V C DE BOER JR-, LUCHTVAART. De postvluchten van en naar Indië FAMILIE- DRUKWERK, VISITE-, VERLOVINGS-, ONDERTROUW-, GEBOORTE- en ROUWKAARTEN, DE SAHARA. Ingezonden. Marktberichten. Het derde vliegtuig op Java aangekomen. Naar Aneta uit Batavia seint, is het der- ce postvliegtuig aldaar Dinsdagmiddag cm 16.45 aangekomen. Om 17 uur heeft bet de reis naar Bandoeng voortgezet. De aankomst te Batavia van het derde vliegtuig. Naar aanleiding van de aankomst van tot vliegtuig Ph—AEN met de vliegtuig- bistuurders Frijns en Soer te Batavia, d«elt de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij het volgende mede: He werktuigkundige Walewijn is te Alyab achtergebleven, daar hij in lichten gaad aan dysenterie leed. Een Maandag oitvangen telegram meldt, dat zijn toe- stjnd zeer gunstig is en hij over tien da gen vermoedelijk weer geheel hersteld zal zm» De werktuigkundige Dunk, die zich met Ddmelaar en Tepas op Penang bevond, ten einde daar het vliegtuig PHAEO, dst bij Satul in Siam bij een landing averij heeft gekregen naar Batavia te versche pen, is op aanwijzing van de K. L. M. naar Medan vertrokken, en heeft van daar uit, in plaats van Walewijn, de bestuurders Fiijns en Soer naar Batavia vergezeld. De trajecten Akyab—Kohlak en Kahlak Medan heeft de PHAEN zonder werk tuigkundige aan boord afgelegd. Dit was mogelijk, doordat de bestuurder Frijns die thans voor de derde maal per vlieg tuig te Batavia aankomt (eerst met de Postduif op 10 October 1927, daarna met hetzelfde vliegtuig PH—AEN op 30 Sept. 1928) zelf een zeer bekwaam werktuig kundige is. Het derde postvliegtuig is Dinsdag om 17 u. 40 te Bandoeng aangekomen. Het retour-vliegtuig. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het retourvliegtuig Dinsdagmorgen om 7 u. 40 uit Aleppo is vertrokken en om 13 u. 25 te Constantinopel is aangekomen. Het retourvliegtuig wordt van middag op Schiphol verwacht. Blijkens telegrafisch bericht van de be manning van het retourvliegtuig is dit gisteren om 8 u. 10 uit Konstantinopel vertrokken en om 14 u. 25 (pl. tijd) te Boe dapest aangekomen. Aan boord is alles wel. Vandaag wordt de reis voortgezet. Het vliegtuig kan vanmiddag om 14 u. 30 op Schiphol worden verwacht. KAPITEIN BAERTSCH. t De bekende Zwitsersche vlie ger overleden. De Zwitsfersehe vlieger, kapt. Baertsch, ie 14 dagen geleden op het vliegveld te )oebendorf bij Zurich een ernstig vlieg- ngeluk had, is Dinsdagavond aan de •volgen van dit ongeval overleden. Met em is «en van de beste Zwitsersche liegers heengegaan. Kapitein Baertsch ad den eersten prijs gewonnen in de erste internationale Alpen rondvlucht en as ook houder vaa het Zwitsersche bogte-record. DE NIEUWE LUCHTSCHEPEN. Majoor F. A. de V. Robertson beant- loordt de vraag, of de nieuwe lucht- shepen een mislukking zijn, in de Man- oester Guardian aldus Naar mijn meening was het goed, dat cfe regeering deze proef nam, ook al zou zij een mislukking blijken te zijn. Het zou te eenenmale onjuist geweest zijn om de kwestie onbeslist te latenook zou het fout geweest zijn om te wachten en niets te doen, terwijl Duitschland en Amerika hun proeven namen. Er zijn twee hoofdpunten, die beslist moeten wordenhet eene technisch, het andere commercieel. De eene kwestie is of een luchtschip jebouwd nadat een diepgaand onderzoek 3 ingesteld, met voldoende afveiiigheid n zekerheid op langen afstand kan varen, ie tweede vraag is, of een luchtschip valdoende rendeerende eommercieele vraoht kan vervoeren. Vij moeten bedenken dat er tot neg toe pas twee