarten voor handelsreizigers van Hollandsche firma's, die beoogen zich naar het buitenland te begeven, worden afgegeven door het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid te 's-Graven- hage. In vele gevallen kan dit legimitatie- bewijs in het buitenland van groote waarde zijn, terwijl in sommige landen bij overlegging van een dergelijk certificaat restitutie wordt verleend op het invoer recht op monsters. De Kamer verstrekt hieromtrent gaarne verdere inlichtingen. DE LANDARBEDDERSSTAKIN G IN OOSTELIJK GRONINGEN. Da terreur In een stakingsver gadering. Hef hoofdbestuur v*n den Noderl Landarbeiders- bond heeft besloten tot opheffing van de staking op an. Maandag. In da twaada ta Winschoten gehouden vergadering van stakers ter bespreking van het herhaalde advies van het bestuur der werkliedenorganisatie tot aanvaar ding van het bemiddelingsvoorstel moet het frisch zijn toegegaan. Aan Het Volk wordt daaromtrent gemeld: De tweede stakersvergadering was voor het overgroote deel bezet door stakers uit Flnsterwolde. Kwaadwillige elementen hadden klaarblijkelijk afgesproken niet te vergaderen, maar het hoofdbestuur van den Landarbeidersbond en de aanwezige bestuurders van het Nederl Verbond' van Vakvereenigingen uit te schelden en te molest eeren. De inleiding, waarin de heer Hiemstra de situatie van het oogenblik uiteenzette en het eenstemmig advies van hoofdbe- stuurs- en bondsraadvergadering van den Landarbeidersbond, van bestuurs- en besturenvergadering van het N.V.V., ver dedigde, werd' nog tamelijk ernstig aan gehoord. Maar zoodra had daarna niet een der aanwezigen zijn scheldpartij tegen de bestuurders afgedraaid, of de hel brak los. Het werd een hysterische schreeuw- en scheldpartij. De voor rede aiet vatbaren bestormden het podium en zetten daar hun .giftige uitvallen tegen de bestuurders meer op den man af voort. li werden niet enkel de dolzinnigste verwijten gedaan, o.a. over een chèque van een ton, waarmee de boeren de hoofd bestuurders omgekocht heetten te hebben «n meer nonsenspraatjes van dien aard. De schreeuwers wonden zich zelf en de omstanders meer en meer op. Zeker vijf tig van deze doldriftigen stonden op het podium tegen de bestuurders te razen en te schreeuwen en er was meer dan één oogenblik, dat voor handtastelijk optre den tegen het bestuur moest worden ge vreesd. Stoelen werden dreigend opgie- heven, met woord werd zelfs gedreigd Waarschijnlijk was van het lawaai iets naar buiten doorgedrongen en werd de politie gewaarschuwd. Eerst kwam één agent, daarna kwamen twee rijksveld wachters en even daarna enkele mare chaussees de zaal in en posteerden zich op het podium. Dadelijk zongen de schreeuwers toen een toontje lager en langzamerhand dropen ze af. Maar hun doel was bereikt, ze hadden de vergade ring in de war geschopt, van argumentee ren en rustig beslissen was geen sprake geweest. De terreur had gezegepraald1. Twee andere vergaderingen van sta kers waren wat rustiger. Het hoofdbestuur van den Nederl. Landarbeidersbond heeft Donderdag in een te Utrecht gehouden vergadering, overeenkomstig het advies van den bondsraad en na gepleegd1 overleg met het bestuur van het NederL Verbond van Vakvereenigingen, besloten, met ingang van a.s. Maandag de staking op te heffen en het, vroeger vermelde, bemiddelings voorstel van den heer Buiskool te aan vaarden. De landbouwers hebben dat voorstel ook aanvaard. WEGENBELASTING EN DORfCH- MACHINES. vank2S J®^ben, gehuurd, als houders i een en ander kunnen worden aange- traS \an ieder hunner voor dien belast?