eommercieele luchtschepen zijn gebouwdde Bodensee en de Graf Zepaelin. De overige schepen waren vooi oorbgsdoeleinden gebouwd. D? twee Engelsche luchtschepen R 100 en 1 101 zijn de twee eerste schepen, die gebouwd zijn volgens den Britschen standaard van luchtwaardigheid en in aen jfmeting, die wij voor de beste houden d.w.z, met een lengte, die slechts 5i maal de grootste middellijn bedraagt. De R 101 heeft olie- inplaats van ben zin e-motoren, waardoor het gevaar voor brand zeer veel verminderd is. Deze machines zijn te zwaar voor hun kracht. Dit nadeel wreekt zich op de eommer cieele eigenschappen van het schip, niet cp de technische. Later zullen deze mo toren zeker verbeterd worden en dan kinnen ze op beide schepen gemonteerd wirden. Het is heel goed mogelijk, dat diz« schepen te zwaar gebouwd zullen bjjken, en ook dat zou zich op het com- m;rcieele succes wreken. Maar dit is dan ecu goede leerschool voor volgende sciepen. daar, zoo besluit majoor F. A. de V. Rcbertson weer: het was er om te doen te iemonstreeren, dat er veilige en eom mercieele luchtschepen gebouwd kunnen woiden, niet dat Engeland ze al bij zijn eente poging kon bouwen. DE POOLTOCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN. Kct bestuur van de Aero Archie heeflj aan Wolffs teiegraafagentschap meege deeld, dat iet meent dat de persberich ten <nrer onjezindheid van de bemanning Yan Graf Zeppelin het volgende voor jaar deel te nmen aan den voorgenomen l ooltocht aai misverstanden te wijten zijn, daar de .éero Archie daarover geen enkel bericht ontvangen heeft. Integen deel is Vrijdagavond een telegram ont- angen om een tespreking vast te stellen over een technische bijzonderheid van de voorbereiding, welke in vollen gang is. i e verwachten is, dat de kwestie van de verzorging, die tosschen de leiding van de Aeppelinwerf en de bemanning ge regeld moet worden, gemakkelijk»op te tossen is en dat ooi de ongegronde vrees voor bijzonder gtpote gevaren, welke luchtschip en bemaling in het Poolge bied bedreigen tot de juiste proporties zullen worden teruggebracht. Reeds negen leden van de Aero archie, onder wie Nansen en Svendrup, mbben zich defini tief bereid verklaard aai den tocht deel te nemen; allen echtgenoo en vader. DE GRAF ZEPPELIN NAAR DEN BALKAN. De Graf Zeppelin is Dinsdagavond half negen zijn tocht naar den Balkan onder Persoonlijke leiding van dr. Eckener be gonnen. De tocht zal 2l/s dag duren. Aan boord bevinden zich ongeveer 20 passa giers. LANGE AFSTAND-RECORD. Dinsdag is de vlieger Van Louden- berghe met een klein vliegtuig van Le Bourget vertrokken om te probeemn het wereldrecord voor den grootsten ifstand zonder tusschenlariding te verbeteren. Hij zal in de richting van Moskou vliegen en hoopt 3000 K.M. zonder onderbreking te kunnen afleggen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 14 October. Nico wordt ook eens terdege uitgestoomd. Nico K. uit N. Scharwoude, het han dige boerenjoggie, dat op de kermis in den Hengsman te H.H. Waard 'n damestaschje achteroverdrukte, werd heden opgeknapt met een voorwaardelijke veroordeeling tot 2 maanden met,2 lioutoringsjaren en voorts gesteld ondef de R.C. Reclassee- ring te Alkmaar. Als hij zich „gnap" houdt, gebeurt hem niks, maar met dan sen, pimpelen of biljarten is het finaal afgeloopen. Een waardig slot van een genoeglijke kermis. De kermisreiziger Keetman uit St. Maarten had met zijn neg|otiekraam ook de kermis in het Waarland meegemaakt en maakte zich al gereed, in den nacht van 24 Juli na sluiting om 3 uur, om de kas op te maken, toen hij op onaange name wijze werd gestoord door 'n clubje herrieschoppers, die zich tot taak sche nen te hebben gesteld oimi zijn kraam eens in elkaar te hengsten. Vooral onder scheidde zich de 26-jarige dikboofdige landkrabber Jan K., die de heele deur uit de kraam rukte en den geplaagden Piet Keetman zoo rebelsoh maakte, dat deze 'n ijzeren pen greep om Jan daar mede eens af te troeven. Doch ook Jan bleef niet werkeloos, hij greep 'n soort paal en gaf daarmede Piet een gevoelige tik op zijn zolder-étage met gevolg dat Jan als verdacht van mishandeling heden de zondaarsbank sierde en, mede op grond van zijn niet geheel smetteloos ver leden, werd veroordeeld tot 50 boete of 50 dagen'. Voorts werd hem beloofd: Nog eens zoo'n poetje en Jan sukkelt de kie keboe in. De baas werd de sigaar. De metselaarsassistent Gererd V. uit Kat wijk bevond zich op 1 Juli met den jeug digen werkgever Blom op de Heldersche kermis. Allen amuseerden zich boven mate, ook in de bekende autotent. (De baas had de portemonnaie en stelde zijn knecht aan als kassier, belast met de uit gaven. Deze kweet zich vol ijver van die taak en was zoo vrijpostig, toen hij de verteering betalen mJoest, om tegelijk voor zijn moeite en de eer van zijn aan genaam gezelschap een bankje van 40 achterover te drukken. Hij is inmiddels, toen hij nattigheid voelde, naar het bui tenland vertrokken en zal bij eventueele terugkomst wel eenige voorzorgen mo gen nemen, daar de politierechter hem heden tot 2 maanden liklogies heeft ver oordeeld. Een boer met mokerjatten. De stekelepikker Cornelis H., in den avond van 28 Juli op den Middelweg te H. H. Waard fietsend, had de treurige aardigheid een der dikke spiegelruiten van een autobus der firma Koek en Tuin man met zyn bepaald keiharde knuist in te meppen. De glasscherven verwondden een in de bus aanwezig jongetje zoo ge weldig, dat een slagader werd doorgesne den en alleen spoedig medisch ingrijpen hem voor doodbloeden behoedde. De bal dadige ruitentikker stond heden terecht en werd tot 30 boete of 30 dagen ver oordeeld. Onverkwikkelijke famllleverwikkeling. De heer Carel H. Cl. B., automonteur te Amsterdam, stond terecht wegens het niet alledaagsche feit, dat hij op 18 Juli zijn 22-jarige zuster Rika, die te Schagen als winkeljuffrouw in betrekking is bij de famiie Leertouwer, een blauw oog had geslagen of gestompt. Het meisje had haar oudste broer, die belast is met de regeling der nalatenschap der overleden ouders, daarover een minder aangenamen, om niet te zeggen beleedigenden brief geschreven en de heer B. kwam, verge zeld van zjjn beide broeders Gerard en Maarten B. naar Schagen, om zus Rika daarover eens ter verantwoording te roe pen. Die conferentie had tot resultaat een hevige woordenwisseling, waarbij Karei alle courtoisie uit het oog verloor en zijn zuster een stevige watjekou toe diende. De zus, geen poesje om ongc- handschoend op je knie te nemen, Set zich aftuigen en deed klachten wegens mishandeling, waarop heden de familie ruzie in de rechtzaal nog eens meer dan dunnetjes werd overgedaan. De politie rechter had althans 'n reuzekarwei om baas te blijven en het scheelde maar 'n haar of de opgewonden en hoog debat- teerende en expliceerende broeder Karei was uit de zaal gezet. Aangezien de zuster oofe niet geheel correct was opgetreden, werden verzach tende omstandigheden in acht genomen en verdachte tot slechts 7 boete of 7 dagen veroordeeld. Meneer ging echter met dit milde vonnis absoluut niet ac- ooord. Hij