^ eenhangwagens een kostelooze gkaart kan worden afgegeven, hnno? met m°torrijtuig met aan- nlfifOa agens worden_gereden naar de p aats, waar hij de dorsohwerktuigen zal hm!£?n' van daar naar een anderen nu order of naar den verhuurder terug. aJt e bedoelde circulaire is ter kennis gebraoht van de ambtenaren, wien zulks angaat; bovendien kunnen, doordat zy in k!i ötaat"courant worden geplaatst, alle belanghebbenden daarvan kennis nemen. ENGELAND, De heer Van don Heuvel beantwoord. Op vragen van het Tweede Kamerlid VandenHeuvel: 1. Is de minister bereid mede te deelen of en in hoeverre juist is het gerucht, vol gens welk voortaan als houders van trac tors in landbouwbedrijven, vrijgesteld van de wegenbelasting, aangemerkt zullen wor den ook huurders van dorschinstallaties? 2. Indien dit gerucht juist is, wil de mi nister dan deze veranderde en verbeterde interpretatie op zoodanige wijze ter alge- meene kennis brengen, dat de betrokken belastingambtenaren, landbouwers en ver huurders van dorschinstallaties hiermede rekening kunnen houden? heeft de minister van Financiën geant woord: 1. Het bedoelde gerucht is juist. Bij circulaire van 6 September 1029, no. 110, is bepaald, dat houders van landbouw- bedrijven, die een tractor met dorsohma- Ohyu mm Tserhuuader vm doreoh- HET SCHANDAAL IN DB AFGAANSCHE LEGATIE. De Afgaansche zaakgelastigde Junus Chan heeft aan de Londensche bladen medegedeeld dat de uit Engeland gezette gezant Sjoedzja bij het begin van den burgeroorlog „om zijn meester Amanoel- la te helpen met 12.000 van het geld van de legatie zoogenaamd via Moskou naar Kandahar vertrokken was, maar in werkelijkheid een maand te Berlijn bleef, waar hij 10.000 bij een bank op zijn eigen rekening over liet brengen. Daarna begaf hij zich over Moskou naar Tasjkent, het middelpunt van de roode propaganda, en eindelijk bereikte hij Herat; van daar keerde hij naar Moskou terug. Toen hij begin Juli te Londen terug kwam, stelde hij voor de legatie met alle meubelen, auto's en de kostbare lazuur- steenen te verkoop en en bood aan Junus een deel van de opbrengst aan. Ten slotte moeide Junus het Brltsche departement van buitenlandsche zaken in de kwestie met het bekende gevolg, Junus zorgde, dat de buit die Sjoedzja reeds had laten inpakken om hem als „erts en rijst" naar Berlijn te verzenden, te Har- wich werd opgehouden. DUITSCHLAND. DE DIEFSTALLEN BIJ DE MARINE. De uitkomsten van het onder zoek. Bij het onderzoek der justitie inzake de indertijd bij het marine-depot te Kiel ont dekte diefstallen is gebleken, dat de voor naamste daders, beambten van het depot, jarenlang, ten minste sedert 1925 of 1926, op groote schaal marine-goederen heb ben gestolen en aan kooplieden te Kiel hebben verkocht,-met name koper, olie, touw, takels, kleeren, kabeltrossen, pre- 'sermingen, draadkabels enz. De opkoo- pers boden deze goederen het arsenaal weder te koop aan. De verkoopers deel den dan de winst met de betrokken depot- beambten. De totale schade kan nog niet worden overzien, maar wordt op o.a. 100,000 mark geschat. Van de wegens heling aangeklaagde kooplieden heeft er één reeds vrijwillig 400Ó mark aan de marine terugbetaald. Behalve deze diefstallen zijn ook ver duisteringen bij de kas van het depot ten bedrage van vele duizenden marken vast gesteld. Er waren tien verdachten gearresteerd, doch nu het onderzoek is afgeloopen zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Tegen ongeveer 30 verdachten zal een vervol ging worden