scheen van oordeel te zijn, dat de politierechter hem eigenlijk had be- hooren te feliciteeren met zijn manier, om zijn opstandige zuster op haar plaats te zetten en hij verdween al protesteerend uit de zaal om onmiddellijk hooger beroep aan te teekenen. Het is echter sterk te betwijfelen of hij daar veel plezier van zal beleven. Er heerscht niet altijd 'n Klunder en Theunissen-stemming in het havelooze Paleis van Justitie! Minister Donner ten diepste gekwetst De gewetenlooze kermisgast Simon B. was op 3 Juli zoo ongemanierd Z.Ex. mi nister Donner een gevaarlijke zenuw schok toe te brengen, door te Den Hel der, ter gelegenheid van het kermisfeest, in de Spoorstraat de aanwezigen te anl- meeren, deel te nemen aan een schande lijk hazardspel, door middel van dobbel- steenen en een blikken dobbel bek er! H. wist zelfs mot duivelachtige slim heid twee roekelooze personen te bewe gen aan dit spel der ongerechtigheid deel te nemen. Maar gelukkig naderde spoedig agent de Glopper en wist dit ijdele spel der boosheid alras te beëindigen, door de onwaardige voorwerpen in beslag te ne men en de snooden Simon op den bon te kwakken. Met het verblijdende resultaat dat de booswicht en snoodaard, het on- tioozele menschdom belagend met dobbel steen en dobbelkroes, heden tot 26 boete of 25 dagen werd veroordeeld. Mishandeling die slecht afliep. Op 4 Augustus ontstond in het café van den heer van Schaik te Koedijk een standje tusschen den 19-jarigen polder werker G. A. uit Emmen In Drente, welke persoon werkzaam was tan de wegverbe- tering en den 33-jarigen arbeider Hen drik van Diepen uit Warmenhuizen, waarbij de poestige Drenth«naar zijn mes trok en v. Diepen een bloedende wond in de wang toebracht. De wond was niet zoo heel gevaarlijk, doch had een nood lottig verloop, daar van Diepen in het ziekenhuis te Alkmaar aan infectie over leed. De dader, die heden terecht moest staan, was niet verschenen. De officier verderde met het oog, op den ernst van het feit 1 maand gev., doch de politierechter, in het licht stellend, dat de dood van den ge wonde in geen verhand stond met de ver wonding, achtte verdachte, die overigens gunstig bekend stond, genoeg gestraft met 50 boete of 60 dagen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 15 October. Uitspraken. Heling van gestolen koper. Heden werd voortgezet de reeds behan delde zaak tegen de opkoopers J. J. B. en D. S. te Alkmaar, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan heling van koper, oorspronkelijk ontvreemd van het wrak de Prins George, liggende onder Kam perduin. Het koper was door hen gekocht van L. Kuiler, een 60-jarigen dijkwerker te Petten. Gevorderd werd tegen ieder 60 boete of 60 dagen, doch de rechtbank besliste bij tusschenvonnis alsnog dat L. Kuiper als getuige moest worden ge hoord. Dit verhoor heeft thans plaats en Kuiper verklaart, dat verdachten van hem het koper voor 60 hebben gekocht. Eisch opnieuw tegen ieder de verdachten 60 boete of 60 dagen. Verdachte B. zegt on schuldig te zijn. Uitspraak 29 Oct. Hooger beroep veroordeeling Jachtwet overtreding. De 21-jarige veehouderszoon Pieter B. te Texel is door den Kantonrechter te Den Helder veroordeeld op grond van het feit, dat hij op 16 December zich zonder in het bezit te zijn van een jachtacte, met een schietwapen heeft bevonden in het jacht veld. De onbezoldigd gem.