ingesteld. CHINA. De burgeroorlog. Een oorlog tusschen Feng en die nationalisten onvermijdelijk. Reuter meldde gisteravond uit Nanking: Een oorlog tusschen de nationalistische regeering en het leger van Feng Joe-Sjang schijnt onvermijdelijk. De nationalistische regeering heeft order gegeven voor de ar restatie van twee van de voornaamste ge neraals van Feng Joe-Sjang, omdat deze tegen haar hebben samengezworen, doch beiden hebben de vlucht genomen. Naar verluidt zijn de troepen van Feng Joe-Sjang den opmarsch tegen de natio nalisten begonnen met als doel Hankou. Een later bericht meldt: Een communiqué van de nationalisti sche regeering verklaart, dat een straf expeditie is georganiseerd tegen Feng Joe-Sjang, daar zijn generaals oneerlijk tegen de nationalistische regeering gehan deld hebben. RUSLAND EN CHINA. Eeil Dnitsch voorstel De Duitsche regeering heeft als ver tegenwoordiger van de Russische belan gen in China en van de Chineesche belan gen in Sowjet Rusland aan de regeerin gen te Moskou en te Nanking voorstellen gedaan, dat beide regeeringen om rede nen van menschelijkheid afzien van alle maatregelen tegen particuliere personen uit het andere land. Do Duitsche voorstellen hebben vrank betrekking, op de invrijheidsstelling van gevangenen en het verleenen van am nestie. Den gevangenen zou ©en bepaalde tijd worden toegestaan het land te ver laten. Wanneer de beide regeeringen de voor stellen aanvaarden, wil de Duitsche regee ring zich voorbehouden verdere voorstel den Inzake de praotlsohe uitvoering van 'hst gakssls voorst«i «e dosou UITSPRAAK IN DE MOORDZAAK- WALLER. Medan, 10 Oct. 1929. De Landraad te Langsa heeft de 4 voornaamste verdachten in de zaak van don moord op den planter Waller ter dood veroordeeld. De mandoer Sookarman, een der hoofd- beklaagden, die heden ter dood werd ver oordeeld, heeft zich in de gevangenis te Langsa door ophanging van het leven be roofd. HET AMOK-DBAMA IN HET CHERIBON SCHEL Omtrent het, amok-drama tijdens de legermanoouvres wordt nader gemeld, dat de troepenafdeeling, in de dessa Sinndang Djawa, plotseling werd opgeschrikt door de kreten van een Menadoneesohen tam boer uit Weltevreden. In een woesten ren doodde hij twee desaliedén, een dertien jarig inlandsch meisje en een vijftigjari gen inlander. Daarop snelde hij op den sergeant Jansen van den radiodienst toe en wondde dien zwaar. Een ander in landsch meisje werd door hem zwaar ge wond neergeslagen. De woesteling wist nog een Europeesch korporaal van de radioafdeeling licht te verwonden en trachtte tenslotte de hand aan zichzelf te slaan. Hij bracht zichzelf eenige wonden aan den hals toe, welke niet gevaarlijk ble ken te zijn. Inmiddels hadden toesnellende militairen hem overweldigd en vastge bonden. om Uw najaarskleedlng aan te aohaffen In omdat bQ onze zeep voordeellge prijzen U ook kunt profiteeren van het Jubileum-geschenk, dat u bij 't 25-jarig bestaan onzer zaken bij contante inkoopen vanaf f 25.00 wordt aangeboden. Zie onze moderne keuze OVCrjaSSen en Heerenmodeartlkelen. Laag In prijs I Hoog In aanzien I LUCHTVAART. De postvluchten van en naar Indië Het derde vliegtuig!. Bij de Kon. Luchtvaartmij. Is bericht in gekomen, dat het derde postvliegtuig, op weg naar Indië, Donderdagochtend pp weg van Nazisabad naar AUahabad ia vér- trokken. Bij de K.LJM. is bericht ingekomen, dat het dorde postvliegtuig om 10 u. 80 Don derdag te Alahabad is aangekomen, om 11.55 vandaar is vertrokken en om 16 u. 60 os geland te Calcutta. Het derde vliegtuig aangeko men te Akyab. Bij de Kon. Luchtvaartmij. is bericht ingekomen, dat het derde postvliegtuig op weg naar Indië gisterenochtend 8 uur uit Calcutta is vertrokken en om 11.55 te Akyab is aangekomen. Alles was wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. De retourvlucht. Bij de Kon. LudhtvaartmiJ. la bericht ontvangen, dat het postvliegtuig op terug reis naar Nederland, Donderdagochtend om Ö.10 van Kohlak is vertrokken en om 13.10 te Akyab is aangekomen. Het vliegtuig op do terugreis aangekomen te AUahabad, Bij de Kon. Luchtvaartmij. Is verder be richt ingekomen, dat het postvliegtuig op de terugreis naar ons land gisterochtend 5.55 uit Akyab is vertrokken en om 13.28 te AUahabad is aangekomen. Morgen wordt de reis voortgezet. De Kon. Luchtvaartmij schrijft dd. gisteren: Voor de eerste maal heeft zich vandaag het geval voorgedaan, dat twee Neder- landsche postvliegtuigen elkaar op den luchtweg AmsterdamBatavia ontmoet ten. De P.H.-A.F.Z., met Smirnoff, Beek man, Veenen en den passagier Grabau op de thuisreis en de P.H-A.E.N., met Frijns, Soer en Waalewijns op de uitreis, zijn el kaar naar schatting boven de Ganges- delta voorbijgevlogen. Zoolang deze veertiendaagsche vluch ten worden voortgezet, zullen dergelijke ontmoetingen zich herhalen omstreeks op het traject AUahabadAkyab. DE GRAF ZEPPELIN. Komf waarschijnlijk Zondag. Een vertegenwoordiger van Het Leven deelt mee, dat thans besloten is, den Zep- pelintocht op Zondag te houden, indien de weerberichten niet ongunstiger wor den. Men verwacht namelijk gezien de weerberichten uit Engeland, tegen Zon dag beter weer. De route blijft vastge steld via Groningen, zoodat het lucht schip tegen 12 uur boven Amsterdam kan verwacht worden en omstreeks 2 uur of halfdrie bij Venlo ons land zal verlaten. V.D. meldt nog uit Friedrichshafen, dat de beslissing of de start Zaterdagavond kan plaats hebben, op grond van de weer kaarten van Zaterdagochtend elf uur zal worden genomen. Postverzending. Op den tocht, welken de Graf Zeppelin over ons land zal doen, zal post worden uitgeworpen bij Amsterdam (Schiphol) en te Maastricht. Deze poststukken zullen door bemiddeling van den Nederland- schen postdienst naar hun bestemming worden doorgezonden. De animo om den Zeppelin tegemoet te vliegen. De Telegraaf schrijft: De geheele vloot der K. L. M. is gemo biliseerd om de passagiers, die Zondag a.s. de Zeppelin van uit de lucht willen begroeten, te vervoeren. Het aantal be langstellenden is zoo groot, dat de K.L.M. aan de aanvragen niet kan voldoen en de inschrijving heeft stopgezet De beschikbare vliegtuigen worden op drie na, die te Rotterdam blijven, op Schiphol samengetrokken. In totaal gaan 108 passagiers een uur naar boven om heb luchtschip te begroe ten. Misschien is het mogelijk, dat er nog een tweede c.q. derde vlucht gemaakt kan worden, daar de Zeppelin geruimen tijd oven Nederland vertoeft DB POOLREIS VAN DE GRAF ZEPPELIN. Niet tn het voorjaar van 1930? Kapitein Lehmann heeft medegedeeld, dat men met de mogelijkheid rekening moet houden, dat de „Graf Zeppelin" in het voorjaar van 1930 haar poolreis niet zal kunnen maken. Het grootste deel van de uit 40 personen bestaande bemanning heeft n.L ernstige bezwaren tegen dezen tocht De meeste leden van de bemanning wa ren bang, dat wanneer er bij de poolreis ongelukken zouden gebeuren, het lucht schip verloren zou gaan en de bemanning daardoor haar werk zou verliezen. Zoolang er slechts één luchtschip ter beschikking staat, mag dit niet door poolvluohten In gevaar