-veldwachter Kalis heeft dit feit geconstateerd en pro ces-verbaal opgemaakt. De veroordeelde is tegen het vonnis in uppèl gekomen, welk hooger beroep he den wordt behandeld. Deze zaak heeft nog een bijzonder cachet gekregen, doordat een der getuigen a charge later is veroor deeld wegens meineed. Opposant verklaart heden, evenals in eersten aanleg, dat niet hij, doch zijn neef, die veel op hem lijkt, zich aan de over treding heeft'schuldig gemaakt. Kalis be weert echter dat verdachte hem 10 heeft aangeboden, indien hii de zaak liet rusten. Bijzittend rechter mr. dr. Muller wijst er verdachte op dat getuige Eelman is J veroordeeld wegens meineed dien hij af legde om verdachte te dekken, en deze daarvoor is gestraft met 200 boete. Deze getuige, Jacob Pieter Eelman, een 19-jarig veehouders zoon, is op 16 Decem-» her met zijn neef, Pieter B., den verdach te, in het jachtveld geweest. Neef droeg een zak, waarin een geschoten haas. Hij beweerde dat niet zijn neef, doch hij met het geweer heeft geloopen. Onjuist heeft Voor kenrlg verzorgd als zijn wij speciaal ingericht. Groote verscheidenheid modellen aanwezig. Diverse lettersoorten. Onze modelboeken staan n ten dienste. N.V. Drukkerij voorheen Koningstraat - Den Helder. lis, dat de reiziger nauwelijks twee pas vrtór zich uit kan zien. Daarbij stijgt do hitte tot zulk een hoogen graad, dat mon- schen en dieren door een versmachtenden dorst verstikken. Als een karavaan door een zandstorm wordt overvallen, stappen allen van hun rijdieren af en werpen zioh plat op den grond. De kameelen verdra gen den zandstorm het- beste; zij steken nj. hun koppen bij een naderenden storm in het zand en blijven zoo staan, tot het gevaar geweken is. De reizigers in de Sahara vinden meermalen uitgeblockto geraamten van menschen en dieren, meestal slachtoffers van de verschrikke lijke zandstormen. getuige destijds voor den Kantonrechter verklaard, dat hij zijn neef den geheelon dag niet had gezien. Deze meineed heeft getuige later erkend, maar hij blijft ech ter pertinent volhouden, dat hij en niet zijn neef het geweer droeg. Verbalisant Kalis persisteert echter zonder weifelen bij het door hem opge maakte proces-verbaal. De getuige a décharge, de 21-jarige ar beider Machiel Bakker, zegt gezien te hebben, dat Kalis op het Hendrik Hens- land een persoon heeft aangehouden. De langste persoon (Eelman) droeg het ge weer, doch getuige zag hem voor ver dachte B. aan. De 18-jarige P. M. Bakker legt een ge lijkluidende verklaring af. Hij dacht eerst dat B met het geweer liep, Maar later kreeg hij de meening dat het Eelman was. De Officier aan het woord komend en releveerend dat verdachte te Den Helder is veroordeeld tot 5 boete of 2 dagen, is tot de meening gekomen, dat niet B. doch Eelman is aangehouden. De verbalisant heeft de zaak wat al te eenvoudig en vaag behandeld. Waar dus twijfel bestaat is onthouding geboden en vraagt de Offi cier vrijspraak. De Sahara, welke woestijn zich ten Kul den van Marokko, Algiers en Tripolis uit strekt, is bijna zoo groot als Europa. Het geheele jaar door staat de zon loodrecht op deze vlakte, terwijl regenbuien soms in jaren niet voorkomen. De enkele stort regens, welke soms vallen, en in den zan- digen bodem doordringen bereiken op zekere diepte een ondoordringbare laag en vormen bronnen, welke worden aangeduid met den naam oasen. Dit zijn de eenige bewoonde gedeelten uit de Sahara, waar landbouw (o.a. koren) wordt uitgeoefend, en die tevens de rustplaatsen vormen voor de groote karavanen. De kenmer kende plantengroei voor de Sahara is wel de dadelpalm. De groote karavaan wegen in het Westen en midden der Sahara wer den in vroeger jaren onveilig gemaakt door de roofzuchtige