gebracht worden. Als er een tweede is, zal men zonder eenige bedenking aan den pooltocht deelnemen. REEDS TIEN DAGEN IN DE LUCHT. „We wW" op weg hei dkrarrscord te verbeteren. Naar uit OMcago gesneld wordt bevond het Amerikaansche vliegtuig ,,We will" zich Donderdag reeds tien dagen ïn de luoht om het wereldrecord te slaan. De beide vliegers, wier namen geheim ge houden worden, melden, dat zij in staat zijn nog tien dagen in die lucht te blijven. VLIEGTUIGBOTSING. Te Nethsravon (Wiltshlre) jrija HTM militaire vliegtuigen in. botsing gekomen. Een bestuurder werd gedood, de andere ie gewond. Buitenland. DE SCHEEPSRAMP VAN DE HAA KON VIL Naar uit Oslo gemeld wordt, hebben Donderdag de verhooren plaats gevonden inzake den ondergang van de Haakon VII. De kapitein verklaarde o.a. dat er in den ongeluksnacht een buitengewoon sterke stroom stond en dat het hemelvuur zeer merkwaardig was. Hij moet aannemen, dat tuj een soort fata morgana gezien heeft. Het hemelvuur liehtte groot en rood als een zon in den nacht, zoodat hij soms dacht, dat het schip zich in de nabijheid van het hemelvuur bevond. Dientenge volge heeft hij een verkeerden koers ingeslagen. Plotseling zag hij land voor zich. Hij heeft daarop bevelvolle kracht achetruit« gegeven, doch het was reeds te laat. Het volgend oogenblik zat het schip aan den grond en begon bijna on middellijk te zinken. DUIKBOOT IN GEVAAR Verklaringen van den kapitein. Naar eerst thans bekend wordt, is de Zweedsehe duikboot »Hajen« met 28 man aan boord Woensdagavond ternauwernood aan den ondergang ontsnapt. Door een sto ring In de pompinstallatie kon de boot bij een duikproef zich niet op de berekende diepte houden, dooh Bonk steeds dieper. De duikboot had den zeebodem bereikt toen het gelukte de losse kiel weg te stooten, waarop de boot weer steeg. De boot maakte veel slagzij, doch kon in hei dok te Stockholm worden geborgen. SABOTEURS VOOR DE RECHTBANK. Te Brjansk is het proces tegen 22 ad- ministratief-technische ambtenaren van de fabriek Roode Vakvereeniging, die wegens sabotage terecht stonden stonden, na een behandeling van ongeveer vier weken geëindigd met de veroordeeling van allen op drie na tot straffen, welke tot tien jaar gevangenisstraf opklommen. Bovendien heeft de loop van het proces er toe geleid, dat nog twee personen zich voor de rechtbank te verantwoorden sul len hebben. Encyclopaedle van prof. Eigenwijs. Achteruit (niet te verwarren met achterruit). De meeste Helderschen bezit ten een achteruitje, voor zoover hun pand dan althans niet verhypotheekd is natuur lijk. Het is erg gemakkelijk voor het geval je den huissleutel vergeten hebt, omdat je dan langs dien weg thuis kunt komen. Daarbij moet er evenwel aan gedacht wor den de keukendeur niet op slot te doen. Ingeval dit per ongeluk wel bet geval is, zou aan uw achteruit tevens ook nog de achterruit te pas komen. En dan worden het bloedende vingers plus een rekening van den schilder. Achteruit is voorts de manier om in het leven vooruit te komen. Dit lijkt wel raar, maar dat kan ik ook niet helpen. Men dient dan evenwel buigende en strijkages gevende achteruit te gaan, anders helpt het niet. Achteruitzeilen is minder aange naam, achteruitglijden of kruipen zou ik slechts onder bepaalde voorwaarden willen aanbevelen. Verder kunt u hier nog ach tervoegen wat u goeddunkt, ik ben bang, dat het woord me zou blijven achtervolgen als ik er op doorging en ook zou ik voor geen achterwiel wenschen, dat het u ging vervelen. We laten de rest dus achterwege met uw