Toearegs, doch wor den tegenwoordig goed beschermd door Franaohe militaire posten in de verschil lende oasen. In vroeger tijden trof men in de Oostelijke Sahara prachtige tempels aan. Woester en minder bevolkt is het meer westelijk gelegen deel der Sahara, hetwelk zich uitstrekt tot aan de westkust van den Atlantischen Oceaan. De bodem van deze woestijn, welke sedert 2000 jaar aanmerkelijk is uitgebreid, is over het al gemeen vlak met eenige kale bergland schappen. De beken of rivieren, welke van de bergen afstroomen verliezen zich in het zand en drogen spoedig op. In deze vlakten ziet men niets anders dan stuif zand, hetwelk voortbewogen door den wind, in groote wolken door de lucht drijft. Op plaatsen, waar geen stuifzand is, verheffen zich slechts eenige Kale rot sen van kalksteen, of is de grond met kei- steenen en zout overdekt. Elke verhevenheid, hoe gering ook, een klip of heester, doet een zandheuvel ont staan, welke steeds grooter wordt. Door het voortstuiven van het fijne zand zijn de oasen in het oostelijk gedeelte hoe lan ger hoe kleiner geworden. Vele oasen, welke in de oudheid bekend waren, zijn thans geheel onder het zand bedolven en de puinhoopen van oude tempels in Egyp te zijn verdwenen. Na lang graven gelukt het op sommige plaatsen water te ontdek ken, hetwelk dan in overvloed opwelt. Zoo'n bron wordt dan bij gebrek aan stee- nen met kameelbeenderen, welke bij dui zenden in de woestijn verspreid liggen, belmetseld, en met kameel'huiden overdekt om het verstoppen te voorkomen. Het ge beurt niet zelden, dat vijandige Arabieren of Bedouïnen deze bronnen vernielen. Men kan zich de teleurstelling van een karavaan voorstellen, als zaj bij zoo'n bron aankomt en dan haar waterzakken niet kan vullen. Meermalen stervon de reizi gers van dorst. In het jaar 1895 moest een karavaan, op weg naar Timlbuctoe, en be staande uit 2000 menschen en 1800 ka meelen omkomen, omdat een der oasen, welke men aandeed, geen water meer be vatte. Het stuifzand brengt de reizigers dik wijls in nog grooter gevaar, dan gebrek aan water. Hot gebeurt namelijk dikwijls, dat hevilge windvlagen deze uitgestrekte massa's zand in beweging stellen en doen opwarrelen en als torenhooge wolken voortjagen. De geheele dampkring is dan één uitgestrekte wolk, welke de stralen der zon verduisterd en zoo dicht en zwart WORDEN MARINESCHEPELINGEN ONMENSCHELIJK BEHANDELD? Een marineschepeling, genaamd Z. M. D. C. Diederickx, zendt ons een breed voerig ingezonden stuk, waarin hij zich beklaagt, door een agent van politie en door den portier van „Musis Sacrum", on- menschelijk behandeld te zijn. Het stuk is te groot om het in zijn geheel op te nemen. Wij geven de quintessens ervan hier weer. Met een vriend ging hij Zaterdagavond om 8 uur naar het Station om een collega af .te halen. Terwijl hij op 10 meter af stand van den uitgang stond, werd hij plotseling bij de kraag gegrepen door een agent van politie, die hem opzij duwde en hem iets toesnauwde, dat hij niet ver stond, en waarnaar hij dus vroeg. De agent zei toen: (wij citeeren letterlijk) „Ik heb met jouw brutale smoesjes niets te maken, maak dat je wegkomt, anders zal ik andere maatregelen treffen, ik kan goed gezichten onthouden, want zooeven heb j,e me in de Spoorstraat ook ,last ver oorzaakt". Dit last veroorzaken was, vol gens den schrijver, het feit, dat hij, bij het aansteken van een cigaret, stil had .ge staan waarbij hij vrij ruw gesommeerd werd om door te loopen, waaraan hij ge volg gaf. Van den trein begaven de dWe