goedvinden. A r m o e d e is een toestand, die bij som mige menschen chronisch; bij anderen acuut is. Je kan niet zeggen, dat het lastig is arm te zijn, want als je rijk bent, heb je óók je soesah. En armoede zoekt altijd list, al is het waar, dat de liefde het ven ster uit vliegt als de armoede binnenkomt. Maar voor de Heldersche meisjes ge dat niet. Verder is er een aardig versje, waarin gezegd wordt, dat het eigenlijk het zelfde is of je arm bent dan wel rijk. Toch. heeft die meneer, die dat maakte, zekér noodt een boterham met reuzel gegeten in plaats van jam. We komen nu aan de b en vinden dan allereerst Baadje. Wat dat precies Is weten de Helderschen op een prik; je hebt ze met en Je hebt ze zonder Strepen. Voor de eer ste moet je salueeren. Als je niet salueert je op je baadje. Ook kan je op je baadje krijgen als je wel salueert, maar om dat precies uit te leggen, zou me wat lang ophouden. Dat ls weer een van die ingewikkeldheden des levens. Baantje. Met een deftig woord noe men we dat carrière. Je hebt vette en je hebt magere baantjes; de vette zijn soms het eigendom van de baantjesjagers. Om zoo'n vet baantje te krijgen moet men de zaken niet op de lange baan schuiven, men moet als het ware dag en nacht op de baan zijn en ruim baan maken om alle belemme ringen op te ruimen, die u in den weg staan. Als dan de baan schoon ls, gaat u baanbreken, knikkert Iedereen, die u voor de voeten loopt, van de baan en let u maar eens op, dan wordt n vroeg of laat een baanderheer van prima kwaliteiten. MARSEILLAANSOHB AUTO BANDIETEN. Donderdagochtend om half negen heb ben auto-bandieten te Marseille een bru talen, zij het ook mislukten, aanslag ge daan op een belasting-inner, wien zij een portefeuille met 20.000 frank ontrukten. De bandieten waren van hun wagen ge sprongen om den man te overvallen, had den den motor niet afgezet om dadelijk weer weg te kunnen rijden na hun misdaad te hebben gepleegd. Maar een voorbij ganger, die blijkbaar met auto's was be kend, zette den motor af toen hij den wagen zonder ehaüffeur aan den weg zag staan. Toen nu de bandieten terugkeerden in de auto, waarin zij eerst de portefeuille naar binnen wierpen, konden zij niet ter stond wegrijden. Zij sprongen weer uit den wagen, maar vergaten den buit. Hoe wel nagezet door de politie, die een revol- vervuur op hen opende, dat de bandieten al vluchtende beantwoordden, wisten zij te ontkomen. EEN BANKIER ALS OPLICHTER- FILANTROOP. Een bankier te Tellurlde In den Staat Colorado had zes groote banken in New- York. opgelicht en met het geld de te korten aangezuiverd in zijn eigen bank. Hij wilde n.1. niet, dat de cliëntèle van zijn eigen bank lieden die hij persoonlijk kende en die vertrouwen in hem stelden hun geld zouden verliezen. Beter was het dat vreemden, die het zooveel beter konden dragen, het verlies zouden lijden. Het eigenaardige van het geval is, dat de opgelichte New-Yorksche banken geen verhaal schijnen te hebben op de bank ten voordeele van welke de bewuste bankier fraudeerde. En dezereeds een man op léreftjjd gaat de gevangenis in, met hekt (volkomen misplaatste) besef dat hij goed heeft gehandeld. De bankier, Charles Waggoner, werd veroordeeld tot 15 Jaar gevangenisstraf. Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voor- sichtig in met Purol, en houdt het huidje steeds droog, door bij het verwisselen van den luier, telkens te bepoederen met Purolstrooipoeder. ooa yc w go el. Tut» Bo Purolixwdw bu fc

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9