colle ga's zich naar „Musis Sacrum" om wat to gaan dansen. Daar er echter nog zoo goed als geen publiek was, raadde de caissière hen aan over een half uurtje tei;ug te komen. Hieraan gaven zjj. gevolg, doch vonden de deur toen gesloten. Op hun bel len werd het deurraampje geopend en door den portier gezegd, dat er dien avond een besloten club was. Echter zagen zij verscheidene Argentijnsche matrozen. Waarom werden die wel toegelaten en wjj niet? vraagt de inzender. Hij komt tenslotte tot de conclusie dat men de marine-matrozen liever niet ziet en betreurt dat in een plaats als Den Hel der, die het van de Marine moet hebben. AMSTERDAM, 16 Oct. Veemarkt. 295 vette kalveren: ie kw. 1.02 1.08; ze kw. 0.85'i; 3c kw. 0.700.80; alles per kg. slachtgewicht; 52 nuchtere kalve ren 12—20; 390 varkens: vleeschvarkens (90110 kg.) 9697! zware varkens 93 94; vette varkens 9395. AMSTERDAM, 16 Oct. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveran derd. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 1873 H.L. NOORDSCHARWOUDE, 16 Oct. Schotsche muizen 1.602, blauwe eigen heimers 3, dito aardappelen 3.10—3.70, drielingen' 2.502.60, uien 3.103.70, drie lingen 1.702.10, grove 4—4.50, gele nep 3.304.30, spercieboonen 22.7026.40, peen 1.902.20, kleine peen 1.20—1.70, roode kool 35.40, witte kool 1.301.70, gele kool 2.80—4.10, Deensche witte kool 2.202.90, Chin. kool 3.705.40, alles per 100 kg., bloemkool 11.7017.60 per 100. PURMEREND, 15 Oct. Coöp. Centrale Eierveiling. (Weekber.) 52739 stuks eendeieren 6.206.50 en 67253 stuks kippeneieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 7080 kg. 10.50—1160; 65—66 9.50to; 6364 9.209.80; 6062 8.70—9.70; 58—59 8.60—9.20; 56—57 8.40 —8.80; 53—55 8—8.50; 50—52 7.50—7.90; 43—49 6.20—7. PURMEREND, 15 Octt. Kaasmarkt. 17 stapels fabröekskaas 52; 16 st. boerenkaas 51 per 50 kg., in totaal 33 stapels, wegende 33,000 kg., handel goed; 1461 kg. boter 22.40 per kg. Veemarkt. 729 stuks runderen, w.o.: 480 vette 0.751.10 per kg.; 226 melk- en geldekoeien 125375; 23 stieren, handel matig; 12 paar den 100200, handel stug; 25 vette kalve ren 1.251.35, handel matig; 197 nuchtere kalveren: slaciht 1340, fok 1230, handel vlug; 336 vette varkens: zouterij 0.760.78 per kg., voor de slacht 0.80—0.84 per kg., handel matig; 32 magere varkens 3450, handel stug; 240 'biggen 2028, handel stug; 1273 schapen 2545; overhouders 1825, handel vlug; 45 bokken; ganzen 1.7556.25; kipeieren 8—9.50; eendeieren 6; piepkui kens 0.253; 50 manden appelen 24 per mand; 600 manden peren 12.25 per mand. Eierveiling. 7364 s.tuks kipeieren a 8.90 ïo.io; 403 stuks kipeieren b 6—7; 2277 stuks eendeieren a 6.40. Schagermarkt van Donderdag 17 Oct. 7 paarden 150275; 2 stieren 200225; 241 geldekoeien (magere) ƒ140320; 118 idem vette 200415; 10 kalfkoeien .200320; 90 pinken 90180; 31 graskalveren 40100; 17 nuchtere kalveren 1228; 60 schapen magere 3442; 180 idem vette 3645; 592 overhouders 2432; 11 varkens (magere) 30—36; 36 idem vette p. kg. 0.780.82; 235 biggen 1826; 23 konijnen' 0.502.50; 154 kippen 0.801.25; 10 eenden 0.40 - haantjes 0.501.50; 73 kg. boter per kg. 2.102.40. Eierveiling, 22833 kipeieren: bruine 8.809.30, witte 8.3089.0, kleine witte 5-506.30; 1050 eendeieren 5.906. WARMENHUIZEN, 16 Oct. Gewone uien 3.103.70, groote uien 4.30 4.50, drielingen 22.10, gele nep 3.804, Deensche witte 2.40, roode kool 3.105.10, gele kool 4.50, witte kool 1.501.60 en 11.40, alles per 100 kg., bloemkolo 11 13 per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 11